Mzdy v mediálních domech. Kde dostává nejvíce management a kde zaměstnanci


Robert Břešťan  –  25.1.2016

Když týdeník Ekonom před nedávnem srovnával mzdy ve významných českých firmách, na mediální domy se ve výběru nedostalo. HlídacíPes.org využil stejné zdroje informací i metodiku a zaměřil se na vybraná vydavatelství a média.
Prošli jsme účetní uzávěrky firem za rok 2014; v některých případech byly dostupné údaje jen za rok 2013. Z nich lze vyčíst základní údaje – celkové výdaje na mzdy od řadových zaměstnanců po střední management včetně odměn, bonusů nebo zaměstnaneckých požitků.

Jednoduchým výpočtem lze dovodit průměrnou mzdu zvlášť u zaměstnanců a členů vedení (viz tabulka níže). Průměrná suma je sice ze své podstaty zavádějící, poskytuje ale alespoň vzájemné srovnání mezi mediálními domy.

Údaje o mzdách ve vydavatelství Mafra už nelze separátně dohledat za rok 2014 – od chvíle, co se Mafra stala součástí Agrofert je zahrnuta v celkové zprávě holdingu.

K dispozici jsou alespoň údaje za rok 2013. Podle nich byl průměrný měsíční příjem zaměstnance  bezmála 54 000 Kč měsíčně. Je pravděpodobné, že průměrná mzda ve vydavatelství od té doby vzrostla.

Dle údajů za rok 2013 byla Mafra nejštědřejší i k členům vrcholového vedení (částka zahrnuje bonusy, odměny, ale například i vyplacené odstupné, což může celkovou sumu výrazně zkreslovat).

Z dalších firem z mediální branže – podle údajů za rok 2014 – platí členům vrcholného vedení nejlépe Economia. Průměrně 318 000 Kč měsíčně.

Podle týdeníku Ekonom si generální ředitelé v Česku průměrně přijdou na 160 tisíc korun měsíčně. Pod touto hranicí je průměrný výdělek top managementu například ve vydavatelství Borgis a Bauer Media (v obou případech má však na výsledek vliv vysoký počet zaměstnanců uváděných ve výroční zprávě v kolonce management).

Všechna významná vydavatelství mají své sídlo v Praze, tomu také odpovídají průměrné vyšší mzdy zaměstnanců. Z mediálních podniků nejlépe zaměstnancům platí Mafra, Lagardere, Empressa a Bauer Media.I u „nemediálních“ firem platí, že nejvíc si vydělají právě zaměstnanci pražských firem.

Průměrná mzda v Praze podle týdeníku Ekonom dosahuje 34 800 korun, druhý Jihomoravský kraj má platový průměr o osm tisíc níže.

Tabulka

Hudcova poznámka:
Pro zdejší návštěvníky bude asi nejzajímavější ČT. Mafra obsahuje i Mladou frontu DNES a Lidové noviny. Borgis – to je Právo.
Pro mě osobně je až šokující obrovská celková suma na mzdy v ČT v porovnání s TV Prima (více než desetinásobek), ačkoliv si uvědomuji, že TV Prima má pramálo vlastní výroby pořadů.
Empresa je Týden, Instinkt, Sedmička atd.
Lagardere jsou především privátní rádia.
Bauer média – Chvilka pro tebe a podobné ptákoviny

feuilleton________________________________________

Jen velmi stručně jsem vybral z průzkumu veřejného mínění.

Jak je to v Polsku
(Newsweek 26.1.2016 – polské internetové vydání)

Má Polsko povinnost přijímat uprchlíky?
53 %    Ne
37 %    Ano, ale jen na krátkou dobu
4 %      Ano, natrvalo
6 %      Nevím

Z průzkumu vyplývá, že mladší lidé (do 44 let) jsou častěji proti přijímání uprchlíků. Jejich odpor klesá úměrně s výší platu. Pro přijímání uprchlíků jsou spíše lidé s vyšším vzděláním.

Na vztah k uprchlíkům mají vliv i politické postoje. Uzavření hranic pro uprchlíky podporují spíše příznivci pravice (57 %), téměř polovina popisuje svoje postoje jako centristické (49 %) a necelá třetina (31 %) se ztotožňuje s levicí.

Proti prosincovému průzkumu došlo jen ke zcela nepatrným posunům.
hudec

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Mzdy v mediálních domech. Kde dostává nejvíce management a kde zaměstnanci

 1. NavajaMM napsal:

  Pane Hudče, tá tabuľka je špatná. Tie výpočty priemerných miezd sú chybne. Spätným vynásobením sa nedostanete na pôvodnú sumu. Chyby v niektorých riadkoch sú až rádové, tak z tejto tabuľky nemá zmysel robiť žiadne uzávery.
  Zlá práca toho hlídacího psa.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Já jen něco MT.

  http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bezenci-z-alzirska-tuniska-a-maroka-ztrati-v-srn-sanci-na-azyl/1308660?utm_source=rss&utm_medium=feed

  Chudák markýza andělů – jo, jak se začne kývat křeslo, začnou se dít divy
  Copak na to asi ta naše squasra.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Koukám, že je to stejné jako v jiných oborech stejného ranku – prostituce vynáší nejvíce pasákům, děvky si sice nežijí úplně špatně, ale žádná velká sláva to není. Přitom všechno odřou vlastním tělem a občas to může být docela nebezpečné.

  Že ČT vychází zcela nejhůře a pro jistotu žádná čísla nepublikuje, není překvapující – jedná se o veřejnoprávní firmu, která by podle zdravého rozumu měla mít nejprůhlednější účetnictví, ale dnes podle zdravého rozumu není téměř nic, takže je to vlastně v pořádku.

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  K té tabulce… Kdo a proč toleruje ČT neúplnou statistiku. Vždyť na to je zákona a pokuty… jakpak je to v tomhle případě??? A jaképak jim byly dány pokuty??? Zda vůbec. Přece nerozhoduje, že tuto daň na jejich provoz platíme my zvlášť – bez státbí kontroly – nebo ano???….

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No to ona naše ČT tak nějak něco předhodí ale skutečné finanční toky , které potřebovali do tabulky z toho prostě nevyždímou.
   http://img.ceskatelevize.cz/boss/document/638.pdf?v=1
   Protože řekněme Petr Dvořák bere měsíčně nic moc, něco málo přes 400 000 Kč ale to zásadní je to přilepšení a to je nějakých + 2 500 000 Kč ročně, takže si za ten rok přijde na nějakých 7 500 000 Kč.
   V porovnání s ostatními mienkotvornými manipulačními Evropskými médii, to zase takové terno není.
   Protože zde se přikláním k názoru který veřejně prezentoval Miloš Zeman a to že Česká televize je poslední baštou TOP 09 a starostové.
   No a díky nástupu Andreje do řízení českých mienkotvorných manipulačních médii, potom management musí kličkovat mezi dvěma oligarchy.
   Proto také si myslím, že to opravdu již není tak jednoduché, jako v čase když tam chodil přespávat nějaký Ruml.

   To se mi líbí

 5. čtenář napsal:

  omluva,ale tento chlapec vážně tu politiku umí dělat,klobouk dolů,si myslím,že má ty příští volby v kapse,pivaři mu budou tleskat,majitelé hospod mu budou tleskat,ale málokoho napadne,že by to mohl dělat pro sebe.

  E15: Přesto jsou potravinářské obory, v nichž v Česku ještě nepůsobíte. Neuvažujete třeba o vstupu do pivovarnictví, které je jedním z mála stabilních a ziskových odvětví, a to i přes pokles výstavu o 14 procent v letech 2009 a 2010?

  Jsme velký producent sladovnického ječmene, takže pokud by byla nějaká příležitost, tak nás to teoreticky bude zajímat. Například pokud by česká vláda zjistila, že Budvar již není rodinné zlato nebo stříbro. Pivovary mohou být určitě zajímavé.

  Více na: http://nazory.euro.e15.cz/rozhovory/andrej-babis-agrofert-ma-i-v-cesku-stale-dost-mista-pro-rust-983971#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  „Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo,“ prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

  Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/sudove-pivo-by-mohlo-byt-levnejsi-babis-chce-snizit-dph-na-deset-procent-1266293#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No a to ještě že nevíte, jak za malou chvilenku no vlastně již nyní, vlastní i tolik pro jeho mediálně rovnovážný stav potřebnou levicovou stranu.
   To není vtip to je článek jakéhosi Klímy Víta, který to konečně řekl nahlas.
   Prostě s příchodem Babišova otroka :mrgreen: eh, čo to tárám s příchodem nového vedení neboli Matěje Stropnického se hodně v pravo, pravicová strana zelených ( nyní již pouze a jen divize agrofertu) mediálně přebarvila, na nejen růžovou ale skoro červenou stranu zelených.
   Nějaké pívo to nic není ale až se bude jednat o dotaci na ten Green diesel, tak to teprve budou %.
   No a konečně po následujících volbách opravdu ANO, budeme mít jak pravicovou tak levicovou stranu v celorepublikovém singl holdingu.

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej potvrdil, že k rozhodnutí ukončit vystavování svých děl v Dánsku ho vedl „hluboký hněv“ nad novým dánským zákonem, který umožňuje zabavovat cennosti migrantům.
  Výtvarník to řekl na řeckém ostrově Lesbos, kde nyní pobývá, aby se obeznámil se situací běženců a pracoval na projektech s uprchlickou tematikou. Aj Wej-wej dodal, že chtěl svým krokem učinit „jasné prohlášení“ o zákoně, který označil za absurdní.
  Demonstrace pro a proti uprchlíkům na dánsko-německé hranici.
  Dánsko zákonem odrazuje migranty. Čekají je práce, kurzy dánštiny a zabavení peněz
  Tady ten čínský „aktivista“ jen potvrdil, že čínské úřady dobře vědí, koho mají stíhat.

  To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    „Kromě 560 Afghánců žalobu na nečinnost německého migračního úřadu v loňském roce podalo také 337 Iráčanů, 217 Eritrejců a 207 Syřanů. Zbylí stěžovatelé pocházeli z jiných zemí původu.

    Německé ministerstvo vnitra údaje o počtu žalob zveřejnilo na žádost poslankyně Spolkového sněmu za opoziční stranu Levice Sevim Dagdelenové, která dlouhé čekací lhůty na podání žádosti a její následné vyřízení označila za „neúnosné a protiprávní“. „Je to organizované selhání státu,“ uvedla poslankyně krajně levicové strany v rozhovoru poskytnutém listu Thüringer Allgemeine.“

    „The problem with socialism is that you eventually run out of other people’s money.“

    (Problém se socialismem je v tom, že vám nakonec dojdou peníze jiných lidí.)

    — Margaret Thatcher

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Ťja, zlatá Margareta – konečně chápu proč EU komisaři usoudili, že jsme se tak zlepšili a jsme schopni přejít na ojro už včil, když před zhruba 1/2rokem tvrdili pravý opak. Jo a taky chápu, proč je rébus v dojčlandu pečenej vařenej…. aby tak bechystal přechod nez referenda… a nedopadli jsme jako s restitucemi.

     Ps – rébus prvorepunlikový z Junáka : obrázek soba + přemyslova otka = město v Čechách :

     To se mi líbí

     • anonymouse napsal:

      Inu, chtějí si zachránit kůži a zřejmě dobře znají princip „fait accompli“.

      A nedochází jim, že prohrávají, a že cokoliv, co teď udělají ve smyslu zakonzervování současného stavu může přispět jen k tomu, že až se systém jako celek po…., výsledná katastrofa bude podstatně horší.

      To se mi líbí

     • pepanov napsal:

      Nebylo by jednodušší napsat, ten co si myslí, že na něj půjde Zeman s kalašnikovem.

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       no jo ale o kom vlastně Zeman mluvil , v celé verzi – mluvil – o politicích a sobě….

       To se mi líbí

      • pepan napsal:

       ten co si myslí, že po….. , kurňa to je poetický, skoro jako indiánský jméno.
       Se mi líbí víc, jak premiéra pokřtili jeho nejvěrnější poradci, podle „uniklé“ mailové korespondence. Taky je to z Emeriky, z niggerského slangu. B.S.=bullshit
       po česku kravinec

       To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Pepanove, ale stejně je mi záhadou – proč lautr nic nepíší o tazatelce…. té podivné „provokativní otázky“ ale rambajs činí z úplně neškodné odpovědi, navíc pravdivé . Ale stejně mi rozum přeszává brát ta fdakta co se tu dějí. Chápu, že Němcová ve své zhrzenosti , Laudát ve své hlouposti a někteří další „indeligenti“ se toho dopouštějí. Většinou dřívějc narození.. a že jim ne a ne dojít, že se tím vastně samo – tak nějak lidsky – úplně shazují. Vždyť po vélikém rambajzu vždycky vyjede na webu původní verze – ta nepřekroucená – a za ty hloupé jsou právě oni. Copak si nevšimli, že jim to ldi už neberou.. že za ně a na jejich hurá akce – do ulic nepůjdou. Copak nevidí, že ta nová nastupující podstatně mladší garda si chce taky a pokud možno včil – \ urvat místou na slunci a rozhodně už je ke korytům nepustí? Garda – co má jiný slovník, jiné přátele, jiné spolužáky a tedy i své voliče?
      Totéž o méédiálních pracovnících.. – copak jim nedochází, že se vlastně – tak nějak sami lidsky shazují, že není všem dnům konec a že když se sami tak dehonestují… za pár dnů – až chlebodárci odejdou ze scémy o takové trapáky nikdo nebude mít zájem Copak nemyslí že jsou na začátku a mají život před sebou a že o takový póvl nebude mít nikdo zájem,. Copak bevědí co je to lidská paměŤ. Fakt tohle nechápu – že jim nevadí “ když mouřenín udělal svou práci – tak může jít??“ .

      To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Troufnu si předpovídat, že poslankyně Sevim Dagdelenová ví zatím stejně jako my celkem prd o tom, jak asi vypadá opravdové „organizované selhání státu“. Ale všichni se to můžeme dozvědět naplno v historicky krátké době, obávám se.

     To se mi líbí

 7. ji5 napsal:

  K článku o neinformovanosti v Čechách bych mohl dodat, že málokdo ví, že politický asyl je udělován lidem na nichž má Západ politický zájem (tedy například disidentům) ale nikoli lidem, které ohrožuje válka, nemoci a hlad. A obecně nikomu, kdo utíká ze svobodné země.

  Kanada nějaký čas uznávala stížnosti Romů na diskriminaci a určitý počet jich přijala jako politické uprchlíky. Pak se to vyřešilo tím, že ČR byla dána na listinu zemí, které Kanada považuje za svobodné a tak jakýkoli český žadatel o politický asyl má v Kanadě utrum.

  Němci teď vyřešili stejným způsobem problém se žadateli o politický asyl z Alžíru, Maroka a Tunisu.
  Jak jednoduché, milý Watsone, stačí rozšířit seznam a je to.

  To samé lze teoreticky udělat i s Kosovem. Jste svobodní, a je to. Z jakýchsi důvodů to ale nejde udělat s Tureckem. Kdyby bylo Turecko takto prohlášeno, nemohlo by posílat uprchlíky dál, protože by mělo povinnost, kterou nyní EU požaduje od Řecka – uprchlíky registrovat a nevyvolené poslat zpátky.

  Podle některých zpráv se uvažuje o přidání Srbska na seznam svobodných zemí. Pak by museli zadržet vlnu uprchlíků z Kosova. To už by ale byl vrchol celé tragikomedie.

  To se mi líbí

 8. Hudec napsal:

  S tématem to nesouvisí, ale přesto:
  Můj kamarád psychiatr měl nejspíš pravdu
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/psychiatr-merkelova-ztratila-kontakt-s-realitou

  To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  Jen tak něco. Někdy se v nich nevyznám. Odpreparuji li si oslavný tón, a vezmu jen fakta – souzi měli pravdu akorát neříkali všechno. Posuďte:sami

  http://technet.idnes.cz/allen-dulles-cia-0j6-/vojenstvi.aspx?c=A151119_131411_vojenstvi_kuz

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Je přeci nutné plebsu vysvětlit, že tohle všechno, včetně ohrožování civilního leteckého provozu letákovými balony, se dělo pro naše dobro a hodní bratři Dullesové proti komunistům intrikovali v našem zájmu. Ale aby příliš nešířili zlou komunistickou propagandu, strčí to do technetu, protože tamní návštěvníci už ta fakta nejspíš znají nebo o nich alespoň někdy slyšeli.

   Z podobného soudku
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/393329-pentagon-ruska-stihacka-ohrozila-americky-letoun-priblizila-se-na-4-5-metru.html

   Přidám jeden příspěvek z diskuze
   „Milan Kmetík, Sezimovo Ústí 1
   Sobota, 30.ledna 2016,11:20:16 | Souhlasím |Nesouhlasím|+6
   Teď jsem si tento příběh četl na RAMBLER.ru . Nebylo to 60 km , ani 30 mil , bylo to 10 mil, což je kritická vzdálenost, hranice teritoriálních vod RF.
   Mimo jiné 1 míle je asi 1,6 km a námořní asi 1,8 km. Takže přiblížení USA letadla k pobřeží RF bylo od 16 do 18 km. V žádném případě 60 km.“

   a přidám vlastní poznámku.
   Když už se v letectví používají míle, jde o námořní míle. Obvyklá hranice pobřežních vod je 12 námořních mil – až na některé vyjímky směrem nahoru (až 200 mil) i dolů (3 – 6 mil) – takže přísně vzato, pokud by šlo skutečně o 10 mil, US výzvědné letadlo nejspíše narušilo vzdušný prostor RF. Proto jsme informováni o nezodpovědném postupu Ruska přesně ve známém stylu: „Nepřítel se pokusil zákeřně střílet na naše letadla, pokojně svrhující pumy na jeho město.“ (Karel Čapek, Bajky a podpovídky).
   Nakonec jsme vnitrozemský stát a příslušné úmluvy o hranicích pobřežních vod mají důvod znát jen námořníci, jachtaři a piloti. I když bych si skoro myslel, že redaktor celostátního média by měl mít alespoň povědomost o jejich existenci a z nějakého důvodu se nám to rozhodl zamlčet v naději, že si takového detailu nikdo nevšimne.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Hmm ale stejně je to zvláštní. Noviny ty oné nečtu, ale fronťáci se mi jaksi bez záměru uhnízdili v placáči ani nevím kdy. . A výběr z „tisku“ dělají taky oni, jak si zrána „zprávy procházím, tak jsem na to nerazila. Kdoví….

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.