Postátňovací zákon.


Za dva roky to bude přesně 110 roků, kdy došlo k zestátnění železnice v Českých zemích tehdy ještě jako součásti Rakousko-Uherska. O tomto aktu píše dr.Bürger v týdeníku Přehled. Zajímavé jsou jednak některé formulace článku, které vycházejí z nedůvěry české části obyvatel k Němcům, jednak i rozsah platnosti, se kterým zestátnění počítalo.
Smlouvy o postátnění společnosti rakousko-uherské státní dráhy, severozápadní a jihosevero-německé spojovací dráhy, jichž obsah jsme přinesli v č. 44. minulého ročníku, byly dne 21. července 1908 v konečném znění vyhotoveny, v březnu t. r. oběma sněmovnami schváleny a zákon postátňovací bude v těchto dnech vyhlášen. Krom schválení připojených úmluv obsahuje osvobození celé akce od poplatků, nařizuje provozování nových drah ve státní režii a zmocňuje vládu, aby vydala státních železničních dluhopisů 242 mil. K a aby vykoupila i české obchodní dráhy a místní dráhu Zvoleňoves-Smečno. Dluhopisy jednak budou dány jako smluvená úplata akcionářům severozápadní a spojovací dráhy, jednak budou z jejich výtěžku hrazeny investice, nezbytné na obou právě jmenovaných drahách; při státní dráze je z obsahu smlouvy patrno, že nových dluhopis není třeba a investice budou zatím kryty z náhrady 16 mil. K, kterou je společnost povinna státu zaplatiti nejdéle do 4 měsíců po odevzdání dráhy do státní držby. Postátnění obchodních drah a místní dráhy Zvoleňoves-Smečno utváří se jednoduše, poněvadž dle úmluvy stát zároveň přebírá od společnosti státní dráhy všechny akcie těchto železničních společností a bude tedy třeba toliko akcie zničiti. Německá država zajištěna v zákoně odstavcem tohoto doslovného znění: Až do jinaké zákonné úpravy c. k. státní železniční správa při obsazování služebních míst ve stanicích, při udržování trati, v topírnách a dílnách sestátněných drah má podle stávajících jazykových potřeb dopravy bráti zřetel k příslušníkům obou národností a má při tom přihlížeti a pokud možno hájiti tam stávající skutečné národnostní poměry. Formule na pohled nevinné mohly by se dle okolností dovolávati obě národnosti, ve skutečnosti však při známých politických cílech Němců a při německém vlivu v ústřední státní správě znamená nový krok za pevně vytčeným cílem vytvoření ryze německého území v Čechách. Formule ve vládní předloze obsažena nebyla, a je to důkazem velice stísněného postavení českého poselstva, že v době tak pohnuté, kdy hlasování pro vládní předlohy prohlašováno za vlasteneckou povinnost, nezmařilo tohoto doplnění vládní osnovy.

Krom toho prý Němci obdrželi slib zřízení ryze německých ředitelství v Čechách. Také ustanovení o předpisu daně výdělkové zachovávají nynější stav u státní dráhy až do roku 1965, u spojovací dráhy do 1963 a u severozápadní dráhy do roku 1964. Z veškeré výdělkové daně, která bude počínajíc rokem 1908 státním drahám předepsána, vyloučí se obnos, který byl v roce 1907 třem sestátněným drahám předepsán a tento obnos předepíše se v těch místech, kde by se dle zákona měla daň předepsati, kdyby postátnění nebylo. Ustanovení toto zaručuje Vídni dosavadní nespravedlivou basis přirážkovou i pro tu dobu, až budou vídeňská ředitelství zrušena a dále poškozuje většinou české obce v Čechách a na Moravě, jimiž sestátněné dráhy probíhají, poněvadž pravděpodobný rychlý vzrůst dopravy a železničních zařízení jim nemohou přinésti zvýšení daňového předpisu. Poslední dobou via facti se vkrádá do zákonů soustavné pojmenování »rakouský« a »Rakousko« a tak také úmluva o postátnění státní dráhy mluví o pozemcích ležících v Rakousku a myslí tím Předlitavsko.
Možná vás zarazily roky 1963-65, ale tak byly uvedeny v článku a tak s nimi i zákon operoval.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Postátňovací zákon.

 1. Hudec napsal:

  Moc se, příteli Bavore, omlouvám, že ti tu budu rušit kruhy. Doba už je taková….

  Přečetl jsem si teď zdejší včerejší diskusi, v níž se už odrazila čerstvá „Kauza Mnichov“. Mám oproti včerejším diskutujícím výhodu, že přes noc přece jen vykrystalizovala nějaká základní fakta.
  Střelec byl (nejspíš) sám, osmnáctiletý „Němec íránského původu“, což je sama o sobě roztomilá formulace, která jakoby podprahově vyviňovala moslemíny a obviňovala Němce.
  Motivy střelce zatím nejsou známy a já osobně nepochybuji, že oficiální místa přijdou se snahou tyto motivy co nejvíce vzdálit od moslemínské víry.
  Ať byly střelcovy skutečné motivy jakékoliv, pro mne osobně je houstnoucí série atentátů teroristického typu jasným důkazem naprosto chybné imigrační politiky západních států EU v posledních desetiletích, loňský Makrelin úlet je jen příslovečnou třešničkou na tom vražedném dortu.
  Co si z toho pro sebe vyvodit?
  1. Je absolutně nevolitelná jakákoliv politická strana, jejíž představitelé projeví jakýkoliv náznak souhlasu s bruselskou imigrační politikou. ČSSD to začíná a nevím kde to bude končit. Všechna ostatní předvolební témata jsou druhotná. Týká se to nejen voleb parlamentních, ale i blížících se krajských. Blafy o tom, že kraje nemají do imigrační politiky co mluvit jsou nevýznamné. Jednak je to chyba, že si o takových věcech budou rozhodovat jen v Praze, a dále by mohl být krajský volební výsledek jasným signálem do matičky stověžaté kudy cesta nevede.
  2. Bylo správné, že jsem cca před měsícem (netuše ještě o vraždění na francouzském středomořském pobřeží) na střelnici vyzkoušel všechny zbraně, seřídil kolimátor na novém samopalu a nakoupil zásobu munice.
  3. Bylo správné, že jsem za stejným účelem přinutil týden na to navštívit střelnici i svého kamaráda a parťáka.
  4. Bylo správné, že jsem tento týden (ještě nic netuše o moslemínovi se sekerou a „Němci íránského původu“) strávil na střelnici několik hodin se svými dospívajícími vnuky. Seznámil jsem je se základními pravidly střelby (stabilita, spuštění, míření), s balistikou projektilu a s jeho účinností. S bezpečnostními pravidly. Jakási amatérská náhrada vojenské základní služby.
  5. Moje zbraně zatím zůstávají zamčené v trezoru s důrazem na slovo „zatím“.

  Legrační mi už teď přijdou případné námitky o hysterii. Můj postup vůbec není hysterický, nýbrž preventivně realistický. Vychází z poznání, že až dosud se všechny moje předpoklady o vývoji imigrantské krize naplnily, mohu tedy právem předpokládat, že se naplní i ty další. Nejsou příliš veselé….

  To se ale dějou věci, co? Nějak se to k nám blíží.
  P.S.: Bavore, a to povídání o železnicích je hezké a zajímavé, leč doba je tak nějak na hovno….

  To se mi líbí

 2. tata napsal:

  Ano doba je taková a přitvrzuje se,ovšem nesmime zapominat že až takový přistup mnohdy vyvolá opravdovou hysterii.Tato má poznámka se netyká VÁS,VY o zbranich vite vše a je zřejmé že vite co snimi dělat bohužel plno lidí ne a jejich ozbrojení bude na škodu,toto není řešení vratit se k zákonu koltu.ZBRANĚ patří jen vyrovnaným lidem a těm kde je jistota že je použijí spravně.Jak piši často,nesmí se to přehánět ani na jednu stranu to jest k zakazu zbraní jako k většímu uvolnění

  To se mi líbí

 3. Petr Himmel napsal:

  No stále nevím jak se k vám dobouchat. Zkouším to tedy podruhé.
  Stránky tyto skvělé jsou, je třeba jich pochválit. Ale.
  Toto je jediná možnost, ke kontaktu s vámi. Proč zde nemáte odkaz na svůj email?
  To však není důvodem proč píšu. Na svých stránkách máte skvěle rozpitvanou mou verzi pověsti o Marzebille. Což je dobře, a mě se to líbí. S čím však nemohu souhlasit, je užití mé fotografie (obrázku mé dceři) Marzebilly, Na webu troschig.cz, jsou jasně uvedena autorská práva. Je možnost se však nějak domluvit. Třeba mám zájem o některé vaše obrázky. Očekávám, že se mi ozvete na můj email. troschig@email.cz.
  Petr Himmel

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Co se týká kontaktu, je na stránce nazvané „Kdo je Bavor“.
   Ohledně obrázku se musím domluvit s autorkou článku, protože není jisté, zda jej našla právě tam, kde uvádíte.

   To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Pane Himmele, velmi se vám omlouvám za (zne)užití obrázku Marzebilly. Marně jsem hledala něco použitelného, bohužel obrázků málo a žádný hezký. Tak jsem nakonec použila ten z vašeho webu. Posílám mail na vámi uvedenou adresu a doufám, že se mi podaří nějak tohle nepříjemnost vyřešit a revanšovat se vám. Mimochodem, vaše stránky jsou opravdu skvělé, asi nejlepší zdroj krušnohorských pověstí, co jsem našla. Na tento víkend je připravené vyprávění o Epperleinovi.

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  I já se omlouvám za OT, ale tohle bylo naprosto nečekané a zajímavé. Možná i pro ostatní

  https://www.novinky.cz/koktejl/409987-levitujici-prechod-pro-chodce-vzbudil-na-slovensku-pozdvizeni.html

  Nad rozbitou silnicí se vznáší 3D přízrak

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Slime, hezké a zajímavé to je. Ale z pohledu bezpečnosti SILNIČNÍHO provozu to považuji za velmi nebezpečné.
   Veškeré chování na silnicích by totiž mělo být předpokládatelné, což se netýká jen řidičů (nedělat pokud možno neočekávané manévry), ale i normování silničního značení – svislého i vodorovného. Proto se veškeré dopravní značky učí už v autoškole, aby je řidič vnímal v podstatě automaticky a přiděloval jim bez velkého přemýšlení jednoznačný význam. Což toto levitující dopravní značení nepochybně porušuje.
   Takže je to hezký umělecký záměr, ale na silnici nezodpovědná blbost.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Takže upoutalo. 😀 Jen jsem po ránu chtěl odlehčit tvé „aux armes, citoyens“ .

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Upoutalo, hlavně aby neupoutalo až příliš a něco podobného se nezačalo šířit. Jak píše Hudec, dopravní značky jsou jasně normovány. Takováto kresba mate pěší, nejedná se o přechod (ovšem, může tam být i svislé značení, ale to pěší nevidí). Mate i řidiče, nejedná se přechod ale o blbý vtip.
     Pokud se podobné myšlení a jednání v euforii rozšíří, tak se máme na co těšit. Optických iluzí je bezpočet a nejsou jen iluze optické.
     Apropó, takové iluze jsou viditelné pouze z blízka. Pokud řidič v obavě šlápne na brzdu a další do něho vrazí, kdo bude viník?

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    navíc u školy hmm

    To se mi líbí

  • oh napsal:

   😀

   Někdy bývá realita také docela dobrý vtip.
   V Polsku byl na US žádost zadržen člověk, který podle policie stál za serverem KickassTorrents. Má jím být třicetiletý ukrajinský občan Artem Vaulin, který byl zatčen v Polsku a obviněn z několika trestných činů (týkají se porušování autorských práv a praní peněz). Americké federální úřady se chystají požádat o jeho vydání do USA. Američané v tiskovém prohlášení tvrdí, že KAT sdílením stovek milionů kopií pirátských filmů, her, skladeb či programů držitelům autorských práv „ukradl zisky ve výši přes 1 miliardu dolarů“ (vycházejí přitom z tradiční metody – kopie krát její cena).
   http://www.lupa.cz/clanky/nejvetsi-torrentovy-web-kickasstorrents-padl-majitele-zatkla-policie/
   Zdálo by se, že Američané berou ochranu autorských práv smrtelně vážně. Přinejmenším tehdy, když je neporušují oni sami.
   Německá firma Bitmanagement, vyvíjející systémy 3D virtuální reality, po USA nárokuje téměř 600 miliónů dolarů, (Cca trojnásobek škody, vyčíslené „největšímu copyrightovému zločinci“ Kimu Dot Comovi za Megaupload.)
   http://diit.cz/clanek/americka-vlada-ma-na-krku-15miliardovou-zalobu-za-poruseni-licencnich-podminek.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.