Armádu někdy chráníme až moc


MILAN ROKOS 28.4.2016  Lidové noviny

 
„Náš národní konflikt s Palestinci bychom neměli spojovat s konfliktem náboženským, jak to dělá premiér Netanjahu,“ řekl LN Doron Avital, bývalý izraelský poslanec a velitel elitní armádní jednotky Sajeret Matkal.

* LN Před čtyřmi lety jste českým novinářům říkal, že Benjamin Netanjahu vede Izrael do mezinárodní izolace. Co se od té doby změnilo?
Neřekl bych, že se situace nějak změnila. V roce 2012 sestavil Netanjahu velkou koalici se Šaulem Mofazem a Obama měl před sebou druhé volební období. Mysleli jsme si tehdy, že tato velká koalice – největší koalice v historii Izraele–má spolu s Obamou jedinečnou šanci změnit historii. Většina tehdejších hráčů to tak i chápala. Některé chyby tehdy udělal Mofaz, Bibi ale tu šanci nevyužil. Jednou z věcí, které říkal v cizině, bylo, že musíme čekat na chvíli, kdy bude mít dostatek moci na domácí politické scéně, aby se mohl pohnout dopředu. A já myslím, že tu šanci měl. V té chvíli jsem ztratil naději, že to Bibi myslí opravdu vážně.

* LN  A dnes?
Nevím, jak by mohl s koalicí, která má nyní těsnou většinu, dosáhnout pokroku, a nevypadá, že by to měl v úmyslu. Myslím, že vkládá naděje do ukončení Obamovamandátu a doufá, že Ameriku povede nějaký republikán typu Mitta Romneyho. Ta naděje ale zvadla. Rád bych seBibiho zeptal, jakou má teď strategii. A Izraelci cítí, že žádnou. Země stojí na místě. Současná izolace, stagnace a hnutí BDS (bojkot, odklon investic a sankce – pozn. red.) až dosud neměly na Izraelce přímé ekonomické dopady. Nakonec ale mít budou. Izraelská společnost je tak ve fázi očekávání. Bibi si nyní myslí, že je čas na to, hrát s kartou ISIS a obecně hrozby terorismu, která je reálná, a spojovat ji s Palestinci. Svět to ale nepřijímá. Dokonce ani v poslední vlně násilí – každému je jasné, že Palestinská samospráva se velmi snaží teroru zabránit.

* LN Jak si tedy vysvětlujete, že se Izraelci ve volbách stále vracejí k Netanjahuovi, i když zemi nikam neposouvá a stále jen udržuje status quo?
Důvod je třeba hledat ve vnitřní izraelské politice. Politickému systému vévodí hlavní rozdělení mezi evropskými Židy a Židy pocházejícími ze severní Afriky. Židé, kteří pocházejí z arabských zemí, obecně nedůvěřují levici. Tato skupina voličů je tedy uzamčená v pravé části politického spektra, u Likudu a středu. Proto věřím a doufám, že politická změna vzejde právě od Likudu – jsou tam respektovaní politici, třeba ministr obrany Moše Jaalon, s kterým jsem spolupracoval – anebo vzejde změna ze středu.

* LN Pojďme k Palestincům. Netanjahu nedávno dal na stejnou úroveň Hamás a Islámský stát. Veškeré islamisty tak hází do jednoho pytle. Souhlasíte s ním?
To je chyba. Bibi totiž uvažuje jako člověk z public relations, který se neustále obrací na americkou veřejnost. Na Blízkém východě je to ale jinak. Samozřejmě, pro člověka z Texasu je to podobné – ti lidé stejně mluví, stejně vypadají, stejně střílejí. Vojenští stratégové ale mezi nimi musejí rozlišovat, aby si udělali pravdivý obrázek a mohli činit správná rozhodnutí. Měli bychomsi dávat velký pozor na to, abychom nespojovali náš národní konflikt s Palestinci s konfliktem náboženským.

* LN V Izraeli před pár měsíci vypukla takzvaná intifáda nožů, tedy palestinské útoky nožem proti Izraelcům. Kde vidíte hlavní příčiny této eskalace násilí?
Především je třeba říci, že tyto teroristické útoky nejsou organizované vedením, ale vycházejí zespodu. Roli hrají ekonomické i jiné tlaky a islámský radikalismus, jenž inspiruje frustrované mladé lidi, kteří nemají co dělat. Když vezmete v úvahu všechny tyto faktory, vznikne jakýsi tlakový hrnec a mladí se vydávají do útoků, při nichž zemřou, aniž by měli nějaké jasné politické požadavky. Myslím, že je může inspirovat na internetu i Islámský stát. Ve chvíli, kdy jsme smetli ze stolu téma Íránu – a myslím, že Obama odvedl dobrou práci, a stejný názor měla i Kadima a obranné složky –, měl by brát Západ ISIS vážněji. Není to jen o tom, kolik mají vojáků a jak jsou vojensky silní, ale i o tom, jak dokážou inspirovat a radikalizovat lidi na Blízkém východě.

* LN  V letech 1992–1994 jste vedl elitní jednotku izraelské armády, zvanou Sajeret Matkal, která měla za úkol ty nejnáročnější operace v týlu nepřítele i boj proti terorismu. Bojoval jste také v první libanonské válce. Jak se od těch dob izraelská armáda změnila?
Teprve druhá libanonská válka v roce 2006 znamenala pro izraelskou armádu krizi, co se týče jejího vlastního image a image na veřejnosti. Až do této války cítila, že byla vítězná. Pak se ale musela pustit do takzvaných policejních misí na Západním břehu. Válka v Libanonu odhalila mnohé těžkosti a selhání. Některé se týkaly velitelské úrovně od brigádních generálů po velitele divizí a zdálo se, že technologie nahradila přímé velení a akce na frontě. Vypadalo to také, že armáda si nebyla vědoma svých cílů. Hrdinské činy vojáků tam samozřejmě byly, celková kampaň ale nebyla vedena dobře. Pak se stal vrchním velitelem armády Gabi Aškenazi, šéf brigády Golani, který je nyní velice oblíbený a možná se zapojí do politiky. Jeho ideou bylo vrátit se k výcviku a základům – technologie jsou sice skvělé, musíte ale vědět, jak se pohybovat, jak střílet, číst mapy atd. Myslím, že armáda se za tu dobu změnila k lepšímu a většinu z kreditu, kterému se nyní Aškenazi těší, získal především tím, že armádu posunul kupředu. I současný náčelník generálního štábu izraelských vojenských sil Eisenkot má velký respekt a vyznává stejnou filozofii – přivést armádu zpátky k jejím kořenům.

* LN Zmínil jste moderní technologie, které jsou skutečným fenoménem. Jak vlastně změnily roli velitelů? Je díky nim snazší, nebo to naopak mají těžší?
Je to stále těžší. Technologie změnila pravidla hry – někdo přichází s puškou nebo nožem, vy přicházíte se softwarem. Pro generály je důležité to, jak převést staré zkušenosti z bitevního pole do nových technologií. To je nyní velká výzva. Každá technologie má ale také mezery. Dám příklad – pro získání zpravodajských informací používáme drony. Když jeden generál plánoval misi námořnictva v jižním Libanonu, použil dron k tomu, aby zmapoval terén. Dron ale použila i druhá strana, aby zachytila komunikaci našeho dronu a zjistila naše plány, a pak si na nás počkala. To bylo selhání, které bylo způsobeno nejspíš právě technologiemi. Záviset jen na nich je strašná chyba.

* LN Můžete popsat, jak vypadá typický člen elitní jednotky Sajeret Matkal, co se týče jeho původu, vzdělání?
Izraelská armáda má oproti jiným výhodu v tom, že odveden je každý. Sajeret Matkal má privilegium vybírat si ty nejlepší. Někdy, když je konkurz až moc nabitý, se může stát, že z něj vyjdou výborní vojáci, ne ale už tak dobří velitelé. Protože ti výborní velitelé nemusejí být předtím až tak skvělí vojáci. Co se týče jejich sociologického profilu, ten se během let změnil. Dříve to byli hlavně lidé z kibuců – levicová elita – a z mošavů. Nyní ale máme více náboženských vojáků, kteří pocházejí z prostředí náboženského sionismu. To je i příklad současného ministra školství Naftaliho Beneta. A co se od nich požaduje? Samozřejmě fyzická kondice, ale více než cokoli jiného potřebujete hlavně chytré vojáky. Mise, na které se vydávají, nejsou obyčejné. Musejí být proto mixem vojáků i velitelů, být stateční, ale i ovládat technologie, rychle se učit nové věci, rychle se adaptovat a improvizovat, důležitá je i disciplína.

* LN Jedním z úkolů jednotky Sajeret Matkal je i boj proti terorismu. Myslíte, že se s ním Evropská unie může vypořádat, aniž by přistoupila na izraelský styl života, tedy extrémně přísná bezpečnostní opatření, osobní prohlídky při vstupu do budov atd.?
Bezpečnostní opatření samozřejmě musejí odpovídat stupni ohrožení, ten se může měnit. Myslím ale, že Evropa by se měla především vydat cestou zpravodajských služeb – jejich informace jsou pro boj s terorismem naprosto klíčové. Jestli si ale Západ myslí, že se může vyhnout tomu, aby nasadil vojáky na frontovou linii a někde riskoval, je to chyba. Když totiž nevyšlete na frontu armádu, doplatí na to občané. Když se někdy staráte příliš o bezpečí vojenských sil, stává se paradoxně, že vystavujete nebezpečí samotné vojáky. Někdy je armáda chráněná až příliš, politici se bojí ji použít, protože se bojí hněvu veřejnosti a obětí – nakonec za to ale někdo zaplatí, ať už to jsou občané Bruselu, nebo Pásma Gazy.

 ***

Voják i politik * V první libanonské válce v roce 1982 velel jednotce parašutistů, která provedla celou řadu úspěšných operací. * V letech 1992 až 1994 velel elitní jednotce izraelské armády Sajeret Matkal, která má v popisu práce různé speciální operace i boj proti terorismu. Jednotka například plánovala atentát na Saddáma Husajna, který ale nakonec neuskutečnila. * V roce 2009 vstoupil do politiky a stal se poslancem za středovou stranu Kadima. * Na Kolumbijské univerzitě vystudoval logiku a filozofii, na Telavivské univerzitě poté matematiku a počítače. * V Knesetu byl předsedou skupiny pro izraelsko-české přátelství, má českou manželku.

Slim

Příspěvek byl publikován v rubrice Slimova pošta se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Armádu někdy chráníme až moc

 1. Cech napsal:

  Popisovat vítězné tažení Izraele, je pro jedince opravdu velmi složitá úloha.
  Přestože je Izrael s oblibou definován jako „jediná demokracie na Blízkém východě“, bohužel není vnitřní politický vývoj této země ani více než 60 let po získání nezávislosti zdaleka završený a stabilizovaný.
  Základem izraelské politiky je ideologie nazývaná sionismus, což je myšlenkový proud v rámci západního židovského politického myšlení, jehož cílem je vytvoření židovské domoviny, respektive židovského státu v Palestině (lépe definováno na úkor Palestiny).
  Stručněji a lépe je ho možné charakterizovat jako moderní židovský nacionalismus.
  V roce 1878, byla v Palestině vybudována první sionistická osada – Petach Tikva.
  Tak jak se v rámci sionismu krystalizovala celá řada směrů, od umírněných až po radikální. Sionismus se prakticky po celou dobu svých aktivit dostával do sílícího konfliktu s arabským nacionalismem a následně s palestinským nacionalismem.
  Důsledkem tohoto střetu byl vznik izraelsko-arabského a izraelsko-palestinského konfliktu.
  Z výše vyjmenovaných faktorů jednoznačně vyplývá, že naprostá podpora armády a maximální investice do jejího nepřetržitého vývoje jako jedny z nejmodernějších na světě je Izraelskou životní nutností, neboť ona jako jediná umožňuje rozšiřovat a na nových územích stabilizovat získanou domovinu v Palestině pro židovský lid.
  Současná izraelská demokracie v souvislosti s politickými uskupeními a politickými ideologiemi, ta se stále opírá o dvě hlavní sionistické koncepce z období britského mandátu – tedy o tzv. labouristický/levicový a revizionistický/nacionálně-pravicový sionismus.
  Izraelská levice měla vždy blíže spíše k sociálně-demokratickému modelu vládnutí, avšak i ona byla spojena s nedemokratickými praktikami, kolektivismem, třídním bojem a tvrdými postoji k arabskému obyvatelstvu.
  Izraelská pravice zastoupená Chérutem, Gachalem, Likudem byla často mnohem radikálnější. Představitelé pravice včetně premiérů Menachema Begina a Jicchaka Šamira příliš demokratickým ideálům nefandili.
  Kořeny izraelské pravice souvisí s milicemi Irgun a Lechi , které měly na svědomí množství jak protibritského, protiarabského tak i vnitrožidovského násilí.
  Tož proto je Izraelský voják vlastně uniformovaný politik a Izraelský politik je pouze dočasně civilizovaný voják.

  To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Zajímavé – přesvědčivá ukázka, že když se zelená guma cpe do politiky, většinou je výsledek katastrofální. Pokud takoví představují „alternativu“, není divu, že silný vliv má Likud, Bibi, případně někdo ještě ostřeji protiislámský a protipalestinský.

  Sám si přitom protiřečí, například palestinská otázka by se podle něj měla oddělit od náboženské, ale o kus dál popisuje dnešní útoky chladnými zbraněmi jako nábožensky motivované.

  Přitom je docela jasné, že hlavním problémem je především islám – a z druhé strany izraelští náboženští magoři, kteří si s islamisty v mnoha směrech vůbec nezadají, ale naštěstí jich je velmi málo.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Z cv je dost patrné, že je to všechno jiné, než guma, neřku-li zelená.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Tak to bych měl ještě jednu „zelenou gumu.“
   IMO to má ta guma v hlavě srovnané líp než Bibi Netanjahu i s celou jeho partajní klikou.
   http://www.lidovky.cz/hrdina-i-silenec-zidovsky-general-srovnal-izrael-s-nacistickym-nemeckem-1ol-/zpravy-svet.aspx?c=A160510_165246_ln_zahranici_msl
   „Golanův projev byl „nehorázný“ a „nepodložený“, rozčilil se premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že generál „znehodnotil“ památku šesti milionů lidí zavražděných nacistickou mašinérií.“ Obviňovat židovského generála z antisemitismu zní dost blbě, to by „lid“ už nemusel spolknout a mohl si začít klást nevhodné otázky. Takže „nehorázný, nepodložený a znehodnocení památky“ těch, které na úroveň lovné zvěře s volným odstřelem degradoval nacismus Adolfa Hitlera. Těch paralel mezi hitlerovským režimem a tím, kam postupně směřuje Izrael je docela dost.
   Izraelských náboženských magorů je možná málo, zato ale mají obrovský vliv na vládní úrovni a koalice se stranami některých náboženských magorů jsou tím, co Netanjahuovi přihrávalo většinu v Knessetu.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Izraelská vnitřní politika se vymyká běžným evropským zvyklostem, hlavně když se dostaly do parlamentu náboženské strany, které jsou „jazýčkem na vahách“ a všichni jim nadbíhají. Některé projevy se skutečně dají přirovnat k nacismu. A pak je v Izraeli přes milion ruských židů, kteří mají také velmi specifickou (nejen) politickou kulturu.

    To se mi líbí

    • hans napsal:

     Nacistické a rasistické nejsou jen „některé projevy“ některých Izraelců, ale jádro a základ sionismu a izraelské vnitřní i zahraniční politiky.

     Rasistickou myšlenku vyvoleného národa, který má právo ukázat na vybraný okrsek Země, prohlásit ho za svůj a zgenocidit domácí obyvatelstvo má sionismus společnou s nacismem. A pokud toto rasistické jádro ze sionismu odstraníme, nezůstane nic, celá ideologie se rozsype na prach (v kontrastu s nacismem, ze kterého se v takových případech vyvíjí populisitcké protestní hnutí). Pokud se tototo rasistického jádra vzdá stát Izrael, nezůstane nic, čím by zdůvodnil okupaci Palestiny a nevyhnutelně zanikne.

     To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Pro nás je zajímavý také vliv izraelské lobby na zahraniční politiku USA, který je značný. Bývá dobrým zvykem označit každého amerického prezidenta, který tomuto vlivu dostatečně nepodléhá (Obama, Carter) za „antisemitu“.

  Rodina Clintonových je naopak na tento vliv velmi citlivá

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   AIPAC a další izraelské lobby mají silný vliv, ale zrovna zahraniční politika USA posledních 20+ let je důsledně promuslimská, skoro to vypadá, že silnější vliv než Izrael mají Saudové a další islámské režimy.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Určitě. Proto USA tak vytrvale blokují palestinskou státnost.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jest otázkou, zda je saúdským zájmem palestinská státnost nebo je pro ně lepší naštvaný lid v zádech jinověrců.

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Já bych řekla, že Saúdským zájmem – sjednocení a nadvláda nad celým islámskám světem – ale na jiných proporcích než chtěl Násir,

      To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Blokování palestinské státnosti je především v zájmu islamistů. Používají je jako neselhávající kanonenfutr proti Izraeli. CIA také přes své koupené novináře podporuje Palestince, „svobodný tisk“ je silně protiizraelský, včetně celé EU. „Arabské jaro“, podporované USA, bylo celé v režii Muslimského bratrstva a saudských kleriků.

     Americká zahraniční politika není zdaleka jednotná, silnější frakce je už hodně dlouho ta promuslimská. Proizraelské frakci se povede maximálně zablokovat nějakou totální nehoráznost v OSN, to je kromě zbrojní spolupráce zhruba všechno, v poslední době.

     To se mi líbí

 4. Lunka napsal:

  Ctu rada vecne, informativni rozhovory – diky za nazory pana Avitala, Slime. Clovek ma moznost srovnavat……

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Zase ode mne MT, ale pobavíte se. Mistr Karas z ČT je na seznamu teroristů viz OM/, nevím jestli to sem můžu, tak alespoň takhle… moc se mi to líbí… tedy ta kola osudu se koulející… joj…..

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  sion brothers prevadzaju politiku voci hadrackej holote made in nazi third reich,na vlas presne dristala nazi propaganda ,kdekolvek na okupovanom uzemi werhmachtom dochadzalo k ozbrojenemu odoporu,toto iste nevie pochopit hadracka holota,ked mu ten demokraticky israel zabera uzemie,ben guerion pri vzniku toho najrasistickejsieho statu sveta,dristal,ze jednake prava,pre kazdeho bez vynimky,tak slachetny muz jak folke bernadote bol prva obet ich sion dream,ktory vyplyva z talmud a torah,myslim 80% chazarov,co bez prestania dristaju,ze to zem od boha a ich predkov,nema podla DNA s bojovnikmi z masada,ani deko spolocne,drzia tu hadraku holotu jak oni boli drzany v gheto,ze su palestinci haved,co morduje toto pisal reich o nasich a vsetkych vlastncoch,ktory sa stavali na odpor,ze mam pomiesane?treba ich vidiet a zit s nimi,to by pepici koukali jaky to demokraticky,tolerantny a slusny ludia.ten lampasak co drista,to jak komanda na ukrajine lapali tu biednu zidovsku holotu…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.