Dudácký festival bude (?)


Při nástupu nového ředitele Městského kulturního střediska ve Strakonicích se objevily obavy o budoucnost proslaveného Dudáckého festivalu. Zejména proto, že nový ředitel je příznivcem naprosto odlišné muziky. Představitelé radnice tyto pověsti zatím odmítali. Při schvalování rozpočtu se však zjistilo, že na pořádání festivalu se v městské kase peníze nenajdou. Za celou jeho historii poprvé. Ředitel MěKS prostě požaduje, aby si festival na sebe vydělal. A z rozpočtu kolem tři a půl milionu prý je na účtu milion a sedm stovek tisíc. To „už“ je samozřejmě iluzorní, slušelo by se spíše napsat že „ještě“, protože se jedná o zbytek z předchozího ročníku. Také je prý šance na dotaci. Až osm stovek tisíc. Jak známo, šance a naděje umírá poslední, ale jistého dosud nic není. Zároveň se prý otevírá možnost pro sponzory. Při optimálním vývoji bude nutné sehnat na sponzorských darech ještě nejméně milion korun. Jenže co když se nesežene onen milion či nebude dotace?

Zatím se neví, ale hrozí nebezpečí, že na základě toho, že festival nebude schopen sám se financovat, dojde k jeho zániku. Jako neefektivní akce bude prostě zrušen. Festival, jehož základy byly položeny již roku 1967 je v ohrožení. Komunistická radnice jej považovala za svoji výkladní skříň, současná radnice jej považuje za přítěž.

Přitom se zapomíná na vedlejší efekt Festivalu. Jak účastníci tak návštěvníci přinesou do města peníze, které utratí v místních zařízeních a odnesou si do svých domovů vzpomínku na město, jeho Hrad i další historické části.

A pokud se zadaří, budou dotace i sponzoři se plácnou přes kapsu, jsem přesvědčen, že se vedení radnice bude naparovat jako páv. Přitom na Festivalu nebude mít ani tu nejmenší zásluhu.

A na závěr jen malá poznámka. Dobrá pověst se buduje nekonečně dlouho, ale ztrácí se velice rychle.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 reakcí na Dudácký festival bude (?)

 1. blbíš napsal:

  Máte přádelnu, mýte!
  Přádelnu i dudy?
  Obojí mít nemůžete!
  😀

  To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  Teda co to je za starostu, když by ve Strakonicích zrušil dudácký festival…..
  Ještě by mohl místo toho udělat festival multikulturní hudby a jeho kariera do EP by byla jistá.
  Ale vážně bych tyhle špíny, co si neváží tradic, nechal zbičovat, čímž bych obohatil naší kulturu o cizí prvky a byl také v Bruselu oblíben!

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  To už ani není Švanda.

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Je velmi obtížné posuzovat rozhodnutí představitelů radnice, to posoudí voliči pokud se opravdu podaří ten 22. mezinárodní dudácký festival 25.–28. 8. 2016 pohřbít.
  http://www.dudackyfestival.cz/
  Pokud je mezinárodní dudácký festival závislý od financování radnice a radnice si spočítala, že jeho přínos je jak nyní, tak i do budoucna pro Strakonice mizivý, tak toto své rozhodnutí kdykoli vyargumentuje svým voličům.
  Jinak řečeno tradice netradice, když radní definovali tuto tradici jako atavistickou, tak ji prostě nebudou podporovat a ona zanikne.
  Protože možná to proč nějakým způsobem radní potlačí tento festival, je že některý radní se dočetl že i ve Skotsku pořádají mezinároidní dudácké festivaly a nechce aby jim Strakonice konkurovaly.
  Tož opravdu o tom je li to moudré či nikoli, rozhodne budoucnost a následně voliči.

  To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  Tak hlavně že jsou každoročně peníze na Festival romské kultury. Copa proti tomu s dudama.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Dozajista myslíte Festival cikánské kultury ;-), že. Jen mi nikdo ještě nevysvětlil, o jakou že kulturu to vlastně jde, co tím zakladatelé, autoři myslí, nebo chtěli říci … Existují jejich staleté lehce doložitelné zvyky,tradice, hluboce zakořeněné v jejich mentalitě, a to tak silně, že ani 600 , 700 , a možná více let na jejich intenzitě a pravidelném výskytu nezanechalo sebemenší stopu ;-). O jejich „kultuře“ , přínosu, mohou určitě podrobně vyprávět mnozí, touto etno kulturou obohacení.
   A páč je to už takové fádní, vítači a sluníčkářský gang by vše pro dobro všech okořenili porcí Orientálních zvyků, které to obohacení vystřelí na ouplně jiný , dosud nepoznaný level…

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Mě obohatili během pár let, kdy bydleli v tomtéž činžovním domě zde v B.Smetany 3 jako já. Děkuji, jsem skromný, více obohacovat mě netřeba, mám dost. Navždy.
    Cítím se i orientálně obohacen, vzhledem k cestování v 90.letech. Rozdíl mezí oním a tímto obohacováním je v tom, že od orientálního obohacení jsem, jsa nasycen, mohl nadále upustit a vrátit se do dudáckých krajů. Od romského obohacování mě osvobodila až restituce/privatizace příslušného domu.
    Takže děkuji za možnost orientálního obohacení až do domu, nemám zájem. Rád zůstanu chudý, s dudáky si vystačím.
    P.S.: Ty skotské mám vysloveně rád, aby bylo jasno, že nejsem xenofob. Více skotských dudáků nám třeba!

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     😉 Rozumím a souhlasím pane Hudče , všeho moc škodí, a protože jsem skromný, opravdu nemusím mít či zažít ouplně všechno . Obohacen opálenými šviháky jsem až až, a zhlédnuté zdokumentované orientální dobrodinní mne dostatečně „naplnilo“ , a zříkám se dobrovolně jeho konzumace in natura 😉 třeba ve prospěch nedočkavých, nadšených vítacích smeček 😉 . Budiž jim přáno a dopřáno vlastní medicíny 😉 …

     To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Byl jsem v Dětenicích v tý putice, asi už 2x nebo možná 3x, a tam patří k produkci i hra dudáků..myslím, že hrají 3 nebo dokonce 4 naráz vždycky v místnosti, takovou jako středověkou muziku….možná je dokonce fakt středověká, nevím.
     To byste nevěřil, jaký je to kravál, to se mohli tehdy bavit v ohlušujícícm rachotu zrovna jako lidé dnes, né že ne.
     No, trošku OT, ale tak mě to napadlo.

     To se mi líbí

 6. Strejda Olin napsal:

  Poslechl jsem si záznam z jednání rady města o rozpočtu na rok 2016 ze dne 16.12.2015, kde pan Vondrys kritizuje, že v rozpočtu města není ani koruna na dudácký festival a navrhuje peníze uvolnit. Vyrozumněl jsem (špatný zvukový záznam), že návrh byl zamítnut.
  Je-li tedy pravda, že město Strakonice na MDF nedá ani korunu ze svého rozpočtu, pak to považuji za skandální barbarské rozhodnutí.
  Přesto jsem na oficiálních stránkách města našel na festival pozvánku:

  „Zveme Vás na festival dudáků do Strakonic!
  Vážení diváci,
  ve dnech 25.–28. 8. 2016 se uskuteční 22. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Představí se zahraniční i české dudácké soubory. Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi.
  V dnešním světě mají dudy své místo, a tak na festivalu můžete vidět nejen dudáky od věku dětského až do věku seniorského hrající folklor, ale i hráče na dudy v hudbě historické a rockové.
  Festival je především příležitostí k setkání muzikantů, tanečníků a zpěváků z celé Evropy s širokou veřejností. Setkávají se nejen na vystoupeních, ale i neoficiálně v ulicích města či v hospůdkách a mají si co říci bez ohledu na jazykové bariéry. V neopakovatelné atmosféře se setkávají staří známí a vznikají nová přátelství. Stírají se rozdíly národnostní, jazykové, ekonomické i intelektuální a myslím, že je tím do značné míry naplňována myšlenka sblížení evropských národů.
  Každý ročník festivalu připravuje tým lidí zapálených a nadšených a přesto, že je příprava festivalu práce nemalá, přináší nám všem radost.
  Rádi bychom se s Vámi o tuto radost podělili, a proto vás všechny zvu na Mezinárodní dudácký festival do Strakonic. Náš tým i všichni účinkující se na Vás moc těší.

  © MěKS Strakonice“

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je právě ono. Pokud se i přes nepřízeň mocných festival povede, budou to právě oni, kdo se budou plácat po ramenou a chlubit se, jak festival zajistili.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Asi zapomněli požádat o grant EK. Když je schopná dát desítky milionů na welness hotel pro psy, tohle by mělo projít hladce. Hlavně se to musí jmenovat „ethno“.

   To se mi líbí

   • danaver napsal:

    Kdepak ethno, dneska letí integrace, neprchal tamtudy někdo, třeba Shvejkh-chan? 😉
    nebo stačí najít nějaké sociálně vyloučené oblasti a HateFree už se postará o fondy 🙂
    mimochodem, našla jsem v materiálu Prevence kriminlaity ve Strakonicích že přímo ve městě jsou čtyři takové vyloučené oblasti, a ve třech je poznávacím znamením větší výskyt psů různých plemen..to jako souvisí jak, jsou zdrojem jídla, nebo nemocí, nebo že se taky jen tak povalujou? 🙂

    To se mi líbí

 7. K-k. napsal:

  Zrušit ve Strakonicích dudácký festival je nápad, hodný barbara! Náš kadaňský Císařský den se kdysi potýkal s podobnými problémy, taky se ozývaly hlasy, že za ty peníze by se dala někde třeba pěkně vyasfaltovat ulice a ne to vyhazovat za nějaký kostýmovaný slavnosti! No, naštěstí vyhrál Císařský den – příští rok už bude po pětadvacáté! Před pár dny jsem mluvila s dlouholetým režisérem celé akce: stojí to asi dva miliony, převážně to platí radnice, nějací sponzoři jsou, ale větší část financování je na radnici. A hlavní část té vynaložené částky jde na technické zabezpečení: od půjčení pódia až po toi-toiky a úklid náměstí po slavnosti…
  A zatím pořád se daří držet komerci stranou: trhovci s pouťovým zbožím nemají nárok na místo na náměstí, jsou zahnání do postranních uliček.
  Doufám, že i ve Strakonicích dají přednost dudákům před nějakými módními nesmysly, nebo asfaltováním ulic! 🙂

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Nepotřebujete na tu slávu nějaký šermíře? 🙂

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    nejsem schopná odpovědět, protože už cca deset let to sleduju sice s velkým potěšením, ale jen jako divák. Šermířů není nikdy dost, ale jaký je momentální stav věcí, to nevím – režisér je Pavel Pilař, zvaný Fugas, ze Žatce. Možná ho znáte – pokud ne a máte zájem o účast, můžu dodat mail a zkuste mu napsat. Moji adresu dostanete od pána zdejšího webu. Tady máte pár obrázků, pro představu, jak tu blbnem. http://www.cisarskyden.cz/ (Císař, co je v hlavičce toho webu, už je v císařském důchodu, císařovna taky, jezdí jiní, mladší, a jsou moc fajn.) 🙂

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    na slávu ani ne, ale buďte v pohotovosti, nevěřím Chovancovi, že to má pod kontrolou! 😦

    To se mi líbí

 8. Bavor V. napsal:

  Jsou i jiní potřební, na které nejsou peníze. Hlavně že máme na multikulti http://ja-a-ma-smula.webnode.cz/

  To se mi líbí

 9. Výborně pane Bavore, tenhle článek se vám tedy povedl. Takovou snůšku polopravd a konstrukcí ohledně MDF by vám mohl strakonický exstarosta závidět. Pro všechny přítomné zde – MDF samozřejmě bude! Bude financován především z peněz MěKS, což je příspěvková organizace 100% vlastněná městem Strakonice, něco se sežene z dotací kraje, ministerstva kultury, něco dodají sponzoři a partneři MDF. Takto to bylo i vždy v minulosti, jeden rozdíl – oproti minulosti jen chybí část peněz z rozpočtu města. Úkol byl pro ředitele MěKS jediný – pokrytí nákladů 4 mil. Kč zajistit pro MDF vlastními silami. Na to samozřejmě nebyli pracovníci města a jeho organizací v minulosti zvyklí – pracovat a snažit se, ruka páně byla otevřená, tak co se snažit?! Významná změna pro všechny návštěvníky MDF oproti minulosti – představení bude nejen v hradu a letním kině, ale i ve městě, u pivovaru a všechna představení budou oproti minulosti ZDARMA. Čímž všechny zdejší diskutéry zvu, čekáme mnohem více návštěvníků MDF a Strakonic než v minulosti. Pane Bavore, ach jo….

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Takže MěKS zafinancuje a protože se musí šetřit, ušetří se jinde. Skvělá odpověď.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nu, necháme se překvapit. Teď ale stojí před celým městem jiný problém. Jakýsi idiot si usmyslel, že na Otavě postaví malou vodní elektrárnu u Pětikolského jezu. Pro neznalé – je to jez přímo pod Hradem a MVE by měla stát na pohledově nejexponovanějším místě. Tady naopak držím Radnici všechny prsty na všech končetinách, aby se povedlo ten nesmysl zablokovat. Přesto, že má opravdu jen omezené právně čisté prostředky. Oficiálně totiž nemá nad Stavebním úřadem žádnou pravomoc.

   To se mi líbí

   • Tak, tak, žádnou pravomoc, pravdu díte. Kéž tomu tak na strakonické radnici nebylo v minulosti. Vím, že na těchto stránkách se občas stýská po starých „pořádcích“, mám tedy jednu otázku – víte, pane Bavore, kdo stojí za MVE ve Strakonicích na Otavě? Stavebníka elektrárny firmu Landreal s.r.o. vlastní firma COINTRA s.r.o., jejímž jediným vlastníkem je Miroslav Toman st.. Toto jméno musí být předlistopadovým „milovníkům“ tak známé, že nemá smysl ho dále rozvádět. Syn už se také zapsal do historie – jako exministra zemědělství „své“ Rusnokovy vlády ho vyznamenal sám prezident Zeman.
    Pane Bavore, to bude pro naši radnici opravdu těžký soupeř…

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Aha, takže to částečně vysvětluje i postoj krajského památkáře. Tak to ani vám, ani Městu mě milému vůbec nezávidím. A škoda, že tyhle stránky nemají takový dosah, aby mohly ten pasquil nějak zastavit. Věřte, že bych pro to udělal cokoli možného.

     To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   1/
   Rudolfe, přes Vaše logické kontrování by mě stále zajímalo oficiální zdůvodnění (stačí jen odkaz na příslušné stránky města), které Radu a Zastupitelstvo města Strakonice přesvědčilo o výhodnosti nákupu té přádelny z minula. Pan Bavor nás totiž tady informoval, že vás podezřívá, že nemáte finance na běžnou údržbu a smysluplný provoz, na projekty, tak ani na rekonstrukci! Tak jak to vlastně je. To Vaše zde i logické vyjádření o MDF bychom pak mohli „z venku“ posoudit z toho širšího úhlu pohledu. Děkuji – minule jste mi neodpověděl!
   2/
   Jo a osobně také moc nevěřím PODNIKATELSKÉMU umu a šikovnosti lidí na MěKS. Pokud ovšem ti vaši kulturáci seženou těch 4 mil. Kč z VLASTNÍ INICIATIVY a HLAVNĚ SAMI, tak je přece naprostá hloupost je tam zaměstnávat! Osobně bych jejich um a šikovnost „do mrtě vytěžil“ na „investicích“, nebo na „rozpočtu“ města. Nemyslíte?

   To se mi líbí

 10. Bavor V. napsal:

  Tak teď mne dostala ministryně Marxová-Leninová. Apeluje na živnostníky, aby si platili vyšší zálohy na sociální pojištění, protože tím získají vyšší důchod. A vůbec nikdo nebyl schopen reagovat tím, že výše zálohy nemá na celkový odvod na SP žádný vliv, protože na konci roku přijde vždy vyúčtování a teprve pak se uvidí, kolik si živnostník na důchod zaplatí. A navíc nemá ani možnost tu výši ovlivnit. Je to zákonem omezeno.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No nemáte pravdu, to že po výsledcích roku se zaplatí podle skutečnosti tam zaznělo, ostatní nevím.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Pravda, řekl to představitel podnikatelů, ale nikdo z odpovědných. A zaznělo to hodně utajeně, že na to ani Železný Kuba nereagoval a dál mlel své nesmysly.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     “ A vůbec nikdo nebyl schopen reagovat tím, že výše zálohy nemá na celkový odvod na SP žádný vliv, protože na konci roku přijde vždy vyúčtování a teprve pak se uvidí, kolik si živnostník na důchod zaplatí. “
     Takže někdo byl že ano.

     To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Je jen málo investic tak nevýhodných, jako do veřejného systému důchodového pojištění. Prvek zásluhovosti je tam silně potlačen, naopak platí silná nivelizace. S nadsázkou platí, že ať odvádíš kolik chceš, nakonec dostanou všichni (skoro) stejně.
   Při výpočtu důchodu hraje významnou roli jakýsi koeficient, který se určuje pro každý odpracovaný rok individuálně, ovšem s tendencí, že je rok od roku nižší.
   Např. můj poměrně vysoký plánovaný důchod z tohoto systému se vypočítá podle odvodů od roku 1986 až do vzniku nároku na starobní důchod, tedy 12/2017. V časech, kdy jsem byl zaměstnán, byly ty koeficienty relativně vysoké a já měl také vysoce nadstandardní příjmy a tedy i odvody, cca do roku 2001. Teď, kdy odvádím jako OSVČ do systému méně, je to už celkem fuk, protože ty koeficienty jsou rok od roku nižší a tudíž se vyplácí „střádat“ prostředky jinde a jiným způsobem, než v tomto systému.
   Ekonomická rozvaha je tedy jasná a proklamace zůstanou pro logicky uvažujícího člověka opravdu jen proklamacemi.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   helejte pane Bavore, co představuje ta mně neznámá černá plná čára nad Vašim vstupem v 19:32 hod.? Abych náhodou nenarazil jako s tím mořským vtákem!

   To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   to je ale „chytrý“ postup od paní ministryně,
   třeba se za nějaký čas dočkají dlouhodobě nezaměstnaní dopisu s podobným textem,je také možno upravený text rozeslat zaměstnancům s nízkou mzdou,aby si našli lépe placené zaměstnání,třeba někde na ministerstvu práce a sociálních věcí.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.