Trh


Nebojte se, nemám na mysli tu jeho neviditelnou ruku. Vzpomínám pouze na trhy vánoční, výroční a týdenní. Tedy čas, kdy hospodyně obcházely tržiště, aby od venkovských i místních rolníků a řemeslníků nakoupily potraviny pro svou kuchyni, případně výrobky pro svou domácnost. Pokřikování prodávajících a handrkování nakupujících bylo neodmyslitelnou součástí těchto akcí. Mezi tím probíhaly děti a snažily se někde něco štípnout. Vše pod více či méně starostlivým dohledem městských strážných. A také páni radní vyráželi na obchůzku a kontrolovali, zda prodávající nešidí kupující, občas i kontrolovali, zda jsou dobře používány místní míry a váhy.

Doba pokročila a trhy se přestěhovaly na různé pouti, kde bylo k dostání více či méně nedostatkové zboží. Nejprve nabízeno tak zvanými světskými, později kočujícími obchodníky z dálného východu. A mezi tím procházeli zástupci městských úřadů a vybírali poplatek za místo, případně kontrolovali povolení k prodeji.

Ale ani to nám nestačí, a tak jsme s velkou slávou zavedli novou formu prodeje, trhy farmářské. Jednou za čas se farmáři sjedou na vyhrazené místo a začnou nabízet své výrobky. A znovu začnou obcházet úředníci. Jako dříve.

Jako dříve? Nikoli. Tentokráte jsou ty hygienici, obchodní a veterinární inspektoři, kteří kontrolují, zda je zboží správně úředně označeno, zda je hygienicky vystaveno, zda … (doplňte sami).

Inu doba je jiná a kupující je natolik ohlupen úředními výnosy, že není schopen sám poznat, co si koupí a co ne, případně co považuje za podvodné a co ne.

Na vánoční trhy chodím rád. Ve Strakonicích na  Hrad či v Budějovicích na Přemyslovo náměstí.

Vánoční trh v Budějovicích

Vánoční trh v Budějovicích

Koukám a občas koupím. Zatím ještě se snažím používat vlastní rozum. Zatím. Jak je daleko doba, kdy i já podlehnu kampaním všech strážců všeho našeho dobra?

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 reakcí na Trh

 1. vonrammstein napsal:

  Tohle všechno pomine. Možná se ještě dožijeme času výměnného obchodu. Ty mně tucet vajec, já tobě posekám louku. Ty to usušíš, dáš to dobytku a přineseš mi mlíko. Já ti za to udělám nový podrážky na boty.
  Takhle svět fungoval skoro odjakživa. A funguje pořád, aspoň na venkově. Až se všechny ty pracně nefunkční struktury zhroutí, nic jinýho tu stejně nezbyde. Jen vzájemnost-nebo sobectví. Sobci dlouhodobě nepřežijou-opět prověřeno dějinami.
  Těším se na dobu, kdy skončí současné pojetí demokracie a svět se navrátí k přirozenému řádu.

  To se mi líbí

  • tata napsal:

   Tady bych řekl že se naprosto mylíte………samozřejmě je to jen náš pohled a nikdy se nedozvíme kdo byl vice blíže skutečnosti.Ten VÁŠ POHLED ,představa by se mohla naplnit jen po náké apokalipse třeba po nuklearní válce a přežití jen malého počtu kteří by se semkli k přežití.

   JINAK to má sestupnou tendenci morálních hodnot,není možné na klesajicí stupnici hodnot vubec doufat že ta společnost se změní k lepšímu to dokáže jen obrovská katastrofa s naslednou obrovskou redukcí všeho živého.
   NEVÍM jak jste došel k poznání……..Sobci dlouhodobě nepřežijou-opět prověřeno dějinami.

   JÁ bych řekl že historie ukazuje opak………většina velkych lidí byla zlikvidována hajzli ze sobeckých umyslů……..historie je protkána podrazy.
   BOHUŽEL zlo je silnější než dobro protože je zakeřné,a dobro se nikdy nesniží k utoku ze zadu vtom je ta podstata a historie to podle mě dokazuje nikoliv naopak.
   Včem se shodnem i když si rozhodně představujem každy jinak přirozený řád jak by měl vypadat.

   ANO i pro mě demokracie vtomto stavu představuje zlo po poctivé a dobro pro darebaky.
   Každý velký darebák se odvolává na své občanská práva,a kde jsou pro ty podvedené…rozhodně pro mě demokracie vtomto provedení přestala byt co bych podporoval i stim že tím se dostáváme na rozcestí……..Použiji nadherný přímer není muj….jsme na uzkém chodníčku po obou stranách propast projdem to nikdo neví ale lehce mužem sklouznout na jednu nebo druhou stranu oboje je defakto KATASTROFA

   .Kdo ví jestli ta katastrofa není ta katarze co nastolí opět že morální hodnoty budou představovat to duležité.
   Já sem pesimista život v zákonu džunkle není pro mě,jenže si uvědomuji že něco takového musí nastat ve FÁZI změny,posunu otočit vyvoj kam spějem.O všem jestli se to nezvrtne ještě v něco horší nejsem schopen předpovídat

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Jo jo, Tato, altruisté to nemají v životě snadné. Nemají radost ani důvod si ulehčit svědomí rozdáváním vánočních polévek „žebrotě, lůze a sockám“ po náměstích jako sobci a egoisté. Dobro vítězí nad zlem jen v pohádkách a proto je již po staletí mají lidé tak rádi. Se zlem se nelze domluvit, dohodnout po dobrém, demokraticky. Lidské zlo je nezničitelné stejně jako lidská blbost, na ně se musí násilím, nedemokraticky. Jediným řešením je diktatura v zájmu většiny. Že dobří lidé tvoří většinu, o tom nepochybuji. Zlo se nedá odstranit, ale dají se odstranit podmínky k jeho prosperitě.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Jak jsem k tomu došel? Normální společnost vždycky nenáviděla keťase, lichváře a podobnou svoloč. Když to takovej týpek už moc přeháněl, obvykle ho postihla nějaká ošklivá nehoda nebo prostě zmizel. Nebo mu aspoň shořel barák.
    Katastrofa nastane v každém případě. Tohle je způsob, jak ji přežít.

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     NO trochu jste zaměnil nebo lepe argumentačně jste se ubíral spíše do pohádek……tam vždy zvitězí dobro nad zlem.
     Vite ono je jeden fakt že většinově mluví jak nenávidí….keťase, lichváře a podobnou svoloč.
     Problém je že nejvice řvou právě ty keťasi, lichváři a podobna svoloč.,aby odvratili pozornost od svých lumparen……….právě takový se nejvice dovolavají osobních práv.
     Stačí současnost ani se nemusime pitvat minulosti.
     KDYŽ postavite jen co znáte připady kdy na to ten darebák dojel a naopak.
     Když zabrousite v kterikolikou oblast politici,umělci,podnikatelé atd zjistíte že dobro jako takové ve většině připadů je možno klasifikovat…………..každý dobrý skutek je po zasluze potrestan……….berte to jako nadsázku……………samozřejmě je plno lidi co činí dobro a pomáhají ale když se potkají s hajzlem většinou narazí.
     Stačí se podivat na politické , podnikatelské špičky a máte hodně prace tam nalezt někoho za koho by jste mohl dat ruku do ohně že se nezučastnil naké darebačiny

     To se mi líbí

  • tata napsal:

   jinak ten palec dolu není odemě ,moje reakce byla jen že to vidím jinak,palec dolu nedávám zato že to někdo vidí jinak,ale že to je ro mě nepřijatelné a tady se jen lišime v pohledu třeba to vidíte lepe než já,,,,,,,nebyla to kritika napsaného jen muj jiný pohled.

   To se mi líbí

 2. Strejda Olin napsal:

  Já na trzích nakupuji nerad, prakticky vůbec. A to je máme na náměstí každou středu a sobotu oddedávna. Přežily všechny režimy. Já k těm týpkům ve stáncích nemám jaksi důvěru. Ani k tomu zboží. A ceny? Žádná konkurence, vše domluveno, cenové rozdíly marginální.
  Čas od času na trh zajdu, proplétám se davem a očumuju. Hadry, boty, cetky a nářadí z Číny, ovoce a zelenina původem ze supermarketu, maďarské klobásy a uzeniny nabízí „Maďar“ z Rokycan, slovenské sýry z Oravy prodává mladík vypadající jako zlatník, prodejce vína rozezná jen bílé od červeného, knihy člověk vypadající jako analfabet a na řemeslné, selské a potravinářské zboží od evidentních prvovýrobců nemám patřičné fondy. Nakonec stejně skončím ve „svém“ kamenném obchodě. Zvyk je železná košile.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ano, souhlas, většina trhovců na „výročních trzích“ působí poněkud nesolidním dojmem, jako „světští“. Mám trhy také přímo u nosu a občas tudy projdu, protože leží v cestě mé zamýšlené trasy. Nakupuji pramálo a jen výjimečně. Ale obecně vzato vůči nim netrpím žádnou záští, nějaké ty trhy patří na náměstí odjakživa a kdo na nich chce nakoupit, ať si poslouží.
   Jednou za čtrnáct dnů v sobotu tu máme trhy farmářské a tam nakupuji a celkem rád. Navíc jsou důvodem ke krátké ranní procházce. Hezky vypadá zelenina, nakolik je vyhnaná dusíkem se dá těžko posoudit, ale horší než u té dovozové z Maroka to nejspíš nebude. Sympatické jsou čerstvé ryby – živé přímo z kádě, a tradičně dobře vychází také maso a masné výrobky. Prodejci mívají smysl pro humor a tak tu onehdy slavil úspěch jeden řezník, nabízející „gothaj z masa“. Mám tu už svého řezníka s bezva tlačenkou a špekáčky, a také dodavatele zvěřiny. Hodně je tu pečivo a mléčné výrobky, z toho co jsem okusil vesměs báječné.
   Takže suma sumárum běžné trhy mě moc neberou, ale ani neserou, a ty farmářské vítám.
   P.S.: Jó a hezké svátky přeju nejen do „Bavorova“, ale i jinam po luzích a hájích zdejším virtuálním přátelům.

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Také nemám nic proti trhům a trhovců, Čtenář také vystihl jednu z pozitivních stránek. Moc pěkně jste to Hudče napsal – dojem nesolidnosti světských.
    Možná by prospělo, kdyby trhovcem mohl být jen prvovýrobce, nabízející své výrobky a produkty. V dnešní době postrádám v tomto systému smysl prostředníků a překupníků. Jaký význam a jaké „kouzlo“ má na trhu stánek s banány, pomeranči, zeleninou a ovocem pocházejících evidentně z dovozu od velkopěstitelů? Tento systém překupníků měl opodstatnění v dobách, kdy pro obyvatele venkova a odlehlých míst to byla jediná možnost si některé zboží vůbec koupit a tak byli šťastní a vděční, že jim to zboží do Kotěhulek někdo čas od času přivezl.
    Dnes je bohužel ruční a kusová práce, určená k obživě drobných řemeslníků, pekařů, řezníků, zahradníků, sedláků a jim podobných nesmírně drahá. Jako většina každé malovýroby.Tomu rozumím a chápu. Automaticky se rovněž předpokládá (snad vinou sentimentu, z vžitých představ), že jejich zboží je poctivé a kvalitní a tudíž drahé. Drahé jsou náklady na suroviny, energie, nájmy atd. a i když si dá výrobce minimální a skromnou marži, produkt lacinější být nemůže, i když je cena objektivně spravedlivá. „Drahota“ je relativní. Pro někoho je 100 Kč naprostý pakatel, pro jiného velký peníz, hrající podstatnou část jeho rozpočtu.
    Téma kvality a poctivosti by bylo na dlouhé povídání. Stejně jako téma byrokracie v životě živnostníka.

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   To samé.

   Známá se snažila organizovat ony „farmářské trhy“, ale narazila na světské a všechny možné podvodníky a lehkoživky. Udržet to nejde, protože pokud je něco poctivé, je to maloobjemové a velmi drahé, což dává prostor k výdělku všem falšovatelům. Oddělit „zrno od plev“ je velmi těžké, protože – například – prodejce „domácích klobás“ koupí metrák nejhorších polských klobás v Makru, na den si pronajme průmyslovou rychloudírnu a prožene to tím, zabalí do papíru zvlášť a prodává s 1000% zisku. Honit kvalitu a „opravdovost“ ji po dvou letech přestalo bavit, také ji nebavily propíchané gumy u auta a neustálé vyhrožování, občas rozbitá okna u domu a tak dále. Jediná cesta je nechat výběr na kupujících. Lidi chtějí být klamáni a tím to všechno funguje – k žádnému „pročištění“ nedojde. Nebo dokonce opačně – opravdoví farmáři jsou vyhnáni, protože kazí kšeft.

   Kolorit je to pěkný, copak o to. Ale že by to nějak přispívalo k turistickému ruchu, to nemyslím. Škubat turisty a důvěřivce nad míru může být i dost škodlivé. To je vidět třeba na ruských turistech – ještě tak 2005 fungovalo jejich škubání velmi dobře, ale pak se najednou zatvrdili a přestali skoro jezdit. To samé ty „farmářské trhy“.

   Když něco chci „farmářského“, objedu přímo vesnice. Dnes má webové stránky každý a není problém to najít na internetu. Jenže ani tak není jistota. Třeba „náš dodavatel stejků“ sice má speciální lednice na zrání masa těsně u svých malých jatek, má vlastní – nebo smluvní – výkrm jatečního dobytka – jenže. Jak se mi svěřil, nakupuje 95% masa už naporcovaného z velkovýroby, sám dělá jen finalizaci a prodejní kanál. Kafkám z města ukazuje „svoje chovy“ a pak jim prodá polské nebo německé vepřové z velkochovu – a jak jsou šťastní ! To opravdu svoje dává jen kamarádům, protože je to de-facto silně ztrátové, kdyby toho dělal více, krachnul by do roka. To samozřejmě nikdo nechce slyšet, tím méně platit – za kilo prasečí kýty místo 150 dávat litr, to by tak odpovídalo.

   Všichni plkají o „domácí výrobě“, ale nemají vůbec ponětí, o čem mluví. Když chcete kvalitní hovězí stejky, nikdo nenabídne lepší než můžete koupit v Makru argentinské nebo brazilské. Pokud jsou tedy ty stejky pravé. Vozí to přes půl planety speciální mrazírenské lodě, kde maso zároveň stárne, pak se to někde zabalí a jede dál. V Jižní Africe jsem si kupoval 400g argentinský biftek – syrové balené hovězí nejvyšší možné kvality – za cenu jednoho litru balené vody, no asi za naši dvacku. V Makru Vám to švihnou za 400, když mají zrovna „slevu“. Ale i tak – podobně kvalitní a vystárlé maso z domácího chovu by vyšlo tak na litr. Za ten jeden stejk.

   Tak to je, tomu se nedá konkurovat. Buď jsou za tím mnohem nižší náklady nebo dotace.

   Nedávno jsem se v duchu chechtal, když mi někde na návštěvě hostitel pouštěl záznam ze své kamerky, jak někde nakupuje v Brně v řeznictví, všechno „zaručeně farmářské“. Svatá prostoto, za ty peníze ?

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    S tím hovězím naprostý souhlas. Angus Farm Soběsuky na jih od našeho městyse?
    Uzeniny přímo u výrobce? Ano, klobásy u nás v Dřevěné u Plzáka (třeba), ale prodává i na farmářských trzích.
    Ale se zeleninou (a někdy i s ovocem) je to přece jen trochu optimističtější.

    To se mi líbí

 3. čtenář napsal:

  trhy by se měly konat každý den,a to všude tam kde existují kupující.
  není nic víc deprimujícího než prázdné ulice,prázdná náves bez života a poloprázdná náměstí.

  většina kupujících naštěstí není ohlupena těmi úředními výnosy,to jen ten namyšlený úředník si myslí,že bez jeho pomoci,nařízení a kontrol by celý svět skončil v chaosu.

  To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  A teprv co s tím udělají koblihovy pokladničky 🙂

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   kdyby jenom ty pokladničky,ale kontrolní hlášení je x-násobně větší bič.

   on ten eBabiš je stejně extrémně zdatný ve sčítání,tento týden měl v tv řečí jak opice blech,že zločinci okrádají nás všechny na daních o 80miliard.
   a jak kontrolní hlášení v roce 2016 přinese odhadem 10miliard.

   Takhle bych chtěl také umět počítat:
   10miliard(kontrolní hlášení) + 12miliard(EET) = 80miliard.

   Ale ono stačí aby rozeslal prckům plastové pokladničky + nalil pár polévek a vše je ok.

   Anebo mu křivdím a ten rozdíl 58miliard zaplatí on spolu s ostatními miliardáři,aby mu to „zábavné“ sčítaní sedělo.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    takto se dělá masáž,z které už snad musí být na zvracení každému soudnému člověku

    Babišův tým nutí lidem účtenky v komiksu o Daňku Krátilovi

    https://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti/465347/osveta-nebo-agitka-babisuv-tym-nuti-lidem-uctenky-v-komiksu-o-danku-kratilovi?foto=0

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     pro lidi s kachním žaludkem odkaz na celý komiks.

     Finanční správa ČR
     Vydali jsme dnes naučnou brožurku, ve které formou vtipných kreslených příběhů ukazujeme, že bez patřičných nástrojů a vaší pomoci jsme na krácení daní krátcí. V osmi příbězích na motivy skutečných událostí z praxe finančních kontrolorů popisujeme nešvary jako například nepřiznávání skutečných tržeb nebo zaměstnávání načerno.

     Příběhy ze života Daňka Krátila:
     http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/fs-financni-sprava-cr/2015-Komiks-Danek_Kratil.pdf (PDF, 5,56 MB)

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Vřelé díky, to je naprosto super hyper ultra !
      Taková nádhera by mě unikla. Zařazuji do svého muzea digitálních artefaktů.
      🙂

      To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Zvládl jsem to i u večeře. Myslím, že by lidi platili daně mnohem ochotněji, kdyby věděli, že budou vynaloženy na něco opravdu účelného a obecně prospěšného. A kdyby jejich výše byla nastavena rozumně.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       třeba to bude tím,že živnost nevedete,účetnictvím se nazabýváte,žádnou kontrolu z FÚ jste nikdy neměl,takže dokážete tento pamflet strávit,možná tomuto pamfletu pravděpodobně i částečně věříte

       Já ho strávit nedokáži,stejně jako nedokáži strávit ty vymyšlené cifry.
       Např,když by někdo nepřiznal tržbu 800.000,-,tak ztráta na DPH není 168.000,- ale 138.843,-

       Dále se i uvádí že DPH z 1.000.000,- je 333.164,-
       Asi nějaká nová sazba DPH!!!

       a to se účetnictvím také nezabývám a zbytek těch výsledků jsem si nepropočítával.

       tento pamflet je pro lidi co o nějakém krácení daní a placení daní nemají ani páru a sežerou vše i s navijákem,

       Živnostníci samozřejmě daně platí,ale pokud si nějaký ouřada ze státní správy myslí,že by je měl platit podle těchto propočtů tak je to idiot,dobře placený idiot.

       PS: jestli se eBabiš obklopuje takovými „odborníky“ tak se divím,že to dotáhl takhle daleko.

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Vedl jsem a zabýval jsem se. Ten komiksovej rozpočet je samozřejmě k smíchu.

       To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ač-li v tom zase není nějaká kulišárna. Co my víme. Faktem je, že vř´ždycky, když se má něco „Ušetřit“ či bydat – okamnžitě sosani vystoupí z nějakými dalšími požadavky na výdej či získání peněz . Taky si myslím, že zvýšení výdajů na „uprchlíky platbám do RU fondu,a MMF se asi nějak projeví a kdo ví – jakpak že to bylo při hlasování o milionářské dani? pamatuje někdo? Takové projdnímí be zkráceném režimu taky dělá divy????….

    To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Milí přátelé. Momentálně jsem mimo dosah PC. Takže mám omezené možnosti zasáhnout. Pozor,to znamená, že mohu mazat,ale nemohu povolovat. Tak se hlídejte.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Jo trhy ouředníci „kontrolují“ ale na prodejny tož to néé. Včera v lídlu bylo pošušňáníčko – už dlouho neviděné. levné mandarinky . Akorát že z desítek krabic se nedalo vybrat ani kilo v poživatelné jakosti a nerozpadlo se přímo b rukách…. Všecho rozteklé poloshnilé, opravdu lahůdky. A kontrola co? Žádná… Divím se, že to bedení připustilo… asi se tam nějaký čásek neobjevím… bylo to fuj

  To se mi líbí

 7. K-k. napsal:

  Místy až kýčovitě idylické popisy poměrý na trzích ve staré Praze jsou v knížce Růže z pražských trhů http://www.databazeknih.cz/knihy/ruze-z-prazskych-trhu-60193 a krásné popisy má i Géza Včelička v jeho memoárové knížce Pražské tajemství. Oboje mám moc ráda…

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Na ně byl jiný kos – říkalo se tomu akcíz – a nepotřebovalo se na to ani internet – zrušilo se to 28.5.1942.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ono se při nostalgii po „farmářských trzích“ a krásném bukolickém středověku až do začátku zemědělské průmyslové velkovýroby zapomíná na mnoho věcí. Trhy byly, protože lepší a levnější způsob distribuce neexistoval.

   Produktivita byla tak nízká a účast lidské práce tak vysoká, že nutričně bohatou stravu si mohlo dovolit jen pár procent společnosti. Maso se jedno jednou týdně, a to ještě jen v bohatších vrstvách. Jinak lidé přežívali na moučných pokrmech, luštěninách, občas rybách. Potraviny byly plné různých škodlivých jedů, ať již z přehnojení přírodními hnojivy, parazity, námely, z plísní. Tomu odpovídala průměrná výška a průměrný věk dožití.

   Pokud by někdo chtěl cenu na trhu, která by nebyla dostupná jen pro 5% obyvatelstva, musel by pochopit, že bez průmyslových hnojiv, pesticidů, herbicidů, průmyslových krmných směsí, hormonů, antibiotik, … to prostě nejde. Ne za ty peníze.

   Oběd zadarmo prostě neexistuje.

   To se mi líbí

 8. Berkowitz napsal:

  Jeden vtípek k elektr. evidenci tržeb, píše se rok 2016 :

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Opustil jsem sledování pohádky Svatojánský věneček. Pro ČT ji natočil Jiří Strach. nedá se na to dívat ani se sebazapřením. Údajně má jít o věčný boj dobra se zlem. Ti umělci už roupama nevědí co vytvořit. Kolik nás ta odporná taškařice asi stála?
  „Pobavil“ mě údajně hezký Mádl, takto plavec zběhlý z kuchařského „učňáku“, který se uchází o ruku princezny, kterou překvapí svojí znalostí astronomie, protože prý – a teď se podržte – jako vorař musí znát hvězdy, aby v noci věděl kudy plout, protože hvězdy mu ukazují cestu 🙂
  Král vynálezce v podání Bolka Polívky (divím se, že mu ta už téměř černá ožralecká frgola ještě neupadla) je stejně trapný, jako většina herců.
  Děs, běs a hrůza 😦

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já to neviděl, ale amatérsky se domnívám, že vorař tak nějak pluje tudy, kudy teče řeka?

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    …a také při setmění zakotvili, dali si gáblík, pivko a šli do hajan, aby při rozednění pokračovali. Bože, voraři se orientovali podle hvězd… To je fakt filmová hláška století 🙂
    Když bylo pod mrakem, byli v prdeli! To pak po řece s těmi vory bloudili sem tam 🙂

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Tak zas to dříví rovnou rozštípali vo břehy. Ve dne podle slunce-to dává smysl. Řeky taky tečou podle slunce. A když v noci po pivku a gáblíku spali-na co hvězdy? Nejspíš jste to špatně pochopil. Vorař Mádl chtěl být námořníkem. Akorát mu nikdo neřekl, že v Čechách moře nejni.

     To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Onehdá jsem tu psal, že Mádlo nebrat! A nedáte si říct. Ani o Vánocích.

     To se mi líbí

 10. K-k. napsal:

  to je opravdu ryze amatérský přístup! 😉

  To se mi líbí

 11. čtenář napsal:

  a můj vlastní výpočet ohledně toho DPH je tento:
  Vycházím z toho,že Daněk Krátil nechce přiznat tržbu 1.000.000,- a provozuje maloobchod.

  Hrubý zisk v maloobchodě by mohl být cca 30%
  Toto zboží muselo být někde nakoupeno,protože z nebe samo od sebe nespadlo.
  Při nákupu tohoto zboží za toto tedy zaplatil 700.000,- včetně DPH
  DPH odvedené státu od jeho dodavatele,dodavatelů,činilo 121.487,-
  Daněk si na tento nákup,nákupy,nemohl uplatnit odpočet,protože kdyby si ho uplatnil tak by mu na konci roku v daňovém přiznání neseděly skladové zásoby.

  Daněk Krátil tedy neuplatnil odpočet a veškeré toto zboží prodal za 1.000.000,- a tržbu nepřiznal.
  Neodvedl tedy státu DPH v částce 173.553,-

  Daněk by tedy okradl stát jen o ten rozdíl,který je 52.066,-.

  A to jen za toho předpokladu,že na jeho místním FÚ by seděli totální amatéři,s kterými by si mohl vytřít pr*el i školák ze základky.

  Pokud má kdokoliv jakékoliv výhrady k tomuto výpočtu ať je napíše srozumitelně,rád se nechám poučit kde mám chyby a v čem je má logika mizerná.

  To se mi líbí

 12. ji5 napsal:

  Čtenáři, na výpočtu v podstatě nezáleží. Kdyby byl člověk důsledný, musel by připočíst, že si stát těch 52,066 korun musí vypůjčit (stejně jako každou korunu ze schodku), celková škoda bude ještě o nějakou tisícovku víc.

  Celý problém má dvě roviny (1) šizení na dani, pokud občan zatajuje příjem a (2) čistou krádež, pokud není odevzdána od zákazníka vybraná DPH.

  Ad (1) Každý stát má nastavené různé mechanismy, které umožňují snížit a nebo odpustit daň z příjmu. Často se týkají investic a dividend z nich, tedy převážně bohatších lidí. U chudších (řemeslníků) to jsou třeba paušály, tedy víceméně fiktivní odhady nákladů na živnost.

  Ad (2) EET má zabránit loupeži již vybrané DPH. Protože Babiš má neschopné poradce, otlouká mu opozice o hlavu Chorvatsko místo aby on byl schopen vznést argument mravní a obvinit opozici z toho, že obhajuje kradení.

  Otázka samozřejmě je, do jaké míry se dá EET zjednodušit a zlevnit. Navíc náklady stejně zaplatí zákazník, protože budou přidány k výsledné ceně služeb a zboží. To se děje třeba v případě, když obchodník platí finančním institucím určité procento za používání úvěrových a nebo debetních karet.

  V Kanadě platí zásada, že DPH (neboli prodejní daň) platí až koncový příjemce produktu nebo služby. Například u pohonných hmot to je zákazník u pumpy. Dodavatel pohonných hmot ji neúčtuje majiteli pumpy a nemohou tedy nastat žádné daňové úniky. Majitel pumpy má registrační pokladnu a navíc celkový prodaný objem se odečítá z kalibrovaných měřáků u stojanů.

  Kdyby politici sami nejeli v různých podvodech, mohli by český systém změnit a zlikvidovat třeba karuselové podvody.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   pane Jírovče,

   pokud „odborníci“ na MF chtějí špinit fyzické osoby-živnostníky až tak,že si nechají zpracovat takovýto pamflet,tak by jim ta čísla měla sedět.
   Nemají si je vycucávat z prstu,jen kvůli tomu aby to mělo ten správný efekt na lidi kteří živnostníky nejsou a stačí jim naservírovaná hausnumera s koblihou.

   Efektem je myšleno zvýšení nasranosti na ty živnostenské zloděje.
   V tomto případě v maloobchodě a restauracích.

   Jsem přesvědčen o tom,že kdyby se na MF do křesla ministra dostal komunista,že by se takovéto prasárny nedopustil.

   PS: chcete důslednost s DPH?
   Tak budu pokračovat v té důslednosti,kdyby se ten Daněk Krátil co si každý rok kupuje nové auto stal plátcem DPH tak si tu zaplacenou daň může odečíst,to by byla ztráta pro stát.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ten komix je vážně ostudný.

    Je zjevně zbytečné to vysvětlovat někomu, kdo nikdy nepodnikal v malém ani velkém, je to mimo jeho vesmír a jen opakuje mantry, které do něj naprala média. Z vlastní zkušenosti nemá nic, mimo toho, že v hospodě nedostane tištěnou účtenku.

    Druhá věc je, že Kalouskovo MinFin je tak nacpáno kostlivci, že „kam se hrábne, tam nějaký vypadne“, nakonec i úroveň „expertů“, čnící z toho zhovadilého „humorného“ pamfletu, je patrná.

    Dalo by se rozebírat, proč nejsou v některých službách účtenky a proč lidé holí stát, ale to je na dlouhé povídání. Zkráceně proto, že je to ekonomická nutnost. Lidé na legálně daněné služby prostě nemají. Nakonec, pan Jírovec může zajít do 2-3x dražší restaurace a tam zajisté účtenku vždy dostane. A může tam platit třeba kartou, protože provozovatel sice nerad, ale skousne zločinecké podmínky kartových společností v ČR.

    To je to samé v čemkoliv. Mohu si nechat dát opravit auto u nás na vesnici, kde mi to udělá výborný a skvěle vybavený automechanik, ale načerno. Nebo jet do značkového servisu a zaplatit 2x tolik. Odstěhovat byt pomocí chlápka, který má orezlou starou Avii a „brigádníky“ z místní putyky, ale stojí to 10 tisíc nebo zavolat stěhovací firmu a za totéž v jen trochu lepším balení zaplatit 30 tisíc, „s papírama“.

    Podobně je tomu z opačné strany, z „velkého“ obchodu. Pokud děláte pro nějakou mezinárodní firmu subdodávku, již tak vyděračsky podhodnocenou a na hranici rentability, a mezinárodní firma vám zcela beztrestně z obstrukčních důvodů dva tři roky dluží platby za dodané služby a výrobky, těžko můžete odvézt DPH v okamžiku vydání faktury, když peníze uvidíte třeba až za tři roky. Je to osvědčený způsob „sklizně“ místních firem, používaný například koncernem Skanska před 10-15 lety zcela ostudným způsobem. Tyhle finty již každý podnikatel zná, takže se jistí a větší věci protahuje přes firmy, které může zaříznout bez toho, aby mu ukradli nejen firmu, ale i barák, ženu, děti, … všechno co má.

    Na vině je celá zločinecká západní společnost, vysávající ČR způsobem, za který by jejich vlastní firmy skončily u nich doma nuceným konkursem a zodpovědní lidé na doživotí v kriminálech. Hlavně že se pak kecá na plnou hubu o podivných poměrech v ČR (a jinde v „nových koloniích“). Naše místní pseudo-vláda a ministerstva proti tomu nedělají nic – protože nesmějí. Když se o to pokusí, jako třeba nyní – pokud tedy dojde na „párování faktur“ – nejvíce zcela očekávatelně řvou Kalousci. Protože nejvíce ze všech se to nelíbí západním firmám, které tady dělají neskutečné věci.

    To je jako někomu dát pěstí, až spadne do bláta a pak moralizovat o tom, jak jsou ti lidé hnusní a nevychovaní, že chodí zkrvavení a zabahnění.

    Systém reaguje tak, aby přežil – takže třeba v Praze Vás čeká daňová kontrola jednou za 100 let. Podobně vykrádali dlouhá léta Řecko, za radostné spoluúčasti místních „elit“. Takže třeba v Athénách a okolí je asi 20 tisíc soukromých bazénů, ale bazénovou daň jich platilo jen pár desítek, dlouhá léta. Stejně jako u nás – legální věci se dají dělat s podnikateli, kteří si „papírově“ udělané věci dají do nákladů a přenesou – pokud to snese – na zákazníka. Ale nikdy s příslušníky „elity“, ti skoro bez výjimky chtějí všechno načerno v malém, ve velkém protáhnout přes nějakou off-shore firmu nebo právnického bílého koně.

    To se mi líbí

 13. ji5 napsal:

  Čtenáři,

  říkám jen to, že když od zákazníka někdo vybere DPH a neodevzdá (což se zjevně děje v některých restauracích kde pořád píší účtenky na kus papíru), tak to je krádež.

  To, že na ministerstvech mnohde sedí pitomci je zjevné i neozbrojenému oku. Ostatně je zaměstnávají politici k obrazu svému a navíc prosazují tak zvaná politická zadání. To je důvod, proč třeba Potůček není schopen přijít s řešením důchodové reformy. Jakmile se termín „nezásluhový pilíř“ stane sprostým slovem, je jasné, že padá jediné možné řešení, totiž stanovit určitou částku, kterou musí každý dostat, aby přežil. V Ontariu na to přišli, přestože tam vládne ryzí kapitalismus.

  Politici, včetně presidentů, jsou naprosto odtrženi o reality. Proto může Zeman kritizovat příspěvek na bydlení a plést dohromady tuto podporu s mechanismem, jímž majitelé ubytoven bohatnou.

  Mám ve svém bezprostředním okolí dva vysokoškoláky, kteří celý život pracovali a bez příspěvku na bydlení by skončili na ulici. A to nedrží nadměrné nebo luxusní byty.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   nechtějte mě rozčílit,
   už jednou jsem tady psal,celkem nedávno,jak má moje matka ošéfované to aby nezůstala nic dlužit státu na DPH.
   Účtenky nepíše vůbec,na požádání je píše pouze ručně,kontrol z FÚ měla už nejmíň 7,nalezené závady žádné.

   Ta myšlenka,že kde není tištěná účtenka tam je krádež je vážně trapná.

   PS:
   v daňové přiznání k DPH není žádná kolonka
   počet ks tištěných účtenek
   počet ks ručně psaných účtenek.

   Tam je kolonka na tržby v Kč

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.