Není středověk jako středověk


Zaslechl jsem úvod rozhovoru s jakýmsi „renomovaným“ historikem. Ten se děsí toho, když se chování migrantů k ženám srovnává se středověkem. Že prý žena ve středověku měla lepší a svobodnější postavení než dnes. Zejména proto, že morálka nebyla natolik svázána jako dnes a ženy si mohly užívat sexu do sytosti.

Nejsem si jist, že právě toto je symbolem svobodnějšího postavení. Nicméně svůj středověk máme za sebou.

Pokud se ale hovoří o středověku v souvislosti s migrační krizí, je míněn středověk v myšlení muslimských migrantů. A v islámem postižených zemích rozhodně nemá žena postavení ani na úrovni té naší středověké. I ta žena křesťanského středověku měla své postavení jisté třeba v případě, kdy rodině chyběl dospělý muž. Pak ona přebírala zodpovědnost za hospodaření domácnosti, nezřídka i vedla řemeslnou živnost. To je v islámském světě naprosto nemyslitelné. Tam v podobném případě vládne nejstarší syn, pokud je mu alespoň  sedm roků.  Pokud toto nechápe historik, jak to potom mají chápat lidé historií nepolíbení? Patrně nejsme zatížení pseudohumanismem a tak jsme schopni tyto dva rozdíly pochopit a nesrovnáváme ty dva středověké světy.

A malý důkaz o rozdílech v pojetí věků My muslimové máme také teorie a mozky

A ještě doporučuji dnešní Obrazárnu. Velice zajímavý příspěvek z LN přidává Jarda Hudec. Pracovně jsem to nazval Komiks

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

107 reakcí na Není středověk jako středověk

 1. tata napsal:

  Je to jak lavina jak se snaží překrouti věci ve prospěch jakoby sbližení těchto kultur.Jenže už u pruměrně vdělaného kam se počitám to vyvolává spiš opak.Protože to dost často je taková lež že to je až absurdní že se oto někdo snaží dát jako argument.Asi si vyjmul náký usek historie panstva třeba orgie ŘIMSKÝCH JENŽE CO PLATILO PRO PÁNY NIKOLIV PRO KMÁNY ŽE.Je otřesné co se najde pitomců s tytulem a nevadí jim se strapnovat

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně. Blbství, hlavně to titulované, kvete.

   Jak si mohla středověká žena užívat sexu, bez antikoncepce ? Jaké bylo postavení svobodných matek ? Také je nutno zmínit takovou maličkost, že málokterá žena se dožila 40-ti let, většinou po několika porodech umírala do 30-ti. Bylo docela běžné, že bohatší muži měli za život několik manželek – a ne díky rozvodům, ty samozřejmě nebyly.
   Méně svázaná morálka, co se týče sexu, ve středověku ? Ten „historik“ je blázen.

   Čekám, když nějaký pablb vyleze s tím, že pravá svoboda je otroctví. Aha, to se vlastně už děje.
   🙂

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    +1 Oba víme, že možné je i všechno. Země je placatá, Saddám Hussain a Muhamar Kaddáfí byli odstraněni ve svobodných volbách pod patronací demokratických USA a jeho nohsledů.
    Je možné, že si ženy ve středověku užili sexu habaděj, mělo to ale maliličkatý háček. Nikdo se jich neptal.
    Americký byznysman prohlásil, že Putin má majetek v ekvivalentu 5 000 000 000 000 Kč. Já, český byznysman prohlašuji, že je to směšné. To je pouze vrchol ledovce jeho majetku. Podle mně má 721 000 000 000 000, ne korun ale euro. A navíc Putin, jak ho vídáme na fotkách nebo TV, je jen dvojník toho skutečného. Ten je starý již 148 let a je potomkem Ivana Hrozného a císařovny Kateřiny.
    A kvůli němu se zbláznila ta krásná Olga Hepnarová, ale to je již jiný příběh.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     😀

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Nejen americký byznysmen, ale přímo americká vládní místa, konkrétně náměstek ministra financí, obvinil Putina z korupce. Něco nevídaného, to je přímo válečná propaganda.
     http://time.com/4193567/us-vladimir-putin-corrupt-corruption/

     A mimoto, Putin myslím není potomek Ivana Hrozného, ale Ivan Hrozný sám. Pozná se to podle toho, že vždy o úplňku hází ze Spasské věže z Kremlu nějakého opozičníka a pak se směje, jak se rozplácne. V dětství takhle házel z věže kočky a psy.

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Také jsem si to myslel, ale v rámci politické korektnosti jsem raději mlčel a přijal kompromisní verzi. Ano, Putin je Ivan Hrozný!

      To se mi líbí

   • Hkrf napsal:

    Ohledně toho dožití, bůhví, jestli bylo tak nízké. Asi to bude jen aritmetický průměr, do něhož se řadí i zemřelé děti a kojenci.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Dožití žen bylo asi 10-14 dětí. Začátek v 24 a nové dítě každých 20 měsíců. To je dožití mezi 40 a 50 lety. Pak si vdovec vzal mladou a zase umřel on. a tak stále do kola. a do toho ještě epidemie, nemoci, hlad a úrazy. Kdyby se do toho počítali i děti byl by průměr dožití kolem 10 let. Berte to jako rychlé odhady. Úmrtnost dětí ale byla kolem 66%. Naštěstí, uživit 12 dětí nešlo, to bylo zcela vyloučeno. Byly to drsné doby.

     To se mi líbí

 2. Tribun napsal:

  Jak můžete tak jistě vědět, že i když je v muslimské světě muž hlava rodiny, je i tím krkem, který s ním kroutí? Já bych muslimské ženy rozhodně nepodceňoval (určitě ne takové Íránky) a nepřeceňoval bych, jak chodí oblékané.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Jak můžete vědět, že v muslimském světě nejedí srdce svých nepřátel?

   To se mi líbí

   • Tribun napsal:

    A jak to souvisí s postavením žen v islámu?

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Jak?
     Fakt nevíte?
     I vy kujóne, vy se snažíte odvádět pozornost.
     Prostě nejde o postavení žen v islámu, ale o to, co můžete a nemůžete vědět.
     A VY jste argumentoval určitou vaší domněnkou první.
     Pochopil?

     To se mi líbí

     • karlik napsal:

      Pane vittta,
      tento člověk sotva kdy něco pochopí. tedy míním něco z toho jeho ideologického ranku (sluníčkáře). tam se zabejčil a nehne s ním nic. mlží, vykrucuje se, překrucuje řečené i slyšené a když není vyhnutí, klidně si i zalže. na otázku, která mu je nepříjemná buď neodpoví, nebo odpoví stylem „já o koze, on o voze“. a spokojeně se posune ve vláknu dále, kde se tváří, jako kdyby předchozí polemiky/diskuse nebylo. i když věřím, že třeba v případě počtů by asi tak kategorický a demagogický nebyl…

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       On Karliku nemá zájem o diskuzi.
       Žije ve skořápce velkého rétora.
       Ale tady to všichni pochopili a také s ním nediskutují.
       U sebe to má ještě vylepšené cenzurou a zdržováním komentářů, což svědčí především o tom, že to dělá čistě sám pro sebe a své EGO, nějaké předávání a přijímání informací je mu doslova u prdele!

       To se mi líbí

  • tata napsal:

   Bouhužel Tribune
   Opět jen polopravda a vite včem asi ano.Ta práva má jen v soukromí ano slyšel jsem mockrát od přatel co toto prostředí znají že tam mnohdy skutečně vládne žena ,ale jen před práh……..to je ten problém……….takže zase jen manipulace s polopravdou

   To se mi líbí

   • Tribun napsal:

    Sám jste mi teď dal za pravdu, tak v čem je ta polopravda? Já myslím, že to, jak se lidé dohodnou mezi sebou, je důležitější, než jak se pak přetvařují před autoritami. U nás je to zase mnohdy naopak: navenek má žena formálně práv kopec, ale doma jen plotnu, postel a kopanec.

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     neříkejte a včem?Jak VY jste stejní……….vidíte jsem lopata VY studovaný a přitom nevite respektive víte jen oblbujete v zájmu náké Sluničkářské teorie o tom jak migrace není hrozba.Opět polopravda citace.
     U nás je to zase mnohdy naopak: navenek má žena formálně práv kopec, ale doma jen plotnu, postel a kopanec.
     TAKŽE SI DEJME DO LAJNY fakta
     Evropská žena je mnohdy vystavěna domácimu teroru, to ale ženy na celém světě .
     dalo by se najít par rozdilu včem se to ale liší……..ale stačí ten hlavní…….který by studovaný člověk měl chápat.
     JESTLI ŽENA NAVENEK NEMÁ STEJNÁ PRAVA,JE ROZDIL DOVOLAT SE POMOCI

     To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Jak to můžete vědět?
     Že by to byl vás model rodiny?
     Tedy u mě to je jinak.
     Moje labuť nemusí nic a může (skoro) všechno.
     To samé já.
     Když si dobře vyberete, tak se toho ani nezneužívá…..

     To se mi líbí

    • Antimon napsal:

     To podle zásady „…podle sebe soudím tebe…“? Fakt jste mistr podpásovek. Ach jo ….

     To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Nu, ač nerad, musím tu dát Tribunovi trochu za pravdu. Před dvaceti lety v Teheránu, v rodině našeho tlumočníka (žijícího trvale v ČR), jsem byl svědkem, kterak jeho otec, velmi vzdělaný a úspěšný muž, cosi pronesl na adresu žen, které ani neseděly u našeho stolu, ale vedle u stěny na jakési lavici. Nu a jeho manželka vyskočila a spustila vodopád perštiny, vyrozuměl jsem, že nepříliš lichotivé. Tlumočník kupodivu nepřekládal 🙂 , ale bylo zřejmé, že hlava rodiny překročila nějakou nám neznámou hranici a že ženy zase nejsou tak úplně bezbranné, že mají své „teritorium“, kde vládnou.

   To sice nic nemění na mém názoru o aktuální neslučitelnosti muslimských a našich životů metodou masivní a bleskurychlé imigrace, ale tak to prostě bylo.

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Pane Hudče, ve Vámi uvedeném případu, se sešlo vícero netypických faktů, kterých jste si velmi dobře vědom, a příběh slouží jako připomínka faktů, že i na Blízkém východě není vše ultimativní – což běžnému jedinci nečiní problém. A zároveň to nepopírá zřejmou masivní existenci naprosto opačných , v běžném životě a populaci uplatňovaných zvyků, naprosto neslučitelných s evropským standardem , zvyky, mentalitou.
    Znovu opakuji to důležité slovo, formulaci – normálnímu jedinci. To však plošně neplatí pro sluníčkářský gang, a situace možná dospěje do stadia uplatnění kolektivni viny vůči nim díky naplnění, i jen částečně, zvěrstev, které prosazují, obhajují a relativizují směrem k vlastním spoluobčanům. Nebudu se divit.
    Apropo, jistě víte, že ona relativizace všeho a všech, kteří si dovolí nesouhlasit, není jejich vynález, medicína – stejnou metodu s o něco jinými , o něco reálnějšími, ale stejně demagogickým a ničivým potencionálem použil v této zemi masivně první jistý Klaus a celá pravice, která v tom díky zvyku pokračuje. Tedy ani v té propagandě nemají nic vlastního – mimo dle mne duševní impotence…

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Pane Hudče, já viděl jednou opravdu hodně zvláštní kreslený film.
    Persepolis se to jmenovalo, bylo to natočené podle nějakého prvního Íránského komiksu.
    Zkouknul jsem to 2x a to i přes to, že to bylo černobílé a ve francoužtině.
    Myslím, že Írán nebude nějakou typickou bigotní islámskou zemí a samotní Íránci nebudou ti typičtí kozomrdi.
    Ostatně, za šáha to tam bylo velice liberální, pak po islámské revoluci zase naopak….v zemi, kde probíhají za jednu generaci zásadní politické převraty, nebývají lidé ovcemi…

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Protože tím krkem není manželka ale imám. A po něm matka manželova. Manželka je až někde za dětma. A ta matka zase musí bezvýhradně poslouchat svého manžela. Ostatně všímejte chování muslimů zde usedlých. I ti se chovají k ženám pohrdavě. Ke všem ženám. Pokud se křesťanská žena setká s muslimem spolu s manželem, pak jí věnuje alespoň trochu pozornosti. Pokud jej potká sama, ani se po ní neohlédne. Natolik jí pohrdá jako ženou.

   To se mi líbí

   • Tribun napsal:

    Vy to berete jako pohrdání, ale nemohl by to být třeba projev respektu? Není spíš pohrdáním to naše čučení na zadky a do výstřihů?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Je to pohrdání, přehlížení, nadřazenost. Je to osobní zkušenost přímo z rodiny. A přímo z Německa.

     To se mi líbí

     • Tribun napsal:

      Ale také je to zkušenost s jedním konkrétním případem. To je jako kdybyste z Kalouska usuzoval na všechny křesťany a z Netanjahua na všechny Židy.

      To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Pardon, to nešlo o rodinu jednoho muslima. To šlo o člena mé širší rodiny a jednalo se o více „německých“ muslimů. Ostatně i to zklamání bavorské poslankyně z místního imáma je také známý případ.

      To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Juj, to jsou zase Tribune sluníčková moudra a přepisování reality – ostatně nic nového. Obdivuji některé diskutéry, respektive jejich míru demagovzdornosti a trpělivosti vysvětlovat ( naprosto zbytečně ) ve významu i to, že ve dne je světlo a v noci tma – panebože, ušetřete mne genialit na téma den a noc.
     Ale jinak a k věci – už jste Tribune konečně ubytoval nějaké utečence u sebe doma, pronajal byt či dům, nebo jen kladicky žvaníte , a mistrujete ostatní ? A jak to bylo odborníku na zbrojení a vojenské záležitosti s tou Vaší modrou – byl jste skutečně zdravotně indisponován, nebo byla, jak předpokládám, koupená , nebo získaná přes rodiče či známé ?
     Zlobí mne technika, ale Vaše perly mi stojí za doslova rvačku se svým mobilem kvůli písmenkům a jejich načítáním do diskuze …

     To se mi líbí

     • Tribun napsal:

      To nejsou žádná sluníčková moudra, to je elementární kritické myšlení.

      To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       🙂 Tribune, tak tím „elementárním kritickým myšlením“ jste to ouplně rozsekl a zabil ;-). Proč však nejen to Vaše „kritické“, ale i to běžné, selské sborem řvou: Mne ( nás ) do toho netahejte, o mně ( nás ) nemluvte – já ( my ) u toho nebyl ( y ).
       Obdivuji Vaší „schopnost“ přisoudit si vlastnost, um, jenž se na tu nominaci tváří stejně jako rozum o sloupec výše 🙂 .

       To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Minorito, vždyť přece víte, že já jsem člověk tolerantní a výrazně blbuvzdorný.

      To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Minorito, já to vidím tak, že vzhledem k Tribunově přístupu k diskusi na jeho vlastním blogu mu tam silně klesá počet oponentů (už nás to nebaví) a on se nemá s kým hádat, tak brousí po okolí a trousí.

      To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Pohrdání? To si pletete s obdivem…

     To se mi líbí

     • Tribun napsal:

      Pokud je žena pouhým sexuálním objektem, mnoho úcty v tom není. (Už vidím, jak kromě sluníčkaře budu také feminista.)

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Vy jste roztomilý demagog. Já o obdivu a vy hned o „pouze sexuálním objektu“. Pro vás by musel člověk volit až matematicko/logické formulace typu „tehdy a jen tehdy“, abyste si každou poznámku nepřiohnul k obrazu svému.

       To se mi líbí

      • danaver napsal:

       Trochu opatrně, sorry, ale nepleťte se úplně do všeho, můžou vám ujet nohy, a neštěstí je hotovo, nové zákony padají s nebe. Vy byste takový předpis uvítal? Vy se snad na tu burku pro ženy těšíte??

       To se mi líbí

      • anonymouse napsal:

       danaver: „neštěstí je hotovo, nové zákony padají s nebe“

       Však také feministky považují burku pro ženy za součást své agendy. Je prý osvobozující. Na rozdíl od mužského pohledu, který je znakem útlaku.

       The Beauty Myth versus the Veil: A Feminist Perspective. „The male gaze is evil oppression…the veil is liberating.“ https://www.psychologytoday.com/blog/homo-consumericus/201110/the-beauty-myth-versus-the-veil-feminist-perspective

       Niqab is „Freely Chosen“ While Bikini is Oppressive?

       To se mi líbí

      • danaver napsal:

       Ale doopravdy si takový zákon nenavrhnou, to radši volí ten útlak :-), neboť burka by byla nevratná, zatímco teď stále mohou zvolit co si zakrýt.
       V téhle civilizaci je všechno je jejich volba, i ta dřina v kuchyni.
       Nový svět jim nastaví volby jinak, a nikde není řečeno, že podle jejich úúúúžasných modrých očí :-). Snad jim to dojde včas.

       To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nezlobte se pane Tribun ale Vy snad považujete tuto, na příkaz svého islámsky ortodoxního otce ortodoxní muslimku :

   Nevím, nevím jak by se svojí aplikací práva šaria v Iránu uspěla.
   No ale to poněkud vážnější obohacení například z Ameriky, tak to bude stát za to.
   http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/392968-nebezpecny-virus-zika-je-uz-v-evrope.html
   Proto ne vždy každé obohacení je nám stejně prospěšné, třeba jako i ta čestnost a pravdomluvnost muslimů.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jak můžete tak jistě vědět, že v noci je tma ?
   ŽVANILE.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tribune, musíte rozlišovat právní stránku a pak tu reálnou. Po právní stránce je v islámu žena plně poddána svému muži. A to kroucení krkem? U nás je to běžné, žena je v jednání svobodná a má nástroje na ovládání muže. Může odmítnout sex a tím muže řídit etc. To muslimka nemůže, doma nikdy nemůže být znásilněna již z principu. Manžel se ji proto na sex neptá. Koná. A cítí-li se na to pořídí si další. A když má staršího syna tak je již zcela mimo hru.
   Nedělejte si iluze. Je to systém vhodný pro minulé časy do pouště, tam měl a částečně má i dnes svůj smysl. Neničme jim ho u nich doma. Ale porovnávat ho s moderní dosti sekulární společností není k ničemu. Odlišnosti jsou příliš velké a jak sám jistě víte, často i mimo schopnosti pochopení Evropana.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Tribune, tiež mám informácie od svojej dobrej známej, ktorá sa kedysi vydala do Líbie, že faktickou hlavou rodiny bola matka jej manžela. Otázka tejto diskusie pána Bavora však nerieši, či sú moslimské ženy spokojné so svojim postavením. Do toho nás fakticky nič nie je. Otázka je, či postavenie moslimských žien je kompatibilné s našou kultúrou. Či budeme súhlasiť, aby si naše dcéry brali za manželov moslimov, ktorí žijú v tradičnej moslimskej rodine.
   Mojej známej bol totiž nakoniec k ničomu veľmi dobrý vzťah so svokrou. Svokra síce (viac-menej neúspešne) bránila, aby ju manžel bil, ale nezabránila tomu, aby sa s ňou odrecitovaním predpísaných niekoľkých slov rozviedol. Pre moju známu to znamenalo, že navždy prišla o svojich dvoch synov. Nemohla totiž ostať v dome a pri pokuse vrátiť sa na Slovensko aj s deťmi skončila vo väzení. Snáď len vďaka tomu, že Československo malo s Líbiou tradične dobré vzťahy pomohlo, aby neskončila vo väzení doživotne.
   Nejde teda o to, či máte po formálnej stránke pravdu, ale čím ste chceli prispieť do diskusie. Čo z Vášho pravdivého výroku vyplýva pre naše dcéry a vnučky, o ktoré sa budú sexuálne zaujímať chlapi moslimského vyznania?

   To se mi líbí

   • Tribun napsal:

    Jak my budeme souhlasit? To je snad věc těch dcer, koho si vezmou, ne? To je přece ta naše kultura, že náš souhlas nepotřebují, pokud by ho potřebovaly, bylo by to stejné jako u muslimů.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Vy nejste dogmaticus ale demagogos

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Tribune, neodpovedali ste priamo na položenú otázku (čo z Vášho postoja vyplýva pre naše dcéry a vnučky). Z Vašej repliky si však dovoľujem vyvodiť, že im ten kultúrny šok prajete. Že považujete za normálne, aby sme ich 18+ rokov vychovávali v duchu našej kultúry, aby sme ich v podstate ešte mentálne nedospelé poslali v ústrety svetu, ktorému nemajú šancu rozumieť.
     Rozhodne s Vami nesúhlasím, Tribune.

     To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  k postavení ženy v evropském – respektive českém – středověku: http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2009020001 – co jsem jen tak letmo našla na netu. Mám pocit, že ten „renomovaný historik“ měl nějaké divoké sny…

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Velice zajímavé čtení o ženách střední a vyšší třídy. Bohužel téměř nic o ženách nižších tříd, kterých bylo tak 90%. Chybí prameny, tyto ženy nikoho naprosto nezajímaly. Můžeme jen usuzovat z postavení městských a šlechtických žen. Není historikem ten, kdo se ze něho prohlásí, ba ani ten, co na to má glejt. Je jím (to platí všeobecně) jen ten, který to prokáže svými činy.

   To se mi líbí

 4. Joda napsal:

  OT
  Českými medii rezonuje „Zeman vyzývá k fyzické likvidaci Sobotky“. Mám na mysli onen výrok o kalašnikovi. Včera celý den jsme s tím byli bombardováni. Až večer jsem v jakési televizi slyšel autentický Zemanův výrok a zjistil jsem, že téměř všechna media z tohoto výroku vystřihla dvě slova „včetně prezidenta“.
  Takže dle medií řekl Zeman : Každý volený politik je odvolatelný ..
  Ve skutečnosti řekl: Každý volený politik, včetně prezidenta, je odvolatelný …
  Já tedy se svým češtinským citem si první verzi vykládám jako eventuální VÝHRUŽKU, zatímco druhou verzi jednoznačně jako BONMOT. To byl asi důvod, proč v mediích ta dvě slova vystřihli.
  Já, ale v těch slovech cítím ještě třetí význam – VAROVÁNÍ. Varování před tím, co může nastat, když politici budou soustavně a dlouhodobě ignorovat hlas lidu. Dovedu si dost dobře představit zoufalého příbuzného některé z obětí islamistů, jak přijde na pietní shromáždění a s pistolí v kapse si počká na zodpovědného politika, který na to pietní místo přijde ronit krokodýlí slzy.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tak trochu mne ten citát zarazil: Umírající společnost shromažďuje zákony jako umírající člověk vzpomínky

   To se mi líbí

   • Pen napsal:

    remedies – spíše léky

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Pane Bavore, tiež som sa nad tým citátom zamyslel. Zrejme Vám tiež nesedí slovo accumulate. Davila je Kolumbijec a teda pôvodný citát je v španielčine. Latinskoamerickú španielčinu neovládam, no vyvinula sa z latiny a v latinčine má slovo „cumulo“ podstatne širšiu paletu významov ako v angličtine. K prvoplánovému zhromažďuje, si tak pridajte: prerastá, obklopuje sa, chrlí do okolia, zveličuje… atď.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Souhlasím a o to je to horší. Protože přesně to se momentálně děje v Evropě i u nás.

     Liked by 1 osoba

    • Mainju napsal:

     Víte , z latiny se bohužel kastilština (a další tak nazývané) přímo už nevyvinula,ikdyž to jazykovědci rádi tvrdí. Latinou se v té době hovořilo v Římě a okolí, ale legionáři byli v té době dávno různá cháska ze všech koutů Itálie ale i ostatních zemí okolo, co latinu nepoužívali, ale paralelně se několik set let vyvíjela italizovaná latina, a ta se již od latiny velmi lišila, neměla již skloňování a slovesné tvary tak zjednodušené (žoldáci se prostě nezdržovali nějakou gramatikou) a tak tu italizovanou „latinu“ rozvozili tam kam byli dislokováni, aby ostatní sekali „latinu“ .
     Je to dobře vidět například na těchto slovech , ňadra se řeknou v latině mamila, ale v ostatních „latinských“ jazycích sein seno a především v italštině a podobně a to slovo je v latině také, jenže již jen pro význam toho, co je mezi ňadry, tedy „záliv“ čili sinus a ten se v ostatních „latinských „jazycích řekne také stejně, prostě, záliv či ňadra je sinus .
     Spíš je to tak, že jelikož je gramatika těch „latinských“ jazyků stejná, přesněji stejně odlišná od latiny včetně italštiny a přes velké vzájemné vzdálenosti, tak pak by dle této latinské „tautologie“ musila přeci být italština , která to má z Říma co by kamenem dohodil, být nejpodobnější latině a nejméně podobná třeba galicijština a ejhle, italština za branami Říma má stejné gramatické tvary, jako o hodně daleko gallego i portugalština i rumunština(pravda ,tak se pak poturčila a dává určitý člen le , l za jména , třeba místo Le vagon je „vagonuL“ a podobně ¨v bulharštině , dveře jsou „vrataTA“ a ne TA vrata) .
     Prostě kdyby to tak bylo, tak by italština 1 km za hranicí města Říma měla být skoro stejná, jako latina v tom nejřímštějším okrsku, třeba na Palatinu, ale ona je místo toho skoro stejná, jako kastilština, aragonština galicijština a languedočtina další o 1000 km dál a tudíž stejně odlišná v souladu s těmi nejvzdálenějšími.
     V angličtině je vývoj zase dobře vidět „jinak“, buď mají převztaté tvary 1:1 přímo latinské(bez jakéhokoliv „vývoje, asi zřejmě via církev,když Řím začal končit) a nebo již vyloženě francouzské, ale to zase přes sousednost a anglicko francouzské potyčky přes La Manche . Ale žádný plynulý vývoj tam ani v jiných vïdět není., prostě jako přes kopírák, naráz převzato cosi nepříliš latinského, pak teprve lokální vývoj až dodnes. Tak dnes tam bude i hodně arabských slov= vliv příchozích „vědců“ z Afriky ale o takový „vývoj“ asi není co stát.

     Vlastně napsal bv roce 1964

     “Las sociedades moribundas acumulan leyes como los moribundos remedios.”

     Nicolás Gómez Dávila

     Umírající(adj.pl.,f. ) společnosti hromadí zákony jako umírající (subst, pl.,m) prostředky, nápravy, pomoci , útěchy, řešení , léky.

     (el moribundo je nejen umírající jako adjektivum, ale i jako substantivum , úplně stejně jako v češtině (někdy přídavné jméno měkké popisné či jindy podstané jméno vzniklé z přídavného jména) , prostě jistěže se dá říci el moribundo hombre=umírající člověk(ale neužívá se to ve španělštině běžně) , ale řekne se el moribundo, los moribundos, la moribunada , las moribundas = ten,ti umírající, ta ty umírající , a hotovo, jak vidíte, španělština je v tomto o dost gramaticky dokonalejší, než čeština, v češtině je pro toto slovo každý rod i číslo pořad to samé a tím že se neužívají v češtině členy či aspoň ukazovací zájmena, tak ještě v tomto případě matoucí).
     Tak jistě, aby to nebylo zavádějící, a protože v češtině bohužel přídavné jméno měkké má tu nevýhodu, že se nedá rozlišit koncovkami tvar množného čísla od jednotného a v této souvislosti dokonce ani adjektivum od substantiva natož číslo, tak je asi lepší dopsat lidé ,

     čili

     Umírající společnosti hromadí zákony jako umírající lidé pomůcky, útěchy, nápravné prostředky, léky

     A zatímco ve španělštině je jim jasné, že to sloveso patří i k té druhé části, tak v češtině to může být stále matoucí a tak je lepší jej zopakovat, čili ještě přesněji :

     Umírající společnosti hromadí zákony jako umírající lidé hromadí pomůcky, útěchy ,
     asi míněno utišující prostředky, čili oblbovačky, nápravné prostředky , léky .

     Prostě by vypadalo sice velmi divně napsat:

     Umírající společnosti hromadí zákony jako ti umírající ty prostředky, léky apod.

     ale kupodivu by to rozlišilo, oč jde.

     La lengua es muchisima buena.

     Liked by 1 osoba

     • NavajaMM napsal:

      Díky za zaujímavý výklad. Proste umierajúca spoločnosť si myslí, že jej zákony pomôžu udržať sa pri živote… Vieme, že umierajúcemu človeku nepomôže nič, smrť je možné len oddialiť, aj to len vtedy, keď to sama dovolí.
      Otázka je, či je na tom umierajúca spoločnosť lepšie…

      To se mi líbí

 5. anonymouse napsal:

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Dnes jsem si krásně početl. Článek fajn, reakce krásné. K potěše místních nás poctil návštěvou dokonce i sám velký Tribun, aby nám, nevzdělancům promluvil do duše. Už jsme to potřebovali jak islámská koza drbání. Určitě místní osazenstvo nebude proti, když tímto z hlediska vyššího principu mravního povyšuji nick Tribun na nick Langsádlo. Jistě si to zaslouží a opět přijde naklást svá moudra do této hodovní síně. A k tomu mu dopomáhej sluníčko devítitečné.

  To se mi líbí

 7. anonymouse napsal:

  Záznam z jedné důležité demonstrace kdesi v Evropě.

  O Evropě, a její budoucnosti. S mezinárodní účastí.

  [https://www.youtube.com/watch?v=iS2ZRIxhQzs] (copy/paste)

  United we stand!! 🙂

  To se mi líbí

 8. kchodl napsal:

  OT:
  Dlouhý článek od PCR. Rozepisuje se o Nixonovi a o knize Pata Buchanana o něm. A pak o podstatě vládnutí ve Fašingtonu. Jak se establišment drží koryta a dělá si co chce, spojuje vlivy byznysu a vojensko-průmyslového komplexu a řídí prezidenta. Srovnává dobu Reagana, kterou zažil a nynější stav. Jak se porušování zákona rozšířilo z nejvyšších sfér až dolů.
  http://www.paulcraigroberts.org/2016/01/24/presidential-crimes-then-and-now-paul-craig-roberts/

  Česky jsem to zatím nikde nenašel..

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   A-ha, tak proto ten Kohout ty kozomrdy tak miluje.
   Společně si honí ptáky na veřejnosti….jenom ty muslimy to v kostele ještě nenapadalo, ale asi je rajcuje víc ten veřejný bazén….

   To se mi líbí

 9. peter. napsal:

  Som sa nasmial,lebo pod jedným podobným článkom ktosi napísal: Migranti nám pľujú do očí!!!
  A oni(migranti) zatiaľ :
  http://www.hlavnespravy.sk/utecenci-hromadne-masturbovali-v-kupeloch-zachytila-ich-kamera/735949

  To se mi líbí

 10. vittta napsal:

  Kohout opět žádá o pozornost.
  Škoda, že si ho PL všímají, pro tohoto zvrhlíka by byl největší trest, kdyby byl ignorován.
  Z textu poměrně jednoznačně vyplývá jeho sexuální posedlost prdelí a fekálem….no, každého věc, ale měl by si to nechat na doma, nevychovanec.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ceskem-se-rozleva-zumpa-Lizeme-si-sve-prdelni-diry-Smrduta-stoka-ceske-krysy-Bratricku-otevri-jim-vratka-Milan-Kohout-napsal-basen-o-uprchlicich-419185

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Kamarád psychiatr tu říká, že ta úchylka se mu jeví celkem zřejmá. Ale nechce dělat přesnou diagnózu na dálku.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Měl by ho pozvat do své ordinace, Kohout začíný být nebezpečný svému okolí.

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     no ted jsem poznal že koukat na televizi je pro mě nebezpečné………….OBR zloděj testkně pěl jak on hrdě braní republiku přd lidmi jako on…………proboha mě snad klepne

     To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Na co vittto? Vždyt vy si tak rozumíte s vonrammsteinem a jeho kamarád psychiatr umí nejen dělat diagnózy na dálku z webu, ale i doporučovat léky ne? Takže dejte na svého spřízněného kamaráda z tohoto webu, jistě nechá Kohouta posoudit tím svým skvělým přítelem :D.

     To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     vittto,
     v dobách kdy byl Kohout ještě neviditelný,v roce 2013,tak tu výstižnou diagnózu provedl Laco.

     Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:
     Říjen 16, 2013 (21.31)
     No možná se pletu strejdo. Potkal jsem za život dost kverulantů, tak tenhle Kohout mi tak připadá. Jsou to lidé ( asi 2 % z populace ), kteří budou dělat revoluci proti současnému stavu věcí, ať je jakýkoliv a kdekoliv. Oni si důvod najdou. Pravda své úsilí balí do krásných frází, ale v zásadě jde o psychickou poruchu sociální inteligence. Prostě vždy a všude budou kverulovat, místo aby se realizovali budováním něčeho pozitivního.
     Nějako na ně mám čuch.

     PS:bez odkazu,aby se pan Bavor nezlobil

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Já bych šel v odhadu ještě dál.
      Kverulant bojuje s kde-čím, ale Kohout bojuje jen s tím, co pro něj není nebezpečné.
      Vymezuje se proti katolictví a češství, dál nejde, v podstatě kopíruje mainstream.
      Navíc mám dojem, že u něj je spouštěčem sexuální úchylka.
      Když si někdo honí ptáka v kostele, musí ho to vzrušovat.
      Podle mě to bylo jen vyvrcholení jeho performací, kdy se producíroval nahý všude možně.
      A ta vulgární báseň….
      Já jsem sprostý jak dlaždič v reálu, ale….to je taková zábrana, prostě se nehodí, tímto způsobem i psát, čte to hodně lidí a já nevím, kdo.
      Někde s kámošema je to ěnco jiného, ale prostě není slušné, být přehnaně vulgární na veřejnosti…
      Je to úchylka….

      To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    A že by Váš kamarád psychiatr byl přece jen jiný než kamarád psychiatr vonrammsteina?

    To se mi líbí

  • M-T napsal:

   To je, panečku, „skvost“! Dalo mi to jeho veledílo vzpomenout si na jeden citát, tuším že Jean de la Bruyere (snad jsem to napsala správně – autora i myšlenku):
   Velký člověk je povznesen nad urážku, nespravedlnost, bolest i výsměch, a byl by vlastně nezranitelný, kdyby netrpěl soucitem.

   To se mi líbí

 11. Strejda Olin napsal:

  O muslimské sexualitě vypráví Češka, která si ji prožila. A vypráví podrobně.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/O-muslimske-sexualite-vypravi-Ceska-ktera-si-ji-prozila-A-vypravi-podrobne-416785

  To se mi líbí

 12. anonymouse napsal:

  Šestnáctiletá dívka o muslimské imigraci a destrukci její země.

  (Cenzurováno Facebookem – více informací v textu ke klipu.)

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.