Pokus o státní převrat v Kazachstánu – aktuálně


O tom, že se USA se svými spojenci pokoušejí destabilizovat Kazachstán, s využitím technologií použitých na Ukrajině a v Kyrgyzii se psalo nejednou. Důvody jsou zřejmé: republika je v důsledku světové surovinové krize v potížích, je strategickým partnerem Ruska, má s ním velmi dlouhou hranici a představuje jednu z nosných konstrukcí Ekonomického pásu hedvábné stezky. Surovinami bohatý Kazachstán je sám o sobě lákavým soustem, hodným zvláštní pozornosti. Takže mu onu „pozornost“ také věnují. Základními zdroji nebezpečí pro Kazachstán nejsou jen velvyslanectví USA a Velké Británie, ale i Ukrajina, kde absolvují přípravu polní i informační bojovníci budoucího majdanu, stejně jako Turecko, které absolvují přípravu členové „revolučních skupin“. Řada významných kazašských opozičníků pilně spolupracuje v odporu proti prezidentu Nazarbajevovi s emigrantskými skupinami v Londýně. Příprava k různým vzpourám probíhá v Kazachstánu už dobrých deset let a využívá různých záminek. V roce 2011 „americká vzpoura“ v Žanaozenu- mimochodem rychle a efektivně potlačená – začala jako sociální reakce na zadržení výplat naftařům. Ostatní vystoupení byla rázu lokálního a vznikala zpravidla na sociálním základě a jen zřídka se týkala vnitřní politiky.

Poslední parlamentní volby v letošním roce, o kterých šéf pozorovatelské mise OSCE prohlásil, že voliči postrádali „širší možnost politické volby“, byly na Západě podrobeny ostré kritice a bylo rozhodnuto postrčit zemi k demokracii. Osou agitace „svrhovatelů“ jsou časem i lidskou psychologií prověřená témata „vládnoucí rodiny“ a „sociální nespravedlivost“. Ne, že by k tomu vláda nedávala důvod. Rozhořčení občanů vyvolalo například rozhodnutí o vybudování Pantheonu národních hrdinů (ve skutečnosti ale elitního hřbitova) ve vesnici Kabanbaj batyra 17km od hl.města, a nervozitu v obyvatelstvu vyvolává i rozhodnutí vlády o zvýšení věku odchodu žen do důchodu (dnes 58)  postupně od roku 2018 tak aby se v roce 2025 vyrovnal jejich důchodový věk s muži – 63 let).

Závažný pokus o vzbouření lidí byl podniknut v dubnu na západě země, přičemž organizační schéma vzpoury zcela kopírovalo model kyjevského majdanu, což následně potvrdilo těsné spojení organizátorů s ukrajinskými radikály. Znepokojivé byly zprávy o odhalených případech pašování zbraní a výbušnin do Alm-Aty a Astany. Mimořádně aktivní byly výzvy ke svržení Nazarbajeva kolující internetem. Takže, pokus o převrat byl rozptýlen, nicméně hrozba je ve vzduchu.

Záminkou k nepokojům 21.května v Alma-Atě byla nespokojenost určité části obyvatelstva s dodatky k  Zákonu o půdě, což velmi šikovně využili organizátoři v Londýně a Washingtonu. Jako bezprostřední organizátor vystoupil Mezinárodní fond pro obranu svobody slova, sponzorovaný nejen velvyslanectvími USA a Velké Británie, ale Sorosova „OSI“, „Freedom House“ a „NED“- národní fond pro podporu demokracie … Většinově se obyvatelé slabě vyznají v podstatě legislativních změn a proto jsou snadno manipulovatelní. Stačí pár dezinformací podvržených dvěma-třemi „analytiky“ nebo „svědky“ – že jako „…včera naši úředníci přivezli skupinu Číňanů, aby si před koupí prohlédli pozemky kolem horského střediska „Medeo“ (nad Alma-Atou)…, aby se poté zvedla vlna nespokojenosti. Problém je v tom, že v soukromém vlastnictví je v Kazachstánu pouhý 1 milion ha, zatímco zbylých 99 mil. je v pronájmu. Dodatky k zákonu předpokládaly prodej půdy jejím nájemcům za zvýhodněnou cenu. Toto rozhodnutí ale opozice prezentovala jako „přípravu prodeje půdy cizincům“ a navíc i „přípravu prodeje půdy osobám blízkým státní moci“.

Ze všech těchto pokusů trčí uši Ukrajiny, ale i banální rusofobie. Například v manifestu „Čeho se bojíme“, vydaném byznysmenem a publicistou M.Sejsimbajevem se vše ukazuje docela jasně. Na prvních dvou místech sice je obava z rozprodeje půdy a národního bohatství a čínská hrozba, kde je navrhován zákaz nejen prodeje, ale i pronájmu půdy Číňanům. Hned na třetím místě je hrozba ruského vpádu podle ukrajinského scénáře, a autor navrhuje zakázat pronájem zemědělské půdy Rusům při severní hranici Kazachstánu s Ruskem, zavést přísnou veřejnou kontrolu přesídlování Rusů do těchto oblastí. Dále navrhuje snížení vlivu vysílání ruské televize na území Kazachstánu cestou poskytnutí stejného vysílacího času ukrajinským TV kanálům…

Jaký vztah má Zákon o půdě k vysílání ruské a tím méně ukrajinské televize …? To ví nejspíš jen autor manifestu.

Za obviněním Nazarbajeva z „prodeje půdy Číňanům“ následovala obvinění z „nepromyšlené zahraniční politiky“ – konkrétně členství země v Euroazijském ekonomickém svazu. Státní moc růst napětí cítila a pokusila se je zmírnit ustavením veřejné komise k půdní reformě, nicméně energie nahromaděná u vzbouřenců si žádala okamžité uvolnění. Ve městě Atyrau proběhl 24.dubna mítink ještě klidně a o půdě se, podle očekávání, příliš nemluvilo. Ovšem na 1.máje se mítink ve městě Kyzyl-Orda přelil do srážek s policií, která zasáhla tvrdě a efektivně. Začalo zatýkání, ale opozice se připravovala na 21.květen. Na sociálních sítích byly okamžitě zveřejněny „Metodické pokyny vzbouřence“, včetně návodu na házení molotovových koktejlů, jejichž sklady našly bezpečnostní složky v Alma-Atě spolu se zbraněmi. V sociálních sítích se objevila videa, vyrobená – ukrajinskými režiséry … Ovšem, dosáhnout masových „revolučních vystoupení“ se nepodařilo. V oblastních střediscích protestovalo jen několik desítek lidí, nejmasovější byla akce v Alma-Atě, kde organizátoři naplánovali provokace. Vláda se proto obrátila na občany s výzvou, aby se účasti na mítincích zdrželi. S těmi, kteří na mítink vyšli, si policie poradila rychle a k poledni „revoluce“ skončila a všichni se rozešli domů. Nicméně, v sítích už se objevily bolestně známé výzvy k policii a vojákům, aby se „připojili k lidu“, současně s výzvami ke sběru údajů o policistech a Výboru národní bezpečnosti (tajné služby), aby bylo možné se jim „následně pomstít“. A zase se nám tu připomíná Kyjev …

Takže Kazachstán by měl očekávat další majdan a Kazachové by si měli připomenout, že na Ukrajině po vítězství majdanu prodali nejen půdu, ale celou zemi. Nebo, že by Alma-Aťané chtěli, aby jim reformu provedl Saakašvili…?

Zdroj:  : http://m.fondsk.ru/news/2016/05/22/popytka-mjatezha-v-kazahstane-ugroza-sohranjaetsja-40394.html

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Pokus o státní převrat v Kazachstánu – aktuálně

 1. vittta napsal:

  Nač se hnát až do Kazachstánu?
  U sousedů zvítězil rozum a demokracie nad lží a nenávistí.
  Pravda, těsně.
  Ještě že ti korespondenční voliči měli tak vysoký počet hlasů pro demokracii, populisté dostali neskutečně na prdel, myslím, že to muselo být tak nejméně 60% pro demokraty a 40% pro populisty a
  fašisty, spíše i víc, třeba 70/30%.
  To by mě zajímalo, jestli to někdo spočítá přesně, aby bylo vidět, jak moc ve volbách rozhodují voliči, volící korespondečně.
  Jak von to říkal ten Stalin kdysi?

  To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Pěkný večer. Báťuška to říkal asi takhle : „…není důležité, jak volí lid, ale kdo to počítá“!

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No to u nás si to zajišťujeme mnohem, mnohem lépe a sofistikovaněji.
   V den krajských voleb do Prahy přiletí spisovatel Chuck Palahniuk, ve sněmovně založí Klub rváčů.
   Americký spisovatel Chuck Palahniuk na podzim poprvé přiletí do Česka a vystoupí mimo jiné i na akcích Festivalu spisovatelů Praha.
   Tož ani hlásek a čo to tárám ani myška jim neunikne.

   To se mi líbí

 2. Slobo napsal:

  May 2016
  в Казахстане
  【ツ

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Je tam zmíněn i Halík…to jsem už chtěl kolikrát napsat, ten chlap vypadá přesně jako antikrist!
   A mít kopyto, tak je to Lucifer sám!
   A kdo ví, oni ho ukazují vesměs jen od ramenou nahoru!

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Pehe je excelentní ovád. Chtěl jsem napsat zmrd, ale má vrozená slušnost mi to nedovolí. A pan Halík tu Sorosovu templcenu potřeboval, protože je vyfutrovaná slušným rancem peněz. Ono nechat si na jednu nohu dělat speciálně konstruovanou botu musí dělat ve šrajtofli pěkný vítr.

   To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Jak šel čas tak se Kazachstán stával stále lukrativnější a lukrativnější pro podnikatele jak z USA tak i z E15.
  Například v roce 2008 se nějaký MUDr. Jiří Maštálka za KSČM domníval, že EU je samostatný projekt, který není nikomu za svoji činnost odpovědný.
  http://www.mastalka.cz/cs/2008/projev-na-delegaci-ep-eu-kazachstan/
  Tak jak šel čas a na Ukrajině se podařilo pomocí převratu v Kyjevě nejen odstranit proruského Janukovyče ale zabezpečit si i dlouhodobě výhodnou pozici, která umožní při financování Ukrajiny z EU, US investorům zabezpečovat příslušný zisk a postupně vytvořit potřebné základny NATO. Tyto budou obsazené nejen ukrajinskými dle standardů NATO vycvičenými vojáky ale pro bezpečné a včasné ovládání taktických zbraňových kompletů i US specialisty.
  To že nyní jak Bělorusko tak i Kazachstán byly a stále jsou na prahu událostí, které již proběhly na Ukrajině zřejmě přivedlo Moskvu k řešení, které by ztížilo přímé financování ze zahraničí zaopatřovaných skupin zodpovědných za trvalé odtržení těchto zemí od Ruska.
  Neboli skupin odpovědných za bezproblémové provedení již naplánovaných maidanů.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/364811-rusko-belorusko-a-kazachstan-hovori-o-spolecne-mene.html
  Nevím ale dle mého mínění se zřejmě Rusku nepodaří pro tyto země zabezpečit jiný než Ukrajinský scénář.
  Je nutné si uvědomit, že se jedná o hodně a o moc,moc .
  Čína by jela po souši !! – > nemusela by se snažit jen po US kontrolovaných mořích.
  Tož nevím ale pouze čas asi ukáže zdali to tento rok stihnou US, nebo jim to Rusové a Čína zastaví.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.