Když odcházely ledy


K jaru v Kadani patřívalo taky tání a odchod ledu na Ohři.  Občas to bývalo docela bouřlivé. Na téhle fotce je sice ledu dost a dost, ale ještě se jakžtakž drží v říčním korytu. To by ještě šlo…

obr-1

Jenže občas se ledové kry vzpříčily a to pak končila veškerá legrace!

obr-2 obr-3

Jen pro představu, jak obrovské množství ledu řekou šlo, sem dávám dvě pohlednice s mostem bez ledu. (Teď je na téměř stejném místě nový most.)

obr-5

A i když byl říční tok už zase uvolněný a voda i ledové kry zas normálně odcházely, starosti nekončily. Bylo potřeba se zbavit ledu, který ta kalamita vynesla na břeh – a že ho nebylo málo!

Tohle je někde v končinách bývalých městských lázní

obr-6

Tady to je u Steinkopfova mlýna poblíž mostu přes Ohři

obr-7

A takhle se to dělalo – fotka je z r. 1924 (stejně jako fotka č.3 – ostatní fotky ledové kalamity nejsou datované, pravděpodobně budou o něco starší.)

obr-8

O tyhle ledové jarní radovánky Kadaň připravil „Kadaňský stupeň“, stejně jako o jarní povodně. Kolegyně, která bydlí v jednom z domů u řeky, má sice pořád doma připravené pytle a zásobu písku,  ale je to spíš prevence…

K-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Když odcházely ledy

 1. vonrammstein napsal:

  No tak to je síla. Jste si jistá, že jste se nesekla a není to odněkud z Aljašky? Žijeme v severním mírným pásu přece!

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   jedině, že by se Kadaň v rámci globálnío oteplování či čeho posunula od polárního kruhu trošku jižněji… 😀

   To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Hmm, dost děsivé fotky. Nevím, jestli je to oteplováním, ale kdo ví Ono to spíš vypadá na periodu, .pamatuji 3nebo 4 zimy, kdy byly opravdu mrazivé, sněhové rantly okolo ulic do výšky nejmí’n metr, když silničáři stíhali uklízet tak jako ti dnešní při 10ti cm. Přehrada zamrzlá na 1/2 metru a na ní , kromě mraků lidí i stánky s občerstvením. Letos nezamrzla, aby se na ni dalo vstoupit. Jen tak – zamrzla někldy voda za/před tím stupněm, aby se na ni dalo vstoupit?
  Ale když tak o tom přemýšlím, skláním se před uměním těch dávných vodohospodářů. Je to zvláštní , třeba u nás – pod přehradou teče voda mezi poli volně korytem – jak se blíží zákrutě před Bystrcem – jsou nejmíň 5ti metrové regulky, pak zase volně přírodou Komínem až k Pisárkám ,kde v levotočivém zakrutu opět regulky, aby už Rivierou tekla volně až ke Starákukde se situace opakuje dokonce celou zíkrutov až k železničnímu mostu, aby pak tekla zase volně krajinou.
  Nevím proč je to tak, jestli chtěli zabránit zatopení domů, nebo přírodním změnám koryt a erozi půdy. Rozhodně to byli chytří pánové.
  Onehdy byl v některé TV dokument o ledařích a ledárnách v Praze. Jak v zimě sbírali ledové kry na Vltavě, ukládali je v ledárnách, kde vydržel skoro do příští zimy / i když nechápu jak bylo zabezpečenom aby rychle nerostál/ a prodával se do hospod a domácností do ledniček – ještě před vynálezem suchého ledu – který pamatuji v takových kvádrech metr na 30×30, zabalený v papundeklu se posílal vlakem tak porůznu. Byli ti naši předkové koumáci – to se musí nechat. Jak si dovedli poradit
  Aj aj to jsem se zas rozepsala – omlouvám se ale nedalo mi to, v historii je spousty zajímavějších témat než politika. A umění předků, jak si s tím dovedli poradit, mne vždycky dostane. Snad jsme po nich alespoň něco zdědili , nezakrněli jsme a stejně rozumně si poradíme i s těmi dnešními problémy. ..
  Dík za zajímavé téma… Ty fotky na svůj věk jsou perfektní.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Kadaňské ledaře mám připravené – ale jaro mě předběhlo, tak přijdou na řadu v příští sezóně.
   Ohře zamrzá, ale ne úplně – on asi stupeň mění i teplotu vody pčehradní nádrž jeasi na promrznutí moc velké a ta zimní „teplá“ voda z nádrže se vypouští a v Kadani rozhodně zamrznout nestačí.
   Tohle je únor 2006 kousek pod Kadaní poblíž Želiny – a ddodávím, že moc velý mráz tehdy nebyl. Bruslit by se na tom asi nedalo…

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Proč led vydržel v ledárnách celý rok? Především se musel postavit tepelně izolovaný prostor. Logicky to byl hluboký sklep (v naší hospodě z r. 1905 je podlaha ledárny 5 m pod úrovní terénu, vyzděná kamenými zdmi metr silnými a vešlo se do ní cca 60 m3 ledu), ve velkoledárnách byly zdi dvojité a izolované korkem. Ledárna se naplnila tunami ledových ker, které se spojily v jeden gigantický ledovec. Led ochlazoval sám sebe a odtával jen velmi pomalu. Z tohoto „ledovce“ se odřezávaly kvádry ledu a rozvážely se zákazníkům.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Děsivá podívaná. Když si příroda postaví hlavu, není o co stát. Pamatuji doby, kdy jsme běžně po Svratce bruslili. Už několik let jsem ji souvisle zamrzlou neviděl. A možná je to dobře.

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  dodnes mam spomienky jak taky hovniar 9 az 10 rocny smezacinali na zamrznutej toryse isli na korculiach aj 6 kilometrov tam a potom naspat,jak to bola jazda pomedzi konare a velke kamene,jak sme sledovali ryby pod ladom a tatra 148 presla cez ten vaksi jarek po lade bez problemu a hlavne na jar isli lady a zase sme sa vozili na kryhach odlamovali od brehu a hup na ne,aj 2 kilometre,bo bol brod a potom dalsiu a ked uz bola voda naozaj velka bo tam vsade kopecky tak len sme odlamovali a sledovali,jak sa rozbijaju o seba,pamatam jak hovniar,ked rychle postavili bager na most rozbijal kryhy bo sa naraz otepilo a zakliesnili sa po dmostom a dom simu by bol v riti,17 rokov som dumal jak tam namocim nohy do tej vody,co so si aj nafilmoval v zime januari,bo nebolo vela ladu a musel som ist do stredu bo tam isla voda,holota,co isla na autach do susedneho burakova,kukali jak telata,predtym som bol zistit jaky lad bo keby bola torysa zamrznuta na kamen tak by som bral sekeru a vyrubal a mohlo by byt 30 pod nulou na to som roky myslel,ze tak urobim a aj tak urobil,pomenilo sa tam,bo velka voda isla,dumal som jaku ja musel mat kondiciu na tych korculiach,ci na tych kryhach mokry nbespecne bo voda bola vsade minimum ponad prsia a niekde aj viac a plavalo toho vela a narazalo jedno do druheho,to tak do 15 rokov som robil s kamaratmi,ktory z tych akcii na toryse uz vacsina nezije davno,musim ist v lete tam,kde som skakal na hlavu z breha do vody pomaly cely den v cervenych trenirkach,ked sa bude dalo,ze bude voda skocim si na hlavu a kupim si uz teraz cervene trenky.

  To se mi líbí

  • M-T napsal:

   Když jsem si po ránu prohlédla ty staré fotky, řekla jsem si, jestlipak se někdo zde od pana Bavora někdy plavil na krách jako my? A vida!
   Ano, „pouštět kry“ jsme taky chodili, byla to zábava hlavně pro kluky, zejména ty starší. Bidla, tyče, odstrkování se, narážení do sebe a podobné radosti, přeskakování z jedné kry na druhou … A když se kra rozlomila, vymáchali jsme se raz dva. To jsme se pak chodili sušit – bratranec k nám, aby nedostal doma vyhubováno, můj bratr a já zase k tetě z téhož důvodu. Běžně se ještě topilo v kachlových kamnech, jenže usušit pořádnou teplákovinu chvíli trvalo, domů se šlo většinou až za tmy „byli jsme přece u tety“. U ostatních hrdinů to bylo podobné, ale nikoho to neodradilo a další den se šlo znovu. Jistěže řeka nesměla být nadmíru nebezpečná, starší kluci na všechny dohlíželi, kolikrát jenom ta podívaná na rozvodněný hučící živel brala dech a lidi se chodili dívat, jen tak stáli a dívali se… Podle toho, kdy ledy pukaly, zůstávaly pak na loukách kry v lesním polostínu až do začátku června. Na takové větší placce jsme bruslívali ještě v dubnu a užívali si to, řeka už byla volná.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    za mojej ery nijake baby,vlastne len my 4 az piati v lete to uz bolo ine dzifcata s namy,ktorym sme tiez nakradli kalerabov(kedluben) na zaumienkach a piekli ryby na ohni bez soli a krmili tie nase mlade raketky,co sa im zacinali priste robit na hrudi,jednu som stretol v sabinove,stiskala ma na ulici,jak romea a ja docista vykuleny stal,nevidel som ju 27 rokov z pristou ma mocne kozy a kus sediny,nemohol som u niektorych prezrat ten posun v starnuti,jedny hlavne pijaci ty vyzeraju rovnako a u poniektorych som malem nepoznal,predsa som ich roky nevidel a vsetci mi hovorili,ze barz dobre vyzeras,co z duse nenavidim,jak v tej riti tu sa to otrepne slovo drista,bo ja viem,ze vyzeram trochu lepsie jak zvonar u matky bozej,co ja dostal do tela,zabilo by sto mustangov,bo dobre to kazdy vyzera na marach v drevenom spacaku.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     este o tom dobre vyzeras,kto je po nejakom uraze,ci havarii,ked ho vidite na mieste skalicenho a potom po case,tam to uznavam a tam to plati naisto bo neraz som videl po a potom a etse neodporucam dristat na onkologickom oddeleni,bo tam vsetci vyzeraju rovnako a smrt je tam doma,bo som videl a mati som hovoril,kym sme tam chodili,ze by ju boh chranil,aby toto tam povedala,kus od ladu,ale tak mi huklo.

     To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Dost děsivé obrázky.

  Myslel jsem, že Karlův most tehdy pobořily taky ledy, ale ne, byla to letní povodeň.

  http://stary-web.zastarouprahu.cz/ruzne/kmost1890.htm

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.