Invazní druhy aneb konečně jsme se dočkali!


Nevím, proč se to dosud veřejnosti tajilo, ale důslednou analýzou ze zdrojů na internetu jsem zjistil, že věrchuška EU nespí, ale naopak je v boji s invazí cizích prvků do Evropy velmi čilá. Posuďte sami:

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie:
Invazní druh (nebo též invazivní) je druh na daném území nepůvodní, který se zde nekontrolovaně šíří, přičemž agresivně vytlačuje původní druhy, které mají podobnou funkci v přírodě jako on. U obzvlášť nebezpečných invazí může dojít k tomu, že se daný druh začne šířit natolik nekontrolovaně, že rozvrací celé systémy, což vede k rozsáhlým škodám,  potlačení či likvidaci mnoha původních druhů. Některé invaze mohou skončit až vyhynutím https://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhynut%C3%AD většího množství původních druhů.

http://ec.europa.eu/environment/pubs/pdf/factsheets/Invasive%20Alien%20Species/Invasive_Alien_CS.pdf :
Invazivní druhy mají také ekonomické a socialní dopady, například na lidské zdraví. Rozšíření těchto druhů urychlily mezinarodní obchod, cestovní ruch a přeprava zboží.
Evropská unie v současnosti vynakládá na boj proti invazivním druhům a na odstraňování jimi způsobených škod nejméně 12 miliard eur ročně. Nedávno EU předložila návrhy celoevropské strategie pro řešení problematiky invazivních druhů.
Důležité je včasné odhalení: je daleko snazší a nákladově efektivnější zasáhnout proti nově příchozím druhům předtím, než v novém prostředí zdomácní.
Abychom v tomto boji zvítězili, je třeba zvyšovat povědomí veřejnosti o invazivních druzích. Škody páchané některými invazními druhy jsou už tak vysoké, že se proti nim nedá zakročit jinak než společně. Invazní druhy neznají a nerespektují naše administrativní hranice,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv europoslanec , který je zpravodajem návrhu legislativy v Evropském parlamentu.

http://www.euractiv.cz/ :
Jejich přítomnost v novém prostředí má ale negativní ekonomické dopady. Některé druhy mohou totiž vážně narušit původní systémy, například tím, že vytlačují místní organismy a mnohdy způsobí i jejich vymření.
Neméně důležité je, že některé invazní nepůvodní druhy ohrožují lidské zdraví, poškozují infrastrukturu nebo snižují zemědělské výnosy.
I přestože jde o velký problém, v EU neexistuje jednotný právní rámec, který by se jeho řešením zabýval. Běžnou praxí proto bývá, že členské státy reagují na vzniklé potíže až poté, co nastanou, a v podstatě se snaží pouze minimalizovat vzniklé škody. Často se také stává, že jedna země proti invaznímu druhu zasáhne, druhá však zůstane pasivní. Výsledný efekt je nulový, protože invazní nepůvodní druhy neznají administrativní hranice a do země, v níž sice byly potírány, se mohou opět vrátit.
Český europoslanec a zpravodaj návrhu ve výboru Evropského parlamentu připomíná, že na předložení legislativy se čekalo několik let. „Zpoždění bylo způsobeno velkými spory uvnitř Evropské komise,“ vysvětluje a dodává, že finální podoba návrhu tomu odpovídá.
Nelogické podle něj je to, že v působnosti členských států zůstanou druhy, které jsou v jednom státě domácí a v jiném působí škody. „Právě zde je koordinovaný postup jediným řešením a spolupráce v rámci EU je pro takovou koordinaci jedinou použitelnou platformou,“ dodává.

http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi/eu-vytahla-do-boje-proti-invazivnim-druhum-jde-o-miliardy-1079200 :
EU vytáhla do boje proti invazivním druhům. Jde o miliardy
Brusel proto vymýšlí strategii, jak je zastavit nebo alespoň zpomalit. Plénem unijního parlamentu minulý týden prošlo nařízení vytvářející základ pro sérii opatření, která mají zastavit jejich šíření.
„Dosavadní praxe je hodně odlišná stát od státu, od rozvinutého systému jako je třeba ve Velké Británii až po nulové nebo jen nahodilé akce v některých jiných členských státech. Postup proti invazním druhům je proto nesystematický, individuální, nekoordinovaný a drahý,“ uvádí evropský poslanec. „Ve většině států zcela chybí prevence zavlékání nových invazních druhů.“
Nové nařízení počítá se vznikem seznamu takzvaných evropsky významných invazivních druhů. „Proces tvorby seznamu by měl začít co nejdříve“. Jednotlivé návrhy bude schvalovat Evropská komise spolu se členskými státy, do procesu se zapojí i vědci a veřejnost. Dokončení seznamu poslanec očekává na konci roku 2016. Spolu se seznamem vznikne systém rychlého varování a povinnost včasného zásah jednotlivých členských států. „Koordinace má za účel zvýšit účinnost vynakládaných prostředků, zejména předejít tomu, aby výdaje a snahy jednoho státu byly narušovány nečinností jiného,“ dodává.
Česko zatím žádnou strategii boje s invazivními druhy nemá, ministerstvo vyčkávalo na schválení unijní legislativy. Zatímco EU škody způsobené invazivními druhy odhaduje na 12 miliard eur ročně, v Česku žádné podobné vyčíslení neexistuje. Z výdajů na jednotlivé projekty je ale zřejmé, že náklady dosáhnou přinejmenším stovek milionů, spíše ale miliard korun.
Ministerstvo předpokládá, že díky celoevropskému systému dokáže na šíření invazivních druhů reagovat dříve a díky tomu ušetří. „Prevence a opatření k omezení progrese problému jsou obecně považovány za efektivní a levnější přístup než zpětná, často opožděná reakce“.
Nařízení o invazních druzích ale má i své odpůrce. „Považuji jej za nepřijatelnou invazi do života lidí,“ řekl minulý týden pro ČTK jiný europoslanec.

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

40 reakcí na Invazní druhy aneb konečně jsme se dočkali!

 1. Bavor V. napsal:

  Teď jsem si uvědomil, že vedle invazivních druhů existují ještě místní druhy agresivní. To jsou takové, které sice pocházejí z konkrétní krajiny, ale při sebemenší příležitosti si zabírají pro sebe prostor, kde „by měly kvést růže“. Myslím, že případů najdete kolem sebe dost. Jedinou obranou je opravdu důsledná péče o daný prostor.

  To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Bať, bať. Zvláště jeden druh, jehož nejfrekventovanější barva je černá, domácího původu ze zdrcující většiny, právě teď rabuje a drancuje zemi s nebývalou bezohledností.

   To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Pěkný 🙂

  To se mi líbí

 3. vittta napsal:

  Slušní lidé se otřísají hnusem….
  Nazvat lidské bytosti invazivním druhem, to je FAŠISMUS,až NACISMUS!
  Jenže….oni skutečně bez potíží splňují znaky invazivního druhu…
  Chtělo by to nápad.
  Poučme se od našich amerických přátel, kde se od slova negr přešlo k černé hubě, pak k černochovi a nyní z nich jsou afroameričané.
  Tady je základní pojmenování invazivní druh, pak jsme se dostali k migrantům a pak k lidem, potřebujícícm pomoc a já bych se nebál je označit za naše zachránce, nové Evropany, tedy zkráceně Novoevropan.
  Navíc, za poměrně krátkou dobu, dejme tomu 10 let, to nebude žádný invazivní druh, nýbrž druh již původní, a naopak invazivní bude původní, degenerované bílé fašoidní náckoidní evropské obyvatelstvo, dělící se idiotsky na jakési národy a dokonce hovořící jakýmisi- sice nesrozumitelnými, ale vlastními jazyky!

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vy tam čtete něco o lidech? 😉

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Samotnému se mi někdy zdá, pohlédnuv ráno do zrcadla, že mi na čelo začíná padat legendární patka jednoho zloducha, ač mám zbylý vlasový porost z nutnosti zkrácen na minimum. A krátké udržované strniště se začíná měnit v malou štětku pod nosem. Vrnění elektrického zubního kartáčku pak mohutní v dunění tankových motorů a pod stropem poletující muška začíná připomínat štuku……
   Něco jako obraz Doriana Graye. 🙂

   To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Tady musím příteli Godotovi složit opravdu hlubokou poklonu. Tak jak to napsal to prostě nemá chybu. Může si kdo chce myslet co chce 😆

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Tož včíl já nevím. Jedno moje já říká, že se jedná třeba o flóru, např. o Bolševník velkolepý nebo ve zvířecí říši třeba o kormorána. A druhé já, to poťouchlejší, že jde o …… ale ne, to asi bude všechno ouplně jinak. O naše milé spoluobčany současné a budoucí tu opravdu, ale opravdu, nejde. Pan poslanec za euromzdu Svoboda s tituly před i za jménem to jistě uvede na pravou míru.

  To se mi líbí

 6. Hamilbar napsal:

  Nu což, evolučně pokročilejší druhy vždy vytěsňují ty méně pokročilé. Severní Amerika byla kdysi plná vačnatců. A pak přišli savci. A kde dnes v Americe najdete příkladně takového vakovlka?

  To se mi líbí

  • Hamilbar napsal:

   Chybička se vloudila. Vačnatci jsou samozřejmě také savci.
   Správně mělo být: „A pak přišli placentálové“.
   Sypu si popel a trhám roucho.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Veverka šedá je evolučně vyspělejší než veverka zrzavá?

   To se mi líbí

   • Hamilbar napsal:

    Rozhodně.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak to si nechám vysvětlit

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      A ještě čím je evolučně na výši bolševník, čím netýkavka žlutá proti netýkavce malokvěté a žláznaté, a čím budou evolučně na výši organismy, které se k nám budou šířit vlivem klimatických změn.

      To se mi líbí

     • Hamilbar napsal:

      Veverka šedá se šíří Evropou a vytěsňuje veverku zrzavou.
      Veverka zrzavá se nešíří Amerikou a nevytěsňuje veverku šedou.
      Které z těch dvou patří podle vás budoucnost?

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       To není odpověď na otázku, čím jsou evolučně výše.

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Fakt je ten, že veverky nepoužívají pušky a jiná bojová udělátka.
       Lidé ale ano, a jakkoliv se může nějaký invazní druh šířit nesmírně rychle, nakonec o osudu nerozhodne schopnost rozmnožování, ale schopnost ničení, která se zase..třeba u lidí, neměří samotnou schopností někomu podříznout krk, ale vymyslet a použít něco, co těch krků podřízne 1 000 000 naráz.
       A co myslíte, Hamilbare?
       Přiznám se, že nevím komu patří budoucnost, ale pořád to ještě máme ve svých rukách!

       To se mi líbí

      • Hamilbar napsal:

       Čím jsou evolučně výše? Schopností přežít jako druh. Což v praxi dokazují. Mě to jako kritérium stačí. Lepší nemám.
       Vy máte?

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jako biolog byste se asi neuživil. Invazivní druhy postupují zejména proto, že nemají v nové oblasti svého predátora či jiného omezovatele, jako je to u druhů endemických.

        To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Máte to až moc jednoduché.
       Oni svou schopnost přežít jako druh staví na schopnosti jiné druhy zničit.
       Oni zkrátka neumí žít třeba na Sahaře nebo prostě tam, kde nikdo jiný žít neumí.
       Oni umí žít jen tam, kde je hojnost.
       To není žádná vyspělost, to je obyčejná agresivní loupežničina, ale vám se to kupodivu líbí.
       To bych od tak oduševnělého a levicově a především ANTIFAŠISTICKY zaměřeného člověka nečekal, Hamilbare!

       To se mi líbí

     • Hamilbar napsal:

      Co se týče netýkavek, nevím. Ovšem s bolševníkem jsem měl co do činění. A řeknu vám, předpovídám mu skvělou budoucnost.

      To se mi líbí

 7. Hamilbar napsal:

  To vlákno je už dost nepřehledné, tak dám svoji odpověď sem.

  Bavorovi: „Invazivní druhy postupují zejména proto, že nemají v nové oblasti svého predátora či jiného omezovatele, jako je to u druhů endemických.“
  To je ovšem v daném okamžiku jejich evoluční výhoda. Nebo se mýlím?

  von ramsteinovi: Lidí na zeměkouli stále přibývá. Kde vidíte vymírání?

  vittovi: Bohužel nechápu souvislost veverek a Sahary.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   V Evropě. V bílé populaci, což je shodou okolností moje populace, takže mi to není jedno.
   To, že se množí barevné populace, je možná hezké z hlediska přežití lidstva, ale není to vůbec hezké z hlediska bílého Evropana. Pokud jste náhodou taky bílý Evropan a je Vám jedno, že Vaše civilizace zaniká, pak jste dost divnej, ale je to víceméně Vaše věc. Mně to jedno není.

   To se mi líbí

   • Hamilbar napsal:

    Rozhodně nemám nic proti vaším preferencím v oblasti barevného spektra ale bohužel není v mých silách vám pomoci. Evoluce je zkrátka evoluce.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Jelikož to není evoluce, nýbrž degenerace, měl byste se hlouběji zamyslet, jestli s tím Vy osobně jste ochoten něco dělat. Zdá se, že ne. Pak se mi snažte nestát v cestě, až s tím něco půjdu udělat já.

     To se mi líbí

     • Hamilbar napsal:

      Bez obav. Dejte pak vědět. Příjdu se podívat.

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Můžete se dívat už teď.
       Americké bomby masakrují ozbrojence i civilisty, a v prach a popel se obracejí celé čtvrti, ba celá města.
       (to dokáží i bomby neamreické, ale v kontextu k vám jsem zmínil konkrétně ty americké)
       Ještě jsem vás ale o evoluci v této souvislosti mluvit neslyšel.
       Nejste tak trochu pokrytec, nebo ….nemáte nějaké osobní, zcela neevoluční zájmy na nějakých konkrétních, invazních druzích?

       To se mi líbí

  • vittta napsal:

   To nemusíte, Hamilbare.
   Nebylo to nijak důležité, bylo to jen přirovnání.
   V mém textu bylo úplně jiné poselství.
   Pokud jste si ho nevšiml, pak si nejsem jistý, jestli hledáte to, co byste měl.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Problém vzniká vždy a pouze jediným způsobem a tím je zavlečení cizího druhu do pro něj „rajské“ krajiny. Ostatně králíci a dingové v Austrálii jsou toho nesmazatelným dokladem. Evropa má své zkušenosti se zavlečením jiných druhů. On i ten bolševník je zavlečenec.

   To se mi líbí

 8. Petrpavel napsal:

  Takhle to vypadá, a diskuse tomu nasvědčuje, když obyčejné klasické přístupy jsou nahrazovány asociálním (k domácímu obyvatelstvu) inženýrstvím.
  Co bylo kdysi špatného na pozici pomáhat těm kteří to potřebují, kteří to chtějí a jsou za to vděčni, a kterým pomáhat chceme, i v našem zájmu?
  Co je teď dobrého na tom pomáhat těm kteří to nepotřebují, kteří o to nestojí a trestají nás za to, kterým pomáhat chce jen úzká skupinka vlivných pro svůj prospěch, kterým většina pomáhat nechce už jenom proto že se jich oprávněně bojí?
  Socialismus a kapitalismus v praxi …

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  Už jsem ten Zemanův citát četla daleko dřív někde jinde, ovšem zapomněla jsem, kde to bylo, a strávila jsem teď asi hodinu hledáním, ale prostě jsem to nenašla….
  Takže halt musím takhle, protože vás nechci ochudit…

  „Když jsem před lety četl, že následkem globálního oteplování mohou Evropu zaplavit invazivní subtropické druhy, měl jsem za to, že jde o rostliny.“……….. Miloš Zeman

  To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   🙂 Myslela jsem, že se zobrazí link, a ne už rovnou obrázek, proto ten úvod…

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   I v této souvislosti prosím : nenašel by se u zdejších čtenářů odkaz na Ovčáčkovo vysílání Zemanových vystoupení při návštěvách krajů apod.? Podle novinek.cz má mít něco takového na twitteru, což je pro mě španělská vesnice…

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.