Následky občanské katastrofy …. k 2.výročí „Majdanu“


 Kyjevský státní  převrat, který proběhl v roce 2014, nezřídka nazývají „revoluce důstojnosti“ nebo také „euromajdan“. Právě Janukovyčovo odmítnutí podpisu dohody o asociaci s EU se zdálo být hlavní záminkou tříměsíčního krvavého střetnutí opozice se státní mocí. Ukrajinci snili o bezvízovém cestování do Evropy, chtěli se stát je jí rovnocennou,  plnoprávnou součástí. Ačkoli, asociační dohoda s EU nic podobného neslibovala.  Čas ukázal, že pro západní politiky byla Ukrajina jen žolíkem v jejich hře proti Rusku…

 Takže od převratu na Ukrajině uběhly dva roky. První otázka, která se nabízí: – je to moc, nebo málo? Samozřejmě je do dost pro vyvození prvních jeho smutných následků. V zemi začala občanská válka, ve které zahynul dosud přesně neznámý počet občanů Ukrajiny  (nehledě na to, že jejich počet není dosud oficiálně znám, stalo se obětí občanské války mnoho lidí), rozbořená města a vesnice, zničená infrastruktura, hospodářství země je ve velmi těžké situaci. Je důležité zdůraznit, že toto vše je důsledkem státního převratu, který dnešní ukrajinská politologie nazývá „revolucí důstojnosti“.

Po jakémkoli protistátním převratu v kterékoli zemi začíná chaos, občanská válka, dochází ke ztrátě území.

Tento úhledný název v sobě skrývá – za prvé – podstatu toho, co se děje, a – za druhé – v souladu s příslovím se vítězná vzpoura stává revolucí. Pokud by se přede dvěma roky v Kyjevě podařilo zarazit protiústavní činnost opozice, pak by to do historie vešlo jako protistátní vzpoura. A mnoho lidí by zůstalo na živu. Tolik k otázce, má li státní moc užívat násilí vůči těm, kteří překračují ústavní rámec.

Základním výsledkem „majdanu“ je, že dnes nikdo kromě ukrajinských politiků, pracujících pro veřejnost, nemůže zaručit další existenci ukrajinského státu. Překročením ústavního rámce a použitím násilí, zabíjením příslušníků bezpečnostních složek, zahájili ukrajinští nacionalisté a americké loutky, které stály mezi nimi a americkým velvyslanectvím, v podstatě zahájili proces rozvalu ukrajinského státu, o jehož celistvost a rozvoj údajně tak pečují. Tento proces je nesmlouvavý, je to historická logika. Po jakémkoli protistátním převratu v kterékoli zemi začíná chaos, občanská válka, dochází ke ztrátě území.

Ukrajinská tragédie se stala odstrašujícím očkováním pro ruskou společnost. Dnes jen zanedbatelně malé množství lidí podporuje podobný scénář vývoje v naší zemi. Ale smysl „oranžových“ a „majdanových“ technologií spočívá, bohužel, v manipulaci vědomím lidí. A chápeme-li podstatu těchto technologií, musíme říci, že nebezpečí neústavního svržení státní moci existuje ve kterémkoli státě, za jakékoli vlády a kdykoli. Chápu toto nebezpečí a domnívám se, že hnutí „antimajdan“*) nejenže neztratilo aktuálnost, ale zdůrazňuje nezbytnost podobných společenských struktur v zemi vzhledem k dalším pokusům o „majdanizaci“ dalších států a vývoje situace na Ukrajině samotné.

P.S. – Režim na Ukrajině charakterizuje m.j. i fakt, že první střelec z Majdanu, jistý Ivan Bubenčik ze Lvova, který se do kamery opakovaně přiznal, že to byl on, kdo z automatu odstřelil první dva velící důstojníky bezpečnosti a dále řadové příslušníky střílel „jen do nohou“, se v klidu a míru prochází – a nic. Ani kyjevská junta, ani jejich evropští a američtí patroni…   (pozn.překl.)

Viz.: http://www.vesti.ru/doc.html?id=2722606#/video/https%3A%2F%2Fplayer.vgtrk.com%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1483790%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D671453

Zdroj: starikov.ru

*) – „Antimajdan“ – loni vzniklé a široce založené společenské hnutí v Rusku, jehož jedním z představitelů je i autor článku N.Starikov – viz.: https://antimaidan.ru/

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Následky občanské katastrofy …. k 2.výročí „Majdanu“

 1. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad. Aj ten ukrajinský majdan je dokladom, že dnes už masy v uliciach nie sú pre establišment žiadnou hrozbou. V lepšom prípade len pomáhajú maskovať palácové prevraty ako to bolo u nás za plyšáku.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Bylo to někdy jinak?

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Veru bolo, pane Hudče. Takto narýchlo si spomínam ako príklad na prvú Pražskú defenestráciu. Alebo mi ešte prišla na myseľ Parížska komúna. Ešte v tom 19. storočí to bolo na vážkach a so striedavými úspechmi. Neskončila každá revolta 18. brumairom. Ale establishment sa poučil a už je ulica jeho rajón (napr. Je Suis Charlie).

    To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      IMHO, špatne zaostrená fotka. Bolo by to o dosť pôsobivejšie zaostrené presne na ústie a mušku. Informácia o tom, koľko bolo práve hodín a koľko ľudí vzadu očumovalo, tá je už dnes k ničomu. 🙂

      To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      Hele Bavore, když vidím tu svazačku z DDR, tááák mě napadá, že to byla stejně nějak pošahaná doba, protože mě například nepustili soudruzi svazáci ani na výměnnou brigádu do DDR, abych si rozšířil pepíkovskej kuk, ale těm samým soudruhům svazákům vůbec nevadilo, že jsem se k těm svazačkám dostal tady u nás, když byly ony na výměnný brigádě. A rozhodně to nebyly chladný svazačky, ale docela nechladný holky a na Ulbrichta sr_ly podobně, jako my na Novotnýho. Už z toho se dalo usuzovat, že soudruzi někde dělají zásadní chybu, protože kdyby nás pouštěli přirozeným způsobem přes čáru, měl by plyšákovej humanismus hned z počátku tak akorát kulovanou většinu, si tedy myslím!

      To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     S pražskými defenestracemi je to zajímavé. Mám tu něco rozepsáno na to téma, neb byly ve skutečnosti tři. Ale nedostává se času ani sil k dokončení. Z pohledu mojí otázky, zda to bylo někdy jinak, byly velmi rozdílné, ale konečný efekt byl identický – zbídačení „dolních vrstev“ společnosti ve prospěch „těch nahoře“. Třeba to sem pro pana Bavora někdy dopíšu.

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      To znie zaujímavo, pane Hudče. Držím palce, aby sa to podarilo. Trpezlivo si na to dielko počkám.
      Čas a sily… veru to je ono. To vždy chýba tým dolným vrstvám na to, aby svoje dielo dotiahli do konca.

      To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Každý organismus může psát a říkat si co chce, parazit a virus si koná své bez jakýchkoli ohledů, koná podle svých zákonitostí. Je jedno jestli jde o strom, o člověka, o zvíře, o stát, o systém, napadená jednotka je nucena sloužit napadajícímu. Kapitalismus vyprodukoval světového parazita, živil ho po celá dlouhá desetiletí, ba století, a parazit pochopitelně zesílil, rozbujel se po celém světě, našel své ostrůvky bezbřehého vysávání a vydírání. Měl čas si uvědomit v čem je jeho síla. Ne ve spolupráci se svým nosičem, ale právě v jeho vysávání, v jeho udržování v podřízeném stavu, díky své síle.
  Objevil se sice už před mnoha desetiletími lék, vždy ze zoufalství po prvním i druhém výrazném svět zničujícím projevu parazita, ale poněvadž někomu po jeho užití naskočily pupínky, přestal nositel parazita lék používat. Bůhví co si tehdy myslel, snad že parazit ocení jeho dobrý skutek. Jisté je, že lék je zavržen, léku není, jen pár cvoků jako jsem já na něj nezapomnělo.
  A tak tu máme světové parazity, lék odmítáme, a myslíme si, že máme nějakou možnost mu vzdorovat, nejlépe tím že sami se staneme parazity. Naivní představa. Svět plný parazitů není možný, každý parazit musí mít svého nositele a živitele. Platí to stejně pro nositele zvané Ukrajina, Sýrie, Irák, Česko, Libye, Slovensko, Afrika, Jižní Amerika…
  A je ještě několik málo míst na světě kde se snaží ještě lék po kapičkách používat, je tu Kuba, Venezuela, s výhradou Čína která užívá ve formě homeopatika, je tu Rusko které nemá pudy parazita ale parazit mu nasadil vlčí hlavu a proto v mnohých očích vypadá jako ten nejhorší, jsou tu kibucy v Izraeli… a to je tak všechno.
  Co my Češi kteří ví? Zbývá nám zajít k očaři a nechat si předepsat co nejsilnější růžové brýle, popřípadě k psychiatrovi pro něco na uklidnění, na zmrtvění mysli. Naděje na lepší svět, aspoň u mě, umřela. Ještě že mám(e) každý svůj mikrosvět, svou rodinu, své zamilované místo, místa, přírodu, kulturu … i takový život může být pěkný. S parazitem na krku, ale se svobodnou myslí.

  To se mi líbí

 3. brtnikvbrlohu napsal:

  Sice trochu OT – ale Jírovec sem patří – když sem chodí i píše – škoda že tam kde mu to zveřejnili nenajde nadbytek čtenářů:
  http://www.obrys-kmen.cz/index.php/rocnik-2016/110-8-2016-24-unora-2016/1089-novy-navrat-do-padesatych-let

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Díky za překlad.

  Díky internetu nemají Amíci informační monopol, což je pro ně hotová katastrofa, protože jejich propaganda je založena na lži. A všichni si pamatujeme, co udělalo vysílání Hlasu Ameriky, Svobodné Evropy a BBC: jen rušené rádio, ale rozsekalo to bolševickou propagandu na kusy.

  Je to pro Amíky dlouhodobá prohra, ztráta „soft power“ a mediální katastrofa, protože přes všechnu snahu se jim obrázek časem zhroutí a pravda vyjde najevo. Už jen díky Ukrošům, protože zombifikovaní nebudou věčně a ze zhroucené země se rozběhnou do světa – a potichu jistě nebudou.

  Co je určitě nejdůležitější: dokonale a na dlouhá léta to imunizovalo před americkými barevnými revolucemi Rusáky. Už teď Amíci veřejně skuhrají, že než dostanou z ruských hlav „Putina“, bude to trvat; pláčou, že už byli v oblbování hodně blízko úspěchu a najednou šlus. Dnes už na Bolotnou sto tisíc protestujících nedostanou – leda kdyby každý dostal za demošku stodolarovku a i to je značně nejisté.
  🙂

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Když to tak čtu, tak mně napadá, že máme dost kliku, Český poddruh „majdanisty“ je dost připos…ý a tak se zatím zmohl jen na házení vajíček a rajčat na Paroubka a další politiky ČSSD ve volbách 2006 a 2010. Na házení rajčat na Zemana před časem. Na krádež presidentské standarty. Vše za nadšeného potlesku a ryku mediálních sedmilhářů, vždyť se trestnými činy útočí na tu část politického spektra, která je považována za součást levice a to je podle sedmilhářů naprosto v pořádku. A za blahovolného dohledu a nečinnosti policie. Ještě nesebrali odvahu a neházejí ani ruční granáty, ani Molotovovy koktejly. Stejně je třeba si na ně dát bacha.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Nebojte se, oni do molotovů a granátů dorostou. A když ne, seženou si na to profesionály a budou jim dálkově velet ze svých pohodlných kanceláří. Sebevědomí na to mají více než dost.
   „Vymezování se vůči papalášům vnímám trochu obecněji jako vymezování se vůči bohatým a úspěšným.“ (napsal na svém baktualním blogu Dominik Feri, nejnovější Kalouskův mládežník )

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    To jsem nevěděl, že Jakeš patřil mezi bohaté a úspěšné. Nebo jsou tihleti novodobí komsomolci naprosto praštění pavlačí?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Aloe to byla jiná doba, tam se to nepočítalo. To se počítá až dneska. Protože teprve dneska jsou to ti praví úspěšní…

     To se mi líbí

    • oh napsal:

     Komsomolec je studuje právo na UK, takže praštění pavlačí, hroší kůže a kachní žaludek patří mezi základní kvalifikační předpoklady.

     To se mi líbí

     • Jos napsal:

      Tak to je jeden z mála lidí, kterým přeju Nový občanský zákoník. Přes 3 000 paragrafů, to je pro něj ještě málo.

      To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Všechny barevné revoluce a majdany začínají a končí stejně. Velké očekávání a po vystřízlivění zničený stát, kde místním už nepatří ani zem, po které chodí. Jak přes kopírák. Rozdíl je možná jen v počtu mrtvých a to je tak všechno. U nás jsme se vyhnuli těm mrtvým, ale podle stoupající agresivity různých „aktivistů“ není asi všem dnům konec. Pan říšský protektor Šapiró v tomto punktu má ještě co dohánět.

  To se mi líbí

 7. Joda napsal:

  Z úvodního textu :
  „Pokud by se přede dvěma roky v Kyjevě podařilo zarazit protiústavní činnost opozice, pak by to do historie vešlo jako protistátní vzpoura. A mnoho lidí by zůstalo na živu. Tolik k otázce, má li státní moc užívat násilí vůči těm, kteří překračují ústavní rámec.“
  A Krym by byl stále ukrajinský, dodávám já.

  To se mi líbí

 8. oh napsal:

  OT. Někdo se nám opět bláznul. A agent Plavec opět vylezl z kanálu.
  https://echo24.cz/a/wGzTM/petice-pojmenujte-namesti-u-ruske-ambasady-po-nemcovovi

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.