Bláznivé počasí


Počasí a jeho vylomeniny jsou oblíbeným námětem hovoru v každé roční době – v zimě, zejména kolem Vánoc se téma rozšiřuje ještě o sněhové zprávy. A my, pamětníci, většinou debatu zpestříme ještě vzpomínkou na slavný pokles teplot o silvestrovské noci 1978/9:

http://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/masivni-ochlazeni-na-silvestra-1978-t685.html

Bůhvíproč se nám snad každá zima zdá úplně mimořádná . ale je to opravdu tak?

Počasí si z nás (a asi hlavně z pranostik a předpovídání) totiž zcela nezakrytě dělá legraci. Většinou v posledních listopadových dnech usoudí, že by nás mělo připravit na nadcházející zimu. A tak více, či méně nasněží. Shodou okolností tu mám tři fotky z 29. listopadu.

Takhle to vypadalo v roce 2005:

obr.1

O tři roky později to počasí vzalo důkladněji – až se kachnám na rybníčku pořádně zmenšil životní prostor.

obr.2

 

A za další dva roky 29.listopadu 2010 byla docela slušná sněhová nadílka

 

obr.3

A dokonce pár dní vydržela, takže malí pejsci měli při procházkách trochu potíže…

obr.4

 

Ale většinou po tomhle upozornění počasí usoudí, že by mělo zas trochu zatopit a protože není žádný troškař, dopadne to tak, že rozkvetou sakury – tahle je z 8. prosince 2007

obr.5

A tahle je focená dva dny před Štědrým dnem 2006

 

obr.6

A na Silvestra 2006 vypuklo jaro!

 

obr.7

 

V roce 2001 ovšem počasí své zimní povinnosti bralo vážně a 30.prosince se rozhodlo pořádně nasněžit!

obr.8

No a jak to dopadne letos? Rosničkové  straší, ale ne moc – jen známá katastrofistka Dagmar Honsová prorokuje něco na způsob konce světa:

http://pocasi.blesk.cz/clanek/zpravy-pocasi/364341/cesko-sevre-mraz-teploty-spadnou-az-o-neuveritelnych-31-c – abych pravdu řekla, moc těm jejím předpovědím nevěřím. No, uvidíme – až půjde tenhle článeček na plochu, bude půlnoc z druhého na třetího ledna a už to s tím počasím bude jasné.

K-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

49 reakcí na Bláznivé počasí

 1. vonrammstein napsal:

  Bude nezvykle teplo, praví věštírna. Musím říct, že mi to vyhovuje. Na Vysočinu jsem se odstěhoval v létě 2005 a hned tu moji první zimu na venku napadly poctivý dva metry sněhu. Hodinu jsem hledal auto a dva dny si hrablem a lopatou prohazoval tunel k silnici, což bylo nějakých 30 metrů. Fakt už nechci.
  Naučil jsem se tam zimu nenávidět. Do práce jsem tam jezdil vždycky autem a když začalo padat to bílý studený svinstvo, vždycky to znamenalo velký problémy.
  Na Ladových obrázcích to vypadá pěkně a idylicky a u toho bych zůstal.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   +1

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně.

   Pamatuji z Orlických hor zimy, kdy jsme auto raději nechávali u silnice – k domu to bylo lesem ještě kilometr po polní cestě. Případně jsme to nestihli a auto bylo celou zimu blokované u domu. Chodit se dalo jen na běžkách nebo sněžnicích. Na zimu jsme měli sněžný skůtr a několik let půjčenou malou rolbu na bázi „multikáry“. Kolikrát jsme ráno vylezli k silnici a auto prostě nenašli – ne že by ho někdo ukradl, ale protože tam byla jednolitá bílá pláň a jestli je zaparkované na jednom místě nebo druhém nebo třetím, to si nikdo nepamatoval, museli jsme použít dlouhý drát a hledat ho jak člověka v lavině. A pak několik dní kopat a odhazovat sníh, abychom se dostali k silnici, kde mezitím pluhy udělaly 2-3 m hluboké koryto až k asfaltu. To bylo něco ! U domu jsme neustále kopali také, protože jsme museli nosit dřevo na topení, pokácené, pořezané, natahané, naštípané v létě a na podzim. A vodu od studny a na mytí z potoka.

   Ještě teď, když vidím Ladovy zimní obrázky, začnou mě od lopaty bolet ruce. Člověk se naučí to bílé svinstvo z duše nenávidět. Zima v horách je hrozná, trvale tam bydlet je jen pro silné nátury. Když pak za vámi přijede návštěva z města a začne blábolit, jak je to všechno strašně krásné a romantické, máte chuť ty blby praštit do hlavy něčím hodně tvrdým, případně ostrým. Zlatý panelák s ústředním topením, teplou vodou – to zní jak představa ráje, Havel ať jde do prdele s jeho „králíkárnama“.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Je to tak. S tím autem jsem to viděl prvně v životě. Byl jsem zvyklej z dětství z hor, že auta sice pod sněhem zmizej, ale prozradí je kopečky. Pak už jenom najít to svoje. Než se to povede, částečně odházíte pár cizích aut. Když nesedí barva nebo tvar, zkusíte další. Jenže tady žádnej kopeček nebyl. Jenom bílá rovina. Parkoval jsem tam úplně sám, byla to moje soukromá cesta, ale stejně-protože jsem to zapíchnul pokaždý někde trochu jinde, podle nálady a okolností, podle toho, jestli jsem z auta něco vykládal a parkoval co nejblíž u dveří nebo nevykládal a parkoval na širším místě-mi to fakt trvalo hodinu.
    To nemluvím o tom, že když jsem se konečně k tý „hlavní“ silnici prohrabal, skoro vždycky tam jak na potvoru projel pluh a vyrobil mi na tom výjezdu metrovou sněhovou hradbu, kterou jsem musel proházet taky.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Jo, návrat k venkovskému idylickému životu… 😀

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jj., bezkopečková auta, naprostá rovina. Člověk by řekl, že to není možné, nepamatovat si, kde to je postavené, ale je to přesně jak píšete. Jednou se zastaví o kousek jinde kvůli vykládání věcí, podruhé protože jsou blbě vyjeté koleje v cestě nebo je tam bahno nebo kupa starého sněhu, … Dva metry sněhu tam nebylo nic zvláštního, někdy nasněžily i tři – než to pak zase slehlo.

     Prostě horská idylka. Když někdo – nebo technika – neustále topí, stará se o zásoby, pořád odhazuje sníh … tak je tam vážně krásně. Jinak člověk ocení ústřední topení v paneláku a obchoďák přes ulici. I ten posolený hnědý marast na ulicích ve městě, co vznikne ze sněhu, vypadá náhle docela sympaticky.

     V rodinném domku je metlou uklízení sněhu z chodníku, i když je za to odpovědná obec, stejně se to musí dělat, protože obec na to kašle. Ale zlatá zima – neroste tráva ! To u mě vyvažuje všechny nedostatky.

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Kchodle, když je člověk zdravý, hovno zle.
      Poházím, vyprostím auta…dneska už mám frézu, jenže i tak vzniká problém, kam s tím sněhem?
      Udělám všemožné hromady na kraji silnice, kde parkujeme, něco natřískám k sousedům do nějaké firmy, něco musím pěkně na zahradu-a to je tak 20 m od silnice a ještě kus pořádně s kopce…a dvůr vyházet.
      Když nebyla fréza, dvůr jsem házel jen cestičky do skladů a auta měla speciální couvací chlívky u silnice.
      A pak…pěkně domů, do tepla, dát si groček….
      Jak je člověk nemocný, tak to pak stojí za „vyliž si prdel“, to může jen čumět s okna.
      Vo tom to je, vo zdraví.
      Klidně budu bydlet v poslední chatě v horském lese, kam v zimě není možné ani jet, ani jít, jen když budu zdravý!
      A znám taková místa, kam nejde jet ještě v dubnu ani mým gazíkem!

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Přesně tak, moje řeč.
       Proto má větši cenu – alespoň pro mě – jít si zaplavat, posedět u ohně, jezdit na kole, lyžích, … a tak dále. Než honit kariéru, prachy, slávu, moc, … hlavní je zdraví. Nakonec i to házení sněhu, topení, kácení stromů, štípání, … prostě všechna ta dřina s tím spojená, je vlastně zábava a má to smysl. Jen s tím sekáním trávy mě neukecáte, to je čirá odpornost.
       🙂

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Zvykl jsem si i na to….
       Kdyby mě někdo před ….no, ještě snad před 15 lety řekl, že se budu s chutí vrtat v hlíně a sázet růže a vaigelie a tulipány a dělat skalku, asi bych se smíchy posral.
       Teda né že by mě sekání trávy nějak bavilo, to ne….jmenovitě u těch krajů, kam se nedostane sekajda je to opruz, ale s překvapením jsem si všiml, že mi přestává vadit i to.

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Ale ještě takhle…
       Také jsem čas od času něco zasadil, jenže to jsem vykopal díru, zasadil a zadupal a pryč.
       Dneska vykopu díru, vytrhám všechny drny, 10x to proklepu, a pak teprve sázím.
       A kde jaký plevel trhám pryč.
       A to se vyplatí, protože asi před 20 lety jsem nevozil z lesa mraky borůvčí, lajdácky připravil místa zasazení, a dodnes mi mezi tím roste pýr, kterého je nemožné se zbavit.

       To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       … jenže, Kchodle, všechno je relativní …
       Když není PRÁCE, stojí to taky za vyliž, dokonce stačí, když nedostanete zaplaceno za řádně odvedenou práci (nebudu to rozepisovat, konečně jste o tom také sám kdysi něco napsal, žejo?) !
       Vidím to kolem sebe, to pak NE „… má větší cenu (a věřte, že ani pro Vás by nemělo), jít si zaplavat, posedět u ohně, jezdit na kole, lyžích, … a tak dále…“. Jak by někteří rádi “ … honili kariéru, prachy, slávu, moc …“ … on ten Váš postoj se odvíjí zřejmě od Vaší skutečné životní situace (která jiným třeba není prostě dána) a úhlu pohledu … u jiného to však nemusí platit, i když to zdraví mu slouží!!!
       P.S.
       při vší úctě, neškodilo by se nad tím někdy trochu zamyslet při hodnocení světa kolem sebe

       To se mi líbí

  • M-T napsal:

   Když ona ta zima do našich končin patří, tak ji mějme i rádi. Jako malí jsme sníh milovali a já ho přeji zase současným dětem. Většinu roku nejsou skoro venku vidět (to výstižně vyjádřil pan Karol Polák – „generace skloněných hlav“ – děkuji panu Peterovi za odkaz), ale jak napadne sníh, je jich najednou kolem všude plno, dokážou využít každé místečko k zimním radovánkám a tváře jim jen hoří. Příroda je aspoň na pár dní „nevěstově“ bílá a odpočine si, potřebuje to, vždyť jí dáváme co proto.
   Ještě k tomu velkému teplotnímu „skoku“ 31.12.1978 / 1.1.1979. Při západu slunce bylo až neskutečně rudo na východě, upozorňovala jsem na to děti, byli jsme na procházce jen ve svetrech, protože bylo +16 st.C. Krásný podvečer. Na silvestrovské zábavy chodili lidé také jen nalehko, důvěřivci. My ne 🙂 , šli jsme brzy spát. Maminka zatelefonovala, ať přijedeme pomoci s domácí zabíjačkou, že pašík nějak nemůže na zadní nohu … vše mají připraveno. Jenže to ráno! Doma bylo nějak chladněji, já koukala na venkovní teploměr a tvrdila jsem manželovi, že tam jaksi nemáme tu rtuť. Byla tam! A hodně dole! Mohla bych dlouze popisovat, jak nám přimrzaly ruce na kliky a hrnce, jak chlapi venku dupali a dožadovali se vřelého čaje se slivovicí a že se venku nakonec udělala jen ta nejhrubší práce a muselo se dovnitř. Potvrzuji, že když se zabije domácí pěkně vykrmená husa, je mastná pusa, ruce a klika u dveří, když se zabije takový 200 kg pašík, je mastné všechno. Bejvávalo. Dopadlo to ale nakonec dobře. I škodovka večer při mínus 26 stupních (!) chytla a jelo se domů.

   To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  hmm :

  ale ta spousta zhábavy.
  Ju ještě hledám prezentaci typicky česku – přesně dle Vaší zkušenosti…. i když je trochu starší….

  To se mi líbí

 3. oh napsal:

  Ten slavný silvestrovský pokles teploty mám ve vzpomínkách zapsaný nesmazatelným písmem. Ovšem ne jenom kvůli počasí, ale také proto, že si naše bloková trafačka právě tuto noc vybrala ke svému odchodu do měděného nebe. Zrovna náš kousek Prahy byl ještě natolik vesnicí, aby neměl zavedený plyn a můj pokrokový táta ústřední topení v baráku přebudoval z uhlí na naftový kotel. Ten ovšem kromě řady výhod, týkajících se manipulace s uhlím, měl jednu zásadní nevýhodu. Jeho čerpadlo a automatika hořáku bez elektřiny odmítaly pracovat a tak jsme získali jedinečnou příležitost strávit krásných osm dnů zimním tábořením – včetně vaření na přenosném propabutanovém vařiči a skladování zásob v přírodní chladničce za oknem – aniž bychom přitom museli vytáhnout paty z domu.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Já v té době dálkově študovala a dostala jsem těsně po tom „zamrznutí“ telegram ze studijního oddělení, ře se tam mám dostavit dne x a hodiny y. No tak jsem vyrazila z Mostu do Prahy – sešli jsme se tam všichni z celé republiky. Načež dorazila dáma ze studijního a oznámila nám, že vzhledem k mrazům se plánovaná konzultace (měla být asi za týden) nekoná. A to bylo všechno, takže nás zas rozpustila a mohli jsme jet domů. Prostě studijní oddělení v nejlepší formě! A jak jsem tím vlakem jela a koukala z okýnka, tak na (nevím kterém) nádraží jsme chvíli stáli a já pozorovala jakousi nádražačku, které tam zamrzl trabant. A paní se ho pokoušela rozmrazit. Jenžře horká voda byla na jednom konci peronu a trabant na druhém. A tak paní popadla kýbl, natočila horkou vodu, přeběhla nástupiště a šplouchla to na trabant. A pádila pro další horkou vodu. Jenže než s ní doběhla zpátkyx, tak ta první várka na trabantu zamrzla. Paní přidala další šplouch a znovu běžela pro horkou vodu. Než jsme odtamtud odjeli, trabant se zcela zjevně měnil v ledovou sochu.
   A ještě jedna zkušernosst z toho Silvestra: měla jsem na balkoně litrovku bílého vína. Ráno jsem ji tam sice našla, ale sklo bylo rozpraskané na maličké kousky. A protože jsem holka šetrná, tak jsem to sklo oloupala – bylo to jako když loupete vajíčko na tvrdo. Zůstal mi vinný rampouch ve tvaru lahve. Dala jsem ho do nějaké mísy a nechala roztát – že třeba se to ještě dá…no, nedalo se. Ani do vaření. Něco tak hnusného se najde málokdy. Prostě mraženíé víno nebrat! 😀

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Tehdy, v tom zmrzlém Silvestru jsem byl vedoucím výroby velkého stavebního podniku. Protože se pro zimu nedalo pořádně pracovat, bylo nám nabídnuto snížení plánu, uhrazení škod a ještě nějaké kompenzace. Jen jsme museli prokázat ty škody. U prasklých bloků motoru to bylo jasné. Ale na konci ledna se ukázalo, že jsme neudělali méně práce než jiné roky. Udělali jsme stejně málo. Venku se toho v lednu nedá nikdy mnoho udělat a beztak se půl ledna, jako vždy, pracovalo na již vyfakturovaných pracích. Moc jsme litovali, ale nedalo se nic dělat. Velkorysou nabídku jsme nemohli využít.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     To přijde líto… 😀

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Líto to opravdu přišlo. Hlavně když jsem byl u ředitele. Ale ani on nakonec nic nevymyslel.

      To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     … já dělal zase v podniku, strejdo, kde se poroučelo větru, dešti = takže nějaké mrazy samozřejmě neexistovaly!!! To byste teprve valil voka, jak cihla v maltovém loži držela na prvou a bez poklepání 🙂 … no a když jsem se ohradil, jestli jsou jako normální v tom mrazu zdít, tak se někde od lešení ozvalo opovržlivé …“ inženýre, víte vy vůbec, co je hydratační teplo!!! … a bylo vymalováno … jó, to byly časy … ale zase musím přiznat, že ještě dnes chodím kolem té zdi, která už přečkala leccos a dosud nemá ani trhlinku … jó hydratační teplo, soudruzi, je hydratační teplo … né jako dneska, samá chemie, výztužné síťoviny, silikony a já nevím, co ještě !!!

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    K tomu mraženému vínu, hmm, pro změnu – četla jsem a zatím nevyzkoušela – citrony bio – dát zmrazit komplet a pak dle potřeby možno nastrouhat na a do kdečeho. 🙂 když na citrony mám lepší vynález – když jsou slevněné – nakoupím, odšťavním a dám do takových těch pytlíčků na ledové kostky. Jaksi se to uzavíra samo – nevyteče – dám zmrazit a pak jeb odstřihuji potřebný počet kuliček. Sice ze začátku trochu práce, ale pak je to báječbá pohoda a navíc – vždycky po ruce, když je potřeba a vařící čaj báječně na pitelno ochladí

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Přiznám se, že ten problém s Trabantem nechápu. Já míval také tenhle bakeliťák, a ani -25 s ním nehnulo. Sice vnitřní teplota jen o deset stupňů vyšší, ale startoval v pohodě, jel v pohodě. Ostatní stáli jen já jsem jel.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Já jsem pěšák, tak zkušenosti nemám – jen jsem to tehdy viděla… 🙂

     To se mi líbí

    • oh napsal:

     Pane Bavore, řekl bych, že ta paní asi původně měla jen přimrzlé dveře. A proto ani nemohla nastartovat a jet, když se nedokázala dostat dovnitř.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Výhoda i nevýhoda Tráboše byla v jeho venkovním zámku. Sice snadno zamrzal, ale dal se otevřít pomocí zapalovače. A dveře jako takové případně obyč.rozmrazovačem na sklo.

      To se mi líbí

   • danaver napsal:

    Zrovna jsem stáhla zásoby pití z balkonu – minerálky zamrzly, kofola nikoli?! obsahuje víc alkoholu než víno? 🙂

    To se mi líbí

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Pokud bychom byli v zimě delší dobu bez elektřiny, tak pokud hlavně ve městech jsme bez topení. Potom je k nezaplacení mít velmi kvalitní spací pytel. Nedávno o tom mluvil pan Cílek. Pokud by vznikla nějaká mimořádná událost a lidé museli utíkat ze svých domovů, drtivá většina lidí nemá vůbec:
  Kvalitní spací pytel
  Dobré boty
  Oblečení, ve které jsou schopni vydržet delší dobu ve venkovních podmínkách (GORE-TEX)
  Pořádný batoh, do kterého by mohli dát věci nezbytné na cestu.
  Hlavně že máme nejmodernější elektronické vymoženosti, to by nám tak pomohlo.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   My doma všechny tyhle věci máme. Ale většině lidí by to stejně mnoho nepomohlo, i kdyby to měli, protože tábořit neumí, natož pak v zimě.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … a hlavně to najít, kchodle, v tom spěchu (aspoň u nás) = naprosto nemožné 😀

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     U nás to je stejné …

     Svoje tábornické vybavení, bágl, spacák, stan, celty, kotlík, sekyrku, polní lopatku, pilu, kanystr s vodou, konzervy, … to vozím pořád v autě. Nějak zázračně se mi tam všechny ty věci hromadí.

     To se mi líbí

  • danaver napsal:

   Utíkat se proto musí v létě, to dá přece rozum, a správným směrem, to jste se v tom světě ještě nic nenaučil, :-))

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … o utíkání, aspoň jak já to vidím, většinou nerozhoduje ten utíkající, bohužel, danoverko!, bohužel. A o správném směru, už vůbec NE!!!

    To se mi líbí

 5. danaver napsal:

  Sněhu je čím dál tím míň, o tom není sporu. Když jsem byla malá, tak bylo sněhu tak moc, že jsme na zahradě postavili iglú, a vlezla jsem se do něj celá. Když jsme ho stavěli našim dcerám, už nikdy nebylo tolik sněhu abych se do iglú vešla. 🙂

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   U mé tety jsme si ve sněhu kutaly ( jako děti ) tunely. Dnes to dělají politici a ani k tomu sníh nepotřebují.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Možná to není množstvím sněhu 🙂

   To se mi líbí

   • danaver napsal:

    Může být. Říkala jsem si posledně, když jsem tam už ani hlavu nestrčila, jestli to nebude tím jak se člověk časem naplňuje informacema 😀

    To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Jo, na ten Silvestr si pamatuji. Přijali jsme pozvání k manželčiným známým a rozvrhli jsme si jízdu autem. Samozřejmě demokraticky, já tam, drahá polovička zpět. K autu nad ránem lezla po čtyřech i má žena, taková to byla hnusná ledůvka. A hrdě musím říct, že přivezla auto neporušené, ač měla řidičák teprve pár dní. Možná je to tím, že jsem byl jemně kántry a do řízení jsem jí nekecal.
  Krásné fotky jako vždy, autorka umí. Na fotkách je zima pěkná, ale když člověk má vylézt do toho bílého sajrajtu …….

  To se mi líbí

 7. kchodl napsal:

  O zimě jsem už psal nahoře, takže přihodím jen vánoční/silvestrovskou vzpomínku ohledně počasí.

  Silvestra 1978 jsem strávil v blízkém městysu a na 1. ledna jezdil na bruslích po celém městě, všechno bylo ráno potažené několika centimetry hladkého ledu. To bylo parádní. A následované snad dvěma měsíci zimních, uhelných a mimořádných prázdnin. Dnes, když to samé děláme na kolečkových bruslích – bohužel nenásledují ty prázdniny – si na to pokaždé vzpomenu.

  Na teplé vánoce a Silvestra 2006 má nejlepší vzpomínky můj kolega z firmy. Tenkrát jim totiž dodělávali barák, a tak odjeli na Vánoce až do Nového roku pod stan na „zimní vandr“, který se ukázal poněkud jarním. Prý na to dodnes vzpomínají, jak měli vánoční strom přímo v lese. Pro jejich děti to byly nejlepší vánoce vůbec.

  Několikrát jsem byl o vánocích na jižní polokouli, o trampotách se sehnáním stromečku – jak jsem místo něj koupil jakési „čínské koště“ – jak to nazvala moje drahá – a pobíhal kolem s borovicovou vůní ve spreji, jsem už psal. Vánoční svátky a Silvestr na pláži jsou prima, stokrát lepší než celé dny topit a házet sníh, to je jisté.

  Nejlepší vánoční oblečení pro mě jsou plavky, ne péřová horolezecká kombinéza nebo podvlíkačky, oteplovačky a vaťák, boty sněhule, rukavice a samozřejmě, sněžná lopata. Nejlepší „zimní“ sport je pro mě plavání a surfování v příboji, případně plážový volejbal. Anebo lyžování, ale z dobrého hotelu s bazénem a tak dále – tam se zima a sníh jeví snesitelně. Chamonix nebo rakouské Alpy, to je skoro levnější než Špindl – v poměru cena/výkon zcela určitě.

  Fotky jsou jako obvykle krásné. Zima je fotogenická, hlavně když to vyfotí a přinese někdo jiný – u hořícího krbu se to prohlíží nejlépe, silný čaj s rumem k tomu.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Jo, to se táta vždycky napůl smál, napůl zlobil, když v lednu z týví smrtelně vážně vysvětlovali, že sliničáře překvapil mráz a proto byla půlka republiky nesjízdná. Táta vždycky vykřikoval, kdy by teda mělo mrznout, když ne v lednu? 😀
   A jinak konstatuju, že „katastrofické Dagmar“ to její prorokování konce světa letos opět nevyšlo… 😉

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    To mi připomíná jednu titulní stránku ze starýho Dikobrazu. Před řadou sněžných pluhů zapadaných sněhem – sníh stále padá – zpovídá redaktorka jakéhosi soudruha od silničářů. A známá bublina od jeho úst obsahuje nesmírně pravdivé tvrzení: „Ještě včera jsme na zimu byli připravení.“ 🙂

    To se mi líbí

 8. K-k. napsal:

  OT: asi jsem už vážně pamětník: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/grafika-komu-patri-domy-na-vaclavskem-namesti/r~8ff8b1f087e811e5b286002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=A&utm_term=position-0 – zažila jsem časy, kdy Dům potravin bylo pravdu dům potravin, kdy na Václaváku byl mlíčňák a rybárna pro rychlé občerstvení za lidové ceny – a to nemluvím o Koruně! Kdy tam v kině Čas promítali nonstop krátké filmy- myslím, že vsrupenka stála tři koruny… Kdy tam byla prodejna potřeb pro šachisty,kterou jsem vždycky se zájmem okukovala – a vůbec tam byla spousta normálních prodejen za normální ceny…neuvěřitelné!

  To se mi líbí

 9. Jos napsal:

  Počasí se chová nevyzpytatelně v létě, viz horoucí léto 2015, anebo zmíněný Silvestr v zimě 1978.Vzpomínám si, jak ten Silvestr nadělal průšvihy hned dvakrát. Poprvé na Silvestra, kdy všechno zamrzlo a podruhé, ještě horší při oblevě, kdy roztála voda namrzlá na elektrických zařízeních a pamatuji si, že lehaly i eskalátory v pražském metru.
  Jenže kromě bláznivého troposférického počasí, jak ho známe všichni, existuje ještě cosi, co se nazývá space weather neboli kosmické počasí. To je ovlivněno převážně projevy a změnami sluneční aktivity jako jsou výrony koronální hmoty (CME events), sluneční erupce a změny sluneční radiace v průběhu 11-letého slunečního cyklu a pod.. Projevy sluneční aktivity můžeme na zemi pozorovat na př. jako geomagnetické bouře, polární záře atd. Space weather ovlivňuje na př. životnost satelitů na oběžné dráze, přesnost GNSS a další kosmické technologie. A na př. geomagnetické bouře jsou schopné poškozovat na zemi rozvodné sítě, ropovody a další zařízení.
  Jenže i tohle kosmické počasí se začalo projevovat jako bláznivé. Poslední 24.cyklus sluneční aktivity se podstatně liší od všech cyklů jak byly pozorovány zvláště ve druhé polovině 20..století. Dlouhou dobu to vypadalo jako když sluneční aktivitu někdo vypnul.Sluneční aktivita v průběhu 24.cyklu zůstal neočekávaně nízká a v rozporu se všemi předpověďmi. Dlouho to vypadalo, že snad 24. cyklus slun. aktivity ani nezačne. Někteří dokonce začali tvrdit, že začalo něco podobného jako Maunderovo minimum na přelomu 17 a 18 století, kdy sluneční aktivita vymizela skoro na století. Ale ve skutečnosti tomu zatím nikdo nerozumí. Řídící vliv Slunce jako zdroje energie pro klima na Zemi je jasný. Vliv změn sluneční aktivity na klima je předmětem vědeckých diskusí. Ale je jasné, že vedle bláznivého počasí na Zemi se zbláznilo i kosmické počasí.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   tohle nemám rád, Josi!!!
   Protože se bojím o Slunce, o Zemi, o vesmír … o nás … je to na mě prostě moc … vím o čem já zákon o zachování energie … dyť i mně ubývá energie a co teprve Sluníčku !!! … brrrr, až mě z toho začalo zábst = jdu přiložit do kotle a doufat, že v tom mrazu a pošmurnu Sluníčko nějak spolu s námi, vlastně my s ním, přežijeme.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.