Branky, body, vteřiny


Spolu s blížícími se olympijskými hrami se denní tisk zaplňuje stále více sportovní tématikou. Například v sobotu 30. července přinesly Lidové noviny dva docela zajímavé celostránkové rozhovory se dvěma ostřílenými borci.

Na straně 9. s veslařem a skifařem Václavem Chalupou, který reprezentoval ČSSR/ČR celkem na šesti olympiádách a z té barcelonské (1992) přivezl stříbro. V závěru rozhovoru se vyjadřuje i k dopingové aféře ruských sportovců. Vzhledem k tomu, že rovna Chalupa o vrcholovém sportu i jeho zákulisí nejspíš ledacos ví, jistě stojí těch pět odstavců jeho odpovědí za přečtení (viz příloha „Chalupa“).

 Druhým protagonistou, kterého zpovídaly Lidové noviny zosobněné novinářem Josefem Žídkem, byl moderní pětibojař David Svoboda, který na OH v Londýně 2012 zvítězil. I když je rozhovor zajímavý celý, mě zaujal především úvodní odstavec (viz příloha „Pětiboj“).

  Žídek v něm tvrdí, že „…čeští reprezentanti se mezi špičku prosadili až začátkem 21.století“. Přísně logicky má pravdu, pokud ovšem ČR nechápeme jako nástupnický stát ČSSR (což asi chápeme, pokud se nemýlím). Chápu, že ne každý si musí pamatovat na OH v Montrealu 1976 tak dobře jako já, ale novinář se zpravidla na rozhovor nějak připravuje (tedy – měl by…) a tak by neměl přehlédnout, že Jan Bártů tam získal bronz a družstvo ČSSR ve složení Adam, Bártů, Starnovský přivezlo domů medaile stříbrné. Což nepochybně bylo „prosazení se mezi špičku“.

Chápu, že J.Žídek z Lidových novin si to pamatovat nemusí, protože na rozdíl ode mne nebyl s Bohoušem Starnovským na vojně v Dukle, jako já. Ale stačilo pár kliknutí na googlu a autor rozhovoru by zjistil, že dějiny, včetně těch sportovních, nezačaly v naší kotlině rokem 1989.

Chalupa

Pětiboj

hudec

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Branky, body, vteřiny

 1. vonrammstein napsal:

  Když jsme u těch medií:

  To se mi líbí

 2. oh napsal:

  Josef Žídek – dlouholetý motoristický novinář, v současnosti šéfredaktor časopisu Auto4Drive. Jako publicista se v minulosti věnoval také tématům životního stylu, cestování, gastronomii a enologii. V LN funguje jako externista – a externista až tak externí, že vyhledávání na webu lidovky.cz nenajde jediný článek od něj a samotný Google celé dva – a jeden z nich je upoutávka na elektronickou verzi Lidovek. Snad byste nechtěl, aby se kvůli příležitostnému melouchu u LN věnoval googlení o zastaralém sportu, kde musíte umět střílet, jezdit na koni, šermovat, plavat a běhat? Vždyť za chyby se platí.. 😦

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  V článku mě zaujalo, že ti z Východu byli taháni na testy furt a Anglány s Usáky tam nepotkávali. Prostě s nelibostí trpění sportovci druhé kategorie. No, vlastně i EU se k nám chová stejně, tak proč se divit.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Dneska mě historik Jan Adamec v LN vyvedl z omylu, do kterého jsem upadl před 25 lety. Při návštěvě Barcelony a stadionu Montjuic (příští rok tam pak byla zase olympiáda) a (staré) olympijské vesnice jsem se dozvěděl, že olympiáda měla být roku 1936 v Barceloně, ale byla zrušena. Divil jsem se (že by Berlín byl tak rychle zaskočil, z července na srpen??), jenže jsem nevěděl, že ta barcelonská byla DĚLNICKÁ olympiáda. Socialistická internacionála (a navíc konkurenčně i Kominterna) pořádaly vlastní podniky už dříve, a tehdy to bylo natruc srpnové Nazi-olympiádě v Berlíně.

  Olimpíada Popular začínala slavností večer 18. 7. Týž den ovšem gen. Franco
  zahájil v Maroku fašistické povstání proti Republice. A z barc. olympiády nakonec sešlo.

  Pár úryvků z Adamcova článku.

  Leitmotivem dělnických olympiád bylo poskytnout pracujícím možnost účastnit se zdravé fyzické aktivity, která by oslavovala sílu i ambice dělnické třídy a zároveň nabídla osvobozující alternativu k „šovinistické, komerční a exkluzivní soutěživosti buržoasního sportu“. Důraz byl spíše než na vrcholové výkony jednotlivců kladen na masovou účast a mezinárodní solidaritu a toto inkluzivní pojetí sportu se často blížilo k masové rekreaci. ….

  Katalánská vláda dala kromě peněz k dispozici v roce 1929 dokončený stadión Montjuic. Hrami chtěli organizátoři protestovat proti nacistické represi soc. demokratů a komunistů a jejich sportovních organizací, ale také proti MOV. ..
  Konání her bylo oznámeno až v březnu, i tak se ale stihlo registrovat přes 6000 sportovců 22 národů. …

  19. 7. místo slavnostní zahajovací řeči pronesl prezident Katalánska v rozhlase plamennou výzvu proti pučistům. …

  Jeden z amerických sportovců si zaznamenal: „Jsme uzavřeni v hotelu, ozývá se střelba…Toto krásné město je vzhůru nohama. Všude hoří kostely“. …
  Puč byl v B. potlačen 22.7. …

  Francouzský tým, poté co byl zraněn jeden z jeho členů, požádal, aby byla olympiáda zrušena. … katalánská vláda vyzvala všechny, aby se dali k dispozici republikánským ozbrojeným složkám, většina španělských sportovců tuto výzvu vyslyšela. …
  22.7. opustili Barcelonu Francouzi a poté i další delegace.

  Někteří ale zůstali. Kolem 200 zahraničních sportovců se připojilo k bojujícím jednotkám a stali se tak vlastně prvními (sportovními) interbrigadisty. Například švýcarská plavkyně a anarchistka Clara Thalmannová se do B. vydala stopem, proklouzla hraničním kontrolám a přidala se k anarchistům. Brzy se ale dostala do sporu se stalinistickou KS Španělska a několik měsíců byla zadržována její tajnou policií. Po propuštění Španělsko se štěstím opustila. [ což připomíná Orwellovu odysseu v Katalánsku, podotýkám]

  O rok později převzaly sice štafetu dělnické olympiády v Jánských Lázních [sic] a Antverpách, .. ale ideu olympiád, oficiálních i alternativních … ukončila válka

  Dodat lze snad jen staré italské: „Antifascisti sempre!“

  *****

  A když už jsem sedl ke klávesám, zaujal mne Cvekův článek, ale hlavně ten odkaz na konci na Nussbaumovou

  http://www.blisty.cz/art/83246.html

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   To je hnus. Kam až ten „demokratický“ dobytek je schopen zajít?

   To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Kluci a holky v družném rozhovoru. Jako Kalous se Sobotkou, když se vypnou kamery.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Není ale jisté, jestli to není fotomontáž.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Ano, to je možné, ne však nutně. Je totiž známo, že Don hrával s Billem golf. Navíc, na té fotce vypadají, zejména Kačer, o pár let mladší, zdá se mi.

       V každém případě po Tr. výkonech POTÉ co ho nominovali by zase mohly ožít staré pověsti o tom, že je to vlastně fake kandidatura.
       (S Rubiem, ani s Kasichem bych na těžce neoblíbenou Kill nevsadil ani šesták, zatímco nyní už zase, celkem zřetelně, vede.)

       To je ale óbr spiklenecká teorie, takže počkejme. Volby budou od zítřka za 3 měsíce.

       To se mi líbí

      • anonymouse napsal:

       Podívejte se na stíny a na to, jak se jednotlivé světelné zdroje zrcadlí na pokožce jednotlivých aktérů. Ta scéna je natolik konzistentní, že lze téměř s jistotou tvrdit, že o fotomontáž nejde.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Bodejť by nevypadal mladší. Fotografie má v záznamu EXIF informace o copyrightu:
       Copyright – 2005 Maring Photography/Getty Images

       To se mi líbí

 5. ji5 napsal:

  Povšimněte si, jak selhávají media. Ukažte mi jediný komentář, který by se zabýval náhlým použitím pravidla, že člověk nesmí být trestán dvakrát za tutéž věc. Je to taková kulišárna. Na LOH totiž neměli být připuštěni ti ruští sportovci, kteří byli v minulosti potrestáni za doping. Lze předpokládat, že Rusové při odvoláních namítli, že by tedy měli být diskvalifikováni všichni takoví hříšníci (například hvězdy amerického sprintu Gatlin a Gay). A najednou se všechno změnilo. Americko – australsko – kanadské propagandě se nehodilo, aby se začalo mluvit o dvojím metru.

  Naše sportovce to zaskočilo. Naši rusofóbní plavkyni znechutila přítomnost takto omilostněné ruské plavkyně do té míry, že se nedostala ani do semifinále své discipliny.

  Proti kontrole dopingu se vyslovuje olympijský vítěz, lékař Lukáš Pollert.
  (http://www.lidovky.cz/ja-bych-doping-nekontroloval-rika-olympijsky-vitez-pollert-pl3-/video.aspx?c=A160805_145243_ln-video_ele).

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.