Mířili na Putina – trefili Porošenka


To byl ale průvan kolem zveřejnění „Panamských dokumentů“…, které údajně měly odhalit Putinovo ulejvání kapitálu za kopečky… Začetl jsem se u Michaila Chazina do článečku věnovaném tomuto tématu – a musím se s Vámi podělit…

 V aféře s „kompromitujícími materiály, které převrátí svět“, se všemi těmi dokumenty o politicích a jejich offshorech, které poskytlo „Mezinárodní konsorcium novinářských výzkumů (OCCRP)“, je řada klíčových momentů, o kterých stojí za to se zvláště zmínit.

Tak především – „mezinárodní konsorcium“ se ukázalo být ne tak docela „mezinárodním“. V tom smyslu, že v jeho dokumentech figurují nejrůznější „hvězdy“ a politici, které nachytali při „nepravostech“. A není to jen „Putinův známý violoncellista“, ale i Porošenko – například, i ázerbájdžánský prezident Alijev, a britští činitelé. Jsou tam mnozí. Ale zajímavé je to, kdo tam není. A není tam ani jeden činovník americký.

A tato totální absence amerických elitářů nutí k jistému zamyšlení. To proto, že si přece nemyslíme, že v USA jsou nejčestnější, nejneúplatnější činovníci, za kterými nejsou žádné peníze, offshorní účty a kteří neberou úplatky?

Zvláště v souvislosti s nedávnými skandály kolem Hillary Clinton a s tím, jak „kryla“ jednu ze švýcarských bank před americkou daňovou službou.

Ale, protože autory šetření sponzorovala taková struktura, jakou je USAID1), tak nebylo jaksi vhodné vyšetřovat konání, kdo vlastně platí. Odsud pochází i „velké americké mlčení“. Bylo by m.j. zajímavé vědět, jak toto „konsorcium“ pochválí jeho sponzoři..  Protože ono „šetření“ vychází, mírně řečeno, syrově. Pravost dokumentů není doložena, zdroje – jak se říká- „velmi anonymní a blízké důvěryhodnosti“. Účty, obecně vzato, neznámo čí. Ovšem, třešinkou na dortu je onen „tajný Putinův přítel s violoncellem“.

Dobře, že to není „harmonikář-tamada“2), pokud mimochodem vezmeme v potaz, že D.Sullivan, „autor“ tohoto „vesmírného podvrhu“ – býval Stand Up komikem, který od Státního departamentu  (SD) inkasoval nemalé peníze.

Jak známo, všichni aktéři „konsorcia“ jsou žoldnéři (když už se jedná o informační válku, pak je takový termín plně oprávněný) velmi známých jistých struktur.

„Sullivan je zakladatelem organizace Journalism Development Network. Čím konkrétně se tato struktura zabývá, není úplně jasné, oficiální stránky nemá. Je, nicméně známo, že tato organizace nejenže řídí činnost OCCRP, ale je i finančním prostředníkem mezi ní a vládou USA“ – píše investigativec Roman Golovanov.“

„Organizace Journalism Development dostává obrovské prostředky od USAID a SD“, – říká Golovanov a pokračuje: „Máme před sebou typického představitele organizace-grantožrouta a jejího zakladatele, pevně sedícího na finanční injekci obou výše uvedených institucí, a z toho důvodu je nástrojem americké zahraniční politiky. Je příznačné, že Sullivanova organizace nejenže sama čerpá rozpočtové prostředky amerických daňových poplatníků, ale nasměrovává finanční toky do Ruska“, – dělí se expert o výsledky svého pátrání. Konkrétně pak do „Nové gazety“, kterou autor doporučuje pozornosti přinejmenším daňových orgánů.

„Široce propagované šetření o Putinovi skončilo jakýmsi pšoukem, který nic nového nepřinesl ani nedokázal, jen obviňoval. Fakticky vytvořili ze vzduchu informační záminku a protlačují ji přes „příruční“ a vůči Rusku prostě nepřátelská média“, – konstatuje a pokračuje:

„To, že máme před sebou informační útok a ne žurnalistiku, dokazuje i skutečnost, že v klíčových publikacích pramene (ISIJ) a ve světových masmédiích (The Guardian, USA Today) využívají ničím nepodloženou historku kolem Putina, který se tam vlastně ani neobjevuje, zatímco nesrovnatelně podloženější obvinění na adresu Porošenka, členů rodiny čínského prezidenta, nebo již zemřelého otce britského premiéra Camerona a dalších osob nikoho nezajímají“.

Proč byl informační útok na Putina podniknut právě nyní, je rovněž pochopitelné. Máme před sebou velké federální volby a sledujeme pokus o ovlivnění myšlení voličů přes diskreditaci vlivných osob.

Pokud jde o světový precedens, pak mládenci z USAID sami nepochopili, do čeho šlápli. Ačkoli, ruští bloggeři to pochopili hned. Naše, ruská, opozice se v této aféře ocitla v krajně nevýhodné pozici. Nedávno se rozhořčovali nad nahatým Kasjanovem3) jehož video s milenkou nedávno kolovalo internetem, předtím bouřlivě aplaudovali soudu nad „hackerem Hellem“ v Německu. A teď jsou znovu v situaci, kdy – jak se říká ve staré židovské anekdotě – by si měli vybrat: buď sundat křížek, nebo trenýrky…

Kdepak, mládenci, pokud je na úrovni amerických úřadů přípustné vydávat globální bajky s nepotvrzenými dokumenty, pak i skryté natáčení opozičních představitelů – je vlastně normální  úkon a standart. A mimochodem, vůbec ne nový. Má předchůdce v „blahoslavených devadesátých“. Copak jste zapomněli na záběry, na kterých tehdejší generální prokurátor Ruské Federace Skuratov předváděl svůj bouřlivý intimní nemanželský život? Toto infernální šou, mimochodem, předváděli tehdy na prvním kanále státní televize.

 • USAID – agentura federální vlády USA pro mezinárodní rozvoj, finančně podporující opozici v řadě zemí
 • Tamada – organizátor protokolu, nebo zábavy. V kavkazských zemích určuje pořadí projevů, přípitků, kulturních vystoupení, atd.
 • Michail Kasjanov (1957) – předseda ruské vlády v letech 2000-2004. Pro své sklony ke korupci byl nazýván „Mister 2%“. Aktuálně je spolupředsedou opoziční strany PARNAS. Předmětné video ho zachytilo v choulostivých situacích se spolupracovnicí a stejně tak i jeho nelichotivá vyjádření na adresu svých opozičních a stranických kolegů.

Zdroj: www.politonline.ru

P.S. – Včera oznámil ruský prezident Putin, že podepsal zákon o uvolnění některých archivních dokumentů a polohlasně dodal: „ Pokud vím z informace státního archivu, tak jde o období let 1930 až 1989. Jsou tam jak kauzy nevinně utiskovaných, ale i – s prominutím – donašečů s velmi zajímavými příjmeními“, „Některé dokumenty společnost šokují…“  – pozn.překl.

hroch-hlava

Pro zajímavost od taty (za původnost neručím) Odchod_do_duchodu_ve_veku_50_let

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Mířili na Putina – trefili Porošenka

 1. cobolik pacholik napsal:

  z ost block nech sa nikto necuduje,ze si vysoky politici ukladaju dukaty po svete bo na to potrebovali pravdu a lasku,aby mohli kurvy svoju holotu okradat a dristat holote jaky je volny otrok,co ma viec prekvapuje,ze slovutnej ukrajine nederland povedal nie a chumaj napise,ze urobili radost putinovy,oni schopny na[isat,ze ruska propaganda vplyvala na obcanov,co volili a holandske lietadlo bolo zostrelene nad ukrajinou o vstupe do unie v holansku referendum u nas parlament rozhodne a este nech napisu,ze vsetky americke firmy presidlili fabriky do china a sidla maju na bahamas,vsetko to patrioti,co sedi s flagou aj na zachode,ale dan zaplatit vacsiu pre svoj kraj to sa da upiect za ziva,toto ked im dristnem kukaju jak telata a budu ukazovat panama papers,nech kuknu na svoje.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  No zkusme to naprosto „nestranně“ == pouze pohledem Američana tedy pomoci oficielních dat :
  Vztahy USA s Panamou se vyhrotily v roce 1989.
  Problém završili Američané 20. prosince, kdy vpadli do Panamy.
  Fikovým listem pro vojenskou invazi s názvem „Just Cause“, která si vyžádala životy až 10 000 civilistů a asi pěti stovek vojáků, byl jednak Manuel Noriega a dále to zdůvodnila americká vláda tehdejšího prezidenta George Bushe nutností chránit životy amerických občanů v Panamě a nutností nastolit v zemi demokracii a dále nevyhnutným zásahem proti obchodu s drogami.
  Jako další důvod operace americká vláda uvedla, že je ohrožena neutralita Panamského průplavu, který měly USA tehdy ve správě. Postavení garanta neutrality získaly Spojené státy smlouvou Carter-Torrijos z roku 1977 a mají ho nyní díky invazi zaručeno i po roce 2000, kdy přešel průplav pod plnou správu Panamy.
  Protože podle definice US administrativy byla Panama 70. a 80. lét 20. století – překladiště zbraní a drog a místo, kde si dveře podávali agenti tajných služeb, zejména CIA.
  Ta využívala jako zdroj informací i tehdejšího šéfa panamských zpravodajských služeb Manuela Noriegu.No nic méně po invazi byl Noriega v roce1992 odsouzen ke 40 letům vězení, trest mu byl ale v březnu 1999 o deset let zkrácen a po započtení více než dvou let vazby a za „dobré chování“ být Noriega už koncem roku 2007 propuštěn.Vlastně nebyl zůstal ještě chvíli pod ochranou ve věznici, než se sehnal dvojník.
  Tož proto jsou informace z Panamy poznamenány právě tou nutností, za každou cenu chránit životy amerických občanů i dnes.

  To se mi líbí

 3. Sims. napsal:

  Celá tahle panamská fraška měla jediný účel – útok na Putina, pak několika dalším aktérům ukázat, že je mají v hrsti (výmluvy pak mluvidly pana Porošenka nabývají komediálních rozměrů). Ale prvoplánově jde fakt jen o toho Putina. A za další, když slyším naše poitiky, tak vlastně o nic nejde. Mít účty v takových společnostech v daňových rájích není nic proti něčemu. Teď ještě najít ty špinavé Putinovy peníze, které tam ulil přes své kamarády. Začíná mí být jasnější symbolika slov Pjakina z konce března. Kerry s červeným kufříkem a pouzdro s hudebním nástrojem. Kufřík s doklady o účtech a kamarád violoncellista s účtem v Panamě? Nevím proč si ti američané pořád tak hrají, namísto toho aby mysleli.

  To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Logika investigativní práce ohledně Putina na mě udělala ohromný dojem. Když já znám starýho Kočku, tedy podle stejné logiky nutně musím být Capo di Tutti Capi. 😀

  Novinář Danny Vinnik to (nepřítomnost Američanů) pro magazínu Politico v článku v „Panama Papers: Where are the Americans?“ vysvětluje zhruba takto:
  Když se bohatí Američané chtějí vyhnout daňovým povinnostem, dávají přednost firmám působícím na Britských Panenských ostrovech, Bermudách, Kajmanských ostrovech nebo v Singapuru. Významnou roli v tom hraje fakt, že v tamním právním systému, odvozeném od anglického práva, se američtí právníci cítí díky jeho podobnosti s US právem pohodlněji než v Latinské Americe. Navíc je pro bohaté Američany dnes snazší finanční prostředky ulít v anonymních společnostech přímo v některých státech USA – v Delaware a v Nevadě. Panamu k tomu už nepotřebují.
  http://www.politico.com/agenda/story/2016/04/the-panama-papers-where-are-the-americans-000083
  Tedy na větší zastoupení Američanů by to chtělo únik informací z poněkud jiných lokalit. 😉

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.