Kyjev inzeruje válku na srpen … (Proč chtěl Parubij*) poslancům zrušit letní prázdniny?)


Šéf ukrajinské Nejvyšší Rady Andrej Parubij předpověděl na měsíce srpen-září aktivizaci válečných akcí na Donbasu a v souvislosti s tím navrhl zrušení letních poslaneckých prázdnin.

Parubij navrhoval poslancům zdržet se prázdnin do 6. září, kdy má začít další – 6. schůze ukrajinského parlamentu. No, a v zájmu podpory jejich poslaneckého odhodlání na odpovídající úrovni, vyprávěl jim hrůzné pohádky o „ruských okupačních vojscích“.

„Rozvědka informuje o plánech nepřítele na srpen jako o začátku závažných bojových akcí na frontě“ – citují šéfa parlamentu ukrajinská masmédia. Podle jeho slov, …se Kreml ze všech sil pokouší destabilizovat situaci na Ukrajině a kvůli tomu (máme-li Parubijovi věřit) doslova svírá nezávislou Ukrajinu do kleští – vypracovává scénáře militaristických útoků a plány vytvoření umělé politické krize v zemi“.

Šéf Rady má za to, že v těchto podmínkách je „nanejvýš důležité, aby se parlament mohl rychle a efektivně scházet a dávat odpovědi na výzvy“.

Je zřejmé, že Parubijovy eskapády kolem zákeřných plánů Kremlu se podobají schizofrennímu bludu. Jaký má ale smysl s takovou maniakální úporností roztáčet hysterii strachu mezi poslanci Rady, kteří i bez toho většinou neplanou něžnými city vůči naší zemi?

Sám Parubij není zcela normální, o čemž existuje úřední dokumentace**). On zastupuje tzv. „stranu války“, skupiny jejíž rétorika se nemění. Ačkoli nás nemůže neznepokojit skutečnost, že velmi mnohé klíčové pozice v zemi zaujímají lidé, mírně řečeno, politicky krátkozrací, kteří například vyzývají k opakování chorvatského scénáře na Donbasu. Tento člověk nepoužívá fakta a ověřené informace, ale pouze šíří myšlenky a poselství, které šířit potřebuje. Je to paralelní svět, který nesouvisí se světem reálným – on nicméně hraje svoji roli.

Prodloužení schůze parlamentu potřebují teď  představitelé státní moci a v první řadě prezident – komentuje situaci ředitel ukrajinské filiálky Ústavu zemí SNS Denis Denisov. A to pro případ, že by se přece jen dokázali dohodnout na celé řadě zákonů v rámci spolupráce s MMF a v rámci Minských dohod, měli možnost rychle svolat poslance a potichoučku odhlasovat vše, co je třeba. Takový přístup pochopitelně vůbec nezaručuje, že v těchto dokumentech by bylo popsáno vše, co mají Minské dohody na mysli.

My například víme o existenci vážného rizika, že se Ukrajina pokusí jednostranně přijmout zákony o volbách na Donbasu a o jeho zvláštním postavení. Připomínám, že v textu „Minska-2“ je přesně napsáno, že tyto dva dokumenty musí být odsouhlaseny s představiteli Doněcké a Luhanské lidové republiky. Nicméně někteří „západní partneři“ vedení Ukrajiny navrhují jednostranné přijetí těchto zákonů a slibují jim, že přes jimi kontrolovaná masmédia toto budou prezentovat jako splnění Minských dohod Kyjevem.

Ředitel Kyjevského střediska politických výzkumů a konfliktologie Michail Pogrebinskij soudí, že ukrajinská strana má zájem na stupňování napětí a ostřelování, protože není ochotna plnit svoji část Minských dohod. A vzhledem k tomu, že nelze říci, kdo vystřelil jako první, je tu vždycky možnost obvinit z toho druhou stranu a tím se jaksi vrátit ke své pozici, že „dokud nebude zajištěna bezpečnost, nemůžeme jít cestou hlasování o potřebných návrzích zákonů předpokládaných Minskými dohodami“. Podpora stavu napětí a hysterické atmosféry „Rusové jdou!“ a „Kreml útočí!“ – je v zájmu vůdců typu Parubije, ale i Porošenka, protože se jim nechce plnit „Minsk-2“, potřebují nějaké zdůvodnění. Protože „nadřízení soudruzi“ říkají, že „Minsk“ je nutno plnit.

Jak ovšem nedávno prohlásil nejmenovaný poslanec vládního hnutí „Blok Petra Porošenka“může být 1. srpna vyhlášen na Ukrajině výjimečný stav. “Jinak nelze – řekl poslanec – lidé umírají, mají tisíce povinností a žádná práva. Bude-li to takto pokračovat, vojenskému převratu se nevyhneme“- řekl poslanec a dodal, že se není třeba výjimečného stavu obávat, protože bude alespoň pořádek..“ (pozn.překl.)

Nicméně, Porošenkovi se podařilo „starší soudruhy“ přesvědčit, že „my nemůžeme plnit, protože probíhá ostřelování“. Nikdo přinejmenším nevyvrátil informaci o tom, že průlom ukrajinských tanků (před cca třemi týdny – pozn.překl) přes linii dotyku u Debalceva – byla fakticky „rozvědka bojem“ se strany ukrajinských ozbrojených sil.

Pokud jde o Parubije, domnívám se, že ho nelze brát vážně. On si ani v dětském snu neuměl představit, že bude vynesen do tak vysoké funkce. Pro něho by snad vedení malého místního sovětu někde v Ternopolské oblasti – to by byla jeho úroveň. Ale on se najednou ocitl na vrcholu moci, stal se předsedou parlamentu velké země…

Porošenko si na druhé straně nemůže příliš dovolit – například vyhlásit výjimečný stav. On může sice ve Varšavě, nebo někde jinde, vykládat že „je to vlastenecká válka“. Když od něj ale radikálové požadují vyhlášení výjimečného stavu, tak dělá, že neslyší. On sice na jedné straně říká, že je to „vlastenecká válka“, „okupanti“ a „agrese“. Na druhé straně ale máme mezinárodní dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem o přátelství, partnerství a strategické spolupráci, která – ze vcelku pochopitelných důvodů – nebyla vypovězena. Zejména proto, že je tam bod o garancích hranic. A pokud dohodu jedna se stran vypoví, pak všechny záruky padají a vrací se stav před rozpadem SSSR. A do toho se ukrajinské vládě vůbec nechce.

Zdroj: Svpressa.ru

*) Andrej Parubij (1971) – Předseda Nejvyšší rady Ukrajiny (duben 2016), poslanec parlamentu Ukrajiny od 2007, prosinec 2013 až únor 2014 velitel stanového tábora na Majdanu a velitel sebeobrany Majdanu, prošel postupně pěti politickými stranami.
**) Na internetu a v tisku se objevila kopie lékařské zprávy, konstatující jeho mentální zaostalost v dětství, která se dosud projevuje periodickými záchvaty afázie (poruchy řeči)

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Kyjev inzeruje válku na srpen … (Proč chtěl Parubij*) poslancům zrušit letní prázdniny?)

 1. Hudec napsal:

  Onehdy jsem někde zaregistroval celkem chytrou myšlenku. Návod, jak rozpoznat seriózní žurnalistiku od aktivistické/manipulační.
  Solidní autor používá poměrně málo hodnotících adjektiv/přívlastků. A tak v jeho podání je AfD prostě jen „AfD“, v podání aktivisty je „populistická AfD“. Atd., příkladů jistě naleznete sami spoustu.
  Zjistil jsem, že to celkem funguje, byť to jistě není metoda samospásná a stoprocentní.
  A teď si ten článek zkuste přečíst znovu. Kolik jich tam najdete? Já jsem po nich pátral celkem marně.

  To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Samostříl?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tichá zbraň

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Nikdy jsem to nezkoušel, ale musí to být báječné. Jen možná trochu neskladné, nevím.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Existují prý i skládací 🙂

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Jednou jsem s kuší lovil v Americe jelena, a ulovil. Tam když začne lovecká sezóna, první mohou lučišníci, pak kušaři, následují lovci s krátkými zbraněmi a puškaři až nakonec.

       Kuše je více podobná pušce než luku, nevyžaduje skoro žádný výcvik. S lukem je to celoživotní záležitost, když to má k něčemu vypadat. Také proto kuše černoprdelníci s babylónskou děvkou v čele někdy ve 12. století zakázali – celoživotně cvičení okovaní rytíři padali z koní jak hrušky – a zabít je mohl kdokoliv, kdo dokázal zamířit a trefit.

       Kalené ocelové šipky mají na krátkou vzdálenost ohromnou průbojnost, středověkým brněním to proletělo jako nic. Jsou záznamy o zabití bojovníka v brnění, když napřed šipka prolétla koněm, za kterým se kryl.

       Moderní kompozitní kuše dokáží být velmi nebezpečné, dají se udělat s velkým tahem (třeba 1000 kg), kladkovým lučištěm (určitě se tomu u kuší říká jinak – nevyznám se v tom) a různými systémy natahování, třeba výkonným modelářským elektromotorkem na lithiové akumulátory, hodně zpřevodovaným – natahování trvá např. 15 minut. Nebo šlapací pumpou s použitím hydrauliky nebo pneumatiky. Používají se „kosmické“ materiály, jako uhlíkové pružiny a tětivy, superocele, titanové díly atd. Pak kuše stojí i přes půl milionu korun.

       Šipky do takové kuše stojí majlant, používá se to samé – uhlíkové kompozity, titanové a skandiové slitiny, wolfram, ochuzený uran, superocele. Není problém utratit za jedinou šipku $5000.

       Jelikož se s tím v USA smí lovit (u nás ne), je tam hodně malých špičkových výrobců těchto věcí. Je to hodně populární. Bývají i výstavy výrobců, to je pastva pro oči – opravdu úžasné věci, v zásadě technologický „odpad“ nejvyspělejších věcí ze zbrojařského a aerokosmického průmyslu. Opravdový hi-tech.

       Znám chlápka, který celý život vyvíjel APFSDS munici pro tanky, kde se střílí vlastně šíp z wolframu a ochuzeného uranu. Po odchodu do důchodu pokračoval v tom, co uměl – dělá právě ty šipky pro vysoce výkonné kuše. A používá k tomu stejnou fyziku a matematiku, stejné počítačové modely, kontakty na výrobce materiálů a obráběcí technologie.

       Nevím, zda by to stačilo na Tyrannosaura Rexe, ale na mamuta určitě ano, ten by šel jednou ranou skrz.
       🙂

       V angličtině se tomu většinou neříká šíp „arrow“ nebo šipka „dart“, ale doslova blesk, tedy „bolt“; šipka do kuše je „crossbow bolt“. To asi mluví za všechno.

       Jelena (nebo člověka) lze zabít i lacinou kuší za pár tisíc korun, na 50-100 metrů to není žádný problém – je to docela přesné, s kolimátorem prakticky nelze netrefit (pokud je vše správně zastřílené a nastavené).

       Ale proč tak složitě, když to jde jednoduše – na tyhle věci je Vintorez v 9×39. Tiché jako ve filmu to pochopitelně není, je to rána asi jako z malorážky bez tlumiče. Ale výkonná kuše také není bezhlučná. Luk, ten téměř ano, ale kuše ne – je to hlasitější než malá podzvuková ráže s pořádným tlumičem (ne poloautomat – normální ruční puškový závěr s klikou, typu Mauser, třeba).

       To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Munice je opakovatelně použitelná.
      🙂

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Viz kuše: co třeba taková větrovka. Je tichá, rychlá a „náboje“ levné.

       To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Jen dotaz – jak je to se zbrojním pasem či povolením / v EU/:?

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Větrovka větší ráže – jako legendární z napoleonských válek – je skutečně velmi nebezpečná a poměrně snadno vyrobitelná. Vysoce kvalitní hlavně – vlastně celé pušky – se dají použít z replik historických perkusních pušek, ty jsou ve volném prodeji.
       I střely vycházejí z tehdejších olověných střel, odlévané z olova do licích kleští.

       Vyrobit repliku napoleonské „větrovky“ není složité. Ale jsou možné i moderní konstrukce. S využitím elekromotorů pro podávání střel atd. Podobně, jako jsou řešené např. airsoftové „zbraně“.

       Vysokotlaké ventily se dají běžně koupit a použít. Stejně jako vysokotlaké hadice a tlakové láhve, používají se v mnoha technických oborech. Je několik návrhů opravdu skvělých pušek s hadicí do batohu, které umí střílet velmi přesně a i rychle.

       Adiabatické zamrzání se řeší pomocí spalování petroleje či technického benzínu (má to v sobě katalytická kamínka) nebo elektrickým ohřevem z akumulátorů.

       Takové pušky patří mezi zakázané zbraně.

       Luky a kuše jsou u nás vedeny jako zbraně skupiny D., které nejsou omezovány. Střelba z nich je možná mimo střelnic jen na neveřejných místech, pokud nedochází k ohrožení života, majetku atd. Nesmí být viditelně nošeny, tj. bez obalu – to je přestupek.
       Střílet je tedy možné na soukromém pozemku, v soukromém lese, kde nikdo není ohrožen atd.

       V minulosti nikoho nenapadlo kuše a luky nějak omezovat, podobně jako dodnes nikdo neomezuje prodej mečů, kordů, halaparten, oštěpů a podobných věcí. Nebo nožů.

       Což v západní Uhniji omezováno je, někde úplně. Jsou to blázni.

       To se mi líbí

     • vera napsal:

      S prominutím. Ovládání na plyn ? 😉

      To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Agresívní Rusko, demokratická EU, populistický Zeman, státotvorná ČSSD, extrémista Konvička ……. slovník ČT.

   To se mi líbí

 2. st.hroch napsal:

  Parchanti prodejný …!?
  Na krymským Colonelovi jsem včera objevil takovýto rozhořčený vyjádření : … (pozn. překl.)

  Obracím se na všechny podnikatele města Dněpropetrovska!
  Na ty, kteří od prvního dne války pomáhali dobrovolnickým praporům „Dněpr-1“ a „Sarmat“. My, podnikatelé občanského sdružení „Sebeobrana podnikatelů“, jsme jim kupovali neprůstřelné vesty, přílby, spodní prádlo, ponožky, potraviny, elektrické pily, přístroje pro noční vidění, chrániče a dokonce jsme jim darovali automobil. Pomáhali jsme mládencům, kteří skončili v nemocnici, kupovali jsme jim jízdenky domů, oblékali jsme je.
  „Dněpr-1“ ale na rozkaz Filatova (starosta) se zbraní v ruce vyrazil proti nám, aby nám sebral náš majetek. Dnes se zbraní v ruce zabavují prodejní stánky, pavilony, parkoviště, kavárničky a obchůdky. Zítra na starostův rozkaz budou se zbraní v ruce zabavovat naše byty, domy a chaty.
  Podnikatelé! – ani jedna další vydělaná kopějka nesmí být utracena za tyto prodejné parchanty z praporu „Dněpr-1“ !!!

  Inu, když zabíjeli a rabovali na Donbasu, žádné otázky k nim nebyly. Ale sotva zavadili o místní podnikatele, tak hned slyšíme – „…ale proč my…?“.

  Chtělo by se dodat, že s čím kdo zachází, s tím taky schází…

  http://colonelcassad.livejournal.com/2861924.html

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Díky Hrochovi za překlad.

  Je aby tu válku nevedli pravověrní Ukroši proti jiným pravověrným Ukrošům, což zřejmě hrozí více než co jiného. Leda by se pokoušel vládnoucí gang zbavit obtížných nácků z Pravého sektoru a Nacigardy jejich vystřílením na Donbase.

  Mnoho jiných hlasů tvrdí, že nejdéle na podzim bude v Kyjevě vojenský puč. Případně opravdová revoluce.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Ukrajina je v neřešitelné situaci a stačilo k tomu 5 mld. dolarů. A protože lidé, potácející se v beznaději jsou schopni všeho, neskončí to dobře. EU tomu nepomůže, nemá z čeho, amíkům to vyhovuje a jediný, kdo je schopen tomu pomoci je Rus, současně v nemilosti. Úloha nemá řešení.
  Občas mi přijde na mysl, zda ty naše vládní marionety na drátkách Šapira nedostaly na výběr? Buď stupidní politiku dle zadání Říšského protektora, nebo Majdan. Obsluha rotaček FEDu si udělá hoďku přesčásek a není co řešit. Tomasz Pesczinski, Pornojanda, Ziegler a Pražská kvákárna s neziskovkama zařídí potřebné. Publicitu vyrobí ČT.
  Ode mě také poděkování autorovi za překlad.

  To se mi líbí

 5. strejda napsal:

  Ukrajina je zablokovaná, nemá v současné době žádné řešení. Není jím ani obnovení bojů na Donbasu ani občanská válka nebo vojenský převrat. Všichni hráči jsou zablokovaní vnitřními i vnějšími silami. Mnohokrát jsme tu u Bavora konstatovali, že Rusko, potažmo Putin, jsou silným hráčem, který zná několik kroků kupředu. Nemá ale sílu na vlastní řešení, musí čekat na chyby protivníka. Americká administrativa je zablokovaná presidentskými volbami a EU vnitřní krizí, která se stupňuje. Ukrajina se stává přítěží a západ neví, jak vše přetočit ve svůj prospěch. Zase se jednou neuváženě šláplo de lejna.
  Rusko boduje v Turecku, pomalu a opatrně, ale s dobrým základem. Pokud mu to vyjde, změní se neuvěřitelně mapa Blízkého východu a ze Sýrie se stane marginální problém. Na tom pozadí je dnes Ukrajina již jen cvičná hra pro vnější hráče. Ovšem musíme do toho vzít i fakt koho ukrajinské obyvatelstvo v cizině zajímá. Patrně se shodneme, že zajímá více ruského lesníka v Chabarovsku než portugalského rybáře v Portu. O pěstiteli kukuřice Iowě ani nemluvě.

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  V minulém týdnu se na nejmenovatelném blogu objevily dva velmi dobré, střízlivě napsané články s názvem Ukrajina 2016. Autor popisuje své zkušenosti z pracovních návštěv. Něco tak objektivního a slušně napsaného jsem o Ukrajině už dlouho nečetl.

  To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Divoženka napsal:
  25.7.2016 (19:55)

  Nadherný odkaz ,kterej mamlas mohl dat palec dolu……..děkuji to je čtení co má smysl…….moc plusu odemě

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.