O Sýrii: Děkujeme ti, Rusko!


boston

 

Stephen Kinzer

(The Boston Globe, USA)

 1. 2. 2016

A opět Moskva dokázala, že umí strategicky volit lépe než my. O Rusku nelze říci, že je to ideální partnerem USA, avšak někdy se jeho zájmy shodují s našimi. V takových případech musíme odložit své nepřátelství vůči Rusku, které je reziduem studené války a spolupracovat s ním. Nejlépe je začít v Sýrii.

Americká politika vůči Sýrii byla od samého počátku konfliktu před pěti lety absolutně nepromyšlená. Zaujala nejkrajnější možnou pozici – „Asad musí odejít“, tím jsme zcela zbavili opoziční skupiny důvodu k zahájení jednání o mírovém předání moci. To byla jedna z příčin, počátku syrské krvavé noční můry.

Rusko, které se v minulosti častokrát muselo vypořádat s útoky islamistických fanatiků, ostře vnímá akutní hrozbu syrského chaosu. Ale ta hrozba, visí stejně tak i nad námi. Teď musíme provádět přesně stejnou politiku, jako Rusko: musíme zabránit pádu vlády Bašára Asada, napomoci ustavení nového režimu, jehož součástí bude tak či onak Bašár Asad nebo jeho přívrženci, a poté dosáhnout příměří.

Pád Asadova režimu povede ke vzniku katastrofického vakua u moci, podobného tomu v Iráku a Libyi, které jej změnilo v ráj teroristů. To bude špatné pro USA, a ještě horší pro Rusko a Írán. Musíme si uvědomit, že v tom je náš společný zájem, a začít spolupracovat se zeměmi, které chtějí to stejné co my.

To vše může být z nadhledu velmi logické, avšak samotný návrh spolupracovat s Ruskem budí nenávist Washingtonu. Je v rozporu s ústřední liberálně-konzervativní, republikánsko-demokratické zahraniční koncepcí: Rusko – je náš věčný nepřítel, takže vše, co prosazuje zájmy Ruska, automaticky narušuje naše zájmy. A totéž platí i o Íránu. Místo lpění na nebezpečně zastaralé mantře „kdo není s námi, je proti nám“, bychom si měli uvědomit, že země, s nimiž máme rozpory v některých oblastech, mohou být našimi partnery v jiných oblastech. A Rusko je toho, v tomto případě, vynikajícím příkladem.

Možná, že bychom byli jako země, v daleko větším bezpečí a přispěli bychom k větší stabilitě ve světě, kdybychom následovali v minulosti zahraniční politiku Ruska. Ta vláda, kterou Moskva podporovala v Afghánistánu od roku 1987 do roku 1992, vedená Muhammadem Nadžibulláhem, byla čestnější a pokrokovější než Spojenými státy podporované vlády, které se dostaly k moci po svržení Nadžibulláha s naší pomocí. Později Rusko vyzývalo Spojené státy, aby neprováděly invazi do Iráku s cílem svrhnout Saddáma Husajna. V obou případech mělo Rusko pravdu a my jsme se mýlili. V Sýrii mělo Rusko pravdu potřetí. Nyní je v zájmu USA udržet v Sýrii u moci Asada – alespoň dočasně. Jinak se alternativou stane „chalífát“ ISIS, prostírající se od Středozemního moře k řece Tigris.

Syrský konflikt nemůže být vyřešen vojenskými prostředky. Pokračující boje situaci ještě zhoršují. Rusko trvá na urovnání prostřednictvím jednání. My nijak nespěcháme se souhlasem, protože naši tzv. partneři v regionu chtějí pokračovat ve válce. Věří, že pokračování války odpovídá jejich zájmům. Možná je tomu tak, ale tato válka je v rozporu se zájmy USA.

Opoziční skupiny v Sýrii, které jsme bez zvláštního nadšení podporovali, odmítají zahájit jednání, dokud nebude vyhlášeno příměří. Přijetím této podmínky garantují Spojené státy pokračování ve válce. Místo toho, by jednání měla být zaměřena k vytvoření takového nového režimu, který by Rusko i Spojené státy mohly podporovat. A jen to může východiskem k míru.

To, jak dlouho se může Asad udržet u moci, nemá pro Spojené státy žádný zvláštní význam. Hlavní věcí je oslabení ISIS a „Al-Kajdy“. Boj proti těmto silám je klíčovým cílem politiky Ruska a Íránu. Musíme si uvědomit, že v tom se naše zájmy shodují, a spolupracovat se všemi zeměmi a silami, které sdílejí naše cíle v Sýrii.

Naše úplné odmítnutí spolupráce s Ruskem je přežitkem minulosti. Brání nám přijmout rozhodná opatření k řešení krize v Sýrii. A jeho následky jsou patrné i v Evropě. Nedávno Obamova administrativa oznámila čtyřnásobné zvýšení nákladů na síly NATO v Evropě, zejména u ruských hranic. Na to Rusko odpovědělo vojenskými manévry u hranic s Ukrajinou. Tato spirála napětí nám brání pochopit, že Evropa nikdy nemůže být bezpečná bez spolupráce s Ruskem.

Z odmítnutí spolupracovat s Ruskem nám vzniká více problémů, než Rusku. Pokud se nám podaří najít oblasti spolupráce, bude to přínosem jak pro Rusko, tak i pro Spojené státy, a také to významně přispěje ke globální bezpečnosti. Ruskou strategií je: boj s ISIS a „Al-Kajdou“, obrana Asada a podpora takové dohody o příměří, které by umožnila udržet režim Asada ve stávající či jiné formě, to je ta nejpřijatelnější možnost. Pokud ji nebudeme akceptovat, krveprolití v Sýrii bude pokračovat.

překlad z ruštiny moskyt

podtržená kurzíva- překladatel

Zdroj v angličtině: http://www.bostonglobe.com/opinion/2016/02/12/syria-thank-you-russia/UNKMxrzQvvAt8j4sJH03mJ/story.html

moskyt

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

104 reakcí na O Sýrii: Děkujeme ti, Rusko!

 1. NavajaMM napsal:

  Dúfam, že sa v USA blýska na časy.
  Tá vetička o tom, že „…Rusko malo pravdu a my sme sa mýlili…“ je po dlhej dobe prvý prípad americkej sebareflexie, na ktorý si viem spomenúť.
  Som zvedavý, ako sa s tým vysporiadajú našinci, ktorí sa chceli s USA mýliť na večné časy.

  To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Keď nad tým Obamovým citátom triezvo uvažujem, tak je veľmi významné, že zdôraznil „druhá najsilnejšia armáda na svete“. To znamená, že Obama prezentuje Rusko ako rovnocenného hráča a to je určite zmena.
    Druhá vec je, že nevníma, ako si tým kydá do vlastného hniezda. USA sa od invázií do Afgánistánu a Iraku desaťročia vsádzali na svoju armádu – prvú najsilnejšiu na svete. Ak Rusom nepomôže k víťazstvu druhá najsilnejšia, prečo sme si doteraz všetci mysleli, že prvá najsilnejšia to zvládne? (Neznamená to tiež nepriame pripustenie vlastnej chyby?)
    Obama zjavne niečo nedopovedal, alebo bol rád, že nemusel dopovedať.

    To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    Obama Zdůraznil, že „hrstka rebelů“ sice není schopna s ruskou armádou soutěžit, přesto dosažení stabilizace situace v Sýrii vojenskými prostředky nemůže uspět, uvedl v pořadu televize FOX 5.
    Proto vůdce USA vyzval Moskvu, aby spolupracovaly s USA a pomáhaly Washingtonu sesadit syrského prezidenta Bašára Asada politickými prostředky.

    Takže nebude-li sesazen Assad, nebude dosaženo stabilizace poražením terorismu v zemi ani za pomoci té druhé nejsilnější armády (samozřejmě až té druhé po vyjímečných USA). Argumentum contrario, jakmile bude sesazen Assad, nastane v zemi klid.
    No něco takového může slíbit je pánbůh, nebo ten, kdo teroristy ovládá. Myslíte, že Obama je bůh, nebo organizátor terorismu? Pokud to druhé, jak moc ti teroristi budou poslušní? Stejně jak v Libyi? Nebo je Obama lhář, není ani jedno, ani druhé a jen lacině plká či vyhrožuje?

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     naprosto správně, Asfalte! A o tom ten přiblblej dnešní rozhovor je. To už není nic jinýho, než jedno velký neskutečný panoptikum. Kam se hrabe svět starýho Procházky, tady by se Hašek vyřádil!

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      článek, nikoli rozhovor

      To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      jen pro pořádek:
      moskytovi jsem napsal dole, ta přiblblost v článku se netýkala jeho práce s překladem ani v nejmenším, ta se týkala toho emerického vůdce – viz Asfalt výše
      P.S.
      ale je pravda, že jsem to mohl napsat zřetelněji, za což se moskytovi ještě jednou omlouvám, pokud to byl můj vstup, co ho rozhněval!

      To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Neblýská. Oni se nemýlili, oni prohráli. V tom je značný rozdíl.

   Když zjistili, že se Irák – v roce 2004 po roce jejich „místodržitelství“ otáčí do chaosu, tak začali štvát šiity proti sunnitům, zrušili veškeré sekulární státní instituce, sektářské požáry hasili benzínem – a to všechno dělali schválně, aby využili, po vzoru svých učitelů Britů, místní rozpory pro své vládnutí a cíle. Nějaké hovado tam zřejmě na univerzitě studovalo historii britské koloniální politiky v Indii a jinde, chtěli si to také zkusit, jako novou hračku.

   Jenže Arabové nejsou Indové, v tom je jistý rozdíl. Také Irák byl moderní zemí, s relativně vzdělaným obyvatelstvem, na arabské poměry. Takže to nefungovalo, vedlo to jen k totálnímu chaosu.

   Pak přepadli Sýrii, svými proxy silami, vygenerovanými v Iráku, Lybii, Alžíru, Egyptě, Čečensku, … Když to vypadalo, že se Sýrie ubrání, vyrobili ISIL a ten tam poštvali také.

   Cílem bylo zničit „šiitskou osu“, která před jejich příchodem na scénu neexistovala, vytvořila se coby spojenectví z nutnosti. A použít proti Sýrii a Íránu Turky a Saudy, Katarce, …

   Celé je to řetězec ne chyb, ale zločinů, krytý ještě většími zločiny. Až ve finále narazila kosa na kámen a teď nevědí jak dál. Zatažením svých satrapů do celé zabijačky ničí hlavně je. Turecko je před výbuchem a pravděpodobně před občanskou válkou s Kurdy, před rozpadem. Saudská Arábie na tom není o mnoho lépe, protože ji hrozí návrat jejich džihádistů, kteří se budou hlásit o svoje a udělají jim z toho chalifát.

   Teď hledají, jak z toho ven, to je všechno. A na koho to svalit.
   Protože v prezidentských volbách tohle bude velké téma a všichni, kdo v tom mají potopený zobák půjdou od válu. Je to černá díra po všech stránkách. Až se někdo zeptá, kde jsou peníze, to bude teprve hukot – jenom v jednom minimálním programu výcviku „umírněných“ FAC (předsunutých leteckých návodčích) zmizelo 500 mega, výsledkem bylo 5 slovy pět umírněnců, kteří nezmizeli. A takových kostlivců tam mají za ta léta mraky.

   Že by se nějak spojili s Ruskem a snažili se Blízký východ stabilizovat, to nehrozí. Udělají jen co budou muset a k čemu budou donuceni, to vše s pěnou u huby, zelení a bílí vzteky.
   Sebereflexe se od nich čekat nedá.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Zde si dovolím souhlasit s větou :
    „Udělají jen co budou muset a k čemu budou donuceni, to vše s pěnou u huby, zelení a bílí vzteky.“
    Proto je dobré si připomenout slova která napsalo US PR oddělení pro Karla Schwarzenberga :
    „Zdá se, že spíše bojují proti odpůrcům prezidenta Asada. Prostě brání své zájmy včetně základny v Latakii. Islámský stát plní pro ně užitečný úkol. Zaměstnává Američany a Turky.“
    Neboli pokud pro nás padne Aleppo, tak je to v háji a nemáme žádnou pořádnou opozici proti Asádovi a Rusku.
    Proto a jen proto :
    http://cz.sputniknews.com/svet/20160217/2395707/pentagon-usa-kurdove-boj-dais-letecke-utoky.html
    Pokud se podaří použít naše vzdušné síly na pomoc „Kurdům“ neboli Turecké pozemní operaci, tak jsou Rusáci namydlení a Aleppo a zásobovací trasy jsou naše.
    Protože my se nikdy, nikdy nevzdáme svých svrchovaných a historických práv.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Jinak aby bylo jasno tak :
    Jednu hodinu ve vzdušném prostoru Iráku a nikdo se ani náznakem neodváží ty Turky sejmout.
    To je celý ten výsledek instalace C 400 v Sýrii.
    Prostě lze jednoznačně příjmout aksiom, že pokud Turci a jejich příznivci včas obsadí Aleppo tak jsou Rusové naprosto bezbranní.
    Tímto je naprosto jednoznačně prokázáno, že celé ty mohutné Ruské vzdušné a protivzdušné síly jsou pouze a jen Ruská propaganda nic víc.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     V Iráku Rusové nezasahují, mají mandát jen na zásahy v Sýrii, to je snad jasné.
     Nad Irákem si Turci mohou poletovat jak chtějí, Iráčané je nemají čím zastavit, také proto blokují Amíci už pátý rok dodávky F-16Q do Iráku, dokonce i českých L-159A.

     Ruské S-400 jsou oficiálně zatím pouze v Latakii při pobřeží, neoficiálně ještě v Šajratu, což je další budovaná letecká základna na jihu, na sever vidí přes hory, takže ne do nízkých výšek. U Aleppa mají na letišti Kuweires Syřané baterii Buk-M2, ale ta má dosah jen cca 40 km, takže nepokrývá ani celé Aleppo, jen bezprostřední okolí letiště – ale to stačí aby blokovali nízko letící turecká letadla a zásobování teroristů. V moři u pobřeží Latakie je ještě ruská námořní skupina, která má S-300 Favorit, v poslední verzi, tj. zhruba ekvivalentní S-300PMU2.

     Nicméně celé území Sýrie pokrývají Rusové vzdušným hlídkováním pomocí Su-35S, Su-30SM, Su-34.

     Jinými slovy, vzdušný prostor Sýrie je pro Turky uzavřen.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Nová tisková mluvčí sultána Erdogana I., Angela „Dumkopf“ Merkel, vyrazí nejspíše na EU sumit s požadavkem na ustavení bezletových zón v Sýrii.
      Naše veřejněnesvéprávná TV inzerovala tuto mírotvornou snahu a (zlovolné) ruské odmítnutí. Odmítnutí Americké si už musí český plátce tv poplatků dohledat v zahraničí.
      http://www.hlavnespravy.sk/spojene-staty-dali-merkelovej-cervenu-bezletova-zona-v-syrii-nebude/746010
      Asi i průměrný americký zaměstnanec ministerstva zahraničí už pochopil, že prosazovat bezletové zóny nad územím pokrytým moderní ruskou PVO je poněkud riskantní podnik.
      JIndy v ČT tak oblíbený SOHR asi narazí na bariéru mlčení, protože tato zprávička o specificky turecké formě boje proti IS není příliš v souladu s českotelevizním obrazem Sýrie.
      http://www.blisty.cz/art/81166.html
      Jo a Turecko takřka bleskově identifikovalo pachatele atentátu v Ankaře jako členy syrské kurdské YPG – tvrdí turecký premiér Davutoglu. Taky kdo jiný by to mohl být, když to samé Turecko akutně potřebuje jakýkoli důvod, proč dále bombardovat syrské Kurdy místo spřátelených islamistických ozbrojenců..

      To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Hele pane NavajoMM, to je keců „první“ – „druhá“ nejsilnější armáda na světě. Já ovšem na rozdíl od Vás přišel na to, jak využít obě naše armády ač nevím, kolikáté na světě jsou. Ale hlavně jsem přišel na to, co s hrozícím přívalem připrchlíků a zároveň, jak taky vyjebat s těmi dobrovolně povinnými kvótami EU!
  Vyhlásíme si vzájemně válku!!!
  Ta by spočívala v tom, že my Češi bychom na dopoledne stáhli jednoho gripena z Islandu a lítali bychom v co nejmenší výšce a za strašnýho kraválu podél hranic Slovenska a vy Slováci byste po nás jako pálili slepou PVO a odpoledne bychom si to prohodili a vy Slováci byste lítali s MIGy, nebo Čmeláky, podle toho, co byste měli letuschopné a my bychom jako do vás naším POV (v noci bychom samozřejmě nelítali, abychom náhodou nepřišli o ty letadla a hlavně, abychom mohli v klidu spát). Oba národy by pak naléhaly na administrativu OSN, EU a NATO a samozřejmě i lidský ziskovky, že hodláme taky uprchnout před válkou, tak jestli by nám nepřipravily přijetí u nějakých volů, co mají nadstandardní sociální systém. A abychom jim naznačili, že to myslíme s těmi utečenci vážně, tak bychom v první vlně vyslali do Bruselu naše romské spoluobčany! Mělo by to i tu výhodu, že Romové by si udělali výlet na náklady Bruselu a utečenci před válkou od Turků by logicky nesměřovali do našich válečných oblastí. Prostě bychom vedli takovou malou válečku na dobu neurčitou.
  Co Vy na to, to pořád musíme my Češi za vás Slováky vždycky všechno vymyslet?

  To se mi líbí

  • okolojdoucí napsal:

   Zase jste mě dostal, blbíši 🙂 A „lidské ziskovky“ jako bonus. Díky!

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pane Blbíši, oceňujem Vašu fantáziu a vtip. 🙂
   Idea vojny medzi Českom a Slovenskom (aj keď taká – po našom) ma nejako nenadchla. Totiž, nemôžem ručiť za niektorých svojich spoluobčanov, veď to poznáte o tých iniciatívnych blbcoch. Už sme mali vo vláde takých, čo vyzývali, aby sme „posadali do tankoch a tiahli na Budapešť“. Ešte by tých našich napadlo pozvať si ako posilu Ukrajincov a to by sme boli obaja nadobro v keli.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    blbíš hezký, NavajaMM výborný!
    Přesně jste Navajo popsal jakým způsobem, z jakých drobností, z jakých nerozvážností, a jak snadno vznikají a rozrůstají se z malicherných velké konflikty.

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Tááák Vám se, pane NavajoMM, nechce vlastně válčit a myslíte si, že jde o fantazii!!! Já jsem si to myslel, že budou samý výmluvy a že Slováci zase na nic nepřijdou!!! Nechal jsem Vám v tom návrhu na tu bratrskou výpomocnou maličkou válečku tolik prostoru pro uplatnění vaši iniciativy a Vy …zase nic!!!
    To dá přece rozum, že bychom v první vlně s našimi romskými spoluobčany poslali na výlet do Bruselu i ty, za které se nechcete už teď zaručit a které nazýváte „niektorých svojich spoluobčanov“. Rozeslali bychom jim výzvy, něco v tom smyslu:

    „Lásky a pravdy prchejte, nám se chce válčit, být xenofobní a nacističtí!!!“

    … do slovenštiny Vám to tedy překládat už nebudu s tím si proboha už snad poradíte sami!

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Pane Blbíši, lenže u nás na Slovensku je to teraz na hlavu. Lásky a pravdy by bojovali proti Rusku jedna radosť a vrchný veliteľ našej armády by sa asi rád zavďačil svojim sponzorom tak, že by si to na férovku rozdal so Zemanom, čo je vlastne aj tak piata kolóna. Jediný prijateľný výsledok by bol, keby sme sa vzájomne anektovali a veľmoci by nám vnútili neutralitu, aby nás nenapadlo obnoviť Svätoplukovu ríšu, spanilé jazdy a prijímanie pod obojím.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      … budu o tom uvažovat!!!
      … ale nejdřív se podívám do naučnýho slovníku na to „anektovali“, jestli to nebude zase nějaký vypečený slovenský špecifikum a na konci aby z toho nekoukali zase nějakýj Mečiar s Klausem!

      Liked by 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   Heeeezkýýýý! 🙂

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No v podstatě naprostý souhlas s Vámi blbíši.
   Ten zásadní problém je v tom, že pokud Slováci použijí naši C 300, tak ten náš gripen sundají ještě na přeletu z Islandu.
   No a potom nám zbýva L-159 ALCA, je sice pravda, že jich máme ohromný přebytek ale s tím se jejich 9K33M vypořáda tak za 1-2 dni.
   Dokážete si Vy člověče vůbec představit, co by se stalo kdyby nám Slováci sundali jen dva kousky Saab JAS-39 Gripen.
   Ročně by náš stát nezaplatil 1,7 miliardy korun po dobu 14 let ale 2,8 miliardy korun.
   Tož prosím Vás pokuste se pouvažovat reálněji.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Tááák reálněji, jó? Vy asi budete taky Slovák, že na nic sám nepřijdete, že jo!!!i
    Samozřejmě, že i to mám vymyšlený, prohlásili bychom, že ty švédský jejich/naše JASy-39 Saaby nám ukradli syrští uprchlíci ze zamčenýho hangáru a že nevíme, kdo přesně z toho očekávaného 1% (100 000) utečenců to byl a jestli Švédové chtějí, tak jim je tam pošleme všechny, ať si to klidně rozhodnou na tý svý skvělý lidsko-právní multikulti úrovni, že nám to je jako jedno, protože se právě naše společnost nachází v těžké situaci, někde ve fázi přerodu xenofobů na nacisty. A až viníky najdou, tak naše soudy budou na nich vymáhat škodu dle našeho nového občanského zákoníku, protože i přes to, že už asi budeme nacisty, tak i nám se asi bude zdát krutý vůči nim používat naše trestní právo.

    A když to nebudou chtít pochopit, tak jim klidně vyhlásíme taky válku jako Slovákům, ale ta nebude na dobu neurčitou, ale bude to válka blesková a pro Švédy hóóódně ošklivá … prostě gripen proti gripenu a žádný ohledy jako se Slováky!!!

    To se mi líbí

  • danaver napsal:

   Tsts, blbíši, takhle jednoduše se už dneska nikde nebojuje, to chce přidat minimálně jednu umírněnou opozici. Navrhuju skupinu NA-LEJ, operující někde v nárazníkovém moravském pásu, a podnikající záškodnické výpady na obě strany.
   A to by bylo aby se z toho všem v hlavě netočilo 😉

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … Z toho „Tsts“ je jasný, přátelé, že na hradě máme ženskou!!! Řekl bych, že se pod nickem danaver skrývá nějaká Dana. Jen ženská může myslet na něco tak nepatrnýho – jako je moravský pás a bezvýznamnýho – jako je opozice!
    Chlapům je hned jasný, že jsme opozici, včetně tý umírněný, dávno s NavajemMM vyřešili spolu s Rómy vysláním hned s první vlnou do Bruselu. Tady a na Slovensku budou válčit JENOM a VÝHRADNĚ anektovaní a v OSN neuznaní (=to !!! vymyslel !!l NavajaMM) xenofobové a nacisti!!! To jen pro pořádek, Dádo, aby si zase někdo nedělal iluze o nějakým lidsko-právním multikulti, tady to bude moc vostrý na vonrammsteiny, aj čo to tárám, na šavle! Tady to bude sakra kchodlovsky – zádumčivý a to tak, že i na jistých blozích budou mít strach nosné myšlenky nás nacistů překopírovávat na ty svoje nástěnky a přihlouple o nich diskutovat – tady i střely budou zádumčivý!!! To aby bylo úplně jasný i těm méně chápavým lidským ziskovkám!

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Dneska budu na tréninku nacvičovat obranu proti čakanu. Co kdyby.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      Proč obranu – útok!!! Po těch výmluvách konečně pořádná odpověď chlapa, který dává přednost vlasti před nějakejma epoletama či úterním, čtvrtečním a sobotním alibistickým čechoslováčstvím. Když jako válka, tak tedy jako válka i kdybychom měli ty haluze Slovákům z ruky urazit, že jo?.

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Tak vono zas-já mám trochu morální problém. Já Slováky rád. Teda zdaleka ne úplně všechny! Třeba Fedora Gála rád nemám. Ale bít je-až na výjimky-nechcu. Ale dyby si náhodou začali-mám gotiku a nebojím se ji použít!

       To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       Původně jsem chtěl bít toho podtatranskýho Slováka hlava nehlava (čekan & Punťa – chápeš-li až ták to mělo být zlý), aby jako v tý naší válce byl opravdovější pro připrchlíky a celú tu Evropu!!! Jenže pak jsem si od něj přečetl skvělej článek na jednom zde nejmenovaným blogu, kde mi zákeřně mluvil z duše a vháněl mi do mých válečných rysů zbabělý slzy a …. a už ho mám zase rád jako Slováka, vlastně Čechoslováka! Nezabil bys ho?

       To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       Gotiku jako stavař se taky nebojím použít, jen dneska to už, bohužel, žádnej investor nechce ani neocení, vždyť ani rolety do těch gotickejch oken ty dnešní firmy neumí pořádně udělat a namontovat, samá infiltrace a kondenzace! 🙂

       To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Kurnik, ale co já s tím? Sice už mě vyřadili z vojenské evidence, ale jak známo, když vlast vovinou nějaký mraky, povolají kdejakého dobrého vojáka, který bude císaři pánu sloužit (čtete správně – sloužit, nikoliv souložit) až do roztrhání těla.
   Jako Čechoslovák bych musel předpovídat počasí pro naše české gripeny v pondělky, středy a pátky a pro naše slovenské migy v úterý, čtvrtky a soboty (neděle si nechávám v záloze volné, kdyby se mi objevily geny ještě nějaké jiné národnosti).
   Nebude to konflikt zájmů? Nerad bych se nechal degradovat, nějak jsem si na ty epolety zvykl.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    …zase výmluvy, to je snad už epidemie zbabělosti? Výmluvy a zase výmluvy, tolik typický pro Slováky, nebo ty, co ještě mají nějaký geny a myslí jen na to jedno (jak Vás čtu, jak jinak, něž správně). Řekli jsme jasně, gripeny budou ve vzduchu KAŽDEJ den dopoledne za každýho počasí!!! Odpoledne poletí na Island podél hranic se Švédskem, aby si Švédi moc nedovolovali!!!

    To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  ritiari velmi dobre vedia,nie su o nic glupsi jak traktare,ze od husajna,ked sa pocmarali na celom svete s tym ich praskom ,po odchode,ci znizeni poctu svojich vojsk v iraq to zacalo ist dole vodou,cely cas dumali politicky a za toho boha nekukli na problem sia a suni,este aj colonela v jamahyriya pomohli spratat,potom im tam odbachli velvyslanca a potom europa z ich politiky dostala darcek v hodnote 1 milion alahistickej holoty,ony sa teraz hanbia samy pred sebou a za boha s vaniom nebudu robit spolocne tahy v syria,co vania aj tak im na to serie dobre pre vaniu bo vidno,ktora bije a jak vaniom ide,kazdy normalny buran vidi,ze vania zaucinkoval proti tym pojebom,co tam behaju jak pojasney a bez prestania akbaruju,to len taky maly hlas z nejakeho denniku,bo na nejakych spravach to zakazane docista jak za komuny,stale sa drista,ze spravna linia demokracie je col a in,jak sa drista cas ukaze a ja viem a vy to viete a ony to vedia,ale nepovedia,bo proc,bo vedia,ze uz su pocmarany,mozno pride poucenie z krizovych rokov,jak teraz ukazuju,ze mc carthy,to vysinuty chumaj,vietnam pomylka s tym tonkijskym zalivom,ze cuba to moze byt aj kamos,ze bin aladin ich velky friend to kamos obleceny za kurvu bol,ze saudi arabia to koliska tych,co keby im dali protiliedadlove rakety na ruske stihacky,to prve co by zostrelili nejake civilne zapadne lietadlo,alebo ovno do okien bileho otce,cely ten clanocekt o nijaka bomba,to viem ja zberac psich hovien,takze nijake ach kurva konecne toto uz skor jasne a nech si niekto nemysli,ze tu machrujem tym dristanim,ze viem,takych machrov to tu pomaly vsetci a na svete mraky.

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Neuvěřitelně odporný článek.

  Ne snad tím prvoplánovým označením nefunkční americké politiky vůči Blízkému východu. Hlavně je to strašné americkým pokryteckým svatouškovstvím, popírajícím, že v pozadí všech akcí USA je úporná snaha o světovládu. Bez ohledu na nějaké morální nebo demokratické zásady. Prostě hoši a dívky z amerického ministerstva zahraničí chtěli pomáhat, ale udělali pár chyb, smažme to. Tím je se vším hotový.

  Že ve skutečnosti nejde o zničení Ruska, ujařmení Číny, ovládnutí Asie, podrobení Evropy, … kdepak, jde jen o snahu USA pomáhat, spolupracovat, šířit demokracii. Už nejsme přece ve Studené válce !

  Teď, když vražedná americká politika na Blízkém východě končí pro USA absolutní katastrofou, se chce autor článku lísat k Rusku, na které celou dobu USA útočí, a „začít spolupracovat“. Neměl by se ruský medvěd bodnout sám, když americký oštěp šel vedle, v rámci toho velkého přátelství a spolupráce ? A rozdělit se o uhájený revír spřáteleného lva (arabsky Al-Asad) ?

  Autorem článku je protřelý žumpálista Stephen Kinzer, z NYT, WP, nyní zahnízděný v jednom thinktanku na Brownově univerzitě. Coby dlouhodobě prostituující pisálek musí absolutně jistě vědět, o co ve skutečnosti jde, ale „dělá hérečku“. Jakoby hrála 15-ti letou Jůlii Kapuletovou ohyzdná stará protřelá štětka. Vlk převlečený za babičku udílí dobré rady. Je to vlastně docela směšné. Příští týden asi Himmler vstane z mrtvých, přestoupí na judaismus a založí židovskou ješivu, jestli to takhle půjde dál.
  🙂

  Je to autor prolhané knihy o bratrech Dullesových, kteří byli za WWII chapadly Washingtonu, jedni z těch, kteří ho změnili na Fašington. Prefabrikuje tam historii velmi přičinlivě. I tak je to otřesná výpověď o všech amerických svinstvech po celé planetě, jen silně prozmizíkovaná podle politické inklinace autora a obdrženého zadání („The Brothers: John Foster Dulles, Allen Dulles, and Their Secret World War“). Také je dobrá – tedy dobře americky prolhaná – jeho kniha o špinavé americké válce proti Nicaragui („Blood of Brothers: Life and War in Nicaragua“).

  Pro neslepého člověka je jeho životní příběh velmi vypovídající: v 25-ti letech se vyloupl – coby „freelancer“, jak jinak – v Managui, začal psát pro Boston Globe jako zpravodaj ze Střední Ameriky, následně přestoupil do NYT a v roce 1983 založil v Managui kancelář NYT. Co Vám to říká ?
  Ano, přesně tak.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ještě je zajímavé, jak v USA levá ruka neví, co dělá pravá.

   Jednak se objevila spousta realistických článků, jako je ten dnešní, ten je ve skutečnosti z 12. února. Ve smyslu, že politika USA v Sýrii je nesmyslná až zločinná a že je nutno spojit postup s Ruskem a Syřany, včetně Assada.

   Na CNN včera probíhaly doslova orgie válečné propagandy proti Rusku a Sýrii, v souvislosti s vymyšlenými útoky balistickými raketami na nemocnice „Lékařů bez hranic“ v Azazu a Idlibu (žádné takové tam nejsou) – přičemž bylo všemožně zrůrazňováno, že jsou to speciální nemocnice „pro matky s dětmi“. Pak ještě útoky na školy. Prostě alá „kuvajtská zdravotní sestra“ z roku 1990, vykládající jak Saddámovi vojáci vyhazují v Kuvajtu mimina z inkubátorů, ve skutečnosti 15-ti letá dcera kuvajtského velevyslance v USA. Ve skutečnosti jak Azaz, tak Idlib už několiv dní ostřeluje turecké dělostřelectvo.

   Do toho všeho na Azaz útočí kudrští YPG, vyzbrojené Pentagonem, s americkými speciálními jednotkami. Ti bojují proti „umírněncům“, vyzbrojenými CIA. „Pentagonistům“ poskytují podporu bombardováním Rusové, „CIA chlapcům“ dělostřelectvem Turci, kteří střílí po „Pentagonistech“ a amerických speciálních jednotkách mezi nimi.

   Na východě pro změnu bojují Íránem podporované šiitské brigády Badr, proti ISILu, podporované Amíky, dokonce působí z jednoho tábora, kde sedí američtí speciálové. Přičemž opět CIA podporuje ISIL proti šiitům, kteří jsou podporování Pentagonem.

   Ve finále to tedy vypadá, že spolu v Sýrii válčí Pentagon a CIA.
   🙂

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Nenahraditelné podrobnosti, ale : kdo je má, kromě kchodla a zdejších pár (desítek?) čtenářů?
    Dobře se to čte antiamericky naladěnému Petrpavlovi, který si myslí totéž ač nemá ani tisícinu těchto informací, jen umí číst, počítat, číst mezi řádky, dávat si věci do souvislosti a necítí se být grázlem aby vyl s těmi vlky.
    Ale co rusofob? Co amerikanofil? Je to antiamerická propaganda, je to lež, řekne a tím to pro něho skončí. Česká média ho v tom dokonale utvdrí.
    A ještě jinak : ví někdo a bere někdo v potaz, že stejně antiamericky je ze stejných důvodů trvale naladěna jistá strana a že jen proto je nazývána nedemokratickou, a má svůj volební strop 15 %, na rozdíl od těch demokratických sloužících usembasy do roztrhání těla a majících u nás stále 70-80 % ve volbách? Je to hezký příklad lidského egoismu, strachu z neznámého o kterém si myslíme že je známé, touhy po mamonu za každou cenu, jájismu, potvrzení hesla bližší košile než kabát, nezájmu o politiku při neuvědomění si že politika je všechno co nás obklopuje, …… příklad jako výraz toho že lidstvo bude stále vláčeno dějinami, budou chudí a bohatí, mocní a nemocní, a to díky vlastnostem daným člověku do vínku.

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Jen přípodotek. Není českých méédií – kecadlo s tím názvem je bruselské ač jej musíme platit a zbytek emerický….máme smůlu…čímž ale jen díky netu se dozvídáme co se vlastně děje ve světě -bez růžových okulárů.

     To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Na té nevolitelnosti jisté strany je vidět „voličská pitomost“. Co nelidského, nedemokratického, protispolečenského, protimírového, amorálního a špatného tato strana hlásá?

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      To taky.
      Ale já bych tu nevolitelnost viděl i v lidské psýše. Hodně lidí uvažuje, jak vidno i tady : měl bych já za rovnostářštějšího (a především spravedlivějšího) režimu stejné požitky jako mám teď?, mohl bych beztrestně podvádět na daních?, mohl bych mít příjem 10x vyšší než je průměr jen díky tomu že v tom umím chodit a mám dobré kamarády?, mohl bych se beztrestně válet doma a brát podporu?, mohl bych si pořídit RD za deset melounů a nikoho by nezajímalo kde jsem na to vzal?, byla by připravena prodavačka-matka tří dětí v supermarketu prodat mi rohlík i ve dvě v noci?, bylo by to Staré Město pražské (atp.) tak krásně vybydlené, plné barů, cizinců, svítící novotou fasád i dlouho do noci?, vzali by mi dítě na vysokou když má čtyřky?, bylo by tolik televizních a rozhlasových kanálů?, jsou i tací mudrcové kteří se ptají : měl bych internet?, měl bych mobil?… doplňte mě….
      Že dvacetšest let je relativně dlouhá doba, že každý režim se vyvíjí, že mír a spravedlnost a rovnost jsou taky nezanedbatelné hodnoty …

      To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Díky za tieto podrobnosti.

   To se mi líbí

 5. tata napsal:

  Děte do háje bouráte mi poslední argumenty,když piši že obě velmoce sou stejný darebáci.Když člověk si dává dohromady střipky v kontrastu jak mě straší Ruskem……….

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Už tě vidím, jak nemůžeš strachy z Ruska spát 🙂
   Měli jsme tu 23 let přes sto tisíc „okupantů“ (v roce 1991 odešlo 73 000 vojáků a 39 500 rodinných příslušníků) a spíš člověk potkal na ulici amerického turistu než „okupanta“. Řada obyvatel některých měst a vesnic za celou dobu nepotkali žádného „rusáka“. Byla Studená válka, vládla nám jedna strana, žili jsme v totalitě, v nesvobodě a bez lidských práv, bylo málo spotřebního zboží, na banány, pomeranče a jeden čas i na hajzlpapír se stály fronty, přes hranice jsme nemohli trajdat jak se nám zachtělo a přes to přese všechno jsem byl spokojenější, než dnes. Máš pro to nějaké vysvětlení?

   To se mi líbí

   • taras2 napsal:

    Co kdybyste se pokusil poprat s myšlenkou, že je to nikoliv proto, že by tehdejší režim byl tak dobrý, ale jako dobrý vám jenom připadá při srovnání s tím dnešním?

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Jistý problém je v tom, že pojem „dobrý“ sám o sobě neexistuje. Vždy je nutné hledat porovnání. Jsou dvě možnosti. První je za vzor vzít věčný ideál. Pak minulý režim pohoří. Nebo vzít za vzor režim novější, dnešní (měl by být pokročilejší) a pak minulý režim na většině front vyhrává. Prohrává především v možnosti cestování. V tom došlo k očividnému pokroku. A pak jsou vlastně vylepšení jen ty „banány“. Na druhou stranu ani největší cynik mně nenabízel místo masa mleté kuřecí pařáty. Těch máme požehnaně a v supermarketu proto více čtu než vybírám.

     To se mi líbí

     • taras2 napsal:

      „minulý režim na většině front vyhrává“ – neviděl bych jenom cestování jako mínus minulého režimu, bylo toho víc a dost zásadní věci. Je ale fakt, že pro normálního průměrného člověka (typický zaměstnanecký typ) se jevil jako mnohem přívětivější, lidštější než ten dnešní.

      To se mi líbí

     • jaa napsal:

      NO s tím cesstováním to taky není pravda. Když jsme naškudlili a koupilii zájezd u Čedoku -nebyl problém, když jsme škudlili na velkej/ párkrát Itálie Řecko,Egypt,jo a Jugina/ – bylo Bulharsko,NDR, Maďarsko,Rumunsko a Rusko. Polsko nás netáhlo ani nevím,proč tam jsme byli jen jednou. Západní velkoměsta nás nelákaly.My byli spíš na starověk. Poznání Vídně docela stačilo.Ju a potvrdilo se nám to po sumeťáku – . všecko na jedno brdo. Jo a tovšechno přesto,že jsem neměla tu správnou krevní skupinu, nesměla ani na měšťanku, musela do učení a fabriky…Maturu až v dospělosti pozdnější…hnmm…toý tak.

      To se mi líbí

    • Cech napsal:

     No ono je to poněkud jinak vzhledem k tomu, že se rozvoj ŽI u nás mezi roky 2001 – 2004 zastavil a v současnosti pouze klesá.
     Češi si budou moci koupit z výplaty stejné množství zboží a služeb jako Němci až v roce 2099. Na úroveň Rakouska se dostanou dokonce až v roce 2118.
     Šlo by to rychleji, pokud by koruna byla silnější ale vzhledem k tomu, že Singr na pokyn z „hůry“ provedl intervenci tak nic.
     Z daného vyplývá, že kvůli konkurenceschopnosti US firem vůči německým naše ČNB učiní i nemožné.
     Proto musel Singr vykonat příkaz a nakoupit za 380 miliard korun €.
     Následně ono zdůvodnění jak Singr tím, že zabezpečil vyšší zisk exportérů a tím větší výrobu, pokles nezaměstnanosti a růst mezd.
     To jediné co v tom Singrově zdůvodňovacím řetězci nebylo a nebude nikdy řečeno, je to že tímto snížil naši životní úroveň o 10 % a adekvátně zvýšil životní úroveň v zemích E15.
     Proto a jen proto protože současný režim musí a nadále bude muset plnit příkazy z „hůry“ bude pro standardní růst celkově naší životní úrovně poněkud protiobčansky zaměřený.

     To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Bylo vám o už skoro o třicet let míň. Mně taky. A o skoro třicet kilo. To byl člověk spokojenější, to dá rozum.

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Hudcovo vysvětlení, Strejdo Oline, mi připadá dobré. Jenom mu nevěřím, že by za císaře pána taky nesouložil až do roztrhání…

    Dalo by se i zkusit, že blbé se zapomínají věci rychleji.
    Pokud se mne týče, mám to za zhruba stejné, PŘED i PO.

    2)
    Se zájmem čekám, až kchodl vytasí nějakou relevantní odpověď na Hansovu otázku o těch 15 tisících inženýrech. To co zkusil, byl jen hodně nezdařený pokus o výkrut, dal odkaz na staré a těžce provařené PROTIsovětské články jistého snad Havelky, se dobře pamatuju. Ten exot se za pomoci primitivních ekonomických grafů pokusil převyprávět, tak říkajíc odčarovat, vítězství SSSR ve WW2.
    Je s podivem kolik palců nahoru dostal; ne že by na tom obecně nějak záleželo, ale kdyby to dotyční opravdu četli, těžko by je dostal.
    Holt, jméno táhne, že, a na obsahu pak už nezáleží ?

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Slime, to není pravda. Je vidět, že jste ty články o Land-leasu vůbec nečetl.

     Ve skutečnosti to není vůbec žádné „odčarování vítězství SSSR“, docela dobře tam dokládá, že celý Land-lease byla jen kapka v moři, co se týče výzbroje. S jedinou výjimkou, dodávkou pár stovek zcela zastaralých tanků a letadel, které přišly v kritickou chvíli ještě před bitvou u Moskvy v prosinci 1941, což byla stejně spíše morální vzpruha, než co jiného. Bez dovezené výzbroje by se tedy sovětčíci docela dobře obešli.

     Významná byla dodávka dalších věcí – především leteckých paliv, mazadel, protože na americký benzín létalo celé sovětské letectvo. Pak dodávka nákladních vozidel a lokomotiv. A samozřejmě, potravin, hlavně masových konzerv pro vojáky (kterým se mimochodem říkalo „druhá fronta“), tím byla živená celá Rudá armáda – americkým hovězím. Za zmínku stojí ještě stíhačky, hlavně Bell P-39/63 Aircobra/Kingcobra, kterých bylo významnější množství – ovšem v porovnání s domácí výrobou i kvalitou nicotné, střední bombardéry, … to bylo z výzbroje tak všechno. Také USA dodalo velké množství výbušnin, barevných kovů, nástrojů, …

     Obecný závěr z toho všeho ? SSSR by vyhrál válku i bez Land-leasu, to z té práce přímo vyplývá. Výrobu dovezených věcí by museli zajistit nějak sami, v jejich možnostech to bylo, jen by to zkrátka měli o něco těžší a ztráty, i nebojové, mohly být tím pádem o pár milionů lidí větší. A válka mohla trvat déle.

     O dodávkách technologií, budování továren, o průmyslové pomoci, mám doma horu knih, které jsem neuvedl, protože je mám v papíru a musel bych opisovat názvy a ISBN. Nicméně viděl jsem někde na internetu seriál článků, kde byl poměrně věrný a celkem stručný výtah, jenže si nepamatuje kde. Možná na válka.cz nebo na palba.cz, až to najdu, tak to k panu Bavorovi nezapomenu odkázat. Tam ta čísla o počtu amerických inženýrů v Sojůzu byla. Jednalo se totiž o to, že vývozní omezení „Železné opony“ se nevztahovala na dříve uzavřené kontrakty a mnoho věcí dobíhalo ještě z válečného období v rámci plnění smluv.

     Nakonec, to možná víte, kdy sověti koupili od Britů tryskové motory Rolls-Royce ? Létal s tím pak MiG-15 v Koreji (Klimov VK-1). To bylo prakticky to nejmodernější, co na Západě bylo a přece to uvolnili, Atlee to podepsal někdy v roce 1946, dávno po zavedení Železné opony. Podobně to bylo s radary a spoustou dalších věcí.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Lend-leasu (telefon mi to tvrdošíjně opravuje, tak doufám, že teď se to povede správně).
      Slime, podívejte se po netu sám, určitě k této otázce něco najdete.

      To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Ty články jsem četl asi před čtyřmi roky, na blogu P. Havelky na Aktuálně. A dost jsme tam do něj tehdy kopali. Jak jsem mrknul na první i druhý (o těch „krysách“) tak je to izdanie vtoroe, stěreotipnoe. 🙂 Ostatně si to mohou přítomní přečíst sami. 🙂

      2) Odkázat určitě nezapomeňte, a můžete to vzít i s těmi „desítkami tisíců sov. expertů na amerických školách“; kdybyste napsal na německých, dalo by se o tom ještě diskutovat. Zatím to beru jako Vaši fabulaci.
      Až se vám tohle povede, ukážu Vám, KDE fabulujete v komentáři k dnešnímu článku. Kterýžto článek jinak za moc, pravda, nestojí, v mnohém se s těmi Vašimi komentáři dá souhlasit. Až ovšem na ten nevhodný tón.
      3) Shodou okolností jsem tu před několika lety napsal článek, který říká většinu toho, co píšete výše, takže o tom opravdu možná vím.
      Jenom si nemyslím, že v r. 46 bylo „dávno po zavedení Opony“. Seriózní historikové (Overy např.) to datují do roku 47, dokonce až 48, po odmítnutí Marshallova plánu.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Kdo tady fabuluje, jste akorát Vy. Místo předložení nějakých čísel a odkazů jen plkáte.
       Že jste se „na Aktuálně do autora pustili“, no to se nedivím, na té žumpě.
       Příště napište něco faktického, místo tajnosnubných poznámek „ukážu Vám, KDE fabulujete“, jinak pochopte, že to působí poněkud šaškovsky. Jestli je to záměr, proč ne.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       😀 Ale to ne, milý Barone. Jste na řadě Vy, s těmi 15 tisíci inženýry..

       Pokud jde o znamenitý odkaz, který jste doporučil v diskusi ke čl. USA visí na vlásku (16.2.), netřeba slov. Čtenáři si mohou udělat obraz sami, je to česky a dostupné.
       Zatím tomu vystavil hodnocení Hans: GROTESKA MĚSÍCE.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Tedy, Slime, musím napsat, že se mýlíte. Nebo si s vámi ošklivě zažertovala korekce pravopisu – autorem vámi zmiňovaného blogu není P.Havelka, ale Radek Havelka. 😉
       Kdyby chtěl někdo tento blog na baktualně navštívit, pak v současnosti musí zabrousit až do seznamu dlouhodobě neaktivních blogů, nebo požádat o výpomoc strýčka Googla.
       PS: Návštěvníka pak čeká závan starých časů, kdy na aktuálních blozích ještě cenzoroval konkrétní Stejskal místo neurčité redakce a odkaz nebyl důvodem k zablokování/mazání příspěvku a diskutující neměnili nicky častěji než ponožky. Skoro mi ta doba chybí… 🙂

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Díky oh, máte pravdu, takhle má kolektivní paměť webu vypadat. RH.
       Byl to každopádně hroznej blbec…
       Já tam chodil zřídka, neměl jsem na tyhle věci tenkrát čas, ale pamatuju se na dobrej blog Jiřího Havla a toho imunologa.. Hořejšího ?

       To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      nemozno pochybovat o pomoci ameriky traktarom,keby to len bola drevena puska,pomohli,tie konzervy to traktare pamataju dodnes,nerad nie, ze nerad nenavidim dristanie kolko toho vtedy bolo,bude sa pocitat,ci dristat,ze amerika dala rusom vsetko a rusi preto vyhrali,alebo hovno sa dalo rusom, bo sa rusom podarilo vyhrat,kurva nijaku holotu nemozno ponizit vtedy,nepocitat naboje,ci ,kto si kolko razy uprdol v tom preklatom case tej skurvenej vojny,bo vsetci,co tu teraz o pomoci a ostatnych veciach nemaju sajnu,co ta ruska holota dostala vyzrat,vania sa bal tak jak amik,ci nas vysadkar,i cigan so zidom a mongoloidom,ktory isli do plynu prednostne plus rusky zajatci,ked dosli…
      co viem naisto,co sa neda dodat to je odvaha a odhodlanie,prekurevska vydrz nedat sa zlomit a traktarikom pukalo,kde su najhrubsi ale kurva nepukli, a kolko vaniou ,po boji ,ked prezilo s chutou zralo us konzervu,ci pil spiritus,kurva dokedy sa bude pocitat,ked uz vtedy bolo jasne,ze rus to bestia co ho nemozno zlomit,vojaci wermachtu oni by mali dristat s kym mali do cinenia a nie dnes sa pocita,jak u skurveneho uzernika,ja viem kchodle,ze pises len co si nastudoval,j a nemam tolko nastudovane ja dost zazil biedy a ponevierky a prevracam si v palici a vzdy tvrdim,jedno je dristacka a druhe zazit,hlavne dnes sa neda verit tym historikom,bo klamu poniektory jak svina,moj otec zazil 4 roky srandy a ked isiel nejaky vojnovy film,sedel v zahradke a fajcil,ked som sa pytal,co nekukakte,bo ja vykam rodicom,jemu uz nie,uz hnije,bo to ludku chujovina,co ukazuju,ja zazil uplne cosi ine…
      PS: po nom mi to bohovanie zostalo…

      To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Však jsem i sloužil, žádné tajemství. Tělo mi ta olympijská rychlopalba v barvách ASVS Dukla Plzeň neroztrhla a duši už vůbec. Souložení jiná historka, s aktuálním režimem dnes či tehdy ale zcela bez korelace.
     I já to mám, Slime, skoro rovnocenné před i po, ale přece jen mi to o fous připadá lepší teď. Omluva všem, které jsem zklamal.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      helejte vy dva, co to máte stejný před i po…to musí být blbý, né? … snad to, proboha, nemáte stejný těch 20 let, jako … :

      To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Ábr Jaroslaw, to byl jen pokus o vtip, s tím souložením, jaks to sám nadhodil. Sám od sebe bych se tak smělého dohadu určitě nedopustil. 🙂
      O sloužení jsem nikterak nemluvil.

      Blbíš: PROČ by to muselo bejt blbý?
      Bejt i potom roztouženej, nebo i před u(spo)kojenej?

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       abych řekl pravdu, táák já vám vlastně ani pořádně nevím 😦 … já se roztoužím i z piva v lednici 😦

       To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Podle mě se nedá historie nikdy dopátrat úplně přesně.
     Ani ta „moderní“.
     těžko existuje člověk, který VÍ, můžeme se přiklonit buď na jednu, nebo na druhou stranu nějaké informace, nebo si jí můžeme prostě jen pamatovat „na horší časy“, kdy se nám najednou bude hodit do nějakého strovnání.
     Americká pomoc v SSSR má ten propagandistický háček, že její glorifikátoři tvrdí, že bez ní by SSSR válku nikdy nevyhrál.
     To je ale už z principu naprostý nesmysl, ne proto, že by podle jiných v pohodě vyhrál, ale proto, že II.světová válka nebyla souboj Německa a SSSR, byla to válka světová.
     Na jedné straně bojovalo řekněme Německo, Itálie,Francie,Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Finsko atd…s různým nasazením, a na straně druhé SSSR, Británie (a její državy)USA,“Francie“, a kontingenty z okupovaných zemí.
     Německo by těžko mohlo třeba bez ČSL. průmyslu vůbec pomýšlet na útok na Polsko, bez spojenců a průmyslu okupovaných zemí by na vpád do SSSR mohl pomyslet jen naprostý debil.
     Zrovna tak-pokud by USA a Británie byli neutrální,(v tom smyslu, že by nedali nikomu nic) nemohl SSSR vpádu Německa (a spol) v žádném případě odolat.

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      moja rec don vitta,vidno,ze czech roofer,to pouziva zdravo palici a este sa stara vzorne o svoju malu mafiu,to cti pana.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      No přesně tak. 8 z 10 Němců šlo do kopru na východní frontě, 90% materiálu také. Mimoto východní fronta vázala podstatné síly na logistiku, servis atd. Bez toho by mohli na nějakou invazi zapomenout, ani bombardování by nebyla taková „sranda“, protože by 2/3 stíhaček nebyly na východě atd.

      To se mi líbí

      • Cech napsal:

       Podle turecké televizní stanice Ulke bylo z 28 smrtelných obětí teroristického útoku v Ankaře ze 17. února 22 pilotů Tureckého letectva.
       Která složka armády je nyní pro Erdoganai v Sýrii celkem se flákající ?
       Jasně je to Letectvo.
       No potom je ten atentátíček v zájmu :
       a) Zahlazení stop – > neboli mrtvý pilot, již nepotvrdí kdo vydal příkaz k sestřelu.
       b) Nějaké to okamžitě potřebné zdůvodnění – > no mrkněte na teroristické Kurdy.
       Neboli atentátíček jako učebnicový false flag.
       Tož dávám Vám zapravdu kchódle, asi opravdu na rozkaz střílel Turek.

       To se mi líbí

 6. tata napsal:

  Taras2
  A VTOM TO JE……….VUBEC TO neodporuje co OLIN PŘEDNESL,takže se defakto nemuže řidit Vaším doporučením nebot věřím že to chápe jako já,jako VY jen jinými slovy.
  Nechci se chlubit ale jsem jeden z mála co už v listopodu 1989 BYL SKEPTICKÝ,nezvonil jsem….ne že bych byl tak předvidavý ale ještě jsem se zpamatovával s probuzení že sem jim tak nák věřil,a zrovna to bylo už asi 5 let co sem jim přestal věřit .BYLO TO OBDOBÍ kdy se kemně dostali informace a tiskoviny od složicina a podobné,kdy jsem nechápal gulaky a JACHYMOV a podobné.Bylo to období kdy sem sundal klapky s očí a uvědomil jsem si že jsem věřil něčemu co není jen bilé ale taky hodně černé………..na moji obhajobu nikdy jsem kolem sebe nezažil ty otřesné věci,proto jsem to bral jako intriky a pomluvy proti socializmu.
  Takže vlastně to období mě zastihlo v takvém rozkladu duvěry,kdy jsem si založil filozofii nikdy už ničemu něvěř bez vyhrad a fanaticky.
  PROTO jsem vnimal co se parchantu a nemakačenků dere k moci,najednou bylo plno kriminálniků označeno jako bojovnici proti komunismu.
  Třeba já jsem 2 roky před revolucí odevzdal knížku KSČ,ROZHODVAL JEM SE UŽ 3 ROKY před tím ,zato jsem nesměl vycestovat pracovně ani do RUSKA,PO listopadu kdy sem měl jako punc rebela jsem mohl opět vycestovat opět do RUSKA……..A TAM mě verbovali do OF…….JÁ TO ODMITL ze slovy že člověk mých názoru nemá moralní pravo byt vtomto jak najivní co za ksindl tam dělalo karieru.PŘesto že jsem byl skeptický k tomu novému,předčila skutečnost v mnoha směrech moji skepsi.

  ANO to minulé bylo v mnoha směrech špatné………bohužel s mého pohledu dáno na váhu dobré špatné………a s pohledu co uznávám to jest větší váhu má pro mě vždy socialní oblasti…..

  to minulé vyhrává ano ne že bylo tak dobré ale že toto je tak špatné…….ovšem je to muj pohled a je plno věcí co je lepší pro mnohé…………..s mého pohedu vyhrává to minulé přesto že mě tak zklamalo……..že mohlo dopustit i politické zrudnosti.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   A co je ještě horší – to opravdu zlé nás teprve čeká! Proti tomu, co přijde, byl život v socialismu rájem na zemi.

   To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  Propaganda už na lidi neplatí? Všimněte si diskuse …
  „Malé“ bohužel – neplatí pro informované, a těch je pár procent.
  http://www.novinky.cz/diskuse?id=433808&articleId=/kultura/395192-world-press-photo-vyhral-snimek-syrskeho-kojence-pod-ostnatym-dratem.html&sectionId=4&page=1#c14739114

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   take 18 rokov dozadu,mi mohli urobit fotku,jak stojim hodinu po polnoci,pod takou malou strieskou okolo banky tu v tej riti,leje jak svina a ja vysiel z kriakov,bo cely mokry a klepal som sa jak stary diesel na mlatacke,prichadza cop a pyta sa ma,co tu robim a ja ze zijem,ci nema cigaretu,dava mi a pripaluje,s druhou rukov mi dava 5$,ktore o 12 minut okamzite premenim na smirnoff,takych jak ja vtedy su na svete miliony,ja sa popravil,ale ci to nemluvna niekedy spomne jak ja na cop a jeho cigaretu s 5$…?

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … nechtěl bych to ani náznakem někdy zažít co Ty a věřím, že to neprožijou ani mé děti a vnučky!!! Furt doufám, že k tomu tady nedospějeme za přičinění těch užitečných idiotů kolem nás!
    Přeju Ti už jen samé hezké fotografie plné sluníčka, úsměvů a pětidolarovky v kapsách, pro případ, že bys taky potkal stejně rozklepanýho diesla!

    To se mi líbí

 8. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  Že byste tomu vůbec věřil… Je to proruská propaganda a SOHR jsou určitě Putinovi agenti, jinak by to nenapsali, to dá přece rozum.

  To se mi líbí

 10. Asfalt napsal:

  Zdravím, Moskyte, a díky za překlad.

  To se mi líbí

 11. Petrpavel napsal:

  Najděte mi nějakou jinou politickou parlamentní stranu v ČR (internetový samizdat na netu je, jistě uznáte, něco jiného) která má zájem šířit, publikovat takovéto názory, články :

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/42496114

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/42502128

  To se mi líbí

 12. moskyt napsal:

  – článek jsem přeložil, pro to co je v něm napsáno a kde ten článek vyšel a ne kvůli tomu kdo ho napsal.
  – útok na autora, kdože to vlastně je, a jaké má kam vazby a vztahy, mi připadá zcela nepatřičný, hrubý a zbytečně odvedl pozornost od obsahu článku.

  K tomu jen odkaz na Wiki což sice není studnice moudrosti, ale budiž: https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Kinzer v ní je tento citát:
  „In a 2010 interview with Imagineer Magazine, he stated:
  The effects of U.S. intervention in Latin America have been overwhelming negative. They have had the effect of reinforcing brutal and unjust social systems and crushing people who are fighting for what we would actually call ‚American values.‘ In many cases, if you take Chile, Guatemala, or Honduras for examples, we actually overthrew governments that had principles similar to ours and replaced those democratic, quasi-democratic, or nationalist leaders with people who detest everything the United States stands for.“

  – mám dojem, že to naznačuje o autorovi něco trochu jiného než jsem tady četl.

  Takže to shrnu:

  – podstata článku je v obsahu, který sice není žádný špičkovým intelektuálním výkonem, ale naprosto vybočuje ze západního mainstreamu sdělovacích prostředků. Pokládám jej za realistický, netvrdím však, že reálný v realizaci.
  – osobně jsem přesvědčen, že kdyby nebyl uvedený autor a zdroj, probíhala by o obsahu článku zcela normální diskuse. Škoda.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Moskyte, děkuji za překlad a ode mě palec hore. Z článku je patrno, že ne všichni jsou srovnáni na jednu protiruskou linii a protože občas někdo myslí i racionálně, je tu určitá naděje, že zvítězí rozum. Nebývá to běžné, ale šance tu snad je.
   Vaše překlady jsou důležité a jestli vás někdo nas štval, tak příští překlad sem hoďte. Je nás dost, co na to čekají.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   vidis moskyto,barz dobre lietadlo z druhej vojny,toto je slovanska mentalita,nieco si prelozil a uz ta chcu ukrizovat,to je tak vies,niekto robil tlmocnika hitlerovy a uz bol nacista,ktoreho trebalo postavit v norimberku na sibenicu,neh ti zily netrha,kto jak berie tvoje preklady a vobec nic nevysvetluj,bo si free man…ponal?

   To se mi líbí

 13. blbíš napsal:

  Víte, já osobně, na rozdíl od mnohých zde, po „západním mainstreamu“ tolik nebrouzdám, abych mohl objektivně posoudit, zda něco vybočuje či nevybočuje od jejich standardních způsobů, proto pro mne Vaše „kde“ a „kdo“ je naprosto nedůležité.
  Na to Vaše „co“ je obsahem článku, podle mého soudu nejlépe zareagoval Asfalt a ono se už k tomu zas tak moc nedalo co dodat, protože několika větami řekl to podstatné!
  Přesto si myslím, že je potřebné Vám říci, že Vaše snaha určitě nepatří pod nějakou „škodu“, jak píšete, ale naopak, patří Vám velký dík. Prosil bych (a myslím, že mluvím i za ostatní), abyste nezatrpkl vůči nám, protože si to nezasloužíte a my už vůbec ne !!!

  To se mi líbí

 14. čtenář napsal:

  Sedmnáct senátorů podalo stížnost na reportáž TV Prima o uprchlících

  Vážení členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,

  obracíme se na Vás ve věci reportáže FTV Prima ze dne 11. 2. 2016 o iráckých běžencích z Erbílu, kteří přijeli před několika týdny do České republiky. Reportáž s použitím přímých vstupů běženců opatřených překladem vyznívá tak, že uprchlíci odmítají nabízené byty jako málo komfortní, hovoří o „přemalovaných kravínech“ a uvažují o návratu (což ve své podstatě zpochybňuje jejich právo na azyl). Podle vyjádření zástupců organizátorů jejich příjezdu (Generace 21) i samotných aktérů reportáže však byla slova zásadně překroucena špatným překladem a údajně manipulativním střihem.

  Jsme pevně přesvědčeni, že současná migrační krize je nejzávažnějším dějem současnosti v Evropě (a tedy i ČR) s širokým spektrem velmi různých, ale často potenciálně velmi závažných důsledků. Pečlivé lpění na co nejpřesnějším informování veřejnosti proto musí být v této věci vysokou prioritou všech médií. V tomto případě bohužel dostupné informace indikují, že FTV Prima nejspíš porušila zákon č. 231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, a to zejména § 32 odst. 1 písm. c) zákona č. 231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého je povinností provozovatele „zajistit, aby vysílané pořady nepodněcovaly k nenávisti z důvodu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení“ a § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který ukládá povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace s jasným oddělením názorů a hodnotících komentářů.

  Jsme přesvědčeni, že dostupné údaje dostatečně opodstatňují podezření na závažné pochybení FTV Prima v zásadně důležité věci a žádáme Vás proto, abyste se touto reportáží zabývali a z výsledku Vašeho projednávání vyvodili jasná, zásadní a účinná opatření. V dnešní době rozjitřených emocí může každá polopravda vést ke zlu a bezpráví.

  S úctou senátoři Senátu PČR: Václav Hampl, Zdeněk Papoušek, Petr Šilar, Jan Horník, Alena Šromová, Ivana Cabrnochová, Václav Láska, Jiří Šesták, Miroslav Nenutil, František Bublan, Petr Bratský, Zdeněk Brož, Stanislav Juránek, Jiří Carbol, František Bradáč, Jiří Čunek, Patrik Kunčar

  Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu

  http://mam.ihned.cz/marketing/c1-65169840-sedmnact-senatoru-podalo-stiznost-na-reportaz-tv-prima-o-uprchlicich

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … holt dnešní hrdinové !!!

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   čekal jste snad od lidovců něcoj iného?–„čím hůř tím líp“. hmm

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   čtenáři, Navajo Vám pro maminku přiložil – jak to mají u nich.. i s foto a návodem – ale je to jen na 1000 paragonů měsíčně. KOukněte se…

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    díval jsem se,ale jestli se nemýlím,tak na Slovensku mají povinnost mít pouze registrační pokladny s fiskální pamětí,ta naše EET si i bude muset umět „povídat“ s finančákem.
    Ale i tak děkuji,že jste reagovali..
    Vám a NavajoviMM,narozdíl od toho,který hodil do placu jak bude stačit běžný chytrý mobil,který vnučka nakonfiguruje,a i na druhou prosbu zůstal pouze u toho mlčení.

    To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No ale musíte uznat sám, že již to kterak byl donucen si otázku přečíst, je obrovský úspěch vyžadující nadlidské úsilí.

   To se mi líbí

 15. čtenář napsal:

  Pražská kavárna je neštěstí české historie, myslí si prezidentův mluvčí

  http://zpravy.idnes.cz/jiri-ovcacek-on-line-rozhovor-d2r-/domaci.aspx?c=A160216_164355_domaci_ale

  To se mi líbí

 16. Rosťa napsal:

  K Moskytovu překladu bych ještě dodal, že i u nás se najdou racionálně myslící lidé. S podivem i s mozkem „zeleným“. Když to porovnáte s tím naším podržtaškou v NATO ….
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Kostelka-pro-PL-zhodnotil-plany-na-zastaveni-uprchliku-na-hranicich-A-dodal-proc-neveri-Turkum-422533

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.