Židle


Představte si to. Koupíte si židli. Kuchyňskou židli. To kuchyňskou je nutno zdůraznit. V ceně té židle je i platba za design. Pak se ale rozhodnete, že si ji přenesete třeba na balkon. Jakmile kolem poletí OSA, bude po vás požadovat poplatek za jiné použití než v kuchyni.

Zdá se vám to absurdní?

Ve světle současných OSÍch požadavků ani moc ne. OSA totiž vymyslela podobný systém násobení poplatků. Pokud si koupíte CD nějakého toho umělce, platíte v jeho ceně i ten autorský poplatek. Což je v pořádku, z toho mají ti autoři mít své. Jenže OSE to je málo a tak vymyslela, že pokud si to CD přehrajete do počítače nebo – nedej Bože – do smartfouna, tak byste měli platit i za toto použití. A jak to vyřešit jinak než paušálním zpoplatněním všech smartfounů, bez ohledu na to, zda jeho majitel vůbec má zájem o nějakou tu hudební produkci právě jeho pomocí. Ostatně sám mezi takové patřím, nemaje důvodu zanášet si paměť jakoukoli hudbou.

A je to stejné i při používání přístroje jako fotoaparátu. Proč bych měl komukoli platit za to, co si sám vyfotím a upravím.

Nakonec bych snad měl platit i za to, že zde smím uveřejňovat své vlastní výplody? Je vidět, že OSA a podobné organizace jsou jen dalšími vyžíracími organizacemi, které rozhodně nikterak nechrání autorskou tvorbu, ale pouze kapsy své a svých kamarádíčků.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

59 reakcí na Židle

 1. vonrammstein napsal:

  Vy snad nejste registrovanej v OSA a neplatíte tantiémy za fotky, který tu občas přetiskujete??? Tak to si sbalte kartáček na zuby a pyžamo. A já udělám to samý, protože:
  Narazil jsem dneska nedopatřením na Vildu Čoka. Zřejmě se po pár letech probral z deliria, postřehl kolem běžící vlnu vlastenectví a averze vůči připrchlíkům a naskočil. Svým standardně idiotským způsobem:

  To ani nemluvím o tom (-no…vlastně o tom mluvím 🙂 ), že ten druhej kus je nehorázně, debilně a trapně vykradenej klip Xindla X, kterej je mnohem brutálnější, vtipnější a rouhavější:

  Nemám povolení k reprodukování, tak jdu sbalenej čekat na OSASS.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Paardon VR- ono to může být i jinak .- totiž jako reklama či propagace. kolikpak asi lidí by se o těchti „veledílech „dozvědělo. Já navíc jsem dnes musela do zákulisní spleti drátů, abych zjistila který vypadl ,abych si to mohla poslechnout.Ještě nevím co bylo horší- jestli to hledání – či produkce ale každopádně PpB nejsou výdělečnej – spíš opak -podnik…

   To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Bavore, pokud si Vaše dílo ceníte, já si ho cením, tak je zcela samozřejmé, že za jeho veřejné šíření budete platit. Jsme v tržní ekonomice 21. století. Přece všichni víme, že vše je něčí majetek, hmotný nebo nehmotný a za něco takového se platí. Vždy.
  Stále jsme pod vlivem proklatých dob nesvobody a ujařmení, kdy jsme autorům kradli jejich díla a vesele je používali, běhali po loukách a lesích, pili cizí vodu zdarma ze studánek. A považovali to za správné. Dnes na některých pramenech najdeme zámky. Konečně pokrok! Samozřejmě zločineckým režimem zničený národ se musí napravovat pomalu. Sice pomalu, ale jistě. To platí i pro autory. Snad nechcete aby nějaký hejhula něco psal nebo skládal a druhý to četl nebo zpíval gratis. A okrádal tak druhého a OSA.
  U fotoaparátu platíte OSA poplatek za kartu. Je přece jasné, že si na ni můžete nahrát hudbu, film nebo knížku.
  Nejsme nejmladší, nějak to doklepeme. A tak pište a pište!
  Třeba se to i zlepší, muslimská víra zakazuje úroky a tak podobně, třeba časem OSA zruší 🙂
  Naděje umírá poslední.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   OSA je zločinecká organizace, regulérní mafie. Je to geniálně vymyšlený. Je to udělaný tak, že z Vás vždycky něco dostane-jenom proto, že vlastníte rádio, televizi nebo tu blbou paměťovou kartu. Nedá se jí v podstatě vyhnout. I když mně se to docela daří.
   Nedá se to zastavit, dokud ji nezačnou ignorovat umělci i „umělci“. Což se nestane, protože za ně do jistý míry hlídá jejich příjem. Jistěže ne zadarmo. Divadelnící a televizáci mají filiálku jménem DILIA.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Společnost je už natolik vyspělá, že dokážeme zdůvodnit úplně všechno. A tak se za autory považují i tupouni, tahající za čudlíky zvukové aparatury a oblažující nás především pitomostmi známými pod pojmem loudness war. Říkají si OAZA. Když narazíte na současnou reedici staršího alba a zdá se vám, že zni „divně“ a jinak, než si pamatujete, tak právě tohle je sdružení pachatelů.
    http://www.oaza.eu/pro-uzivatele

    Ani to ale ještě není konec.
    http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/prehled-kolektiv-spravcu-autorskych-del-4829.html

    To se mi líbí

   • Zdeněk napsal:

    Ptal se někdo umělců mimo okruh národních klenotů? Houfně je jimi ignorována taky. Máte představu o tom, jaký aparát by taková OSA musela mít k vyhodnocování programů všech dostupných rádií a pravidelnému odměňování všech zde účinkujících? Navíc když kolikrát je starší produkce nový text na převzatou hudbu. Ani interpreti a autoři zahraniční hudby určitě neví, co je OSA. Jako podnikatelský projekt je to ovšem geniální, i bez implementace práva evropské uhnije si podle nich nezahrajete ani písničku u táboráku.

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Platíte i z kancelářského papíru, protože můžete kopírovat umělecká díla… 🙂 .

    To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  A na tu židli si mohu sednout jen já. Jak si na ni sedne návštěva, musí zaplatit poplatek výrobci. Tak je to správné, tak to má být.

  To se mi líbí

  • Mac napsal:

   samozřejmě
   když na tu židli spustí pozadí někdo cizí, jedná se už o latentní komerční využití

   To se mi líbí

 4. čtenář napsal:

  skvělé téma pane Bavore,

  Kdyby nebylo těch co od těchto nenažraných spolků inkasují peníze nemohlo by býti ani těchto přerozdělovačů,jsem přesvědčen.
  Otázka je na koho se více zlobit,já v tom mám jasno,více se zlobím na všechny ty autory,interprety,dědice atd…………..,kteří s těmito spolky spolupracují a nechají se jimi zastupovat.

  Jsou to mnohdy ti,kteří mluví o minimálním státu,minimálních regulacích,minimálních daních,ale když jde o jejich vlastní kapsu tak vše musí být maximální.

  To se mi líbí

 5. Jethro napsal:

  Největší svinstvo je, že se platí za potenciální možnost použít autorské dílo. Když si koupím do PC pevný disk, platím AP za to, že si na něho mohu nahrát autorsky chráněný film. Když si koupím CD/DVD/BR, je to totéž. Divím se, že se neplatí za bílý papír. Potenciálně si na něho přece mohu opsat autorsky chráněnou báseň!
  Pokud tato média použiju k uložení svých výtvorů, stejně mám zaplaceno. Samostatnou otázkou už je to, co je vlastně „můj výtvor“. Nevím, jestli už to platí, ale pokud si natočím video se svou rodinkou před nějakým zámkem, jsou tam opět autorská práva vlastníka toho zámku…
  Nakonec to známe, zavedli to už Veškrnovi pohrobci a úspěšně „prodávají“ – tedy autorsky chrání.
  Je to pakárna, další nucená daň mocné lobby.
  Někde jsem četl myšlenku, že by všechny pracovníky OSA a ostatních autorských svazů měli zavřít za znásilnění: přece všichni mají nástroj (alespoň většina), aby to mohli udělat.

  To se mi líbí

 6. Cech napsal:

  Problém je v něčem naprosto banálním a to v tom, jak naše vláda a zde prosím konkrétně ministerstvo financí zásadně nekontroluje správu příjmů a výplatu tantiem prováděnouý pomocí firmy OSA.
  Autor zaplatí při podpisu smlouvy o zastupování jednorázový poplatek, a to ve výši 500 Kč.
  Poté je mu veškerý servis poskytován za režijní srážku z jeho odměn.
  No a v tom je ta čuba zaryta – > REŽIJNÍ SRÁŽKA Z JEHO ODMĚN.
  Kolik peněz dostane autor za jedno užití svého díla, zahrání jedné písně v rádiu atd ?
  Odměna je v současné době v řádu desetin korun až korun.
  Jaké procento vybraných peněz je zhruba použito na provoz samotné instituce Ochranného svazu autorského?
  V průměru třicet až čtyřicet procent. Režijní srážky se liší u jednotlivých typů užití.
  Pokud si to budeme schopni spočítat a to my zde umíme, tak RABAT,PŘIRÁŽKA,MARŽE používané ve firmě OSA vyžadují neprodleně finanční audit.
  RABAT firmy OSA bývá s marží často zaměňován. Je-li v obchodním názvosloví marže firmy OSA ziskem, potom rabat představuje SLEVU, kterou OSA poskytuje občanům této republiky nezávisle na zákonech vyhláškách a nařízeních (například onen množstevní rabat) z obvyklé ceny za přehrávku.
  Matematicky tedy: Přirážka = (ProdC – NákC) / NákC * 100
  Matematicky tedy: Marže = (ProdC – NákC) / ProdC * 100
  Z daného tedy jasně vyplývá, že autor je dle zde již zmíněného projektu firmy OSA, povinen zaplatit výrobci nosiče příslušnou částku za možnost šíření svého duchovního vlastnictví.
  Nadále je to již pouze pro Lexe nebo Asfalta, neboť to nemá s obchodní činností absolutně nic společného a je to něco co se dříve nazývalo desátkem.

  To se mi líbí

 7. Hudec napsal:

  Myšlénka atentátu jest tak jednoduchá jako „Kolumbovo vejce“, abych se držel klasika.
  V tomto případě nejde o atentát (leda tak na zdravý rozum a naše peněženky), ale o přímou a nepřímou úměru, která jest také tak jednoduchá.
  Budete-li chtít po někom milion korun českých, nejspíš vám ho nedá a bude se s vámi přít a hádat a soudit až do krve. Když ale budete chtít po milionu lidí korunu (to je jedno, pod jakou záminkou), nejspíš to bude pod hranicí jejich vnímání a mávnou nad tím rukou.
  Existuje tedy nějaká částka, nějaký limit, do něhož lidé drží hubu. Tato částka je přímo úměrná času a prostoru, v němž inkaso probíhá a nepřímo úměrná nasranosti veřejnosti.
  Velikým uměním pak je přiblížit se k tomuto limitu co nejvíce (nejvyšší výdělek), ale nepřekročit ho, protože pak hrozí vzpoura davů. Jistě je možno se držet i při zemi podle zásady „nemusí pršet, jen když kape“, ale takový postup není v lidské povaze.
  Takže kdyby se OSA držel zpátky, ani pes by po něm neštěkl a hospodařil by si s našimi penězi sice menšími, ale dlouhodobě. Teď se projevuje nenažraně a ke zmiňovanému limitu se blíží ve snaze maximalizovat zisky. Jistě mu to bude ještě nějakou dobu vycházet, ale žádné stromy nerostou do nebe.
  Šlápnout na krk mu mohou třeba nějaké celospolečenské pohyby (Allahu Akbar nebo „VŘSR“ apod.), kdy pak autoři čehokoliv dostanou úplné hovno, nebo když se toho chopí někdo jako předvolebního tématu.

  Jinak je to ale jen střípek v příslovečné mozaice snahy zpoplatnit úplně všechno, včetně vzduchu.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde prosím si dovolím doplnit axiom (žádné stromy nerostou do nebe) neboť limitem je oněch 130 metrů.
   Zatracená kapilární elevace no fuj.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   no jo, ale ty pohyby nejdřív šlápnou na krk mně a to je taky na houby řešení, něco jinýho by tam nebylo?
   A znáte to, svině mají vždycky nějaký to štěstí navíc, stačí změnit název Allahu OSA Akbar a jede se dál! Metody mají oba subjekty už teď podobný!

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Já bych je začal vymýcet tak, že naše Komora by do parlamentu přinesla zákonnou iniciativu vo tom, že bysme těm vOSÁm a podobnýmu neziskovýmu hmyzu vyměřovali tantiémy za baráky, v kterejch sídlej a vymejšlej ty kokotiny, samozřejmě i na ty, v kterejch bydlej. Tantiémy ve výši, nikoli podle Hudcova stačí, když kape, ale podle práva silnějšího! A ať si nemyslej, že bysme to nadokázali dotáhnout do takový krajnosti, že by se před náma schovali v jeskyních (divil bych se, kdybysme na ně neměli taky copyright). Policajty ani soudce ani exekutory bysme nepotřebovali (umíme dělat úsporně), vystačili bysme si sami, pokud někdo tedy viděl zřícenej barák a tak podobně, pochopí (a ještě rád). Prostě by před náma neutekli a nebyli by si jisti prostě s ničím!

    To se mi líbí

 8. Mac napsal:

  pane Bavore, … a Vy jste ještě nezaložil OSTBP – Ochranné sdružení tvůrců blogoprostorů?
  To byste měl. Každej, kdo vlastní nějaké udělátko s možným připojením na síť, Vám pak bude platit za – třeba jenom teoretické – nahlížení na Vaši stránku.
  Ovšem pak by mělo být taky založeno OSKB – ochranné sdr. komentátorů blogů. To by vybíralo poplatky od těch, kteří čtou komentáře u blogů
  A taky bych založil….atd atdatd

  To se mi líbí

 9. Jethro napsal:

  No, ty autorské poplatky, to je hodně velký a tvrdý business. To si takhle uděláte blog a lípnete tam krásný obrázek, co jste si našel v galeriích na NETu. A za rok a něco se vám ozvou nejméně dvě pražské právní firmy s tím, že zastupují americkou firmu a že jste neoprávněně použil … a že to nebudou soudit, pokud uhradíte licenční poplatek za použití za dva roky.
  V mém případě (za blbost se platí) to bylo 38000,- za jednu fotečku. Samozřejmě, než bych jim dál platil 38 litrů za fotečku ročně, hned jsem ji stáhl a nahradil fotečkou z mé vlastní tvorby.
  Jo, tu druhou firmu jsem vyhodil s výhrůžkou žaloby pro podvod…
  Znám jednoho, který si svůj web dozdobil osmi fotečkami 🙂 – také se mu ozvali. Nevím, jak dopadl.

  To se mi líbí

 10. Petrpavel napsal:

  Ale, ale … Kratochvíl, člen správní rady OSA, nám to na ČT vysvětlil polopatě : mají to prý tak na Západě, dokonce i na východ od nás (Slovensko, Maďarsko), takže to tak bude a basta!
  Rozum, logika, morálka jdou stranou. Jako ve všem současném počínání.

  To se mi líbí

 11. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 12. pepanov napsal:

  Tzn. když si koupím CD a tudíž, z něj zaplatím OSE poplatek , toto CD si převedu na MP3 a nahraji do svého mobilu, pro můj poslech (neb v mobilu nemám přehrávač CD), tak v podstatě zaplatím již zaplacený poplatek znovu. No to je pěkná ptákovina.

  To se mi líbí

 13. jaa napsal:

  No já jen doufám že bude platit to prastaré – Kdo seje vítr – sklízí bouři. Akorát je mi divné, že Piráti co? – mlčí.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Piráti nemlčí, ve zmíněných Událostech komentářích jejich předseda odmítal, vysvětloval, ale … říkám já : až budou mít v PS 51 % tak MOŽNÁ odmítnou 🙂
   Je to stejné jako s komunisty, nemlčí k ničemu, ale je jim to platné jako … však znáte …

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.