Meldonin – antidoping, nebo politika…?


Před asi třemi týdny jsem tu uvedl komentář Michaila Deljagina k souvislostem dopingového skandálu kolem, od ledna zakázaného,  léku Meldonium, zjištěného u ruských sportovců. Celá aféra prodělala jistý vývoj a tak se k ní vracím v komentáři Alexeje  Muchina…

 

Světová antidopingová agentura WADA, se chystá amnestovat prakticky všechny ruské sportovce se zjištěnou minimální přípustnou dávkou meldonia v krvi: ze všech ruských sportovců jen u dvou (tenistka Šarapovová a rychlobruslař Kuližnikov) spadli do „zakázaného území“ nepřípustného jeho množství. Připomenu, že bylo testováno 158 ruských sportovců a dalších 100 je v podezření.

V reakci na toto sdělení WADA žádají ruští sportovní činovníci své sportovce, aby WADA nežalovali u soudu. Celkem vzato – se snaží celý skandál jaksi přibrzdit.

Odkud se bere ono zmírnění a dokonce se mluví o „amnestii“?

Vysoká politika, která se zamíchala do velkého sportu, se chovala jako slon v porcelánu… Dokud pomocí meldonia – jak se říká – „řezali jen do Rusů“, ostatní sportovci a sportovní organizace buď soucitně mlčeli, nebo se rozhořčovali spolu s iniciátory skandálu. Nicméně, jakmile skandál zasáhl i jiné než slovanské sportovce, ukázalo se, že je WADA ochotna ke kompromisu.

Sportovní funkcionáři USA a EU sledovali lhostejně průběh skandálu, stejně jako vášně a tragédie v ruském sportu. Sotva však tato omezení zasáhla sportovce z jiných zemí, i členských zemí EU, ukázalo se najednou, že meldonium není zase až tak silný a zakázaný doping, takže režim vůbec může být zmírněn.

Podíváme-li se na skandál zblízka, nelze si nevšimnout řady podivných „maličkostí“, kterých si zpočátku, ohromen návalem spravedlivého hněvu WADA, málokdo povšiml. Je například zajímavé, že meldonium spadlo mezi „zakázaný doping“ po jeho zkoumání v americké laboratoři USADA, která se o něj začala zajímat po anonymním oznámení o užívání tohoto přípravku ruskými sportovci v březnu 2014 – tedy hned po olympiádě v Soči. Moskevská antidopingová laboratoř tento preparát rovněž zkoumala, nicméně její šéf G.Rodčenkov, hned po svém zástupci, po vypuknutí skandálu urychleně vycestoval z Ruska k trvalému pobytu do USA, kde mu byla dokonce poskytnuta vlastní laboratoř…

Ví se i to, že se tento preparát (vyvinut v 70.letech v Lotyšsku) používal především ve Východní Evropě a Rusku ke zvýšení odolnosti organizmu vůči stressu a v rámci prevence onemocnění oběhového systému. Vypadá to tak, že se kdosi pokusil tímto způsobem ztížit ruským sportovcům přístup na prestižní soutěže, v důsledku čehož se společenství sportovců ocitlo před choulostivou volbou: pokud ruské a další špičkové sportovce nepustí na soutěže, pak jejich budoucí vlastní vítězství budou velmi relativizována v důsledku uměle omezené konkurence.

Otázkou je i délka vyloučení léku z organizmu.

Takže se ukázalo, že každá hůl má dva konce. Kromě nevyhnutelného snížení prestiže sportovních akcí neúčastí špičkových ruských sportovců, jde samozřejmě i o sportovní čest, na kterou si konečně ve WADA vzpomněli – i když až vynuceně…

Zdroj: http://izvestia.ru/news/609937#ixzz45rfti6Vh

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Meldonin – antidoping, nebo politika…?

 1. cobolik pacholik napsal:

  teraz nejaka cest v sporte?vo vsetkom vrcholovom od sportu cez politiku,ekonomiku to cest to ostatne co by tam platilo,jak hovniari,sme hrali hokej medzi sebou ulice, radkare a baranare,ci viedli vojny na mec,ci sipy,postupom aj na vzduchovky,ci len normalny sutr,cez torysu susednym buranom sme rozbijali sisky a oni nam,ale ked sa povedalo,ze cestne slovo v hocicom,boje sa presrusili,fajcili sme spolu,ci niekde dobre kaleraby na zaumienke,vzdy sa pouzivalo cestne slovo kurva hvarim jak dnes cujem a naozaj bolo cestne,bo kto by krivo ciganil,bol by hovno a uz by nebil bandu,obycajny vesnicky burani v cervenych trenkach sme mali viac honoru,jak nejaky skurveny sasek od cohokolvek,bo vo vojne sme nepoznali zmilovania a palili druheho burana z burakova slamou priviazenaheo k vrbe a on ani necekol a tie trampky uz mal napoly zhorene,ze kde maju skryte zbrane,kde taku rovnost ja este zazijem? a davali sme jeden za druheho ruku do ohna,ruky cervene minimalne druhy stupen popalenia,uz nikdy se nevrati pohadka mladi…
  od temy,ale o cesti.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Já Vám něco přidám…. a dost mne to no – překvapilo – ani né, spíš….

  http://aeronet.cz/news/postelovy-skandal-ruske-antiputinovske-opozice-v-pozadi-opet-usa-aneb-jak-konci-proamericke-loutky-video/

  mnohé to vysvětluje….. a počítám, že bude hůř – jak se zveřejní ty archívy…..

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Musím vám dodat trochu optimismu – dokonce i nejvyšší Eurokomisař pochopí, že je něco špatně. Stačí ho jen kopat do zubů*) dost dlouho a dost důkladně.
   http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/juncker-prilis-mnoho-zasahu-eu-do-zivota-lidi-skodi-nektere/r~6ba3a29c067811e6a5f4002590604f2e/

   *) poznámka pro orgán demokratického diskuzního dohledu – je to míněno obrazně a rozhodně to není výzva k násilném,u chování vůči třídě bruselských politiků.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Mno, vzhledeem k jeho „minulosti“ a počtu „ne/závislých ouředníků“ v Brusseli — moc tomu nevěřím. Je to jen fligna – protože se mu ejúnie sype. Jakmile bude po všech „referendech – uvidíme ten šrumec i s úrokama … a jé je…

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Vždyť je to hotový zázrak – nejenže si Juncker všiml, že existuje svět mimo slonovinovou věž EK, ale dokonce postřehl, že v tom divném světě venku není moc oblíbený. To jsou dokonce hned dva zázraky najednou. Domáhat se třetího zázraku, tedy, že by Komisař z toho vyvodil logické závěry a změnil vlastní politiku, už je poněkud pošetilé. Zázrak takového kalibru by vyžadoval přímý zásah Ústřední kanceláře vesmíru.

     To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    *) tu poznámku pro orgán demokratického diskusního dohledu jsem si zkopíroval ( vyjma „třídě bruselských politiků“ – možno volně nahradit čímkoli), je velmi věštecká, radím udělejte totéž, bude čím dál častěji potřeba …

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Podivný článek, jeho dodatek je deset let starý. Může sloužit jen a pouze k zaostření pozornosti.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Není možné stále vylepšovat sportovní výsledky. A jestli ano, tak mají laboratoře náskok před dopingovou komisí. Pokud jde o ten skandál s ruskými sportovci, tak z toho čouhá politika jak sláma z bot.

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Neskutečné, je to součást protiruských všiváren od Olympiády v Soči, přes „aféru“ s ruskou atletikou a teď tohle … Přitom zcela zapomínají na všechny dopingové skandály např. amerických sportovců – co třeba slavný mnohonásobný vítěz Tour de France Armstrong ?

  Ale i USA se to snad změní, takto psychopaticky nelze pokračovat do nekonečna.

  Trump přesvědčivě vyhrál v New Yorku a Pensylvánii, už má nominaci téměř jistou, ovšem jen matematicky – vedení GOP může všechno změnit. Hitlary také vyhrála, po minulých prohrách, ale ne tak jasně – nicméně se ukazuje, že Sanders je taktická finta, protože „všichni přece volíme demokraty“.

  Jiné zprávy z USA jsou rovněž zábavné, např. vyšel komický článek na „War is boring“: https://warisboring.com/afghanistan-s-failed-goat-farm-is-the-perfect-american-disaster-ed2114523b44#.83zs6sdeu

  O tom, jak Amíci neumí chovat kozy. V rámci „pomoci“ Afghoši utratili již 100 miliard dolarů (ze kterých zázračně zbohatly americké firmy, privátní žoldácké armády a vysocí důstojníci, politici), aniž zvládli např. obnovit rozbombardované elektrárny a vodovody, přehrady a továrny. V rámci utracených peněz naplánovali Afgháncům růst o 1.28 miliardy, a výsledek „investic a poradenství“ byl pokles o 700 mega (2015).

  Jedná se o ilustrační anekdotický příběh o utracení 2.3 mega dolarů za kozy, příklad o „pomoci“, který ilustruje celou katastrofu. Obyčejné kozy se zdály Amíkům málo podnikatelsky perspektivní, tak chtěli použít kašmírové kozy, které se kromě na maso chovají také kvůli velmi drahé kašmírové vlně. Kašmír nejvíce produkují Mongolsko a Čína, Indie, Afghanistán minimálně.

  Začali utracením 1.5 mega za experty z Colorado State Univerzity a filmařsko-průzkumný tým, který v rámci PR a „výzkumu“ natočil afghánské farmáře (se zjištěním, že afghánský farmář neví nic o Afghanistánu, kozách ani farmaření – tedy podle Amíků). Vyšlo také najevo, že důvodem neúspěchu chovu kašmírových koz je, že v Afghoši chovají tmavé kašmírové kozy, kterýžto tmavý kašmír trh nechce.

  Amíci pojali „geniální plán“ na zkřížení italských kašmírových „blonďatých“ kozlů s černými afghánskými kozami. Zakoupili 9 šampiónů a 300 zkušebních koz, s tím, že (nechápu jak, v tom pramen mlčí) se žádoucí „blondie“ geny brzy rozšíří na 9 milionů afghánských tmavých kašmírových koz. Další zádrhel projektu byl v tom, že zvolené pozemky pro 309 koz nestačily, takže je museli uměle krmit přiváženým žrádlem, což v jejich provedení stálo asi $50 tisíc ročně.

  Nedosti na tom, hlavní zádrhel byl v tom, že experti „zapomněli“ kozy a kozly vakcinovat a většina jim pochcípala na rozličné afghánské kozí nemoce.

  A, jak říkají znalci, tak je to v americké péči o Afghán (nebo Irák) se vším, historka je nejen pravdivá, ale hluboce symptomatická.

  Američtí hrdinové v kozí kašmírové akci:

  To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Trump přesvědčivě vyhrál v New Yorku a Pensylvánii, už má nominaci téměř jistou, ovšem jen matematicky – vedení GOP může všechno změnit. Hitlary také vyhrála, po minulých prohrách, ale ne tak jasně – nicméně se ukazuje, že Sanders je taktická finta, protože „všichni přece volíme demokraty“.

  Jiné zprávy z USA jsou rovněž zábavné, např. vyšel vážně legrační článek na „War is boring“: https://warisboring.com/afghanistan-s-failed-goat-farm-is-the-perfect-american-disaster-ed2114523b44#.83zs6sdeu

  O tom, jak Amíci neumí chovat kozy. V rámci „pomoci“ Afghoši utratili již 100 miliard dolarů (ze kterých zázračně zbohatly americké firmy, privátní žoldácké armády a vysocí důstojníci, politici), aniž zvládli např. obnovit rozbombardované elektrárny a vodovody, přehrady a továrny. V rámci utracených peněz naplánovali Afgháncům růst o 1.28 miliardy, a výsledek „investic a poradenství“ byl pokles o 700 mega (2015).

  Jedná se o vyloženě anekdotický příběh o utracení 2.3 mega dolarů za kozy, příklad o „pomoci“, který ilustruje celou katastrofu. Obyčejné kozy se zdály Amíkům málo podnikatelsky perspektivní, tak chtěli použít kašmírové kozy, které se kromě na maso chovají také kvůli velmi drahé kašmírové vlně. Kašmír nejvíce produkují Mongolsko a Čína, Indie, Afghanistán minimálně.

  Začali utracením 1.5 mega za experty z Colorado State Univerzity a filmařsko-průzkumný tým, který v rámci PR a „výzkumu“ natočil afghánské farmáře (se zjištěním, že afghánský farmář neví nic o Afghanistánu, kozách ani farmaření – tedy podle Amíků). Vyšlo také najevo, že důvodem neúspěchu chovu kašmírových koz je, že v Afghoši chovají tmavé kašmírové kozy, kterýžto tmavý kašmír trh nechce.

  Amíci pojali „geniální plán“ na zkřížení italských kašmírových „blonďatých“ kozlů s černými afghánskými kozami. Zakoupili 9 šampiónů a 300 zkušebních koz, s tím, že (nechápu jak, v tom pramen mlčí) se žádoucí „blondie“ geny brzy rozšíří na 9 milionů afghánských tmavých kašmírových koz. Další zádrhel projektu byl v tom, že zvolené pozemky pro 309 koz nestačily, takže je museli uměle krmit přiváženým žrádlem, což v jejich provedení stálo asi $50 tisíc ročně.

  Nedosti na tom, zádrhel byl v tom, že „zapomněli“ kozy a kozly vakcinovat a většina jim pochcípala na rozličné afghánské kozí nemoce.

  A, jak říkají znalci, tak je to v americké péči o Afghán (nebo Irák) se vším, historka je nejen pravdivá, ale hluboce symptomatická.

  Američtí hrdinové v kozí kašmírové akci:

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   ANKETA (jen pro zainteresované)

   Vypadá to, že Hil to má prakticky jistý, Donald sice míň, ale přece jen myslím, že to dostane vzdor technikáliím (např. hlasy Rep. volitelů v Penns. nejsou závazně vázány).

   Budeme-li předpokládat, že to bude Trumfík vs Clintonová, na koho sázíte (nemyslím komu FANDÍTE, to vidím snadno)?

   V této chvíli o tom tak moc nevíme, takže je správný čas začít tipovat. Proč se sázet o něco, co už je skoro jisté? (odpovědi nezajímá nechávám stranou)

   Pro mne je T. vs C. hodně nejisté a otevřené, ale dám jako default volbu 51:49 pro Donalda. Je vynalézavější a míň okoukaný.

   Proti Cruzovi dám Hillary 3:2 , to je absolutní exot a blázen.

   Byl-li by to někdo třetí, a bude-li trochu rozumně vypadat, vsadím proti Hillary.

   Máme 20., za devět měsíců budou toho nového uvádět na Kapitol

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Stejně jako Vy, tipuji těsné vítězství Donalda.

    Americké průzkumy sice uvádějí (nyní) náskok Hitlary asi o 10%, ale je to stejná věc jako s Kchááárlem vs. Zemanem, jen na steroidech.

    Jestli někdo může celou tu establišmentovou bestii z Fašingtonu porazit, je to „The Donald“ – protože je neokoukaný, mluví na plnou hubu, žertuje a je s ním sranda, je optimistický a říká věci, které lidé chtějí slyšet. Pokud zvedne zadky mlčící většina, má to v kapse, i kdyby se mediální žumpa postavila na hlavu a odpichovala ušima.

    Také je to možná poslední šance USA na nějakou mírovou demokratickou reformu, příště už se bude střílet. Jestli volby Hitlary nějak vyhraje, vždy budou pověsti o podvodech – mnoho se jich již prokazatelně stalo jen v rámci demokratických primárek – a nakonec to skončí revolucí. Nakonec zjevná nevyváženost médií je svým způsobem podvodem také.

    Jestli nebude Trump prezidentem v těchto volbách, bude příštím – a je možné, že zvoleným úplně jinak.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Je to zatím default, implicitní odhad. Budeme sledovat.
     Na hil se dívám jako na „známou známou“, na Donalda jako na „neznámou známou“.
     Uvidíme, jestli se ještě nevynoří nějaká „neznámá neznámá“.
     (Copyright termínů Donald Rumsfeld).

     TECHNICKÁ.
     Poraďte prosím, jak napsat znak copyrightu? Ascii kód 184 nefunguje, asi mám nastavenou jinou stránku. Tipuju, že OH to bude vědět.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Zkusím, co s tím provede wordpress:
      ©

      To se mi líbí

     • moskyt napsal:

      Před měsícem jsem tipnul H.
      Kdyby se plnily předvolební sliby byl bych pro aby to byl T., protože by upředňostnil vnitřní politiku a svět by si trochu oddechnul.
      Proti T. se ale spojí všichni, včetně části republikánů. No a konečně o co jde? Jedna parta neokonů vystřídá druhou. A Američané jsou v podstatě na tom stejně jako Adam, když pánbůh před něho postavil Evu a řekl mu: „Vyber si.“

      To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  Neprošel mi komentář, netuším proč – max. 2 odkazy, no možná jsem použil nějaké zakázané slovo. Takže zkouška …

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   A už je to tady! Že vy jste zase „kozomrdil“???
   Pan plukovník nespí!

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Tenktokrát jsem se onoho slova vyvaroval, ale zase jsem psal o kozách a americké armádě, což je také ideozločin, jen z jiné kolonky, takže se to „panu plukovníkovi“ určitě nelíbilo.

    Jak píše pan Bavor, jsou to vrtochy WP mezi nebem a zemí. Možná je na vině také odkaz na „war is boring“, protože tento server leží všem „stars&stripes“ plukovníkům pěkně v žaludku – píší tam o velmi zábavných věcech kolem F-35 a jiných amerických radostech.

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   WP a jeho vrtochy 🙂

   To se mi líbí

 7. ji5 napsal:

  Je zvláštní, kam se dostala diskuse od dopingu…

  Před mnoha lety, když jsem ještě aktivně sportoval byl předsedou MOV jistý Avery Brundage. Ten byl proti dopingu prostřednictvím peněz a tak prosazoval amatérismus. To vyhovovalo Američanům, kteří vždy měli výkonný sport na universitách. Jejich sportovníci byli placeni za to že studovali.

  Od té doby se společnost celosvětově změnila, zejména díky televisi. Je zapotřebí dodávat divákům nové rekordy a nová vzrušení. Zavádějí se nové discipliny, zejména takové, které přislibují kontakt, katastrofy a krev. Tyto novinky jsou většinou upraveny tak, aby poskytovaly dostatek času na zařazení reklam.

  Coubertenovo heslo výše, dále a rychleji nelze uskutečňovat donekonečna. Lidské tělo má svoje limity. Ty lze, ale jen do určité míry vylepšovat péčí o tělo. Tedy stravou, fyzioterapií, chirurgickými zákroky a chemií, samozřejmě.

  Boj proti dopingu je v podstatě naprosto nesmyslný. Kdybychom opravdu měli zájem o zdraví sportovců, museli bychom především zakázat rizikové sporty. Například box a jeho varianty v klecích. Nebo kriminalizovat pěstní souboje v hokeji. Existuje dost důkazů o tom, že údery do hlavy mají obrovský dopad na zdraví sportovců i na jejich předčasný odchod ze života.

  Jenže divákům se to líbí, tak co. Dokonce se jim to líbí tak, že se boxerská federace rozhodla zrušit povinné přilby, aby bylo možné přivést na OH profesionální bijce a bylo víc knockoutů.

  A tak přibývají rizikové sporty, například ski kross, kde vedle sebe jedou čtyři sjezdaři. Když se jim podaří nesrazit se, je to vlastně nuda. Pokud začnou létat lyže s nabroušenými hranami, jde o krk.

  Doping je součástí politiky, která samozřejmě sport využívá. Všimněme si, že se v souvislosti s Meldoninem mluví o ruských sportovcích. Je to evropský lék a navíc byl teprve od ledna 2016 zařazen mezi zakázané látky. Když se po roce 2000 se ukázalo, že nějakých 100 špičkových amerických sportovců mělo před vrcholnými sportovními podniky positivní dopingové testy, byla odezva v českých mediích nepatrná.

  Doping má spojení s výzkumnými laboratořemi, které přesně vědí co a proč zkoumají, aby sportovcům pomohly.

  Jen naivní člověk by si mohl myslet, že sportovec zajde do lékárny a tam cosi pokoutně vyfasuje a pak se nechá chytit. V reálu musí jít o naprostou součinnost vědy, sportu a politiky.

  Politici na obou stranách potřebují úspěchy a sportovci touží po slávě. Vítěz, respektive medailista bere všechno, aby se tak řeklo a je ochoten riskovat i zdraví. Jenže to dělá již provozováním sportu samého.

  Neexistuje žádný logický důvod, proč připisovat hrozné účinky dopingu, když současně opomíjíme ostatní nebezpečí. Není důvod, proč by sportovec nemohl používat léky, které urychlí hojení svalových zranění a cokoli jeného, co je k dispozici nesportující veřejnosti.

  Astmatici vědí, že bez Ventolinu by nevylezli do schodů a nebo nevyšli kopec. Lék jim uvolní dýchací cesty a tím jasně zvyšuje jejich výkonnost. Kupodivu Ventolin není zakázaný pro cyklisty astmatiky, kteří jezdí Tour de France. Používají tedy „performance enhancing drug“. Jan Ulrich tento závod vyhrál.

  Armstrongovi rovněž pomohla chemie, ale co má být, třeba potřeboval steroidy, aby posílil tělo postižené rakovinou. V jeho případě jde i o to, že lidem ukázal, že je možné i po takovém onemocnění pokračovat na vrcholové úrovni.

  Jinak řečeno, tělo některých „nedokonalých“ sportovců potřebuje chemickou podporu, aby mohlo fungovat. Třeba insulin. Pro špičkového kanadského hokejistu Bobby Clarkea to byl lék umožňující, aby hrál na špičkové úrovni.

  Je pozoruhodné, že piloti RAF používali za války amphetamine, aby vydrželi vyčerpání spojené s letem.

  Otázka je, zda by měl být vrcholový sport omezen jen na absolutně zdravé lidi, kteří mají pro ten který sport potřebné fyzické parametry. Mohly by existovat jakési chovné farmy pro sportovce.

  To, že občas nějaký sportovec při závodu, treninku a nebo utkání zemře nemusí mít nic společného s drogami, ale snahou vyniknout stůj co stůj. V pozadí může být nejen touha sportovce, ale i snaha trenérů dotlačit sportovce k výkonů, jímž se i oni proslaví a v neposlední řadě i selhání preventivní zdravotní péče.

  V Česku je takové nebezpečí nehrozí. Pohled na fotbalovou Synot ligu to dokazuje.

  Nevyřešená je otázka měření účinnosti dopingu, protože dané látky není možné na sportovcích testovat.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Nejen piloti RAF. Celý Wermacht jel na pervitin.

   I dnešní bojoví piloti před letem berou různé „posilovače“, na zrychlení reakcí, potlačení strachu, zvýšení koncentrace, … Občas to lékaři přeženou s dávkováním a pak nastávají maléry – např. že pilot je úplně mimo a zbombarduje vlastní jednotky, má halucinace … Když budete hledat na internetu, naleznete několik takových případů, z Iráku například. Většinou je to tajné, ale pár takových kauz proběhlo americkými soudy.

   I pěšáci jsou „vyztužení“ různými tabletami, dávají jim to vojenští lékaři. Islamisté v Sýrii jedou hodně na Captagon – což se používalo i jako sportovní doping, v 80. letech na tom bylo hodně sportovců z NSR, byla to velká aféra.

   Islamisté v Afghanistánu jsou většinou na opiátech v kombinaci s amfetaminy – pak necítí bolest, šok, …

   Velmi vysoká sebevražednost amerických veteránů je prý hodně způsobena následky užívání těchto „povzbuzovačů“ po čas služby, následkem je rozvrácená psychika.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.