Krym- moment pravdy II „Krym je prázdný“ …


(Dokončení z 5.září)
Úvodem ještě dokončení výtahu z „Momentu pravdy“ – něco k „dědictví“ zanechanému na poloostrově kyjevskými vládami za čtvrtstoletí samostatné existence Ukrajiny:

Karaulov: -ještě před rokem vlastnili na Krymu ukrooligarchové (mezi nimi i už tehdy prezident Porošenko, který si za dobu své předchozí vládní funkce ministra ekonomiky, přivlastnil podniků 13), téměř všechen průmysl – a to včetně zbrojního. Nechvalně známý oligarcha Kolomojskij vlastnil na Krymu přes 100 objektů (hotely, restaurace, lázeňské komplexy, vily, paláce, usedlosti průmyslové podniky). Nyní jsou prakticky všechny buď nacionalizovány, nebo v rukou ruských vlastníků. Vedení Ukrajiny a Porošenko osobně požadují na Rusku náhradu „zmařených investic a majetku“.
K tomu se vyjádřil m.j. bývalý guvernér Sevastopolu, nyní zplnomocněný představitel prezidenta RF pro Krym S. Meňjajev: – to hospodářství, které tu zůstalo, má svoje mouchy. Podniky fungují – po totálním zhroucení v roce 2014, ale vyžadují si investice na modernizaci. V pobřežní zóně Krymu v oficiálně nezastavitelných zónách (pozemky sanatorií, veřejné komunikace, ale i rezervace) byly postaveny vily, usedlosti, hotely – mnohé z nich (téměř polovina) vlastněné přes nastrčené figury cizími státními příslušníky – miliardáři a vysoce postavenými činovníky z EU. Byly uzavřeny přístupy k řadě pláží, jsou i případy, kdy investor pro novostavbu hotelu zabral 15 metrů šířky bulváru…dům nedostavěl… a takových objektů jsou na Krymu stovky.
Stále ještě není hotova pasportizace objektů postavených tu za vlády Kyjeva, nicméně už dnes se jen v zakázané 100 metrové pobřežní zóně v Aluště je 500 černých staveb, v Jaltě, Feodosii, Koktebeli a Sudaku se  jedná o 3,5-4.000 černých staveb, které by měly podléhat demolici. Zatím se bourají jen tzv. dočasné stavby. V běhu jsou stovky trestních věcí, týkajících se doslova ukradených státních a městských pozemků. Výjimkou není ani soukromé vlastnictví dna přírodního jezera v chráněné oblasti…
Byly štědře rozdávány dárky – a protože v EU věc nad 150 eur už zavání úplatkem, byly rozdávány vily a paláce – registrované na bílé koně. Tak například dvě usedlosti v Balaklavě patří dvěma vojenským penzistům s – v Rusku „vzácnými“ – příjmeními Petrov a Ivanov. Zádrhel je v tom, že tito pánové o tom nemají tušení, protože před časem jim kdosi ukradl osobní doklady.
Deljagin – ekonom a analytik: víte, když byl v Rusku, jako reciproční sankce, vyhlášen zákaz vstupu mnohých západních politiků, zvedla se vlna nesouhlasných výkřiků z prostředí naší tzv. liberální obce. Pak se i ti západní politici začali rozčilovat, protože se ukázalo, že tu mají byznys, že v Rusku je taková rentabilita, že mnozí západní vlivní lidé tu mají majetek a skvěle na něm vydělávají.

 

Aksjonov – šéf Republiky Krym: – byla obnovena výroba v 15 z 18 zbrojních podniků a v 50% závodů jako celku (před rokem to byla 0,0). Nezaměstnanost z původních 8% klesla za dva roky na 0,7%.

Nejhorší je, že se za 25 let hospodaření Kyjeva nic neinvestovalo do infrastruktury – všecko se postupně bortí a láme. Jen obnova vodovodní sítě si vyžádá skoro 5 mld. rublů. Generální opravy silnic se neprováděli – jen vysprávka děr. Z 80% jsou opotřebovány prostředky i infrastruktura veřejné dopravy (m.j. průřez trolejbusových napájecích vodičů, který je v Sevastopolu na 80 km, se scvrkl na pouhých 25%), v souladu s normami nejsou ani elektrické a plynofikační sítě, kanalizace, neinvestovali ani do rozvoje pláží.
Zajímavé je i to, že na Krym sice z Kyjeva přicházely nějaké peníze, ale záhadným způsobem se většinově otočily a odcházely zpět.

Tolik k ukrajinskému „dědictví“ a teď k současnému stavu krymské rekreace a lázeňství…
Ukrajinské noviny a souhlasně s nimi i západní média tvrdí, že Krym je prázdný – a my si na pozadí výše uvedeného – řekněme, jak to vlastně je…
Plaskin (gen. ředitel mezinárodního letiště Simferopol) – v roce 2013, kdy byl Simferopol součástí Ukrajiny, prošel letištěm 1 milion cestujících. Už v následujícím roce, po vstupu Republiky Krym do svazku Ruské federace – to bylo 2,8 milionu cestujících, v roce 2015 už 5 milionů – takže došlo ke kvantitativními skoku objemu přepravy. Na více než dvojnásobek byly rozšířeny plochy terminálů, přistavěny byly nové objekty. Do modernizace letiště byly od roku 2014 investovány více než 2 miliardy rublů. To jsou vlastní prostředky podniku, který se našemu podniku podařilo akumulovat jako součásti ruských společností. Zdroje státního rozpočtu Federace nebyly třeba. Větší objem přepravy mají v Rusku jen tři moskevská letiště a letiště Pulkovo v Skt.Petěrburgu.

 

Aksjonov – podle statistik u nás loni bylo kolem půl milionu jen občanů Ukrajiny -. Je to už jistá tradice, mnozí tu mají nemovitosti – přičemž vzájemné vztahy s místními jsou zcela normální, přátelské. Pro mě jako pro premiéra je nejdůležitější, že jsme dokázali zajistit bezpečnost rekreantů i obyvatel. Podél hranice neustále létají americká a ukrajinská bezpilotní letadla, nicméně náš vzdušný prostor chrání nejmodernější ruská vojenská technika.

 

A. Grišin (komentátor deníku „Komsomolská pravda“) – jen za první dva týdny července přijelo na Krym přes 120 tisíc dovolenkářů z Ukrajiny. Nikdo je neutiskuje – oni tam dokonce chodí s těmi svými vlaječkami. A pokud jde o kapacitu letiště Simferopol, tak ta už i po rozšíření přestává stačit. Věc se vyřeší po dostavbě vojenského letiště Belbek a jeho převedení na dvojí režim. Takže k poklesu návštěvnosti došlo jen v roce 2014, a to v souvislosti s občanskou válkou na Donbasu, ale zase to žádná katastrofa nebyla.

Pro dokreslení níže krátká reportáž běžné ukrajinské rodiny na dovolené v Krymu. Při přepočtu cen na grivny žádný šok neutrpěli a sami se divili množství lidí, které naprosto nekorespondovalo s ukrajinskými  poplašnými zprávami. Naproti tomu postrádali dvě kavárny, které si z minulých let pamatovali.

Takže nejlepším píárem zase budou osobní reference „očevidců“:

https://www.youtube.com/watch?v=b0eG12asH0Q
Historicky rekordní byla návštěvnost Krymu v roce 2012 – přes 6milionů turistů. V roce 2013 to bylo 5,8 mil. lidí, v roce 2014 (po majdanu) kolem 3,3 milionu, v roce 2015 to bylo už 4,6 milionu turistů. Za prvních 8 měsíců letošního roku přijelo přes 4,2 mil. turistů, což je o 26,5% více než za srovnatelné období předchozího roku. Viz.: http://mtur.rk.gov.ru/rus/info.php?id=627931.  Ukrajinských turistů přijelo zatím 550 tisíc – o 100 tisíc více než loni – a to i přes hysterickou propagandu ukrajinských masmédií.

Oficiální místa předpokládají, že ke konci letošní sezóny může překročit celkový počet návštěvníků hranici 6 milionů.
Zatížení poloostrova bylo ale velmi nerovnoměrné. Největší zájem je o západní a jižní pobřeží Krymu, které navštívilo 79% z nich. Návštěvnosti východního pobřeží a vnitrozemí by prospělo především zkvalitnění silniční sítě, ale i infrastruktury v lázeňských místech.
Na závěr ještě připojím fotoreportáž z krymských jídelen od krymského bloggera Borise Rožina, známého jako Colonel Cassad: (rozklikněte si „Читать дальше“ a rolujte..) – pozn.překl.

http://colonelcassad.livejournal.com/tag/%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Krym- moment pravdy II „Krym je prázdný“ …

 1. Petrpavel napsal:

  Díky za překlad – bohužel další a další fakta jsou pro mě nošením dříví do lesa, jasný úsudek o tomto ukrajinsko-ruském sporu už jsem si udělal dávno. Ale je příjemné číst jeho potvrzení …

  To se mi líbí

 2. oh napsal:

  Další doklad ruské rozpínavosti a agresivity: ruská stíhačka se nad Černým mořem nebezpečně přiblížila k mírumilovnému americkému hlídkovému letadélku, které jistě jen nedopatřením mělo vypnutý odpovídač.
  http://www.lidovky.cz/pentagon-ohlasil-dalsi-incident-ruskeho-a-americkeho-letadla-p5p-/zpravy-svet.aspx?c=A160907_213241_ln_zahranici_ele
  V článku zmiňovaný typ P-8 je označení pro vojenskou verzi Boeingu-737, upravenou pro boj proti ponorkám, hladinovým cílům a elektronický průzkum.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing_P-8_Poseidon

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Velmi zajímavé a nepochybně pravdivé. Mám přímé zprávy od internetových kolegů z branže ze Sevastopolu, Feodesie a několika letovisk, kde provozují internetové připojení a související ICT technologie, např. hotelový software, informační kiosky a podobné věci.

  Jinak bych byl poměrně opatrný na všechno, co vypadne z Borise Rožina (aka Colonel Cassad) – stačí si sumarizovat, co všechno napsal o ukrošské zabijačce na Donbase. Přijde mi poněkud imperiálně-velkoruský, jako sympatizant oněch v 19. století dodnes žijících imperiálních ruských pošuků. Zastával se důrazně nutnosti ruské invaze do Kyjeva nebo ještě lépe až po Užhorod, hýřil větami jako „Putin slil“ (Putin zradil) a tím vědomě či nevědomě plnil americké zadání vyvolat ruskou invazi na Ukrajinu – která se k jeho znechucení nekonala.

  Když se totiž podíváte na ruský tisk a weby pozorněji, můžete vysledovat dvě americké protiruské vlivové strategie – jednou je „liberální“ multi-kulti LGBT pátá kolona (ruští havloidi), druhou, méně patrnou, je „vlastenecká“ fronta, která na současnou ruskou vládu útočí z velkoruských imperiálních pozic. Jde vlastně o velkoruskou obdobu banderovců – dokonce i ten „symbol štěstí“ mají v oblibě.

  To se mi líbí

  • hans napsal:

   Ale Rožin nepatří ani k havloidům, ani k velkorusům, on je internacionalistický komunista s odstupem k těm i oněm.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Jedna věc je „někam patřit“ a druhá hodnotit podle toho co člověk publikuje. V tom případě má kchodl pravdu. Samozřejmě je pak otázka jak přesně něčí názory zařadit, ale o to v tomto případě nešlo.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jestli se ohání Marx-Engels-Leninem (tj. internacionální komouš) nebo ortodoxní pravoslavnou církví (velkoruští imperialisté) je mi vcelku jedno – snaha po sežrání světa kombinovaná s mesianismem je v tom také. Celý internacionální bolševismus byl do značné míry přebarvený velkoruský imperialismus.

    Jiná věc samozřejmě je, že ani velkorusové ani internacionální bolševici neudělali ve světě tolik svinstva, jako dnešní „výjimeční a nenahraditelní“ nebo „panská rasa“, ti nemají konkurenci. A nebylo to, protože by se jim nevedlo – svého času SSSR panoval nad půlkou světa.

    To se mi líbí

    • hans napsal:

     Snaha po sežrání světa u Kassada neexistuje. Tu si tam sám projektujete.

     „Hýřil větami jako „Putin slil“ (Putin zradil)“ je absurdní nesmysl. Od „putinslilšiků“ si vždy zachovával zřetelný odstup.

     (ne půlkou, ale šestinou)

     To se mi líbí

 4. Jethro napsal:

  Musím se s vámi zcela mimo OT podělit o jednu legrácku.
  Včera jsem nějak usnul u bedny a v nějaké chvilce částečného probuzení jsem slyšel libý hlas Míry Karase, jak říká něco jako že za problémy na Ukrajině může Emerika a Brusel, za Sýrii může Emerika, za migraci … Koukám, co se stalo, že mluví pravdu a komu to povídá, a ona to Tvarůžková s chápavým úsměvem.
  Chvilku jsem přemýšlel, jestli je to jen blbý sen anebo jestli snad naševaše ČT náhle prozřela, ale pak mne oba propagonisti vyvedli z omylu. To všechno byla ironie, protože přeci všichni víme, a byla to ukázka ruské propagandy 🙂 .
  Se mi zdá, že nám z Míry vyrostla taková druhá Dagmar Honsová. Akorát že u počasí je to asi méně nebezpečné.

  Jo, dostal se ke mně takový ftípek, jak se probudí Adolf a povídá Evě, že se mu zdálo, že je rok 2016, že v Daimleru pracujou Turci, že Německu velí šílená baba a ministr čehosi je buzík a … no, však víte. A Eva na to: spi, to byl jen hloupý sen.

  To se mi líbí

 5. Petrpavel napsal:

  Proč USA zuří kvůli Krymu? Jednoduchá vysvětlení bývají ta nejlepší a nejpřesnější… :
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/44103222

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.