Glossarium minor XLI


Ale vždyť ještě nechodí

Ekonomické podobenství

Narodila se mi vnučka. Jako druhé dítě po starším bratrovi. Vnuk už chodí do školky a vypouští kouzelné průpovídky. Poslední z nich odůvodňovala, proč nemůže v sobotu nikam jet. Má totiž pracovní den.

Vnučka zatím jen leží, obrací se, houká i pláče. Také bude jednoho dne chodit do školky a určitě vypouštět své vlastní kouzelné průpovídky. Ale teď ještě nechodí.

A v čem je ono podobenství? Začíná se k nám dostávat čínský kapitál. Začíná a je ve fázi té vnučky. Ale i on jednoho dne vyroste.

Hýčkaný terorismus

Pokud jsou pravdivé informace různých zpravodajských agentur, belgické bezpečnostní síly zcela pohrdly všemi varováními a  výstrahami ohledně nebezpečí teroristického útoku. Jako by si své potenciální vrahy přímo hýčkali. Budiž, je to jejich volba. Ale pokud jsou ty informace pravdivé, měly by zasáhnout orgány Unie i NATO a odstěhovat své kanceláře z místa, kde policie sice ví, že má město plné džihádistů, ale nehodlá si je vůbec hlídat. Takové město je totiž nebezpečné i pro obě organizace. I když…

ALS

Tato zkratka představuje jednu z nebezpečných a zatím nevyléčitelných chorob. Pacienta postihují čím dál více různá ochrnutí, až nakonec umírá. Ale po dobu té choroby potřebuje určité zdravotnické pomůcky. Má na ně samozřejmě nárok, ale vyřízení žádosti trvá někdy až tak dlouho, že choroba postoupí do stádia, kdy pacient už potřebuje něco účinnějšího. Organizace ALSA, která se stará o pacienty s ALS, dospěla k rozhodnutí, že si založí půjčovnu pomůcek, aby mohla svým klientům pomáhat rychleji než stát a jeho sociálně zdravotní systém. Možná by bylo lepší, kdyby takovou půjčovnu zavedla organizace, která má výdej zdravotních potřeb v popisu práce. Aby se ALSA mohla věnovat svému původnímu poslání.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

72 reakcí na Glossarium minor XLI

 1. Cech napsal:

  No nevím nebudu zde již do mrtva opakovat zásady, které stanovil především předseda Bohuslav Sobotka spolu s šéfem sněmovny Janem Hamáčkem, kde čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi připomenuli osudy nešťastníků, které jeho čínský totalitní režim ničí a pronásleduje.
  Čínský prezident byl potom nucen vzít jejich zmínky na vědomí.
  Při návštěvě USA náš předseda jednoznačně stanovil zásadní a téměř jediné naše možnosti spolupráce a to s USA a EU, kde krom okamžité realizace smlouvy TTIP, se dožadoval dalších nejen obchodních ale hlavně politických intervencí USA.
  Předseda také celkem srozumitelně popsal, co si pod přímými politickými intervencemi představuje.
  Předseda také jednoznačně zpochybnil význam těch několika smluv viz :
  http://ekonomika.idnes.cz/cinane-na-prazskem-hrade-podepsali-dohody-za-desitky-miliard-seznam-1px-/ekonomika.aspx?c=A160330_164724_ekonomika_rts
  Zde se předseda opíral o studii 6/12 projektu národohospodářského ústavu.
  Proto nebýt vystoupení Hynka Kmoníčka, proč a jak nám státy EU chtěly zabránit získat čínské investice, tak by možná mnohým z nás jednání naší koalice a naší opozice připadalo přinejmenším podivné.
  Tož bohužel v otázkách přijetí čínských investic, jako něčeho opravdu druhořadého, tedy až po politickém zhodnocení, jsou naše koalice a také i naše opozice v naprostém souladu a řekli jasně ústy našeho předsedy, nejdříve politika a teprve následně možná ekonomika .

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Opakujte, opakujte, opakování matka moudrosti … říká se… ale platí to?

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   já Vám k tomu něco přidám …. dějou se to věci

   http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/videla-prazska-kavarenska-chaska-jak-ji-ujizdi-vlak

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    To je pěkný počtení … kéž by to byla pravda.
    Ale není, mají podporu ve vládě, v médiích, i u voličů – realita. A mají za sebou peníze, podvodníky, žumpalisty, „umělce“, zloděje apod.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     No u voličů bych si tak jistá nebyla, ale ve vládě a především v mainstreamu ano. Co na to tata a Jos? Jak se k tomuto staví Jos, který, je jak jsem pochopila je proti jakémukoliv náboženskému šílení, jak to že mu nevadí, že za vlády a tedy koalice kde má hlavní slovo ČSSD, se tohle mohlo vůbec stát? A jak to že 30k členů ČSSD proti tomu neprotestuje?

     To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Mají za sebou především ty, kteří šíří nepřátelství ve „vlastních řadách“.
     To si Bursíci a Kocábové musí mnout ruce.

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Já mám jenom obavy jestli si psavci neuvědomili, co je kontraproduktivní – a že lidi v souvislosti se svými znalostmi a zkušenostmi strani tomu dehonestovanému…. a že velkému svatořečení nevěří.

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Víte, mne na tom rozčiluje fakt – že se stále hledají důvody pro ano – pro smíření se stím- jak snížit opravdovou vzdělanostní úroveň, že se stále někdo zvýhod’ňuje proti původnímu obyvatelstvu s tím, toto je stále více deptáno a snižováno. Kruciš písek – vždy’t místo cyklostezek a dalších vtákovin – by stačilo nastavět nebo obnovit školky,Mateřskou slušně zaplatit, nevychvalovat furt single – a ty co s jedním dítětem jsou za hvězdy. Tvrdě vymáhat a postihovat neplatiče alimentů – ať otce nabo mathy. Hlidně i basu nebo zvíšit daně… pod .
    Víte v jednom scifi – radil kosmonaut novému panovníkovi zdrcenému úbytkem obyvatelstva: Dejte každé rodině za narozené dítěte 1 eku a při každých narozeninách další. Uvidíte jak rychle se to změní. Na námitku že ro bude drahé – zase se to vrátí peníze lehce nashromáždíte… A tak si říkám proč to nejde u nás.
    Tož tak

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Protože máme kapitalismus 21.století a nemáme socialismus 20.století. Jak jednoduché, milá jaa ….
     A zkuste mi zdůvodnit, že by to nebyla pravda 🙂 .

     To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Mají spolu děti, žijí spolu jako manželé a rodina. Ale pro úřady je ona singl samoživitelka, neb je to díky debilnímu sociálnímu systému výhodné.

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      To je pravda, strejdo, ale sigle život je stejně zbytečně propagován.
      Zřejmě je to důsledek toho, že kde-jaký debil dostává prostor, nebo spíše neexistencí jakési základní státní ideologie, přes kterou by bylo minimálně neslušné mediálně nerespektovat.

      To se mi líbí

   • jaa napsal:

    A co ještě nechápu – katolickou církev. Je to o sebezničení -když už ,tak s sebou Vás – když nás nechcete – stáhnem co nejvíc? Poslouchajíc včera Halíka u Jílkové – Oni si snad vážně myslí že nebudou první na řadě? Jak propána chtějí převychovat lidi – kterým je od malinka sugerováno – že ‚daur je nepřítel a jako takový – žádné slitování?
    Vážně nechápu

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Proč by to nemělo být možné? Podobné „nápady“ mívá údajně významná část obětí násilných trestných činů a jedním z důležitých úkolů při psychologické pomoci obětem bývá jim tu blbost nějak rozmluvit. Tady to asi poněkud odflákli a na rozdíl od většiny obětí, které to pak ničí v soukromí, on tu pitomost jako politik dokáže bez rozpaků vykládat veřejně 😦

    To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Vím, že nemáte rádi odkazy, ale mě se tyhle názory moc líbí. Snad i vám. I když je to zase jako vždycky iluze. Ale vyjadřuje tutéž skepsi kterou s ním sdílím : je to v lidech, a pokud nezmění své chování a vnímání politiky nezmění se nic…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Blogger-ktery-oslovuje-lidi-Kvuli-karikaturam-vysli-muslimove-do-ulic-po-teroristickych-utocich-jsem-jich-cekal-miliony-Nic-Tichy-souhlas-429695

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   hele apostol v dvoch menach,chovanie mame v podstate rovnake od kedy clovek na svete zakladne pudy sa velmi nemenia,len kus obrusili technickym pokrokom,je to jak pisem tou skurvenou sebrankou od public information,tam pes zakopany,bo keby toto,co sa tu drista bez prestania davali v televizii a vselijakch politickych besedach,to v praze by uz davno tiekla krv,ani posrat by sa nestacili a stale opakujem vy antikristi,morduje sa krestansku holotu to ticho po pesine a mainstream zasrany ukazuje male deti,ktore utekaju pred vojnou,ktoru rozputali ty tam,co vam teraz vtiskaju,ze musime byt human,nikto nevrieska z tyc prolhancov a neukazuje uspech traktarov,pricom koalicia tam bombarduje roky,hlavne amerika dronamy,bo jim pasuje,ale nam,aby pasovalo to seru,ked sa ukazuje v praglu,ze par stovak hovori nie islamu,policia zasahuje,lepsie jak za komuny,aby ochranit narodni frontu,chrania tie kurvy od slnecnice,bo maju na tom biznis a prizdisravaju v zaujme niekoho druheho a nie vas,predtym moskalom a teraz ,ked tak porovnavam casom lepsie zapadu,nasa resperezentacia,to holota,co na komunistu ukazuje,ale casom ho prebija,hlavne s tou policiou,kurva nazenu na svojich obcanov,co im vernost prisahali,videl som na zasranom sarisi,okolo sariskych michalian,jak zakrocili proti tym,co chceli ukazat jak tam cigani uraduju,chrani sa cigana a stareho burana tam pomaly zabili,videl som na youtube aj v cesku jak si cigan duma,co on je a jake ma tam pravo,ja ilegal v tej riti som nula bol docista,ale ked som robil a peniaze mi skurveny polacek nedal,state NJ mi vybavili a platil , dva razy som sam na sebe vyzkusal a bol som nelegalna holota a legalny polacky srali a tiez sa so mnou nesrali,ked som jazdil bez vodicaku,nijaka rychlost,ci alkohol,proste ma zastavili bo ja vyzeram jak terorista a platil som jak cernej a nezaujimalo ho s kade ja tu priletel,jak ja tu dodrzujem pravo ho najprv zaujima a nie color,religia,ci postavenie,tu chceli prijat ludi zo syrie a odlozili na dva roky a tam sa to berie jak ide,mate stastie,ze ste holota,oproti reichu,uz tam ukazane,jak stojite financne v unii,dobre ja viem,ze to viete,oni to vedia a hovno,tak neplakat,bo kurva predtym linie strany a teraz linie pravdy a lasky,pred tym som utiekol tiez ja proste emigroval pred demokraciou nasho typu,byt prizdisrac a ojebovat dalej svojich ja komuna,tak zijem neutralne da sa povedat,bo robit by som musel vsade a vsade by som mal standard daneho kraju,tu nehra rolu ci amerika,myslim oproti nam,aspon zasranemu vychodu,ked sa na vyplatu caka 3 mesiace a vypalata to do boha volajuca sranda,co normalka,co som kukal jak tela a posluhal si svojich buranov jak tam ide v u tych zamestnavtelov,to ked som tu dristal,to tiez kukali jak telata,bo vychod to nie pragl a myslim,kdekolvek v pepikove to tiez tak funguje,bo za komuny,ked si pomyslim,ze mala byt vyplata,co nebolo do pomyslenia,aby nebola a stiahli holote po 60kcs,to ani zo stranickeho vyboru,ci roh,ci akejkovlek pizdy,by sa im krvy nedorezal a hned dali holote prescas,aby dorobila a teraz,to hradny pan kazdy tam,co ma kus peniaza a vy poddana holota v dolinach nazdar,

   To se mi líbí

 3. tata napsal:

  Petrpavel napsal:
  8.4.2016 (12:13)
  ODS má budoucnost.
  Klidně mohou oslovit nejenom malopodnikatele a živnostníky, po kterých chce dupat Babiš, ale i dělníky, kterým se prochází po hubě ČSSD.
  A cigoši ČSSD nespasí, ti nevolí, a když, tak toho, kdo zaplatí.

  stímto jste souhlasil……….tak co jsem vykonstruoval

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Proboha tato, znova : souhlasil jsem s tím, že takto bude jednat mnoho voličů, copak nevíte, že malopodnikatele a živnostníky oslovuje ODS z velmi valné části trvale, že Babiš ač pravice jako poleno šlape na paty těm malým a tak se ti obrací k ODS a TOP taky ví každý, že mnozí dělníci nepochopitelně volili ODS i dříve a volí i dnes – a že jich přibude díky přizvukování socanů babišovcům a lidovcům a díky přizvukování socanů migrantům a neziskovkám ví taky každý, že cigoši volí toho kdo jim zaplatí je přece taky známo.
   Konstatuje vittta jen známá fakta a já s nimi souhlasím. Nic víc. Žádné doporučení levičákům volit ODS!

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Oni (ODS) tu rukavici ještě nezvedli.
    ODS je strana, která je historicky zatížena debilitou.
    Takže rukavice leží, leží….a ODS na ní kouká….ale ještě je nenapadlo jí vzít.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Ač-li to není tím, že jsou to většinou teoretici nikoliv praktici- O praxi nemají snad ani tušení že exstuje. . Nedají-li se použít teorie staré, je napřed potřeba zformulovat nové, pak je prodebatovat odsouhlasit a medializovat vlastní hytrost a až pak…. –otázkou zůstává… kdo je bude realizovat. Na tom se jim zatím všechno jaxitaxi…. ,mnó – ne právě povedlo.

     To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Prosimvás, Tato, to je psáno jako ironie….hořká.
   Protože zmiňované skupiny jsou vystaveni čím dál většímu opovržení a tlaku.
   Živostníci a malopodnikatelé jsou zloději, co nám všem ničí budoucnost a dělníci jsou debílci ze IV. nejlépe III. cenové skupiny, co mají IQ tykve.
   Žádná tato skupina nemá dnes na politickém poli zastání, slabé kvílení ODS, ani slaboduché výroky Kalouska stran ochrany živnostníků na tom nic nemění.
   Dělnictvo pak nemá zastání ani teoretické.

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    JENŽE u někoho je ta ironie zřejmá,nebot je to jeho styl,Vy TAK nepíšete a zatím všechny odpovědi spíše byli okecavaní jak prosté v první reakci ujasnit že to je ironie.

    ANO dá se souhlasit že to je hořká ironie že plno voličů zapomene co zde představuje,a představovala ODS……….ANO i tím že se čím dal hůře chová ČSSD,,,,,,,,,,JE PRO MĚ POCHOPITELNÉ že někdo volit ČSSD NEMUŽE,koněčně já jí ted volit nebudu co bude v budoucnosti nevím ale vždy tam musí zaznit že ten co volil LEVICI ,čssd……….nemuže pro něj byt přijatelná volba ODS………NE S PRINCIPU ALE proto co dělá,je hlupák nevidí že ona se nezměnila a nezmění ani jiným než FIALA…………TO je ten kontext

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Moje reakce jsou více či méně ironické nejméně ze 60%.
     Není moje vina, že to TVRDOŠÍJNĚ nechápete.
     Kdybych měl chuť se hádat, fakt bych si vás vybral jako prvního, ale… mějte rozum!

     To se mi líbí

 4. tata napsal:

  NO já tam čtu něco jiného,ano okecat se to dá………….jenže to by VITTA NEMOHL neustale psat jak je ČSSD HORŠÍ jak TOP,ODS………..NEJDE O DOPORUČENÍ……..jde o celkové klima je plno voliču kteří se orientují podle novynových titulků aspon levicový volič byl měl své psaní upřesnit a dát tam vsuvku……..jak jsem psal ano je klidně možné že plno jinak levicových voliču zapomene na vlády KLAUSE,TOPOLA,NEČASE……….ALE člověk jako VY hodně obhajující TED KSČM……BY TEN souhlas stím co napsal měl podminit ten kontex………..ten rozdil vlád by pro levicového zvláště voliče KSČM JE NESPOCHYBNITELNÝ………….TO NENÍ konstrukce ale fakt,dopad když použiji jeho slova ………………ale i dělníky, kterým se prochází po hubě ČSSD.
  nebot ods se jim po té hubě procházela mnohem vice

  A VOLIČ jako VY by tam měl uvest ten kontex………..něco ve smyslu ano je dost pravděpodobné že se tak stane protože volič opět nalitne těm hezkým kecum.

  Vy naopak připouštíte že levicový volič bude volit ODS OPRÁVNĚNĚ……….JINAK SE TO CHÁPAT NEDÁ
  ČSSD (a ANO a KDU) budou tak dlouho dělat špatnou politiku až se lidi naštvou a vrátí se voličsky k ODS i kdyby nechtěli.

  to neznamená nic vic nic min že i VY JSTE zapomněl co oni dělali a ten rozdil třeba vlady ted a NEČASE……………TO není konstrukce ale nepochopitelnost jak i VY RYCHLE stracíte pamět

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Ztrácím s vámi tato trpělivost, ne paměť.
   Chápete jaký je rozdíl mezi „levicovým voličem“ a „lidmi“? Úplně jiná množina.
   Ano, nechat si nakopat do zadku (jako od ČSSD) je lepší než se nechat přizabít (jako od ODS a TOP), v tom jsem s vámi vždycky souhlasil, a vy omíláte pořád svou smyšlenku že ne.
   Ale není ještě lepší se nechat pohladit v intencích skutečných sdílených levicových názorů (a vy jste snad levičák, aspoň to tvrdíte, nebo ne?) slovy, a až bude síla, i činy skutečnou levicovou stranou …. ?(vynechávám aby oni dva čertíci zase jako obvykle nevyskočili z krabičky).

   To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Omlouvám se všem a majiteli prostoru zvlášť za OT, ale k večeru se objevila zpráva, že Chorvatsko zablokovalo pokračování. Chorvatská prasárna spočívá hlavně v tom, že ve spolupráci s H:D:Goenscherem a K.Kinkelem, s německou a rakouskou politikou mělo zásadní a lví podíl na rozpoutání krvavého konfliktu v Jugoslávii a tímto se snaží znemožnit stíhání chorvatských válečných zločinců. Goenscher zemřel před pár dny a všichni se mohli rozplynout. Já si myslím, že měl i s Kinkelem sedět v Haagu před soudem společně s Miloševičem. Ostatně dějiny mluví jasnou řečí. Německo se sjednotilo a posílilo. A okolo? Zničené Československo, rozvrácená Jugoslávie a donekonečna týrané a ponižované Srbsko. Německá zahraniční politika je prostě konsistentní po staletí. A kancléř Bismarck, původní plánovač atomizace a rozvratu Balkánu tleská v hrobě.

  To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Sorry. Mělo být: … k večeru se objevila zpráva, že Chorvatsko zablokovalo pokračování jednání se Srbskem o vstupu do Evropské unie.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Vzhledem k současnému směru vývoje v bruselském Byrokratistánu jim za to Srbsko možná časem pošle děkovný list. 😉

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Máte možná pravdu oh. Ale z hlediska zájmů EU je monstrozní tupohlavost takového jednání až neuvěřitelná. Asi chtějí, aby se Srbsko obrátilo na svého tradičního spojence – Rusko. A vytvořit nový krizový bod docela blízko od nás. Já bych se bez vlivu těch pohrobků ustašovců docela dobře obešel.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Upřímně řečeno, já také.
      Ale když trochu pustím svou fantazii na špacír, řekl bych, že tyhle chorvatské vidle v soukolí rozšiřování EU bruselským vládcům vesmíru nijak moc nevadí. Umožňují jim totiž přibrzdit rozšiřování EU a upustit trochu tlak odporu proti postupující eurointegraci, aniž by oficiálně museli měnit svou politiku, a současně se tak mohou zbavit odpovědnosti za všechny problémy, které by ty vidle mohly vyvolat.
      Kdyby jim to vadilo, nepochybně by dokázali dát najevo svou nelibost, stejně jako to udělali kdysi vůči Rakousku (Heider) nebo v současnosti proti Polsku. Případně by to bohorovně ignorovali, jako holandské referendum o přidružení Ukrajiny.

      To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Všechno je jinak nebojte se, na nějakém národním rozhodnutí v EU tak nějak nezáleží.
     Klidně ať si odhlasují cokoli, rozhodující je jak se tam nahoře rozhodne.
     http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/400053-evropska-komise-chce-zrusit-ukrajine-vizovou-povinnost-nazvodry-nizozemskemu-referendu.html
     Otázkou zůstává pouze jediné, které rozhodnutí je určujíci. Zdali prvotní z Washingtonu , D.C. nebo druhotné z Bruselu, D.C.
     Tož pokud vyřešíme tuto otázku, nemusíme pořádat žádná zbytečná národní referenda.

     To se mi líbí

 6. Strejda Olin napsal:

  „Dějiny všech dosavadních společností jsou dějinami třídních bojů“. V každé společnosti s výjimkou nepatrně krátkého období existence socialistických států jsou v zásadě dvě skupiny (třídy) lidí – vlastníků a nevlastníků výrobních prostředků (podnikatelů a zaměstnanců). Na tom se nic nezměnilo. Obsah je stejný, jen forma je jiná. Podstata se jinak projevuje a to, že rozdíly nejsou tak jasně zřetelné napomáhá k tomu, že lidé uvěřili propagandě že třídy zmizely, rozpory se setřely a projevují se jen v bezvýznamných a snadno řešitelných rozdílech. To za prvé.
  Za druhé nepřestalo platit, že politická moc je jen vnějším projevem moci ekonomické. Nikdo a nikdy v celých tisíciletých dějinách skutečně nevládnul, pokud neměl v rukou ekonomickou moc. Majitel výrobních prostředků k obhajobě a prosazení svých zájmů nemusí nutně sedět v parlamenu, nebo v zastupitelstvu obce, města a kraje (také je to spíš výjimka, než pravidlo. Na to má „své“ lidi, politiky). Dnes lidé už ani nevědí, kdo je skutečným vlastníkem. Ten je skrytý v džungli eseróček, akciovek, holdingů, korporací, nerozluštitelné spleti sesterských firem, neustále zanikajících a opět se jinde vynořujících, střídajících se vlastníků a přeléváním kapitálu v mezinárodním prostoru celé planety Země. Ale to přece neznamená, že skutečný vlastník výrobních prostředků zmizel, že již neexistuje, že nemá žádný vliv a žádnou moc, že to je jen pozůstatek „Marxovy a Engelsovy fantazie“ z poloviny 19. století a že tedy žádné třídy neexistují a že tedy i teorie o jakémsi třídním boji jsou jen terorismem lůzy, socek a „neschopných“ proti „ctihodným“ občanům, kteří se vyznačují mimořádným talentem, nadprůměrnou inteligencí, nezměrnou pracovitostí a pílí a tudíž zaslouženým, vysoce nadstandardním majetkem.
  Tak tedy tito „ctihodní občané“, v dnešním globalizovaném světě skrytí a obtížně identifikovatelní a uvnitř své třídy rovněž strukturovaní, kteří ve svých rukou drží 90% veškerého světového bohatství, mají ekonomickou moc vládnout i mocí politickou (u nás v Česku, na tom malém dvorku, se jim výstižně říká „kmotři“). Kmotři jsou těmi, kdo rozhodují, kdo vládne. Jen to tak vypadá a lidé tomu věří, že moc má lid, že „demokraticky zvoleni“ vládnou ODS, ANO, TOP 09, KDU-ČSL nebo ČSSD, že moc vládnout má Fiala, Babiš, Kalousek, Bělobrádek nebo Sobotka. Tato moc jim byla kmotry jen podmíněně propůjčena. Propagandou zmasírovaní a dnes již úplně zpitomělí voliči věří, že zvolením té či oné politické strany nebo tzv. nezávislého hnutí jsou schopni změnit své sociální postavení, vnitřní a zahraniční politiku. No, pokud jim stačí, že z bohatě prostřeného stolu jim bude poskytnuto více drobků, pak jim tento politický pluralismus bude vyhovovat. Je politiváníhodné, že právě k tomu po celou svoji existenci levicová sociální demokracie voliče vede a v tom je podporuje. Ona totiž neusiluje o převzetí ekonomické moci, ona jen žádá ekonomicky mocné vlastníky výrobních prostředků aby byli „hodní“ a vůči svým zaměstnancům projevili „lidskou tvář“. Aby jimi poskytovaná almužna byla štědřejší. Co takovým postojem sociální demokracie (nejen ona, ale i jiné tzv. levicové strany s výjimkou komunistických) způsobuje? Především kolaboruje s vlastníky, pomáhá udržovat tento nespravedlivý systém a hlavně docela úspěšně rozbíjí jednotu nevlastníků.
  Já prostě věřím, že levice se má sjednotit a společně bojovat za změnu vlastnických poměrů (třeba v rozsahu znárodňovacích dekretů presidenta Beneše) a dosáhnout toho, že prostřednicvím ekonomické moci bude mít absolutní většina i moc politickou a tedy de facto, nikoliv jak je tomu dnes pouze de jure.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No tato – jednu zajímavost z těch mých oblíbených scifi. On tam jeden hrdina říká:“ Víte pane prezidente , znárodněte to – stále jsem stoupencem soukromé iniciativy, jsem, jejím živým příkladem – ale na nižší úrovni. a ve svobodné konkurenct. Jakmile nějaká společnost získá faktický monopol na jedno či více zásadních odvětví – je lepší když to řídí stát.“.
   Vzhledem k tomu, že série vznikla v poslední půli minulého století a že autor byl francouz . řekla bych že věděl o čem píše – na rozdíl od dnešních scifistů……a k nám to došlo kralítko POZDĚJI.

   To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Řekl bych Strejdo Oline, že tady pomalu formujete ideový základ pro novou revoluci. To je to, co v současnosti levice velmi postrádá. A koneckonců každý člověk, který pochopil jak nefunguje tržní systém, neoliberalismus a další podobná hesla. Ale jednu věc jste vystihl dobře. Pojem vlastnictví, jeho zásadní význam v řádů věcí a jeho chápání. Současná neoliberální parodie na pravici (a u české pravice to platí až extremisticky) prakticky uznává výhradně jednu formu vlastnictví – soukromé, individuální. Já sám si jen v této chvíli uvědomuji, že znám asi devět forem vlastnictví (státní,regionální,družstevní, zaměstnanecké …atd.), které česká pravice zcela vytěsnila. Tohle vykastrování pojmu vlastnictví ideově umožnilo naprosto mylné liberální chápání společnosti coby sumy osamělých jedinců. Umožnilo to provozovat Ježkovy a Klausovy pohádkové žvásty o hledání konkrétních vlastníků. A v průběhu Klausovy privatizace se snažili (a docela úspěšně) ze všech sil zakrýt fakt, že majetek, který byl kolektivním majetkem všech obyvatel této země, musel být nejdříve vyvlastněn. Obyvatelé byli zbaveni svého práva na tento majetek. A tito skuteční vlastníci (Klausova vláda vlastníkem v žádném případě nebyla) byli vyvlastněni bez náhrady. Proto měl Zeman naprostou pravdu, když mluvil o loupeži. Jakousi náhradou měla být těmto občanům kuponová privatizace. Ta však ani zdaleka nepokryla rozsah privatizovaného majetku. Předstírala, že dává něco lidem zadarmo. Ve skutečnosti nabízela skutečným vlastníkům cinknutou lotynku o část jejich vlastnictví. A nejedná se o drobné. Jedná se (podle Statistické ročenky z roku 1991) o milionové částky na jednoho občana včetně kojenců, v cenách z roku 1990.
   Já bych Oline přidal k vašim úvahám ještě požadavek restituce tohoto majetku. Ostatně, všichni ti pravičáci a flanďáci pořád hovoří jasnou řečí: Co bylo bylo ukradeno, musí být vráceno.

   To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Hodně vystižné.
  Samozřejmě s pohledu člověka levicově smyšlejicího.
  MYSLÍM že si lepe vystihl co já piši,sice ne tak srozumitelné a kde semnou většina nesouhlasí a ani ty.
  Co takovým postojem sociální demokracie (nejen ona, ale i jiné tzv. levicové strany s výjimkou komunistických) způsobuje? Především kolaboruje s vlastníky, pomáhá udržovat tento nespravedlivý systém a hlavně docela úspěšně rozbíjí jednotu nevlastníků.

  To je to co co nák nedokážete střebat nebot by jste chtěli ideal ale ten nexzistuje………….ve své podstatě socialní demokracie nikdy nebyla ani v historii vyloženě levicová strana,ta vždy lavirovala na tom středu,dokonce v minulosti bych řekl že více k těm malím podnikatelům než k dělnické třidě.Myslím 1 republiku……….po pádu komunistů nahradila KSČ ALE JEJÍ KOŘENY jsou jinde a VY ji to neustále předhazujete jako její kolaboraci.Ne to jsou její kořeny a její hlavní zakladna členů má tento postoj.

  Proto je pro mě usměvné,když argumenty tady proti ní zaznivají že není levicová,že se zpronevěřuje,bohužel VÁŠ omyl je že odní očekávate roli KSČM A STÉTO POZICE JÍ KRITIZUJETE.
  Promě je její největší chyba je že se čím dál vice cpe stoho středu v pravo,a že odmitá spolupracovat s ksčm to je její největší omyl.

  Jako omyl většiny zde kritika z pozice na které nikdy nebyla.ANO její chyba je že se obrací a to čím dál v pravo než aby spolupracovala vlevo.ALE pořád je hloupost v té kritice na ní psát že je horší jak TOP,ODS.

  OLINE ale ČSSD nikdy nepujde cestou znarodnění a bohužel si myslím že to není možné v naší společnosti prosadit,jsem realista i když bych já nebyl proti ,myslím že většina společnosti je omámena tím kapitalistickým pozlátkem a proto jako realista sem ji volil a zastával,protože to ostatní co zde je je pro mě horší a realisticky vím že to znarodnění by prosadili jen KOMUNISTI,ALE BOHUŽEL MYSLÍM že dlouho nebudou myt dostatečnou podporu,abych pravdu psal myslim že bez nakého katastrofalniho zlomu už to nebude možné.

  Bohužel většina zde co naní plive ji staví do role kde nikdy nebyla,a za to ji kritizuje

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Především asi jde o to, co od té které politické strany každý očekává. Jaké jsou jeho životní priority a jak je přesvědčen o tom, že ta „jeho“ strana tyto priority vyjadřuje, obhajuje a prosazuje. Pro mě je to s výhradami KSČM víc, než ČSSD. Proto ji volím i když vím, že její případné volební výtězství a následná vláda by byla smetena kontrarevolucí, protože k ůspěchu revoluce (revoluce jako zásadní kvalitativní, pokroková změna) jsou důležitější mezinárodní podmínky víc, než domácí. Jsem asi v očích mnohých Don Qujiotem, ale něčemu člověk v životě věřit musí 🙂

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    – ú –

    To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Nevím, ale v současné situaci na politickém poli, rozložení sil a podobně, pro mne volitelnost začíná u ČSSD a de facto končí u KSČM, coby v současné době nouzového řešení. Není na obzoru jiný subjekt, který by se, kromě proklamací, zajímal o zájmy občanů. A už vůbec se jimi nemůžou stát takové projekty jako je oligarchovo ANO, nebo svého času byl projekt soukromého fízla. Ani kecy nějakého Japonce nemají ani za mák ceny.

    To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Kupodivu já Babišovi věřím, že to myslí upřímně. V roce 1984, když Kalousek teprve promoval na VŠCHT, pracoval Babiš již 6 let na PZO Chemapol a měl za sebou léta strávená ve Švýcarsku a Francii. Zatímco Kalousek od roku 1984 do r. 1990 začínal svoji kariéru coby technolog v Mitas, Babiš v těch letech zastupoval v Maroku 15 PZO. Když Kalousek od roku 1990 budoval svoji politickou kariéru, Babiš úspěšně podnikal a od roku 1993 úspěšně rozvíjel Agrofert a vybudoval z něj velký prosperující podnik. Co je dnes vidět za prací Kalouska a co za Babišem? Kolika lidem za ta léta dal práci, kolik vytvořil hodnot a kolik odvedl do státní pokladny? Co dokázal Kalousek?

     To se mi líbí

     • Jos napsal:

      Jste optimista Strejdo Oline. Mne na Babišově vlastním životopisu zaujal fakt, že se vydával za politicky pronásledovanou rodinu, Ovšem to mu vůbec nebránilo každé prázdniny trávit ve Švýcarsku, jak on říká na brigádě, aby si vydělal na barák. A to vše za komančů, v normailzační době. UF. To samé jeho v současnosti pražská poskokyně Krnáčová. Ta dokázala za Husáka legálně studovat v New Yorku. A v roce 1990 už pracovala pro Sorose. UF,UF. Ani jedno z toho prostě za komančů vůbec nešlo! Ledaže byste byl někde zapsán. A muselo by to být víc něž nějaký triviální agent STB.Tak neuvěřitelné výhody za komunistů, s tím jsem se setkal poprvé v životě.
      Asi před rokem jsem ve Vídni navštívil mořské akvarium v jedné z těcj protiletadlových věží. V posledním patře je tam kavárna a já jsem se tam setkal se dvěma mladíky z Bratislavy. Jak jsme se tak bavili, tak se doslova prohýbali smíchy, jaká báječná pomsta za federaci se vlastně povedla. Na Slovensku pracně oba, Babiše i Krnáčovou, znemožnili a pracně se jich zbavili a ti hloupí Češi je zvolili do nejvyšších funkcí.

      To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      jste mi dal tedy ránu,hned po ránu,Strejdo Oline.

      Že zrovna Vy?

      To se mi líbí

      • Strejda Olin napsal:

       Tak to je mi vážně líto, že jsem Vám zkazil vstup do nového týdne 🙂
       Mám-li volit mezi Babišem a Kalouskem, volím Babiše.
       Mám-li volit mezi Babišem a Sobotkou, Bělobrádkem, volím Babiše.
       Mám-li volit mezi Filipem a ostatními, volím Filipa.

       To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       aha,už to chápu,když by volič KSČM dal přednost Babišovi před Sobotkou s Bělobrádkem plánuje asi něco dlouhodobě.

       To se mi líbí

      • tata napsal:

       OLINE myslím že budeš zklamán tím Babišem,chápu to, ale on je podstatou čistě pravicový politik,tak vubec nemuže splnovat co pišeš,jen čas ukaže kdo znás je blíže pravdě.Možná za par let konstatujem kdo té pravdě byl blíže.

       Já osobně bych při nemožné jiné volbě hlas SOBOTKOVI.

       Dokonce bych řekl že v současné době je jejich tandem to nejlepší z čeho se dá vybrat.
       OBA ODĚLENĚ BY BYLO ASI HORŠÍ.

       To se mi líbí

      • Strejda Olin napsal:

       Ne, nechápete. Ani to, že nemluvím o voličích KSČM, ale o sobě. A ano, pochopil jste správně, že pokud bych si mohl vybrat mezi šéfy vládních stran Sobotkou, Babišem a Bělobrádkem, vybral bych si Babiše. Kdybych se měl rozhodnout mezi Babišem, Kalouskem, Fialou a Okamurou, volil bych Babiše. Ale ono je to stejně jedno, protože budu volit Filipa. Ten by se mi líbil i na Hradě.

       To se mi líbí

      • Strejda Olin napsal:

       Tato,
       téma Babiš v diskusi otevřel Jos, když napsal, že: „Není na obzoru jiný subjekt, který by se, kromě proklamací, zajímal o zájmy občanů. A už vůbec se jimi nemůžou stát takové projekty jako je oligarchovo ANO…“.
       Mně je lhostejné zda byl nebo nebyl v nějakém kontaktu s StB, nevidím konflikt zájmů v jeho podnikání s politickým angažmá a funkcí MF (jeho vyloučením z práva účastnit se na politickém a veřejném životě bychom museli popřít ústavu a základní práva a svobody). Zajisté jsou v Česku i v zemích EU stovky a tisíce podnikatelů starosty, členy rad a zastupitelstev obcí, měst a krajů. Konflikt zájmu v tom nevidí ani v USA (nemýlím-li se). To bychom v každém živnostníkovi a podnikateli apriori museli vidět podvodníka, zloděje a darebáka.
       Zatím dělá Babiš ve funkci MF kroky, kterým já fandím, dělá něco, co žádný MF před ním neudělal a kdyby udělal, pravděpodobně bychom na tom byli ekonomicky lépe.
       Zkrátka a dobře, ze všech, kteří mají šanci v příštích volbách uspět a stát se premiérem, bych tam nejraději viděl Babiše.
       Já prostě té partě Sobotka, Zaorálek, Hašek, Chovanec a další z ČSSD už nevěřím ani nos mezi očima. To, jak přistupují k situaci na Ukrajině, jak bezvýrazní jsou k politice imigrace Bruselu, jak jsou servilní k USA a EU ve vztahu k Rusku, nebo třeba mlčí ke štvanici na prezidenta Zemana, se pro mě odkopali. A poslední kauza Lidový dům? Jestli se státem hospodaří jako s vlastním majetkem, tak pomoz nám pánbůh. Pro mě je ČSSD nedůvěryhodná, nespolehlivá a nezajímavá.
       Souhlasím, teprve čas ukáže, zda jsem se v úsudku zmýlil já, nebo ty.

       To se mi líbí

      • Strejda Olin napsal:

       Ještě dodám, že ČSSD a KDU-ČSL odmítly návrh KSČM podporovaný ANO na zdanění církevníh náhrad, čímž by stát ušetřil 380 milionů ročně, celkem tedy 11,4 miliardy.
       „Vláda v pondělí dostala na stůl návrh komunistickým poslanců, podle nichž by měly být náhrady zdaněny, čímž by stát podle jejich výpočtu ušetřil v průběhu vyplácení náhrad 11,5 miliardy korun, ročně 380 milionů. Stát má podle uzavřených smluv v průběhu třiceti let církvím vyplatit 59 miliard korun, bez započtení inflace.“
       Babiš řekl, že církevní restituce jsou předražené o 54 miliard korun (například cenou za m2 půdy).
       Sobotka prý chce dodržet koaliční smlouvu.
       Inu, vrána k vráně sedá a vrána vráně oko nevyklove.

       Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cirkevni-restituce-jsou-podle-babise-predrazene-o-54-miliard-korun-p9s-/domaci.aspx?c=A160411_102905_domaci_kop

       To se mi líbí

   • Slim napsal:

    O sympatie přece nejde. Je jasné, že jediná životaschopná levicová volba byla v roce 2013 kombinace ČSAD A KSČ. A nemělo smysl, jak tu stále dělá Petrpavel moc přemlouvat levicovější voliče k volbě komančů. Mohli se JEN SPOJIT.

    To bohužel nevyšlo, v podstatě proto, že kus elektorátu urval Andrej. Všechny ty průběžné hádky tady o správné ortodoxii jsou k smíchu.

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Máte pravdu Slime. Ale dovedete si představit ten cirkus, který by tu předváděla media, pražskokavárenští výtržníci, veřejnoprávní ČT a bůhvijací násilníci a další, kdyby to vyšlo? To by mohlo vydat i na občanskou válku.

     To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Představit si to dovedu. Vyžadovalo by to silné a vynalézavé vedení, u obou těch stran. Zřejmě by to bylo s „tichou podporou“.
     Pokud se pamatuju na rok 2002, tehdy, při té stojedenáctce, nejen že Špidla spálil šanci pokusit se vládnout sám, ale ani vedení KSČM nijak nevyskakovalo radostí

     To se mi líbí

 8. čtenář napsal:

  koukám Strejdo Oline jako tele na nová vrata,ta ČSSD Vám ale musí neskutečně ležet v žaludku.
  Doufám,že se dožiji té doby kdy bude Babiš premiérem a nesestaví vládu s tou ČSSD ale s někým jiným abyste poznal tu pravou Babišovu tvář,tu tvář při které už nebude muset dělat lidovcům a socanům ústupky v jejich sociální politice.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Ano, leží.
   Co bude po volbách? Nic! Jako obvykle. Co také můžeme od těch, kteří tu desetiletí bačují k radosti podvodníků, tunelářů, příživníků, pražské kavárny, dekadentních a alternativních umělců, vypatlaných modelín a hvězd bulváru?

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Jste optimista Oline. Pokud by došlo na čtenářův scénář nestačili bychom se divit. Mimochodem dnes ve vládě hlasoval pro zdanění církevních restitucí pouze jeden ministr za ANO. Babiš. Skvěle vymyšlené pro zisk politických bodů pro ANO.

    To se mi líbí

 9. oh napsal:

  Omlouvám se za OT, ale tenhle nejnovější vynález Ministerstva dopravy si nedokážu nechat jen pro sebe.
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/pri-schvalovani-vyhlasky-se-poztracely-vyjimky-vodaci-tak-te/r~4a34dfd8fff011e59e33002590604f2e/
  Být stát řízen jako některé z firem, kde jsem působil, asi by už byl čas na vydávání padáků.
  😦

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.