Důvodem stažení VKS ze Sýrie může být nová hrozba


Ukrajinský analytik Rostislav Iščenko se v rozhovoru pro „Federální agenturu novosti“ věnuje málo frekventované alternativě pozadí takového rozhodnutí…

Jak hodnotíte vojenskou operaci ruských VKS v Sýrii?

-Mohu to hodnotit jako nedokončenou operaci, protože jako její cíl byla ohlášena likvidace „IS“ a nastolení míru na území Sýrie. Pokud tomu rozumím, jednání o míru jsou teprve na začátku, a „IS“ zničen nebyl.

Nemohly stažení našich vojáků ovlivnit jisté dohody mezi Ruskem a USA? Například, že stáhneme vojska a za to máme od USA garance a závazky zachování kontroly nad příměřím v Sýrii a za to Američané dostanou zelenou k rychlé vítězné válce s „IS“ a obsazení  Rakká?

-To si nemyslím. Rozhodnutí Vladimíra Putina bylo nečekané, m.j. i pro Spojené Státy, což je naprosto zřejmé. A, mimochodem, i pro ruské vedení bylo (jak tomu rozumím) jaksi spontánní, protože o takové možnosti nebylo z Kremlu dosud ani zmínky. A reakce USA, které vůbec nechápaly, k čemu došlo, dokládají, že se strany Ruska šlo o spontánní rozhodnutí a není známo, na základě jaké informace k němu došlo. Není jasné, proč právě takovéto rozhodnutí. Je ale zřejmé, že k takovému rozhodnutí byl ruský prezident nějakou informací veden.

Proto se tu nejspíš o nějakých dohodách hovořit nedá. Ty se neuzavírají během nějakých pěti minut a neuzavírají se podle takového principu.

Co mohlo vyvolat takové náhlé rozhodnutí?

-Vedení muselo obdržet takovou informaci, která ho vybudila k takovému rozhodnutí.

Nejdřív je nutno chápat, že nebudou stažena všechna vojska, ale jejich část: zůstane tam námořní základna v Tartusu a letecká základna „Chmeimim“. Vyjdu-li z Putinovy formulace a všech jeho předchozích prohlášení, pak nechápu, co se vůbec bude ze Sýrie stahovat. Protože prohlášení znělo následovně: zahájit stahování vojsk ze Sýrie, přičemž tam zůstanou základny v Tartusu a Chmeimim, jakož i pozemní síly potřebné k jejich ochraně. Podle všech předchozích prohlášení tam byly jen základny Tartus a Chmeimim a pozemní síly. Není tedy úplně jasné, co se odtut chystají stáhnout…*)

Sám fakt snížení ruské aktivity v Sýrii se, nicméně, může vykládat jednoznačně: Rusko si uvolňuje ruce pro akce na jiných směrech. Vzhledem k tomu, že se podobné akce plánují v předstihu, tak jejich spontánnost vyvolává otázky.

Netvrdím, ale předpokládám, že přišla informace o hrozbě – přičemž závažné, z nějakého jiného směru. To mohlo vyvolat odpovídající reakci. To je jedena z variant. Ve skutečnosti takových variant mohou být desítky. Proč právě tak? A proč právě včera a tak spontánně? Vybrat z nich jednu správnou nedokážeme a netřeba ani věštit.

Nemůže se to týkat  Donbasu?

-Pokud se to něčeho týká, tak ne Donbasu, ale celé Ukrajiny. Kyjev může představovat potenciální hrozbu, bez ohledu na to, koho napadne – zda Donbas, nebo Krym, atd. To může vyprovokovat závažný konflikt. Tím spíš, že Porošenko nedávno zaletěl k Erdoganovi, aby se dohodli na společných akcích proti Rusku.

Jaké jsou Vaše prognózy k Sýrii?  Zavládne tam brzy mír?

Mír určitě přijde. Možná, že i v nejbližších letech. Nezavládne zřejmě ale ani v roce 2017 a ani v roce 2018. To proto, že dokonce i po rozdrcení velkých teroristických seskupení se tam ještě dlouho udrží islámská partyzánština.

Zdroj: http://cont.ws/post/224474

*) – to, že část letectva byla stažena, je zřejmé, nicméně může jít jen o stažení těch posil, které přiletěly do Sýrie v souvislosti s druhou fází operace… (pozn.překl)

 hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Důvodem stažení VKS ze Sýrie může být nová hrozba

 1. cobolik pacholik napsal:

  ja nijaky expert,bo takych jak ja to sa neslucha,aj velmi dobre bo by mnoho horko zaplakalo,bo ja nedumam politicky,ja dumam teroristicky,ked citam toto,malo reality co ten expert nadristal.pise tak,jak keby rusi tie lietadla a zabespecenie potrebovali niekde inde a doma im zostali 10 lietadla a 50 vojakov(co si mysli,ze ruska army to pepikov,ci cobolikov dokopy?),ze na inaksiu akciu,co uz sleha do prazdna,ja dumam,ze netreba tolko tam a postaci tam par letiek,na podporu syrskej armady,uz koncom januara vania dristal,ze k 1.3.zatsavi bomabardovanie a skoncil skor,bo hlavna zlata zila dostup s ropou a prisun materialu z turecka pod dohladom syrskej army a ked bude trebalo,jeden roj t.j.styri lietadla tam v momente urobi podriadok na takom malom useku,ci vypomoze pozemnym jednotkam,proste ich vyhladoveju jak v staroveku a budu rychlo jednat alahisti a to len s takymy budu jednat s ktorymi budu chceli,ukrajina to smetie na politickom,ekonomickom a vojenskom nebi sveta,bo sa tam zacalo robit color,ale zapad zistil,ze chocholom sa neda verit ani hovno,o rusoch sa pise jak by tam bojovali,cele divizie ruske a tazko sa potili,bo na ukrajine to sa bojuje len proti debilom razenia UPA,vacsina ukrajincov,aj ked ich tam lakuju,ze moskal debil to tazko vo velkom z presvedcenia zdvihne kamen a hodi do rusa,osmansky pasa to ma doma big problem,bo tam boucha jak na matejske pouti,co by som tak nemal hovadzky pisat ,bo urcite umiera nevinna holota a najviac sa mi paci,ze hodinu po vybuchu uz oznacia utocnika a hadajte dvakrat kdo?ty zasrany kurdi. a co sa tyka ritiarov,tak z kuku burana myslim seba,to politicky dristaju,aby neboli docista za smetie,ked vania za necely pol rok vidiet vysledky a ja sam buran,nemam nahrane,ale budem sa nahravat,som dristal,ze na jar budu vysledky a mohol by mi dokazat pod prisahou jeden cobol,co tu jazdi na kamione.
  nakoniec ten expert,to original politicky komisar,co sa nacita,potom poprevraca,dristne a caka,co sa bude diat,ty experti to taky samani,co z dymu cigarety,ktoru fajcia,myslim ci im dodalal firma marlboro,ci ruska vostock ja si vestim zo svojej a jej dymu,co zacina byt drahy jak kurva,bo zvysuju tax,bo skodi a uz som kdesi cital,ze unia bude tiez zvysovat dan na tie elektronicke,co len para ide z rypaku,za take vymyslene oberanie holoty,to by som vrazdil,bo zajtra sa vynajde auto co zerie luft a robi este kyslik,plus 2 tony zlata na den jazdy,tak zajebu tax,len aby holota nemala lepsie,jak ja toto nenavidim,ked zo mna robia vola…to ta komuna robila tiez,ale ostatnu dobu tak porovnavam,ze coraz viac v niektorych veciach,to demokracia nesiaha komune po hovno na bote,prosim neist na mna s bananom,bo ideologia marxa,ci peniaza to jedno smetie s podmienkou,ze to prerobi pre svoj obraz nejaka kurva.viem dlhe,ked vadi ignorovat spat budem spokojne.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Někdy věci zdánlivě nepochopitelné jsou naprosto viditelné a na dosah ruky.
  Proč se musí Rusko připravit na něco čemu možná bude odolávat s obrovským vypětím a nebo možná padne.
  To úplně zásadní je, že se nám podařilo uzavřít „dohodu“ == financovat Turecko.
  Podařilo se nám Turecku nahradit ztráty, které utrpělo vynuceným sestřelením SU 24.
  No a jako náš bonus pro nemožnosti ekonomických vztahu východních zemí s Ruskem, je naprosto totální silové vítězství Německa a celé EU nad Ruskou propagandou.
  Smlouva EU s Tureckem, nebyla uzavřena pro to, aby fungovala ale právě naopak.
  Naprosto ukázkový trik celé tyto smlouvy je v tom, že nás bude stát zemi i domovy.Prostě podvod s křesťanskými „běženci“ je ta mediální sranda. Bez víz nás zaplaví, a my ani necekneme.
  Tož toto je ten rokh, kterým se opět CIA podařilo pokořit naivní Rusko.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Jak už psal čobolík, je to docela směšné. Iščenko se v tomhle projevil jako politruk, který razí určitou linii. Nejspíš to bude účel, i když je to zjevný nesmysl.

  Žumpa přišla s mnoha teoriemi, proč Rusko muselo ustoupit ze Sýrie. Kvůli nákladům, kvůli tomu, že vojáky a letadla bude brzy potřebovat jinde proti jinému nepříteli, kvůli nějakým nejasným zákulisním piklům – třeba že Putin „prodal“ Sýrii kvůli domluvě se Saudy o zvýšení cen ropy, kvůli slibům Amíků zrušit sankce, … Všechno jsou to očividné pitomosti.

  Předně, Rusko ze Sýrie vůbec neustoupilo. Vlastně se dá říci, že jde o nutnou rotaci jednotek, které jsou v náročném nasazení již 6 měsíců, případně o výměnu jedněch jednotek za jiné, s jiným účelem a zbraněmi.

  Navíc v situaci, kdy zadání bylo splněno – zázemí a infrastruktura ISILu a ostatních kozomrdů jsou zcela rozvráceny, sklady munice a výstroje zničeny, velitelská a komunikační centra v troskách, mnoho klíčových džihádistů pobito. Zničeno bylo i jejich zásobování a zdroje peněz, především jde o transporty ukradené ropy. Syrská vláda je stabilizována, „umírnění řezači hlav“ – aka „demokratická opozice“ je úplně deklasována, rozdělena a diskreditována.

  Dá se říci, že pouze skončila první fáze operace, která měla jasné cíle – a ty byly beze zbytku splněny. Už na začátku Putin řekl, že operace bude trvat pár měsíců, mluvilo se vágně o čtyřech měsících, což se protáhlo na šest.

  Očividně bude následovat další fáze, tedy frontové operace, podporované ruskými bitevními vrtulníky, zbylými ruskými bombardéry, a dá se čekat i přílet nových syrských letadel – hlavně Jak 130, což jsou lehké bitevníky, velmi vhodné pro tyto účely. Pokud bude nutný nějaký větší bombardovací zásah, Rusové už ukázali, že to není problém – levně těžkými bombardéry Tu-22M3 ze základny v Mozdogu, draze řízenými střelami s plochou dráhou letu odkudkoliv.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vrátí se ještě někdy něco podobného: https://youtu.be/WPF1f4c882I ???

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jo, to je vynikající.

    Zda se někdy vrátí sekulární společnost v Bagdádu, holky v mini na ulicích, optimisticky naladění Iráčané, kdy každému bylo jedno, kdo je šiita a kdo sunnita případně křesťan – protože „zlý diktátor Saddám“ všem náboženským pošukům řezal hlavy zcela nemilosrdně – to je otázka. Možná za 50 let. Celé tahle katastrofa je zásluhou americké geopolitiky, zcela zločinecké.

    Vzpomínám na kampaň za americkou válku v roce 1991, kdy ukazovali irácké fotky, publikované v iráckých časopisech, jak zvěrsky popravuje Saddám „ubohé opozičníky“ – každý totiž dostal do kapsy košile 100g náložku tritolu s elektrickým palníkem, kterou dálkově odpálili. Jenže tenkrát se zapomněla propaganda zmínit, že to byli džihádisté placení Saudy, kteří vyhazovali do povětří normální irácké obyvatele. Takoví, kteří dnes dělají sebevražedné atentátníky nebo „živé bomby“ v BVP naloženým trhavinou.

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … když Vy Bavore takhle, mně by úplně tačilo, kdyby:

    😀

    To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   „Předně, Rusko ze Sýrie vůbec neustoupilo. Vlastně se dá říci, že jde o nutnou rotaci jednotek, které jsou v náročném nasazení již 6 měsíců, případně o výměnu jedněch jednotek za jiné, s jiným účelem a zbraněmi.“

   Navíc, zdá se, že výměn některých jednotek bylo využito i k rozšíření zbraňových systémů: na netu se během víkendu objevily zprávy o navážení raket Iskander na Ruské základny v Sýrii. Pokud by to byla pravda, vypadají poslední aktivity RF spíše jako optimalizace, než ústup či dokonce úprk (jak se snaží některá media prezentovat).

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jj. Rusové tam navážejí nové bitevní vrtulníky Mi-28N a Ka-52, už jsou vidět i nějaké letové záběry, asi se zatím piloti seznamují s terénem, létají kolem Hmejminu. Také se u syrské armády objevily nové raketomety BM-27 a BM-30, s dálkovým dosahem. Iskandery to vhodně doplní.

    Ofenzíva syrské armády bude jistě všechny tyto nové zbraně používat. Obnovené letiště Šarjat čeká na letadla – pravděpodobně to budou nové Jak 130 a MiG-29M.

    Je zábavné, že se Rusům povedlo „prodat“ nutnou rotaci jednotek jako „stažení“. Po 6-ti měsících intenzivního nasazení technika vyžaduje generálku a personál pár měsíců dovolené. Kupodivu jim ani při velmi intenzivním nasazení žádné letadlo nespadlo z technických příčin, ani neshořelo na letišti při servisu, neměli žádnou větší nehodu.

    Další aspekt je politický – když teď jsou Rusové ze Sýrie „staženi“, tak Černý Petr zůstavá na Turcích a Saudech. Přitom v Sýrii zůstala ta část letadel, která přiletěla později – letka Su-24M3 z Krymu, roj Su-34, roj Su-35S, minimálně.

    To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Já nějak nechápu, co ti „politologové“ pořád řeší? Putin jasně naznačil, že operace budou jen omezenou dobu, a to několik měsíců. Udělal, co slíbil a odešel. Když začnou slimáci vystrkovat čumák, tak se vrátí.

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  novinky.cz, Po 21. 3. 2016

  10:50
  Rusko žádá po USA krizové jednání:

  Rusko žádá po USA jednání, na kterém by se řešil dohled nad dodržováním příměří v Sýrii. Jestliže Washington nezareaguje, bude prý Moskva jednat sama.

  To se mi líbí

 6. tata napsal:

  Já osobně myslím že PUTIN jako stratég ukázal dobrou vuli k těm co ho osočovali že bojkotuje mirové dohody………přitom ho to prakticky nic nestálo protože to probihá jako planovaná vyměna,a on to muže prezentovat že učinil maximum a ve své podstatě docilil co chtěl

  To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Se mi nelíbí to spojiování se Poroše s Erdígem….švihlí jsou oba dost a dost…..

  To se mi líbí

 8. Berkowitz napsal:

  Dnes má narozeniny (66) Sergej Lavrov, tak hodně zdraví.

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  „Dvaadvacátý týden ruského vojenského zásahu v Sýrii: Putin oznamuje novou strategii“ – The Saker
  http://www.novarepublika.cz/2016/03/dvaadvacaty-tyden-ruskeho-vojenskeho.html

  Z článku:

  „… pokud Turci vtrhnu do země, dávalo by z vojenského hlediska smysl použít ruské letectvo v Chmeimim k obraně proti turecké invazi? Zaprvé, mějte na paměti, že letouny čistě pro boj vzduch-vzduch (Su-30M a Su-35) staženy nebyly. Vlastně očekávám, že jejich kontingent bude pomalu a v tichosti navyšován. Zadruhé Su-34 jsou útočná letadla dlouhého dosahu a mohou napadat cíle v Sýrii z letišť na jihu Ruska (nebo v Íránu). Co se týká Su-24M a Su-25M, ta by mohla při střetu s Turky velmi pomoct, ale byla by také zranitelná, obzvláště při přímém útoku na Chmeimim. A nakonec Tu-22M3 a Tu-160 základnu v Sýrii nikdy neměly. Co se týká ruských střel s plochou dráhou letu, ty mají dolet 1,500 km (Kalibr) a 4,500 km (X-101) a mohou být odpáleny z Kaspiku, Středozemního moře nebo ze vzduchu. Takže ano, zatímco současné stažení sil sníží úderné kapacity ruských sil v Sýrii, v žádném případě to nesníží celkovou ruskou údernou sílu proti cílům v Sýrii. Co se týká Chmeimim, tato základna zůstane plně osazena, zachová si svoji impozantní protivzdušnou obranu (S-400 a Pancir-F) a neznámý počet moderních ruských letounů…. „

  To se mi líbí

 10. tata napsal:

  a tady je dukaz že jsem se nemylil…………on učinil 1 krok jestli to nedodržej oni bude myt volné ruce.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/398284-rusko-pohrozilo-jednostrannym-pouzitim-sily-v-pripade-dalsich-poruseni-primeri-v-syrii.html

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.