Brexit v Lokálu


Ta hospoda se jmenuje Lokál, sídlí pod plzeňským Velkým (rozuměj starým klasickým) divadlem a je to pivnice s opravdu skvěle ošetřeným Prazdrojem a výbornou kuchyní. Mezi klady patří i skutečnost, že si tam můžete nechat natočit „šnyt“ či „mlíko“ či jinou pivní extravaganci. Zápor je jen jediný – poměrně vysoké ceny.

U velkého stolu se tam po delší době sešel náš nevelký neformální spolek současných a bývalých novinářů právě v den britského referenda, a tudíž není divu, že kromě jiných záležitostí byla předmětem debat i tato událost.

Nemyslete si, že jsme společnost nějakých nýmandů, protože máme domovské právo jen v zapadlé gubernii ŘÍŠE, všichni jsme zkušení novináři, současní či minulí, a také zkušení lidé s mnoha profesními i privátními šrámy.

Nejstarší Jirka je bývalý rozhlasák, už asi dva roky v důchodu, stále se snaží držet řemesla, ale nějak už mu nejde vtěsnat podstatu informace do povolených dvaceti vteřin. Hodně věřící katolík a mimořádně laskavý a obětavý člověk. Dělám si z něj vždycky legraci, že kdyby byli všichni křesťané jako on, dal bych se na víru taky. Honza je bývalý četkař a dlouholetý šéfredaktor Plzeňského deníku, který profesní kariéru ukončil letos na jaře jako výkonný ředitel celého vydavatelství Vltava Labe Press. Martin je šéf regionální redakce Mladé fronty DNES a Míra ekonomický redaktor Lidovek, kde publikuje podle mého soudu docela (na novináře) dobré analýzy. To není lehká práce, neb musí složité jevy hodně zjednodušovat a přitom zkreslit co nejméně. Obvykle má text doplněný výmluvnou grafikou a celé to myslím patří k tomu nejlepšímu v onom deníku. Václav je četkař, trochu magor, ale výborný novinář – zpravodajec. Michal se trochu vymknul, protože z médií odešel poměrně brzy a stal se takovým tím manažerem, co umí řídit úplně všechno. V jeho začátcích jsem mu pomáhal, teď pomáhá on mě. Nu a mě zde u Bavorů většinou znáte. Vlastně se tak trochu divím, že mě mezi sebou snášejí, neb stojím na opačné straně oné příslovečné barikády, než oni.

Známe se většinou nejméně čtvrt století a prožili jsme tak trochu společně své děti, svatby i rozvody, nehody i úmrtí v rodině. Není moc tajemství, která bychom před sebou měli.

Názory na brexit byly v něčem jednotné a v něčem dost rozdílné. Shodli jsme se třeba jednohlasně (asi tak kolem desáté večer, ještě netušíce výsledek), že Britové v EU zůstanou a že rozdíl mezi „ANO“ a „NE“ bude minimální. Při spekulacích o výsledku „Leave“ se projevil určitý generační zlom, jak jsme nazírali následky. Ti mladší (kolem padesátky) se jich trochu/dost obávali, my starší jsme tvrdili, že až se zvířený prach usadí, celkem prd se stane.

Zcela jsme se shodli na tom, že už nejméně deset let trvající vývoj EU jde směrem do řiti a že se nám nikomu vůbec nelíbí, a také na tom, že myšlenka EU je v podstatě správná, nicméně její současná bruselská podoba je dlouhodobě neudržitelná.

Zajímavý byl v tomto směru také generační rozdíl v imigrační otázce. Příval připrchlíků se nelíbí nikomu, ale mladší (s výjimkou surovce Michala) v podstatě tvrdili, že „se s tím nedá nic dělat, je to dějinný vývoj“. My starší jsme se nebáli dramatičtějších slov o potopení prvních tří/deseti lodí – a ostatní už nepřiplují. Jen křesťan Jirka se nám z toho trochu vymykal. K tomu, přesnější představu, přijměte i informaci, že jsme zvyklí občas navzájem celkem dosti neomaleně žertovat na účet druhého.

Docela příjemný večer, jako obvykle, i když mně dělá trochu potíž vydržet tak dlouho u piva. Jenže….

Jenže Vašek, který je velmi družný, přizval ke stolu, tak někdy po třiadvacáté hodině, jakéhosi týpka, na kterém už bylo vidět, že Lokál není první lokál, který ten večer navštívil. Tak těsně pod čtyřicítkou, jménem Petr, který má na starost návštěvnický okruh v Prazdroji. Tou dobou jsem mrkl na internet a sdělil auditoriu, že je první volební odhad a že to vypadá na 52:48 pro „zůstaneme“. Ten občan zajásal, že to je skvělé a moje reakce byla, že naopak, že to je na hovno. Onen jedinec se nebývalým způsobem rozběsnil a málem by se pral. Dozvěděl jsem se mj. že jsem idiot, který nikdy nic nedokázal (viděli jsme se prvně v životě), takoví lidé by měli vypadnout z jeho země. Samozřejmě xenofob, na fašistu nedošlo, ale na debila a čůráka ano. Ačkoliv v pivnicích před půlnocí bývá celkem hlučno, jeho řev přilákal i personál. Nechal jsem ho vyřádit, a když mu došel dech, upozornil jsem, kterak přehlédl, že jsem i „Nepřítel ŘÍŠE“.

Samozřejmě to bylo legrační, protože on ani já jsme nemohli výsledek britského referenda ovlivnit ni nepatrně, a v podstatě je také úplně jedno, co si o tom myslíme, protože aktuální vliv na další vývoj máme stejně bezvýznamný. Rozměr jeho náhle vyhřezlé agresivity mě ale opravdu překvapil a zaskočil.

Vím, že z jednoho nevýznamného incidentu nelze dělat obecné závěry, nicméně mě život naučil, abych více důvěřoval pozorování okolí vlastními smysly a nespoléhal jen na moudrá slova elit a jejich „analýzy“. Selský rozum mi říká, že i v naší zemi možná končí poklidná idylka a čekají nás rušnější časy. Zastánci dosavadního stavu EU budou možná/nejspíš ještě agresivnější než dosud. Včera jsem si to nechal líbit, stačilo, když ten tvor opustil můj stůl („můj“, protože já ho objednal na své jméno). Ale do budoucna nás možná čeká boj a tím nemyslím nějakou přiopilou hospodskou hádku či rvačku.

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na Brexit v Lokálu

 1. Bavor V. napsal:

  Doufám, že ten boj nakonec vyhrajeme nebo aspoň naše děti.

  To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  V hospodě, při práci, sportu – vlastně pořád – je lepší se nebavit o ničem, co přímo nesouvisí s vykonávanou činností, protože kontroverzí může být i tak dost. S neznámými lidmi už vůbec ne, s kamarády raději také ne, protože minimálně hrozí ztráta iluzí či kamarádů. Leda s přáteli a tím nemyslím ty z ksichtoknihy, ale celoživotní souputníky. Politiku, sportovní fandovství a další apriori rozporné věci je lépe vyloučit i tak – protože výměna názorů k ničemu většinou nevede.

  Společnost není normální, ale to nebyla nikdy. Profíci z oboru udávají, že cirka 30% populace je psychologicky na hraně psychopatologie, minimálně latentně a stačí větší tlak nebo stres, aby se to projevilo. Kdo dělal někdy nějakou stresovější a zodpovědnější práci, určitě se v průběhu let musel s mnoha lidmi rozejít právě z těchto důvodů. Někdy k uvolnění stavidel přispěje malér či krach, někdy stačí úspěch a náhlá přemíra peněz nebo moci.

  Což je vysvětlení jevů, které se dějí při katastrofách, napjatých podmínkách, válkách, kdy se lidé zdánlivě najednou mění na zvířata a civilizační maska jde dolů. Oni se nemění, jsou takoví vždy, ale nikdo o tom naštěstí neví, většinou ani oni sami ne. Občas to „prosvitne“ díky chlastu nebo při krátkodobém zvýšení zátěže, ale tomu nikdo nevěnuje pozornost.

  Jelikož se všechno polarizuje a prolhaná propaganda už se dostala z pásma pouhých lží za hranu absurdity, bude takových zážitků přibývat a nemusí se to stát zrovna v hospodě po mnoha pivech před zavíračkou. Ono stačilo před pár lety říci, že jste volil Zemana, protože Vám připadá Kchááárl starý a na prezidenta nemá dostatečné vzdělání – ani jste nemusel zmínit nic politického, tyto zjevné skutečnosti byly pro jeho příznivce úplně neviditelné – volbou „Ovara“ jste se stal smrtelným nepřítelem.

  Dnes to bude samozřejmě ještě horší. Dnešním „vládcům“ se jejich propaganda nemůže vyplatit, netuší, jakou odpoutávají bestii. Protože hodně z jejich psychopatologických příznivců se brzy přepóluje a půjde jim po krku.

  K tomu většinou dojde – stačí si vzpomenout, jak úlisně se mediální fronta chovala ke Klausovi, jako by byl Bůh, s až šílenou opičí láskou, aby to o pár let později – když jejich nesplnitelné naděje nebyly naplněny – nevyhřezlo ve formě šílené animální nenávisti až za hrob. Postihlo to nejen novináře, samozřejmě.

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Docela se divím, že Vy se divíte. Podle mě jste dokonce mohl předpokládat, že dostanete i přes držku, ke který vzplanutí agresivity patří. Připustíme-li, že platí biblické, že podle ….poznáš…, pak jste mohl rozpoznat, že vám stůl obsadil hejhula od Jandů, kterej je představitel současně uchopený Evropy. Má hypotéky, který musí měsíc co měsíc splácet, chce mít svůj způsob života, pro který v předklonu vydělává svůj jidášskej groš, prostě klasickej eurohujer. Žije ve svým smrádečku, který mu do kanceláře zaměstnavatel pustil v přesně stanovených dávkách a ten smrádek představuje jeho ZNÁMO, jeho všechno!!! A teď mi řekněte, příteli, kdo z takhle pod krkem držených hejhulů Jandů dokáže dobrovolně vyvětrat a vkročit do NEZNÁMA a přijít o svoje všechno? A teď si připusťte, že nějaká stará struktura, která tyje „z jeho“ tím, že mu „krade“ prostřednictvím pravidelných důchodů jeho „skvělý zítřky“, jeho všechno, jeho jistoty si dovolí říci „stojí to za hovno“. Takže opakuji, divím se, že se divíte!!! Ano, pravdu díte, hodně se přiostří, protože to držení pod krkem se klidně může změnit na NĚČÍ rozkaz i v dušení, který bohužel neovlivníte. Pak se opravdu hodně přiostří, nikoli však z ideologickýho, nýbrž z existenčního hlediska.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   blbíši, v tomto případě jste příliš racionální. Máte sice pravdu, ale jedná se spíš o typ, který popsal kchodl. 30% populace (podle toho jak nastavíme kritéria), je patologicky labilní a agresivní. S IQ to nemá nic společného. Pokud si nemůžeme vybírat „svůj“ okruh, tak se s takovými lidmi setkáváme. Je to v nich, je to součást jejich já. A logika a racionalita se při jejich hodnocení nedá použít. Nejlepší by byly kostky, ty jsou jednoznačné a mají 6 variant. Ale nejsou spolehlivé 🙂

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … bojím se, že i bez kritérií to bude fifty fifty, spíš v prospěch těch, co drží pod krkem. Podceňujete, a to myslím fatálně, TO již provedený uchopení společnosti pod krkem a z ní plynoucí závislost (neplést s oddaností).
    Jinak pro mě nic novýho, od mých prvních trampských krůčků mě kamarádi upozorňovali, že v hospodě můžu dostat na držku a že to s IQ nemusí souviset (a opravdu se tak i stalo). Právě proto se divím, že se Hudec diví.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     … jo a psal jsem o prachobyčejný existenční (ZÁMĚRNĚ nastavený) závislosti … na jiný led jsem se nepouštěl, protože, proto.

     To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    Bohužel/bohudík (? nehodící se škrtněte), ale lidská povaha je invariantní vůči společenským změnám i změnám režimu, jakkoliv mohou tyto být zásadní i dramatické.
    My starší jsme se o platnosti tohoto pravidla mohli přesvědčit na vlastní oči po listopadu ’89. Kdo podlézal dřív, podlézá i nyní, kdo donášel, donáší zase, kdo kradl, krade zase, kdo vidí smysl svého života v boji o pozici nahoře, koná i dnes stejně, kdo byl svobodomyslný tehdy, chce být i dnes, i když mnohdy třeba zažívá větší potíže v zaměstnání i společnosti než dříve, ale přesto to nevzdá jako to nevzdal ani dříve, kdo bojuje za pravdu dnes, můžete ověřit, že bojoval i v minulosti, kdo byl zodpovědný, zůstal zodpovědný i za dnešní situace, a tak můžete pokračovat dle libosti.
    Myslím, že prakticky nikdo nezačne se změnou u sebe, to je totiž mimořádně obtížné …
    Asi i proto můžeme vidět tak velkou podobnost v chování dnešních „elit“, jako jsme viděli u „politbyra“ za „totality“ …, včetně jejich „oddanosti“ mocipánům z východu či západu … atd.

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Já se ani tak obecně nedivím a s tím „dostat přes držku“ je to reálný předpoklad na „někdy příště“. Tentokrát nás bylo sedm, tak to nemohlo jít tak snadno. Resp. se divím jen míře té agresivity, nikoliv její existenci. Ten jedinec byl jak v amoku.
   Ono to souvisí i s Bavorovým psaním výše – vyplave všelijaké bahno, tu i onde.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … no vidíte, a někde tady zrovna přítel rovnýho meče dává link na to, jak se ta překvapující míra amoku dá celkem legálně přetavit v doufání – příslib – až nakonec k jistotě dalšího hlasování o Brexitu, dokud se neřekne ANO… pak zase budou ti hejhulové zase pokorně a neagresivně lemtat svoje pivko s vědomím, že mají v tom uhájeném smrádečku svý jistý a zas bude dobře.
    … už je jich prej milión! To, „…až nás budou milióny…“ jsme taky už někde zažili na vlastní kůži, takže víme, co můžeme očekávat, pro nás nic novýho, žejo?

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Další hlasování nebude. Vsadíme se?

     To se mi líbí

     • Kamil napsal:

      Vsadíme, nebude!

      To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      zamyslím se nad tím, naznám reálie Britů, tak nevím, jestli tam platí co u nás v knajpě:
      ‚“… votravoval tak dlouho, až dostal po držce…“

      To se mi líbí

      • Kamil napsal:

       Obávám se, že to hlasování je velmi rozdělilo. Vítězství bylo jasné, ale ne s „omračujícím rozdílem“. Masáž obou stran byla vydatná, třeba ekonomické hrozby obrovské (například někteří výrobci automobilů hrozili, že převedou výrobu do Belgie, atd.), takže opravdové a intenzívní zastrašování na část co chtěla zůstat působí stále. Už teď se vzájemně „urážejí“, například: ty inteligentní chtěli zůstat, a ti hloupí a z nižších tříd chtěli odejít, atp. Takže, nic příjemného je (podle tvrzení strany „zůstat“) nečeká, alespoň do doby než se vše uklidní, a vrátí do „starých kolejí“. Co však by měly být ty „staré koleje“, tuší jen málokdo. Poražení jsou nejen (přirozeně) zklamáni, ale i vydatně vystrašeni (to vím z osobních rozhovorů s rodilými angličany). Odtud je jen krůček k přechodu od diskuse k fyzickému napadání, třeba u zmíněného piva.

       To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Tak jsem se podíval na zprávy a už si nejsem tak docela jist. 😦 Byly tam podivné špekulace, „co by se mohlo během těch 2 let přechodu stát“.
      A taky bryskní reakce Skotů i vedení EU i Junckera asi brexitáře poněkud zarazily. Neb nemají nic připraveno, jak to vypadá.

      Nicméně zůstanu u původního názoru. Anglie přece není žádný „prdelákov“ (jak to vyjádřil vitta, svou zvýrazněně NEsluníčkovou dikcí. Tentokrát s ním souhlasím).

      V hospodách to tam asi bude složitější, pokud netvoří disjunktní okruhy. Co si pamatuju z Leedsu tak puby byly příjemně mírumilovné, i když tam byly čtvrti „prolétů“, kam jsme se nedostali. O Cambridži ani nemluvím, ta hospoda u loděnice, to byla nádhera. Včetně Guinnessu a usměvavých mladičkých servírek. Vtělení Absolutní ideje Hospody.

      To se mi líbí

      • Kamil napsal:

       Pokud se nepletu, mají Britové půl roku, aby unii oznámily své úmysly. Takže moc nevěřím, že podlehnou tlaku zakládajících členů na postup „honem, honem, rychle…“, atd. To je jen další vytváření atmosféry strachu a nejistoty. Ano, lidé tomu podléhají, a to asi dělá mocipánům moooc dobře.

       To se mi líbí

 4. vittta napsal:

  Nemluvil u toho řvaní o toleranci a lásce k bližnímu, Pane Hudče?
  To tihle mají jako hlavní motto.
  Co je zajímavé, tak tahle nedůvodně agresivní hovada prakticky nejsou na straně …jakési racionality, ale na straně zrady, tuposti, nabubřelosti, kastování a samozřejmě antičešství.
  Jsou to voliči Kcharla, TOP09, příznivci antibrexitu, nepřátelé Ruska a Putina….
  Jen nevím, jestli je těhle dobytků 30% jak píše Kchodl.
  Podle me je to méně, tak 15%, což je mezní hodnota, které dosáhne obliba jakékoliv zkurvené strany, založené na té „zkurvenosti“.
  Což byla US nebo teď TOP09.
  A jelikož všichni ani nevolí, je to tak každý desátý v roli potencionálního dozorce v Oswietimi.
  Protože tyhle kreatury to svoje nadlidské a božské volí vždycky!

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ne ne, to nebyl ten typ, o lásce k bližnímu ten jedinec nemluvil a ani na to nevypadal. Spíš macho. Bojovník proti komunismu, tak asi nejspíš. Možná mazaný příjemce dotací, ale to spekuluji.

   To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    „Bojovník proti komunismu,…“, typické, ale poněkud pozdě.

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Jo, jasně, tenhle typ…
    Tihle se prezentují tím, že v hovoru, pokud k němu dojde, dříve nebo později dojdou ke komunistům, i kdyby se mluvilo o houbách.
    Co je na nich zajímavé, ať jsou- kde jsou, očekávají nadšený souhlas!
    V podstatě nevědí proč, ale mají v podvědomí uložené, že příznivci „komunismu“ jsou zavření v domovech důchodců, hospicech, ubytovnách pro chudé nebo v blázincích.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    No ale jako profík víte, že třeba u nás jsme to referendum ( jeho možné nepředpokládané výsledky) pojali mnohem lépe než si myslíte.
    Jiří Dienstbier:
    „Díky výsledkům lidového hlasování sice bude možné zrušit schválený zákon, nebude ale žádný způsob, jak přinutit poslance schválit referendem podpořenou normu“.
    Průšvih BREXIT :
    Je to v prvé řadě neschopnost Washingtonu.Vzhledem k tomu že EU není vynálezem Evropanů, ale je v souladu s nedávno objevenými dokumenty v Národním archivu USA vynálezem CIA. Protože pro US totiž bylo a je jednodušší přímo řídit jeden politický a hospodářský celek neboli EU, než tříštit své úsilí v řízení 28 separátních evropských státech.
    Proto má US již velmi málo času aby předefinoval nějaké to hlasování občanů VB, na něco zcela a pouze doporučujícího stejně jako to má ošetřeno v Česku nebo Holansku.
    A současný odchod Britanie z EU je tedy jasným důkazem, stále se zhoršující schopnosti US úředníků ( schopnosti CIA) bezpečně prosazovat US zájmy po celém světě.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Protože pokud nebude mít Francie soudržnost s VB, tak asi neprojde TTIP.
    „Žádná dohoda o volném obchodu nemůže být uzavřena, jestliže nedodržuje zájmy Evropské unie. Evropa musí být v této otázce kategorická a Francie to musí kontrolovat. Řeknu vám naprosto otevřeně, že žádná dohoda o transatlantickém obchodu není možná. Zvolila si totiž nesprávný směr“, prohlásil francouzský premiér.
    Protože právě obavy spojené s TTIP se staly jednou z příčin referenda o odchodu Velké Británie z EU. Za dobu, kdy se smlouva připravovala k podepsání, se ve státech EU konaly stovky protestních akcí ale s odchodem VB bude pro Německo prosazení TTIP velmi obtížné.Protože spoléhat se v tomto pouze na Francii je hazard.

    To se mi líbí

 5. Sims. napsal:

  Tak mi připadá, že neurvalé chování mají ti, co si myslí, že nikdo nesmí mít jiný názor (výsostně demokratický přístup) a poněvadž jsou lehce ovlivnitelní, protože nemají svůj vlastní rozum podložený empiricky, ale rádi přebírají laciné názory typu Blesk, ČT, vyvolají konflikt na objednávku (souznění s naší kavárnou a spol.).

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Co neurvalé . nadřazené – stačí se kouknout na DVTV baktuálně – hodnocení situace zrzka Sedláčka /prý poradce VH/ na otázky Veselovského… uff .Nechci sem dávat odkaz – kdo chce a’t se koukne …. poučí se ………

   To se mi líbí

 6. tata napsal:

  Čemu se divite politika a narodní fanatismus……..nejvic rozděluje……..to je u lidí kteří si myslí že jen oni mají pravdu je téma velice třeskavé.V TOMTO musí člověk byt velice obezřetný ,zvlaště v rodiných vazbách………toto téma rozdělí na život a smrt klidně otce ze synem ,není to v historii nic neobvyklého,a není tomu jinak ani ted

  To se mi líbí

 7. lacogroessling napsal:

  No jasně pane Hudec, to byl zástupce oné skupiny, mladých, nedůchodců, s vyšším vzděláním a IQ, v práci úspěšných. Vy holt patříte do skupiny, kterou je třeba vyměnit, neb už překáží. Ale je bohužel nejpočetnější. Proto ta zuřivost. V normálních volbách se to ještě neprojeví, neb podvodným způsobem nakonec vládnou představitelé 15% voličů. Ale v referendu? A v přímé volbě prezidenta, kde to je buď ano, nebo ne?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.