Domácí práce či práce z domova?


V současné době probíhá velký spor mezi podnikateli, zaměstnanci, odbory a Marks-leninským ministerstvem o objev poslední doby, tzv.home office. Samozřejmě, že se jedná v našich podmínkách o naprostou novinku.

Spory jsou zejména o to, jak často se musí doma pracující zaměstnanci vídat se svými kolegy. Odbory chtějí alespoň třikrát, Marks-leninské ministerstvo alespoň dvakrát, zaměstnavatelé a zaměstnanci  by si vystačili jedenkrát týdně.

Jaká to výhoda proti komunistické tyranii. Tehdy sice neexistovaly home office, ale byly domácí práce. Jako příklad uvedu Aritmu v Hořicích na Šumavě. Tam kromě zaměstnanců v místních dílnách a kancelářích bylo zaměstnáno několik desítek tzv. domácích pracovnic, které vyráběly jednodušší a doma proveditelné součásti tehdejší výpočetní techniky. Jednalo se zejména o propojovací kabely. Detaily výrobků neznám, nebudu tedy popisovat. Ale hlavně chci zmínit to, že tehdejší komunistické vedení závodu nikterak nezajímalo, zda ony domácí pracovnice znají své spolupracovníky nebo ne. Prostě jednou za určený čas přijelo auto, svezlo do závodu hotové výrobky a přivezlo materiál na další období, případně výplatu. Takže ony pracovnice znaly pouze řidiče, kteří k nim zajížděli. Se svými spolupracovníky se tak potkávaly jen jedenkrát ročně při svátku MDŽ, kdy dostávaly nějaký drobný dárek.

Ještě že máme dnes tak moudrou ministryni, která spolu s odborovým bossem dbá o duševní zdraví domácích zaměstnanců.

Kromě toho paní ministryně chce zamezit stresování zaměstnanců. Na to bych doporučoval čínský model:

antistress

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Domácí práce či práce z domova?

 1. jaa napsal:

  🙂

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Zbytnění státní správy posiluje rozvoj její paralýzy a naopak. Je to sebe navzájem posilující efekt, roztáčení spirály. Nebo naopak zatáčení, utahování spirály, až se celá státní správa zhroutí do jakési administrativní černé díry? Nevím přesně jak to popsat, by to bylo správně pochopeno a Tribun mi tu nenapsal třeba něco obhajování práv pracujících, o čemž sice nepíšu, ale Tribun by si to mohl myslet :-). An se jeví být jasnozřivým, jurodivým.

  Ale vím, že stát se stále méně stará o věci, o něž by se starat měl, a stále více se plete do věcí, do nichž mu vlastně nic není. Není například schopen uhlídat katastr nemovitostí, aby tam nějaké stařence podvodníci neukradli byt, ale vybere od ní „daň z nemovitosti“ . Chce žvanit úplně do všeho, čím nám může zkomplikovat život. Nazvěme to pracovně „Bruselskou cestou“. Která vede do prdele, jak je rozumnějším zřejmé. Kdy do ní dojdeme záleží jednak na zvolené trase a také na rychlosti našeho postupu. Výpočet by mohl být jednou z matematických úloh pro „státní maturitu“, která je dalším příkladem paralýzy státního organismu.

  Opíšu to z dnešního Neviditelného psa, neb je to další příklad. Zákaz vstupu do honitby! Loni se to prý týkalo čtyř takových případů, letos sedmi, tvrdí ministr toho či onoho. Něco tak marginálního a my na to vydáme speciální nový zákon! Zákony jsou chrleny v množství, že se v nich nevyznají ani sami zákonodárci, natož ten mladík, co mi dvakrát ročně přezouvá na autě pneumatiky. Nic proti němu, je šikovný, ale Sbírku zákonů pravidelně fakt nestuduje. Já taky ne.

  Spirála…..

  Znáte ten vtip, zda komunisté byli za své vlády červení nebo rudí? Zlatí, byli, zlatí…..! Zatím je to nadsázka s důrazem na slovo „zatím“. Ono je dobře, že ten Gottwaldovský model socialismu odkráčel, ale náš současný model demokracie kráčí mílovými kroky ke stejnému cíli, který už jsem definoval vulgárním slovem jednou a nechci více pana domácího dráždit.

  Ale přece jen si troufnu (oceňte moji statečnost!) – jedna dobrá ranní rada říká: „Naser ostatní dřív, než naserou oni tebe“. Daří se mi to čím dál řidčeji. Stačí otevřít noviny a boj je prohraný.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Hudče, jak já vám rozumím a jak čím dál víc miluji vaše příspěvky …

   To se mi líbí

  • tata napsal:

   pane HUDEC to je perfektní a bohužel zaroven smutné není dne kdy by se jim to nepodařilo

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Máte smůlu 🙂 , špatně jste si vybral, když ty noviny musíte. Je to pohoda nemuset a když je uvidíte na stánku – otočit se s výrazem , jako když v salátu uvidíte slimejše.. je fajn-.

   To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Článek hodný větší publicity. Fakt se povedl.
  Jenom mám pocit, že na podobné úvahy mám tady copyright já 🙂 .
  Totiž opakování téže modelové situace : konstatování, že co „tehdy“ dobře fungovalo bylo nahrazeno novým které nefunguje, a jsou konány, marně pochopitelně, snahy o vyřešení nastalého problému, které ovšem beze změny základních atributů tohoto systému-režimu k minulému nejsou realizovatelné.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nechme promluvit nejen Bursíka s Fišerem ale i texstaře samotného.
   LES jako strana založená liberály a zastávající liberální hodnoty mi dává možnost, abych mohl volit to, co považuji za smysluplné, a nemusel se, tak jako dosud, rozhodovat jen mezi příslovečným vetším a menším zlem.

   Tímto je jasné že Bursík bude mít konečně nejen Kateřinu ale i prezidenta.
   No a co se týče paní Kláry tak tam bohužel AK jasně a jistě zvítězí nad naši nedokonalou ústavou, proto je takovýto projev od poslance v parlamentu, jak v Czechii tak i v Turecku nepřípustný.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Další Kiska????

   To se mi líbí

 4. Jethro napsal:

  Nerad bych vypadal jako ten, co se musí vyjadřovat ke všemu. Ale…
  Zrovinka nedávno jsem si vzal v pátek HomeOffice, protože jsem potřeboval být doma. Udělal jsem (pro firmu) prd, mám to zaplaceno. Stejně jsem si mohl vzít SickDay anebo Babyleave, ve výsledku je to jedno.
  Z minulosti vím, že věnovat firmě z domova efektivně 8 hodin je nadlidské úsilí.

  Jiný případ byl zřejmě ten socialistický, kdy se jednalo o úkolovou práci. Ušiješ tolik a tolik košil a dostaneš je zaplacené, smontuješ tolik a tolik udělátek, dostaneš je zaplacené.
  Toto provozoval třeba i Čuba ve Slušovicích, sám jsem kdysi na svém dvorku smontoval pár rozmetadel hnoje.
  Když to bylo na dvorku, bylo to homeoffice? Anebo outsourcing? Ještě že už mne jako blížícího se důchodce z toho nemusí bolet hlava.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Tomu „nadlidskému úsilí“ velmi rozumím. Je opravdu dřina donutit se, pokud nehrozí nějaké termíny.
   Řeším to tak, že vstávám hodně brzy a HLAVNĚ – převléknu se do „pracovního“, nezůstávám v županu nebo v „tepláčkách“. Obvykle, pokud něco nehoří, co neudělám do oběda, to už těžko.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Toto je pravda. To nefunguje, ak to človek chce len skúsiť z času na čas. Treba si vypestovať návyky, ako píše nado mnou pan Hudec.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Druhá vec je tá, že keď mám deň, že si potrebujem oddýchnuť, nejde mi to alebo sa mi zrovna nechce, tak to skončí v mojom homeoffice. Nešírim to medzi kolegov.

   To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Niekoľko rokov už pracujem na živnosť ako prekladateľ. Pracujem len cez internet a svojich „kolegov“ som nikdy v živote nevidel, maximálne sme si zavolali cez skype.
  Funguje to efektívne.
  Áno, potrebujem vysokú dávku sebadisciplíny, ale keby som ju nemal, šiel by som z kola von.
  Z predchádzajúcich pracovísk mám aj veľa zlých skúseností so zabíjaním času na neefektívnych poradách, na diskusiách so šéfmi, kde sme preberali len to, čo majú oni povedať svojim šéfom, aby vyzerali, že sú v obraze atď. Nikdy som nezažil, že kolegovia v spoločnej kancelárii „strhnú človeka k vyššiemu výkonu“. Spravidla sme sa navzájom vyrušovali a bolo úplne bežné, že som doma po večeroch dorábal to, čo som kvôli vyrušovaniu nestihol dokončiť.

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   Asi to hodně závisí na typu práce. Předpokládám, že překladatel má mnohem menší potřebu teamworku než mladý ajťák, co otravuje kolegy co půl hodiny.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Áno. Pracoval som aj v tom tíme ako analytik. Jeden na 15 kolegov, ktorí ma potrebovali. Nedarilo sa mi ani dohodnúť určité hodiny, kedy majú za mnou chodiť, aby nechodili v kuse celý deň. Ťahali ma na rôzne porady, „aby mi to nemuseli vysvetľovať ešte raz“, takže oni ušetrili 15 minút a ja – úzke miesto tímu, som stratil viac ako hodinu.
    Teamwork je veľmi zavádzajúci pojem. Práca skoro nikdy nie je tímová, každý svoju časť musí urobiť sám. Len deľba práce a komunikácia okolo práce je tímová. Schopný manažment dokáže vymyslieť systém tak, aby si ľudia v práci neprekážali, aby nevyrábali prácu jeden druhému. Väčšinou však len ľudí naženú do spoločného priestoru a čakajú, že sa to „utrasie“.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.