Předvolební dostihy v USA se vyhrocují


V boji o prezidentské křeslo přituhuje. V předvolebních vystoupeních kandidátů se objevují žhavá témata a těžko si představit téma žhavější, než FED (Federální rezervní systém) USA. Iniciátorem živé diskuse o něm nebyl nikdo jiný, než Donald Trump, který už nejednou dokázal, že pro něj není tabu žádné téma. Trump se na adresu FEDu vyjádřil kriticky a velmi ostře už před začátkem předvolební kampaně, když v říjnu 2015 prohlásil, že FED musí zvýšit základní sazbu, která tehdy byla na úrovni 0-0,25%. Varoval před nebezpečnými následky liberální politiky FEDu pro ekonomiku s tím, že tyto následky si „vypije“už nový americký prezident. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg obvinil šéfku FEDu Janet Yellen, že drží sazby nízko, aby podpořila ve volbách kandidátku demokratů H.Clinton.

Vážně se do tématu FEDu Trump pustil až nedávno, když 23.února oficiálně vyzval k úplnému auditu této instituce. Bez okolků prohlásil, že pokud se ocitne v Bílém domě, tak jednou z prvních jeho iniciativ bude provedení takového auditu. K pochopení rozsahu této hrozby připomenu, že od založení FEDu v roce 1913 nebyl po téměř celé století kompletní audit proveden ani jednou. Jediný audit, a pouze částečný, proběhl v roce 2011 z iniciativy republikána Rona Paula, který za svého dlouholetého působení v Kongresu FED nemilosrdně kritizoval a dokonce požadoval jeho uzavření. Už tento částečný audit odhalil hrubé nedostatky. Především se ukázalo, že FED v době finanční krize let 2007-2009 rozdal bankám (skoro bezúročně) úvěry v gigantické sumě 16,1 bilionů USD. V seznamu příjemců úvěrů byly všechny banky Wall Streetu,  přičemž některé z nich obdržely úvěry přesahující bilion dolarů.  Překvapuje ale, že se mezi příjemci ocitly i banky zahraniční – především londýnské City a kontinentální Evropy (Barclays, Royal Bank of Scotland, Deutsche bank, Credit Suisse,…). A to je velmi hrubé porušení amerických zákonů, zakazujících FEDu poskytování úvěrů nerezidentním bankám bez souhlasu amerického kongresu. Seznam příjemců úvěrů, zveřejněný v roce 2011, mnozí oprávněně pojmenovali seznamem akcionářů FEDu. Opakovaně předkládaný návrh zákona o auditu ve FED nezískal dostatek hlasů. Když pak Sněmovna reprezentantů v roce 2015 opakovaně návrh podpořila, v lednu t.r. do něho „hodil vidle“ Senát USA. Trump, který hlasování pozorně sledoval, okamžitě zareagoval, když zjistil, že republikánů chyběly ke schválení dva hlasy: jeden republikán hlasoval proti a jeden nehlasoval. Tím druhým byl Ted Cruz – hlavní Trumpův soupeř na republikánských primárkách. Cruz je dávno podezřelý ze zvláštních vztahů k bance Goldmann Sachs, takže Trump ihned upozornil na možný, nikoli nezištný, důvod Cruzovy absence na hlasování. Proti auditu ve FEDu je vytrvale i jeho šéfka J.Yellen s tím, že by šlo o přímý útok na nezávislost instituce, a bylo by v přímém rozporu s kánony ekonomické vědy.

Hillary Clinton se snaží tématu FED vyhnout, nicméně i ona musí brát v potaz nelehkou ekonomickou situaci USA. Proto si od počátku předvolební kampaně osvojila téma, kterému se v Americe říká „rozdělení bank“. Jde o to, že největší banky Wall Streetu nejsou dostatečně připraveny na druhou vlnu finanční krize díky nedostatečné kapitalizaci. Formulace „příliš velké na to, aby zemřely“, nedávno ve vztahu k nim používaná, nemusí napříště zafungovat, protože stát nemá dostatek prostředků na záchranu tonoucích „Titaniků“ bankovního byznysu.

Hillary navrhuje zmenšení gigantů Wall Streetu, aby ke dnu nešel obr, ale střední banka, což sníží riziko dominového efektu a zhroucení bankovního celého systému USA. Vcelku ale její předvolební program, v tomto smyslu vypadá ještě nevábněji než Obamův volební program roku 2008, kdy se Amerika nacházela ve stavu ostré finanční krize. Po svém vstupu do Bílého domu Obama inicioval přijetí tzv. Todd-Frankova zákona „O reformě Wall streetu a ochraně spotřebitelů“, který předpokládal jisté kosmetické změny bankovního systému USA, který ale nezabránil tomu, aby hamižné banky Wall Streetu vystavěly další finanční pyramidy a nafoukly nové finanční bubliny. Při vším svém vnějším radikalizmu si Obama nedovolil ani pípnout o potřebě auditu ve FEDu. Toto téma je nejspíš u demokratů tabu. Nicméně, i mezi významnými členy demokratické strany je člověk toto tabu porušující. Je jím senátor Bernie Sanders, který spolu s republikánem Ronem Paulem ze Sněmovny reprezentantů prosadil v roce 2010zákon o částečném auditu FEDu. Podobně aktivním byl i letos, kdy navrhl doplnění návrhu zákona o povinnost každoročního opakování auditu.

V nynějších volbách se neočekávaně populárním stal dokument nazvaný „Sto námitek proti FED“. Americká masmédia poznamenávají, že tento lakonický, ale velmi obsažný dokument široce využívají příznivci jak Trumpa, ta i Sanderse. Někteří novináři dokument srovnávají s 95 tezemi Martina Luthera, ve kterých v roce 1517 odhaloval Římský stolec. Autorem dokumentu je známý novinář Michael Snyder. Pro názornost uvedu prvních deset ze sta námitek proti FED:

 1. Jsme zvyklí si myslet, že máme vládu, která „zastupuje lid, je lidem řízena a pracuje pro lid“, ale pravda spočívá v tom, že skupinu lidí, zabývající se centrálním plánováním, nikdo nevolí, nikomu se nezodpovídá a má vliv na naši ekonomiku jako nikdo jiný v naší společnosti.
 2. FED je reálně „nezávislý“ na vládě a u Federálního soudu přesvědčivě dokázal, že není agenturou federální vlády a tudíž nespadá po zákon o svobodě informací.
 3. FED otevřeně přiznává, že 12 regionálních bank FEDu je „do značné míry organizováno jako soukromé společnosti“.
 4. Regionální banky FEDu emitují akcie pro členské banky, které je ovládají.
 5. 100% držitelů akcií FED jsou soukromé banky. Vládě USA nepatří ani jedna akcie.
 6. FED není sice agenturou vlády, ale byla mu svěřena práva regulovat naše banky a finanční instituce. A to nesmí být.
 7. Podle článku 1 odstavce 8 Ústavy USA, má jen Kongres právo „razit mince, regulovat hodnotu cizí měny, stanovit standardy měr a vah“. To vyvolává otázku, na základě čeho to dělá FED?
 8. Podíváte-li se na americký dolar, je nahoře napsáno: Federal Reserve note. Ve světě financí se pod termínem „note“ rozumí dluhový nástroj.
 9. V roce 1963 prezident J.F.Kennedy vydal výkonnou direktivu 11110 (Exekutiv Order 11110), která předepisovala ministerstvu financí USA vydávat United States notes, vydávané přímo vládou USA a nikoli FED. Brzy poté byl Kennedy zabit.
 1. Mnohé z United States notes, nezatížených dluhem a vydaných za prezidenta Kennedyho, jsou stále v oběhu.

A ještě několik závěrečných námitek proti FED:

 1. Dlužník je věřitelovým sluhou a FED z nás všech dělá dluhové otroky.
 2. Dluh je formou sociální kontroly a globální elita ho využívá k nadvládě nad všemi ostatními. Před 40 lety byl celkový objem dluhu v našem systému (celý vládní dluh, celý dluh byznysu,  všechny spotřebitelské úvěry)byl na úrovni 3 bilionů USD. Dnes se sumární dluh blíží 60   bilionům dolarů.
 1. Nestane-li se nic dramatického, pak naše děti a naši vnuci budou po celý svůj život    dluhovými otroky, protože budou platit za naše chyby.
 1. Teď, když máte tuto informaci, nesete zodpovědnost za to, že nějak změníte stávající stav.
 2.    Kongres má právo kdykoli FED uzavřít. Nicméně v současnosti většina našich politiků plně podporuje současný systém. Nic se  samoskou nezmění, pokud americký lid nezačne změny  vyžadovat.
 1. Konstrukce FED od byla samého počátku škodlivá. Pokud nebudou přijata urychlená    opatření, tak celý náš finanční systém čeká strašný kolaps.

Valentin Katasonov

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2016/03/05/predvybornaja-gonka-v-ssha-i-federalnyj-rezerv-38954.html

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Předvolební dostihy v USA se vyhrocují

 1. jaa napsal:

  Dík za překlad….

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  fed to najvacsia banda ojebavakov,co ta zem nosi,to taka demokraticka internacionala od penazi a zasranej uzery povysenej nad vsetko t.j. obcana a moc,ktoru dal vlade,to stat v state a hadajte dvakrat kto tam muti vodu,neprezradim sion brothers v mocnej casti s prizdisracmi od krestanov kazdeho druhu bo sa dobre nabalia a bez nich by sion brothers mal tazko prevadzat svoje demokraticke ekonomikce tahy,co uz neraz kus vyslo na javo,ze su velmi debilne pre stav americkej ekonomiky,uz som pisal ekonomika na hovno v 2007 uz mlela potichu a milionarov miliardarov je viac a stredna vrstva mizne jak ladovec na gronsku,ja viem ja nemam ekonomicku gramotnost,jak ja kurva nenavidim toto politrucke slovo skurveneho uzernika,bo jak som uz skor pisal ze 1 plus 1 stale dva,len u nich sedem a tych sest zodru z holoty a este placu,ze bankrot,co sa tyka toho divadla a debilizmu tu ohladom volieb bo to nie volby,ale velmi dobre cielena masmedialna sracka,kde trumpeta v priamom prenose pri debate nieco hovori a jeho oponent opakuje toto iste,lez pouzije ine slovo,novinar skolazuje a na spravach cujete,ze ste povedali vcera bo mate zaznam a oni cely cas hovoria minule,ze ste povedali a za mesiac,ze ste povedali,ze to bolo sto rokov dozadu a o dva mesiace,ze ste dristali proti konstitucii usa,teraz bude trochu pokoj a pred volbami zacnu plut a maju nieco naisto kazdy na kazdeho pripravene,ten paul to sa cudujem,ze zije,jediny american,co chce pre tu ich rit dobrem.
  trumpeta nech nepodskakuje,abo nech ho velmi dobre chrania bo JFK mal mocnejsie slova jak audit,on chcel zrusit mafiu sion costra a trafili ho do krku,a dodnes tak vysetrene jak majdan v chocholove,ci eleven semptember,bo tu zauzivane a dost sa dodrzuje,ze vlada a hlavne congress to moc nad moce ,ale uz 3 desatrocia,to mocnejsie loby a ja pochybujem,ze trumpeta s tym nieco urobi bo tota kampan to made in brodway muzikal na zmagorenie holoty.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  V úterý 15.3. budou primárky v několika lidnatých státech, a hlavně, začíná počítání hlasů systémem „vítěz bere vše“. Takže pokud dnes Trump vede jen o cca 100 delegátů, rozdíl se bude zvětšovat.

  Stejně jako v Chicago, i na ostatních místech v neděli byly jeho shromáždění napadeny „protestujícími“, bezpochyby najatými narušiteli. Přičemž z toho všeho je obviňován v masmédiích Trump, že „rozděluje společnost“. Což je stará známá mantra, používaná například proti Zemanovi.

  Jelikož všechny tyto špinavé triky nasazuje americký establishment po celém světě, není divu, že to začali zkoušet i doma. I když, voliče Trumpa nebombardují ani proti nim nenasadili ISIL. Zatím.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Trump je samorost a jako takový se panstvu nehodí.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Otázka je, zda má americký prezident a jeho administrativa vůbec nějakou moc něco změnit. Může občas něco blokovat, jako například Obama zablokoval bombardování Sýrie po sarinovém „false flagu“. Zda není dnes už CIA, NSA, … natolik zahnízděná, že si dělá co chce, přesně podle přání banksterů, bez ohledu na všechny volené orgány.

    Poslední US prezident, který si vybojoval jakous-takous volnost, byl Reagan – použil k tomu nafouknutý Irangate-Contras, což vlastně žádný skandál nebyl, takhle to dělali Amíci už léta, minimálně od 50. let. Byla to vlastně docela běžná operace – samozřejmě protizákonná, ale to není nic divného, děje se to tam pořád.

    Nějakou moc mít asi pořád bude, protože jinak by establishment tak silně proti Trumpovi nešel. Jsem zvědavý, jak Trumpa zastaví – jistě nebude stačit nadání předvolebních mítingů ani špinění v masmédiích.

    To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  V texte je použité slovo bilión a vzhľadom na to, že Amíci miliardu nemajú, je človek v pokušení podozrievať (ruského) prekladateľa. Ale podľa všetkého je to správne a FED naozaj rozhadzuje takéto astronomické sumy.
  Díky za preklad Hrochovi.

  To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/397626-soud-ve-finsku-ulozil-pokutu-servirkam-za-diskriminaci-romu.html

  Přál bych si,aby se tahle forma diskriminace rozšířila celosvětově. Jako bejvalej hospodskej bych o tom mohl napsat třídílnej romák. Pardon, román.

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Takhle to vypadá, když si Reflex zaplatí trochu chytřejší verzi Klvani:
  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/70010/kreml-kombinuje-antifasistickou-retoriku-s-podporou-populistickych-a-fasistickych-stran.html
  Na Refluxu je kouzelný, že ještě pořád bojuje proti Sovětskýmu svazu. Ale zas je hezký, že drží lajnu. Akorát by si měli v redakci po dvaceti letech už konečně koupit novej kalendář.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Teória hier je fajn nástroj. Len má jednu zásadnú chybu. Predpokladá, že výhru si všetci hráči definujú zhodne a že sa všetci riadia racionálnymi stratégiami.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.