Krym – hodina pravdy


Krymčané jsou takoví borci, že odešli do Ruska i se svým poloostrovem…

Když jsem v pondělí časně ráno na Novinkách narazil na titulek „Krym dva roky po anexi…“, nedalo mi, abych se nezačetl… Viz.: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/413087-krym-dva-roky-po-anexi-zchudli-jsme-a-moskva-na-nas-kasle.html

Už první odstavec stačil k tomu, aby se ve mně začalo vařit všecko tekuté…: Když Rusko anektovalo do té doby ukrajinský poloostrov Krym, slibovalo jeho dvěma miliónům obyvatel světlé zítřky pod ochrannými křídly Moskvy. Tamní obyvatelé ale nyní z počátečního opojení krutě vystřízlivěli, píše agentura Reuters. Podle ní se z Krymu stále častěji ozývají stížnosti na prudký vzestup cen, stagnaci mezd a penzí, úprk turistů a nezájem Kremlu“. Pozitivní bylo, že v úvodu přiznali, že opisují Reuterů, o nichž se, v souvislosti s jejich článkem, velmi nelichotivě vyjádřila mluvčí ruského zamini a položila otázku, zda na Krymu vůbec byli, a zda se to vůbec dá nazvat žurnalistickou prací, že spíš jde o obrázek na objednávku. Dočetl jsem (přiznám se, že jsem dost trpěl) článek na „Novinkách až do konce“ a vzpomněl si na nedávno vyslechnutý jeden z dílů televizního pořadu Andreje Karaulova  „Moment pravdy“, vysílaného na 5. federálním kanálu RF, věnovaný právě Krymu – vyhledal jsem ho a rád se s Vámi o překlad z něho podělím…(pozn.překl.)
Karaulov: Co se děje dnes na Krymu? Ukrajinská masmédia uvádějí, že zeje prázdnotou, že turisté odtud zmizeli, takže vás, milí posluchači čekají velmi nečekané rozhovory. Nejdřív se podíváme na nedávnou historii,  na stenogram z tajného jednání ukrajinského vedení – Rady národní bezpečnosti Ukrajiny v Kyjevě 28. února 2014 v 21:00 (povstal Krym), kde řešili otázku, zda o Krym bojovat nebo ne, tedy o plnohodnotné válce. Jde o originální dokument, ze kterého zjišťujeme, že nikdo ukrajinského vedení znění své tehdejší vystoupení nedementoval ani nezpochybnil jeho pravost. Tak tedy:

Arsen Avakov (min.vnitra) – „…vnitřní vojska a oddíly strážní služby Simferopolu zatím slouží, ale proti Rusům se nepostaví“.
Jaceňuk (předseda vlády) – „…máme dva scénáře. Je jasné, že Rusové budou využívat bývalého prezidenta Ukrajiny (Janukovyče))v tomto scénáři. A nepochybuji, že Rusko ve věci obsazení a vyhlášení nezávislosti Krymu, nebo federalizace jako přechodné varianty, půjde až do konce…Řeknu to svými slovy: Nejsme na vojenskou operaci připraveni, bohužel pro nás. A Rusové to vědí.“. Povstání na Krymu se tu nazývá „Rusko zabírá Krym“.
Igor Těnjuk (pověřen výkonem funkce min.obrany) – „…dnes můžeme shromáždit z celé země vojenské seskupení v počtu kolem 5 tisíc vojáků schopných plnit bojový úkol. Ty můžeme vrhnout na Krym, ale neřeší to problém, protože je tak jen pohřbíme. A co budeme dělat s tisíci kilometrů hranice a přípravou Ruska ke vpádu?Pokud vstoupí ráno se strany Černigovské oblasti, tak do večera už budou v Kyjevě!“ To přitom v momentě, kdy jen na Krymu měli Ukrajinci kolem 20 tisíc mužů…
Turčinov (šéf parlamentu, později pověřený výkonem funkce prezidenta) předložil vlastní verzi rozkazu o vyhlášení válečného stavu.
Jaceňuk:Vážení kolegové, jedná se o vyhlášení války Rusku. Zavedení válečného stavu se rovná vyhlášení války Ruské federaci“.
Do rozhovoru se zamíchal jistý Kubiv (šéf SBU – bezpečnosti Ukrajiny): – „…víte, když jsem na vlastní oči viděl s A.Parubyjem (nynější šéf parlamentu a tehdy komandant Majdanu), jak po čtyřech dávkách z automatu začalo utíkat z Bankovské a Pečorské (ul.) všechno vojsko, vnitřní i vnější, společně s tím černým Berkutem…. Ano, dnes na válku připraveni nejsme! Nemá kdo bojovat!“ . *)
Do rozhovoru se zapojiila také J.Tymošenko: – „Pokud bychom měli aspoň jedinou šanci nad Putinem vyhrát, byla bych první, kdo by podpořil aktivní kroky. Podívejte se ale, v jakém stavu je teď naše armáda. Copak se mu můžem na Krymu postavit? My musíme prosit celé mezinárodní společenství, aby se postavilo na naši obranu. Evropa, Amerika jsou jedinou naší nadějí. Musíme se chovat jako holubice míru.“
 Turčinov:„Já nemohu nedat hlasovat o vyhlášení válečného stavu v zemi. – Kdo je pro? Jasně…Jediný Turčinov. To znamená, že rozhodnutí nebylo přijato…“
Zajímavé ale je, že stejný Turčinov následně vinil Klička z toho, že ho při hlasování nepodpořil. Navíc všichni zcela ignorovali fakt, že lidé na Krymu povstali právě proti nim. Ale dostalo se jim nečekané podpory v Rusku… Tipněte si, kdo se tehdy přihlásil do střelecké soutěže na terč s Putinem, vyhlášené uvnitř Státní dumy? Pátá kolona – ti s bílými pentlemi? Kdepak – byl to šéf moskevských komunistů a pravá ruka Zjuganova, poslanec Raškin!
Zajímavá jsou i slova bývalého ukrajinského premiéra (před majdanem) N.Azarova:
– „Když nám Evropa „chtěla pomáhat“, vedl jsem s nimi tři roky nudných jednání. Přijel eurokomisař pro obchod Karl de Gucht, že nám budou pomáhat, když… Zeptal jsem se ho, zda od nás budou kupovat kolejnice, motory, atd. Odpověděl mi, že nic takového – tak jsme se nedohodli. Jen nás tlačili do zvýšení vnitřních cen na plyn a elektřinu o 30%, atd. a my jsme neustoupili s ohledem na nízkou kupní sílu obyvatel. No, a co máme teď – trojnásobné zdražení energií, a exportní kvóty do EU jsme vyčerpali za pár prvních měsíců. A tam to považují za úspěch… Měli jsme už dávno na Ukrajině pochopit, že proti nám vedou promyšlenou kampaň za naši likvidaci“.  „Já jsem byl rozhodnut v zájmu zklidnění situace použít všech zákonných prostředků. Když začali na Majdanu házet ty Molotovovy koktejly, pozval jsem si velvyslance hlavních západních zemí a každému z nich položil otázku, zda by toto bylo u nich možné, a jak by to řešili. Německý velvyslanec mi za ně odpověděl, že by to možné nebylo, protože oni jsou demokratickými zeměmi – a že mi doporučuje, abychom v žádném případě proti demonstrantům nepoužili násilí…“
Poslechli jsme je – a následky….

Na Ukrajině se po jednostranném přerušení kooperačních a obchodních vztahů s Ruskem postupně zastavily 2/3 průmyslových kapacit, podstatná část z nich nevratně. Ve dříve moderních městských průmyslových centrech se šíří chudoba. Ukrajinské strojírny měly téměř poloviční podíl na výrobě dodnes na Západě  bezkonkurenční mezikontinentální rakety „Satan“, byly většinovým dodavatelem motorů pro vrtulníky a hnacích agregátů pro válečné lodě. Teď, po vypovězení technické spolupráce s Ruskem, z toho všeho nemají nic, Rusové si zorganizovali výrobu vlastní, Evropa a Západ od nich nic nekupuje.
Ještě tristnější je situace v energetice. Všechny tamní atomové elektrárny jsou sovětské konstrukce, ale Ukrajina,  jež vypověděla technickou spolupráci s Rosatomem, nechce kupovat náhradní díly v Rusku – USA a další země ale takové díly nemají – takže jdou cestou „samodomo“ a repasí, což je v jaderné energetice nepředstavitelný hazard. A proč si myslíte, že Ukrajina tak naléhavě žádá o ruské dodávky elektřiny? Inu proto, že při přechodu na americké palivo, které nepasuje, museli zastavit hned několik reaktorů, a je také zajímavé, že výbuch na Záporožské JE nikoho na Západě nevzrušil…
A dále ještě zajímavější věci…

Prof. O.Tolkačev (1. náměstek premiéra Moskvy)
– uvedu takový příklad: – v roce 2006 jsem byl v Paříži na meziparlamentním summitu Rusko-NATO. Byli m.j. přítomni tehdejší ukrajinský prezident Juščenko a tehdejší prezident Gruzie Saakašvilli. Ministr zahraničií Ukrajiny Tarasjuk tam prohlásil, že si dali za cíl vstup do NATO a dohodli si s vedoucími partnery v NATO, že budou mít exkluzivní podmínky vstupu. Zástupci Řecka a Itálie ho upozornili, že podle jejich informací je většina Ukrajinců proti vstupu do NATO, a zda tedy uspořádají referendum. Tarasjuk odpověděl, že „…žádný plebiscit neudělají, protože jeho negativní výsledek dopředu znají. „Takže, my nejdřív vstoupíme, a teprve potom vy můžete uspořádat nějaké referendum“.

Ještě zajímavější byla odpověď na druhou otázku – zda vědí, že k datu vstupu nesmí být na území státu žádná cizí vojska. Týkalo se to Černomořské flotily. Na to Tarasjuk odpověděl: „Jistě, my jsme se už dohodli s vedoucími partnery v NATO, že pro nás učiní výjimku, protože my sami nedokážeme ruskou Černomořskou flotilu odklidit. My vstoupíme do NATO a poté vy, členové NATO, budete vyklízet Sevastopol“ – to ovšem byla facka každému Rusovi.
Karaulov: Nakonec  připomenu události následující po 22.listopadu minulého roku. V době, kdy jsme přemístěním moderního letectva na Krym (předtím Kyjev povoloval je vrtulové…) vyhnali ze vzdušného prostoru nad poloostrovem americká a ukrajinská bezpilotní letadla, která měla hlavní cíl- lekat obyvatele a návštěvníky Krymu,  vyhodili teroristé do vzduchu linie vysokého napětí, zásobující celý Krym ukrajinskou elektřinou. K akci se přihlásili zběhlí šéfové krymsko-tatarského Medžlisu, ovšem nelze si akci představit bez minimálně vědomí kyjevského vedení země. Byl to hrozný čin, namířený navíc nikoli jen proti Rusům, ale i proti vlastním – Tatarům na Krymu sídlícím. Na nejdůležitějším krymském průmyslovém podniku „Violent“, produkujícím titanové výrobky – především pro obranný průmysl – pracovalo mnoho, především Tatarů, a delší výpadek energie mohl vést k vážným haváriím a ve slévárenských provozech i k explozím s lidskými oběťmi. Říkají-li dnes vůdcové Medžlisu, že takové oběti neměli v úmyslu, je to falešné už proto, že jeden z nich – Islam, který utekl do zahraničí – byl místopředsedou krymské vlády a měl na starosti průmysl, takže velmi dobře znal rizika. Poloostrov se ponořil do tmy a hrozil kolaps průmyslu, infrastruktury, ale i zásobování teplem (nastoupila už zima).. Tehdy se projevila kvalita lidí ve správě a řízení hospodářství, průmyslu, ale i jednota a prostá lidská solidarita obyvatel. Právě po tomto teroristickém aktu pocit sounáležitosti obyvatel Krymu s Ruskem ještě vzrostl.

Anebo například poslední incident s diverzními skupinami vyslanými 7.- 8.srpna z Ukrajiny na Krym (což by, mimochodem, mohl být pro Rusko legitimní důvod k válce). Jak vyplynulo z dosavadních výpovědí zadržených, vytypovali k diverzi m.j. chemický podnik vArmjansku a ropnou rafinerii ve Feodosii. To asi v Kyjevě nikomu nedochází že po velké explozi tam by jedovatý mrak zasáhl nejen část Ruska, ale i Ukrajiny a zasáhl by i další území Evropy…?  A EU je potichu….

Poté, co jeden ze zadržených diverzantů E.Panov na kameru přiznal, že je kádrovým pracovníkem Hlavní správy ukrajinské rozvědky, kyjevská oficiální místa nejdřív mlčela, pak to otočila na „obvyklou ruskou provokaci a výmysl ruské bezpečnostní služby“ s tím, že tito lidé nemají k Ukrajině naprosto žádný vztah, a že Panova, který je obyčejným řidičem, unesly ruské bezpečnostní služby, aby tomu nakonec nasadil korunu Vadim Skribickij, takto oficiální představitel Hlavní správy rozvědky ukrajinského ministerstva obrany (GURMO), který prohlásil, že členové diverzních skupin nebyli členy zvláštních služeb, ale: „…občany Ukrajiny, vlastenci, kteří nemají ke GURMO žádný vztah“. Kdo je ale v takovém případě špičkově vybavil … A kde se vzal „obyčejný šofér“ Panov na fotografiích ve společnosti dalších důstojníků hlavní správy ukrajinské vojenské rozvědky…?

Někteří „očevidci“ tvrdí, že řada členů ukrovedení je na kokainu. Podle jejich agresivních projevů, jakož i právě uvedených diverzních plánů a mnohdy až hysterických reakcí na události –  na tom klidně může něco být…
*) – tady jmenovaný šéf SBU, když hovoří o „dávkách z automatu“, vyvrací tvrzení vůdců majdanu, ale i masmédií, o mírumilovnosti  a civilnosti demonstrace.

Zdroj:

https://www.youtube.com/watch?v=4WDAjyUDXOw, https://www.youtube.com/watch?v=wlBcpmjANC0
Pokračování:

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Krym – hodina pravdy

 1. Hudec napsal:

  Koho ještě Ukrajina zajímá?
  Ukrajinské panstvo šlo s pány na led a nezlomilo si nohu jednu, ale obě.
  Země je vyrabovaná a nikdo ji nechce, skoro mám pocit, že ani samotní Ukrajinci už ne.
  Koho zajímají detaily? Už skoro nikoho. Že jsou na tom na Krymu hůře než dřív? Možná, nevím. Ale vím (neb mám jednoho Ukrajince s českým občanstvím v rodině, otce a bráchu má v Kyjevě), že v Kyjevě jsou na tom také hůř. Ne možná, ale určitě.
  Výsledek celé akce – hůř se mají nejspíš všichni, včetně Rusů. Poděkování je třeba směřovat do USA a EU.
  Mimochodem – koho ještě zajímá nějaký sestřelený boeing? Co se vyšetřilo? Prd.

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Omlouvám se, nemám ve zvyku reagovat na materiál, na kterým jsem se podílel. Jen poznámka k dotazu – koho ještě dnes Ukrajina zajímá… Jsem přesvědčen, že by mělo – minimálně kvůli tomu, čím i nám, pokud jde o ekologickou kalamitu, hrozí ti přiblblíci v čele Ukrajiny, ale také proto, že až se to tam definitivně posere (což není vůbec nereálný), máme tu velkou migrační vlnu. A na této vlně i zástup nácků – kteří, soudě dle tetování, tu ostatně už mnozí jsou… Tak nějak jsem to myslel. Hawgh!

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Z moji strany šlo o povzdech nad stavem světa, nikoliv o kritiku dnešního textu. Vašich překladu si vazim a pokud jste dnes moji poznámku pochopil jako kritiku, mrzí me to. Nebyla tak minena, spíše naopak.

    To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Pokusme se alespoň částečně o popis hodiny pravdy naší akademickou obcí, tedy tou nejvzdělanější a nejobjektivnější částí naši společnosti.

  Click to access Matzek_Anexe-Krymu-Ruskou-federac%C3%AD_%C4%8CJ.pdf


  Proto protože vzhledem ke strategickému postavení Sevastopolu lze považovat vytlačení našich spojenců ze Sevastopolu jako agresivní akt ze strany RF.
  S ohledem na svévolné rozšiřování vlivu RF v Černém moři, proto musí jak USA tak VB čelit nebývalé Ruské agresi viz :
  http://cz.sputniknews.com/politika/20160904/3788936/obama-usa-britanie-ruska-agrese-ukrajina.html
  Tož uvidíme kdo je důslednější, jestli my nebo oni, protože jak nám definovala naše akademická obec tak my jsme v právu.

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Děkuji panu Hrochovi za překlad. Ať je to jak chce, obyvatelé Krymu se vyhli nějakému místnímu „majdanu“ s kopcem mrtvých a především mají naději, že se situace bude zlepšovat. S Kyjevem by nebyla. Navíc jsem přesvědčen, že bezpečí má větší hodnotu, než plná šrajtofle. A Rus ji zajistí.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   V diskusi je vidět, že jsou to opravdu ti „nejvhodnější“ kandidáti.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Jo, beru to jako pregnantně vypracovanej seznam těch úplně nejvíc nevolitelnejch lidí 🙂

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     Neštvi mě, zrovna jsem ten článek chtěl dát k pondělnímu povzbuzení a Ty mi to musíš zhatit. Už Tě někdo při pondělku bodnul do játra?
     1/
     Takže si neodpustím už jen vyčpělou hlavní myšlenku toho debila Kocába:

     ..„Příští prezidentská volba bude mít zásadní význam pro naši zemi a my jí nechceme přihlížet se založenýma rukama,“

     a druhýho génia, tý na krevních derivátech sosající fosílie, kterou nehodlám už ani vytučňovat, jak je nosná:

     „Máme obavu, že základní hodnoty českého státu jsou ohroženy“

     …proto ovčani = Halík, Pánek, Horáček … aby bylo jasno!
     P.S.
     to nás zase čeká galavečer a já myslel, že je to furt ještě za ty Sudety!!!

     2/
     Díky Hrochu, že nám monitorujete ten východ. taky jsem četl ty Novinky a už sem si začal dělat starosti o ten Krym! Víte, já se přes toho Kocába a spol. a pod. už nějak nedokážu překulit jinam, proto hledám únikový témata = zrovna včera mě nakopl bazilišek s levandulí tak, že jsem zbytek dne četl pro změnu o jasmínových květech a vůni, protože ty já zase hrozně rád na rozdíl od kocábů, kalvodů a… a nakonec to byl i příjemný večer! 😀

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      …. ale bacha, z 2956 kousků hlasovalo pro Horáčka 1227 kusů! = proto ten galavečer, doufám, že bude na ČT vysílán 48hodin denně a Moravec mi to všechno hezky bude povídat!

      To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Musíš dřív vstávat 🙂 Já vstával výjimečně už v poledne, abych Ti stihl vypálit rybník 🙂

      To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Bohužel základem je že iniciativa Kroměřížská výzva, kterou organizuje nejen Michael Kocáb je nutnost vygenerovat multikulturního prezidenta.
   Bohužel Michael Kocáb je opravdu vedoucí postavou, která nejen teoreticky, jako např pan Michal Horáček ale hlavně prakticky školí občany české republiky.
   Tak jak prohlásil jeho tatí; islámské náboženské právo je vůči ženám moudré. Evropané (Češi) jen potřebují čas, aby to pochopili.
   Proto musí pan Kocáb zabezpečit změnu prezidenta, neboť on je na špici těch co pochopili a myšlenku islámského náboženského práva dotáhli do zdárného konce.
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKMIPAh7jgUjvkY5k4i8V16I7Qo9AhalMrwWxZEmMeay1-GOjnEA
   Tož i to děcko musí mít zabezpečena svá děcka.

   To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  Německá kancléřka Angela Merkelová přijala spoluzodpovědnost za porážku křesťanských demokratů v nedělních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku, z jejichž výsledků je rozčarovaná. Přiznala, že souvisí s vstřícnou migrační politikou, od té ale nemíní ustoupit.
  … to taky doufám, protože ještě furt převážná část Němců a jí po Evropě podobní deprivanti mají delší vedení, tak ještě chvilku jim bude muset tu jejich spoluzodpovědnost ( 😀 = i tak se tomu dá říkat, žejo?) předvádět, než to pochopí!

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Tenhle člověk mě dneska pobavil:

  Bídná kritika bídného Visegrádu
  dnes 14:34 – Petr Holec

  Zmínky o Visegrádské čtyřce jako východním klubu nativistů, populistů nebo rovnou nácků se v západních médiích objevují už delší dobu a naposled kulminovaly celostránkovým analytickým komentářem v deníku Financial Times. Ten byl ale bohužel podobně bídný jako celá V4, z níž by Česko mělo co nejrychleji vystoupit. Nakonec když V4 o něco fakt jde, tak se stejně vzájemně podrazí.
  Navíc u nás přece nevypadáme jako stínový polský premiér Kaczinsky, který čte bibli a spí s kočkou, ani nemáme jako na Slovensku v parlamentu upřímné nácky typu Kotleby. I když je pravda, že se u nás čínskou demokracií podobně jako v Maďarsku Orbán občas inspiruje prezident Zeman. U něj se ale spíš než o skutečné přesvědčení jedná o hladinu slivovice v krvi. Nalijte mu chablis a bude milovat francouzskou demokracii.
  V4 určitě není žádný VIP klub, kam by se stála fronta na členství. To spíš připomíná pokladnu na Florenci prodávající autobusové jízdenky na Ukrajinu. Byl založen v dobách raného postkomunistického idealismu, kdy jsme věřili, že si společně pomůžeme v evropské integraci. Dnes ze všeho zbyl jen postkomunismus, který EU spíš rozkládá, než integruje: konkrétně na pomalejší Východ a rychlejší Západ.
  A zvlášť nyní, kdy tradiční francouzsko-německý motor už na summitech nerozkládá Velká Británie, protože možná po odchodu z EU rozloží sama sebe. Financial Times se například ptá, proč občané V4 nemilují EU, když nám posílá tolik dotací? To je samozřejmě velké nepochopení. Dotace nejsou ničím emotivním, tedy pokud jich neukradnete tolik jako někteří političtí kmotři – pak je možná i milujete. A mnozí je berou jako samozřejmost, kterou jsme si zaplatili.
  Přečtěte si, jak V4 hodnotí Financial Times:
  Visegrádská čtyřka je trapná, píší Financial Times

  Navíc jsou vidět spíš negativně než pozitivně: do médií se dotace dostanou hlavně tehdy, když je nevyčerpáme nebo kvůli nim soudíme Davida Ratha a spol. Anebo když se dozvíme, že v Plzni jezdí úplně prázdná autobusová linka jen kvůli tomu, aby město nemuselo vracet dotaci. A když už se za ně začnou opravovat dálnice a silnice, zpackají to naši politici koncentrací oprav tak, že dálnice a silnice úplně zruší. A my kvůli tomu dotace nenávidíme znovu.
  Financial Times zmiňuje i středoevropský boj proti uprchlickým kvótám. I ten má logiku, byť jí mnozí politici rádi maskují svou xenofobii: jak můžete integrovat někoho, kdo se u vás integrovat nechce, protože to ve vaší zemi pořád vypadá jako… ve V4. Představa integrace do českých platů a života v hypermarketových slevách je i pro migranty stejně děsivá jako život v Sýrii, Iráku nebo Afghánistánu. Tolik za někdejší Klausovo ekonomické dohnání Rakouska.
  Navíc i německá kancléřka Angela Merkelová teď přiznala, že to s migranty trochu přehnala. Komentář Financial Times dělá ze Zemana populistu i kvůli tomu, že zdůrazňuje problémy migrantů s integrací, na jiných stránkách ale informuje o tom, že jich v Německu z více než loňského milionu našlo práci něco málo přes 70! Což bývá, jak víme, nejkratší cesta k Alláhovi podle výkladu šílenců z Islámského státu.
  Spíš by si přitom měl všímat toho, jak Zeman táhne i nejzápadnější zemi z V4 (a jedinou patřící k Západu i historicky) k Rusku a Číně, zatímco BIS varuje, že právě tyto dvě země u nás vyvíjejí nejintenzivnější špionážní, ideologickou i dezinformační kampaň. A že u nás i proto znovu začíná zesilovat méně demokratické proruské myšlení, které vždy musí být protizápadní. Protože jak jinak lidi přesvědčit, že ruská lada je lepší než ferrari?

  Ptáte se, čím že mě rozesmál tak, že vás tu s tím otravuju? No přece poslední větou:
  „Protože jak jinak lidi přesvědčit, že ruská lada je lepší než ferrari?“

  O tom jistě netřeba nikoho přesvědčovat, to lidi vědí. Ale statisticky by bylo hezké vypočítat, kolik lidí si může koupit ferrari a kolik ruskou ladu. Autorovi Petrovi Holcovi to asi vychází tak, že je správně, aby jeden ze sta tisíc jezdil ferrari a zbylých 99 tisíc chodilo pěšky. Počítáno přes palec to opravdu tak vychází……

  Vůbec se někdy divím těm motoristickým přílohám v tisku, kde lidem předvádějí auta, na které se 99 % z nich nikdy nezmůže. Čtení takových článků mi nutně připomíná onanii s představou třeba Giny Lolobrigidy v nejlepších mladých letech 🙂

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Leta mi vrtalo hlavou, proč komunisti v 50tých letech byli jací byli. Došlo mi to až včil, vždyt to byli lvětšinou socan se kterými měli problémy i CK…. Jak jsem na to došla hmm

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uz-toho-bylo-dost-Chovanec-vytahl-do-boje-s-proruskou-propagandou-449715

  joo socani cifix….Hašek – má smůlku

  To se mi líbí

 7. kchodl napsal:

  Díky za překlad.

  Ukronáckové nevyhlásili výjimečný ani válečný stav, protože by to blokovalo „půjčky“ od MMF a SB, to byl hlavní důvod, proč válka proti Donbasu je schovaná pod „ATO“ (anti-teroristickou operací).

  Ale všechny útoky na Donbas Ukroši spektakulárně prohráli, navzdory přímé účasti amerických a dalších západních poradců, žoldáků a privátních vojenských korporací.

  Amíky to natolik vykolejilo, že o tom vzniklo několik „analýz“, proč americká vojenská taktika a strategie úplně selhala. Jelikož ve své nadutosti nedokázali vydýchat, že prohráli s milicemi, vzniklými z civilistů prošlých základní vojenskou službou – pochopitelně vyztuženými ruskými „dobrovolníky“ – přimysleli si ruskou invazi. Holt je to něco jiného, než „bojovat“ proti negramotným pastevcům koz a ovcí. Zničující byly hlavně cílené dělostřelecké a raketové údery na ukrošské obrněné jednotky a palebná stanoviště.

  Než banderovský režim krachne a Ruina se potopí do dlouholeté občanské války „každý proti každému“, jistě ještě jednou zkusí zaútočit na Donbas, až je Amíci opět přezbrojí – což se zrovna teď děje.

  Článek z Reuters je úplně vylhaný, Krym si oproti ukrajinskému panství značně polepšil, již je vybudované nezávislé zásobování elektřinou, plynem a ropou, most přes Kerč bude dostaven snad již příští rok. Letošní turistická sezóna byla velmi úspěšná, do oblasti se hodně investuje po všech stránkách. Na rozdíl od Ukrošska je perspektiva Krymu velmi příznivá.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Zapomněl jsem připojit pár „analýz“, které Amíci sepsali na základě úplného selhání své ukrošské zabijačky na Donbase. Pokud by to někoho zajímalo, zábavná je hlavně tato, z Potomac Foundation:

   Click to access rus-ukr-lessons-draft.pdf

   Legrační na tom je, že úplně otáčí základní fakt – tedy kdo útočil a kdo se bránil. Schizofrenně se tam tvrdí, že Ukroši se bránili útoku „domobrany“ Donbasu („přisunutím“ ukrošských tankových a dělostřeleckých jednotek, ostřelováním měst a vesnic, bombardováním letadly), ovšem je to jen ve slovní rovině, protože podstata války na Donbase spočívá v útoku Ukrošů na Donbas, jak je z dokumentu jasně patrné. Nicméně ukazuje střípky pravdy, hlavně jak jsou Amíci paf z přesné dělostřelby a dálkového raketového dělostřelectva, což proti nim ještě nikdo nepoužil.

   Celkový strategický rámec je pěkně popsán v článku od Sakera zde:
   http://thesaker.is/assessing-the-russian-military-as-an-instrument-of-power/

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.