Sedm stop pod kýlem …


V roce 1991 dostala Ukrajina fantastické dědictví. Po rozpadu SSSR, kromě největšího vojenského seskupení SSSR, desáté ekonomiky světa a mohutného průmyslu, dostala „Nezávislá“  jako „dárek“ od nebožtíka Sovětského svazu navíc i námořní flotilu. Jistě, v situaci roku 1991 nebyla Černomořská flotila nejsilnější flotilou SSSR (s hlediska geostrategického a vojenského byla preferována Severní a Tichooceánská flotila), ale její síla a technický stav byly na úrovni. Počet lodí a vybavenost černomořské flotily poskytovaly možnost rovnocenného srovnání s kterýmkoli protivníkem v případě rozsáhlého válečného konfliktu. Zahrnoval raketové síly, letectvo, pobřežní dělostřelectvo, ponorky i hladinová plavidla.  Bylo to soběstačné seskupení flotily a reálná bojová síla nejen v černomořském, ale i v celém středomořském akvatoriu.

Rozdělení Černomořské flotily v letech 1991-1992 nastartovalo vznik válečné flotily Ukrajiny. Moment zahájení prvních manévrů válečného námořnictva (1.srpna 1996) znamenal začátek existence vlastní ukrajinské flotily. Struktura lodí se dělila v poměru 81,7% ku 18,3% ve prospěch Ruska, zatímco technické zásoby, výzbroj a majetek se dělily 50/50. Ovšem z důvodu nedostatku financí byla část pobřežní a námořní infrastruktury byla Ukrajinou hned z bilance válečného námořnictva vyčleněna a financování zbývající části bylo jasně nedostatečné. Letiště, ponorkové základny, štáby a raketové základny byly využívány k civilním účelům, nebo prostě pomalu chátraly.

Upřímně vzato, ale posuzovat stav flotily odděleně od celkové hospodářské situace země je velmi obtížné. Válečné námořnictvo kterékoli velké země, to nejsou jen lodi. Bez pokročilé pobřežní infrastruktury, bez systému normálního technického servisu a logistiky válečná a pomocná plavidla velmi rychle ztrácejí funkčnost a flotila ztrácí bojeschopnost. Dokonce i tehdy, jestliže lodi nevyplouvají na moře a stojí v přístavu, vyžadují pravidelnou údržbu a modernizaci, nemluvě už o nákladech na posádku. Provozování válečné flotily není levná záležitost, kterou si nemůže dovolit každá země. Ale pokud se tomu všemu nevěnuje náležitá pozornost, mění se rychle i ta nejmodernější loď v hromadu rezavého šrotu – to se týká i infrastrukturních objektů.

Námořní základna sovětské flotily v Sevastopolu je oprávněně považována za jednu z perel vojensko-inženýrské mysli a důvodem hrdosti námořníků i obyvatel města. A Ukrajina ji dostala úplně zdarma! Zdálo by se, že je to výborná startovní pozice, aby se Ukrajina stala jednou z nejsilnějších námořních mocností s možností kontroly Černého i Středozemního moře. Na Ukrajině se ale vydali zcela jinou cestou: část lodí rozprodali „za hubičku“, nebo vůbec jako šrot, skoro úplného přiškrcení prostředků na podporu pobřežní infrastruktury, přehlížení sociálních potřeb námořníků a důstojníků, degradace systému vojenského vzdělávání.

To, co zdědil po SSSR, Kyjev rozházel, rozkradl. Za něco více než 20 let Kyjev ztratil 20 ze 32 velkých válečných lodí, počet ztracených ostatních lodí jde do stovek. Ukrajinské válečné námořnictvo nenávratně ztratilo strategické možnosti, kterými disponovala sovětská Černomořská flotila, je omezeno jen na Černé a Azovské moře a nemá vzdálené základny, o které by se mohlo opřít při dislokaci a zásobování. Systémové problémy flotily časem jen narůstaly.

Válečná flotila Ukrajiny má např. jen jednu ponorku („Záporoží“), navíc neschopnou ponoru! Vlajkovou lodí Ukrajiny zůstává fregata „Getman Sagajdačnyj“ – jediná z lodí v uspokojivém technickém stavu. Velká výsadková loď „Konstantin Olšanskij“ projektu 775, spuštěná na vodu v roce 1985 byla, v noci na 6.3.2014 spolu s dalšími šesti ukrajinskými válečnými loděmi, zablokována potopením několika odepsaných lodí námořníky ruské Černomořské flotily. Následně byla 24.března vzata pod kontrolu ruskými vojáky a v říjnu odtažena na námořní základnu v Sevastopolu, kde se nachází v rezervě ruské námořní flotily. Ostatních několik desítek různých lodí ukrajinského válečného námořnictva je v zoufalém stavu a většina z nich není schopna nejen zapojení do bojových operací, ale ani vyplutí na moře…

A jejich posádky byly nuceny sloužit v mizerných podmínkách – v nevytápěných kajutách, bez teplé vody a často i bez elektřiny, živily se konzervami. A to v době, kdy nejvyšší velitelské funkce zaujímá – 13 admirálů!  Třináct admirálů na jednu bojeschopnou fregatu… Výsledek byl zákonitý: spuštění malého raketového člunu „Grjuza-M“ bylo prezentováno jako událost kosmických rozměrů – jednoho (!) malého raketového člunu. Nic víc v roce 2015 flotila „Nezávislé“ nedostala. Snad kromě 8 (osmi!) nafukovacích motorových člunů,  předaných ukrajinské flotile „štědrými“ spojenci z NATO.

Ovšemže, stavba válečných lodí je něco zcela jiného, než boření Leninových památníků. Ale to, že právě V.I.Lenin dal život Ukrajině v dnešní její podobě, – tak to ukropatrioti nevědí, nebo si to raději nechtějí připomínat. Samotnými mýty o „Ceevropě“ se ale nenasytíš. A osud ukrajinské válečné flotily je v tomto smyslu příznačný: za 25 let, které uplynuly od získání nezávislosti Ukrajiny se námořní síly „Nezávislé“ zredukovaly z reálné bojové síly ve „hřbitov mrtvých lodí“.  A dnešní ukrajinský stát nemá peníze nejen na stavbu lodí, ale ani na zachování těch stávajících ve funkčním stavu.

Dnes lze už s jistotou konstatovat, že Ukrajina na mapě námořních mocností už dávno není!

Jak se říká, sedm stop pod kýlem…!?

Zdroj: politikus.ru

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Sedm stop pod kýlem …

 1. jaa napsal:

  Hmm, kdo pak si u nás vzpomene na naši československou zámořskou flotilu….kdopak z mladých to ví… Co myslíte pane Klaus..a spol…

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  ja pamatam,bo zo susedneho burakova,dvaja bratia vystudovali v swinoujsciu a jeden bol kapitan a druhy prvy dostojnik,mali chrysler a take vysoke drevaky a plno retazi na krku a co ma udivovalo,takeho zasraneho piataka,ze su v zime opaleny jak svina,ja tu robil roky s chocholami bo v 2000 roku platili po 10 az 15000 za vizum ceskemu konzulovy,ci mafii,sem tam stretnem este par,bo uz tam roky nezijem,vacsinou to falosna holota,namyslena co on neni a slama mu trci z gumaky,co by ani nevadilo,ale jaky oni mocny,co nemaju,vadil som sa s nimi na stavbe uz vtedy som im hovoril,bez moskalov bude po vas zasrana upa..este treba brat v uvahu z ktorej casti chocholova pochadzaju,myslel som,ze ich jebne,ked som ich volal chocholici a huckal som lachov na nich,bo tiez dali vyzrat polackom a polacky ma chranili jak oko v hlavebo vacsina polackov a chocholov hovno vedela o svojich krajoch,tak som sa medzi nimi vyzival politicky a vzdy som rovnal nalady,ked sa popilo,bo hned bolo ludku jak bylo a hned som im sypal a pritom som bol len kus chytrejsi debil jak oni…

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Děkuji za překlad ale zabývat se ukrajinskou flotilou, bez pochopení dlouhodobé a naprosto přesně plánované přestavby armády Ukrajiny podle standardů NATO, je jasná manipulace a cílená demagogie.
  Vzpomeňme jaké problémy měla Francie, když musela odstoupit od plnění dodávky mistrálů.Protože pokud by nebylo Ruské „anexe“ Krymu, tak již v průběhu roku 2014 by začala fungovat v Sevastopolu US námořní akademie pro ukrajinské námořníky, tak aby byli schopni nejpozději do dvou let ovládat námořní plavidla dodaná US a to vše těsně před vstupem Ukrajiny do NATO.
  Zde musíme vycházet z výběrového řízení, které již pro přestavbu a modernizaci této akademie US námořnictvo vypsalo.
  Následně Ukrajina již vybavená moderními plavidly dle standardů NATO ve spolupráci nejen s americkými námořníky ale bezesporu již v rámci NATO by garantovala úplnou nadvládu nad Černým mořem aj. .
  Tož proto je jakýmsi výsměchem, nyní rozebírat jak dopadla ukrajinská flotila, když nyní nemá strategicky nejdůležitější a východiskový bod pro její atraktivitu v rámci plánovaného působení v NATO.Proto až se navrátí Ukrajině Sevastopol, tak bude jak Ukrajina tak i celé NATO urychleně přestavovat to co Rusové v Sevastopolu opustí.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   -) vtipálku… zrána to pobaví…večer už na…

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    No tak dobře když si myslíte, že krom virtuální reality předkládané našimi pluralitními médii, již existuje pouze nedefinovatelná ruská propaganda a nic jiného a nehodláte ocenit to obrovské úsilí, které je spjato se skutečným budováním naší budoucnosti dle západního vzoru 😉 .
    Podle diplomatického zastoupení USA v Česku Schapiro a Alrawi řešili budoucí nutnou toleranci a nezbytnou budoucí inkluzi muslimů v Česku.
    „Dostalo se mi vřelého přivítání v brněnské mešitě, která je již více než deset let důležitou součástí rozrůstající se muslimské komunity. Zvlášť v dnešní době je nutné dělat vše pro to, abychom čelili předsudkům a naopak podpořili ty, kteří doposud jednají ve jménu míru a dobré vůle islámu v Česku“, pronesl americký diplomat.
    Podpora a solidarita a finanční zabezpečení za strany Spojených států České muslimské komunitě, kterou ve středu doložil americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro předsedovi Islámské nadace Muneebu Alrawimu.
    Proto také toto bylo kladně hodnoceno vládou ale na druhé straně toto gesto dobré vůle Česku, jak islámské komunity tak USA, bylo naprosto nepochopitelně pošpiněno v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje prezidentem republiky.
    Proto prosím si dovolím představit zde jeho opovážlivé tvrzení a ještě ke všemu řečené přímo na veřejnosti o podřadném postavení žen v islámu.
    „Žena je v koránu považována za nižší bytost, korán nám dokonce explicitně říká, že muž má právo ženu bít, když neposlouchá, svědectví ženy má poloviční hodnotu před islámským soudem. A to ani nemluvím o zahalování žen, že muž chodí vždy první a žena kráčí za ním, pokud možno s nějakým nákladem, aby byla vytížena. To říkám, právě když je Mezinárodní den žen.“
    Tož no a nyní sám nevím, jestli jsem to napsal pro pobavení, nebo jako suchý popis obecně známé reality v Česku 👿 .

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Vědět že šapito je tu,tak jsem asi dnes nepsala…šla bych si zapískat…když už jsem to nižší stvoření…é… Proč pak tyhlety „návštěvy“ tutlaj a nezveřejňují před… třeba by měli vyšší účast 🙂

     To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Inu, protože ne v Sevstopolu, tak „přestavují školy“ ve Lvově …:-)

   To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   Tady je výběrové řízení US NAVY na přestavbu objektů na Krymu :
   https://www.fbo.gov/index?s=opportunity&mode=form&id=2bb691b61c59be3a68180bd8c614a0cb&tab=core&_cview=1

   To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  Mám začít vyjmenovávat jak dopadla po odpoutání se od Východu a připoutání se k Západu československá průmyslová a zemědělská „flotila“? 😦

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Stačilo, aby v Rusku gazdoval ještě pár let Jelcin a byli na tom stejně jako Ukrajina. Ale musíme si přiznat, že zázraky se dějí. Třeby my. Flotila pryč, zemědělství jsme vyměnili za solární panely a řepku, vodu věnovali cizině, fabriky prodali ( často k následné likvidaci ), žereme šunt ze Západu a přestože jsme v bilionových dluzích a tečou stamiliardy kaček každoročně ven, máme se nejlíp v celé historii. Tedy, tak nám to prezentují naši milovaní politici. No, něco mi tu nehraje. Ale nechám to koňovi, ten má větší hlavu. Jako Kerry.

  To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   Politik na shromáždění volá do mikrofonu : „…..chceme vaše dobro“!
   Lidi : my nic nedáme!

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Pravdu máte…. zázraky se dějí:-) Jak to?No….“přišlo mi dnes poštou ranní…ze švýcarska nóbl psaní….
   od českého mincovního obchodu…. s potvrzením o připsání kreditu 1500 Kč..a potvrzením,že chci uplatnit tento kredit a objednávám ryzím zlatem zušlechtěnou gigantickou ražbu “ svatý Václav“. za 299 Kč.
   a daLŠÍ BLABLABLA.
   S přípisem od jistého pana Barthmann z inventurního oddělení, že jsem byla vybrána jako jejich nejlepší zákazník.
   Co na tom, že do otevření toho psaní jsem vůbec nevěděla, že takový obchod v švýcarském Kreuzlingenu , co má depo v Plzni,existuje.,že jsem u nich nikdy nic nekupovala…
   Hmm majzla bych s tím do koše, ale vzhledem k tomu, že závěrem je vyhrůžka ,že neobjednám-li do měsíce, kredit a nárok sice propadá, ale v rámci podnikatelského servisu mi pošlou na ukázku další exempláře z edice“svatý Václav“.
   A včil -babo raď -mám či nemám s tím jit za policajty??

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Pokud je tam taková výhrůžka, tak bych asi šel.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Půjdu, našla jsem na netu .. praktiky a problémy , co lidi měli s touhle společností. Je to děs, horší než šmejdi. Jednali přesně dle té poslední věty a obrana žádná. – Tedy asi – snad soud…

     To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    K tomu by se měl vyjádřit Asfalt, nebo Lex. Naběhnout si na podrazáky dnes není žádný problém.

    To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Je to OT, ale ke slovenským volbám a županovi Kotlebovi se vyjádřil jejich spisovatel. Přijde mi, že se ta jejich politická scéna od té naší vůbec neliší.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Slavny-spisovatel-Kotlebu-volili-slusni-lide-Postavil-se-vykorenovani-narodni-kultury-a-jazyka-a-vymyvani-mozku-425551

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.