Dejá vu


V tomto článku se známý ruský analytik, ekonom, Michail Chazin vrací k letošnímu Krasnojarskému ekonomickému fóru , jehož hlavním programem byla „Strategie rozvoje Ruska do roku 2030“. A klade si logickou otázku, kdo bude tento program vlastně realizovat …?

Jako preambuli k této úvaze použiji jednu historku z počátku 90.let. Tehdy byl v zemi uznávaným vůdcem ekonomického reformátorství Grigorij Javlinskij. Nicméně, v jisté chvíli, byl nucen odejít a na pozici hlavního ekonomického reformátora byl instalován Jegor Gajdar. Existuje mnoho verzí o tom, kdo přivedl Gajdara k Jelcinovi (a koho dalšího mu nabízeli), ale prakticky nikdo se nezamýšlel nad tím,  proč vlastně bylo nutné Javlinského vystřídat.. A to je právě dnes, zdá se mi, neméně důležitá otázka. Jde o to, že se Javlinskij (m.j. v rámci své spolupráce s Harvardskou univerzitou) připravoval ke spolupráci s administrativou republikána G.Bushe staršího, který měl být v roce 1992 opakovaně zvolen prezidentem USA.

Ale už v roce 1990 v americkém establishmentu začal sílit názor, že prezidentem USA v podmínkách zmizení SSSR z politické mapy světa (a to bylo zřejmé už od roku 1988) se musí stát jiný člověk. Volba tak padla na demokrata Billa Clintona, nicméně, taková změna si sama o sobě vyžádala i změnu figury „hlavního reformátora“ v Rusku. Clintonův tým dával přednost spolupráci se „svým“ kandidátem. Vůbec si nemyslím, že Gajdarovo jméno vyslovily samy USA, nicméně to,  že se právě on objevil jako člověk, který má s Clintonovou administrativou spolupracovat, mělo velmi vážné opodstatnění.

Podotýkám, že se od té doby nezměnil ani tým, který pracuje s Ruskem v Bílém domě a v MMF, ale ani ekonomická parta  v Rusku (s krátkodobou výjimkou vlády tandemu J. Primakov – Masljukov). V USA, nicméně proběhly v poslední době docela závažné změny, které si vyžadují pozornějšího posouzení. Jejich základem se staly Brettonwoodské („Bw“) dohody, ve kterých byl už v roce 1944 založen rozpor, který se v té době nezdál být podstatným. Jde o to, že v rámci těchto dohod byla vytvořena řada institucí (MMF, WB, GATT/WTO), zatímco zvláštní světová měna vytvořena nebyla a tato funkce byla vložena na americký dolar, který byl ovšem regulován čistě národním regulátorem (FED USA).

Tehdy přesahoval podíl ekonomiky USA 50% ekonomiky světové a posledně zmíněný faktor nebyl tak podstatný. Ovšem dnes, kdy podíl USA poklesl na 20%, je to otázka zásadní. Světová hospodářská krize zřejmě nekončí (nebudu zde uvádět ekonomické statistiky vyspělých zemí, ale zcela zodpovědně tvrdím, že pokles tam pokračuje) a, aniž bych zabíhal do detailů, které nejsou tématem tohoto článku, mohu říci, že dnes existují dva základní scénáře, z nichž jeden si musí americký establishment zvolit.

Buď zachraňovat světový dolarový systém (na úkor ekonomiky především USA), nebo zachraňovat ekonomiku USA, ovšem – za cenu zhroucení světového dolarového systému.

Nebudu tu hodnotit šance na úspěch toho, či onoho scénáře. Podstatné je, že v žádném případě se nemohou realizovat oba současně – to za žádných okolností. A pochopení tohoto se objevilo už docela dávno, nejspíš už po krizi 2008. A ta část elity, která je pevně spojena s nadnárodními finančními institucemi (které nepřežijí realizaci druhého z uvedených scénářů), se rozhodla ukončit „Bw“ konferenci vytvořením světové měny nezávislé na dolaru a jejího nového regulátora. Tento projekt byl nazván „centrální banka centrálních bank“ a byl zeširoka hodnocen, m.j. v rámci G-8 a G-20, bylo už rozhodnuto že měna bude založena na bázi „zvláštních práv čerpání“ MMF a regulátor bude založen na základě MMF.

Celá tato práce byla ale okamžitě zastavena v létě 2001, po propuknutí „skandálu Strauss-Kahna“. USA demonstrovaly, že nedopustí omezení emise dolaru ani vyvedení emisního centra světové měny zpod své jurisdikce. Navíc prezident Obama na počátku svého druhého období v roce 2013 výrazně oslabil vliv představitelů finanční elity ve své nové administrativě. Prakticky až tehdy (tj. před třemi lety) začal otevřený rozkol do té doby jednotné americké elity.

Vzhledem k tomu, že základní otázkou je tu priorita nasměrování zdrojů (zachraňujeme světový dolarový systém nebo ekonomiku USA), je přirozené, pokud představitele první skupiny pojmenuji „finančníky“, a druhou – „izolacionisty“. Přitom je třeba mít na zřeteli, že tato označení mají jen ten smysl, který jsem označil na začátku odstavce – netřeba hledat analogii s americkými izolacionisty 19.století.

Otázka vítěze boje mezi těmito skupinami bude definitivně vyřešena v listopadu t.r. prezidentskými volbami v USA, přičemž favority, kteří se střetnou budou nejspíš Hillary Clinton (demokratka) a Donald Trump (republikán).

A teď se vrátím k hlavnímu tématu článku. Celý systém řízení ruské ekonomiky je kontrolován skupinou (nazvěme ji „Gajdarova parta“), zformovanou už v počátkem 90.let, která se vyvíjela v těsné součinnosti s těmi, kdo patří do skupiny „finančníků“. Znamená to, že pokud ve volbách zvítězí představitel „izolacionistů“ (řekněmě-Trump), tak ani on, ani jeho tým nebude chtít pracovat se současnými ruskými úředníky.

Obecně vzato, při prvním setkání Putina s Trumpem, Američan otevřeně a na rovinu vysvětlí, že nemíní nejen spolupracovat, ale ani jednat s lidmi, kteří jsou (předpokládám, že vztahy L.Summerse*) a Čubajse jsou notoricky známy?) „posluhy“ jeho nepřátel. Prostě, s hlediska bezpečnosti… Je to, jistě, určité zjednodušení situace – nicméně, analogie s počátkem let 90.

Východisko z této situace je jednoznačné – po listopadu t.r. bude muset Putin (v případě vítězství izolacionistů) představit nový finančně ekonomický tým. Nový – znamená takový, který není spojován s „partou Gajdara-Čubajse“ v co nejširším chápání tohoto slova. A úředníci a politici, kteří přemýšlí o své budoucí kariéře, musí už dnes takový tým hledat.

V 90.letech přitom problém s postavením takového týmu nebyl – každý ekonomický ústav, kterých v SSSR byly desítky, mohl poskytnout 2-5 lidí relativně nezávislých. Dnes je situace úplně jiná – prakticky všechny ekonomické struktury (od výzkumných po řídící) se nacházejí pod kontrolou „party Gajdara-Čubajse“, která např. ne tak dávno obsadila i ekonomickou fakultu Moskevské státní univerzity. Vytvořit takový tým možné je, ale je třeba nemálo času. Krom toho je třeba brát v úvahu zvláštnosti americké mentality: naši partneři nejspíš budou chtít mít co do činění s „týmem“, který už má určitý voličský potenciál.

Jinými slovy – potenciál k vytvoření nového takového týmu nejspíš mají strany, které se dostanou do Státní dumy s programem přijatelným pro „izolacionisty“. Ze stran, které k dnešku předložily své volební programy, to je zatím jediná – „Občanská platforma“. Je to pravicová strana jasně vymezená proti „partě Gardaj-Čubajs“ (což je vidět z jejích postojů k privatizaci) a pokud vstoupí do Dumy, bude s hlediska výše zmíněného úkolu vypadat velmi lákavě. Skutečnost, že ve svých řadách dnes nemá významné ekonomy, není důležitá, protože takové lze poměrně snadno kooptovat. Strana tu bude hrát roli zejména politické strany jako organizačně ideologické nadstavby nad řídícími procesy, podporované částí obyvatelstva země.

Nebudu se dál zabývat otázkami hledání konkrétních kandidátů pro roli nového „hlavního reformátora“, protože za svůj hlavní úkol považuji spíš popsání problému, než konečné odpovědi na otázky. A není vyloučeno, že se blízkých měsících objeví noví kandidáti. Koneckonců – ani Trump ještě volby nevyhrál. Přesto se mi zdá, že sama o sobě situace vyžaduje pečlivé analýzy. Pro ty, kteří chtějí pokračovat ve své kariéře i po roce 2016, zcela jistě.

http://www.khazin.ru

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

50 reakcí na Dejá vu

 1. vonrammstein napsal:

  Nějak nemůžu uvěřit, že by volby vyhrál Trump. Vždyť je to votřesnej kašpar. Ovšem Hitllary problém taky neřeší. Ale z hlediska šancí to jeden z nich nakonec stejně nejspíš bude. Volba mezi čertem a ďáblem.
  Buď jak buď-dobře to dopadnout nemůže. Ono to jde hodně z kopce už pěkných pár desítek let, ale po Obamovi, kterej rozoral všechny zbývající meze, už k nápravě nic nezbylo.

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Tak, Jirko, modlit se sice neumím, ale myslím na Tebe a držíim těm Tvým doktorům všechny palce, ať se jim dneska povedeš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jo, taky jsem si vzpomněl a držím palce.
   A všem dámám zde dnes virtuální květinu!

   To se mi líbí

  • M-T napsal:

   Palce pevně držím už od rána, i modlit se ještě umím. Nezbývá, než věřit jak lékařům tak panu Knoppovi, že to zvládnou. Dobrý den všem!

   To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Všem, kteří dnes bratrovi drželi palce, moc děkuji. Už jsem s ním mluvila. Má za sebou bypass cévy, tentokrát na noze. Vyřizovala jsem mu všechny vaše vzkazy a přání k uzdravení. Má radost, že se vám jeho psaní líbí, opravdu je to pro něho elixír. Tak děkuji. Mám skvělé sourozence :-).

   To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Připojuji se a všem ženám nejen dnes :

  To se mi líbí

 4. tata napsal:

  Také květina všem ženám,a palce k operaci

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Zaujímavý článok, vďaka za preklad.

  To se mi líbí

 6. Ahele napsal:

  Faktická poznámka k článku
  „Celá tato práce byla ale okamžitě zastavena v létě 2001, po propuknutí „skandálu Strauss-Kahna“.“
  Jedná se nejspíš o rok 2011. DSK, jakožto tehdy výkonný ředitel MMF, totiž již v roce 2009 upozorňoval na potřebu vytvořit globální měnu, která by nahradila ve světovém obchodu dolar. Tehdy řekl, že v zájmu „globální měnové stability nelze spoléhat na měnu jedné země“ a podle jeho návrhu se měla nová globální měna odvodit od účetní jednotky MMF SDR (Special Drawing Right (SDR Zvláštní právo čerpání). Zároveň se však obával, že vůle k zavedení nové G.M. ochabne jakmile se začnou vytrácet známky globální ekonomické krize. Což se také stalo, jak můžeme už dnes s odstupem posoudit. Tehdy byla zřejmě příležitost tuto změnu provést i díky tomu, že jí byly nakloněny země G20. Poté bylo ale zřejmě učiněno možné i nemožné pro to, aby byl dolar zachován a důsledky právě pozorujeme.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   No, globální měnu navrhoval v letech 43/44 už Keynes, pod názvem bancor. Doplněnou mechanismem, který měl předcházet nerovnováhám v mezinárodním obchodu.
   Americká delegace v Bretton-Woods, pod vedením Harryho Dextera Whita, to přetlačila a proti britskému návrhu prosadila americkou, poněkud odlišnou, verzi jak má vypadat MMF.
   Rozdíly ale nebyly zase tak velké, jak to vypadá při dnešním zpětném pohledu, třeba už proto, že USD byl tehdy vázán ke zlatu. White byl ostatně taky „keynesián“.

   (Značně) později se pochopitelně ukázalo, že Keynesův návrh měl mnohé do sebe (proto ho taky Strauss-Kahn replikoval), nicméně toho se oba autoři dávno nedožili.
   Maynard Keynes umřel na Velikonoce 1946, White byl v r. 1948 obviněn ze špionáže pro SSSR a zemřel po prvním výslechu („slyšení“) v létě 48

   To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Děvčata, přeji všechno nej. A našemu dopisovateli s lékaři šťastné pořízení.

  To se mi líbí

 8. kchodl napsal:

  Panu Hrochovi díky za překlad, panu Knoppovi brzké uzdravení, hezčí půlce lidstva pěkný svátek.

  Podle výsledku amerických voleb se může přeformátovat celý svět, tedy pokud vyhraje Trump.
  Proto jsou naši kolaboranti tak nervózní a ČT každý den dává 5-ti minutovku proti-Trumpovské nenávisti. V Německu to není jiné, co jsem teď viděl. S každým vyhraným státem v primárkách nervozita stoupá.

  Bylo dobrým zvykem každého, kdo měl trochu peněz, poslat něco na fond Clintonových, z celého světa. Vyplatilo se to mnohonásobně, stačilo třeba jen $50 000. Protože bylo domluvené, že ať vyhraje ten nebo ten, jde vlastně o společnou kasu.

  Jenže to s Trumpem neplatí, alespoň podle hysterčení více informovaných.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Tak to jsem rád, že jsem méně informovanej. Protože podle těch videí z primárek patří Trump do blázince, když na něj budu hodně vlídnej.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    I kdyby to tak bylo, je na tom pořád lépe než Hitlary, která patří do cely smrti, ne do Bílého domu. Do blázince občas patří asi tak 1/3 lidí, někteří napořád.

    Jestli ono to nebude tím, že v TV vidíte jen naší žumpou vybrané ukázky, které mimo kontext vypadají skutečně šíleně. Trump je prostě šoumen v šílené americké televizní kampani, tak se to musí brát.

    Trump zdaleka není blázen ani idiot, jak z něj dělají. Napsal několik velmi zajímavých a populárních knih, a stal se televizní hvězdou Jeopardy (americké Riskuj!). Je absolutně politicky nekorektní – když kampaň začala, hlasatelky v MSM málem omdlévaly. Dovolit si to kdokoliv jiný, roztrhají ho na kusy. Ne že by to s Trumpem nezkoušeli, ale nejde jim to.

    Dokonce i Murdoch nedávno kapituloval a vyjádřil se, že Trumpa podporuje – takže televize FOX a další Murdochovy žumpy okamžitě přestaly na Trumpa útočit.

    Nedávno jsem se velmi pobavil, když s ním dělali rozhovor nějací protiruští pravdoláskaři z Pobaltí. Začali tím, že se snažili svést tamní chudobu a rozvrat – způsobený EU – na sousedství s Ruskem. Protože Trump několikrát řekl, že se s Putinem dohodne a že lepší než válka je obchod, že raději bude USA vyrábět a dodávat do Ruska než s Ruskem válčit. Takže na Trumpa uhodili v tomhle smyslu, že proč se paktuje s Rusákama.

    A on je vážně dobře dostal: řekl jim, že má řešení – když se teď Afrika stěhuje do Pobaltí, USA pomůže přestěhovat celé Pobaltí do Afriky. A ty země si prohodí jména. No a všichni budou spokojení. 🙂

    Ty žumpálisty z Pobaltí to úplně zničilo, na to odpověď neměli. Zato já jsme se u toho řezal smíchy. Připadlo mi to jak ze Švejka, stejně geniální humor, navíc předkládaný s vážnou tváří.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Nekoukám na českou TV, ani ji nemám Lovím na netu. Jeopardy znám. Hvězda takovýho hovna má pro mě cenu asi jako ukňučená buznička Vladko, vítěz VyVolených. To jsem ještě televizi měl.
     Nedivím se, že ho Murdoch podporuje. Musí mít spoustu společnejch kšeftů. V týhle lize už moc jinejch hráčů není.
     To s tím prohozením je jen slovní hříčka, vtipnej, skoro ramštajnovskej bonmot-ale s realitou nemá nic společnýho. A Vy to dobře víte.
     Není to určitě idiot. Jinak by nenasekal takovej majlant. Ale kašpar to je. A že by měl nějakou vizi, jak USA vytáhnout ze sraček… To už bych to radši svěřil Boratovi. Bylo by z toho míň škody a větší sranda.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Necháme se překvapit. To je stejně tak jediné, co můžeme dělat.

      To se mi líbí

     • kočka šklíba napsal:

      To jako váš? „To s tím prohozením je jen slovní hříčka, vtipnej, skoro ramštajnovskej bonmot“. No to kdyby jste tím myslel sebe, tak to je fakt….dobrý humor, pokud někoho jiného, tak se omlouvám :D.
      Ale to vy určitě ne, že? Vy nejste tak domýšlivý ne . pro někoho „rytíř“…taky dobrý vtip :D. Zvláště pro ty, co mají jaksi levicové směřování, ti by byli první vaše terče. No ano, ted máte imigranty, jenže já mám paměť, což asi mnohým chybí.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jasně, také na TV nekoukám. Trump se mi líbí, že nazývá věci pravými jmény a nepoužívá prolhanou novořeč. Jinak má jistě hodně společného s americkým 1%, jak zázemím, tak společensky. Například nejlepší kámoška jeho dcery je Chelsea Clintonovic.

      Jenže na rozdíl od nich nesaje prachy z korporací a ze státu, nenechá se platit kdejakým cizokrajným gangsterem a diktátorem, jako Clintoni nebo Bushové. A není závislý na Goldman Sachsech/FEDu, jako 90% ostatních kandidátů. Ba ani na Lockheed-Martin/Northrop-Grumman. Ani na těžařích. Nemá ani vazby na CIA/NSA/FBI/DEA/ATF/HLS/BLM/… Je to podnikatel, staral se o zaměstnance, když riskoval, tak svoje prachy, ne cizí. několikrát krachnul nebo byl krachu blízko. Má prostě úplně jinou životní zkušenost než všichni ostatní ve vrcholné politice.

      Jo, přesně tak, byl to jen vtipný bonmot a stěrka, nic reálného – což ostatně nebyl ani ten žumpoidní „dotaz“.

      Vize, to je něco, za co by měli zavírat do blázince. Jako obchodník má snad zdravý rozum a tím pádem se nějaké řešení najde. Ono je do značné míry pravda, co píše Chazin – že jsou dvě krajní polohy: 1. obnovit výrobní ekonomiku USA, ale zničit dolar 2. zachovat dolar, z USA bude třetí svět, v nejlepším případě taková lepší Brazílie, s gangy, favelami, s úzkou střední třídou, s vrstvou superbohatých – k tomu ostatně USA směřují mílovými kroky už teď.

      To se mi líbí

    • pepan napsal:

     – mediální žumpu dokonale interpretuje to, jak „zdezinterpretovala“ známej Trumpův výrok:
     Při jednom projevu „žertoval“, že by dnes mohl stát uprostřed Páté avenue v New Yorku, někoho zastřelit a stejně by mu to neubralo na popularitě

     Více na http://www.reflex.cz/clanek/americky-denik/68834/trump-muzu-klidne-nekoho-zastrelit-a-stejne-budu-popularni.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy

     Nějak nám zápecníkům a analfabetům mediální světaznalci zapoměli ozřejmit, že „pátá eveňů v Ňujorku“ znamená to samý co „pražská kavárna“.
     takže, neumělej překlad: „Můžu zastřelit kohokoliv z pražské kavárny a lidi mě i přesto (nebo spíš právě proto) budou volit…

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Akorát,že ti předcházrející včetně současného vypadali „solidně a spolehlivě“ ale ty konce…Nemůže být hloupý,když dosáhl čeho za svůj život dosáhl. Nic mu nikdy nedokázali,ač se snažili seč mohli, čeho jiného by ještě mohl, všechno má-dosavadní práce mu možná nic nedává ….kdoví…

    To se mi líbí

 9. vittta napsal:

  Tak doufám, že Pan Knopp do konce týdne už něco zajímavého napíše, jak se uzdravuje například.
  A dámám posílám květinu, zhruba takovou, jako je na obrázku, co sem dal Čech.
  A nám všem ve spolek mír, protože svět se řítí kamsi do prdele, kde ho nikdo normální nechce mít.

  To se mi líbí

 10. Hudec napsal:

  Jen tak pro zajímavost – právě jsem se dočetl, že Kypr bude vetovat vstupu Turecka do EU…
  Bral bych to všechno jako dokonalý kabaret, kdyby z toho nekoukal takový budoucí megaprůser.
  Dobrou noc….

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Dobře dělá, Kypr. Má se Turkům za co mstít. Zeptejte se ve Famagustě nebo Nikozii.

   To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    Dobře dělá, ale bude mu to nejspíš houby platný. Makrela s Frantíkem na ně zatlačí a budou v koutě. Mají ještě v paměti, co s nimi provedli, když se rozhodli, historicky docela nedávno, pumpnout pár Rusů…

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.