Strakonické proměny


Když si Strakoňáci stěžují na dobu nedávno minulou, že se vyžívala v bourání starých částí, většinou tiše nesouhlasím. Protože mnoho těch zbouraných staveb totiž nemělo hodnotu ani toho pozemku. Ale občas i musím souhlasit, že některé akce byly chaotické až zbytečné. Ale po pořádku.

Nejméně se úpravy dotkly Velkého náměstí. Jedinou výraznou památkou na nedávnou dobu je vybourání domu, ve kterém býval Mléčný bar a rohového objektu proti Spořitelně. Všechny ostatní stavební změny jdou na vrub období mezi druhou polovinou devatenáctého a první polovinou dvacátého století. Nová radnice, budova současné Spořitelny či naproti budova dnes Komerční banky, stejně tak obchodní dům Maják a jeho okolí jsou právě z onoho období. I na většině ostatních budov je stavební styl doby patrný.

Velké náměstí před rokem 1903, kdy nestála ani spořitelna ani nová radnice

Velké náměstí před rokem 1903, kdy nestála ani spořitelna ani nová radnice

pohled na tentýž prostor, jen z druhé strany a o několik roků později, každopádně po roce 1903

pohled na tentýž prostor, jen z druhé strany a o několik roků později, každopádně po roce 1903

Větší zásah je vidět na Malém, čili Palackého náměstí. Zejména jeho severní strana je nově vystavěna. Díky budově vojenské ubytovny však nejsou ty novostavby nikterak rušivé. Ta byla totiž vystavěna  jako stylová architektonická nápodoba. Takže docela zapadla do pohody náměstí a převedla nové stavby do pohody starých.

Hotel Bílá růže se po přestavbě na přelomu století už nezměnil

Hotel Bílá růže se po přestavbě na přelomu století už nezměnil

Prostranství u sv.Markéty doznalo dosti výrazných změn, ale tady jsem spíše na rozpacích. Byly by lepší „strakonické benátky“ nebo současný stav? Možná by současný stav nemusel vzbuzovat takové emoce, kdyby…

Bývalý kamenný most přes rameno Otavy. Dnes je zde parkoviště a voda teče potrubím

Bývalý kamenný most přes rameno Otavy. Dnes je zde parkoviště a voda teče potrubím

Kdyby existovala dobrá dopravní koncepce města. Současný stav předvádí dvě fáze cest odnikud nikam. Pojem „čtyřpruhovka“ značí pokus o obchvat na severu města, který začíná u příjezdu od Horažďovic a končí u příjezdu od Blatné. Necelý kilometr silnice o čtyřech jízdních pruzích. Stejně působí severo-jižní pokus o průtah, který začíná o čtyři stovky metrů jižněji od té čtyřpruhovky a končí přemostěním soutoku řek Otavy a Volyňky. Takže opět zbytečný necelý kilometr. A právě kvůli tomuto kilometru musely zmizet ony „benátky“, parčík Na Dubovci před převorskou residencí i mnoho dalších staveb včetně původního jezu u Pětikolského mlýna. Takže tady s milovníky starých časů musím souhlasit.

0297

Naopak jsem zastáncem bourání starých nevzhledných tmavých domků, které lemovaly hlavní Bezděkovskou ulici, kde naopak nová výstavba přinesla lepší kvalitu bydlení. Ostatně ten proces probíhal již od začátku rozvoje místního průmyslu, tedy již v dobách, kdy se psalo c.a k. Tehdy třeba mizela část zvaná Na medové kaši plná domků stojících na nestabilní naplavenině.

Důvody k přestavbám bývaly občas i ryze politické. Nejmladším příjezdem do města je ten od Pracejovic.  Ten nechal vybudovat tehdejší poslanec za stranu Agrární Rudolf Beran na počest našeho druhého presidenta Dr.Beneše. A tehdy také zmizela proslavená „Trucbašta“, tedy věž postavená tak, aby z paláce majitele fezáren žida Steina nebylo vidět do prostor hradu tehdy maltézského.

Trucbašta a zeď oddělující Steinův palác od hradu a zámku

Trucbašta a zeď oddělující Steinův palác od hradu a zámku

A třeba stěhování morového sloupu z Velkého na Malé náměstí nařídili nacisté při obsazení města, protože na původní místě prý překážel dopravě.

Takže vlastně nevím. Je toho dost, za co by si komunističtí vládci města zasloužili výtky, ale naopak jsou i dobré počiny.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Strakonické proměny

  1. vonrammstein napsal:

    Ve Strakonicích jsem byl naposled před cca dvaceti lety. Bylo to hnusný město. Fakt hnusný. Ale uplynulo od tý doby hodně vody. Musím se tam příležitostně podívat.

    To se mi líbí

  2. jaa napsal:

    Víte co je zvláštní – jak jsou si tyhle „dobové“ fotky podobné. Podívám-li se na staré fotky Brna těch let – nemlich to samé..

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.