Poezie Caissy


O Viktoru Dykovi vím málo. Básník, anarchista, pak nacionalistický politik. Odpůrce Masarykova a Benešova „zednářského“ internacionalismu. Autor tajemného, jinotajného Krysaře. A pak mám nedaleko Dykovu ulici, kam chodívám na pozdně večerní procházky, kolem Dykovy pamětní desky. Je to tichá ulice, ověnčená stromy skoro jako park. Červené i bílé kaštany, teď právě záplava magnólií, pak něco žlutého, taky červené bobule, copak já vím. Ulice je na hřebeni vinohradského kopce nad Vršovicemi. Ideální místo na osamělou noční toulku, na rozpravu s kamarádem, nebo dlouhý noční milenecký telefonát.

20160413_185132

Že byl Viktor Dyk i výborný šachista, jsem se ale dozvěděl až tuhle v úterý; po útercích teď v Lidovkách vychází dobře vedená šachová rubrika se zajímavými úlohami. Autor píše, že Dyk byl silný klubový hráč, který hrál i s Durasem a Rétim. A některé malé výtvory Dyk věnoval taky šachové bohyni Caisse.

Figurky stojí rok co rok
figurky hravé, laškující.
Je marno hráti na útok,
je marno hráti na posici.

Nebo tohle, skoro churchillovské nabádání, jak si vést při prohře:

Buď klidný v prohře,
 v tísni roven dubu.
Též znak je mistrů,
míti velkou hubu.
A tenhle malý fejetónek se mi zdá rozkošný, humor je trochu klapkojeromovský. Mohl by se jmenovat Muž, který stál dobře.

Muž, který stojí dobře, je klidný. Sedí u partie a pokuřuje si. Dívá se na protivníka sugestivně shovívavým pohledem: nemůžeš, brachu za to, že hraju tak dobře!

Pán, který stojí dobře, přichází z klidu do opojení. Jeho radost nedá mu klidně seděti u stolu, kde se hraje.

Muž, který stojí dobře, čeká, až bude oceněn kibicem dobré vůle: nedočká-li se, vychází kibicům sám vstříc; se zdánlivou skromností otáže se skupiny diváků stranou: Myslíte, že černý má remisové chance?

Černý je totiž jeho odpůrce. 

 Typický kavárenský šach. Takový se hrával třeba v Hlavovce na Míráku, kibicoval jsem tam jako malý kluk, když mě sebou někdy v neděli dopoledne vzal táta; teď je ale z kavárny Komerční banka. (Ostatně, ví se, že i Emanuel Lasker začínal hrát po kavárnách, za peníze; ještě jako gymnazista si tak přivydělával.)

Pak ale naše idylka vezme nepříznivý obrat:

Byl to jediný tah, který změnil dokonale situaci na šachovnici. Muž, který stál dobře, stal se mužem, který už nestojí dobře. Zdánlivě neškodný tah ukázal se dokonalou chybou. Vyhraná posice se změnila v prohranou. Muž, který chodil, sedí. Sedí nad zříceninami své partie; klade si zoufalé dvě otázky.

První není nesnadno zodpověděti, zní: Jak jsem to mohl přehlédnout?
Hůře je s druhou. Ta zní: Jak bych to mohl spravit?
Neboť není vždy pravda, že co se pokazilo, napravit se dá.
 

Myslím, že tohle můžeme přijmout do kategorie Poezie.

A aby případní čtenáři-šachisté o nic nepřišli, tady je úterní úloha:

B: Ka1, Df1, pe3, Je5, Sd6

Č: Kd5, Jh4

Bílý dá mat druhým tahem.

* *

Jak jsem řekl, Dykova ulice je krásná. Na jedné straně činžáky s předzahrádkami, na druhé luxusní vily. Největší pastva pro oko je před číslem 17. A o tři domy dál je Dykův dům. Básník utonul při koupání na Jadranu na jaře 1931.

20160414_155324

Všechny ty domy bývaly dost zanedbané, když jsme se tam v osmdesátých letech s kamarádem (tehdy to ještě bývala Hviezdoslavova) za dlouhých nočních procházek bavili o politice. Pamatuju se na dohady co bude, před nástupem Andropova v listopadu 1982 – to jsme tenkrát hodně prohádali!

Jedna vila ale byla nápadně jiná, moderně vybavená a opravená, s kamerou u vchodu. Tmavá, bez označení, zdánlivě opuštěná, jen někdy svítil v patře velký lustr. Vsadil bych se, že to byl „bezpečný dům“ rozvědky, využívaný občas pro porady, nebo návštěvy.  Po převratu sídlila v čísle 10 nějaká architektonická firma a dnes je tam něco s názvem Enviros – Tommorow’s World. Inu, pěkné místo si vybrali pro ten budoucí svět.

O kus dál je opuštěná vila v čísle 14; za války ji prý vlastnilo gestapo a donedávna tam byl Rozhlas. V armádním vysílání tam v 60. letech působil Miloň Čepelka, později i Svěrák. A vysílali odtamtud nealkoholickou vinárnu U pavouka. Vybledlé místo na fasádě je po desce, která připomínala, že tady se v r. 1967 zrodil Jára Cimrman.

A porodnice bývala i v čísle 20. To je ale smutný příběh. Na dnešním penziónu je deska, která připomíná, že tady býval „tajný útulek gestapa pro vězněné těhotné ženy”. Porodilo tu i šest žen z Lidic.

Ten rozměrný dům je v pozadí vidět i na následující fotce. Nějaký žertéř tady do pětimetrové výšky pověsil sedmimílové boty, hned dva páry. Visely tam asi dva roky, ale nedávno zmizely. Kam šly, nevím.

20151226_160936

* * * *

https://www.youtube.com/watch?v=-6Kq0Zfs29E&nohtml5=False

Poslal Slim

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Slimova pošta se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 reakcí na Poezie Caissy

 1. Hudec napsal:

  Překvapuješ. Nejen Dyk, ale i Ty jsi básník. To velké „T“ obvykle v tykání neužívám, ale dnes nemohu jinak. Bez mojí časté ironie, která i Tobě je obvykle vlastní. Dnešek budiž výjimkou.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   To ses pěkně odvázal, spolužáku. 🙂

   Jak napsal jiný Velký učitel.
   Одно из самых обычных и распространенных суеверий то, что каждый человек имеет одни свои определенные свойства, что бывает человек добрый, злой, умный, глупый, энергичный, апатичный и т. д. Люди не бывают такими.

   Dyk samozřejmě trochu sousedí s velezajímavou problematikou českého fašismu. Tomu se ale budu věnovat později, teď se musím navečeřet. Zatím písničku (už tu jednou byla).

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Kdo bude poslouchat tu četbu, všimněte si, že na odkazech vpravo je mnoho dalších zajímavých rozhlasových kreací. Třeba Dürrenmattův Noční rozhovor, nebo proslulý Čechovův Černý mnich.
    (Je proslulý už tím, že je to skoro jediný Čechov, kterému jsem přišel na chuť. Bojím se, že ten autor se u nás nehraje dobře. 😀 )

    To se mi líbí

 2. Miluše napsal:

  Poezie Caissy
  Nádherné čtení. Šachy hrát neumím, ale šachisty řadím mezi inteligentní národ. Většinou jsou velmi dobří v matematice. Svůj sport provozují náruživě a vypadají nad šachovnicí tak nějak anglicky. Ale většina šachových velmistrů pochází z Ruska a národů bývalého Sovětského svazu. Zajímají se o politickou situaci jako třeba Gari Kasparov a jako se zajímal Viktor Dyk.
  Určitě bych do nich neřekla, že to jsou i duše poetické, ale Slim (sám šachista), nám to dnes předvedl moc krásně. Jeho popis rozkvetlé ulice na Vinohradech, procházek (i s náznakem mírné erotiky – dlouhý milenecký rozhovor), by mohl sloužit šikovnému filmaři jako dokonalý scénář. Když zavřu oči, úplně to vidím.
  Krysaře jsem neznala, ale určitě si ho v podání Jiřího Dvořáka vyslechnu.
  Z Dykovy tvorby jsem znala jen báseň „Země mluví“, hodně se v padesátých letech recitovala. Byla připomínána těm, kteří utíkali po Únoru houfně do zahraničí. Začíná slovy: „Tvrdá matka byla jsem tobě. Těžký chléb jísti dala. Nehýčkala jsem robě, muže jsem zraňovala. Báseň končí“ „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš.“
  Děkuji za krásný příspěvek,

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Skvelý medailón 🙂

  To se mi líbí

 4. jirka.Knopp@seznam.cz napsal:

  já nevím – díky Slime, nebo pane Slime,jsem vždycky rád, když někdo dokáže odkrýt poezii, dávnou nebo nedávnou.ukázat ostatním.Nevím kolik palců dát, ani vlastně nevím jak to udělat. Ach ta čeština – nejraději bych napsal – no co, dyk je to pěkný,že?

  To se mi líbí

 5. Renard napsal:

  Připojuji se ke chvále příspěvku (je to pro mne i trochu nostalgie, protože jsme léta bydleli vlastně nedaleko). Jen by mě ještě zajímal řešení té šachové úlohy – přiznám se, že jsem ho nenašel…

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Sc7

   To se mi líbí

   • Renard napsal:

    Ještě mi to není jasné. Neříkám, že černý neprohraje, ale nesedí mi ten fruhý tah. Táhne-li bílý střelec na c7, není černý král nijak přímo ohrožen. Jak dostane dalším tahem mat, táhne-li třeba černý jezdec na c2 (což je šach bílému králi)?

    To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Renarde,
   předpokládám, že už to máte? Můžu sem napsat explicitně řešení, ale nechtěl jsem vás připravit o radost. 🙂

   To se mi líbí

   • Renard napsal:

    Mea culpa (nebo snad stařecké oko), stavěl jsem černého jezdce na b4 místo na h4. Když tedy stojí tam, kde má, tak po tom střelcově tahu má černý král tři možnosti (čtvrtá pak je, že neudělá nic a jeho jezdec se „nabídne“ na jedno ze svých čtyř cílových polí). V každém případě ho dalším tahem matuje dáma, která jde podle potřeby na f7, d3, nebo c4.

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Exactement renard! A asi jste si všimnul, že Sb8 nestačí.

    Pokud jste ještě pořád ve Frankofonii, dobrá rubrika bývala v „Libé“. J.-P. Mercier už tam asi není, ale bývala to dobrá zábava do letadla, 3 * úloha mohla stačit až do Paříže. 4 byly nejvíc, ale jedné Rétiho studii jich M. dal 5.
    Podívejte se; ve vedlejší variantě je asi díra, jak jsme se tam shodli s jedním dalším kibicem, ale ta idea, to je pecka!

    http://echecs.blogs.liberation.fr/2008/01/12/combinaison-d-3/

    To se mi líbí

    • Carlos V. napsal:

     zkusim to za cerneho bez sachovnice
     h6
     Kb5
     h7
     a5
     dojde -li bílý do dámy, pak
     Ka4 s dalším tahem b5

     dojde -li bílý do koně, pak
     Kc6
     Jf7
     Kd7

     už je to moc tahů dopředu 🙂
     černý projede pěšcem a, čímž v přitluče bílého krále. Černý si může vynutit výměnu bílého pěšce na b2, ale lepší bude jen přisunout pěšce na b4 a hrozit postupem na a3

     bílý nemůže obětovat pěšce f, protože se nemůže vyhnout výměně pěšce b. Takže okolo f7 bude vázaný i kůň černý král bude poskakovat f8 a e7

     A dál… myslím, že remíza. Kdykoliv bude bílý král chtít oběhnout, jakmile půjde na c1, černý táhne a3. bílý buď vymění, nebo stáhne krále na b1 (to nic neřeší)

     Když bílý vymění, budou černí pěšci a3 a b3. Bílý král je nestihne oběhnout, musí se vrátit na b1.

     černý král bude kmitat, e7-f8, bílý král musí být na a1-b1

     Podle mě remíza. Snad, jedu jen z hlavy 🙂

     To se mi líbí

     • Carlos V. napsal:

      Jedna cigareta venku a beru zpět 🙂
      h6
      Kb5
      h7
      a5
      h8 Dama
      Ka4
      Dg8 !!
      zavre-li se cerny pescem na b5, prijde Dg6 a pak puvodni varianta
      nezavre-li se, musi Kb5 a dama ho po uhlopricce vyzene

      bily vitezi

      To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Carlosi, nádherně napsaná dadaisticko-konkrétní poesie s odbočeními do kvazirealistické prózy. Výstižný je ovšem detailní popis bitvy dobra se zlem. A nádherně vyjádřený konec o o rovnováze!
       Ovšem druhá varianta finále, už není tak povedená. No přiznejte zač by stál život jen v dobru? A s čím bychom to dobro srovnávali, abychom věděli, že jde o dobro? 🙂

       To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       vy jeden 🙂
       ale máte pravdu. Utopenej v myšlence, promítaje si pozice na víčka, nehledím na styl a jen se snažím rychle popsat vidiny.

       To se mi líbí

     • Slim napsal:

      To je mnohem vymakanější, Carlosi.
      Uděláte-li si na h8 dámu, zavře se vám černý 4 tahy do samopatu!!
      Řešení máte to v tom franc. textu. C je jezdec.
      Místo dámy si uděláte jezdce, pak ho obětujete na g6 a uvolníte černému pěšce f, takže se nemůže zpatovat. A pak to sledujte od 4. tahu černého.

      Jenže mám dojem, že v jedné z těch variant jsme našli díru, budu se muset podívat, nemám-li to někde poznamenané.
      Nechci se mi o tom znova přemýšlet, je to velmi složité

      To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       to je jasne, to je ta varianta s cernym kralem na a4. Tam je ale to reseni s konem nabiledni. Tak jsem hledal jinou obranu s kralem na b5 – ale tam je jak jsem psal nemlich ta sama obet, ale damy.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Černý hraje Ka4, a5 a b5 a je pat, ledaže bílý má jezdce a hraje 4. Jg6

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Jste borec, Carlosi, hrát s Vámi radši nebudu. 😦
       Moc jsem se nevyspal; pořád si myslím, že je tam díra, když černý zahraje – po proměně jezdce na h8 – 3. .. Kb5

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Tak definitivně(? 🙂 ), Carlosi.
       Réti to má správně; to je překvapení, že?
       Bílý vyhraje, ale musí proměnit na h8 jezdce, jinak se černý 3. tahem zpatí.

       A pak,
       buď Jg6, pokud se č. král „zavře“ a matuje druhý jezdec, proměněný z f pěšce.

       Nebo černý hraje Kb5 Jxf7
       a pak

       buď jde č. král ven a skončí to s Jd8, který kryje pf7 a bílý vyhraje

       nebo se černý král vrátí na a4, ale bílý jezdec prorazí „díru“ na b5 a pak promění f pěšce na dámu.

       Díky, že jste mě donutil… 😀 NÁDHERNĚ PARADOXNÍ POZICE!

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Už si zase myslím, že je tam opravdu díra a černý dosáhne remízy, Carlosi.
       Odvolávám, co jsem odvolal a tvrdím to, co původně tvrdil.

       To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       Slime, myslím že bílý vyhraje.

       definujme pozice, ke kterým může dojít.
       bílý běšec na h7

       a dvě varianty
       1) černý v pozici jeden tah před zadušením, tedy král na a4 a nějak přisunutí pěšci.
       Pak platí h8 jezdec, jeho oběť na g6, dojetí pěšcem f do koně a mat

       2) černý v pozici dva tahy před zadušením, tedy král na a5 či b5 a nějak přisunutí pěšci.
       Pak platí h8 dáma, její přisunutí na g8 (třeba), v případě uzavření černého opět g6.

       p.s. kdysi jako kluk jsem to hrával, a hlavně v hodně rychlých blickách jsem měl dobrou bilanci .. třeba s Pavlem Blatným 5:0 :-)))

       To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       už to není, co to bývalo….

       v oné variantě, popisované na francouzském webu, se počítá s tím, že po h8jezdec se černý zapoudří a tak nechá zpatovat. Ale to nemusí, může se vracet králem, stihne to
       h8 Jezdec
       Kb5
       Jxf7
       Kc6
       Jd5
       Kd6
       a hrozí to, že černí pěšci nepustí bílého krále z rohu (to jsem popisoval úplně v prním příspěvku), černý král pohlídá bílého pěšce i jezdce

       h8Jezdec je totiž chyba

       v pozici, kdy je bílý pěšec na h7 a hrozí h8Dáma, musí černý kmitat králem a4-b5 (nebo a4-a5). Nesmí hrát pěšci, zničil by si patový kryt.

       Řešením v této siutaci je pochod bílého krále na d5. Až pak může provést h8 jezdec( a dále jak popsáno).

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Řešením v této situaci je pochod bílého krále na d5.
       ZKUSTE TO, PROSÍM, VYPSAT EXPLICITNĚ.
       Mám dnes naspěch.

       Co já vidím je: h6 Ka4; h7 a5 ;
       a když cokoliv, jen ne jezdec tak b5 pat. To je oficiálně popsaná Rétiho studie. A řešením je 4. Jg6
       Oni ovšem počítají s b5 ve 2. tahu. Ale když se díra na b5 nechá volná a po proměně jezdce na h8 černý král vyjde ven, zablokuje bílého jezdce a pf7. A černí pěšci se dají do pohybu.
       Bílý pak musí obětovat jezdce, aby převedl č. pěšce a na sloupec b. Tam vznikne černý trojpěšec – REMIZA.

       To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Veliká paráda, Slime. Moc příjemně jste mě překvapil.

  To se mi líbí

 7. moskyt napsal:

  Slime povedlo se ti to, mně bohužel ne. 😉

  To se mi líbí

 8. Slim napsal:

  Když čtete, nebo posloucháte Krysaře, máte dojem, že je napsán PROTI fašismu. Ovšem vznikl 1915, a Dyk byl později, jako senátor I. republiky natolik nacionalisticky orientován, že to s fašistickými idejemi hraničilo.

  Psaní o něm mě přimělo, že jsem se podíval do svého archivu a zjistil, kolik jsem toho zapomněl o ČESKÉM fašismu. Neboť jeho hlavní specifika je ta česká, že je totiž orientován protiněmecky. Což pochopitelně u fašismu třeba italského nebylo, ten měl jiné nepřátele a cíle.

  Tyto distinkce se nám po letech stírají (nebo jsme je neznali) a vedou se často zcela zmatené diskuse, které vedou až k tomu že fašismus je stavěn jako odlišný od nacismu. Pro podporu tohoto náhledu, podotýkám je příklad český lepší než italský.

  MOHU donu Bavorovi něco k tomu poslat, pokud by chtěl, tady je malý vzorek z jednoho článku.

  Čeští fašisté se, jak často sami uváděli, vymezovali vůči zlořádům doby. To byly poměry v tehdejším politickém systému Československa, bylo to brojení vůči pozici politických stran a vůči vnitřním poměrům v těchto stranách.
  Dále tam byl výrazný prvek sociální, kdy čeští fašisté velice kriticky reagovali na skutečné či domnělé problémy doby, na nezaměstnanost, na krizové jevy v hospodářství, na postavení různých skupin obyvatelstva, mezi nimiž se snažili najít své příznivce.
  ……
  Jeden český historik charakterizoval fašismus jako nové víno ve starých nádobách. Ty staré nádoby jsou asi dvě. Z hlediska idejí 19. století byla první nádoba nacionalismus a druhá socialismus nebo vůbec řešení sociální otázky.
  Novým vínem ve starých lahvích, které vykvasilo během první světové války, by pak byl radikální nacionalismus, kdy fašisté žádají etnicky zcela homogenní národní stát, což první republika nebyla. A z hlediska idejí socialistických nebo sociálních je to řešení na bázi syndikalismu a korporativismu, respektive stavovského státu, jako byla třeba Itálie za dob Benita Mussoliniho.

  To se mi líbí

 9. Slim napsal:

  OT (abych neplevelil u Strejdy)
  http://www.novinky.cz/komentare/400757-komentar-mzdy-ucitelu-a-kdo-na-nich-parazituje-vaclav-klaus-ml.html

  Ani zdaleka nesouhlasím se VŠEMI názory VK jr., např. s těmi (zděděnými)) na strukturu rozpočtu apod., ale ty platy učitelů, to je fakt průser. (A zdravotnictví druhý.)
  Svého druhého dědečka jsem nepoznal, ale jako učitel a pak ředitel měšťanky (když babička šla městem, byla „paní ředitelová“, hrozně jsem se styděl 🙂 ) si v Písku koupili slušně velký, jednopatrový barák.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.