Revoluce v Číně


Roku 1900 napsal jakýsi Cyrill Method knihu popisující události kolem takzvaného Povstání boxerů, tedy hnutí „Pěstě vlasti“, ke kterému došlo téhož roku. Kniha popisuje průběh událostí tak, jak jej líčily tehdejší zpravodajské agentury, tedy včetně informací, které se později samozřejmě nepotvrdily. Kniha ovšem obsahuje i popis různých čínských reálií.

A Čína není toliko bohata  poklady  uhelnými;  oplývá také velkým množstvím rud kovových,  hojností obilí, ovoce a jiných  přírodnin. Co pokladů objeví budoucnost ještě v zemi, jež měří  11.115.650  km2, a jest tudíž větší než celá Evropa a větší než 200  království Českých, jest otázkou času, jež zůstane tím déle ku veliké škodě světa nezodpovídána, čím déle praktikováno bude na Číně heslo západu: Moc  nad  právo.

Území čínské dělí se na Vlastní Čínu (říše středu), Mandžusko, Mongolsko, Tibet, Východní  Turkestan a Džungarii. K vůli usnadnění zprávy rozvržena jest nyní na 20 provincií (dříve 23), s odpovědnými místokráli čili guvernéry, kteří jménem císaře řídí záležitosti politické,  soudní, vojenské a finanční. K vůli zajímavosti budiž sem položen anglický hlas, který státní  zřízení čínské ostře posuzuje.

V časopisu „Nineteenth Century“ píše Jindřich Norman o velikém tom sdružení nejrůznorodějších provincií, rozložených po ohromné prostoře, z nichž každá má jiné podnebí, jiné obyvatelstvo, jež mluví velmi odlišným, často zcela jiným jazykem, jež se od  sousedů liší plemennými zvláštnostmi, náboženstvím i temperamentem. Norman ve veliké  různorodosti obyvatelstva čínského a nenávisti kmenové vidí příčinu velikého  procesu rozkladného, z něhož evropské a americké státy nyní chtějí  těžiti.

Jako jsou na papíře imponující armáda a spravedlnost zákona, tak také centralisace čínského  státu, o níž tak mnoho se píše, je jen papírová. Centralisace a státní jednoty v Číně není.  Centralisacní úsilí pekingské setkává se s velikým  odporem v provinciích. V Tibetu  nemají císařské edikty významu. Nedostatkem jednotné vrchní zprávy lze si vyložiti  prodejnost  vysokých hodnostů i úřednictva. Čínská byrokracie nemá nad sebou kontrolující vlády a  jedná všude na vlastní vrub, ovšem skoro zpravidla i ve svůj prospěch.

Při kmenové nenávisti, při všelikých teritoriálních různostech a při špatné, nadobro zkažené  správě státní není ani pomyšlení na reformy v oboru vojenství, soudnictví i v odvětvích jiných.

Obžaloba Normanova končí rozsudkem, jenž připomíná Catonova slova o zkáze Karthaga: Ceterum censeo, Karthaginem esse delendam!, musí býti zničena; praví:„Čína, bud jak buď musí se poddati evropskému a americkému  vlivu, musí uznati nad sebou moc a sílu spojených cizích zbraní.“ Mínění toto srovnáno s náhledy Li-Hung-Čangovými *), přímo zaráží.  Uvidíme, zda čínský tento vlastenec se mýlí v lidu svém, aneb znalec Jindřich Norman  vypráví nám báji o sesouvající se obrovské říši.

Již tento úryvek vysvětluje mnohé. Vkládám tento článek jako ohlas na návštěvu současného čínského presidenta a zejména na výblitky různých samozvaných Jindřichů Normanů

*) Li-Hung-Čang kantonský místokrál a politik obhajující zájmy Číny 

Bavor podpis_rex2

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

53 reakcí na Revoluce v Číně

 1. Hudec napsal:

  Máte, pane Bavore, poslední dobou zajímavé zdroje.
  V souvislosti s povstáním boxerů a opiovou válkou a pak s japonskou okupací mi dalo se zamýšlet nad tím, jak mohla zvítězit v Číně Maova revoluce. Škoda, že nemám čas se tomu věnovat, ale i povrchní úvaha mě vede k závěru, že to bylo proto, že všechno ostatní zklamalo a vedlo k neuvěřitelné bídě a zkáze a zmaru. Tak zvítězila Maova verze marxismu-leninismu, ať se nám to líbí nebo ne. Obviňovat z toho Číňany je dětinské, protože předcházející import kapitalismu ze západu ani z Japonska se prostě nepovedl.
  Že si přitom prodělali „dětské nemoci levičáctví“ a že zlepšení dlouho trvalo a že nakonec stejně končí ve státním kapitalismu? Číňané nemyslí ve staletích, ale v dynastiích….. A ten kapitalismus je tak nějak jejich vlastní verze, jeví se mi. Dosti centralizovaný, aby zabránili tomu, před čím Bavorem nalezený text varuje.
  Jde z nich trochu strach, to zase ne že by nešel.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   hudacku ,china nezavahala,my sme chceli soc s ludskou tvarou vania zahamoval chinisi maju kapitalizmus s ludskou tvarou a ked amika napadane,ze jak to ze im tak tam ide tak mu hovoria o ludskych pravach toto treba povedat tym ludskopravnym tam u vas,ze bude ten zasrany pysk otvarat o ludskych pravach a tibete,ale gazduju jak ostatny smejd a kradne svojim,co v chine to hrozi vystupenie na stadione.hudacku ty kukas na tie masmedia na tu hysteriu,sak toto,ked si niekto normalny kukne z druhej ambasady,aby podal spravu svojej vlade jak ide v pepikove,podava toto iste,co za komuny podaval strana a valada s narodni frontou maju jasne a teraz demokracia ma este jasnejsie,to by sa jeden posral z tej pravdy a lasky no povedz ci to nevidis podobne a barz okolo toho ked budes na to kukat,kukaj jak hudec a nie jak redaktor…

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Čobolíku, pravda a láska mě sere už od roku 1990. Moje babička tenkrát říkala, že s Havlem je to v pořádku, protože „zatím nám nic neukrad“. Zemřela v roce 1993, odešla v klidu, poznáním o něm ještě nedotčená.
    Dnes pěkný článek v Euru od pravičáka Pavla Párala. Mohl bych ho podepsat od minuty. Přeposílám ho panu Bavorovi, neb je to poněkud mimo téma.

    To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  zlutej muz chodi po praze,rozsypuje prachy jak el nino vodu ci bilej otec tak sype U$D to barz pochybujem a spravny to sa idu posrat v saudi arabia to koza v aute a fatima na korbe pick up.kukam na to divadilko co robia a nemaju ponatia s kym maju do cinenia,ich zvasty o ludskych pravach,boha vnucuje nejaky zaprdeny debilek,jak ma fungovat china,ked tepleho tu zavreli a drzali bez sudu pomaly 2 roky,to nelidskopravnili,asagne to k by vysiel z tej ambasady to by chine mal dosteojnejsi sud jak v nejakej demokracii,ked sa morduje nevinnu holotu z helicopter,ci bombarduje nemocnica pod hindukus,to uz nema ludske prava,kurva lepsi od tej zasranej komuny vo francii pomaly stanne pravo jak v pepikove za reichu nema uz ludskych prav,kurva oni nevidia,ze vidia len ideologicky a nie demokraticky,ja ked porovnam seba s tymtou holotou,co tam pise v pepikove to ja matka tereza a oni to zajebane gestapo.

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  este ma napadlo,prezident china prisiel do takeho statu,co pre chinu to taky partner jak ja by chcal do atlantiku,co casom robim a chcem,aby uderila tsunami vo francii,podla china to uzernik kuka na wall street co ma robit,china ked nieco dristne to nie cesko v pozore,ale cely svet,cesko nema suez,nema panamsky kanal,nema zasoby ropy a plynu jak vania,armadu to ma taku pepikovo jak male okresne mesto v china policie,tak dumam ,co by chcel zobrat,nahabat,ci okupovat a dosiel som len k jednemu,proste prisiel,bo sa mu paci,kraj,kultura,krtek,pivo a hlavne devcata,proste prisiel zo slusnosti,bo murik maju dlhsi jak vsetky cesty,kolaje,horske stezky s vodou do kopy,ale nemaju taky most,pivo,hrad proste nemaju to co ma pepikovo a hvizdala,ci ten minister byvaly od ciganov pise,ze sa pepici pchaju do riti chinanom a ked prisiel ajatolah do talianska to aj sochy zakryvali,to uz nikto nedristal a ten sikmooky to ked vidi,co je v cesku v tak malom kraji,to tie oci vyvaluje,ze mu musia zosit,ked sa vrati ku chuan che,ked som debilne vydedukoval prosim opravit.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Hlavně si povšimněte toho, že již roku 1900 byl jakou součást Číny zmiňován Tibet. Takže v tom roce 195X (nechci to hledat) šlo pouze o jakési potlačení vzpoury mnichů, kteří odmítali poslušnost. V ostatním světě naprosto standardní proces, nikdo si nenechá rozvracet stát.

  To se mi líbí

 5. Ahele napsal:

  POdle mého názoru, je veškeré šaškování ohledně Tibetu pouze zástupný důvod. Jiný zřejmě nemají, který by mohl být využit k napadání Číny. Když se podíváme ,které známé firmy se nagažují, tak musí být jasno. Ti to dělají nikoli z přesvědčení, protože pitomci to nejsou, ale proto, že jsou svým postojem někomu zavázani. No a pak se na ně nabalují užiteční idioti, kteří ani nejsou ochotni si zjišťovat fakta jen poskakují jak jejich guru píská. V této chvíli je to čím dál zjevnější. Nakonec dobře, už zase lépe víme s kým máme co do činění.
  Jinak co se týká vzájemných vztahů ČSR/ČR – ČLR?
  – k vzájemnému uznání mezi ČSR a Čínskou republikou došlo 18.6.1919 (čs konzulát v Charbinu)
  – 11.11.1921 zahájena činnost čs. delegáta v Pekingu
  – navázání oficiálních styků 5.12.1930
  – 1931 zahájilo činnost čs. velvyslanectví v Šaghaji, činnost ukončena 1939 v souvislosti s okupací Československa
  – 4.10.1949 jako jedna z prvních zemí uznala ČLR
  Léta do roku 1989 pomineme, protože styky byly ze známých důvodů, až na malé vyjímky, velmi intenzivní a někde přetrvaly do začátku devadesátých let. Můžu posloužit rodinnými vzpomínkami z poloviny padesátek a poté i v letech devadesátých.
  Ale, teď ČR a využiji copy/paste
  V dubnu 2004 se uskutečnila oficiální návštěva prezidenta ČR Václava Klause s chotí v ČLR. Tehdejší předseda vlády ČR Jiří Paroubek s delegací navštívil ČLR v červnu 2005. Předseda Státní rady (=vlády) ČLR Wen Jiabao (čes. Wen Ťia-pao) vykonal oficiální návštěvu ČR v prosinci 2005. Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek s podnikatelskou misí navštívil ČLR v únoru 2006. V září 2006 proběhla v ČLR další krátká pracovní návštěva prezidenta Václava Klause během jeho asijské cesty s podnikatelskou misí. ČR naopak navštívil v dubnu 2006 vicepremiér Státní rady ČLR Hui Liangyu (čes. Chuej Liang-jü) a v lednu 2008 generální sekretář Státní rady ČLR Hua Jianmin (čes. Chua Ťien-min). Bilaterální jednání ministrů zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a ČLR Yang Jiechi (čes. Jang Ťie-čch´) se uskutečnila krátce po jmenování obou ministrů do funkce, na okraj setkání ministrů zahraničí ASEM v Hamburku v květnu 2007. V říjnu 2008 jednal s ministrem Yang Jiechi také místopředseda vlády ČR pro záležitosti EU Alexandr Vondra na okraj summitu ASEM-7 v Pekingu. V květnu 2009 došlo k setkání premiéra Wen Jiabao s českým prezidentem Václavem Klausem i premiérem Janem Fischerem coby hostiteli summitu EU-ČLR v Praze. Znovu se prezident Klaus setkal s premiérem Wenem na okraj 8. summitu ASEM v Bruselu 4. října 2010.
  TRVÁ POZVÁNÍ PRO ČÍNSKÉho PREZIDENTA K OFICIÁLNÍ NÁvŠTĚVĚ ČR.

  P.S
  takže konečně dorazil. Nikdo mi nevymluví, že právě proběhlé šílenství (trapné a čím dál ubožejší) Kalouska, Kocába, Štětiny a spol. je tkzv. pod cizí vlajkou a nikoliv v zájmu ČR a jejich občanů.

  To se mi líbí

 6. Ahele napsal:

  Jen ještě dodám, že právě díky 40ti letům spolupráce mezi ČSR/ČSSR a ČLR věřím i tomu, že mají k naší zemi nadstardartní vztah. Vyšklebovat se těmto slovům ti jistí mohou, ale zřejmě jen proto, že oni nemají takový vztah ani ke své zemi vlastní natož, aby si dokázali vážit cizích.

  To se mi líbí

 7. kchodl napsal:

  Výborný článek, protože ukazuje historickou perspektivu.

  Přijde mi zajímavé, srovnat tehdejší západní působení proti Číně s dnešním (i tehdejším) působením proti Rusku. Vnitřní soudržnost nakonec převáží všechny vnější vlivy, obě říše jsou spojeny vlastní civilizací a kulturou. V Rusku to byli bolševici, v Číně Mao, nyní putinovci nebo xi-jin-pingovci. Pokud se Západ pokusí stávající vedení svrhnout, nastoupí jen více odhodlaná garnitura, k útočníkům otevřeně nepřátelská. Zatím to tak vždy dopadlo.

  Neskonale zábavné na tom všem je, že Západ udělal za posledních 200+ let z hlediska úspěchu svého útočného hegemonistického plánu to nejpitomnější, co mohl – z Ruska a Číny vytvořil spojenecký blok, díky tlaku zvenčí donucený úzce spolupracovat. Obě tyto říše jsou sousedé, ne soupeři a jejich spojení po zemi je strategicky neohrozitelné jakoukoliv západní silou.

  Jak trefně poznamenal britský maršál „Monty“ Montgomery, první dvě pravidla války jsou: 1. Nikdy nepochodovat na Moskvu. 2. Nikdy nedělat invazi do Číny. Západ zcela neomylně spěje k porušení obou Montyho pravidel, zatím v oblasti politické a ekonomické války. A válečným „ořezáváním“ jakýchkoliv politických či ekonomických „výhonků“ ruské i čínské civilizace, takže dotyčným supervelmocem nezbývá, než se provázat mezi sebou.

  Těžko v dějinách lidstva najdete lepší příklad krystalické blbosti, než je současné chování Západu vůči Rusku a Číně.

  Je to vidět v maličkostech i ve velkých věcech. Například, z mého hlavního oboru, ICT. USA vyhlásily embargo vůči Číně na Intel serverové procesory rodiny Xeon. Do svých zařízení cpou všechny možné trojské koně a tajné dálkové řízení, odposlechy, projektované „díry“. Stejně tak kontrolují všechny instalace do Ruska. A výsledek ? Rusové si pro armádu, kosmické síly, státní správu dělají svoje vlastní procesory na bázi architektur SPARC (Elbrus) a MIPS (Bajkal), Číňané najeli na ARM a MIPS. Obě země do této oblasti hodně investují. Během několika let zcela jistě de-facto monopol amerických výrobců padne a díky obrovskému rozsahu čínské (a ruské) výroby nebudou moci ekonomicky konkurovat. USA si řežou větev pod vlastním zadkem, jinými slovy.

  A tak je to se vším. Například, nějakou „chytrou“ americkou hlavu napadlo embargovat technologie vyspělých uhlíkových kompozitů, asi nevěděli, že uhlíkové kompozity původně začali první používat Rusáci už v 60. letech, ovšem jako supertajné jen pro strategické síly – dělali z toho návratová tělesa („return vehicle“) strategických raket, tedy termojaderné hlavice. Jinak to moc nepoužívali. Nyní, před asi 5-ti lety, „Putin zahájil“ stavbu asi 20+ obřích výrobních komplexů na uhlíkové technologie, cílem je dělat přes 50% světové výroby – podobně jako dělají přes 50% v oblasti mírového atomu. Už staví první uhlíkovou strategickou ponorku, mimochodem. Bude bezhlučná, nemagnetická, s ponorem do velkých hloubek. Ale většina aplikací bude v civilní sféře – stejně jako s jadernými technologiemi, původně vojenské investice budou přeneseny. Ruská invence a čínská výrobní síla, to je vynikající kombinace.

  Přitom obě tyto veleříše celé dějiny toužily se Západem spolupracovat, ale jako rovný s rovným, což Západ nehodlal a nehodlá připustit. Asi z vědomí vlastní viny, protože se bojí pomsty za svoje zločiny. Co až to Žluťák spočítá anglosasům za „opiové války“ ? Nebo Rusáci za všechny ty invaze ? Snad se jedná ze strany Západu jen o „projekci“ vlastní špatnosti, a rusko-čínská (nebo čínsko-ruská) supervelmoc se na pomstu vykašle. Jako zatím vždycky – tj. kolik vypálili vesnic sovětčíci v hitlerovském Německu ?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Co se týká té pomsty, zajímavé bude i zítřejší pokračování z téže knihy.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Tak to jsem zvědavý. Pomsta je totiž ve „žluťácké“ kultuře – na rozdíl od ruské – všudypřítomný prvek. Je mnoho čínských, korejských, … knih a filmů, kde je to ústřední téma. Například svělá „trilogie pomsty“ korejského režiséra Parka („Má je pomsta“, „Old boy“, „Nebohá paní pomsta“). Odpuštění není zrovna úhelný prvek jejich paradigmatu a naturelu. Ani religiozity, ani filosofie.
    🙂

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tohle je možné asi opravdu jen v Americe.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Taky myslím. Indiáni by měli recipročně zakázat nosit číra jak bílejm, tak černejm. A běloši černejm rovný a odbarvený vlasy. Atd. Hodně zábavy pro všechny.

     To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Na světě je asi tak sedm miliard lidí. To dává obrovskou možnost jakýchkoli typů kontaktů. Víc, než si kdokoli může vymyslet.
    Jiná otázka je, co si z toho místní sdělovadla vyberou. Další je, co si z toho vyberou sdělovadla okresní, krajská, státní, celostátní, světová. A pak zase ty místní, naše.
    Takže jedna černoška chtěla dát po hubě jednomu, no Goldsteinovi. A našla si důvod.

    Za našich časů to nebylo lepší, fackovali jsme se s ušlechtilým tvrzením „ty jsi urazil mého dědečka“. Bohužel o tom nepsali, aha, nemohli, byla tuhá cenzura.

    Ale dnes se to řeší a dokonce chudák strejda místo toho, aby šel s jokršírkem na sluníčko, krásně nám tu svítí, tak klepe do klávesnice Lenovo, na které je po roce několik písmenek zcela slezlých.

    Howgh

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     🙂 strejdo, v poledne jsem opravovala písmena na klábosnici. Taky i když cca 5 let ale nejvíc používaná – nečitelná. Tož chce to kapku bílého Balakrylu a štípnout drahé polovičce jeden ! starší! štěteček na oční linky. Je to sice krapítko větší než bylo, protože tak mrňavá písmenka jsem nezvládla , ale fajn…. Suché za chvilku…. 🙂

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      No, paráda. Díky, máte +1 🙂

      To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Vaše polovička má štěteček na oční linky? Děsíte mě.

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       🙂 já použila jeden svůj. ten nejstarší- tak ze 70 tých – dokonce anglický – měl smůlu – byl nejtenší 🙂

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       🙂

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Pro Jaa:
       Nejtenčí/ší….
       Před drahně lety jsem seděl v Moravské vinárně u nás za rohem v Bezručovce (už tam není). A přišel Polák/gastarbajtr a povídá, že chce „papeirosy“, tak jsem to číšníkovi Radkovi přeložil. Když ten se ptal Poláka, jaké že cigarety chce, ten odvětil „tie najtanšie“. Radek hledal nějaké ty „slimky“, ale po mém dalším tlumočnickém zásahu mu prodal startky nebo něco takového. Bratr Slovan se ale rozloučil jako světák: „Thank You“, pravil.
       Historek plné kapsy…. blbosti si pamatuji, anglická slovíčka nikoliv.

       To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Nebo to byl korektní afroamerickej způsob, jak balit žida.

     To se mi líbí

  • strejda napsal:

   +1 a za
   Těžko v dějinách lidstva najdete lepší příklad krystalické blbosti, než je současné chování Západu vůči Rusku a Číně.
   další +1……..etc. Je to naše zhouba.

   To se mi líbí

 8. okolojdoucí napsal:

  Kchodle, trochu bych Vám ohledně toho krystalicky blbého Západu oponoval. Sám jsem si delší dobu nebyl jist, ale nyní už nepochybuji, že současné zásadní události a „události“ slouží hlavně k tomu, jak se v delší časové perspektivě zbavit současné Americké věrchušky, která se zjevně utrhla ze řetězu. Samozřejmě, je kolem toho spousta partikulárních zájmů, ale hlavní cíl je jasný – eliminovat neokonské šílence a vrátit se alespoň v důležitých věcech k „reality based thinking“.

  Jinými slovy, skutečné elity Západu dávají neokonům prostor pro historické znemožnění se a Rusko a Čínu se snaží (jako obvykle) k těmto cílům instrumentalizovat. Novým faktorem je, že v dnešní době se informace a znalosti šíří takovým tempem, že nelze vyloučit „vypadnutí nástrojů z ruky“. Pak by možná přišla na řadu i ta dějinná pomsta, o které píšete.

  Mimochodem, za symbolický okamžik, kdy se cesty skutečné elity Západu a US věrchušky rozešly, by bylo možné označit třeba toto: http://www.bbc.com/news/business-28860566
  Vám asi nemusím doplňovat, kdo měl na starost „organizaci“ amerického válečného hospodářství za obou světových válek a jak to souvisí s pokutovanou bankou, mimochodem s emisním právem v Hong Kongu. Takže jsme zase u Číny. S tou pomstou bych to neviděl moc aktuálně, odnesou to asi jen Američané, a doufám, že my tentokrát provedeme „poučení (a odpojení) z krizového vývoje“ včas.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Vaše úvaha má několik zcela neznámých.
   První je, kdo jsou Vámi deklarované skutečné elity.
   Druhá je, proč neocony neodstaví od moci bez katastrofy.
   Třetí je tvrzení, že to odnesou jen Američané. Možná. My tu jako Evropa již nemusíme být.

   Jistě máte pravdu v tom, že ne všem se současná US politika líbí a hodí. Ale mnoho proti ní nedělají, jen brzdí největší výstřelky, které by vedly k rychlému a ráznému řešení a tím i konci. Jsme teprve na počátku cesty a vzhledem k časovému faktoru nás osobně nemusí výsledek zajímat. Zajímavý pro nás je jen průběh procesu, který povede ke změnám podobným době renesance v Evropě a pak v celém světě. To se oběti nepočítaly. Po dokončení základů toho procesu (procesů), bude vše jinak. Nové mapy, nové potřeby, nové zájmy. Evropa se právě v současné době odsuzuje stát se o své vůli pouhým zeměpisným pojmem.

   Vlastně se zase tak od sebe nelišíme v tom, že bylo odstartováno.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Co se našeho „odpojení od krizového vývoje“ týče, potěšilo by mě, ale jsem poněkud skeptický. Zejména, když si porovnám politologa Alexandra del Valle
   http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/21785-pro-liberalni-demokracie-vyklizi-pozice
   a „naše“ politology, třebas jisté Pehe:
   http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=27147
   PS pro pamětníky a znalce vybavené silným žaludkem – v diskuzi pod Pehe si notují Sylva BIS Šauerová s jarporem.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Zní to optimisticky a uklidňujícně. Ale podobně bych mohl napsat, že cílem Západní podpory Hitlera bylo, aby se znemožnil. Že to byl „mazaný plán“ vedený dobrými úmysly tehdejších skutečných elit – a jako nástroj bylo použito sovětské Rusko. Jo, a ještě bych mohl napsat, že ocas řídí psa.

   Jinými slovy, je to jen racionalizace, hledání smyslu a řádu, „dobrého Boha“.
   Nevěřím v zákulisní dlouhodobé „mazané plány“, vedené dobrými úmysly. Ani na „plány v plánech jiných plánů“.

   Věřím v to, co vidím: chamtivost, tupost, nenažranost, nadutost, bohorovnost, nedostatek představivosti. Západní pseudo-elity vyrobily Hitlera, aby zařízly sovětský socialismus a hlavně, vyhrály konečně nad Ruskem. Stejně tak podporovaly Japonce, aby zničily a vykradly Čínu.

   Pochybuji, že skutečné elity mají významnější vliv na situaci – málokdy ho měly. Natož, že mohou někomu „dávat šanci se znemožnit“. Jsou vždy připuštěny k moci, teprve když všechny ostatní možnosti katastroficky selžou, ale hned po napravení průseru jsou zase rychle zaříznuty. To platí v malém i ve velkém – ve firmě, ve státě, … i v supervelmoci.

   Eliminovat neokonské šílence je zajisté skvělý nápad. Stejně s eliminací multi-kulti neo-liberálních šílenců. „Nálepkovacím jazykem“ řečeno, eliminovat americké nacisty a korporátní fašisty.
   🙂

   Myslím, že důvodem otřesného chování politiků v minulosti bylo hlavně to, že válka nebo jakákoliv jiná krize je nepostihla nebo na ni vždy ještě vydělali. Ať už jejich strana vyhrála nebo prohrála. Ale to se změnilo s příchodem jaderných zbraní, z vojenského hlediska. A internetu, z mediálního hlediska.

   Což dává chabou naději, že k úplnému rozvinutí válečné krize nedojde. A neokoni a „liberální intervencionisté“ budou odstaveni bez „kolaterálních ztrát“, způsobených jaderným bombardováním. Tedy že se USA a EU buď zázračně uzdraví a zdemokratizují – v lepším případě – nebo alespoň co možná nejklidněji „odumřou“. Jako brežněvovský Sojůz. Že občanská válka v USA a EU bude co nejkratší nebo vůbec nebude. Že revoluce nebude potřeba, protože se vše vyřídí poklidně evolučně.

   A k meritu věci – Číně a Rusku – strategie Západu vůči nim je skutečně vzorem přiblblosti a totální demence. Už celá staletí, netýká se to jen současné věrchušky. Jde o kořistnictví, ne o win-win strategii, na které by vydělali všichni. Západ chce vztah pán-otrok, ne pán-pán, v tom je celý problém.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Vždyť přesně to popisuje ten Jindřich (tedy Henry) Norman.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Snahy o kontrolu informačních toků na internetu jsou nepřehlédnutelné – kdyby neměli teroristy a dětské porno, museli by si je vymyslet.
    http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/21798-vladni-piclovani-nuti-obany-k-autocenzue-
    Se zmiňovaným názorem „kdo nedělá nic špatného, nemusí se bát sledování“ se v internetových diskuzích potkávám častěji než by mi bylo milé. Obvykle od lidí, jejichž argumenty k současném Rusku a Číně jsou SSSR z roku 1968 a Čína kulturní revoluce.
    Cenzurychtivých bojovníků za „lický práva“ je třináct do tuctu.
    http://blog.aktualne.cz/blogy/dzamila-stehlikova.php?itemid=27139
    Zde v diskuzi pod vlastním blogem se projevila Džamila Stehlíková:
    „Cituji pana Hrnčíře (přesně v duchu komunistické vlády v Číně): „Naše přední bojovníky za „lická práva“v čele s Bursíkem,Kalouskem, Schwarzenbergem a dalšími absolutně nezajímá ZÁKLADNÍ LIDSKÉ PRÁVO A TO PRÁVO NA ŽIVOT. “ Moderátor by měl váš příspěvek smazat. Odmítám na to reagovat.“

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     „Kdo nedělá nic špatného, nemusí se bát sledování“.
     Dovolte mi citaci z mého kdysi ( v chlapeckých letech) oblíbeného románu, mimochodem vlastně jsem později něco jako jeho děj, byť ne tak dramaticky, sám zažil – a pak že jsou „všechny hollywoodské filmy vylhané“ – ba ne! Ale k věci:
     „Muž byl počat v hříchu a rodí se ze zkaženosti a pokračuje od smradu plenky k puchu rubáše. Vždycky něco je.“
     A pak to nemůžu najít, ale parafrázuji: „Na každého něco je a když půjdu k vám dozadu za stodolu a pořádně tam zareju, tak něco moc voňavého tam na vás něco najdu… Na každého něco je“.

     Vyhlašuji soutěž o láhev skutečně kvalitního bordeaux pro toho, kdo první rozpozná, z které knihy to je. K vyzvednutí někde anonymně, pokud si to vítěz bude přát!

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Ufff. Určitě jsem to četl, to „Vždycky něco je“ mi utkvělo v paměti. Ale co to bylo ?
      Mám pár tipů, ale neměl jsem zatím čas je ověřit.

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Nehoří, moje nabídka platí. Ten román je skvělý a spolu s povídkami od toho nějakého Hemingveje je příčinou, proč jsem se po své úspěšné reportážně popisné knize nepustil do další poněkud beletristického charakteru. Tak napsat bych to prostě nedokázal, kdybych se třeba stavěl na hlavu.
       A to jsem měl materiál a i ty mrtvoly tam byly…. Jenže nejsem s múzami natolik kamarád.

       To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  něco pro pobavení. Dostala jsem odpověď z Lídlu ::
  Děkujeme za Váš dotaz. Cílem naší společnosti je, abychom našim zákazníkům nabízeli kvalitní sortiment a to také s ohledem na ochranu životního prostředí a etické zacházení. Společnost Lídl se proto velmi intenzivně a dlouhodobě zabývá tématem udržitelného pěstování. Kromě produktů v našem sortimentu s certifikací UTZ . /čokoláda, KAKAO. KÁVA) NEBO msc (RYBY) pracujeme od roku 2009, aktivn ě na mezinárodní úrovni na tom, aby se používal palmový olej pouze s trvale udrýitelného zemedělství nebo se palmový olej zcela nahradil např. slunečnicovým nebo řepkovým.
  Naší snahou do budoucna je také na tomto tématu úzce spolupracovaz s českými dodavateli. Věříme, že nám i nadále zachováte přízeň.
  S přáním pěkného dne ……

  Ani slova o tom, proč z Retro potravin je retro jen obal ale vnitřek stejný jako ostatní, ani slova o tom, že totéž dělají i v Německu…. No není to paráda:::::
  Tož tak——-

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Řekl bych, že v Německu něco takového nedělají. Z vlastní zkušenosti s Lidlem ČR mohu prohlásit, že pokud se v něm objeví výrobky přímo pro německý Lidl, bývají obvykle poživatelné a problémy nastanou až poté, co je totéž (podle stejné receptury, jen ze šmejdských surovin) a ve stejném obalu dodáváno od „levnějšího“ výrobce, většinou z Polska. Ovšem výrobce u takových věcí bývá na obalech uveden konkrétně, nikoli oblíbeným „vyrobeno v EU.“ Asi aby nedocházelo k záměnám. 🙂

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Šílený novojazyk. „Udržitelné pěstování“, to mě rozsekalo. Ti lidé mají v hlavách řezanku, bezpochyby udržitelně pěstovanou.
   🙂

   To se mi líbí

 10. jaa napsal:

  K té nechuti některých k číňanům – víte kdo ví jestli za to nemůže Němcová – myslím tím Božena. Nejasně si pamatuji. že v Babičce bylko něco málo o čínském nebezpačí v proroctvích 😕 Sybily?. Nemám tu knížku a marně hledám na netu je to už dávno ta púovinná četba , ale vím , že něco takového tam bylo–…
  Připoměla mi to kamarádka – jinak chytrá a inteligentní…. odkazem na Němcové – Bábrle. Sice jsem to zvládla se nesmát, ale pak mi začalo vrtat hlavou, že právě takoví lidé hledají vysvětlení i taková… Tož kdo ví…

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já mám Babiček několik, ve skvostných, vpravdě muzeálních vydáních. Akorát to nečtu.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Nevím jak včil, ale za mých mladých se na povinnou četbu dost dalo a byla to ? klasika? i když přiznám – já ji ráda neměla

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     jako povinná četba mne nebavila – ostatně povinná četba mne nebavila žádná (a ještě si psát tzv. čtenářský deník – no fuj!), ačkoliv jinak jsem přečetla každý potištěný papír. Až později jsem Babičce přišla na chuť…

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já taky ne. Od Němcový jsem měl rád skutečný poádky.

     To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    🙂 mám takových knížek stovky…..

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Já už většinu přestěhovala, ale nechala jsem si zepár …. třeba verneovky jako Plující ostrov z 1923 či Hrabě Sandorf … 1888, nebo Satan -…1926 či Otec Braun 1947…… Fascinující čeština, úplné oázy v dnešním počítačově a mobilně zblblém světě. ….

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jak chytře říkal Umberto Eco, nejlepší knihovna je taková, kterou jste nečetli.
     Přečtená knihovna už není knihovna. Tajemství zmizelo.

     I topit s tím jde špatně, ve sběrně to neberou, pokud předem neotrháte desky.
     Při stěhování do nového domu před lety jsem knihovnu zrušil, máme všechno oskenované a v elektronické formě, v papíru jsme nechali jen dětské knihy, oblíbené, graficky skvěle provedené a staré. Zbytek máme v bednách v kůlně, je jich opravdu hodně.

     Přemýšlím, že bych z toho postavil příbytek pro „užitečné zvíře“ – na jedné knižní výstavě jsem viděl z knih postavený stánek a to mi vnuklo myšlenku na velmi apartní prasečák.
     Preferoval bych samé filosofické knihy, krásnou literaturu a tak. Přece by čuník nebydlel v nějakém braku !

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      No Khodl, radila bych – vydržať – za pár pátků Vám dojde. že ta elektronika je naprd -. hlídat baterky. nebo být přikurtovaný k zásuvce či sedět u bedny o čtečkách ani nepíši. Dobré tal akorát do šaliny při delších přejezdech. -jinak jak nepohodlné.. Že i v té už přečtené knize vždycky najdete něco co jste buď zapoměl, nebo přehlídl, nebo díky dalším nasbíraným zkušenostem se Vám objeví jiný pohled. Že všechna ta elektronická žihadla jsou jen náhražky – jak jsem kdysi říkávala – pracovní pomůcky – jako logaritmické pravítko či kalkulačka. – nic víc. . Je sice fajn, že nemusíte kupovat mraky novin a prolítnete si to a kde co na netu. Ale není nad to, s hrnkem čaje nebo sklenkou vína se za zavrtat do ušáku, nebo betle a v poklidu obracet stránky bez ohledu na čas. Většina těch nových knih je velice krátkodobá – pomíjivá, rychle zastarává a v těch starých je pořád něco objevovat. Asi i ti nepresstitucoví psavci už nejsou co bývali – poslední slušná kniha byl Robin a díla Loukotkové Většina je plytká – povrchní…. chce to čas a uvidíte.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Naopak, elektronika je skvělá. Jde jen o zvyk, koukám už léta celé dny do displejů, takže mi to nepřijde. Každopádně je skvělé mít na cestách při sobě 38 tisíc knížek a publikací (aktuální počet souborů na čtení v mém telefonu, cestovním notesu, čtečce, tabletu), nic to neváží, když to ztratíte, máte někde zálohu. A můžete to „půjčovat“ známým, beze strachu, že o knížku přijdete.

       Také je to lepší na oči, protože hodně knih má mizerný tisk nebo zažloutlý papír, případně se to špatně čte na slunci, když je papír moc bílý. Se čtečkou („paper white“) takové problémy nemáte. Můžete číst i když je mizerné světlo, u bazénu na poledním slunci nebo potmě v posteli aniž rušíte spící přítelkyni nějakou lampičkou. Je to malé, váží to méně než většina knih. Můžete si do toho psát poznámky (když čtete třeba na notebooku). Jelikož hodně čtu v cizích jazycích, tak mě maximálně vyhovuje integrovaný slovník, bez nutnosti hledat slova v knihách – a počítačový slovník (třeba z angličtiny) má přes 500 tisíc hesel, výkladový slovník, oborové slovníky (ICT, právnický, ekonomický, lékařský, …), slovník amerikanismů a jiných slangů a argotů, … prostě něco, co v knižní podobě je asi 30 svazků samo o sobě. Má to i čtecí řečový syntézátor, který pro angličtinu, němčinu, … funguje výborně, takže například v autě si můžete nechat předčítat …

       Další věc je cena – knihy se pirátí a každou seženete na internetu pár dní po vydání zadarmo. Nejde ale jen o cenu, také o dostupnost, protože třeba něco potřebuji, vím že to vyšlo, ale abych čekal měsíc, než to Amazon doručí … to si to raději stáhnu přes torrent za 10 minut, navíc zadarmo – $30 je dost peněz (obvyklá cena za novou knihu).

       Jediné, co mě dlouho vadilo, že si nemohu číst elektronicky ve vaně nebo na lehátku v bazénu (občas usnu a „kniha“ mi upadne do vody) … ale to je vyřešené, jsou vodotěsné tablety a velké telefony nebo vodotěsné obaly na čtečky.

       Se čtečkou nejste „připoutaná k zásuvce“, Nabité to vydrží třeba měsíc, řekněme 200 hodin čtení (záleží na počtu otočených stránek). Dobíjí se to přes USB, to je všude. Můžete mít s sebou větší dobíjecí baterku nebo ruční generátor s klikou, pokud např. jedete do hor. Nebo malý FVE panel.

       A jak píšete, většina nových knih je velice krátkodobá, tak proč to kupovat v papíru.
       Při dnešních cenách ? 300+ za každý módní škvár, po kterém za dva roky „pes neštěkne“ ? Jak píšete, velcí spisovatelé zřejmě vymřeli, i ti osvědčení píší hůře.

       Zkrátka, všechny námitky proti elektronickým knihám jsou spíše nostalgické.
       Samozřejmě, kvalitní kniha je umělecké dílo sama o sobě – má ilustrace, fonty, vazbu, desky, voní, … no ale takových knih je málo. Kvalita grafické práce, typografie, editorské práce, řemesla jako takového, velmi poklesla, takže většina papírových knih, které vychází jsou opravdu odpad i provedením. To už raději tu elektronickou formu.

       Někdy to zkuste. Doporučuji nějakou „paper white“ Kindle čtečku, tam se dá vyměnit firmware za lepší a získat další služby zadarmo, např. ty slovníky. Pak můžete používat všechny e-knihy, co kde seženete. Cenově to vyjde asi jako 10 knížek – tj. cca 3000 Kč.

       Ano, v perfektním světě by člověk elektronické knihy nepotřeboval, mohl by si užívat papírových. Krásně provedených, výborně vytištěných. Nemusel by knihovnu nikdy stěhovat. Nezabírala by drahou obytnou plochu v bytě nebo domě – typicky jeden pokoj navíc. Netrávil by dny na cestách, nečekal by dny a noci na letištích, po hotelích, Kdyby už ano, měl by s sebou sluhu, který by vláčel metrák knížek, aby byl nějaký výběr, … Spíše by člověk mohl by sedět doma ve své knihovně, obracet stránky v „pravé knize“. Jenže svět není perfektní, ani v tomto smyslu.
       🙂

       To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já desítky, třeba úchvatný vydání Tří mušketýrů, několik hodně archivních Verneovek…
     a je mi to celkem šumák. Rád ty knihy beru do ruky, ale čtu už něco docela jinýho.

     To se mi líbí

 11. oh napsal:

  Pic kozu do vazu!
  http://www.novarepublika.cz/2016/03/bomba-odpalena-byvaly-sef-francouzske.html
  No, jestli se Paul Barrilovi stane nějaká nehoda – třeba náhodou spadne pod projíždějící tank, vypadne z letadla nebo s ním vybuchne vana, bude to možné pokládat za potvrzené. 😦

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Hrdina , hm , že s tím vylezl až včil. když už všeci vědí odkud vítr foukal… vždyť to bylo veřejným tajemstvím. Ta konstrukce byla tak kostrbatá, že by to muselo kopnout i hloupýho.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Operaci „Beluga“ občas provádím, ale zřídka. Ta vodka je skvělá, hlavně ke kaviáru, ale příšerně drahá. Jako ten kaviár….

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No já kaviár nerada, vždycky jsem jej poslala sousedovi . nějak mi ty kuličky nesedly, zrovna tak jako ty slizký mořský potfory… ale gruzíňák … to bylo jiný kafe… jo bejvávalo..

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    „Beluga“ je u nás doma zakázané slovo.

    To jednou přijeli ruští kamarádi s děvčaty, přivezli několik krabic Beluga kaviáru a hlavně, několik beden Beluga vodky a ruského sektu. Co my jsme všechno nevyváděli … Naštěstí si to moc nepamatuji, a co si nepamatuji, se nestalo.

    Zato moje drahá si to pamatuje přesně: po jejím návratu ji zaujala hlavně vypálená kuchyň – nehoda při vaření pelmeňů. Polité a propálené koberce a stopy po soutěži ve sjíždění schodiště na snowboardu a lyžích …

    Vzpomněl jsem si tenkrát na recept z krásné literatury – ze „Šťastného Jima“ Kingsley Amise a včas odstěhoval nejvíce poškozené věci do garáže a kůlny, odkud jsem je pak postupně vyvážel na smeťák. Doutníkem propálený koberec jsem ořezal, takže to vypadalo, že nás navštívilo nějaké kobercožravé zvíře. A pak že krásná literatura k ničemu není !

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.