Aby nezapomněli


Dopis padlého vojáka

Čtvrt století po válce v hlubokém lese pod Vjazmou byl nalezen do země zapadlý tank BT-5, s dobře čitelným taktickým číslem 12. Průlezy byly uzavřené a v boku zel dělostřelecký průstřel. Když tank otevřeli, objevili na místě řidiče pozůstatky tankisty – podporučíka. Měl u sebe Nagan*) s jedním nábojem a pouzdro, ve kterém byla mapa, fotografie milované dívky a neodeslané dopisy.

„25. října 1941

Milá, moje Varjo!

Ne, nesetkáme se.

Včera v poledne jsme ničili další hitlerovskou kolonu. Fašistický granát prorazil boční pancíř a uvnitř vybuchl. Když jsem zajížděl do lesa, Vasilij zemřel. Moje zranění je vážné.

Vasilije Orlova jsem pohřbil v březovém háji. Bylo tam světlo. Vasilij zemřel, dokonce mi nestihl říct ani jediné slovo, nic nevzkázal své krásné Zoje a blonďaté Mášence, podobné odkvetlé pampelišce.

Tak jsem ze tří tankistů zůstal sám. Za soumraku jsem zajel do lesa. Noc uplynula v bolestech, ztratil jsem hodně krve. Teď z nějakého důvodu bolest, spalující hruď, polevila a na duši je klid.

Velmi mne mrzí, že jsme neudělali vše. Ale udělali jsme tolik, kolik jsme mohli. Naši druzi nepřítele vyženou, on nemá právo chodit po našich polích a v našich lesích. Nikdy bych neprožil život tak, jak jsem ho prožil, nebýt tebe, Varjo. Vždy jsi mi pomáhala, na Chalchyn-Golu, i tady.

Opravdu je tomu tak, že kdo miluje, je laskavější k lidem. Děkuji ti, drahá! Člověk stárne, avšak obloha je stále mladá, stejně jako tvé oči, do kterých pohlédneš a zamiluješ se. Ony nikdy nezestárnou, neuvadnou.

Uplyne čas, lidé vyléčí rány, vybudují nová města, vypěstují nové sady. Začne jiný život, budou se zpívat jiné písně. Ale nikdy nezapomeňte píseň o nás třech tankistech.

Budeš vychovávat krásné děti, ještě budeš milovat.

A já jsem šťastný, že od vás odcházím s velkou láskou k tobě.

Tvůj Ivan Kolosov.“

*) Nagant M 1895 (v ruské transkripci Nagan), byl kvalitní revolver belgické konstrukce široce používaný v ruské a později sovětské armádě od roku 1895 až do let po druhé světové válce.

http://politikus.ru/articles/75059-chtoby-pomnili-pismo-pogibshego-soldata.html

moskyt

Příspěvek byl publikován v rubrice moskytiéra se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

37 reakcí na Aby nezapomněli

 1. cobolik pacholik napsal:

  jasne ze listy vojakov boli cenzurovane,nie kazdy mal napisany posledny list,ten to sa mi barz nepodoba,komisar upravil,muzici vedeli,ze nemozu riskovat napisat docista pravdu,jak ich zeru vsi a umieraju jak kobylky po postreku.dalej listy boli rozdielne do prveho roka vojny,potom druhy a ked uz isli jak voda to tiez boli rozdielne,co vacsina pisala matke,surodencom,zenam,ze ich maju radi a ze padli za vlast to ked napisal posledny list,ked pisali normalne do svojich blizkych,vacsinou pisali,ze sa o nich netreba bat,nie je lahko,ale da sa vydrzat a pobeda bude nasa to po prvom roku po napadnuti uz kazdy vedel,bo treba brat v uvahu,ze ty,co boli prva linia,ci trestne prapory,tych to zostalo jak safranu,co je iste,ze vedeli naisto,ze smrt to najblizisa kamaratka, blizsie bola jak nejaka matka,brat,sestra ci zena s detmi a ked posupujuce armady, vojaci samy videli,co werhmacht narobil aj pisali,ze ked pridu do reichu tak volke bude len boh svedkom,listy boli velmi dolezita vec na moralku vojska,podobne musela pisat rodina,ze nie je docista na hovno,ale da sa vyzit,dumaju na neho a maju radi a pritom klepali kosu jak svina a zrali repu pre svine,ked mali,z dnesneho pohladu ty ludia ani nemuseli lakovat,nemali toho vela predtym a utrapy skurvenej vojny plus propaganda,co sa neda nazvat propagandou bo normalne,ze sa utiahne opasok,ked treba zabit nepriatela a branit dom,podla mojho jebnuteho kuku rusia v hentom case niesla kriz, tazky jak mal kristus,dostali ty ludia zabrat ze by vsetky kone sveta zabilo,ale oni vytrvali,hovno som z toho zazil,kus cul od ocitych svedkov a mozem len konstatovat jedno,maju moju uctu a uznanie,akokolvek listy boli pisane,pravda v nich bola,ze sa maju radi pritom vedeli,ze umru kazdu chvilu a verili,ze pride k lepsiemu,ze ich to bude stat tolko to ani v najhorsich snoch nepocitali,my vieme cisla a nieco vidime na fotke,ci pocujeme,ci precitame,lez nemame jedno,co zaklad, nezazili sme to,tak nemame nejakeho prava jak ja tu si beriem o tom dristat,aby bolo jasne,ze 9.maja podumat na tych vsetkych a v duchu sa seba opytat,co robim preto,aby sa to neopakovalo a ja rychle odpoviem, hovno…
  teraz komplet,mozno zacat pisat svoje postrehy zaklad som dal,k comu nemam najmensieho prava….

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  uz som isiel spat bo som dojebany bo 11 apol hodiny makacky,ze co mam pravo a povinnost stat na tej strane ktora celila smrtelnemu nebespecenstvu,ktora vtedy tie listy pisala a nedat na nich zabudnut,tak jak mam na ruke vekerovane jeden nebude zabudnuty,nic nebude zabudnute,teraz hotove,idem spat spakojnej noci pepici.

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Dojemné, krásné připomenutí této doby a těchto hrdinů.
  Jsou záležitostí které se nikdy nemohou vrátit – osvobození a poválečná obnova Československa byly takovými. Jsem rád, že jsme je měli štěstí prožít. Možná v relativní nouzi materiální, nikoli ale nouzi myšlenkové, ideové a morální. Co je podstatné nechť si každý vyhodnotí sám.

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Jeví se mi to jako PR článek. Tím nechci urazit, dost souhlasím s čobolíkem.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   V poledne vyjde jiné vzpomínání, ve srovnání mnohem autentičtější.

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Pokud ten dopis měl ten voják skutečně u sebe, lze brát do úvahy, že umírající voják už píše jen to, co si myslí, a cenzoři do jeho dopisu nezasáhli, a voják snad ani nečekal, že by se dopis dostal skutečně někomu do ruky.
   Psal ho jako svoje loučení se světem…….
   Pokud ho skutečně napsal, a pokud to, co našli tedy pustili do světa celé.
   Může to být…celé výmysl.

   To se mi líbí

  • vera napsal:

   Souhlasím. Až moc patetické. Člověk z tanku, ve kterém vybuchl granát, zajede za soumraku do lesa, pohřbí svého přítele, jenom jednoho ačkoliv umřeli tři, a zase vleze dovnitř aby na sedačce umřel, a ještě stihne napsat čitelně sladký dopis? už chybí jen zmínka že vlastní krví na stěny tanku… Nemám v úmyslu se vysmívat, ale tomuhle nevěřím. Jsou pravdivější věci.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Posádka BT-5 byla jen tříčlenná a i tak měli trochu problém se dovnitř naskládat. Tehdy používaná protipancéřová munice měla průbojné jádro z tvrdého kovu, zpožděnou roznětku a malou nálož trhaviny. Střela nejprve jen díky vlastní kinetické energii prorazila pancíř (u tanků BT to bylo poměrně snadné) a vybuchovala uvnitř. Proto si myslím, že by ten granát musel zasáhnout něco, co částečně utlumilo jeho účinek – BT totiž také poměrně rády po zásahu hořely – tak si říkám, že z toho, kdo by měl stanoviště v místě zásahu, by toho na pohřbení asi moc nezůstalo..
    Jak se píše v článku, ten tank našli až 25 let po válce. Cenzura dopisů probíhala až před odesláním od útvaru, pokud by byl ten dopis původní, protože nebyl nikdy předán k odeslání, nemohl být ani zcenzurován a v době nálezu už by k cenzurování nebyl nejmenší důvod.
    Falzum by musel smolit nějaký propagandista let sedmdesátých. To nelze vyloučit. Bez přístupu k originálu nebo alespoň pořádným fotkám s velkým rozlišením a ruským vojenským archivům pro ověření jména a jednotky, si to netroufám posuzovat. Je to patetické, to je pravda. Ale já ještě nikdy neumíral, tak ani neumím říct, jak moc patetický bych v podobné situaci dokázal být.

    Jinak ale lidi tehdy vůbec dělali strašně divný a rozumem nepochopitelný věci – třeba partyzánského minéra po půldenním rychlokurzu, opakovaně přecházeli linii fronty v civilu a beze zbraně na průzkum v městě obsazeném Němci, plížili se po nocích před nosem německých hlídek místy velkých bojů mezi Wehrmachtem a RA, aby sehnali zbraně a munici pro partyzány, naráželi do německých bombardérů vlastním letadlem.. a ti šťastnější z nich to i přežili..

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně. Falšované.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No já nevím, asi jste se nedostali do mezní situace. Když nastane a v ten moiment nevidíte východisko…. myšlení je velice podobné. Proběhne Vám hlavou dosavadní život, co byste udělali jinak, a hlavmě – aby se nejbližší netrápili – Jistě. až a pokud to pomine, tak se člověk stydí a nepřiznal by.. ale v ten moment… kdoví.. já bych to tak neposuzovala

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Ten „dopis“ je falešný jak pětník. Napsal to téměř jistě nějaký politruk nebo PR pracovník, v tom souhlasím s panem Hudcem, dělá to na mě stejný dojem jako na něj.
     Mohl bych ten patetický blábol rozebrat větu po větě a dokázat Vám to, ale nemám na to čas ani chuť.

     To máte stejné, jako byl před časem nějaký ten dopis pozůstalého po pařížských atentátech, ten měl podobné markanty. A pochopitelně se ukázalo, že to sepsal nějaký profláknutý presstitut.

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Hmm, Šildbergr, kdyby byl,by Vám řekl, co nacházeli u pozůstatků pilotů – co ta jejich skupina po desetiletí vykopala…. ale chápu, že se to včil nenosí, že to není IN ale OUT…

      To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Rukou písaný list tohoto znenia existuje:

      Po ruských diskusných fórach sa viedlo veľa dohadov o tom, či je autentický. Hovorilo sa tam o tom, že pri Smolensku nie je žiadny tankový pamätník s takýmto tankom a v zoznamoch padlých nie sú takéto mená…
      Nie som si istý, či to podstatne mení dojem, čo mám z toho listu.
      Skúste si do googlu vložiť „Last letters from Stalingrad“. Nie som si istý, či tam nenájdete niekoľko rovnako silných listov od Nemcov.
      Napríklad tu:

      Válka je vůl!

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       K tomu poslednému nemeckému listu možno (pre nemčinárov) zbytočný doplnok. Dátum je 14.1.43, možno odletel v poslednom lietadle, ktoré prekĺzlo, lebo už začal posledný rozhodný útok ČA a už vedeli, že nemajú šancu. Ten človek určite už niekoľko týždňov hladoval. Ten lístok je farbisté láskyplné blahoželanie k narodeninám mame, ani slovkom sa nesťažuje. Drobným písmom (hore nohami) doplnil „Ruku už pomaly budem mať zahojenú…“

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Asi většině minusářů není jasné, že když napíši, že ten dopis je falešné, velmi neumělé a zfušované PR, tím nijak nepopírám ruské (sovětské) hrdinství, strašnou válku, německá zvěrstva atd.

       Ano, řešili to na ruských fórech s výsledem, že jde o falsifikát. Ovšem stejně jako zde, mnoho lidí celkem zuřivě oponovalo, protože měli dojem, že tím je popírána sama skutečnost, jaká byla. A i když to bezesporu falsifikát je, není slušné to říkat. Byl „spáchán“ v dobrém a chvályhodném úmyslu: mnoho let po válce vykopali trosku BT-5, v něm kostra a jelikož žádný srdceryvný dopis u sebe mrtvý bojovník neměl, bylo nutno nějaký vyrobit, aby to v novinách mělo ten správný příběh.

       Dopisní historka je „kulhavá“ nejen formou, ale i příběhem. Jak mohl těžce zraněný tankista, natolik těžce, že se neodplazil někam k lidem, vytáhnout z tanku mrtvého druha (nebo druhy, … autor dopisu se nějak nemůže dopočítat do tří) a pohřbít ho/je v lese ?

       Zkusili jste někdy někoho bezvládného vytáhnout – ne z tanku, ale třeba z auta ? Nebo z něčeho, čemu se tankový průlez podobá – třeba z kanálu nebo studně ? To znamená třeba o 1.5-2 metry výše, protáhnout ho otvorem, s tím, že kolem je málo místa ? To nezvládne ani zdravý silný člověk – musí na to být nejméně dva a nějaké popruhy nebo provazy. Nebo nosítka, na které bezvládného uvážete.

       Pohřbívání: zkuste vykopat v lese díru, do které se vejde tělo. I pro zdravého člověka je to jistá námaha. Půda v lese je tvrdá, jsou v ní kořeny stromů (je to les), bývají tam i kameny. Spodní voda. Prostě není to jednoduché, pro těžce zraněného zcela nemožné.

       Tank BT-5 měl benzínový motor, osádkami byl přezdíván mimo jiné „zapalovač“. V dnešním názvosloví to není tank, ale tančík, tedy něco mezi obrněným autem a lehkým tankem. Pokud byl zasažen dělostřelbou, že dva členové osádky nepřežili, je značně nepravděpodobné, že byl ještě schopen jízdy a neshořel přímo na místě zásahu – jak se stávalo.

       Je toho mnohem více, proč je ten dopis falešný: střídání osobního tónu s neosobně propagandistickým, používání nevhodných slov – to je podobné, jako když „fašističtí xenofobní sprejeři“ používají slovo „uprchlík“. …

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pane kchodle, verím, že váš príspevok nebol určený osobne mne, nakoľko nie som mínusár. Dúfal som, že sa mi tým listom od Stalingradu podarí posunúť debatu iným smerom.

        To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Pane NavajaMM, doufáte správně. 🙂
       Bylo to určené mínusářům, kteří neprojevili kritické myšlení. Což se často stává, když „historka“ konvenuje obecnému, správném a morálnímu názoru, ale přesto je nějakým způsobem vylhaná.

       Hrdinství a sebeobětování na straně sovětských obránců vlasti bylo nepočítaně – tolik, že to není třeba navyšovat, navíc nějakými falešnými dopisy. Co se týče tankistů, uvázl mě v paměti pravdivý a strašný příběh posádky jednoho tanku (asi těžkého KV, podle 5-ti členné osádky): při postupu nácků v létě 41 byl jejich tank zasažen někde na předmostí u řeky a napůl zaplaven vodou, 3 členové osádky mrtví. Zbývající dva předstírali smrt a pak několik dní velmi úspěšně ostřelovali z děla postupující německé obrněné kolony. Napůl ve vodě, zranění, bez jídla, v páchnoucím tanku vedle rozkládajících se těl svých mrtvých kamarádů. Němci identifikovali zdroj palby až po několika dnech a nechápali, jak napůl mrtví, na kost vyhublí muži mohli něco takového vydržet.

       Naopak, propaganda z německé strany – a vlastně i Západní, protože i „spojenci“ v mnohém přejali německý pohled – zcela pomíjí, že než se náckové dostali k Moskvě, měli už milion padlých a trvalo jim to déle než Napoleonovi, který šel pěšky. Válka na Východní frontě byla prohrána už v prosinci 1941 a věděl to každý lepší německý generál – někteří to explicitně uvádějí ve svých pamětech.

       I logisticky byl nacistický útok naprostá bláznivina, protože celé spojení Třetí říše s východní frontou byla jedna jediná železniční trať. Výsledkem bylo, že mimo začátku dlouho plánovaných ofenzív měly německé jednotky podstav ve všem, například tabulkové zásoby munice byly naplněny z 20-40%, nikdy více, o všem ostatním nemluvě.

       Z vojenského hlediska to byl naprostý nesmysl: sázka na zhroucení SSSR a Ruska, podobně jako se zhroutila např. Francie. Jakmile toto selhalo a „blesková válka“ neměla účinek jako v západní Evropě, byl konec. Bohužel tyto nesmysly stále přetrvávají, nyní v americké podobě – opět se sází na zhroucení Ruska a jeho rozdělení na nějaké malé „státečky“. To se spíš rozdělí na jednotlivé depártmány Francie nebo na hrabství Anglie, než Rusko. Nevsadil bych si ani na jednotu USA, při krachu, který jistě časem přijde.

       Liked by 1 osoba

       • NavajaMM napsal:

        Súhlas, zo strany USA je to naprostá šialenosť. Rusi ukázali aj na Donbase, čo sú schopní vydržať. Keby našincov napchali do mundúrov a nahnali na východ, zďaleka nevydržíme toľko, čo svojho času vydržali Nemci a predtým Francúzi. A čo sa týka zásobovania, nakukol som do toho, ako to chodí v slovenskej armáde a určite je to podstatne horšie ako to fungovalo ešte v ČSĽA. Ak nejaký náš politik (alebo vojak) hovorí o nutnosti prípravy na vojnu s Ruskom, je zrelý na zvieraciu kazajku.

        To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Milion padlých do prosince 41? To je nadměrně optimistické tvrzení. Stejně jako řada následujících.. 🙂

       Spíše se uvádí že CELKOVÉ ztráty W-machtu dosáhly prvního milionu někdy v únoru až březnu 42. Včetně raněných, nezvěstných, nemocných, zajatých. Velká část z toho odpadla v průběhu zimy, ze zřejmých důvodů.
       I tak byly ztráty samozřejmě obrovské, kampaň ve Francii stála snad 39 tisíc mužů.

       https://en.wikipedia.org/wiki/German_casualties_in_World_War_II

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       EN Wikipedie není zrovna spolehlivý zdroj. Pravda, zaměnil jsem padlé za „ztráty“, to jest včetně zajatců, zraněných, nemocných. Milion převýšili už někdy v listopadu ’41. Ještě horší než lidské ztráty byly ztráty výzbroje a výstroje. Po roce 1941 se německá armáda stala závislou na koních, přišla v Rusku o většinu nákladních aut a tahačů, což se již nikdy nepovedlo obnovit. Také ztratila hlavní kádr vycvičených vojáků, pozdější německá armáda se již nevyrovnala té z roku ’41.

       To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       kchodlovsky pise o dabloch ruskych,ze este napoly umrety strielali ja cul o niecom,co sa neda nazvat co to za ludia,mne polacek,stary jak uhlie v ostrave na floride dristal,bo som mu kukal na numer na predpazi,co ho jeblo najviac v KL osviencim,kde stravil 3 roky,on bol na prijme transtportov,kde sa rozhodovalo o okamzitej smrti,ci nasadeni niekde,ze jak prisiel transport s ruskymi zajatcami v lete odnekial z rusie .co prve presvinsky odor a kopa much okolo transportu,nemohli otvorit dvere bo boli telami zavalene slabe dva tydne viezli molodcov do plynu a ked otvorili hrozny pohlad mrtve tela na sebe v kasi hovien,krvi a mocu a v tom stalo par najtvrdsich v kazdom vagone par molodcov s hadrou na hlave,aby ho muchy nezozrali mohol jak takz dychat ten preukrutny smrad(ma niekto sajnu jak smrdi mrtvy ja hej),pierdolil,ze uz bol zvyknuty na to tam,ale toto ho koplo a drzi dodnes,nedali ich ihned do plynu,ale dali nazrat a do roboty na cestu,kde potom do par dni vykadili svoje creva,cez odbyt,toto chlopcyku nemoga kurva zapomiencz do dzisiaj,stary dedek 83 rocny v roku 2001 v sarasota florida v china restaurant.

       Liked by 1 osoba

 5. vera napsal:

  Ale Rusové umí být patetičtí v dobrém slova smyslu. nedávno jsem viděla reportáž z odminovávání osvbozených syrských měst, a teď jsem našla že v Palmýře uspořádali koncert. Nevím proč, ale cítím hrdost.
  http://cz.sputniknews.com/svet/20160505/2972113/orchestr-mariinske-divadlo-koncert-palmyra.html

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Taky mě samozřejmě napadlo, že půjde o podvrh.
   Ale Rusové jsou takoví, ten dopis je uvěřitelný, a i kdyby nebyl pravý – jakože nebude, přesně vypovídá o ruské (a slovanské) duši. Právě proto je mám a budu mít rád.
   Mám přesně stejné pocity jako vy.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Připomělo mi to Leningradskou…. já viděla ty příděly s pilinami… a přesto … takové dílo…. no jo….

   To se mi líbí

 6. Miluše napsal:

  Moc děkuji Moskytovi za krásný překlad. Posláním tohoto článku je podle mne připomenutí těch, kteří zůstali na bojištích neobjeveni, mohli být zasypáni a tudíž nepohřbeni. Boje šly rychle a nebyl čas. Ale i proto patří těmto obětem velké poděkování.Vždyť jejich matky a milé jistě čekaly a ani nevěděly, kde jejich syn nebo milý – leží. K této „kytičce“ přikládám i já tu svoji.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Faktem samozřejmě zůstává, že ať je to s autenticitou jakkoli, nemělo by se na tyto lidi zapomínat. A připomenu jeden nápis z pomníku padlým který, ač patří těm „Prvním“, platí dodnes
   My dali jsme životy
   vy dejte lásku a svornost

   Platí to dodnes.

   To se mi líbí

 7. NavajaMM napsal:

  Páni skeptici… čo my o tom môžeme vedieť? My sme v 38 pustili do gatí a nebojovali, ešte dnes sa obhajujeme, že to bolo správne rozhodnutie. Neznižujme odvahu a obetavosť tých, čo na rozdiel od nás mali gule.
  Videl som fotky z Brestskej pevnosti – nápisy vyryté bodákom a zakrvavené: „Umiraju no ne sdajus“
  Celý život si prajem, aby niečo také nemuseli zažiť moji synovia a som rozhodnutý to nedopustiť.

  To se mi líbí

 8. strejda napsal:

  O čem to píšeme? Kde byla válka? V dnešním intervjů černohorský knížepán řekl v rámci své moudrosti:
  „V Německu cítili velmi silný pocit viny za válku, za holocaust i za věci, které spáchali v Polsku i u nás“.
  Škoda, že Němci necítí vinu i za zločiny proti Spojenému království, Francii …… ……. …….. až po Jugoslávii a Sovětský svaz. Možná by jim to pomohlo l lepšímu pochopení. Měli by cítit pocit viny i za to co provedli svým soukmenovcům u nás, na Slovensku, v Polsku a Rusku.
  Škoda, že ještě toho blábolila pouští ven. Ale kdo ví? Možná je to dobře.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Možná ta jeho vyjádření – pokud je ještě při smyslech, o čemž silně pochybuji – mají jiný smysl. Aby to vyvolalo pocit viny u nás za odsun jeho soukmenovců.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Zřejmě máte onu svatou pravdu pane Bavor V. protože i náměstkovi primátorky pro dopravu Petru Dolínkovi z ČSSD zásadně vadí sobotní průjezd ruského motocyklového klubu Noční vlci centrem města.
    Tak jak zkonstatoval Petr Dolínek, že nejen on ale většina jeho kolegů v ČSSD s nim v tomto souhlasí.
    Proto také musel pronést následující varování pro obyvatele :
    „Jsem přesvědčen, že připomínka obětí druhé světové války a oslava jejího konce je pro gang pouze záminkou k demonstraci síly Putinovského Ruska a jeho politických postojů.“
    Tož nyní ještě nevím, zdali je tento postoj Petra Dolínka a podle něho i většinově Pražské ČSSD – > IN ( innen) nebo OUT (im Freien).

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     „Já když se dívám na průzkumy, které třeba říkají, kdo dneska souhlasí s panem Zemanem a s panem Konvičkou, když jsem to tak hezky shrnula do jednoho, tak k mému velkému zděšení to jsou muži vysokoškoláci, to jsou analytické mozky, to jsou lidi, kteří nejdou jen po povrchu,“ řekla Jourová a nahlas se zamyslela nad tím, jestli to celé nevysvětlují špatně, když se spousta lidí odmítá nechat přesvědčit. A oni se ještě diví, že lidé, kteří umí analysovat jim nevěří. To ukazuje na totální odtrženost od mozku.

     To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Já vidím naopak škodu v tom, jak se „velmoci“ Anglie, Franci a spol. chovali na středním východě a dosud se neomluvili – i když by to nemělo žádnou cenu… a chovají se furt stejn+ě / jak arabové měli němce za spojence proti nim/ – vlastně celé dvacáté století… je to britský dokument a je tam něco v tom smyslu – že arabové nemají psanou historii ale pamětní a předávanou ústně – a taky že neomlouvají , nesmlouvají ale nezapomínají a mstí se… takže to co se děje včil… je jen důsledek „bačování“ těchto velmocí .. taky je tam o tom – jak jsme vyzbrojovali Izrael a o mracích mrtvých arabů – jak „velmocemi“ – tak izraelem. Je tam o činech HAGANY, IRGUNU a Šternu – ale o tom není nikde ani zmínky…Je tam o uprchlických táborech v okolních státech… jo 3 generace tam tak vyrůstali… Ona wiki to dost tutlá…. Je tam o tom, že arabové vždycky zabili každého i vlastního – i jen za náznak kolaborace s anglií a francií.. jE TO POUČNÉ ALE DOST DĚSÍVÉ.
   Až ten citát najdu tak jej sem napíši – ale je to dost smutně děsivá 5ti hodinovka jak se dokáže chovat “ civilizovaný“ národ.- tož uvidím Hledala jsem to na YT, dokumentárních fimech – nikde nic je asi dost „nehodící se „—

   To se mi líbí

 9. tata napsal:

  ot
  http://www.novinky.cz/domaci/402771-cirkve-zaplavuji-soudy-zalobami.html

  jak se dalo předpokládat…..ty nikdy nebudou mýt dost…….když už restituce ,mělo tam byt stop jakýmkoliv žalobám

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.