Stát


Bývá mi vyčítáno, že jsem příznivcem státu, tedy étatista. Ano, přiznám se že jsem. Považuji totiž stát za to nejlepší, kam vývoj společnosti mohl dospět. Tedy pokud si jako stát představíme určité území, které si obyvatelé toho státu uhájili po staletí před útočníky z jiných států.

Z historie víme, že státy vznikaly zhruba dvěma způsoby. Zhruba, protože by se určitě našel někdo, kdo by chtěl argumentovat dalšími možnostmi, ale ty v podstatě vycházejí z mnou uváděných způsobů.

První cestou vzniku státu je více méně dobrovolné sdružování Obcí do větších celků vedených územními vládci, kteří se opět stejným způsobem sdružovaly do celku velkého.  Základem byla kmenová a jazyková totožnost či alespoň úzká příbuznost. To je třeba případ Zemí Koruny České. Tento státní útvar přežil v takřka  stejných hranicích již více než tisíc let a věřme, že tomu bude i nadále.

Opačnou cestou byly dobyvačné výboje silnějších vůči slabším, případně kalkulovaná sňatková politika, občas i obé. Státy vzniklé tímto způsobem měly v sobě vždy ukryty destabilizační prvek, protože naopak nespojují občany podobného původu, často ani jazyka a náboženství. Tak se rozpadlo Rakousko-Uhersko, tak byli vyhnáni Turci a tak se otřásá Španělsko.

Stát byl vytvořen dobrovolně k tomu, aby zajišťoval takové potřeby svých občanů, na které oni sami nemohou jednotlivě dosáhnout. Často se diskutuje o tom, zda máme mít stát silný nebo slabý. Já si myslím, že hlavně efektivní. Je rolí státu chránit své občany jak vůči nebezpečí vnějšímu, tak i vnitřnímu. O vnějším nebezpečí netřeba vést debaty. Ale co je to vnitřní nebezpečí? Jsou to samozřejmě různí zlodějíčci a lupiči všech formátů, podvodníčci i defraudanti, násilníci a podobná sebranka. Ale jsou to i teroristé s údajně bohulibými úmysly. Různí aktivisté, neziskoví organizátoři i individuální stěžovatelé, kteří pouze za účelem buď svého soukromí nebo prostě jen pod vlivem magořících teorií škodí všem, což vydávají za obecné dobré.

Samozřejmou úlohou státu je i podporovat rozum a zdravé myšlení jednotlivce zejména tím, že jej nebude svazovat množstvím nesmyslných vyhlášek, nařízení či přímo zákonů.  Je přece mou vlastní volbou, zda si chci koupit jablko o průměru menším než pět centimetrů, zda se mi líbí okurka různě zakřivená a zda Pomazánkové máslo chápu tak, jak je vyrobeno a ne jak si někdo úředně myslí. Ale naopak je povinností státu postarat se o své nemocné či postižené občany stejně tak jako o občany přestárlé a osamocené.  Je povinností státu postarat se o možnosti komunikace mezi ostatními a to i v případě, že se najde jeden individualista, který by tomu chtěl bránit. To neznamená, že by se jeho názor neměl vyslechnout, ale není-li jeho odpor důvodný (což klidně může být), tak jej prostě v zájmu ostatních zamítnout. Známe z historie mnoho případů, kdy tvrdošíjný odpor znamenal pro ostatní občany pouze poškození dalšího rozvoje. Jako příklad bych chtěl připomenout historii Jihozápadní dráhy na území Prácheňska. Když se totiž budovala trasa Budějovice – Plzeň, postavili se Horažďovičtí povozníci proti a trasa byla odvedena mimo město. Dodnes na to Horažďovice doplácejí odsunutím na vedlejší kolej. Když se pak budovala odbočka na Domažlice, postavili se proti plánované trase sedláci ve Volenicích, naopak se probudili Horažďovičtí. A tak místo odbočení v Katovicích právě na Volenice, vede trasa přes probuzené Horažďovice.

Takže stát by měl být silný v případech podobných tomu Prácheňskému a slabý v případě zakřivení okurek.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

41 reakcí na Stát

 1. tata napsal:

  Stát
  Velice složité téma je plno teorií a pohledů.
  Jedno je podle mě jasné stát v dnešní době už musí být,muže exzistovat něco malého nevím jak to nazvat ale vždy zavislé že kolem něj exzistují staty,ta struktura je bezdpodminečně nutná.

  TY silní jedinci kteří tvrdí jak je stát nepotřebný ,jak je brzdí a omezuje,jak platí nehorázné daně že stát je nepotřebný nebo jen v omezené podobě by zahy zjistili jak se mylí…..při zhrocení této struktury by nastal naprosty kolaps,anarchie.

  Staty jako takové už jsou bezpodminečně nutné otázka je spíše jak a kdo ty státy vede,jaké zřizení……..zatím stěch znamích se ukázalo že trpí hodně nedostatky a zde je to také hodně uhel pohledu co mi osobně preferujem ,myšleno jak by měl fungovat stát a vtom je ten zasadní problém.
  ABY valná čast společnosti se domluvila a to je skorem nemožné……….je to co svět exzistuje rozděl a panuj………..

  Otázka vubec nestojí jestli silný nebo slabí stát……….ale kdo ho vede……..jeden krasný přiklad je ted nedavno myslím že včera reakce KALOUSE na vyhlidky a hospodaření statu…….určitě jste to zaznamenali———volně nastíněno STÁT JEHO DOPAD HOSPODAŘENÍ jen okrajově zaleží na vladě ale současný dobrý vysledek je hlavně zasluhou okolí.

  Nebudu to rozepisovat,defakto tím ve zkratce je řečeno vše……….stát bude takový čim min tam schvalíme,dosadime takové manipulátory a škudce.Problém je že ted tam jsou jen VELKÝ ŠKUDCI v čele s KALOUSEM a o poznání menší.Dokavad ty poctiví a schopní neřeknou dost a nepujdou do politiky nic se nezmění…….JENŽE to nemužou lopaty jako já,to musí byt velice chytří a schopní a poctiví………bohužel nejsem si jist že by tam vydrželi mezi vlky spíš né a proto to je takové.

  To se mi líbí

 2. Strejda Olin napsal:

  Veškerá půda ohraničená státní hranicí ČR (78 866 km2) a přírodní zdroje nacházející se na ní i pod ní (voda, pole, louky, lesy, lomy, uhlí a jiné nerostné suroviny) by měly být majetkem státu (národním majetkem), který by ji jen pronajímal. Včetně stavebních parcel a komunikací.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale to by byl návrat k feudalismu😁. Vždyť pouze panovník vládl půdou a přiděloval ji jako léno, které po vymření rodu lenníka připadlo zpět panovníkovi.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Jo, ještě se mi dostala pod ruku jedna informace. Ti dříve narození si možná pamatují.
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/americane-obetovali-269-lidi-letu-kal-007

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ve skutečnosti to bylo mnohem barvitější, nebyl sestřelen jen KAL007, ale i řada dalších letadel. Proběhla tam velká letecká bitva mezi Sovětskou PVO a Amíky, trvající řadu hodin, které se účastnily dohromady desítky letadel. V moři se našly trosky několika výzvědných RC135, další krycí B747 bez cestujících, vystřelovací sedačka z tehdy nové F-15, titanové křídlo a elektronika z SR-71. A to našli až civilisti, Frantíci a Japonci, několik let potom – bezprostředně po těch událostech tam lovila trosky námořnictva všech zůčastněných stran včetně japonského. Je o tom několik knih.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Je zajímavé, že se o tom nemluvilo. Jestli amík nějak narušil vzd. prostor nad CCCP, tak se dost divím, že se tak velká akce nerozmazala v mediích.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Média demokratického Západu měla moc práce s rozmazáváním toho, jak ruský bolševik zákeřně a bezdůvodně sestřelil neozbrojené civilní letadlo.
     A tehdejší socialistická média přeci vždycky lhala, to vám řekne nejen KáDéčko, ale dokonce i každý teatrolog.

     To se mi líbí

  • oh napsal:

   „Turecko má právo bránit svůj vzdušný prostor!“ znělo před nedávnou dobou z Bílého baráku. Jak to vypadá, Turecko má poněkud zmatenou představu o tom, kam až jeho vzdušný prostor sahá. Možná by Turci ty mapy z dob Sulejmana I. opravdu raději už měli dát do muzea.
   http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/napeti-v-egejskem-mori-recko-zrusilo-turecke-omezeni-letu/

   To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Pane Bavore, dvě malé poznámky, k vašemu zamyšlení:
  1. Já bych se toho nebál: „Stát je organizace násilí (nebo: organizované násilí), v němž jedna třída vnucuje svou vůli třídám ostatním“. VUML byl k smíchu, já vím. Ale občas bylo možno z klasiků vybrat i cosi moudrého.
  2. S tou železnicí vlastně nevím, zda to dopadlo dobře nebo špatně. Jak pro koho. Vést ta tať z Kátouc přes Volenice, asi by tam nestála chalupa mých prarodičů (postavená cca 1930), myslím, že by byla přímo na trase. A život mých rodičů by se byl býval možná odvíjel úplně jinudy. A tak jsem stále na vahách co vlastně platí? Zda tím jediným bohem, řídícím naše kroky, je zcela nevyzpytatelná náhoda, či zda je náhoda jen zatím námi nerozpoznaná zákonitost… :-).
  Volím první z těch dvou variant. Příliš mnoho proměnných na nějaký výpočet.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Stát je možná organizace násilná, přesto nevyhnutelná.
   A co se týká toho vývoje kdyby, byli by tu jiní a třeba lepší. Jenže život je takový, jaký je.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zamyšlení také profíka ta otázečka zní – > Wer ist es?
   XXXX její slova jednoznačně vítá. „Projev Angely Merkelové je projevem velkého státníka velké a silné země. Palacký se spletl, když psal do Frankfurtu, že nechceme být Němci. Cítím se být totiž vice jak trochu Němec.“
   Tož otázečka pro našeho profíka.
   Který cizí profík je tím sympatizantem s SHF; neboli nyní se bude již jen snažit vyjednat mimo jiné, také znovu uznání Mnichovské smlouvy.

   To se mi líbí

 5. peter. napsal:

  ČR a SR sú dnes dva bezvýznamné štátiky,do ktorých si panstvo na západe môže utrieť zadok kedy sa mu zachce.A neustále sa k nám správa tak,akoby očakával od nás permanentné vďakyvzdávanie za to,že nám dovolil aby sme mu umožnili vyrabovanie nášho národného majetku a bohatstva.Predsa len,tá ČSSR so ZSSR za chrbtom,požívala väčšiu vážnosť a autoritu
  vo svete.Myslím,že snahy našich politikov by mali viesť k znovuzjednoteniu.Inak nás rozoberú ako zlacnené banány v akcii.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Souhlas. Bohužel o rozdělení republiky se nerozhodovalo u nás. Politici jen dostali za úkol v zemi utvořit tu správnou atmosféru. Úkol splnili, republika se rozdělila.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Peter, nemyslím si, že by to bylo dobré. Takto to funguje lépe. Je to jako s rodinou. Nemusí bydlet v jednom domě, ale je důležité držet při sobě. Bohužel jednota nefunguje ani u V4. Společně bychom nebyli tak bezvýznamně slabí (cca 65 milionů lidí, Německo 81). Češi, Slováci, Poláci a Maďaři jsou vzdělané, kvalifikované národy, jsme si kulturně blízcí, jejich průmysl a zemědělství by mohly mít váhu. Chtělo by to jen víc vzájemnosti, sebevědomí, spolupráce a méně připosranosti a lokajství.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jenže Kiska, Sobotka, Tusk, to jsou velcí připosránci. Na to asi Orbán, Fico a Zeman stačit nebudou. A Poláci jsou nestabilní.

    To se mi líbí

   • peter. napsal:

    V Srbsku v poslednej dobe naberajú na význame názory,že pre jeho prežitie je nevyhnutné začleniť sa do vojenských a hospodárskych štruktúr Ruska v rámci Eurázijského zväzu.Domnievam sa,že tento postup je jedinou možnosťou,ako oživiť aj náš priemysel (možno aj vojenský) a začať znovu žiť zo svojho.Nebyť odkázaný na to,čo nám hodí panstvo z EU pod stôl.Budúcnosť našich štátov je jednoznačne v napojení sa na ekonomiku Ruska.Treba vystúpiť čo najskôr z EU aj z NATO.Najlepšie v nejakom bloku zloženom z postsocialistických štátov.Aj keby to mali byť len niektoré.ČR,SR,Maďarsko,Srbsko,poprípade Bulharsko.Myslím,že ak chceme ako národné štáty prežiť,inú možnosť nemáme.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     V podstatě citujete myšlenky generála Radoly Gajdy. Ten stejným směrem uvažoval už v první polovině dvacátých let, v knize „Stavovská demokracie národního státu“.

     To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  Vzhledem k vývoji vědy a techniky, především na poli komunikace a přicházející robotiky, země bez silného státu a státem řízeného sociálního zabezpečení a kvalitního vzdělání zdarma – oboje pro všechny „svoje“ bez ohledu na zásluhovost – upadnou do chaosu. Bude to tam vypadat jako na Ukrajině – vznikne úzká vrstva superbohatých a jejich obslužných elit, proti nim bude zbytek zbídačených. Všechny západní společnosti k tomuto modelu míří přímo tryskem. Výsledkem bude i úpadek elit, protože zabývat se něčím tak „podřadným“ jako je výroba, vývoj, exaktní věda, bude ponižující v porovnání se všemi ostroloktými humanitními intelektuály, právníky, sociology, … Úpadek vojenské síly a reálné moci půjde s tímto vývojem ruku v ruce. Nakonec, nejvíce je tento vývoj znát již teď v USA a celé západní Evropě.

  Jedna věc je jistá – výrobní prostředky ve smyslu politické ekonomie 19. století jsou překonány. Hlavním výrobním prostředkem je mozek, a ten je přidělován shůry věru nespravedlivě. A vzdělání, tvořivost, cílevědomost, vytrvalost, odhodlání dlouhodobě pracovat, … Což se nedá – částečně mimo inteligenci – feudálně dědit. Může se to markýrovat předraženými tituly, ale kde nic není, ani smrt nebere.

  Pokud nebude zavedena nějaká nepodmíněná sociální platba – na úrovni slušného platu, umožňující mimo přežívání také růst – půjde společnost do katastrofy. „Globalizace“ s přesunem výroby do laciných zemí je proti nástupu robotiky jen slabý odvar. Velká většina netvůrčím způsobem pracujících lidí „nebude potřeba“ v dnešním smyslu slova. Co se díky tomu stane v zemích se „slabým státem“, netřeba dále rozvádět.

  OT:
  Stejně jako Amíci blbnou na kvadrát v jiných věcech, úrovně blázince to dosáhlo v technologii počítačových sítí: objevila se neskutečná „díra“ – bezpochyby NSA/CIA v tom má prsty – v síťových zařízeních firmy Juniper Networks. Mají tam univezální heslo „<<< %s(un='%s') = %u". Mimoto je nefunkční šifrování privátních sítí (VPN má díru na základě podvrženého špatného generátoru náhodných čísel). Proti tomu je nějaký skandálek Volkswarenu s falšováním ekotestů pouhá marginálie. Jsem zvědavý, zda bude celý svět žalovat Juniper a vládu USA o desítky miliard, jako se to oni snaží dělat neamerickým firmám.

  To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   „… vznikne úzká vrstva superbohatých a jejich obslužných elit, proti nim bude zbytek zbídačených …“

   Ano, a jsme zpátky v „novém otrokářském řádu“, jen s tím rozdílem, že vyspělé technologie dostane „otroky“ nového typu (začít lze s čipovaním vystrašených „dobrovolníků“ – rodičů, atd., atp.) snadněji a efektivněji pod kontrolu, včetně možnosti jejich konečného „vypnutí“, a to kdykoliv v souladu s vhodným adaptivním nastavením.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Souhlasím s Vámi Kchodle, že pokud chceme řešit naše budoucno tak si musíme vzpomenout na Maova slova :
   Zvítězí pouze ta společnost, která bude mít více inteligentních a vzdělaných občanů.
   Jenže oni to zvládli bohužel pro nás, neboli ono genetické rozšíření pracovní paměti.
   Ta složitost spočívala v tom, že se nejedná jen o jedno místo v mozku, ale o celou řadu struktur v čelním a temenním laloku mozkové kůry, dále pak o oblast v anterior cingulate a části bazálních ganglií.
   Pro správné fungování ∑ paměti v dynamickém módu, jsou tedy důležité, jak korové tak i subkorové mozkové struktury.
   Tedy tak nějak pro normálního smrtelníka – > je to zvětšit RAM a procesor transformovat pomocí subprocesoru na vícejadernou strukturu.
   Tedy nic tak zvláštního, nojo ale ten nejnenažranější orgán v našem těle je bohužel mozek.
   Protože za 4 minuty bez kysliku se odmění onou nevratnou destrukcí a to tak, že čím déle tím více se posune k tomu elementárnímu no až to vzdá úplně.
   No a nyní ten problém v celku – > pro normální lidi platí, co uchladíš to můžeš nasvičovat.
   No a zde platí co uživíš a okysličiš to můžeš zapojit.
   No a jsme u jádra pudla z IQ 90 můžeš na IQ 120 neboli po exponenciále z IQ 130 můžeš na 150 no a náš prozatimní strop je asi 180 dál již ten orgán neumíme okysličit, uživit by ho asi šlo, no uvidíme jak si v příštích 20 letech s tímto Číňané poradí.

   To se mi líbí

 7. vittta napsal:

  Pehe se hlásí!
  http://www.novinky.cz/komentare/390419-komentar-ti-mladi-zdravi-muzi-bez-rodin.html
  Skutečná snůška úplných blbostí, které mají společné především to, že se nijak extra netýkají tématu, o kterém Pehe píše-tedy projevu Pana prezidenta.
  Za povšimnutí stojí zejména:
  „Jak známo, naprostá většina uprchlíků ze Sýrie utekla před režimem diktátora Asada, menšina pak před IS. “
  Jak známo, tomu se říká argument.
  ———————————
  „Zcela stranou pak ponechal pan prezident otázku, kolik mladých mužů bojovalo se zbraní v ruce proti komunistickému režimu, který v 50. letech mohl na Západě leckdo po právu vnímat jako jakýsi stalinský „chalífát“. “
  Pan Pehe nějak zapoměl, že značná část mladých mužů tehdejší režim podporovala, nebo se proti němu minimálně nestavěla, a režim se jim odvděčil jistotou práce a nezpochybnitelným růstem životní úrovně.
  O excesech té doby pak věděli jen nemnozí.
  Pehe pak zmiňuje ještě hrdinné bojovníky Mašínovi, kteří hrdinsky zapálili asi 12 stohů, podřízli nějakého obecního policajta (svázeného) a provedli loupežnou vraždu na pokladníka s výplatami.
  Ještě někoho umlátili trubkou k smrti…tím ale výčet jejich statečných činů končí.
  Nu což, Pehe je zřejmě vzpoměl v souvislosti s IS.
  Ta podobnost tam je, i když Mašíni policajta jen podřízli, bojovníci IS by hlavu zkušeně oddělili celou.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   V současném stavu nemohu pehe číst. Mohlo by se mi přitížit.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Zkuste teatrologa Justa na blogu baktualne.cz a a přitíží se vám zcela jistě. 🙂

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jsem pacient zodpovědný a tak dbám o úspěšné vyléčení. A just to číst nebudu.

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      To, co je to Pehe schopno ze sebe vypustit už nejde moc komentovat. Nechci domýšlet, ale to už snad vypadá, že je asi přímo placen Hradem. Já si o intelektuálních kvalitách pana Pehe(ho) nedělám velké iluze, protože to venku dotáhl až na číšníka ( na rozdíl od dr. Jírovce a mnoha dalších ), takže asi je pro něj každá koruna dobrá. A je neoddiskutovatelné, že každý jeho článek přináší body současnému pánovi na hradě pražském.

      To se mi líbí

   • strejda napsal:

    +1+1+1

    To se mi líbí

 8. vittta napsal:

  Koukám na zprávy a ukazují, kolik kde bude stát ozbrojených vojáků.
  S tím nemají migranti samozřejmě nic společného, ale stejně…..zdá se mi, že loni to takto nebylo.
  Ale co, dokud nejsou na náměstích mezi pytli s pískem kulomety a silnice neblokují tanky s ostrou municí, není tak zle.
  Musíme si zvyknout, prostě MUSÍME, protože časy se mění a lidé prostě potřebují pomoc.
  I když…v Rakousku nepustili do země několik set čmoudů jen proto, že měli jinou identitu než ve Slovinsku.
  Jako by na tom záleželo, když ti lidé potřebují pomoc a jak známo, prchají před ráděním Assada.
  Takže to vypadá, že několik xenofobních až rasistických rakouských celníků si na to zvykat nechce…

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Když už je tu řeč o státu, pak jsme svědky toho, jak státy selhaly. Občany zvolení a nadstandardně placení „úředníci“, mající mj. za povinnost chránit státní hranice a bezpečnost občanů a státu se zmohli jen na to, že do ulic vyhnali desetitisíce po zuby ozbrojených policistů. Mezitím ale do evropských států dál přicházejí v podstatě nerušeně tisíce „bezejmených“ migrantů. Vypadají jako pluky zdravých a urostlých vojáků v civilu. Jen do Německa jich už přišel milion a dalších několik milionů má již kdesi v Turecku, Řecku, Libanonu, Libyi a jinde spakované kufry a v kapse „povolávací rozkaz“. Neodpustím si poznámku, že za vším tím válčením a stavem světa, který snad nemá v historii obdoby, stojí státy, mající v ústavách tržní ekonomiku, demokracii, pluralitní politický systém, svobodu a lidská práva. Ani slovo o komunismu, diktatuře proletariátu nebo socialismu!

  To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  Tak tohle je taky sakra státotvornej návrh. Nějakejch 130 000 přistěhovalců zejména z východní Evropy Německo živit prostě nebude! Ale milion plus z Afriky a různejch Alláhostánů bude a rádo:
  http://www.lidovky.cz/nemecka-ministryne-prace-chce-omezit-davky-pro-cizince-ze-zemi-eu-pyg-/zpravy-svet.aspx?c=A151229_191247_ln_zahranici_ELE#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Je vidno, že největší blbci jsou stále titíž. Gazdík, kníža a Zlatuška. Doufám, že se jej Babiš konečně zřekne.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Aby se tak potom, taky někdo zřeknul Babiše.

    To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Myslím, že Babiš má těžkou hlavu z „kolegů“. Bude zajímavé sledovat, co bude následovat. Pokud je podrží, padne. Je to profík, takže nevěřím, že by nečetl „mapu“ a nechal se těmi magory zničit. Pořád si totiž myslím, že mu o prachy nejde až v první řadě, jak ostatním, čímž nezpochybňuji, že peníze mu nezavazí.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Vzhledem k jeho postavení si myslím, že George Sorosovi či Warren Buffettovi také o prachy nejde až v první řadě.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.