Přijel polský prezident


Do ČR přijel polský prezident polský prezident Andrzej Duda a tak se v médiích dozvíme více o současném Polsku, doufám. Nejspíš o masových demonstracích proti současné vládnoucí straně PiS (Právo a spravedlnost), neb to jsou také jako my už skoro fašisté.

Aby nás ty „masové demonstrace“ tolik nemátly, zde jsou výsledky březnového průzkumu agentury TNS (něco jako naše CVVM) o podpoře jednotlivých stran. Čerpám z článku na internetové stránce tradičního polského deníku Reczpospolita.

PiS (Právo a spravedlnost)       38 %    (minus 2 procentní body oproti únoru)
Nowoczesna (nepřekládá se)   13 %    (beze změny oproti únoru)
PO (Občanská platforma)        12%     (minus 3 procentní body oproti únoru)
Kukiz (nepřekládá se)              9 %      (beze změny oproti únoru)

Polští voliči by podle průzkumu šli rozhodně k volbám z 25%. Celá třetina (35%) by pak šla k volbám „spíše ano“.
Určitě by nešlo k volbám 18% občanů, dalších 15 % „spíše ne“.
Sedm procent nevědělo, jak by se rozhodlo – jít či nejít.

Průzkumy je třeba brát s rezervou, ale nějakou vypovídací hodnotu přece jen mívají. Titulek zdrojového článku je srozumitelný i v polštině:

Sondaž: PiS z ogromna przewaga nad opozycja.

A ještě http://bavor.blogspot.cz/2016/03/doplnek-k-dnesku.html

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Přijel polský prezident

 1. Bavor V. napsal:

  A ještě maličkost: Nepřipomene vám to něco? http://bavor.blogspot.cz/2016/03/nepripomina-vam-to-neco.html

  To se mi líbí

 2. Mac napsal:

  S tím slovem „masový“ je problém v definici.
  Zatímco běžný občan si pod pojmem masový (odvozeno od slova „masa“, čili „hafo“) představí mraky lidí, výrobků apod, mainstrean, protizemanovští sluníčkáři, vítači připrchlíků apod. odvozují slovo masový od slova „maso“ (tedy biologický pojem).
  Takže, když mainstream napíše, že na protizemanovské (nebo třeba propřiprchlické,…) demonstraci byla účast masová, znamená to, že tam byl minimálně jeden člověk z MASA (a kostí)

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  PŘEDSUDKY V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH URČENÝCH PRO IMIGRANTY ZÁKLADY PROTIPŘEDSUDKOVÉHO ZDĚLÁVÁNÍ
  Co to vlastně jsou předsudky proti imigrantům?
  Jak a proč tyto předsudky vznikají?
  Jsou všechny předsudky špatné?
  Dokážete rozpoznat, jaké máte předsudky vy vůči imigrantům, vaši klienti, spolupracovníci, lidé, se kterými se potkáváte?
  Umíte čelit projevům intolerance k imigrantům?
  Nejste náhodou diskriminováni?
  Celý kurz je dotován částkou 275 € za osobu a den.
  Na daném kurzu budete rozvíjet dovednosti, které vám pomohou rozpoznat příčiny a nalézat řešení konkrétních situací stereotypního chování založeného na předsudcích proti imigrantům. Nebojte se hledat nový úhel pohledu .
  Jasné kladné výsledky a ty nejlepší reference :
  „Na kurzu se pracovalo s vlastními předsudky z pracovního i osobního života.“
  „Došlo mi, že můžu využít i opačný názor a že nic není tak, jak se zdá a vždy existuje řešení.“
  „Jsem překvapená, že na kurzu může být legrace i poučení. “
  „Změnila jsem názor na způsob svého uvažování: není špatné, když mám jiný postoj.“
  „Budu měnit názory vždy, když se z něčeho poučím, to udělám i po tomto kurzu.“
  „Oceňuji, že jsem si mohla na většinu teorie přijít sama, skrze své zážitky.“
  „Je přínosné se na situaci podívat očima toho druhého.“
  „Budu si teď dávat pozor na svá stereotypní očekávání.“
  Tož jestli si myslíte, že my nevíme, že si myslíte víc než si myslíme, tak se šeredně mýlíte.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   To…no tohle mě přesvědčilo, a to ještě jsem kurz ani neabsolvoval.
   Předsudky jsou z čista jasna pryč!
   Jenže, co s tou realitou?
   Ta kriminalita, no-go zóny,,,,,,

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Možná jsem to popsal ne naprosto v souladu s jednotlivými nařízeními EU, proto prosím připojuji následující.
   Brusel nařídil evropským bankám, aby „se držely dál“ od ruských euroobligací.
   Podle údajů vydání, jestliže banky dodrží svoji povinnost vůči Bruselu, Rusko se bude muset vzdát svého prvního výstupu na kapitálové trhy od chvíle, kdy k němu byl připojen Krym.
   Toto je ta jasná odpověď prozíravé EU, na plány Moskvy vydat státní obligace v částce tři miliardy dolarů se splatností deset let.
   Tož konečně jsem snad uspokojivě popsal pojem „my v EU víme víc než si myslíte“.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   co to je?za debilinu,nemyslim pisatela,to sa niekde taky blud prevadza ,ci to len tak,to nemoze mat s realiou zivota nic spolocne,je to naozaj nejaky kurz,ci len niekto tak obrazne napisal,jak by chcel spravny,aby holota myslela,ked toto co napisal czech sa prevadza,v zivote som zazil hocico,to jak reich pisal,ze mas svojich zradit,byt napomocny okupantovy,posilit rady wermachtu,bo naisto budes bojovat za svatoziaru nad hlavou,tak tu sedim a kukam raz von a raz na vypnuty telvizor a kus ma zatkalo,bo keby mi toto niekdo daval pred oci a este sa okolo vazne tvaril a suverenne vysvetloval,bud by som v tichosti odisiel a rozplakal sa,ale najsko by som okamzite reagoval,sam boha neviem bo jak dumam tak dumam,nezmesti sa mi do tej drotarskej palice…
   pise,ze to platene,to som docista na vetvy,sedim ,kyvem hlavou jak to tela bohove smejem sa,doma na mna kukaju,ze uz asi po mne a pytaju sa ci som ok…boze,pomoz rebelom…

   To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Skoro se mi chce říct, že v důsledku vyjde téměř nastejno, jestli politik zve připrchlíky nebo se pokouší vyvolat 3. světovou.
  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/polsky-ministr-obrany-obvinil-rusko-z-terorismu-mohlo-pry-za/r~a47009e8ea0911e5807d0025900fea04/

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   !

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Ve skutečně svobodné a demokratické zemi může být ministrem obrany kdokoli. Třeba astrolog, co si málem sestřelí vlastní letadlo, nebo barová zpěvačka či podřadný herec. Proč se tedy podivovat nad paranoikem hledajícím všude spiknutí.
   My jsme byli vychování v kecech, že ministr by měl být odborník. Proboha, taková blbost. Ministr musí být vlivný straník. A platí, že čím méně ví, tím je to lepší.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Nějak se ty verbální útoky na Rusko začínají množit. To osočování ze všeho možného i nemožného mi moc klidu nepřidávají. Když jsem dnes jel z chalupy do Brna, tak ve zprávách ( Frekvence 1 nebo radio Beat, nevím přesně ) jsem se dověděl, že bylo vytýčeno několik lokalit pro hromadné hroby. Dost dobře nevím, co si o tom mám myslet.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Roto, nemyslete si nic, před lety to někdo vykecal na Slovensku a byl z toho velký malér.
    A slovní útoky na Rusko? Samozřejmě! Byly vytýčeny úkoly a uvolněny peníze. Nejsme žádná totalita a tak zcela veřejně píšeme o tom, jak musíme zaměřit propagandu a kdo ji řídí.
    Byly časy, co jsme za stejnou věc odsuzovali a mnohdy nenáviděli minulý režim. Byly časy, co jsme se domnívali, že s pravdou, poctivostí a bez lží dojdeme nejdále. Byly časy, kdy jsme měli naději, že se alespoň část našich snů splní.
    Teď máme více propagandy než kdy jindy, více zboží v obchodech ale přitom jíme mleté kuřecí pařáty, kterým se propagandisticky říká strojně oddělené maso. Jsme jako ty pařáty, hrajeme si na maso, ale chce se nám z toho zvracet.
    Naděje umřela a do hrobu byla dána.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Píšete strejdo optimisticky.
     Myslí si někdo že ne?
     Pro mě ano : další člověk vidí realitu jaká je 🙂 . A to není málo!

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Naše generace byla vychovávána k nadějím. Na jedné straně to byla světlé zítřky komunistické a na druhé postupná konvergence se Západem a vzájemné přebírání toho lepšího. Co nás nejvíce iritovalo byla pomalost postupu.
      Dnes slovo naděje patří do sci-fi.
      Mark Twain v Tajemném cizinci píše o králi, kterého měl Anděl udělat na přání dvou kluků šťastným. Anděl měl kluky i krále rád a tak přání splnil. Král se do rána zbláznil, svět se mu líbil a byl skutečně šťastný. Na námitky kluků, že si to tak nepředstavovali odpověděl, že to byla jedna jediná možnost jak králi přinést štěstí.
      Petřepavle, vidíte to jinak? Ano, můžeme být šťastní, podmínku známe.

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Vidím to stejně …. i ty bývalé naděje, i tu stávající možnou „naději“ zažít skutečné štěstí ve skutečném neštěstí.

       To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  traktar stahuje stihacky,kolko to uz neviem prva odletela,tu na tych spravnych spravach to dristali takym tonom,ze vania sa na nieco chysta a robi len bu,bu.stastie,ze v tom traktorove nie taky debili pojaseny jak ja,bo uz by davno bolo po vsetkom,potom uz len posledna reklama,bez tej ani krok v comkolvek,bo aspon tu ty co maju na peniazu napisane,ze veria v boha,oni aj ked toho boha budu pochovavat,bez reklamy,tojek ten josifof rozkaz ni sagu vzad…

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No víte čobolíku, myslím, že se rusové -a/ poučili – že dlouhodobé setrvávání někde jinde není ku prospěchu, 2/ ukázali že jsou schopni efektivně zasáhnout ve prospěch věci. Tam kde amíci 5 let „válčili „proti ISIL, rusové za půl rolu udělali ordunk a ukázali světu co umí. Co je potřeba víc – domácí musí ukázat co chtějí.Zvenčí se nic trvale nedá změnit – vždycky se to pak obráti proti „záchrancům“. A ta hanba pro samozvaného „četmíka světového“ jako hrom se nedá ututlat.
   Někde jsem četla že amíci jsou z toho v šoku – a oni těch šoků už zepár zažili. Třeba :

   thttp://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/putin-stahovanim-vojsk-ze-syrie-absolutne-zaskocil-americany/

   Když jsem tak dumala proč? mají rusové takový dosah -došla mi jedna věc –
   Vždycky mne udivovalo chování mladých – nebyly to jen šachy – bylo to čtení všude a ve všech možných řečech – i riozsypaný čaj.V šalinách, v metrech, v busech… vparku na lavičce skoro každý s knihou…

   No a těm tehdejším studentům je včil tak kolem 40-50 – tedy v tom nejproduktivnějším věku. Takže už se nedivím.
   Navíc – zřejmě ta jejich Výzvědná služb a je taky mnohem efektivnější a já už jsem zvědavá -co si zase „západní stratégové“ vymysleli…Nebude to určitěn trvat dlouho…ach joí…
   Tož tak…

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Kdyby jen amíci, ale v šoku je KáDéčko, které považovalo za nutné „čecháčkům“ sdělit, že v Damašku zavládlo zoufalství, v moskevských kavárnách se údajně spekuluje, že je za tím katastrofální stav ruské ekonomiky. A přihodit něco namátkou sesbíraných spekulací demokratického tisku, že Putin blafuje, nebo zběsile prchá před saudskými dodávkami protiletadlových zbraní „opozici,“ nebo chystá past na Turecko. Nebo to všechno najednou.. a možná i něco úplně jiného.
    http://www.blisty.cz/art/81543.html

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     mno, já blicí nečtu….mít zažívání v pořádku je mi milejší…..
     i když mi občas bylo s podivem – že to někdo může vyvěsit…. a nejvíc mne dostalo- to jejich- povězte o nás všem známým. Asi už fakt těch „zájemců či souvěrců“ ubývá. Já to udělat tak nevím,nevím… 🙂

     To se mi líbí

 6. st.hroch napsal:

  Rusko přehodnocuje vztahy s EU …

  Jak krásně znějí fanfáry ohlašující naprostou shodu ministrů zahraničí evropské osmadvacítky dne 14.března na Pěti zásadách spolupráce s Ruskem…

  Ruské ministerstvo zahraničí, společně se zainteresovanými úřady a orgány, provádí přehodnocení vztahů s EU. Uvádí to agentura Interfax s odvoláním na zdroj na ruském zamini.

  Ruský diplomat připomněl, že šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini zveřejnila 5 oblastí (vlastně podmínek), na kterých má EU zájem s Ruskem spolupracovat:
  – Realizace minských dohod jako podmínky jakýchkoli podstatných změn ve vztazích s Ruskem
  – EU neuzná připojení Krymu k Ukrajině.
  – Upevnění vztahů EU s východními partnery, počínaje Střední Asií.
  – Upevnění vnitřní stability EU, zvláště energetické a v oblasti strategické komunikace s tím, že jakákoli součinnost s Ruskou Federací musí být výběrová, s přihlédnutím k možným společným zájmům, např. v zahraniční politice – např. v otázkách Sýrie nebo KLDR.
  – Nezbytnost podpory občanské společnosti v Rusku a investic do rozvoje kontaktů mezi lidmi v EU a v Rusku, se zvláštní orientací na mládež.

  Podle zmíněného zdroje na ruském zamini „vztahy s EU na principu – byznys jako dřív – nebudou už možné, protože to byl byznys, ve kterém se EU vždy považovala za vedoucí, a měla za to, že právě ona je tím, kdo nám může říkat, co máme dělat a co ne…“ – a dodal, že na zamini „…zatím nevědí, co z toho všeho vyplyne…“.

  Ruské ministerstvo zahraničí později oznámilo, že na zmíněných principech nic nového není.

  Zdroj: http://www.interfax.ru/russia/498684

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Kdyby, hypoteticky, nějaký můj známý stavěl náš vztah na podobných požadavcích, tak by již nebyl mým známým a komunikoval bych s ním jen a pouze tehdy, když by to pro mně bylo velmi výhodné. Přátele bych hledal jinde. A tomuto exznámému bych kdykoli by to bylo možné, nastavil nohu. Jo, a začal bych chodit do posilovny.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.