Ono se to mluví Jiří Knopp


Drazí přátelé, ano, ono se to mluví, když se vás to netýká osobně. Tuhle jsem poslouchal několik učených politiků, jak se bavili o tom, že to s tím naším zdravotnictvím jde od deseti k pěti.

Ale potom jsem se najednou ocitl, jak se říká – na druhé straně barikády – a než bys řekl švec, měl jsem najednou na sobě andílka – a jinak nic. Své věci, které jsem si přinesl ve velké tašce byly uloženy v přihrádkách nočního stolku, a pak už to začalo létat. Doktoři, doktorky, sestřičky, sanitáři, sanitárky, uklízečky…

Joj, pane, vzpomněl jsem si na píseň o tom stroji, úžsném síly zdroji, a že je náš – djatatááá!

Jak to všechno náramně funguje, jak ta kolečka do sebe zapadají, a když nezapadají, tak kdosi okamžitě přiběhne a olejem to promaže. A tak musíte za tím vidět různé grafy, škrty, přeobjednávky a objednávky najednou – sotva jste tu pár hodin – volá na vás sestra. Haló, pane, můžete-li chodit, dojděte si na jídelnu, dostanete oběd! No fakt, a to do vás ještě ani nikdo neřízl, jenom vám dali toho andílka. Sotva přijdete  z jídelny, slyšíte své jméno, že se máte dostavit na předoperační „ochmýření“, takže půjdete před operatéry jako bezchlupec. A to všechno je v ceněěěěě…

No, a to jste v nemocnici pár hodin a ještě nevíte, jak vás ráno budou budit:  Změřte si teplotyyyy!

Najednou vás někdo bodne a už máte nad sebou litr tekutiny, která vám proudí do žil, do malých štamprliček dostanete dávku vašich medikamentů… A tak to jde dokola a ty naše sestřičky s těma hbitýma nožkama a chytrýma a pracovitýma rukama všechno stíhají a někde v parlamentu nějací chytří pánové říkají, že by jim  měl někdo přidat pár korun.

Tak hlasujte – a všichni. Zítra je budete potřebovat!

TAK  UŽ TO CHODÍ

Ta naše modrá planeta
Točí se stále stejným směrem
Po zimě přichází jaro
Po jaru léto přechází do podzimu

Tak se někdy potíme
A jindy máme rýmu.
To jen my lidé dlouho mlčíme
Než dojde trpělivost
A dostanem spravedlivou zlost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Ono se to mluví Jiří Knopp

 1. pepanov napsal:

  Poslední sloka je maximálně pravdivá, zvláště u nás u Čechů. Zatímco jižní národy chytnou na první našlápnutí, jak se říká, u nás aby se ušlapal, ale pak to stojí za to.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Špitál? Snad vám ukrátí chvíli kousek ukradené básně.

  Prof. Vondráček uvedl ve svých (velice čtivých) pamětích báseň Hanuše Jelínka, překladatele z franštiny (Zpěvy sladké Francie); kdež autor humorně líčí pěknou polízanici.
  Jak mu „u Přecechtěla“ vyřízli nádor hrtanu – i s hrtanem. A pak ho učili mluvit, šeptat.

  Uvedu jen pár úryvků, pěkný příklad humorného eposu (snad to W-press nerozhází)

  LARYNGIÁDA

  Ač nebyl zcela mladý pán už,
  přec jakž takž držel se pan Hanuš.
  Monokl nosil, dečky psí
  a Praha zdála se mu vsí.

  Že z mládí vzpomínka ho víže,
  on pořád jezdí do Paříže.
  V Ženevě, Vídni, Berlíně
  jej moh si potkat na víně.

  Je muže jenom polovina
  kdo neumí se napít vína:
  Hanouche – to mu ke cti služ –
  po stránce té byl celý muž.

  Leč co je víno beze zpěvu?
  Spíš odpustit si můžeš děvu:
  Hanouche, muzikantská krev,
  jak víno rád měl, tak taky zpěv.

  Tak statečně on s druhy píval,
  při číši Beaujolais pak zpíval,
  jsa vždycky dobré nálady,
  starofrancouzské balady.

  Žel časem zmlkla jeho píseň.
  Do hrdla přišla jakás plíseň
  a pěvec často ztrácel hlas
  – zná o tom zkazku Edvard Bass.

  Svítilo slunce, sníh se sypal,
  on pořád chraptěl, pořád sípal
  a nakonec – zlá porucha –
  i mužským šeptal do ucha.

  – – – –

  Pak ho vyšetří, vezmou vzorek, operujou a rehabilitujou. Žil dalších 15 let.

  V nemoci ceníš různé ctnosti staré:
  Tak ku příkladu: aegros visitare.
  A ač s ním byla těžká zábava,
  bývala u něj návštěv záplava.

  Baryton ovšem těžko v lihu lovit.
  Snad nebude se Pánbůh příliš zlobit,
  když starý už mu nevrátíme hlas,
  dáme mu oesofagiální bas.

  Tak – a tady je jedna balada v jeho překladu.

  To se mi líbí

  • mpskyt napsal:

   Ve Vondráčkovských pamětedch , se mi strašně líbí jeho hodnovnocení (popis), dotyčných: byl to to Jura zrmřel předčasně, brzy, byl to chcípáček, dožil se vysok=ho věku.

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Všechno špatně. Nějak na to špatně vidím! takže heště jednou, ve Vondráčkových pamětechse mi strašně líbí jeho hodnocení (popis) známých doktorů: byl to jura zemřel předčasně, byl to chcípáček, dožil se vysokého věku.

    To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Áno, keď to na človeka doľahne, potom je už neskoro spytovať si svedomie. Pár korún pridaných sestrám (aj keď nie som proti) nerieši vôbec nič.
  Či nebude pes zakopaný v tej podivnej konštrukcii našej liberálnej spoločnosti:
  1. Čo nie je zákonom zakázané, je dovolené, t. j. minimálne je obmedzená sloboda niečo konať.
  2. Nikto nie je povinný konať to, čo mu neukladá zákon.
  To znamená, že morálny imperatív je kompletne zrušený.
  Sestry a lekári kľudne môžu venovať takú starostlivosť, akú človek potrebuje (bod 1), ale ekonomický systém nie je povinný brať na to zreteľ (bod 2).

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  serus el colonel,zdravy tvoje hovno,je vidiet,ze nerezali zle,bo uz sa cinis co dobre znamenie,ja odisiel do riti na den pobedy v roku 1994 a priletel dva dni pred novym rokom 2012,nechodil som vnutri po spitaloch,tak som vsetko zvonku volne obkukoval hlavne to,co som velmi dobre poznal predtym jak v cobolove tak v pepikove a dosiel som k jedinemu zaveru,ze keby ta zasrana komuna nebola toto nabudovala,myslim spitale,skoly fabriky,sportoviska a cesty,ze keby toto bol za tie roky zivota komuny, toto budoval zasrany demokrat stylom jak budoval za tie roky,co som nevidel a potom po tolkych rokoch odsednych v riti bo tak som si pripadal jak by som isiel z kriminalu,kde zavrety bez nijakych informacii bo ja ani nevyhladaval,tak by tam bolo velke hovno a na vrchu toho hovna by bol zastokonuty banan,bo demokrat bude budovat este 100 rokov co u komuny bolo 10,ze to mam debilne kuky?upozornujem pod trestom smrti,ze ani deko som nic neprirovnaval k riti,kde som sedel roky,vracala sa mi ozvena z namestia v KE pred divadlom,kde boli mitingy a ,ze tam bude taky maly swajc a videl som,ze tam taky maly swajc je,ale len pre par,bo sa uz opakujem jak obohrata platna v sabinove lavicky,kde som 17 rocny pijany spal od sabinovskeho jablecnaku,ktore tam uz boli roky predtym,tak ked som tam vosiel su tam doteraz a co sa tyka dristania o ekonomike a podnikani,jake to bude po rokoch som videl,fabriky a tie jzd v ruinach,ci len prezivaju,co v tom spitali demokracia urobila el colnel to len toho andilka vlozila vsetko ostatne system tam ten ci drviva vacsina veci,ktore jakz takz funguju,to komuna narysovala, bo ja vlastne barz nepochopil,ci si tam bol jak by v raji,ci si myslel,ze uz len do raja pojdes ,bo myslim,ze si bol jak by v raji a cakal si,ze do pekla pojdes,ty pojdes do neba naisto,bo takych barz malo…

  To se mi líbí

 5. Petrpavel napsal:

  Velmi přesný popis personální situace českého zdravotnictví (o materiálním zabezpečení je zbytečné se šířit, nejlépe ho vystihuje nízké procento do zdravotnictví z našeho nízkého HDP – v porovnání s evropskými státy) podala včerejší debata v Událostech komentářích ČT : lékařů je v Praze zatím relativní dostatek, mimo ni velký nedostatek, odchází za lepším ohodnocením na Západ, sester je mimo Prahu relativně dostatek i když by jich bylo potřeba víc, v Praze chybí zoufale poněvadž vysokoškoláků je v Praze jako nasrá.o a poptávka je spíš po středoškolácích takže vystudované sestry jsou dělat raději za větší peníze jinou méně zodpovědnou práci.
  Člověk by zaplakal nad důsledky toho ideálního svobodného pracovního trhu, jediného možného samozřejmě. Nejde s tím nic dělat, ministerstvo zdravotnictví je vázáno jedinou ideologií a jedinými možnými pravidly EU.
  Je to ona vysněná demokracie, se zlou by se potázal ten, kdo by hovořil o „totalitní“ praxi kdy nechyběli ani lékaři, ani sestry, kdy „chyběly“ poplatky, kdy každý měl svého „obvoďáka“, o umístěnkách, o závazku vůči státu za vzdělání zdarma, nedejbože o poslání a morálce.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.