Trochu rána do zad.


Aneb jiný pohled na Václava Havla.
V našem Týdeníku se objevil rozhovor s Michaelem Žantovským. Samozřejmě se dotýkal hlavně bývalého presidenta Havla. Kromě běžných frází o jeho zásluhách, vizích a podobných známých nesmyslech došlo  i na dotaz, jak by se asi zachoval Havel v současné migrační krizi. Odpověď byla dost překvapivá. Dle Žantovského, který jako správce Havlovy knihovny má celkem dost podrobné informace, by prý měl pochopení pro pomoc uprchlíkům, ale jeho názorem byla i skutečnost, že se sem všichni nevejdou. Takže by byl pro pomoc u nich doma. Jak by se asi s tímto názorem srovnali ti sluníčkoví vítači, kteří mají právě Havla plné huby?  On asi náš Vašík nebyl zase takový idealista, jak jej Kocábovití, knížovití a Jandovití presentují.  Občas by nebylo od věci, věnovat se skutečnému Havlovu myšlení a neomílat jen sobě se hodící a líbící fráze.  A tady je přepis dotčené části rozhovoru:

Co hrozí Evropě?
Vyhnout se beseda nemohla ani tématu uprchlické krize. Co by si o ní myslel Václav Havel? ,,V archivech jsme našli poměrně rozsáhlou sbírku jeho výroků k uprchlictví, je to dost ,zajímavé. Havel říkal, že je věcí naší zodpovědnosti snažit se pomoc podle našich možností. Tím ale nekončí. Říká také: No jo, ale všichni by se do Evropy nevešli. Problémy by se měly řešit tam, kde vznikají,“popisuje Žantovský a dodává: ,,A vidíte, najednou tady máte místo Havla – snílka, obraz politika, který přemýšlí o důsledcích“
Michael Žantovský vidí jako největší problémy a hrozby současnosti uprchlickou krizi, dluhové problémy některých států a potenciální nebezpečí hrozící z Ruska. ,,Ani jedna věc samostatně není pro Evropu smrtelná. Největší zlo jsme my sami. Vidím v Evropě nedostatek politické vůle řešit problémy a čelit jim. Těžko se to chápe, když porovnáme relativně malé hrozby a obrovské prostředky, kterými státy disponuji. Pokud v Evropě nenajdeme nějaký společný étos, obávám se, že to s ní nemusí dopadnout dobře,“ varuje Michael Žantovský.

Aneb trochu jiný pohled na Miloše Zemana
Po odjezdu hlavy státu ze Strakonic přišel čas na sdělování čerstvých zážitků. A tak Týdeník vyzpovídal několik strakonických osobností, které s ním přišly do styku přímo. Ani tento pohled by se mnohým kavárenským mnoho nezamlouval. Všichni účastníci osobního setkání, což nejsou nutně jeho příznivci, se shodli na tom, že Zeman je člověk na popovídání, otevřený, srdečný a bystrý. Rozhodně se nevyjadřuje jako někdo, kdo má mozek zmenšený alkoholem, jak kolem sebe šíří Hřebejci a jiní volové. Dokonce sám starosta, kterého osobně v lásce nemám, si pochvaloval, jak se i presidentův tým včetně ochranky choval vstřícně, přívětivě ač samozřejmě s profesionálním přístupem.
A jako perličku z návštěvy starosta uvedl jednu protokolární nutnost. Víme, že Zeman dostal jako dar speciálně vyrobený strakonický fez. Ale stejně speciálně musel být vyroben i obal na tento fez tak, aby prostě odpovídal protokolu. Tady musím zmínit i vzpomínku strakonické mluvčí na presidentův bonmot: Jaký je rozdíl mezi Talibánem a protokolem? S Talibánem se dá vyjednávat.  

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Trochu rána do zad.

 1. Rosťa napsal:

  Havel asi tehdy něco řekl v tom smyslu, jak se píše v článku. Co by řekl dnes je přímo závislé na tom, jaké by dodal Schapiro noty. A to už se dá domyslet, že by táhl za jeden provaz s lidmi typu Táni Fišerové.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Není tak podstatné, co by (kdyby) řekl dnes, ale co skutečně řekl. Takže jeho autentický výrok (v tomto bych M.Žantovskému věřil) není zrovna sluníčkově vítací, ale realisticky odmítací.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Hic Rhodos, hic salta. Tady bych dal jasnou přednost Rosťově spekulaci. Ono vykládat Havla je jako popisovat venkovský potůček. Tu peřeje, tu bažiny, chvíli vyschlý a jindy plný vody. Zajímavý, ale nic jistého. Když bylo vody tak akorát, dala se i pít, když jí bylo málo páchla bažinou a když ji podpořil déšť padající z nebe, tak se stala nebezpečnou a kalnou. A po průtoku kolem vsi hanba mluvit.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Spekulace jsou sice podloženy zkušenostmi, ale i podle Žantovského podání to vypadá spíše na nesouhlas než souhlas. Ale hlavně když sluníčka kvičí jak svině na jatkách.

     To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     dejte dneska pokoj s tou vodou, strejdo, mám ji plný uši 😀 (viz – pijavice)

     To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Žantovský velmi krásně přeložil několik anglicky psaných knížek, mistrný je jeho překlad Woodyho Allena, např. „Vedlejší příznaky“.

  Nechápu to věčné havlování, v minusu i v plusu. Co udělal, to udělal, na zhodnocení možná ještě nemáme dostatečný odstup. Zcela jistě nebyl takový, jak ho dnes „okupovali“ havloidi a sluníčkáři – vnímám ho částečně jako Švejkovskou postavu, do čehož se myslím i sám částečně stylizoval (možná nechtěně 🙂 ). Vlastně je to docela sranda, když vezmete některé jeho výroky, mají až Cimrmanovskou kvalitu, jindy jsou zase otřesné nebo úplně mimózní. Jeho kult osobnosti každopádně srandovní je, a s ním i jeho havloidní vyznavači.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Stejně mistrný je jeho překlad „Ohně na měsíci“ Normana Meilera.
   Ale s Havlem mi už každý může tak leda vylízat prdel, Žantovského nevyjímaje.
   Veselá historka z natáčení. Nikdy jsem nebyl tak svobodný novinář, jako na rozhraní dvou režimů.
   Někdy začátkem roku 1990 navštívil nově zvolený československý prezident Václav Havel, vrchní velitel ozbrojených sil státu, poprvé armádní jednotku. Vojáci tam nachystali MI 24, Grady na tatrovkách, T72, pušky flinty pistole – prostě všechno.
   A zpravodaj Československého rozhlasu ( v mojí osobě) se ho, vojína v záloze, zeptal, jak se mu to všechno líbí (nebo tak nějak blbě, protože na co se ho tenkrát ptát -zda se má modernizovat T 72? Prd o tom věděl, i o všem ostatním).
   Odpověď jsem zachytil na mikrofon a zněla (s příslovečným ráčkováním a zadrháváním a „hmmmm“ mručením a váháním):
   „To má všechno tolik hlavní, jako v nějakým filmu o Rambovi…“
   Tak jsem to zarámoval svým slovem a odvysílal. Celé to nemělo ani minutu, ale stačilo to. Doktrína obrany státu tím byla dána.
   Tak to byla ta svoboda, vedoucí k blížící se nesvobodě.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Panoptikum hadr.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Při vzpomínce na tu panoptikální šílenou dobu – mě naskočilo jedno heslo z knížky profesora Parkinsona: „Po určité době se ve vedení objeví intelektuál, debil nebo sportovec.“

    To se mi líbí

 3. tata napsal:

  ANO JE ZBYTEČNÉ SPEKULOVAT co by udělal………mě osobně stačí co udělal,a jedním slovem to vyjádřim MIMON…….HÁPU Bavore co jste stim myslel……..ale já na něj musim reagovat takto

  To se mi líbí

 4. Zdena napsal:

  V souvislosti s předchozím blogem Pijavice jsem si vzpomněla sice ne na ziskovku, ale na nadaci VIZE 97 Václava a Dagmar Havlových, sice to není neziskovka, ale zisk z ní Dagmar a její lidi asi mají. Už zapadlo, jak jeden čas se jen velice omezeně (snad na PL ?) přetřásalo jak si tato nadace účtuje za poskytnutí jména Václava „Božského“ k pojmenování ulic a uliček. V souvislostí s tím pak někdo zveřejnil, že téměř vše, co tato nadace vyzíská od sponzorů (kteří si to určitě odečtou z daní) také sama spotřebuje. Nepamatuju si to přesně, ale bylo tam tenkrát psáno, že už posledních pár let VIZE hospodaří v červených číslech. Něco se mi plete, že z částky cca 5 milionů, šlo za rok potřebným zhruba 900 tisíc…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.