Zákon o veřejných zakázkách je moc komplikovaný. Dělá kšefty agenturám, tvrdí podnikatel


4.8.2016, Zdroj: businessinfo (http://www.businessinfo.cz)

Evropská komise kritizuje Česko za vysoký počet zakázek bez veřejného výběrového řízení. Zároveň i za malý počet firem, který se do tendrů hlásí. Podle podnikatelů malé obce i malé firmy odrazuje přílišná komplikovanost celého procesu.

Česká republika má sice nový zákon o zadávání veřejných zakázek, podle podnikatelů má však řadu vážných nedostatků. Především je podle nich natolik komplikovaný, že si s ním neporadí malé obce ani firmy, které čerpají dotace a musí proto dodavatele projektů soutěžit. A musí tak na realizaci výběrových řízení najímat specializované agentury.

„Je to hrůza. Dnes a denně někdo vypisuje výběrové řízení a zároveň shání někoho, kdo ho bude administrovat. Je to katastrofa,“ stěžuje si Jaroslav Čížek, jednatel společnosti Focus Info. K tomuto tématu se dostal náhodou.  Provozuje totiž web zaměřený na požární ochranu, bezpečnost a záchranářství. A v jeho rámci poskytuje službu monitorování veřejných zakázek.

„Díky tomu jsem zjistil, že firmy mají minimální zájem se do výběrových řízení přihlašovat. Tvrdí, že nebudou vyplňovat dvacet nebo padesát papírů, a přitom mají podle svých slov nulovou naději uspět,“ upozorňuje Jaroslav Čížek.

Byznys na objednávku

Komplikovaná úprava zákona o veřejných zakázkách tak pro něj přináší jednak byznys specializovaným administračním agenturám a velká část zakázek je přitom stejně připravená pro konkrétní firmy, protože velké množství formalit spojených s výběrovými řízeními odradí většinu firem, které nemají jistotu, že v tendru uspějí.

„Místo toho, aby se diskuse vedla o tom, kde jsou skutečné příčiny neutěšeného stavu, hovoří se stále jen o dílčích změnách. Pokud nebudou vytvořeny podmínky pro to, aby veřejné investování bylo skutečně veřejné, aby se zadavatelé nebáli rozhodovat tak, jako když jde o jejich vlastní finance a ne podle nějakých neuchopitelných kritérií popsaných v mnohastránkových metodikách, tak se nic nezmění,“ konstatuje Jaroslav Čížek. „Ani ta nejdokonalejší fasáda nemůže z ruiny s porušenou statikou udělat obyvatelný dům,“ dodává.

Jeho slova podporuje i zpráva Evropské komise z února letošního roku. Podle ní zadávání veřejných zakázek v České republice nadále není v souladu s osvědčenými postupy EU, což je částečně způsobeno nedostatkem odpovídajícího školení pracovníků v dané oblasti a nedostatečným důrazem na kvalitativní kritéria při udělování zakázek.

Brusel kritizuje, že čeští veřejní zadavatelé zadávají 19 procent zakázek v jednacím řízení bez zveřejnění výzvy k podávání nabídek, zatímco v EU je to pouze 5 procent. V roce 2015 patřila Česká republika mezi členské státy EU s nejvyšší mírou použití těchto postupů, na rozdíl od výsledků regionálních partnerů, jako je Polsko, kde míra použití jednacích řízení klesla ze 17 % v roce 2009 na 5 procent v roce 2015.

Firmy soutěžím nevěří

Kromě toho Česká republika zaznamenala výrazný pokles zájmu společností o veřejné zakázky. V roce 2015 obdrželo 33 procent veřejných zakázek jen jednu nabídku, oproti 19 procentům v předchozím roce. Navíc více než 85 procent zakázek v podobě nákupů je uděleno pouze na základě kritéria nejnižší ceny.

K odstranění těchto nedostatků a dosažení úrovně obvyklé ve vyspělých státech západní Evropy je podle Jaroslava Čížka třeba taková právní úprava, která bude co nejjednodušší. Navrhuje proto zavést pouze dvě kategorie veřejných zakázek: nadlimitní a podlimitní. Transparentnost podlimitních zakázek, které nebudou soutěženy ve výběrových řízeních, podle něj zajistí jejich povinné zveřejňování na jednom místě, například ve Věstníku veřejných zakázek. Tam by mohly být uváděny všechny zakázky nad 50 tisíc korun.

„Je-li všude zmiňována transparentnost jako jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti korupci a nekalým praktikám při zadávání veřejných zakázek, pak představa, že jí dosáhneme co nejpodrobnějším zákonem a ještě podrobnějšími metodikami, je zcela zcestná. Každý, kdo ještě nepozbyl poslední zbytky zdravého rozumu, ví, že konečný efekt je přesně opačný,“ zdůrazňuje Jaroslav Čížek.

„Pokud má zákon bezmála 300 paragrafů, pak metodiky, které budou jednotlivé paragrafy vysvětlovat, zákonitě musí mít stovky stránek. Bude je pak někdo schopen a ochoten vůbec číst? Odpověď je jednoznačná, nebude. Může si tedy někdo vážně myslet, že starostové, zastupitelé a úředníci malých obcí mají více času studovat stovky stran návodů, když to nezvládají ani ti, jejichž je to hlavní náplň práce?“ ptá se Jaroslav Čížek.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které nový zákon o zadávání veřejných zakázek připravilo, však tvrdí, že pro velké zjednodušování není prostor. „Nový zákon vychází a musí vycházet z evropských zadávacích směrnic, které jsou výrazně komplikovanější, než předchozí a dokonce místo původních dvou, nový zákon implementuje hned tři nové směrnice. Přesto je tento nový zákon co do objemu textu stručnější než ten předchozí,“ konstatuje Veronika Vároši, mluvčí MMR.

Diskusi o možných změnách výběrových řízení považuje ministerstvo za uzavřenou, protože nový zákon je již ve Sbírce. „Do budoucna se této debatě rozhodně nevyhýbáme, ale na stole nejsou dnes jakékoli alternativy,“ míní Veronika Vároši.

Obecně je podle ní zákon postaven tak, že nabízí zadavatelům mnoho možností, jak postupovat, přičemž tyto volby jsou rovnocenné a je na zadavateli, který postup mu vyhovuje. „Pokud zadavatel bude chtít postupovat tak, jako podle předchozí úpravy, až na několik málo výjimek tuto možnost má a nemusí se tak učit ničemu novému,“ zmiňuje Veronika Vároši. Nově bude mít zadavatel možnost postupovat podle devíti různých typů veřejných zakýzek (viz. box).

Počet jednacích řízení bez uveřejnění se podle ministerstva sníží, ale spíše z formálních důvodů. Dodatečné zakázky budou totiž nově podřazeny pod změny smlouvy. „MMR jako gestor zákona a zákon však nemohou z principu řešit dodržování a zneužívání ustanovení zákona, to je vždy odpovědností zadavatele. Na druhou stranujsou například státní zakázky bez soutěže zkoumány Pracovní skupinou pro transparentní veřejné zakázky, která zkoumá oprávněnost využití výjimek a jednacích řízení bez uveřejnění,“ uzavírá Veronika Vároši.

Dalibor Dostál

Typy veřejných zakázek podle nového zákona

 1. a) zjednodušené podlimitní řízení,
  b) otevřené řízení,
  c) užší řízení,
  d) jednací řízení s uveřejněním,
  e) jednací řízení bez uveřejnění,
  f) řízení se soutěžním dialogem,
  g) řízení o inovačním partnerství,
  h) koncesní řízení, nebo
  i) řízení pro zadání veřejné zakázky ve zjednodušeném režimu
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Zákon o veřejných zakázkách je moc komplikovaný. Dělá kšefty agenturám, tvrdí podnikatel

 1. kchodl napsal:

  Omlouvám se, pane Bavore, že o zákonu o veřejných zakázkách nehodlám diskutovat (stručně: ten zákon má jednu chybu – zákon o veřejných zakázkách), ale musím potěšit Vaši hodovní síň dalších Trumpovým vtipem. Začínám si vážně myslet, že opisuje od Zemana, tentokrát jeho extempóre s „kalašnikovem“. Z toho šli havloidi do vrtule, až do mdlob.

  Trump řekl veřejně voličům z tribuny: „Pokud bude mít Clintonová možnost jmenovat soudce, nedá se proti tomu nic udělat, přátelé. I když – máme druhý dodatek americké ústavy – možná se něco udělat dá, nevím.“

  😀 😀 😀

  (druhý dodatek je ten … právo lidu držet a nosit zbraň nesmí být omezováno …)

  Američtí liberální/neokonští náckové reagují stejně jako naši havloidi, bere je z toho fantas.
  Skáčou metr vysoko vzteky a „rozhořčením“. Hrozná sranda.

  https://www.theguardian.com/us-news/2016/aug/09/trump-gun-owners-clinton-judges-second-amendment?CMP=twt_gu

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Překlad jsem vzal z blicích listů, nějak jsem pozapomněl, jak jsou čulíci prolhaní a manipulativní.

   Ve skutečnosti to bylo ještě vtipnější:
   “Hillary wants to abolish, essentially abolish, the second amendment,”
   “If she gets to pick her judges, nothing you can do, folks. Although the second amendment people, maybe there is, I don’t know. But I’ll tell you what, that will be a horrible day.”

   Takže ve smyslu „Hitlary chce zrušit druhý dodatek, a pokud jmenuje své soudce, nedá se proti tomu nic dělat, leda pomocí druhého dodatku.“

   Což mi tedy přijde ještě vtipnější, prostě slovní hříčka.

   To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    Inu, když šéfčulík jako hlavní zdroj informací čte (a reprodukuje) The Guardian, není se čemu divit.

    K tomu výroku. Stav společnosti a médií je bohužel takový, že misinterpretovat lze dnes úplně cokoliv. Co je řečeno nehraje roli, jde pouze o to, o čem jsou posluchači přesvědčeni bez ohledu na fakta (e.g., narrative).

    Mluvit bez teleprompteru je riskantní. Což si většina politiků velice dobře uvědomuje. Stačí si např. všimnout, jakým způsobem – v obavách z toho, aby neřekl „něco, co nechce slyšet“ – mluví Obama na tiskových konferencích. Dvě tři slova … dlouhá pauza … dvě tři slova … atd.

    Jinak, zajímavá – a možná rozhodující – událost v kontextu voleb (zajímavá též v kontextu amerických liberálních/neokonských nácků :-)). Na sociálních sítích se objevila informace týkající se špatného (a stále se rapidně zhoršujícího) zdravotního stavu Hillary Clintonové, s důrazem na možné poškození mozku (viz. níže uvedené odkazy; články dále obsahují odkazy na klipy).

    Levicová média se – dle očekávání – tuto informaci snaží zahrát do autu a jakoukoliv zmínku o jejím zdravotním stavu označují za konspiraci. Na rozdíl od předchozích voleb, kdy ta samá média poměrně agresivně požadovala zvěřejnění informací o zdravotním stavu Johna McCaina.

    Podotýkám, že jde o neověřené dohady. Pokud se ale ukáže, že nejde o konspiraci, je možné, že se ještě dočkáme zajímavých zvratů.

    ——

    http://www.infowars.com/pharmaceutical-exec-hillary-clinton-has-parkinsons-disease/

    http://www.dangerandplay.com/2016/08/07/who-is-hillarys-handler-doctor-stroke-seizure/

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Je dávno známo, že největší verbež jsou doktoři medicíny, teprve dlouho po nich přicházejí žumpálisté – tedy bráno podle profesí. Mudrové jednou provozují eugeniku a masově vraždí kohokoliv kdo se jim nelíbí, jindy jsou schopni prohlašovat za dementa člověka na hranici geniality, krmit děti heroinem proti kašli nebo si vymyslet nějaký syndrom a gumovat jim hlavičky, pacienty trávit zvesela … všechno kvůli egu, slávě a penězům.

     Vůbec se nedivím všem těm ukázkám nenormality během kampaně, musí to být strašný zápřah a jistě si stačí vzít prášek na spaní nebo o pár drinků v baru více, aby druhý den vypadal člověk strašně.

     Už si vymysleli nejen Parkinsona, dokonce celé stádo mozkových chorob, četl jsem i o rakovině jícnu nebo jazyka. Spojením doktorských hovad s žumpou vzniká nová nevšední kvalita.

     Stačí si vzpomenout na Zemana, který má demenci z cigaret a alkoholu, což je vidět třeba když přednese z hlavy naprosto plynulý a dokonalý hodinový projev bez jediného lapsu. Nebo na Klause, kterého jistý mudrovitý Hnízdil chtěl poslat za odkládání podpisu Lisabonské smlouvy do blázince.

     To se mi líbí

     • anonymouse napsal:

      Pochopitelně je jasné, že poukazování na zdraví Hillary může být, a pro mnohé jistě je, použito jako prostředek předvolebního boje (nevybíravého, ale ten je nevybíravý oboustranně).

      Na druhou stranu, postoj médií je, v této souvislosti, a zvlášť vezmeme-li v úvahu jejich předchozí postoj v případě zdravotní dokumentace Johna McCaina, značně problematický.

      Pokud jde o poznámku týkající se McCaina, média celkem nekompromisně vyžadovala k jeho zdravotní dokumentaci přístup. Hlavní obavy: jeho věk (71 let) a skutečnost, že cca. deset let před svojí kandidaturou měl rakovinu pokožky. Přístup jim byl McCainem nakonec poskytnut (dokumentace čítala cca. 3000 stran, časový limit 3 hodiny). V případě Hilary se (světe div se) ta samá média k této problematice staví značně negativně; čili, dvojí metr.

      K tomu je asi vhodné dodat, že obavy o zdravotní způsobilost kandidátů – v tomto případě jak Hilary Clintonové (věk 69 let, tedy o pouhé 2 roky mladší, než byl McCain v době své kandidatury), tak Donalda Trumpa (věk 70 let) k výkonu funkce presidenta USA jsou zcela opodstatněné.

      Pokud jde o Hilary, ta má navíc za sebou historii četných pádů (což je dokázaný fakt), z nichž jeden (r. 2012) měl za následek zhmoždění mozku s následnou cca. půlroční rekonvalescencí, a historii krevních sraženin, jednu z nich v žíle odvádějící krev z mozku (článek vyšel mj. v Guardianu: https://www.theguardian.com/world/2012/dec/31/hillary-clinton-doctors-clot-brain) a je otázka, zda tyto příhody mohou mít i trvalé následky. Že je v péči specialisty neurologa (trvale od příhody r. 2012) který je neustále přítomen, i během kampaně (přičemž minimálně jednou zasahoval během projevu), je jisté. Čili, obavy jsou více než na místě a požadavek veřejnosti na informace je opodstatněný.

      Takže, součást předvolebního boje: ano, pouhopouhé smyšlenky zakládající se na fantazii: rozhodně ne.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Souhlas.

       Když se vezme v úvahu, jak je kampaň vyčerpávající a stresující, přijde mi, že je to takový filtr, že kdo to vydrží, vydrží snad už všechno.

       To nic nemění na tom, že Hitlary mi opravdu nepřipadá mentálně zdravá, ale to mezi těmi elitními americkými magory není snad nikdo. Vypadají jak pacienti uzavřeného oddělení blázince, prostě banda šílenců.

       Stačí si poslechnout Opičáka nebo toho ex-ředitele CIA, který chce v Sýrii vraždit Rusáky a Írance – ale skrytě, a pak rozsekat celou infrastrukturu země. Případně Kagana, Nullandovou. Nebo si přečíst Friedmanovu knihu „Příštích sto let“, která končí americkými jadernými raketovými základnami na Marsu – proti tomu i ten Hitlerův spisek vypadá docela příčetně.

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       To musí v USA řídit někdo jiný, Kchodle.
       Nebo…čert se v tom tam vyznej.
       Kdyby to skutečně řídili tihle psychopaté, dávno je svět v jednom ohni!

       To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Je mi jasné, že tady bude diskuse hodně o čemkoli jiném. Ale dal jsem to pro info. Ostatně samotná myšlenka zákona není nic nového. Sice v době, kdy zakázky zadávali okresní či krajští tajemníci, takový zákon potřebný nebyl, mám doma v el.podobě podobný zákon z roku 1920. Po doplnění nezbytných technikálií (elektronická podoba) a úprav terminologie ve vazbách na NOZ by mohl platit stále- Jeho pouhých 41 § je naprosto dostačujících.

   To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  O tomto zákoně mnoho nevím. Jen to, že moji klienti jsou z něho setrvale nešťastní.

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Tak jsem včera vyslechl, že Hitlary je holubice míru s plochou dráhou letu.

  To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.