Nechápu


Kdesi kdysi jsem zaregistroval bonmot v tom smyslu, že nemá cenu si stěžovat na to, kterak člověk něčemu nerozumí, něco nechápe, někde nebyl, něco neviděl. A to proto, že je rozhodně řádově více úkazů a věcí, kterým ten dotyčný jedinec nerozumí, jež nechápe, míst kde nebyl a věcí co neviděl, než těch, kterým naopak rozumí, chápe, kde byl a viděl. Tak proč se trápit?

Tudíž i moje titulkové „nechápu“ není „nechápu“, kvůli němuž bych nespal. Leč sledujte, prosím, tok mých myšlenek.

Premisy:
1. Je-li výrok „A“ opakem výroku „B“, pak není možné, aby současně platily oba výroky. Například: „Tento objekt je jen a jedině celý bílý“ nemůže platit současně s tvrzením, že „Tento objekt je jen a jedině celý černý“.
2. V naší zemi existuje skupina lidí, obvykle s pejorativním nádechem zvaná „pražská kavárna“, „havloidi“, případně moderně „sluníčkáři“. Tito lidé tvoří podle mého odhadu množinu o početnosti někde mezi 5% až 20% populace, samozřejmě s předpokládanou absencí dětí (cca do dvaceti let) a staříků nad hrobem, které už věci veřejné nezajímají ani akademicky.
3. Lze předpokládat, že skupina osob, zvaných „pražská kavárna“ má do značné míry konzistentní názory. Tuto premisu vyslovuji pro zjednodušení dnešního tématu, ačkoliv vím, že nepochybně existuje i v této skupině jistá názorová různorodost (asi jako u nás zde u pana Bavora na návštěvě). Předpokládejme ale, že v podstatných záležitostech jsou příslušníci této skupiny zajedno.

Jedním z poměrně často prezentovaných postojů této skupiny osob je nepochybně důležitý vztah k národnímu státu. Ten se stává v jejich pojetí světa překonaným uspořádáním společnosti, postupně stejně jako národ zaniká ve prospěch vyšších celků a je to tak správně. Je nelogické se tomu vzpírat, naopak je žádoucí takový vývoj podpořit. Jako příklad uvádím text Jiřího Pehe na webu aktuálně.cz:

http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=26600

Nechme pro tuto chvíli stranou polemiku se zde uvedenými názory, ostatně autor má právo na své přesvědčení a na jeho svobodné publikování – a to i přesto, že skupina „pražská kavárna“ má tendenci toto právo svým oponentům upírat.

V sobotu 2.1.2016 mě zaujala část obsahu rozsáhlého rozhovoru s běloruským disidentem Mikalajem Statkevičem (titulek: Na záda nám dýchá medvěd z východu) v Lidových novinách (příloha Orientace, str. VII.). Rozmlouvala s ním Petruška Šustrová, o níž si dovolím vyslovit ještě jednu premisu: Paní Petrušku lze nepochybně názorově zařadit do skupiny „pražská kavárna“. Celý rozhovor je laděn v tónu „zloduch Lukašenko“ a to ponechávám stranou, a prosím o to i případné diskutující s výjimkou těch, kteří to v Bělorusku nějak důvěrně a aktuálně znají (děkuji). Nevím totiž o Bělorusku skoro nic, tak co bych hodnotil, že? Beru názory zpovídaného M. Statkeviče jako informaci, která může, ale nemusí být zcela pravdivá – jako většina informací, které absorbujeme.

Zarazila mě ale některá tvrzení toho člověka v závěru rozhovoru a zřejmé (byť nikoliv pregnantně vyslovené) přitakávání paní Šustrové. Cituji zde:

Už dlouho mi připadá, že se situace v Bělorusku podobá situaci v Československu za takzvané normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech. Všichni věděli, že není dobře, všichni věděli proč to tak je, ale skoro nikdo neprotestoval, lidé chodili do prvomájového průvodu, chodili k volbám, hlasovali na schůzích, jak bylo třeba… Prostě měli pocit, že se stejně nedá nic dělat.
„U nás vládne strach, že by každý pokus osvobodit se mohl vyvolat silnou reakci Ruska. A v tom je rozdíl: vaše země sice byla v osmašedesátém roce okupovaná, ale Sovětský svaz uznával, že existuje, uznával vaši státnost. Ale s Běloruskem je to jinak, oni nechtějí uznávat naši nezávislost. V prvních letech, kdy byl Lukašenko u moci, byl ještě slabý a snil o nějakém svazu s Ruskem, dokonce doufal, že se stane vládcem takového soustátí….. Ale protesty byly mohutné: když se v roce 1999 konal Pochod svobody, Lukašenko se na pět dnů schoval a nikde se neukázal – a pak vyšel a mluvil jako vlastenec. Ale já pořád cítím, jak mi na záda dýchá ruský medvěd z východu. Bělorusko je proti Rusku slabé, nezbývá nám než čekat, až nebude mít pan Putin na Bělorusko ani pomyšlení, jako to bylo v roce 1989.“
A myslíte, že se Lukašenko Putina nebojí?
„Rozhodně už nemá naději se stát nějakým ruským vůdcem, takže bude nezávislost Běloruska hájit – jenže tím hájí jen své vlastní postavení. Kdyby to bylo jinak, neničil by to, co je pro nezávislost důležité: jazyk, národní povědomí, národní dějiny.“

Když ale přijde na ruskou leteckou základnu, která má být u Bobrujsku, Lukašenko ji odmítá.
„No jistě, říká ne, protože chápe, že je to pro něj nebezpečné, že jde o konflikt se západem a s Ukrajinou, ale bude-li Putin hodně naléhat, řekne ano. Putin má proti němu mocnou zbraň: když se mu zachce, může říci: Dobře, tak za měsíc bude Bělorusko od nás kupovat ropu za tržní cenu. A to by znamenalo, že se u nás za měsíc všechno zhroutí. Už forma, v jaké dostáváme dotace…. Každý rok potřebujeme kupovat pět milionů tun ropy. Rusko nám prodává každý rok čtyřiadvacet milionů za dvaapůlkrát nižší cenu, než je světová. A tato ropa se u nás zpracovává a prodáváme ji za světové ceny do Evropy, na Ukrajinu i jinam. Navíc kupujeme nejvíc ruského plynu ze všech zemí. Máme čistou energetiku, netopíme uhlím, ale jen plynem za dotované ceny. Kdybychom ho kupovali za světové ceny, taky by to vedlo ke kolapsu. Bez Moskvy prostě ten náš obří kolchoz nemůže ekonomicky fungovat. Takže pokud jde o základnu, jde jen o to, nakolik o ní jde Putinovi. Zatím má ale, jak je vidět, jiné starosti.“

To zní přímo děsivě. Myslíte, že za takového stavu věcí existuje vůbec nějaká naděje?
„Víte, naději může přinést změna. U nás se zdánlivě nic nemění. Když to s Lukašenkem zkoušíte po dobrém, nejde to a nejde to ani po zlém. Mezi tím vyrostla nová generace…. Ale ke změnám dochází a jsou to kolosální změny.“

Jaké změny?
„Abych to vysvětlil, musím se vrátit do tragické běloruské historie. Čtyři sta let jsme se bránili východnímu sousedovi a v bojích zahynula takřka polovina našeho obyvatelstva. To změnilo naši mentalitu. Pak následovalo dvě stě let rusifikace. Nejhorší to bylo za stalinismu, byli vybyti skoro všichni spisovatelé, celá intelektuální elita, bylo dokonce nebezpečné mluvit ve městě bělorusky. Nezávislost jsme prakticky dostali zadarmo, když se rozpadl Sovětský svaz. Naše národní totožnost byla zničena, o nezávislost stála jen třetina obyvatel.“
A ti ostatní?
Třetina byla proti, třetina ničemu nerozuměla. Jen třetina z nás se pokládala za Bělorusy. A tam, kde nejsou sebevědomí občané, není politika. Když se všichni dívají jen na to, co udělá Moskva, jaká potom politika. Lukašenko bránil jakémukoliv národnímu uvědomění, prakticky zničil běloruštinu, potlačuje naše dějiny a my jsme se snažili působit proti tomu, usilovat o národní totožnost, o svobodu, demokracii. A tato strategie přináší výsledky.“

Jak vypadají ty výsledky?
„Víc než devadesát procent občanů se ztotožňuje s Běloruskem, chce nezávislost. Mládež se zajímá o dějiny, probíhají intenzivní kurzy běloruštiny a běloruských dějin, společnost nabyla jiné podoby a cítí svou subjektivitu. Myslím, že společnost už je připravená na vlastní svobodu.“

……………

Pokud jsem to správně pochopil, probíhá teď v Bělorusku něco jako bylo naše národní obrození, také paralela s mocným sousedem, ovlivňujícím dějiny, je nápadná. Ale z dikce otázek a především odpovědí je mi zřejmé, že národní stát bude pro Bělorusku něco dobrého a existence národa tuplem.

A to nechápu! Národní stát a národ jsou veličiny v EU trochu přežité, tvrdí někteří, ale na východ od ní je to dobré. Integrovat může Brusel, ale u jiných je to problém. Když my nebudeme poslouchat, hrozí nám odnětím dotací z Bruselu a je to prý logické. Ale když nebudou poslouchat Bělorusové, je hrozba zastavení dotací nebezpečná, podle Petrušky Šustrové „To zní přímo děsivě“.

Další zvláštnosti jistě připomenete sami, já se jen potýkám s tou svojí první premisou:

Buď je něco černé, nebo bílé. Obojí možné není. Už slyším výmluvy o „jiných podmínkách“, kydy o „demokracii“, 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

115 reakcí na Nechápu

 1. NavajaMM napsal:

  Je tu viac vecí, ktoré sa ťažko chápu.
  Slušné dámy vedia, že ak by prijali od šéfa nákladný dar, vyjadrili by prísľub splniť isté nádeje.
  Zrejme to chápe aj p. Šustrová, preto ju tá situácia desí. A je príznačné, že na jej bezprostrednú priamu otázku: „Jaké změny?“ by som očakával odmietnutie dotovaných cien energií. Že Bielorusi sa nedajú kúpiť za plyn a ropu, budú nezávislí hrdo a za tržné ceny, proste principiálny postoj… a nejako sa nekonalo. Staškevič zaradil spiatočku o 400 rokov do histórie.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Největší prdel je na tom ta, že to oba myslí smrtelně vážně.
   Ti se hledali, až se našli.

   Liked by 1 osoba

   • danaver napsal:

    Jak to myslí, jestli smrtelně vážně, těžko říct. Oba vědí že ať řeknou co řeknou, nic zlého se jim nestane. A až se po rozhovoru rozejdou, tak si zase sednou do měkkého a teplého. Tedy do „kavárny“, abych byla přesná.

    To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  Co na to napsat…
  Já jsem se dneska asi po dvou měsících díval na OM.
  Vybral jsem si vlákno o hořících autech ve Francii.
  Když si tak člověk čte ty reakce majitele a Janiky, od které je ten článek převzatý, nemůže se pak divit už ničemu.
  Černá a bílá?
  Bezvýznamný detail.
  Nepíšu to jako OT, je tam dost řešen i ten národ.
  Nebo u Tribuna se mi Hamilbar směje, že mám ochotu bojovat za svou vlast.
  Přitom, jestli to dobře chápu, tak to on překládal Janice ty články o boji východních Ukrajinců či ukrajinských Rusů za svou svobodu.
  Tento boj byl glorifikován, ale náš boj, za naší zemi-je jen trapná póza a ještě nebezpečná.
  Nebo fenomén Kcharl.
  To samé.
  Každý správný echt pravičák musí volit Kcharla a nenávidět Zemana.
  Jenže drtivá většina těch tzv. pravičáků tady negry nechce.
  A myslíte, že ohrnou nos nad Kcharlem, který je sem zve, a vyzdvihnou Zemana, který je odvážně odmítá?
  Kde-pak, jedou si to svoje…..jak Zeman poblil korunovační klenoty a jaká to byla prdel, když vlály na hradě trenky.
  A Kcharl….to je prostě šlechtic.
  Když už jsem to nakousl, všiml jsem si, že celá ta migrační krize v Čechách a na Moravě vygradovala v něco trochu jiného, než jestli sem chtít, či nechtít migranty.
  Je to souboj Čechů s přisluhovači cizáků, kteří mají jedno společné.
  Nenávidí český národ a českou státnost.
  Jim vůbec nejde o migranty, jde jim o zničení republiky a našeho národa!

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde si prosím dovolím oponovat oběma jak Mikalajemu Statkevičovi či Petrušce Šustrové nejde o nějakou návist či nenávist k Běloruskému národu a jeho státnosti či českému národu a české státnosti.
   Ten opravdu natolik viditelný rozpor, je dán státním kapitalizmem v Bělorusku a feudálním kapitalizmem u nás a v Evropě.
   Stačí se pozeptat na půjčky na bydlení a novomanželské půjčky a porovnat ty Běloruské a České.Potom je najednou opět skoro téměř jasno ale zase by nebylo o čem se bavit, že ANO.
   Proto je ten odpor „Pražské kavárny,příznivců šlechty či sluníčkářů“ nebo jak se postupně budou přejmenovávat,vůči národnímu státu nebo národu uvnitř EU naprosto pochopitelný.
   Naproti tomu, pokud někde existuje funkční národní stát se svébytným národem, který spolupracuje s ostatními na základě výhodnosti pro své obyvatele, tak jediná možnost jak jej zlikvidovat je ta, že u něj zaměníme státní kapitalizmus za ten náš feudální.No a to bez řízených protestů za tu „nejvyšší“ svébytnost národa bohužel nejde.
   Příkladem kam až to bude nutné dotáhnout je např. Sýrie zde se opět jedná o záměnu státního kapitalizmu za ten náš kapitalizmus feudální.
   Zastáncem státního kapitalizmu v Sýrii je Asad a zastáncem státního kapitalizmu v Bělorusku je Lukašenko proto jsou oba naprosto jasně zařazeny v kategorii nejhorší protilidový diktátor.
   Asad proto, protože odmítl postoupit naleziště ropy na svém území Amíkům (stále ještě patří státu nazývanému Sýrie) a Lukašenko proto, protože odmítl zlikvidovat vlastní výrobu na úkor dovozu z Evropy.
   Pokud budeme chápat Havloidy,Chartu,Pražskou kavárnu,sluníčkáře jako prodlouženou ruku Washingtonu, D.C. potom si již nebudeme klást takové ty z tohoto úhlu pohledu stupidní, naprosto jasné a dávno vyřešené otázky.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   „Stan“ mě nesmírně pobavil, když před asi půl rokem v diskusi tvrdil, že o přistání na Měsíci jsou důkazy pro i proti. Od té doby tam nechodím, navíc kozomrd je tam sprosté slovo, a bez toho o uprchlících neumím nic napsat. To mi připadá jak dělat guláš bez sádla, grog bez rumu, buchtu bez mouky, … 🙂

   Navíc se mi zdá, že u něj po přerodu z nadšeného bydžovského ODSáka na socialistu neurčité barvy nastává další metamorfóza. Zatím se projevila politickou korektností na OM. Až kukla praskne, kdo ví, co vyleze.

   To se mi líbí

 3. vittta napsal:

  http://blisty.cz/art/80542.html
  Také k věci.
  Německé ženy a dívky dostanou kodex, jak se chovat.
  Třeba jaká je bezpečná vzdálenost od migrantů…přesně je to takhle:
  „Navrhovaný kodex zahrnuje doporučení jako udržovat bezpečnou vzdálenost vůči cizincům, držet se vlastní skupiny, požádat kolemjdoucí o pomoc, zásah nebo svědectví, nebo informovat policii“
  Pak ještě budou posíleny policejní síly na nějakém karnevalu.
  ———-
  Na druhou stranu ale migranti Německo obohacují.
  Jak ho obohacují, nikdo neví.
  Možná o ten kodex a ty policajty v ulicích……

  To se mi líbí

 4. vittta napsal:

  Nebo tady:
  http://blisty.cz/art/80532.html
  Na radu paní Knoblauch jsem zapojil mozek.
  A tady je výsledek.
  Nevím, kolik bylo v ČR znásilněno žen o silvestrovské noci.
  Ale pochybuji, že by se to dělo veřejně, stovkami násilníků, před očima policie.
  Rozhovor Šustrové s tím odbojářem se vlastně zdá ve srovnání s některými úvahami docela normální.

  To se mi líbí

  • anonymouse napsal:

   Na Britských listech je zajímavé pozorovat, kam až může člověka zavést představa o vlastní neomylnosti a morální nadřazenosti.

   Zde konkrétně je výsledkem morální relativismus paní Barbory Hodkové-Knobloch.

   Navíc bezostyšně lže. Pro srovnání, původní text ze článku na novinky.cz:

   „Oblast okolo katedrály je považována na nebezpečný ráj kapsářů. Podle kolínského listu Kölner Stadt-Anzeiger je většina podezřelých policie známa právě z předchozích kapesních krádeží.“

   kreativně změněný na:

   „Ti „migranti“ z článku, o kterých se údajně ví že normálně jen kapsaří…“

   ——

   Je v této souvislosti zajímavé, jak feministky, které normálně křičí „faul“ když se na ně někdo jen dlouze (> cca. 5s) podívá (v US takový akt nazývají „stare rape“ 🙂 ), jsou najednou odolné, když se jedná o znásilnění (nade vší pochybnost prokázané!) ze strany menšin (děje se celosvětově – pí. Knobloch není v tomto směru výjimkou).

   ——

   Možná by si měla přečíst tento článek: „80 sexual assaults in one day – the other story of Tahrir Square“

   http://www.theguardian.com/world/2013/jul/05/egypt-women-rape-sexual-assault-tahrir-square

   Mohl by jí pomoci pochopit, jakou naivní husičku (mimo jiné) ze sebe svým úletem udělala.

   To se mi líbí

   • danaver napsal:

    Nezáviďte 🙂 Vy na to množství sexu prostě nemáte právo, protože už jste produktem času, po který si feministky vyďobávaly ideál slušného muže. po dokončení jste je přestal zajímat, protože se na vás už nedá nic vylepšit. Zato teď pro ně nastane to pole neorané. A žádná si neodpustí přiložit ruku k dílu :-)))
    Však znáte ten vtip, jak voják říká v dobyté vesnici – všechny ženy znásilnit! a lidi se zastanou stařenky – babičku už snad ne…a babka na ně – neodporujte vojáčkovi at dědinu nevypálí :-))

    To se mi líbí

     • peter. napsal:

      p.Bavor:
      Skúste sa pozrieť na diskusiu k článku p.Janiky,ktorá prebehla na OM.Už to spomínal vittta.Je to sila.
      Politická korektnosť v plnej kráse.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Mějte soucit s rekonvalescentem 🙂

       To se mi líbí

      • peter. napsal:

       p.Bavor:
       Prosím o prepáčenie.Nech mi je pripísané k dobru,že dnes máme u nás druhý Štedrý večer.Moja manželka a deti sú pravoslávneho vyznania a tak,keďže ja som narodený a pokrstený rímokatolík,máme u nás Vianoce dva krát do roka.Zemiakový šalát (moja špecialita) je už hotový,na platni sa varí hubová mačanka,a treba ešta dokončiť rusnácke „tatarčené“pirohy plnené zmesou zemiakov,bryndze a cibuľky.Tak si teraz len tak sedím,cigaretka,pivko a žena mi už dvakrát naliala aj ostré,tak som trochu na vašu rekonvalescenciu zabudol.Takže – Christos roždajetsja!

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Omluva se přijímá 😆 Jen nevím, zda se také přejí „Šťastné a veselé“. Pokud se přeje jinak, berte to tak, jako bych to řekl správně 😉

        To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Přeji vše nejlepší Vám i Vaší rodině.
       Šťastné a veselé.

       To se mi líbí

     • peter. napsal:

      Ďakujem!
      U nás sa v tomto Vianočnom čase ľudia zdravia pozdravom : „Christos roždajetsja“ a odpoveď je „slavite jeho“.Mňa pravda považujú za neznaboha,katolíka a človeka ktorý sa na týchto sviatkoch priživuje,lebo som viac agnostik ako veriaci.Mne to ale nevadí a s potešením sa na tejto sviatočnej nálade priživujem už 41 rokov.

      To se mi líbí

      • danaver napsal:

       Tak já taky Šťastné a veselé přeju, pohodu a klid 🙂 koukla jsem že se pravoslavné svátky slaví déle, ale neměnila bych, co se zlatého prasátka týče – my nemáme jíst jenom jeden den, a pravoslavní snad dny čtyři??

       To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       Tak Christos roždajetsja, Peter, užite si to. 🙂

       To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Dovolil bych si také popřát. A máte to fajn, dvakrát do roka. To se někdo má.

       To se mi líbí

     • danaver napsal:

      Ani není o čem diskutovat. Nejde o trestný čin. Došlo jen ke zmatku v určení kvalifikace – čekali jsme inženýry a techniky, přišli lékaři gynekologové.

      To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     „Vy na to množství sexu prostě nemáte právo, protože už jste produktem času, po který si feministky vyďobávaly ideál slušného muže. po dokončení jste je přestal zajímat, protože se na vás už nedá nic vylepšit…“
     Danaverky kde jste, Vás bychom chtěli mít doma, když si myslíte, že se na nás nedá NIC VYLEPŠIT – jen namátkou z oboustranného 🙂 monologu dnešního dopoledne:
     -koukej, jak jsi zase nacintal
     -doufám, že nenecháš vyhasnou kotel, jako každý den
     -uvař brambory navíc, přijede dcera
     -no to snad není možný, tys´ zase neustlal
     -ta svačina, kterou jsi včera dělal se v pytlíku celá rozblemtala
     -ten sníh se sám neodhází
     … a vůbec, chlapi, vysvětlujte Danaverce něco o sexu, když je STŘEDA … (víme svoje, žejo … 🙂

     To se mi líbí

     • danaver napsal:

      :-):-) no, ale právě to jsem myslela, co dokázaly feministky – evropský muž stáhne uši a jde teda něco…zatímco ohniví příchozí se na práci podívaj až pak… :-):-) ale k té středě upřímně blahopřeju .-):-)

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       zase špatně, Danaverko,
       uši zásadně NESTAHUJU… a to ani ve STŘEDU …mám je jaksi od manželky vycvičený, že MUSÍ být neustále ve střehu !!!

       To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Zapojovat mozek při čtení BL je strašně nebezpečné. Máte štěstí, že jste se nezměnil ve slintajícího idiota nebo Vám nevybuchla hlava. Bezpečnější je hrát ruskou ruletu s opakovací pistolí – pořád je nějaká nenulová šance, že selže náboj nebo se zasekne úderník či kohout. Zvážil bych podání trestního oznámení na paní Barboru Hodek-Knobloch (na Barboru i oba ty chlapy, zjevně v tom jedou společně, jak už to u těch tri-sexuálů bývá – trochu Barbara, trochu Hodek a trochu Knobloch) pro pokus o vážné ublížení na zdraví.

   Nevím, prostě k tomuhle nemohu nic napsat ve vážném duchu.
   Je to natolik šílené, že to na mě působí jak parodie. A místo vzteku se chechtám.
   Zlatý Kádéčko.

   To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    V rámci výchovných/korekčních opatření bych navrhoval exkurzi pí. Barbory Hodek-Knobloch na to náměstí. Ne však mezi ty imigranty – to by měla příliš jednoduché. Postavil bych ji tváří v tvář obětem toho násilí a donutil ji nahlas zopakovat ten její žvást z BL.

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    je to, Kchodle, mnohem jednodušší a průzračnější = taková nespravedlnost, Barbora Hodek-Knobloch ani na Silvestra ….

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Si s tou ruletou děláte prdel, ale já takovýho idiota skutečně zažil. Po chvíli se mi podařilo vysvětlit mu princip.

    To se mi líbí

 5. Gsop napsal:

  Tak jistě, Západ bude podporovat běloruské národní hnutí, protože je protiruské (něco jako ukrajinské národní hnutí – to původem z Haliče). Jistě však existuje i běloruská identita, která není protiruská a která je vlastně součástí „celoruské“ identity (tak jako ukrajinská identita – kromě nejzápadnějších oblastí – pokud zrovna obyvatelstvo není zblblé). Co se týká běloruštiny (minimálně té psané), nevypadá, že by na většině území měla šanci.

  To se mi líbí

 6. peter. napsal:

  Pre plné pochopenie člámku je najskôr nutné ujasniť si,kto má právo hrdiť sa titulom „kaviarenský intelektuál“,(v ČR „pražská kavárna“).Je to téma hodná výskumu a mali by sa k nej vyjadrovať hlavne psychiatri a psychológovia.Pokiaľ pravda,sami nepatria k tejto skupine ľudí.Ja som našiel na túto tému článok,ktorý podľa mňa plne vystihuje podmienky ktoré musí človek spĺňať pre to,aby mohol byť označený hrdým názvom „kaviarenský intelektuál“.
  http://piry.blog.pravda.sk/2015/07/11/ako-sa-stat-intelektualom-kaviarenskeho-typu-v-piatich-krokoch-bonus-strucny-navod-pre-aktivistov/
  Ja do tejto skupiny zaraďujem aj postpubertálnych mladíkov v potrhaných džínsach,s dlhými umastenými vlasmi,ktorí vydržia vysedávať v kaviarni aj 4 hodiny pri jednej kávičke,dôležito pokyvujúc vychrtlou nôžkou prehodenou jednu cez druhú a ohnivo diskutujúc o čomkoľvek.
  Najčastejšie témy:Marcuse,Nová ľavica, sloboda a demokracia,
  Čo sa Bieloruska týka,tak ja som presvedčený,že väčšina Slovákov by rada uvítala,keby Slovensku dýchal na chrbát „ruský medveď z východu“ podobným spôsobom ako dýcha na chrbát Bielorusom.Od p.P.Šustrovej je nekorektné ak zabúda hovoriť o tom ako by Bielorusko vyzeralo,keby mu Rusko prestalo poskytovať ekonomické výhody a trh pre jeho produkciu.
  My už vieme aké to je,keď nám na chrbát dýcha Washington a Brusel.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Peter, dobrý článok v odkaze. No doplnil by som jednu charakteristiku kaviarenského intelektuála, ktorá je pre mňa (profesionálne pracujem so slovenským textom) mimoriadne odpudivá. Je ňou používanie rodného jazyka.
   Správny kaviarenský intelektuál rozpráva s americkou intonáciou a melódiou vety. V zdomácnených cudzích slovách vyslovuje anglické „r“ a veľmi často používa doslovné preklady cudzích výrazov. (Proste, je za každých okolností in a kúl; vie, o čom to celé je…)

   To se mi líbí

   • peter. napsal:

    Navaja MM:
    To je trochu iná odroda .Označuje sa názvom „frikulíni“ (free-cool-in).Sú o niečo mladší,sprostejší,nevedia nič o Marcusem a Novej ľavici.Svoje vzdelanie a svetonázor čerpajú z bulvárnych,najlepšie zahraničných časopisov a slaboduchých sitkomov.Raz sa z nich stanú „kaviarenskí intelektuáli.Asi tak v treťom semestri VŠ.

    Liked by 1 osoba

 7. Strejda Olin napsal:

  Nejdříve se musíme v politice, té domácí i zahraniční, ptát Cui bono? Pražská kavárna všemu, co je v zájmu USA, freneticky tleská a nekriticky schvaluje, jaksi automaticky pokládá za jedině správné, demokratické a prospěšné. Dokáže obhajovat a schvalovat vše, i kdyby to byl do nebe volající zločin, co nějakým způsobem působí ve prospěch amerických zájmů (má význam zde na tomto fóru vysvětlovat, co jsou to americké zájmy?). Podrobíme-li (nejen)pražskou kavárnu takové analýze, snadněji pochopíme proč se to či ono říká, píše, děje.
  Co si myslíte – v čím zájmu je uvolňování americko-kubánských vztahů? Domníváte se, že USA leží na srdci blaho Kubánců? Že jim někdy o občany Kuby vůbec šlo? Věřte mi, jsme svědky začátku konce socialistické Kuby. Akorát to tam nedopadne jako třeba v Libyi. To si USA nesmějí dovolit, proto z ní za pomocí ohromných investic udělají výkladní skříň kapitalismu, demokracie a svobody v Karibiku, propagandistický argument. Udělají cokoliv, jen aby neměli RF, jako spojence Kuby, na svém dvorku.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Já si myslím, že to s tou výkladní skříní nebude tak divoké. Něco možná dovolí zainvestovat a jinak budou hrát pomalu a na zdrženou – nemají kam spěchat. Rus je zatím na Kubě asi vyblokován, cíle je dosaženo, proč nějak moc utrácet?
   Možná Kubánce využijí jako levnou pracovní sílu a producenta pro „Fruit Company“.
   A odhaduji, že USA naopak leží Kubánci velmi na srdci! Vlastně – nebo v žaludku? Nějak jsem to popletl….

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    V každém případě se tam v brzké době odehraje podle známého scénáře další z „barevných revolucí“.
    Pane Hudec, jaká je tedy pozice RF na Kubě? Nějak jsem ztratil přehled.

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Nejlepší výkladní skříň USA, když tedy bereme jen ostrovy, je Haiti/Dominikánská republika a hned potom Portoriko.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Nejlepší výkladní skříň amerického kapitalismu, když tedy bereme jen ostrovy, je Haiti/Dominikánská republika a hned potom Portoriko.

   Skvěle naaranžovaná expozice. A těch investic, no radost pohledět. Až se budete kochat, dejte pozor aby Vám někdo neustřelil hlavu nebo neusekl ruku i s foťákem mačetou. Prostě je tam veselo, lepší je nevylézat z hotelového komplexu. Ty jsou krásné, to je fakt.

   Jinými slovy, americký nácek se s nějakými výkladními skříněmi nesere. I koncentrák ukáže natvrdo, o mučení mluví v televizi, jejich prezident kroutí ruce.

   Jakmile Kubánci vyměknou, americký demokrat tam udělá puč, nainstaluje nějaké vrahouny, zruší školství a zdravotnictví a všechny továrny, hezké holky koupí do bordelů, ošklivé nažene uklízet do domácností střední třídy za horší peníze než Mexičanky a zavládne tam demokracie. Demokratizovanou kubánskou armádu možná použije někde v Africe, až se bude strkat se žluťákem – Kubánci se v Angole už osvědčili.

   Investice, vysoký životní standard, výkladní skříně, … to už je pryč.
   Nakonec ani v tom Německu to nebylo jak podle propagandy – Marshallův plán byly drobné, hlavní bylo odepsání dluhu a že si Němci mohli udělat vlastní marku bez FEDu. To ostatní evropské země nesměly, proto šlo Německo prudce nahoru, ale třeba Británie dohnala Československo v ukazatelích životní úrovně a kvality života až začátkem 70. let.

   To se mi líbí

 8. peter. napsal:

  Strejda Olin,p.Hudec:
  Pravou príčinou neobyčajnáho záujmu USA o KUBU,je najskôr toto:
  http://byznys.ihned.cz/c1-29083910-kuba-se-stane-ropnou-velmoci-zasoby-ma-velke-jako-cele-usa

  To se mi líbí

 9. peter. napsal:

  Pozrite sa na neho – „šviháka lázenského“.Toho keď raz s rozbehom kopnú do riti,môže zaletieť z Kyjeva až do Prahy a obohatiť komunitu „Pražskej kavárny“.
  http://rusvesna.su/news/1451895222

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Skoro som pri predvianočných nákupoch padol na zadok. V centre, kde chodím nakupovať mali na frekventovanom mieste celý regál čokolád a cukríkov značky „ROSHEN“.

   To se mi líbí

 10. danaver napsal:

  Pořád jde jenom o Rusko. Do Běloruska drbali už dřív, dokud si mysleli že má přístup k moři, potom trochu zvolnili 🙂 ale rýpat budou pořád, stejně jako v Arménii, Jerevan se taky letos otřásal, nemá to konce.
  Zajímavé bude sledovat, jak si tyhle nové zemičky poradí s výrobou své „nové historie“, zatím teda všechno na světě vymyslela Ukrajina, jestli si teď budou navzájem dokazovat, kdo tady byl dřív, Ukrapitek nebo Belopitek…

  To se mi líbí

 11. tata napsal:

  Bohužel slovo nechápu musí člověk použivat denně a mnohokrát,stavá se nák bohužel standartem,běžnou věcí.Dokonce mnohdy převažujicím prvkem,už spíš je vzácnost s něčím souhlasit co nám předkládají oficialní politici a media.
  A to docela v závažných věcech………jak chápat třeba doporučení německé primátorky,,,,,,,,,,to opravdu muže myslet vážně……..jak chápat norského vraha a jeho žadost že jsou porušeny jeho zakladní prava……a tak by se dalo menovat desitky věcí.

  nebo jsem si přečetl článek ……….a mám dojem že sem blb vubec sem nepochopil co stím vlastně chce řici………..http://www.novinky.cz/komentare/391037-ocima-sasi-mitrofanova-ztrata-socanske-tridni-knihy-a-zs.html
  a to je prý špickový novinář
  no nechápu je asi už normální

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Vyjímečně jsem ze všech „nechápu“ pochopil, že jsem se dožil doby, kdy je všechno možné. Patřím do poslední generace, která znala a respektovala určité hranice možného. Nebyli jsme nevzdělaní, naivní ani blbí. Jen jsme věděli, že určitou hranici nelze překročit. Dnes tyto hranice padly a proto jsme svědky „všehomožného“. A náš rozum se s tím nehodlá smířit.

   To se mi líbí

 12. Rosťa napsal:

  Petruška je z havloidní líhně, takže její rétorika i host pro znalé není překvapením. Pokud pojedou rotačky FEDu na tři směny sedm dní v týdnu a žabí kůže bude respektované mezinárodní platidlo, nebude mít Rusko klid. Všechny státy bývalého CCCP mají své US ambasády a ty se o to postarají. Samozřejmě v rámci demokracie a dodržování lidských práv. Jak jinak.
  Na PL se v několika článcích dost rozmazává Sobotkův lapsus s emaily. Myslím, že to chlapec nebude mít lehké. Přihodil si polínko i Hradní Ovčáček, že si jako dělá pečlivou analýzu pro svého nadřízeného. Dnes si tak přemýšlím, co je větší špinavost, zda jako premiér neudržím vercajk v kalhotách jako Nečas, nebo sprostě lžu národu o migrantech a lezu Adolfě do análu. Nečas při té bídě byl aspoň natolik fér, že to zabalil.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Abych řekl pravdu, přátelé, obával jsem se, že to zveřejněné bude zablokovaný, tak jsem tomu věnoval celou noc, fakt, neklám!
   Došel jsem k závěru, že to hoax ani dobře mířená rána opozice nebude. Jak psal výše Kchodl. To by totiž žádnej západní zpravodajec ani Kalousek (proč by vynášel na světlo podobné praktiky, které používá taky) nebyl schopen dát dohromady. Vymyslet ano (kdyby měli dostatek herců), to jó, ale scénář, účinkující a hlavně to všude se rozprostírající koncentrované blbství, tak to ani náhodou!!! Kdybych sem do diskuse uměl vkládat výstřižky (nicku Pepanovi se to výše nějak zdařilo, mně nikoli) toho, co jsem četl, bylo by to hutnější, ale takhle si budete muset najít víc času (asi bych to každému i doporučoval), abyste se dostali do jejich neskutečného světa.
   Závěr:
   Doslova neuvěřitelné panoptikum …. jo, a Bůh s námi!
   .

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    neklám = nekecám

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Pane blbíši, úprimne Vás za tú nočnú šichtu obdivujem.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     víte, pro mě ta „šichta“ byla asi i nutná = ty praktiky, ta nadřazenost, ten žalostný přehled, to vědění, ta neschopnost elementárního předvídání, ta podlejzavost, to pomlouvání, to zalíbení se, to korupčení, ta neúplatnost, ta nekonečná neomylnost … kde jen jsem se s tím už setkal … ach to stáří, nevzpomenu si již!!!

     Liked by 1 osoba

   • kchodl napsal:

    Tak jsem to nemyslel, že je to hoax.
    Klidně to může být pravé úplně všechno.
    I když – stejně jako se lhaním – na dobré lži je 90% pravdy, malou část mohl někdo přidat, to se poznat nedá, když je to udělané dobře a dotyčný padělatel nemá smůlu na okolnosti, které nezná (třeba že někdo neočekávaně zemřel a tudíž nemohl napsat mail).

    Myslím, že je to vypuštěné Amíky pro destabilizaci vlády, možná náhradu ČSSD nebo prostě těch lidí u vesla za někoho pro ně vhodnějšího.

    Nevěřím, že je to nějaký soukromý hack mailové schránky, už jen pro ten způsob vypuštění. White-media.info určitě nic soukromého není.

    Ani se nedivím formě a demenci těch protagonistů. Znám to až moc dobře, doba je taková, že se nahoru dohrabou právě takoví lidé – s pseudovzděláním, neschopní jinak ničeho normálního. Jen komplotů, hraní si vzájemně pod sebe, korupčení s vlivem a penězi, prostě verbež. Jak píše Valenčík „struktury vzájemného krytí porušování obecně přijatých zásad“, to je přesně ono. I kulturně je to verbež.

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Chystám se chystám, ale vyžaduje to čas, takže nevím, jestli se dochystám.
    Takže bych měl jeden oduševnělý dotaz.
    To, co já jsem četl, byly přílohy a vzkazy Bohouškovi.
    Ale!
    Ale co psal Bohoušek tam nikde nebylo.
    Dá se tam najít, co komu Bohoušek odpovídal?
    Protože to pro mě osobně by bylo to úplně nejzajímavější!

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Přiznám se, že to by mě také zajímalo.

     Možná prostě proto, že BS nic nepíše, udílí pokyny zásadně jen telefonem nebo ústně.
     V kruzích těch hovad totiž jsou takové praktiky normální – kdo by se snížil k nějakému psaní mailů – to dělají jen podřízení nebo to za ně dělá sekretářka či tajemník. Vedou to jak šéf mafie, mají to dlouhodobě naučené. Maily píší úředníci, nebo „technici“ oni jsou velcí šéfové.

     Jsou to navíc většinou sráči a a mail má tu blbou vlastnost, že je navždy a snadno dohledatelný, takže se dá dokázat, co ten člověk chtěl a co říkal. Je průkazný a jednoznačný, což alibisti a prolhaní psychopati nemají právě v oblibě.

     Další důvod je, že neumí většinou tolik s počítačem nebo neumí psát všemi deseti, takže naklofat poznámku se pro ně nebezpečně podobá práci. Kolikrát jsou ti lidé tak blbí, že nejsou schopni napsat souvislou větu, aby z toho na první pohled nečišela jejich vypatlanost.

     Často to jde ruku v ruce s funkční negramotností – když takové hovado dostane delší mail, musí mu ho někde předžvýkat a sdělit po telefonu nebo osobně.

     Nebo, když už to čte sám, tak přečte jen první větu a hned zvedá telefon a dotyčnému volá třeba o půlnoci – aniž by to četl dál. Tím jednak psychologicky ukazuje svou moc – protože to je další malá sprostota vůči pisateli, že to musí odkecat ještě jednou, ačkoliv to už napsal.

     Takže očekávám, že žádné BS maily tam možná být ani nemusely.
     Nebo je ještě jedna možnost – BS maily tam jsou, ale nebyly zveřejněny, protože jsou součástí vydírání. První dávkou „úniků“ jen zahájili celou hru, která se může stupňovat.

     Proč by vypouštěli páru najednou – nechají to gradovat.

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      To je to.
      Ono se v médiích naznačuje, že Bohoušek tohle a Bohoušek tamto, ale přitom Bohoušek nic, jen mu nějací kreténi píší bezvýznamné, nebo málo významné blbosti.

      To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Nemohu i pomoci, ale musím vzpomenout na dávnou akci z 90.let nazvanou mediálními žvástaly tuším Olovo namířené proti Zemanovi.. Tenkrát ve mně bylo přeci jen více elánu než teď a tak jsem si zjistil jak se věci mají. A bylo to dost směšné. Podstatou byla jen hromada papíru, popsaného na objednávku jakýmsi grafomanem, jakých je mezi novináři za bůra pytlík. Nezjistil jsem, kdo přesně to objednal, ale překvapením pro mne bylo, kdo hrál roli startéra, který to správně a ve vhodný okamžik spustil. Byl to Mitrofanov, který na jedné tiskové konferenci položil velmi zkonstruovaný dotaz, na který byl možná jen jedna jednoslovná odpoěď – ano. Mitrofanov položil svůj podivný dotaz, dostal očekávanou a jedině možnou odpověď a tím umožnil sobě i svým kolegům rozjet aféru. Pěkné bylo, že se tehdy ještě Mitrofanov vydával v Právu za levicového novináře. Ve skutečnosti byl krtek. Dnes to o něm všichni vědí, takže přišel o posici a tak dělá šaška na Novinkách. Tohle co dnes zkouší na Sobotku je stejného rodu. Hromada blábolů, naškrábaná kýmsi kdesi a od Sobotky nic. Pro mne je jediná rozumná možnost se to zvysoka vys..t.

   To se mi líbí

 13. tesla napsal:

  Částečně OT: Výpovědi obětí o noční můře v Kolíně n. Rýnem.
  http://www.liveleak.com/view?i=76f_1452034893

  ČT zatím mlží tak důkladně, až je z toho člověku blivno. Prý, že MEZI útočníky ÚDAJNĚ byli NĚKTEŘÍ arabsky vypadající lidé. A prý jde o nepotvrzené zprávy, takže se z nich nedá vůbec nic vyvozovat. Dokud prý neznáme jména útočníků (= copak jsou někdy známa?) nelze činit žádné závěry a spojovat útoky s migranty.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   U Janiky na blogu se to řeší.
   Ne „tohle“ konkrétně, ale zapalování aut, o kterém už v tomhle vláknu byla řeč v souvislosti s OM.
   No a tam majitelka neví, jak by se měla národnost či snad původ zjišťovat.
   Třeba tam konkrétně je, že když Rom bude tvrdit, že je Čech-co pak s tím?
   Přesně to je takto:
   „Co když budou Romové uvádět, že jsou Češi? Kde pak bude spolehlivost statistik?“
   (https://janica9.wordpress.com/2016/01/02/horici-auta-ve-francii/#comment-34660)
   No, ona mimoděk přišla na geniální řešení celé migrační krize a jejích případných následků.
   Takže-co když sexuální násliník Abdul Ahmed bude tvrdit, že je Němec?
   Je to Němec, (prý má každý právo být kým chce), takže když 1000 loupících (oni píší o drobných krádežích, ale tohle byly loupeže, což je ZÁSADNÍ rozdíl) a sexuálně obtěžujících až znásilňujících Mohamadů Abdulů Ahmedů tvrdit, že jsou to Němci,tak žádný problém s migranty být nemůže.
   Naopak, ještě se potvrdí, co mnozí sluníčkáři už tuší.
   Že tuto závažnou kriminalitu páchají Němci, a tedy že migranti s ní nemají nic společného.
   Dokonalý, multikulturní svět se tímto přiblížil.

   To se mi líbí

 14. Bavor V. napsal:

  Jarda Hudec nechápe, že když je něco černé, může to být zároveň bílé. A proto jak pro něj tak i pro vás ostatní jednu výživnou pohádku o Sněhurce. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11249634533-pohadky-pana-donutila/315292320180003-pravdivy-pribeh-o-snehurce

  To se mi líbí

 15. oh napsal:

  Taky nechápu. Opravdu česká ministerstva neumí sehnat firmu / programátory schopné zplodit funkční nekolabující databázi? Nebo jen nechtějí umět?
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/ridici-cekaji-ve-frontach-na-stk-techniky-zdrzuji-vypadky-it/r~73fa2a16b39811e59772002590604f2e/

  To se mi líbí

 16. vittta napsal:

  http://blisty.cz/art/80548.html
  Tak se všechno vysvětlilo.
  Seuálního násilí v Německu se dopustil jen malý počet mužů…..
  Navíc to nerbylo násilí, ale jen osahávání.
  Poprosil bych zdatného angličtináře, jestli by mi nepřeložil originál názvu článku v The Guardinau, kde Čulík toto fantastické moudro vyšťáral.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Titulok originálneho článku hovorí: „Kolínske útoky: starostku zotreli za výrok, že sa majú ženy držať od chlapov v patričnej vzdialenosti (na dĺžku ramena)“.
   Ten článok nemá cenu prekladať celý, v podstate ho blisty zhrnuli, no pomedzi originálne vety vložili trochu slovnej vaty, ktorá podstatne mení význam. Príklad:
   Blisty píšu: „…avšak, jak nyní vyšlo najevo, jen menšina těch mužů se zřejmě dopustila sexuálních útoků.“
   Originál pritom tvrdí: „…avšak len malý počet z tých (1000) mužov patrí medzi domnelých útočníkov“. Tá vsuvka blistov – „jak nyní vyšlo najevo“ – je manipulácia par excellance.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Díky, to jsem tušil.
    Komické na tom je, že Čulík kde-koho pomlouvá, že je špatný angličtinář, pokud je to tedy Čech či Češka.
    Čulík sám je ale zřejmě angličtinář dobrý, takže to dělá schválně.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Určite schválne. Okrem toho (prešiel som už celý článok) vynechal z originálu mnoho drobných detailov a citátov konkrétnych osôb, z ktorých by ste si sami urobili lepšiu predstavu o atmosfére. Napríklad neuviedol, že počet trestných oznámení sa len v Kolíne vyšplhal do 100.

     To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Kolínské útoky: starostka kritizována – řekla ženám, ať se drží od mužů na délku paže.
   zhruba tak.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Ešte jedna vec ma napadá v tejto súvislosti. Násilníkov je vždy menšina z prítomných. V našej európskej kultúre však ešte z dávneho stredoveku pretrváva „rytiersky“ vzťah k ženám a z prítomných mužov by určite viac ako útočníkov bolo chlapov-rytierov, ktorí by napadnuté ženy bránili. Aj preto môžu naše ženy chodiť po ulici nezahalené a bez policajnej ochrany.
   V kultúre prišelcov zo Stredného východu žiadne rytierstvo voči ženám neexistuje…

   To se mi líbí

  • anonymouse napsal:

   Tohle už ani není možné nazvat manipulací – to je sprosťárna.

   ———

   Čulík: Přítomen byl dav asi 1000 mužů „nestředoevropského vzezření“

   Originál: „surrounded by groups of drunk and aggressive men of north African or Arabic appearance who harassed and mugged them“

   Že by citát (soudě z těch uvozovek)? No, asi spíš ne. 🙂

   ———

   Čulík: „jen menšina těch mužů se zřejmě dopustila sexuálních útoků“

   Aha! Takže ono je vlastně všechno v pořádku. Nic až tak hrozného se nestalo.

   ———

   Čulík: „Na českých sociálních sítích vyvolaly incidenty v Kolíně nad Rýnem zuřivou rasistickou a xenofobní nenávist proti cizincům.“

   1. no, to do značné míry záleží na definici pojmů „rasismus“ a „xenofobie“; a je známo, že část lidí má tohle posunuto až na hranici absurdity

   2. zuřivou reakci – ano, to bezesporu; a není se čemu divit

   3. nejen na českých

   ———

   Pokud jde o Pegidu, úspěšně se šíří mimo Německo. Zcela nedávno (5. ledna) došlo ke vzniku odnože v Británii – viz záznam z ustavující schůze:

   [https://www.youtube.com/watch?v=F9zTQRFerII] (copy/paste)

   Závěry o zaměření a důvodech vzniku nechť si každý udělá sám.

   (Mimochodem, zmiňují se – pochvalně – i o presidentu Zemanovi, jeho výroky dávají do kontrastu s nečinností britské vlády.)

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Překlady na Blicích listech jsou pověstné.

    Kolikrát je originál úplně o něčem jiném a čulík vybere jen jednu větu a kolem toho napíše vlastní blábol, snaží se tím evokovat, že jeho článek je překlad celého originálu.
    Ještě asi před rokem, když jsem to občas ze srandy četl, to takhle dělali docela často i ostatní čulíci, třeba Kádéčko.

    Myslím, že není žádná sviňská manipulační metoda, kterou by opominuli.

    To se mi líbí

 17. Strejda Olin napsal:

  Demonstrantky v ulicích Kolína n/R nesly transparenty s nápisem „Das macht uns Angst!“. Protestovaly proti chování davu arabsky a africky vypadajících mladých můžů při novoročních oslavách, kdy údajně okrádali veselící se občany, perverzně osahávali ženy a snad i jednu znásilnili.
  Redaktor iDnes.cz Oldřich Manert (-ert-) ty nápisy na transparentech korektně přeložil jako „Znepokojuje nás to!“. Také se domníváte, že ty demonstrující ženy jsou pouze „znepokojeny“, nebo mají z takového chování strach a hrůzu? Jak byste to vy, kteří ovládáte němčinu, přeložili?

  Díky heckerům jsme se také dozvěděli, jaká je skutečná imigrační politika vlády ČR, potažmo ČSSD. Hrají s námi levou, přátelé! Moc dobře znají skutečné názory a nálady občanů a svých voličů, ale eurohujerství a přizdisráčství jim brání hájit státní, národní a většinové zájmy. Vsadím se, že ty červené trenýrky nad Hradem byly Sobotkovy posrané trencle, kterými zasmrděl celou republiku. Občané bděte! chtělo by se zvolat. Bděte, přemýšlejte a dobře si zapamatujte každého, kdo vlastizrádnou imigrantskou politiku hlásá a podporuje. A dejte jim to ve volbách sežrat! Protože tady už nejde o nějakou „levou“ nebo „pravou“. Tady jde vážně do tuhého a zachrání nás jen jednota. Vystupme z EuroTitaniku dokud je čas, protože tady platí jinak zbabělecké, ale nyní rozumné „Kdo uteče, vyhraje!“.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Už se mne ptal lex. Já sice nejsem němčinář, neustále prohlašuji, že to není jazyk ale krční choroba, a tak jsem sáhl k překladači (ne strejda gůgl). A vypadlo mi tohle
   To nás děsí!

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Ten Váš preklad je presný a jednoznačný.

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Můj prostřední vnuk (15) při letní návštěvě Pasova (ještě před připrchlickou vlnou příjemné město): „Ten, kdo vymyslel němčinu, musel bejt fakt divnej člověk“.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Angst je doslova strach. Hrůza je Horror. Děs je Schreck, Graus… Ale záleží na kontextu.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Prihováram sa za to, aby sme neprekladali doslovne, ale aby sme prekladali zmysel. Treba vziať do úvahy aj to, že na transparenty sa píšu krátke slová, ktoré sa rýchlo prečítajú a rozumie im každý. Napríklad „AMI GO HOME“

     To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Tady jde primárně o politickou korektnost autora. Ono se jaksi nehodí spojovat arabsky a africky vypadající muže se slovem STRACH.
     Co kdyby si to dal někdo do souvislosti s přistěhovaleckou vlnou „mírumilovných ubožáků, prchajících před válkou“ a vypadajících arabsky nebo africky, kterým Německo ústy Angely Merkelové otevřelo dokořán dveře?!
     Co kdyby si to někdo vysvětlil jako názor většiny Němců, odporující názorům politiků?
     Slovo „ZNEPOKOJENÍ“ je z více možných překladů to nejméně vhodné. Já se ptám, bude-li ve městě řádit nebezpečný pedofil, přepadávající a znásilňující děti, budou mít rodiče strach, nebo budou jen znepokojeny?

     Politickou korektnost si žumpálisté velmi rychle osvojili. Miliony a miliardy u nás se nekradly, ale tunelovaly a odkláněly, z příživníků se stali nepřizpůsobiví a z nepřizpůsobilých sociálně vyloučení, z chudáků a žebráků se stali sociálně slabí, z občanů lidské zdroje a aby nebyly pomluva a lež žalovatelné, stačí říct „údajně“ a špína se chrstne na kdekoho.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Mně to slovo v téhle souvislosti přes veškerou korektnost přijde nejvýstižnější. Já z nich totiž strach mám. Ani ne tak kvůli sobě, jsem v zásadě schopnej se ubránit i přesile.
      Kvůli svojí rodině, přátelům-v širším kontextu se bojím o vlast, celou Evropu a budoucnost obecně.
      Nepokrytě tomu říkám strach a ano-týká se těch arabsky a severoafricky vyhlížejích mužů. Protože oni jsou personifikovaná osudová dvojčata Problém a Průser. A jejich matka se jmenuje Zkáza.

      To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Pokud vím, tak Lex se ani tak neptal. Lex tu větu, kterou měly kolínské ženy na transparentech – „Das macht uns Angst!“ překládal jako – „Nahání nám to strach“, nebo volněji – „Máme strach!“, a jen se ptal, máme-li někdo lepší překlad, že se sám necítí být dobrým němčinářem. Věřím, že „vygůglit“ by to dovedl taky.

    To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Z núdze cnosť – obnovme Československo. Pri referende o nezávislosti Škótska sa používal aj argument o tom, že Škótsko nevstúpilo do EÚ a tak by automaticky bolo vonku. Presne to by muselo platiť aj pre obnovenú ČSR.
   Len neviem, ako by „slovenskí vlastenci“ prehrýzli to, že by sme museli používať českú korunu. 🙂

   To se mi líbí

 18. anonymouse napsal:

  Trend vývoje zájmu o zbraně v Německu:

  [https://www.google.com/trends/explore#q=Waffenschein&geo=DE&cmpt=q&tz=Etc%2FGMT-1] (copy/paste)

  To se mi líbí

 19. blbíš napsal:

  Sedláček = aspoň někdo je buditel v ČSSD, když se snaží „…vzbudit POCIT, že mohou svůj svět kolem sebe TROŠKU měnit pomocí naší strany…“
  Co říkáte, miloučká naděje pro ty po členství v ČSSD dychtící frikulíny a malomoje.

  To se mi líbí

 20. NavajaMM napsal:

  OT: Ozbrojená vzbura občanov proti federálnej vláde USA. Niekoľko farmárskych rodín v Oregone obsadilo vládnu budovu a vyzvalo občanov z ostatných štátov, aby sa k nim pridali.

  http://theconservativetreehouse.com/2016/01/03/full-story-on-whats-going-on-in-oregon-militia-take-over-malheur-national-wildlife-refuge-in-protest-to-hammond-family-persecution/

  Materiál je dlhý, ale v podstate ide o to, že dvaja farmári – otec a syn pred niekoľkými rokmi vypálili burinu na susednom pozemku, ktorý mala obhospodarovať federálna vláda, ale kašlala na to. Oboch súd odsúdil za podpaľačstvo a odsedeli si tresty. Teraz sudca rozhodol, podľa antiteroristického zákona, ktorý dovoľuje zavrieť človeka viackrát za ten istý delikt, že ich trest bol príliš nízky (menej ako rok) a prikázal im vrátiť sa do väzenia na ďalšie 4 roky. Ich susedia a rodiny sa rozhodli, že to tak nenechajú a budú sa proti tyranii brániť hoci zbraňami.

  Pod článkom je slušná odozva v diskusii – 1600 ohlasov z celých USA za 3 dni.

  To se mi líbí

 21. anonymouse napsal:

  Dost dobrý článek – shrnutí:

  http://www.theguardian.com/world/2016/jan/06/tensions-rise-in-germany-over-handling-of-mass-sexual-assaults-in-cologne

  Vypadá to, že v Německu to vře, a asi to nezůstane bez následků (snad i pozitivních, mj.).

  Ten článek je (IMHO) tak dobrý, že by stál za překlad – to však není, hlavně z časových důvodů, v mých silách, tak snad alespoň URL na Google translate:

  http://translate.google.com/translate?js=n&sl=EN&tl=CS&u=http://www.theguardian.com/world/2016/jan/06/tensions-rise-in-germany-over-handling-of-mass-sexual-assaults-in-cologne

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Z toho článku – trochu sklamanie. Nevyzerá to na pozitívne následky. Väčšina článku podrobne zhrňuje to, čo sme o udalostiach už vedeli z iných zdrojov vrátane úvodnej nevšímavosti médií. Jediný pozitívny výsledok by však mohol byť postupný obrat v médiách – proste už sa roztrhlo vrece.
   Sklamal ma hlavne záver, kde sa konštatuje, že polícia fakticky nekonala (otvorene sa píše, že do hlásení z daného dňa policajti písali „počas mojej služby sa nič zvláštneho nestalo…“) a proti nikomu nemá dôkazy, takže zo stovky trestných oznámení nebude pravdepodobne žiadne súdne obvinenie.
   Policajný riaditeľ lakonicky prehlásil, že nemá ľudí do terénu, lebo mu ich bundesvláda poslala do Bavorska naproti migrantom na hranice.

   To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    „Jediný pozitívny výsledok by však mohol byť postupný obrat v médiách – proste už sa roztrhlo vrece.“

    No vždyť. Může docela dobře jít o rozhodující moment. Každopádně ty události 1. přispěly k prozření určité části veřejnosti (jak velké se teprve uvidí) a té prozřelé části poskytly validní těžko napadnutelné argumenty, 2. zmenšily (a to poměrně výrazně) manévrovací (zatloukací) prostor vlády.

    Jestli jde o dostatečný impuls se teprve uvidí, ale každopádně jde o vychýlení z extrému. Kam to povede také není úplně jasné (osobně doufám, že ke zlepšení, nikoliv k extrému opačnému; to ale záleží i na tom, jestli vlády dostanou – konečně – rozum).

    Liked by 1 osoba

 22. anonymouse napsal:

  German capital city Berlin has joined the sad parade of cities touched by migrant sex violence on New Year’s Eve, with hundreds of assaults now reported to police in Cologne and other cities.

  http://www.breitbart.com/london/2016/01/06/berlin-cologne-hamburg-stuttgart-dusseldorf-new-years-migrant-sex-assault-every-major-german-city/

  Although on a smaller scale to the unrestrained and un-policed sex attacks in Cologne, the Berliner Morgenpost has now reported on assaults taking place on the street “in front of the Brandenburg gate”.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.