Ze starých letopisů obecních 2


Roku 1900 bylo provedeno sčítání lidu a v kronice objevil se zajímavý údaj. Pod městys Katovice toho roku patřily i obce Dražejov, Virt a Střela, které jsou dnes přiřazeny pod Strakonice. O deset let později už v Katovickém sčítání nebyly zahrnuty.

Jiná událost se váže ke katovickému kostelu sv.Filipa a Jakuba. Když se katovičtí rozhodli umístit na kostelní věž i hodiny, požádali všechny obce, které farou spadaly právě pod tento kostel, o příspěvek. Všichni přispěli, jen Míchováci (obyvatelé z obce Mnichov) odmítli. A tak má kostel hodiny  pouze na třech stranách a na té čtvrté, která je obrácena právě k Mnichovu, dodnes hodiny nejsou.

katovice

Rok 1914 přinesl Světovou válku. A takto viděl průběh jejího počátku venkovský kronikář:

Balkánský kámen lavinu provalil. Dne 28.června 1914 spáchán byl v Sarajevě vražedný atentát na arciknížete následníka rakouského Frant. Ferdinanda a jeho choť. Soudním a politickým vyšetřováním vyšlo najevo, že byl opětným krvavým projevem snah velkosrbských, namířených proti říši rakousko – uherské a že o něm již předem věděly vládní kruhy srbské. Srbsko odepřelo dáti R-U zadostiučinění tím plným obsahem, jakým bylo žádáno. Proto vypovědělo R.U. dne 28.července Srbsku válku.
Výmaz král.srbského z mapy Evropy znamenal by arci výmaz i posledních závažných vlivů Ruska na Balkáně. Rusko, chtějíc míti válku o srb. odsunutu, obrátilo se stran požadovaného od R.U. srbského zadostiučinění k R.U. diplomatickým rozkladem, neodpíralo vojenskému potrestání Srbska, souhlasilo s obsazením Bělehradu a jinými pokutami , ale žádalo, aby R.U. zaručilo, že stát srbský sice bude potrestán, ale státní jeho samostatnost že nebude porušena.
O tom vedlo se také s obou stran diplomatické jednání, při kterém ani R.U. ani Rusko se neukvapovaly ultimaty nebo vypovězením války, ač mezi nimi válka již vpravdě visila ve vzduchu. Potrvaloť ono jednání několik dní.
Ale válečné rozhodnutí přišlo náhle z jiné strany. Dne 31.července dalo totiž Německo, stavše se na stranu R.U. ultimátum Rusku , a dne 2.srpna o 7 hod. 30 min.večer vypovědělo Německo Rusku válku, na zítří pak dne 3.srpna Francii.
Pozoruhodno je, že dne 3.srpna, ba ještě ani ne dne 4.srpna nebyly přerušeny diplomatické styky naší říše ani s Ruskem ani s Francií.  Ku vypovězení války R.U. Rusku došlo teprve důsledkem vypovězených obou válek se strany Německa dne 4.srpna a Francii teprve 11.srpna.
Anglie vypověděla Německu válku 4.srpna a R.Uhersku 11.srpna. Vypovídání válek mezi velmocemi Evropy počalo tedy Německem dne 2.srpna a skončilo 11.srpna R.Uherskem (Francii) a Anglií (R.Uhersku)
Se strany Německa čelilo ostří války proti Rusku. To dovozeno bylo několik dnů zněními telegramů, jež ode dne 30/7 do 2.srpna mezi králem anglickým Jiřím V. a císařem Německým Vilémem II. a jeho důvěrníkem princem Jindřichem Pruským.
Král Jiří pokusil se totiž ještě v poslední chvíli zabránit propuknutí války Německa s Ruskem obrátiv se v tom smyslu ku císaři Vilémovi.
Císař Vilém odpověděl jemu teleg.dne 1.srpna , že sic musí býti provedena před tím již nařízená mobilisace na východě (proti Rusku) a na západě (proti Francii).
Ale dodal, nabídne li Francie Německu neutralitu a zaručí li Anglie tu neutralitu, že v tom případě Německo upustí od útoku na Francii.
Ale Francie s Anglií vetovaly při ujednané dohodě s Ruskem a tak nastala Německu a spojeném s ním R.U. skutečně válka na tři strany před tím arci čekaná.

Podle zápisu přímého účastníka událostí je zřejmé, že původním agresorem bylo Německo, nikoli, jak se učí, Rakousko-Uhersko.

Při začátku sepisování tohoto povídání jsem netušil, co všechno kronika obsahuje. Popis průběhu zahájení válečného stavu mne velice překvapil. Proto nahlédnutí do historie zakončím a někdy jindy se podívám do dalších letopisů.

Rád bych předem omluvil za možné výpadky v článcích, protože se mi povedlo nezašroubovat poslední šroubek do obkladu. Důvodem je pád z hromady dřeva na bok a hlavně ruku. Výsledkem je jedna zlomenina pod odřeninou, takže začátkem týdne budu muset jít na použití jiného šroubku. Operačního. Budu tedy částečně mimo příjem, částečně mimo možnosti vkládání čehokoliv. Takže máte-li kdo cokoli k vydání, pošlete nejpozději do sobotního odpoledne.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice prácheňsko se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Ze starých letopisů obecních 2

 1. NavajaMM napsal:

  To je nemilé, pane Bavore, prajem skoré uzdravenie bez komplikácií. 😦
  Vďaka za tento článok. Inak nemení pohľad na počiatok vojny. Kronikár píše, že 28.7. vyhlásilo R.U. vojnu Srbsku. Kronikár nepíše, že 30.7. vyhlásilo Rusko mobilizáciu, čo samo osebe je už akt zapojenia do vojny. Formálne vyhlásenie vojny by prišlo po dokončení mobilizácie, čo vzhľadom na rozlohu Ruska malo trvať ešte týždne. Preto sa Nemci poponáhľali. Ich zámer bol blitzkrieg vo Francúzsku (asi ako im to potom predviedol Hitler) a potom plnou silou na Rusko.
  Tento plán spravil z Nemecka hlavného agresora, ani nie tie formálne tančeky s nótami.

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  ach jaj! Ač neznaboh, modlím se usilovně za rychlé uzdravení…

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  No tak se drž! Ach jó….

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Jistě, „historici“ určitého druhu se snaží svalit vinu za WWI na Rakousko-Uhersko, to není nic nového. Ovšem to je stejně marné jako udělat z černé bílou.

  Kromě jiných známých událostí je zde Schlieffenův plán, který německá generalita toužila vyzkoušet a tajné porady s rakouskými generály pár měsíců před válkou – např. i v Karlových Varech.

  Dále víme, že pangérmánská idea panské rasy a německy mluvícího nadčlověka, panujícího Evropě, nevznikla až v choré Hitlerově mysli, ale byla v německy mluvících zemích již od konce napoleonských válek, přiživovaná „slavným Blücherovým vítězstvím nad Napoleonem“ a dalšími pruskými skazkami. Snahou vyvraždit či alespoň vyhnat Slovany ze Střední Evropy trpěli i „věrozvěsti lidstva“, Marx s Engelsem (od kterého jsou velmi pěkné listinné důkazy v jeho dopisech ze začátku roku 1849) a mnoho dalších tehdejších dobrodějů.

  Porážkou ve válce v roce 1866 přestalo být Rakousko (-Uhersko) vojensky samostatnou zemí, o válce či míru ve skutečnosti rozhodoval německý generální štáb a císař Vilém, nikoliv Vídeň.

  Velmi velkou – a dosud úzkostlivě tajenou a nevraživě popíranou – vinu za rozpoutání války nese římsko-katolická církev, Vatikán v čele s tehdejším papežem. Po vyvlastnění veškerého církevního majetku ve Francii v letech 1905-7 udělali tajnou smlouvu s Německem, ohledně náboženské a ideologické podpory útočné války proti Francii, a za to si vyjednali restituci veškerého francouzského majetku, po vítězné německé válce. U nás se to snaží černoprdelníci bagatelizovat a tajit, ale kupříkladu ve Francii je to široce známé, protože byly nalezeny dokumenty z německé strany a je to potvrzené mnoha nestrannými svědky – u soudu by řekli „mimo veškerou pochybnost“.

  Atentát na následníka jeví neklamné známky vnější režie snad v každém aspektu. Gavrilo a jeho partička byli ani ne herci, spíše loutky na provázcích, určené k obětování. Samotné naplánování návštěvy Sarajeva na osudný den výročí bitvy na Kosově poli bylo čirou provokací, následovanou podivným kroužením automobilu po nezdařeném prvním pokusu s bombou, než konečně natrefili na Principa. Je přitom silně pochybné, zda střílel vůbec Gavrillo, protože se trefil přímo zázračně, ani zkušený a protřelý nájemný vrah s mnohaletou praxí by to nesvedl lépe – přitom šlo o rozklepaného studentíka s poněkud histrionskými osobnostními rysy, který nikdy nestřílel a podle vlastních slov si celou událost „pamatoval jako v mlze“, respektivě si ji nepamatoval a byla mu pravděpodobně vnucena vyšetřovateli.

  Tím nechci zpochybnit, že rakousko-uherská šlechta, správní aparát, vysocí důstojníci a vysoko postavení R-U černoprdelníci neměli na válce velký zájem – ale jednoznačně ji vyvolalo, a to zcela promyšleně a manipulačně, Vilémovské Německo.

  Přeji Vám, pane Bavore, brzké uzdravení. Vždy, když se mi něco podobného stane, říkám si, že mohu být rád, že to nebylo něco horšího. Koncekonců, člověk má naštěstí ruce dvě, takže Vám pořád jedna nepoškozená zbývá. Ale naražený bok a možná i žebra – to většinou jde jedno s druhým – to je silně otravné a trápí to člověka déle, ruka se hojí rychleji.
  🙂

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Gavrillo také trefil Žofii, na kterou vůbec nestřílel, a ani střílet nechtěl, neb to byla Češka a ještě balvan v rodu Habsburském.
   A trefil jí dobře…
   Podle mě byla její smrt důležitá pro následné rozpoutání války, protože až tak nebo onak, byla to manželka, byť „vyděděná“.

   To se mi líbí

 5. tata napsal:

  At se to hojí,držim palce

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  Nezapomeňte včas a důkladně rehabilitovat. Rovnou si to sjednejte ještě před operací

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To si nemocnice ujít nenechá 🙂

   To se mi líbí

   • Vladimír - Faust napsal:

    No, nejsem si tak jistý – dtto mě „stihlo“ před rokem, včetně těch několika šroubků v kosti, a nemocnice se na mne vykvajzla. 🙂
    Takže, pane z Bavorů, sjednat, v každém případě sjednat.
    Vy jste ovšem podstatně mladší než já, takže kdoví?
    Nicméně za dva měsíce zahojeno, to zase jooo…
    ¨Takže trpícímu panu Bavorovi rychlé uzdravení vinšuji!

    To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Věřte zkušenému Bavore, mám velké ortopedické zkušenosti. 😦 Skoro bych mohl na Sovovo místo

   2) Poznámky kronikářovy, vaše, ani kodlovy nebudu komentovat, je to na delší diskusi.
   Stačí jen drobně rýpnout, 28.7 je DŘÍV než 30., ev. 31.7
   Možná o Velké válce někdy napíšu článek, ale to by chtělo spíš dva, tři.

   3) Co mně udivuje je, jak málo na ní vzpomínáme, třebaže jsme měli větší, snad dvojnásobné ztráty než za WW2 (a to většinou vojenské). V každé třetí vesnici máte pomníček.
   Testoval jsem tři vysvětlení: je to dávno; nebyla to naše válka; může za to Švejk.
   Ke třetímu vysvětlení se nepřiklonil nikdo, ke druhému kolega Turbo Godot, k prvnímu většina. Pro nás každopádně Velká byla spíš WW2. Na rozdíl třeba od Britů

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To rýpnutí je možná namístě, ale přece jen ta diplomatická jednání, do kterých hodil vidle Vilém. Kromě toho F.J. „jen“ chtěl potrestat Srbsko, ale Vilém se s tím nepáral. Rovnou Rusko a Francky. A co se týká toho nevzpomínání, dost se na tom podepsala i doba nedávno minulá. Vždyť jako důsledek války přišel jen Masaryk a ne Gottwald.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Jo, jenže to nebyl Vilém 🙂 Ten chtěl snad „preventivní“ válku s Ruskem a zděsil se, když zjistil, že ho čeká velká válka na dvou frontách. Dokonce i s Anglií (se kterou jeho jenerálové, Schlieffenem počínaje, nepočítali.) Takže se to pokusil v poslední chvíli zašlajfnout, jenže generálové mu vysvětlili, že mají plány jenom na dvojitý blitzkrieg. Proti Francii a pak proti Rusku. Železniční blitzkrieg.

     A tak v sobotu 1. srpna kolem 16:30 došlo k zuřivé scéně, když Moltke ml. vysvětlil císaři, že nemohou táhnout jenom na východ, že na to nemají plány. (Mistři svého oboru 🙂 ). A císař vztekle odsekl: “ Váš strýc by mi odpověděl jinak“.
     Páni generálové navíc měli naplánované tažení pouze přes Luc. a Belgii, což představovalo casus belli pro Británii, jejíž účast byla jinak do posledka nejasná.

     Večer, kolem 23. hodiny, když císař dostal chladný telegram od Jiřího V., pochopil, že ty svalnaté řeči a provokování přehnal, a že pokud nechce ztratit tvář, bude mít velkou válku.
     I řekl Moltkemu rezignovaně: „teď si můžete dělat, co chcete“ . A šel spát.

     Moltkemu „spadl kámen ze srdce“ že nemusí nic měnit na naplánovaném, a může válčit raději na dvou frontách, než na jedné. A navíc proti Británii, jak se ukázalo za 3 dny…

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Chromý Vilém si tu vojenskou doktrínu pěstoval celé roky, co byl na trůně, tak z něj nedělejte oběť.
      Že mu mašinerie přerostla přes hlavu se dalo čekat, protože kdo s čím zachází, tím také schází.
      Německo nemohlo převálcovat Brity a Francouze, s Ruskem za zadkem, kdyby se stavělo na hlavu, a o to šlo, resp. o jejich kolonie.
      Kdyby to Vilém pochopil, válka nemusela být, 20 století bylo úsvitem věků a válka v Evropě vskutku velmocem, vyjma Německa, nijak nechyběla.

      To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Až tak detailně to místní kronikář samozřejmě znát nemohl.

      To se mi líbí

 7. Cech napsal:

  Nuž ať se to zdárně zacelí bez následků.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   +1 a v dobré duševní pohodě. Zlomená kost se zhojí, to pánbu zařídil. Na zlomenou duši zapomněl.

   To se mi líbí

 8. vittta napsal:

  To musela být tedy pořádná halda dřeva, Pane Bavore.
  No, tak ať se to hojí….

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ani moc ne 🙂 Ale ono někdy stačí „šikovná“ trefa. Ale když jsem se koukal, kde jsem přistál, tak si říkám, že jsem se dobře vešel do minimálního prostoru 😉

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    A také jste si ten let velice živě pamatoval, byť se jednalo o jedinou vteřinu?
    To je zajímavé, jak se člověku nic nestane, všimne si, že je na zemi a jinak ví prd.
    Ale jak se něco stane, tak to ví úplne detailně.
    Alespoň u mně to tak je…

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Taky taková zkušenost, byť bez šroubků/na dřevo zaklepáno/. Moc nerada na ten pekelný měsíc vzpomínám., Pravá ruka v gypsu, na levé prsty na dlaze, protože nemohli obě zagypsovat. Byl to děs. Od hygieny přes cokoliv.
     Držím pěsti ať to dopadne líp než mně. Zápěstí dobrý, akorát na ty prsty dlaha nestačila- jsou krapítko šejdrem. Ale má to jednu výhodu- spolehlivej barometr. No jo jak říkali předkové – každý zlo je na něco dobrý…

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Jen ještě si dovolím. V Ikei mají na ně nebývale kvalitní takové schůdky, pevné , pohodlné. poctivě sešroubované, které Vás nadstaví o 48 cm. Nevypadají špatně, takže v interiétu nezavazí a jsou vždycky po ruce. štaflí netřeba.
      Na rozdíl od Harringtonovského nábytku zahradního, co je sice těžkej jak potvora, ale místo sešroubování jsou všechny spoje jen vtlučené kovové čepy, které asi seschnutím či čertví čím ta křesla rozkládají a příčle nejsou ze dřeva, ale ze slisovaných pilin. hmm. . Tož tak…

      To se mi líbí

 9. K-k. napsal:

  Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 10. vittta napsal:

  Dal jsem to k Tarsovi s komentářem, dám to i sem, tak mě ten článek fascinoval.
  Dostal jsem se k němu od Tribuna, který ho odkázal na svém blogu.
  https://www.respekt.cz/externi-hlasy/boj-proti-teroru-ma-reseni-ale-nechceme-ho-slyset
  Je to naprosto fantastické.
  Každý už nyní bude vidět, kde se stala chyba- a co je důležité, jaká jsou řešení.
  Osobně přečtení doporučuji, není to nijak dlouhé.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   A tohle s tím souvisí, omlouvám se, že jsem plácnul vlákno mimo téma ale přišlo mi to zajímavé.
   Zde pánové Tabery a Šimečka mudrují o demokracii a budoucnosti Evropy.
   Ale zdá se mi, že říkají tak nějak spíše půlku, než že by myšlenku dotáhli do konce.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-vazne-debaty-Taberyho-a-Simecky-Referendum-by-v-soucasnem-svete-nemelo-mit-misto-A-vetsim-ohrozenim-nez-teroriste-je-446770
   Tak kupříkladu Šimečku silně znepokojuje možnost zvolení Trumpa US prezidentem a má za to, že může být zvolen toliko za pomoci lži.
   A…
   A nic, hotovo.
   Mám si to vysvětlit tak, že kdokoliv jiný může být zvolen pomocí pravdy, nebo alespoň bez pomoci lži?
   A čím vlastně ten Trump je tak nebezpečný, resp. čím je nebezpečnější, jak třeba Hilary?
   Samozřejmě je zmíněn Brexit, úspěšný …jak jinak, pouze za pomoci lží, jenže se mele pouze o jedné a to o nějakých penězích na zdravotnictví, jinak nikde žádné důkazy o lžích zrovna neprší.
   Šimečku samozřejmě též znepokojují referenda, to je opravdu velké zlo, až zneužití demokracie.
   Ke konci je zmíněno, že národnímu státu odzvonilo (nemá v dnešní době už místo) a co je zajímavé, považuji odsouzení k zániku národního státu za základní tezi EU, což mě překvapilo, protože co já si pamatuji, byla řeč naopak o společenství národních států se stejnými právy.
   Pan Šimečka ani zde nedotáhl svou myšlenku do konce protože možná že národní státy opravdu podle EU nemají v dnešní době už místo, ale pouze ty malé a menší.
   Francie a Německo jistě jako národní státy nezaniknou, ale vstřebají do sebe své menší sousedy jako své kolonie.
   Jak do dopadne se přímo nabízí.
   Válka mezi nimi.
   Dva kohouti na jednom smeťáku žít nemohou.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    To je legrační prolhané plkání dvou havloidů, ale ještě větší sranda je, že stejně řičí teď v USA ti jejich „výjimeční a nepostradatelní“. V americké žumpě vycházejí zábavné články, asi vrchol byla nedávno ta Anča Jabloňová, podle ní za Trumpa může Putin a je to hybridní válka.

    Včera už musela i žumpa uznat, že v průzkumech Trump převzal vedení. Nejlživější plátky zmiňují Trumpův náskok necelé procento, méně lživé píší o 3-4%, takže realita zřejmě bude ještě více.

    Kuriózní je, že se nezabývají zcela prohlanou Hitlary, zfixlovanými primárkami Demokratů, vůbec ničím. Trump lže – a v čem přesně ? Na jednu stranu oslavují Watergate, ale když se to samé stane naopak, je to snad „akce ruské rozvědky“ ? Jsou směšní.

    Už vůbec nezmiňují, že pokud tedy Trump lže, Hitlary by už měla lepit pytlíky ve federálním kriminálu, kdyby právo platilo. Že kandiduje taková profláknutá osoba, je volební podvod už samo o sobě.

    To je to samé jako s Brexitem, vřískali, že Británie zůstane bez investic a sotva proběhl Brexit, už připlulo 35 miliard liber, což je několikanásobně více než byly obvyklé investice, když Británie byla před Brexitem.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    „Debata je nebezpečná, když může vítězit lež a nenávist, referendum je nebezpečné nejen kvůli možnému výsledku, ale i kvůli té debatě, která společnost rozkládá. Jsem proto odpůrcem referend..“ ale jinak je pisálek Šimečka do morku kostí demokrat. Kdyby zvítězil správný (jeho) názor, snad by i debatu připustil, jen by musel dopředu vědět, že vyhraje. 😦
    „Trump může zvítězit jen na základě lží,“ .. ale moment, za co že to chtěli vykopnout Billa Clintona z Bílýho baráku? Nebylo to čistě náhodou za křivou přísahu a bránění spravedlnosti, za to, že Bill lhal, až se mu od pusy prášilo?

    To se mi líbí

  • Karamela napsal:

   Četl jste někdo ten vittův odkaz? Výživné. Krom toho, že vážení lidičkové „terorismus byl, je a bude a je to úplně „nolmální úďo“, tak zejména mě vytočilo do běla, cituji: „jsme ochotni pracovat na lepších životních podmínkách pro přistěhovalce místo jejich ostrakizace a uplatňování kolektivní viny? jsme ochotni tvrdě vymezit hranice svobody slova, přestože za nimi stojí i část naší „spořádané“ společnosti? jsme ochotni vidět umírat naše vojáky v arabské poušti?“ A pokaváď nejsme, tak to se teda nedá nic dělat, dobře nám tak.
   Takže JÁ mám PRACOVAT na lepších životních podmínkách PRO přistěhovalce? Ať si sedí doma a pracující si sami, až se z nic kouří, (tak jako se kouří ze mě). JÁ mám VYMEZOVAT HRANICE SLOVA? JÁ si DOMA můžu říkat, co chci a pokud výše uvedení budou taky sedět doma, tak hranice slov pozbydou veškerého smyslu, problém vyřešen. JÁ mám souhlasit s UMÍRÁNÍM NAŠICH vojáků v ARABSKÉ poušti? S jediným umíráním našich vojáků jsem ochotna souhlasit výhradně na hranicích MÉ vlasti, kterou MOJI vojáci budou bránit. Po arabské poušti je nám všem kulový. Ale to bysme na tu arabskou poušť strkat nesměli strkat rypák, že velectění „demokraté“?

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Není třeba přitakat všemu, doba je informací plná a přitom prázdná, takže těžko najít článek by se člověk dokázal ztotožnit.
   Mě zaujalo jedno podstatné konstatování : “ …Svět se změnil, říkají mnozí. …… Nezměnil se svět, ale my. Teror tu s námi byl mnoho dekád ve stejné či větší podobě, jen jsme na něj byli víc zvyklí. …“ . Přečtěte si sami autorův zdaleka ne úplný výčet teroristických akcí. Akcí v celém okolním kapitalistickém světě – akcí v době kdy my jsme žili v míru a bezpečně. Měl snad někdo u nás před rokem 1989 strach z terorismu pro Československo? Terorismus ve světě byl, jenom“ jsme před ním byli dobře chráněni. (Jak křehká a snadno zneužitelná je hranice mezi pojmem ochráncem hranice a vraždící pohraničník? Či pojmy rozvážný národem uznávaný politik a diktátor) Pak jsem se mu naší blbostí otevřeli …
   Poučení?
   Bát se a krást. Ale jak se to po sedmdesátce naučit?

   To se mi líbí

 11. oh napsal:

  Omlouvám se za OT, pane Bavore, ale smích léčí a třeba se taky zasmějete. I když by to chtělo dát si pozor na pád ze židle..:
  Evropská komise se rozhodla rázně zatočit s nepůvodními invazivními druhy.
  http://www.denik.cz/z_domova/myval-zmizi-z-brnenske-zoo-i-cele-evropy-rozhodla-unie-20160728.html

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A myslí tím opravdu všechny invazivní druhy?

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Ten zásadní poznatek který učinila EU a okamžitě jej uvedla do praxe je, že :
   Mýval severní, veverka popelavá, zahrádkáři oblíbený vodní hyacint či ozdoba akvárií rak červený.
   Tito a další živočichové a rostliny se postupně dostanou na černou listinu, kterou připravuje Evropská unie a schválí i příslušná US komise v rámci zabezpečení čistoty Evropského prostoru.
   Česko následně potom všechny Evropským parlamentem a nadnárodní komisí USA vyjmenované druhy bude muset okamžitě vyhubit na vlastní náklady.
   Podle Evropské komise a taktéž podle vyjádření meziatlantické komise pro čistotu Evropského prostoru, ničí totiž tyto invazivní druhy evropskou přírodu a kulturu, do níž jednoznačně nepatří.
   Proto také na výzvu výše definované meziatlantické komise pro čistotu prostoru, se pod vedením v budoucích volbách nejúspěšnějšího a nejdemokratičtějšího hnutí ANO školí naši dosud realitou nepostižení poslanci.
   https://www.novinky.cz/domaci/410524-poslanci-se-sikuji-proti-multikulturalismu.html
   To základní co musí mít Češi stále na paměti je, že jak otec tak i jeho zelený syn pod jednotným velením strany kvóty zcela neodmítají a odmítat nebudou.
   Volební platforma hnutí ANO svoji pardón Andrejovu iniciativu definuje následovně :
   „Platforma si bere rovněž jako hlavní úkol pravdivě a pružně podle schválených postupů informovat a přesvědčovat zákonodárce i veřejnost o předem definovaném vývoji migrace a o postupující islamizaci.
   Dále již formou seminářů, kulatých stolů a besed bude šířit jak odborná stanoviska a předem definované postoje k danému problému i mimo parlamentní půdu, například i v regionech,“ píše se v preambuli (Tak stanovil pro předvolební souboj sám Andrej).
   Tož nic není ztraceno protože jak je vidět tak Andrej je náš zachránce.

   To se mi líbí

 12. Hudec napsal:

  Byl jsem včera na cestách a jel jsem tam i zpět právě přes výše uvedené Katovice, kde mám polovinu svých „kořenů“ a stále ještě jednu tetu.
  To o těch hodinách jsem nevěděl, to je hezký příběh. Míchováci ovšem byli vyhlášení krkouni odjakživa. Podle mě ze závisti, protože nemají Řeku ani Lesy 🙂 .

  To se mi líbí

 13. Petrpavel napsal:

  Poslední šroubek … Taky mám své poslední. Tentokrát olši. V podvečer na Silvestra před nějakými patnácti léty při kácení a řezání na palivo. Už se mi na ní nechtělo, taková mrňavá, nestála za to, ale řekl jsem si, že k ní přes poražené kmeny dojdu a dokončím dílo. Sklouzl jsem mezi kmeny a zlomil si pravou ruku v zápěstí. Z chaty jsme jeli do nemocnice až druhý den – na Nový rok, nic příjemného. Dva měsíce v závěsu, dva měsíce v málo placené pracovní neschopnosti.
  Přeji ať šroubek drží!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.