Iluze a realita


Po celou řadu uplynulých let jsme měli možnost seznámit se v médiích s optimistickou současností, ale především budoucností hlavního německého města. Třeba zde na ČRo 2 ještě před necelým rokem 9.7.2015

http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/berlin-je-mesto-ktere-ma-stavu-a-kde-to-cile-klokota-neni-to-ale-misto-pro-snoby–1510310

Prostě krásný multikulturní Berlín. Nebo třeba v Revue PROSTOR o rok dříve – 2014. Z rozsáhlého materiálu vybírám jen první a hlavně poslední odstavec:

Berlín: symbol a realita

 Šimona Löwensteinová

 Otázkou je, není-li představa Berlína jakožto nové evropské metropole rovněž ovlivněna pouhým přáním, aby sjednocené Německo mělo také svou velkolepou metropoli, jako je Paříž, Řím nebo Londýn. Působí tu sice nostalgická vzpomínka na dřívější Berlín, na jehož bohatý kulturní život („zlatá dvacátá léta“) se rádo upozorňuje. Dá se však to, co bylo zničeno, znovu přivolat zpět nebo násilně obnovit pouhým politickým rozhodnutím? A je ten kulturní život, jejž vláda podporuje a jejž se snaží obnovit, stejně jako její velké projekty a plány týkající se výstavby hlavního města tou správnou odpovědí na dnešní svět a život v přížtím tisíciletí v tomto městě?

Vláda zničila do značné míry obyvatelstvu mnohý životní prostor i vyhlídky do budoucna, aby mohla stavět svou novou Germanii. Zapomněla však, že staví na písku. Berlín se nemůže stát Germanií. Je možné ho zničit, ale nikoliv přestavět a předělat na něco, čím nikdy nebyl. To neznamená, že by nemohl být znovu významným hlavním městem. To se však nikdy nestane prostřednictvím centrálního plánu. Ani návštěvníci nepřicházejí do Berlína proto, že vláda organizuje turistické atrakce, nýbrž například kvůli spontánně vzniklé akci jako Love Parade, jež přilákala letos do města přes milion lidí. Jiným příkladem úspěchu bylo zahalení Řížského sněmu před pár lety, akce, kterou politická prominence rovněž dlouho vůbec nechtěla povolit. Berlín se nestane městem budoucnosti megalomanskou výstavbou, nýbrž naopak v protikladu k ní. Vláda nechce multikulturní město a vidí vždy v nových přistěhovalcích potenciální nebezpečí („Überfremdung“); nemůže tomu však zabránit. I ničená a potlačovaná rozmanitost a spontaneita má schopnost znovu se regenerovat jako fénix z popela a vytvořit opět něco jiného, než o co se usiluje, totiž nikoliv jednotnou německou metropoli, nýbrž rozmanité kosmolitní nebo multikulturní město budoucnosti, což odpovídá skutečné povaze Berlína.

Celý článek je pro úplnost zde:

http://www.revueprostor.cz/index2.php?menu=archiv&aid=37c8&vid=43

Nu a najednou se dozvídáme, že:

http://pravyprostor.cz/multikulturni-berlin-video/

To video je ale určitě jen nenávistný výplod xenofobů, myslím si. Tak se pro jistotu podívejme do sakra maintreamové nexenofobní Mladé fronty DNES ze 12.4.2016. Tento článek (v příloze) je vlastně jen pokračováním obdobného, ale rozsáhlejšího článku v témže listě v sobotu 9.4.2016, který vyznívá stejně dramaticky.

berlin130416

My, kteří nechceme do ČR svoji povinnou dávku masové musulmanské imigrace, jsme dnes v ČR oficiálně za xenofoby a rasisty. Čerti vědí, jak se na nás bude vzpomínat třeba jen za dva roky.

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Iluze a realita

 1. jaa napsal:

  Mno, nepotěšil jste mne Hudáčku, ani já Vás nepotěším. V podstastě jsem to čekala – už od dob první návštěvy západního po sjednocení, Bylo to nebe a dudy. Na jedné půlce vzdušné čisté město, bezpečné, kde se furt neco – co pamatuji z dřívějších návštěv – opravovalo, stavělo, renovovalo a na druhé straně ušmudlané, stísněné se zachmuřenými lidmi . Už ten Ubahn byl ušmudlaný – oproti čistému východníku S bahnu. Ulice místo uvolněných lidi – přecpané stánky jako u nás když se vyrojil rákosníci, plno šunti, hlídat si kabelky a zavazadla… Byla to úleva odjet. Nedivím se že se dederoni šprajcují . byli zvyklí na pořádek a jistá práva – teď jich asi moc nemají a vědomí – že nalítli aktivistům, kteří včas zdrhli – jim asi nepřidá. …Hmm pak už jsem neměla odvahu tam jet…

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  No konečně jasné a vzorové rozhodnutí pro celou EU.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/400620-nemecka-vlada-souhlasila-se-stihanim-komika-bohmermanna-ktery-zesmesnil-erdogana.html
  Proto již nyní musí být jasné jak to bude v EU fungovat na věčné časy a nikdy jinak.
  Tož přece jen asi jsem to přecenil, mohlo by se u nás možná vzhledem k našemu vztahu k Tibetu praktikovat i něco ostřejšího.

  To se mi líbí

 3. Strejda Olin napsal:

  Sledujete ten cirkus a chaos kolem syrských křesťanů? Co to vypovídá o kompetentnosti vlády a příslušných úřadů, o kvalitě zákonů a aktuální relevantnosti prehistorických mezinárodních úmluv o imigraci a azylové politice? Miliony příslušníků cizorodých národů jsou na cestě do „země zaslíbené“, kde jsou koláče bez práce a pečení holubi létají do huby. Statisíce Arabů, černochů, muslimů, chudáků, uprchlíků, pologramotů, teroristů, fundamentálních islamistů, mužů a žen, kojenců, dětí, dospělých, mladých i starců, zdravých i nemocných, potřebných i příživníků buší na dveře Evropy v přesvědčení, že ONI mají právo a MY povinnost je nejen přijmout, ale se o ně i všestranně postarat a otevřít peněženky.
  Od roku 2007 migrace začala nabývat na masovosti. V roce 2010 požádalo o azyl v EU 260 000 osob, v roce 2014 již 626 000 a v následujícím roce 2015 dramaticky vzrostla o 123% na více jak 1,256 milonu (z toho pouze 29% z bojující Sýrie). Vlády a politici nejen jednotlivých členských států, ale i EU jako celku tedy minimálně pět let musí o tomto narůstajícím problému a eskalující krizi vědět. Lidově řečeno na toto nebezpečí a ohrožení vlastních občanů kašlali a co je horší, vědomě a zřejmě účelově ho ignorovali. Blížíme se půlce roku 2016 a EU je v otázce obrany Schengenského prostoru, kontroly imigrace a problému poskytování azylů jakoby paralyzována. Fyzicky není o imigrantech přehled, legislativa je chaotická, integrování se nedaří, každodenní praxe dává za pravdu varování „xenofobů, rasistů a nacionalistů“ a naopak ze základu vyvrací teorie a řeči vítačů, multikulturalistů a sluníčkářů.
  Jedním z mnoha příkladů budiž hurá akce náboženských blouznivců z Generace 21 a podpořená vládou, která totálně selhala. Skupiny Syřanů (o kterých jak se ukázalo nikdo nic neví) se pohybují neorganizovaně řízeně mezi Českem a Německem, jsou jim odebírány a vraceny pasy, jsou pouštěni a zadržováni, nikdo neví co chtějí a nikdo si s nimi neví rady, protože po tolika dlouhých letech neexistuje jednotná legislativa a protože největším problémem je neposlušné Rusko, lidská práva v Číně, nesvobodný Tibet a stovky dalších „problémů“, které nedávají občanům EU spát.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Mezi nekrásnější zvuky, které znám a miluji od mládí (třeba hudba Beatles, ranní zpěv ptáků, hukot jezu v Katovicích), patří i natahování závěru ruční palné zbraně. Je v tom zvukovém doprovodu kontaktu kovu o kov něco burcujícího, ale současně i uklidňujícího. Jako by to říkalo: „Tak tedy teď, cesta zpět už není!“.
   Jistě, bývalo to jednoduché. Ráže většinou jen 5,6 mm (pokud nešlo o velkorážní revolver 0.38, ale tam se závěr nenatahuje, neb revolver žádný nemá) a to ještě ve verzi short. Ale stejně, náboj s kovovým klepnutím vklouzl do komory, ještě jedno „nahození“ ruky směrem k panákům, a pak už jen paže dolů v úhlu 45 stupňů, a „hóóóp“. A panáci se s bouchnutím otočili čelem a pak už jen první za 1,3 na spodní okraj hrudní kosti a správně držet kadenci a poslední za 3,8. A za další dvě desetiny „klap“ a panáci do půdní polohy bokem ke střelci. Startovacím zvukem té krátké etudy bylo právě ono natažení závěru.
   Až to bude naostro (protože to nemůže nepřijít), bude to formálně stejné, Natažení a spuštění, „cvak“ a náboj, teď už asi 9 mm para, bude v hlavni. Potom dál už to asi nejspíš bude trochu jiné, ale člověk si zvykne, myslím.
   Jak říkával můj nebožtík tatínek: „Co musíš, jako bys rád“.
   Matematici prý říkají, že správné řešení příkladu vás udolá svou neodbytností. Něco vypočítáte, ale nějak se vám to nezdá. Tak to zkusíte jinou cestou, ale vychází to stejně. Tak ještě jinak, ale furt to vychází.
   Správné řešení prý udolá svou vytrvalostí a neodbytností.
   Kéž by to moje první řešení bylo chybné, ale zatím to vypadá na správný výpočet. Bohužel.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Velmi povzbuzující zvuk, nepochybně. Pokud se dobře pamatuju, tak jedna teorie říká, že z těchto zvuků je odvozen název Ku Klux Klan. Taktéž původně hnutí bývalých vojáků.

    To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Je to jen duševní masturbace. Milionů, jimž bylo vsugerováno, že demokracie je vládou lidu, že volby jsou spravedlivou formou rozhodování o jednání podle vůle většiny, že může fungovat rovnost práv a svobod mezi ekonomicky nerovnými a že na rozporuplné společenské základně může fungovat harmonická nadstavba. Jsou tak zpitomělí, že jen onanují a přitom věří, že souloží. Inu, komu není rady, tomu není pomoci.

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    To je text pravého muže!
    A co teprve opakovací puška, to zarachotí 4x.
    Nahoru, dozadu (cinknutí vyhozené nábojnice) ,dopředu a zase dolu!

    To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Vypadá to, že se chystáte na stará kolena do popravčího komanda. Tam je to podobné jako na střelnici. Pokud je pravda, že do Evropy chodí již vycvičení mladíci, bylo to poněkud jiné. Šance proti někomu, kdo je odhodlán obětavě zemřít není moc velká. Proti vycvičenému je to podobné, šance malá. On si vybírá a vy se bráníte.
    Jediná rozumná cesta je něčemu takovému zabránit. Pokud se to nepovede, bude pozdě. K čemu Vám bude jakákoli zbraň, když útočník i se svými obětmi bude již v nebi. Každý v tom svém, samozřejmě.
    Ale, Vy to víte stejně dobře jako já.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Počítal jsem to taky a vychází mi to stejně. Ten zvuk mám taky rád. Je neodvolatelnej.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Natažení závěru je jeden z těch „chlapských zvuků“. Parádní je třeba padesátosmička. Nebo Mauser C-96, to je složitá strojovna. Moderní pistole už takové pěkné zvuky nedělají.

    Co dalšího ? Třeba otevírání lahvového piva.

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Nepovažuji Generaci 21 za náboženské blouznivce. Spíš tipuji na převaděčský gang.
   Teď to ale nerozsoudíme, je to příliš čerstvé na to aby se řekla pravda.
   Snad za pár let, možná nikdy. Co na tom záleží?
   Nebyly takových záležitostí už za těch 25 let miliony?
   Smíření s tím tady obhajují ČSSD (poznámka pro Slima a Jose 🙂 ).

   To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Slimáci k nám zatím nelezou, protože v rámci budování demokracie je Czechia ( nebo jak se teď po novu Čehúnsko vlastně jmenuje ) vyžrána až do základů. Pečení holubi zde nee, takže po určitou dobu bude klid. Možná si tu vyhodí něco do luftu, to aby nevyšli ze cviku, ale o navýšení populace v těchto končinách zatím usilovat nebudou. A protože se jejich průsery budou v Evropě řetězit, tak je naděje, že nová politická reprezentace uzavře hranice a my přežijeme. To bude bájo, až Pehe, Dinstbier, Mitrofanov, Zaorálek, Štětina, Telička, Zlá tuška ….. budou v disentu zakládat Chartu 17 ( 18? ). Už aby to bylo.

  To se mi líbí

 6. tata napsal:

  To je hruza ,stejně stoho udělají jen klukovinu,Ach jo

  To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Jen tak malé připomenutí – že budou – co – no volby:: 🙂

  http://zpravy.tiscali.cz/z-dresu-do-kravaty-proc-se-cesti-sportovci-cpou-do-politiky-274585

  jejda….už to začíná… 🙂

  To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  a ještě něco:
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/daily-mail-prejmenovanou-ceskou-republiku-si-zameni-s-cecenskem/
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/daily-mail-prejmenovanou-ceskou-republiku-si-zameni-s-cecenskem/

  Tak by mne zajímalo – co tím socani sledují a taky – proč je kvůli tak důležité věci – maxi ticho u presstitutů. Že by to měli nařízené…A Zaorálka delegova¨t na tu misi na Mars.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Čechii a Čečnu si může plést jen analfabet.
   Trochu spekulace. Kníže by chtěl Bohemii, asi aby z toho názvu zmizeli Češi jako etnikum a zůstal jen zeměpisný název. Mě by se Bohemia líbila, ale v současných poměrech Čechie z tohoto důvodu lepší.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ale já netvrdila, že v článcích jmenovaných press… nejsou analfabeti.

    To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Pane Hudče,o to aby z názvu země zmizeli Češi se ož asi tak čtvrt století stará jakási podivná skupina, která se nazvala Iniciativa česko/Czechia.. Je to skupina lidí z Masarykovy univerzity v Brně (letos na příklad za ní coby „hlas odborníků“ funguje prof. Šrámek), potom pár lidí z brněnské části Ústavu pro jazyk český Akademie věd zde na příklad hlavně L. Čižmárová. Tahle parta má zjevně za hlavní cíl vyhnat Čecha z názvu země. A sehnali si i politickou podporu, na př. jeden dost negramotný senátor také z Moravy. Jedná se o typický projev lokálního nacionalismu.

    To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   S Čečnou si nás pletou dávno i bez Čechie a navíc se dle některých naše země nachází na Balkáně a prý u nás byla v devadesátých letech válka. Takže tolik k našemu významu pro svět. Tedy pro ten vzdělanější a vyspělejší. 🙂
   A cože tím socani sledují? Jejich starosti na mou hlavu.

   To se mi líbí

 9. Jeff napsal:

  ..ale co chceme bránit tou pistolí? Naše bankomaty „českých“ bank v čele s „ČN“B? Nebo „naše politiky“ Subbotku a mafiána Babiše? Exekuovanou vládní stranu č.1? Nebo naší Českou televizi, pardon, blbej fór..Nebo bránit naší rovnoběžnou konvergenci k Německu, co se týče „vývoje“ mezd, nebo českou fotbalovou lžiligu? „České“ firmy vyvážející dividendy nebo sto elitních Čechů v čele s Kvitovou, co si před námi ukrývají prachy v rájích? Já teda marně hledám, pro co bych nasadil krk. Mám pocit, že se tohleto nedá vysedět ani vychatařit. A Němcům to patří.

  To se mi líbí

 10. Hudec napsal:

  Když neexistuje dobré řešení, zpravidla se volí to nejméně špatné.
  Mimochodem, pistolnická éra pomalu odchází, nastává éra samopalnická. Vím, že na principu to nic nemění, to jen pro přesnost.
  🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.