Informovaný souhlas


Otevřením stránek souhlasíte s podmínkami pro jejich prohlížení i s podmínkami vkládání diskusních příspěvků.

Teď si asi myslíte, že jsem se zbláznil. Nikoli, pouze se přizpůsobuji současnému trendu, kdy jsme na každém kroku upozorňováni na něco, s čím souhlasíme, pokud…, případně jsme informováni o něčem, co považujeme za samozřejmé.

Jsem ještě pln zážitků ze své hospitalizace. Například toto. Při příjmu do nemocnice jsem se nápadně kroutil bolestí, leč byrokratická mašinérie byla neúprosná. Podepsat několik souhlasů, vyplnit několik  anamnezních údajů a teprve po zhruba hodinové proceduře jsem byl odveden ke svému dočasnému lůžku. Tím to ovšem neskončilo. I zde jsem musel odpovídat na množství otázek a podepsat několik souhlasů a informací. Teprve pak mi bylo možno nasadit nějakou léčbu.

Protože místo kamínku byl balvan, bylo nutné mne přemístit do nemocnice s lepším vybavením. Odjížděl jsem hladov, protože jsem po příjezdu měl podstoupit příslušný zákrok. Krajská nemocnice je nemocnice vyšší úrovně. Takže byrokracie je také o jeden stupeň vyšší. Tedy o jednu osobu více. Nic není platno, že mám s sebou podrobný lékařský popis své diagnózy. Vše musím opět dvakrát vypovědět; jednak přijímací sekretářce, jednak přijímacímu lékaři. A opět i další odpovědi na dotazy přijímací sestry.

Když to shrnu, tak veškeré přijímací procedury trvaly déle než celý operační výkon.

Ale abych se ještě vrátil na úvod. Nejvíce se mi líbí, když upozornění na souhlas s něčím objevíte až v okamžiku, kdy vlastně nemáte možnost nesouhlasit. Ostatně třeba souhlas s podmínkami Sazky, který projevujete podáním sázenky, je v podstatě stejným nesmyslem, jako souhlas s operací na kterou do té nemocnice jdete.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Informovaný souhlas

 1. kchodl napsal:

  Nemocniční byrokratické procedury jsou jistě k nesnesení otravné, hlavně pokud se u toho kroutíte bolestí nebo jste – třeba po zranění – při vědomí jen silou vůle.

  Nejvypečenější jsou ale souhlasy v oblasti software, to je pravá lábuž. EULA, tedy „End User Licence Agreement“ jsou plné takových podmínek, že kdyby to uživatelé skutečně četli, snad nikdo s právním vědomím by to nemohl odsouhlasit. Pěkná je třeba EULA k novým Windows 10, to se blíží loupežnému přepadení. 🙂

  Kdyby to bylo auto, ne software, výrobce by neručil ani za to, že jezdí, neručil by zkrátka za nic, ani za škody, které chybami výrobce utrpíte Vy nebo někdo jiný, ať už díky havárii nebo nefunkčnosti. Co je ještě zábavnější, měl by právo zjišťovat, co vozíte, kam jezdíte, zkoumat to a záznamy dále používat bez Vašeho vědomí. Také by byl spolupodílníkem na věcech, které autem převezete, měl by na ně částečně práva, blíže neurčená.

  Život je dnes plný nástrah a zajímavý inzerát „Rychlý prachy“ v Blesku od zločinecké nebankovní instituce, tajně vlastněné přes prostředníky přímo exekutorem, kde „určitou nesolidnost“ každý čeká, může být hravě překonán podpisem či souhlasem s podmínkami firem, kdy by člověka o solidnosti pochybovat nenapadlo.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  No víte, oni se tím dochtoři sychrují, a to my ještě máme kliku, že většina doktorů ještě umí a je na ně docela spoleh. . Mne málem vloni omývali, když jsem ty papíry musela podepisovat, když jsem šla trhat poslední osmičku. U těch prvních tří to bylo jednoduché, doktor rozhodl a bylo po ftákách. Šly veb… No u té poslední to bylo s žádostí a podpisy asi reversu. Pak jsem si vzpoměla, že od kolegy manželka zemřela , neřekla že bere prášky na řadění krve. A já mám zuby festovní, sž do mezipatra. Na rentgebu je to vidět. Takže, když mi jeden trhali tak jsem měla další díru do nosu a pískala, načež jsem 14 dnů byla doma a brala antibiotika dokud se to zcela nezahojilo. Dnes se lidi mohou soudit a soudí pro kde co… many jsou many, asi proto že všechno se musí tvrdě platit. … a tak se doktoři jistí.
  Docela mne tohle téma trápí, protože bych měla jít na operaci s očima a ty dvě ze tří možnosti mne straší i ve snu. Buď se to povede, nebo nepovede, nebo nějak okem pohnu a sklapel zajede kousek dál a bude šmytec.
  Trochu jste mne svým vyprávěním uklidnil a už je to tu zase. Já vím, co má být bude, ale…..

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Každého migranta musíte podle ochránců pravdy a lásky poučit a přesvědčit se, zda porozuměl tomu či onomu, zda něco nepodepsal v tísni, zaplatit mu právní pomoc nějaké nejlépe neziskovky, školení, opatrovné, překladatele do všech možných či nemožných jazyků, ale na vás valí ti deprivanti smluvní podmínky jednostranně nepřijatelné až zločinné, nejlépe pidipísmem někde na sté stránce smlouvy, hned po debilním všeobecným upozornění typu, že el. proud má 220V, že se nelíže, nebo dokonce se s ním nechodíme koupat do vany! Jsme jako ten příslovečný hmyz pod plácačkou. Na kohokoli z nás ukážou, toho mohou připlácnout, kdy se jim zachce. Myslím, že z toho už není úniku, až tak jsme si je připustili k tělu! Klaus věděl, proč sebou má hodit, šlo pouze o to = buď JÁ, nebo ONI! Tak by se dala dnes charakterizovat transformace provedená v devadesátých letech. Prostě VYVOLENÍ byli INFORMOVÁNI a od té doby tady máme tzv. INFORMOVANÝ SOUHLAS!!!

  To se mi líbí

 4. Alena napsal:

  co na to říci- byrokracie odpovídá kvalitě řízení státu. Výkonná a úsporná státní správa vyžaduje kvalitní zákony. Naše státní správa spíše odpovídá tomu, že už nejsme suverénní stát, a proto je řízení dražší a byrokracie je více

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Nuž, hej. Pre chorého človeka je to papierovanie tortúra. Je na tom vidieť, že pre tento systém zdravotníctva sú tie papiere dôležitejšie ako človek. Potom samozrejme, že najprv musíte podpísať papiere, až potom na Vás siahnu, veď čo keby ste im na stole skolabovali. To by potom mali obrovský problém, že Vás neinformovali a nemajú Váš súhlas (krížiky by stačili).
  Rozumne postavenými zákonmi a ľudsky fungujúcim súdnictvom by to bolo možné odbúrať. Pripomeniem ešte, že informovaný súhlas pacienta bol potrebný aj za socializmu, ale Zákon o starostlivosti o zdravie ľudu z r. 1966 (platil takmer bezo zmeny až do 1990) to riešil v § 23 ods. 2 takto: „Vyšetřovací a léčebné výkony se provádějí se souhlasem nemocného, nebo lze-li tento souhlas předpokládat. Odmítá-li nemocný přes náležité vysvětlení potřebnou péči, vyžádá si ošetřující lékař o tom písemné prohlášení (revers).“
  Takže ak ste nepodpísali reverz, predpokladal sa súhlas a lekári boli povinní poskytnúť starostlivosť aj bez súhlasu, ak to bolo nutné a z rôznych príčin sa to nedalo zabezpečiť. Poskytnutá starostlivosť musela byť „lege artis“, teda na úrovni súčasných znalostí a stavu vedy. Neprichádzalo do úvahy, aby sa zohľadňovalo, či „na to máte a kto to zaplatí“.

  To se mi líbí

 6. tata napsal:

  NESE to doba ,a silná orientace směrem k USA.Máme se na co těšit to je ještě čajíček,když je možné vysoudit věci jako že není dostatečně označená krabička cigaret,nebo že po hamburgu stloustnete nedivte se bude hůř.Paradox ovšem je že třeba normi na potraviny byli za komunistů daleko přisnější,co je dnes legalně možno cpát do potravin to je hrůza.NA JEDNÉ straně se řeší věci co normální člověk nemuže pochopit……..kouřiš je to přece tvoje vina,žereš hamburger mužeš očekávat že stloustneš jasné jak facka…………ty věci ale co by se měli hlídat a trestat jsou legální.
  ONO vubec se máme těšit až se přiblížime tomu co je v USA bežné…………toto je zatím předzvěst.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tato máte plnou pravdu. Víte ale co je na tom zajímavého? Bojí se toho především starší a staří. U starých je to bezvýznamné vzhledem k jejich poločasu životnosti. Mladé to vesměs nezajímá, nemají potřebu se dívat dále dopředu (to se to nějak rýmuje).
   No, třeba za čas přijdou na to, jací ti dědkové (a babky, samozřejmě) byli. Ale to již nebude úniku.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, je to tou orientáciou na USA. Keď som obchodoval vo výrobnom podniku s Nemeckom, fungovalo to v objemoch na celé kamióny v miliónoch len na objednávku faxom a spätné potvrdenie jednou vetou tiež faxom. Podľa nemeckého obchodného zákonníka so všetkými dôsledkami. Súdy v nemecky hovoriacich krajinách sú podstatne menej formalistické a prihliadajú na zvyklosti. Sudcovia nenosia taláre, sú len v civile a nevyžadujú, aby s nimi človek rozprával postojačky. Ide im podstatne viac o samu vec, keď mám porovnávať s našimi súdmi.

   To se mi líbí

 7. Hudec napsal:

  Když jsem si to přečetl, napadla mě jediná reakce:
  Amerikanizace.
  Tata mě předběhl.

  To se mi líbí

  • Alena Z napsal:

   Víte, můžeme to nazvat „amerikanizací“ anebo ne, ale musí k tomu být i ta druhá strana – tedy ten typ lidí, kteří se jdou soudit. Kteří o tom uvažují hned poté, co se něco nepodařilo. Prosím, nezlehčuji situaci lidí, kterým jejich nejbližší v nemocnici zemře a vím, že i lékaři dělají chyby, ale tato amerikanizace hraje na určitou strunu některých lidí, která v nich byla i dřív, za totáče.
   Takoví…sudiči, jsou to lidé, do kterých bych to neřekla, i někteří mí známí po smrti třebas rodičů spřádali plány na soud s nemocnicí a dalo mi práci jim to zarazit.
   Ono to vypadá, jakoby dnes ani lidé neměli zemřít, i kdyby jim bylo 80, 90, a když už zemřou, tak se všichni rozhlížejí, kdo udělal chybu, kdo za to může – no a většinou je u toho právě doktor. LIdé umírají v každém věku, někdy je to opravdu neštěstí a smůla, ale málokdy je to vyslovené pochybení lékaře. Ale většinou je to v nemocnici a nějaký lékař tam taky je…
   Prosím, nejsem lékařka ani nemám nikoho v rodině, koho bych se chtěla zastávat. A sama jsem prožila při léčení v nemocnicích taky krušné chvíle.
   Ale chápu, že dnes se nemocnice musí jistit – na náš úkor, zase na úkor těch slušných pacientů. Kolikrát, když podpisuji nějaký souhlas, tak se teprve začnu pořádně bát, protože tam je vypsáno, co vše by se mi mohlo stát.. Ale pak si řeknu, že je to stejné, jako když je na kelímku kafe v Americe napsáno, že kafe je horké a že by člověka mohlo opařit…
   Já si myslím, že naše zdravotnictví se ještě nepodařilo úplně rozes… (jako se to zdařilo třebas se školstvím), tak si toho važme. Bude hůř!
   Jedné paní v domě např. objevili nádor, ještě ohraničený (šla na na gynekologii, tam ji poslali na rentgen, vše řádově ve dnech), do deseti dnů měla předoperační vyšetření, pak ji za týden operovali a… asi za pět dnů ji pustili domů. Ona jim napsala stížnost, že ji předem o propuštění neinformovali, že s ní řádně nejednali a že jí ráno před propuštěním nezměřili tlak! A že na ní žádali, aby jim na ten den napsala, co chce k obědu a pak ji pustili před obědem! Nelžu! (Mimochodem, nemusí ani na další léčbu, stihlo se to včas).
   V Británii by se musela objednat k GP, vzal by ji tak do měsíce, pak by čekala na příjem do nemocnice týdny či měsíce a do té doby by nádor nemusel již být ohraničený… a slušně by s ní nejednali taky. Tak o co jde?
   Prostě nemocnice a lékaři se jistí proti sudičům, a ti mezi námi jsou.
   Alena Z

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Paní Alena, u nás sa možno nikto súdiť nepôjde, ale v rámci šírenia „civilizačných výdobytkov a dobrých mravov“ vyžadujú všetky nadnárodné (americké) korporácie, aby ich partneri (t.j. u nás nemocnice) dodržiavali všetky formálne procedúry ako oni.

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    Samozřejmě že ktomu musí byt i druhá strana.Základ ale zustane stejný.Zamyslete se komu to vyhovuje.V normální společnosti by takového stěžovatele slušně vypakovali.Takže se vytvoří prostředí ruzných protichudných nařizení,neustale se doplnují ,jako vylepšují vznikne naprostý chaos ……….vtom podvodnici žijí jako ryba ve vodě.
    VYHOVUJE TO SNAD poctivým,že je možno rozhodnout zákoně a každý vidí jaká je to pitomost ale nejde stím nic dělat.Nebo jsou tam vsunuty kliřky kdy šikovný advokát za velké prachy VÁS ZE VŠEHO NEBO SKOREM VŠEHO VYSEKÁ.
    přiklad trochu od věci ale vtom dopadu jen dokazuje tu absurditu.
    NORMÁLNÍ smrtelnik mám moc připadů kolem sebe…….třeba žena stratila OP……..NĚKDO JEZDIL NA ČERNO na její prukaz,ona byla tyrana tak se schovala,nepřebrala poštu a odsoudili jí aniž to věděla a nejde stím nic dělat a ,,přiživnici,, typu ,,váženeho pana,, Sokola zní dřou kuži.
    KDYŽ SE JEDNÁ o lidi typu třeba jako KREJČÍ……….DOST ČASTO naopak na ně nikdo nedosáhne…………….to je vše děláno záměrně a s jedním cilem……..takzvaná demokracie,právo je naprosto pokřiveno……..vše ohlidá moc peněz a chaos v pravidlech….na co žaláře,mužete si kecat co chcete……….vite při slově demokracie se už osipávám,při vyslovení lidská prava se mi chce zvracet…..nebot se snimi ohání lidé jako BERVIK Norský vrah…….přikladu by jsme našli dost u nás……..ty papíry jako na ochranu nas poctivých……..směšné……..malokdo z nás si pujde stěžovat a už vubec když ho zachrání na blbost naopak bude vděčen………hajzl stoho naopak bude chtít ještě vysoudit majlant……………v podstatě věci co maj hajit pravo ,svobodu,demokracii……….se obratili že hájí ve věčině hajzli

    To se mi líbí

   • Ahele napsal:

    To máte stejné jako s příbalovými letáky ke kterémukoliv léku třeba i k Acylpirinu. Když si to jeden přečte, tak znervózní a začne se sledovat jestli už ty nežádoucí příznaky náhodou nemá. 🙂

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Já lékaře chápu a spoustu lejster jsem musel podepsat i své kamarádce lékařce, která se stará o můj oční tlak už od roku 1994, i když mi jen ambulantně odstraňovala pár drobných bradaviček kolem očí.
    Jenže i to „sudičství“ je amerikanizace, nebo ne?
    Takže kauzální souvislost je následující:
    krok a) přebíráme sudičství
    krok b) přebíráme i obranu lékařů před sudičstvím
    Nechávám stranou hodnocení, zda je to dobře nebo špatně, jen konstatuji, že je to amerikanizace, toť vše.

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Ale to přece pane Hudče již drahnou dobu trvající proces alá slavné vaření žáby ;-). O tom, komu to vyhovuje, není třeba spekulovat – šlo by o objevování Ameriky 😀

     To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Nevěřit, nevěřit, nevěřit.
   Já už nevěřím ani tomu, co sám napíšu…. 🙂

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Vynikající.
   🙂

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    I když na včerejší německé video „Allah Akbar über alles“ to vážně nemá.
    Reichstag s věžemi minaretů, Makrela v burce, … korunováno verzí islámskou verzí hymny, to bylo vynikající. Musím si zřejmě poopravit svůj dojem z Němců, že si nedokáží dělat legraci ze „svatých věcí“, no i když … Švejka ještě nenapsali.

    To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   A takto se vytváří reportáže o utečencích, kterými nás krmí naše media :

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Mě by zajímalo, jestli ti novináři jsou k takovým zprávám tlačeni, nebo jestli je vyrábí, aby měli jakousi exkluzivitu…jinými slovy, jestli dobrovolně podepisují smlouvu s ďáblem vlastní krví.

   To se mi líbí

   • Berkowitz napsal:

    Mám dojem, že ti novináři nemusí s nikým podepisovat žádnou smlouvu, neboť oni jsou těmi ďábly.

    To se mi líbí

 8. Strejda Olin napsal:

  40let jsem žil v režimu, kde jsem podobnou debilizaci mezilidských a společenských vztahů neregistroval. Nevím jak vám, ale mě se stále víc zdá, že žiju v jakémsi bláznivém snu, že to co vidím a slyším není skutečné. Že se probudím a svět bude opět normální. Rozhodně se mi takový stav nelíbí a divím se, že v něm může být někdo šťastný.

  To se mi líbí

 9. Rosťa napsal:

  Od jisté doby přibylo tolik papírování, že z nemocničního personálu se stali úředníci. Žena tam pracovala celý život, takže to mám z první ruky.
  Nicméně v republice se udála grandiosní událost galaktických rozměrů a nikdo to zde nevzpomněl. Z uniklých tajných informací údajně pan prof. Fiala nastínil dvě možné varianty směřování.
  http://img17.rajce.idnes.cz/d1703/9/9312/9312948_d6941ba919f40138f9145e7c083279ae/images/dilema.jpg?ver=0

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Tak blbí tady u Bavorů myslím nejsme, abychom museli čekat, než nám Fiala nastíní to, co víme už hodně dlouho!

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   😀 Ach, Fiala :-D, to je panečku myslitel… Živý, hmatatelný důkaz kvality materiálu, který se hrne do Prahy z jiných regionů :-D… Pochází ze stranického chovu, jehož vládnutí vždy znamenalo cestu do… 😀

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Akorát co mi hlava nebere, tak ODS je proti EU.maximálně za její reformování , ale Masarykova universita je eurohujerská…..tož kde je pravda

    To se mi líbí

 10. pepanov napsal:

  Já si myslím, že to bereme středem, sedíce prdelí na dně hajzlu.

  To se mi líbí

 11. blbíš napsal:

  nechtěl bych být tou sedící prd_lí a brát to středem přes to klínovité nároží :). Ale jestli. pepanove, to je či bude pravda, Pán Bůh s námi 😦 !!!

  To se mi líbí

 12. avespasseri napsal:

  Jojo, podobně se mnou papírovali, když mě přijali do porodnice. Není nad to rozebírat s rodící ženou zaměstnání jejího manžela. Dodnes mám v papírech z nemocnice v této kolonce „neví“ 🙂 Prostě jsem si nemohla vzpomenout 🙂 Zato jsem jim tam zůstala o x hodin déle – kontrakce v čudu. A nakonec císař. To mi stačilo k pochopení toho, jak moc je pro rodičky důležité nechat je být… že racionálně papírovat s rodičkami je blbost…

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   kontrakce – přijímací recepce- dotazníky = umím si to živě představit z vlastní zkušenosti:
   … paní neřvěte nám tu, nikdo na to tady není zvědavý, radši si vzpomeňte, jakou máte pojišťovnu, jméno, adresu a rodné číslo! A jestli tenhle zelenej moula, co tu překáží, je váš přítel, soused, nebo jenom manžel, … že vás bolí žlučník, hegot chlape, copak vám neřekli, že žlučníky jsou o patro výš vlevo … (byl jsem ten žlučník s kolikou a nebyl jsem soused, přítel ani jenom manžel, ale matně si vzpomínám, že mně to bylo tehdy úplně fuk i kdybych to měl ta tu paní porodit sám)

   To se mi líbí

 13. jaa napsal:

  Tak jsem teď chvilku vydržela koukat na Fialu a tak nějak se mi tou dikcí vybavil Werich v ituším Pudr a benzin…. a kupodivu dost podobné téma.. chi

  To se mi líbí

 14. blbíš napsal:

  Bože můj, začíná další zkouška naší trpělivosti:
  “ Fiala obhájil post předsedy. ODS je podle něj obnovená a připravená vládnout -Sobotka: Fialova slova o připravenosti ODS vládnout mě vyděsila. „

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Na to nemá.
   Já mám z něj dojem, že má nějakou takovou lehkou poruchu, nebo jak to říci…
   A charisma bídné, nemá na mě pozitivní vliv, ani když zrovna říká něco, s čím souhlasím.

   To se mi líbí

 15. jaa napsal:

  Jo jo, kdo nešetří s námi, šetří proti nám 🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.