Viktor Dyk – Úkoly


Úryvek z fejetonu

Nacionalismus mně neznamená snížení požadavků kulturních, omluvu pro neschopnost, shovívavost pro nedbalce. Nacionalismus znamená mi úkol: pracovati na přerodu vlastním a přerodu všech.

Žijeme v době ubohých egoismů, kompromisnosti, intrik; v době, která nemá stylu, třeba mnoho o něm mluvila. Všechno naše činěni, všechno bičováni naší energie, všechen náš vzmach měl smysl jediný: aby při našem odchodu byla doba lepši té, do které jsme přišli.
Naše doba smiřuje se s bědnou situaci a bědnějšími ještě obzory; přítomnost počítá překážky a analysuje všechny balvany na cestě, zvětšujíc je ještě plachou svou fantasii.

Nesmiřujme se. Neanalysujme všech balvanů na cestě. Vizme je prostě a ptejme se: je nutno přes ně jiti?
A zni-li odpověď kladně, ku předu! Přese vše a přese všecky. Nevychovávej nikdo z nás v sobě a v jiných malosti; je jí u nás nazbyt!
Nacionalismus včerejška byl shovívavý, žádal úklonu před ideálem a několik pathetických slov. Byli, kdo se klaněli a mluvili slova pathetická. Ani o krok déle jsme se nedostali. Nacionalismus dneška a nacionalismus zítřka jsou přísnější a žádají více. Neběží už o prázdná pathetická slova, o neplněné přísahy, o zvučné deklamace. Toho všeho už nemilujeme. O celou životní práci běží. Ne o trochu štědré plýtvání sliby při kvase, pitvané později trochu přísně, jak pravil Ibsen. Celá životní práce. Je to těžké slovo. Běda, zůstane-li pouze slovem!

Co je úkol? Různé jsou úkoly. Otevřít oči slepým; posilnit ochabujícího; rozmnožit krásu; prohloubit poznáni. Úkolem může být smích, kde jiní truchlí, a smutek, kde ostatní jsou veselí. Úkolem může být slovo, kde všichni jsou němí. Nemáme všichni stejných úkolů; ale každý máme svůj úkol. Buďme si vědomi svého úkolu. Provésti ho, znamená přinésti svůj kámen k veliké stavbě. Selhati, znamená zdržeti nebo snad zmařiti dokonání stavby. Dostaví-li se chvíle únavy, chvíle zhnusení, chvíle lhostejnosti, nutno si opět a opět říci: nevíme, kdy a kde se rozhodují osudy.
A snad právě naše selhání nakloní váhu!

Z úvodního feuilletonu »Samostatnosti« ze dne 18./3. 1911.

http://bavor.blogspot.cz/2016/06/prohrane-kampane-viktora-dyka.html

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Viktor Dyk – Úkoly

 1. vonrammstein napsal:

  Výtečně!!

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Ten posledný odstavec, to ako keby napísal včera.

  To se mi líbí

 3. @@ napsal:

  1911?
  Jak zpívá Nohavica: Ještě že člověk nikdy neví, co ho čeká.
  Totéž národ.
  Nikdo neměl představu, co povede k obrovským malérům.

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Tak já tady něco přihodím na váhu – aktuální informaci. Kdo nemá čas, stačí když přečte jen úvodní zarámovaný text:
  http://cvvm.soc.cas.cz/media/com_form2content/documents/c1/a7565/f3/pm160607.pdf

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Včera to europosranec Svoboda vysvětlil, že se vlastně nic neděje, protože existují jisté výjimky, které umožní migranty i nadále držet. A že se kvůli tomuto rozhodnutí pozmění ona Směrnice tak, aby bylo možno ty, kteří jsou před vyhoštěním a mohli by se „vypařit“ i nadále držet za plotem až do odsunu.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No, ale než se rozhodnou a shodnou na znění… bude asi ouvej a fest….
    Docela mne fascinuje fakt, že si tohleto „rozhodnutí“ dovolili před angl.- referendem. To si vážně myslí, že si mohou všechno dovolit – ti tvůrci nového pořádku? Aže je evropské národy budou poslouchat? Myslím to národy nikoliv politiky – ti snad brzo poznají “ vratkosti bysty té“

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Vtipným způsobem na to reagovali v jednom britském satirickém plátku: Muslimové budou moci o Ramadánu překračovat povolenou rychlost.

   http://theexposer.co.uk/Article/muslims-allowed-to-break-speed-limit-during-ramadan/

   Přesto, že nad článkem je velkým písmem upozornění, že se jedná o satiru, mnoho lidí už je tak vytočených, že to bez bližšího zkoumání vzali jako fakt. Odkaz se vydal na rozhořčenou pouť přes e-maily a sociální sítě.

   Ještě to může být způsobeno minimální funkční gramotností, vlivem špatného výcviku v soustředění – lidé běžně nejsou schopni přečíst více než dvě věty, hned potom je to pudí k nějaké akci.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    lidé běžně nejsou schopni přečíst více než dvě věty, hned potom je to pudí k nějaké akci.
    +1 x 10

    To se mi líbí

  • @@ napsal:

   Aeronet věští apokalypsu, tak asi bude hezky a nudno.
   Evropský soud neřekl nic jiného, než že platí pravidla přijatá v roce 2008. Konkrétně to znamená, že když člověk přeleze vnitřní hranici schengenského prostoru bez platného oprávnění pobytu pro danou zemi, není to samo o sobě důvod k zabásnutí, jen důvod k návratu do země, kde to povolení má nebo o něj žádá. Dostane na to nějakou lhůtu /max. měsíc/, a teprve když nevycestuje, případně páchá něco protizákonného anebo je v podezření, že nechce dodržovat pravidla hry a zdržovat se tam, kde se jedná o jeho azylu, může být internován.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.