Nastane po 21.prosinci konec světového finančního systému…?


Profesor moskevské MGIMO Valentin Katasonov se zamýšlí nad možnými dopady rozhodnutí MMF…

 

Svět vstupuje do fáze chaosu. Ještě nedávno se hovořilo o tom, že USA se snaží o vytvoření „řízeného chaosu“ ve světě. Události na Blízkém Východě rozptylují iluzi, že iniciátor chaosu může tento chaos řídit. Podobně neřízený chaos může zanedlouho vzniknout ve sféře mezinárodních financí. Iniciátorem neřízeného finančního chaosu jsou opět USA, ale roznětkou procesu by se měl stát třímiliardový ukrajinský dluh vůči Rusku. Vyhrocení problémů kolem tohoto dluhu není čirou shodou okolností. Washington záměrně využívá tohoto dluhu v zájmu poškození Ruska. Vedlejším produktem této protiruské politiky se může stát definitivní rozbití světového finančního řádu založeného na brettonwoodské mezinárodní konferenci roku 1944. Spojené státy, které tento měnový systém vytvořily, ho tvrdě zasáhly poprvé v roce 70.letech minulého století, když odmítly směnitelnost dolaru za zlato. Byla provedena demonetarizace zlata, svět přešel na papírové peníze, byly likvidovány fixní kurzy měn. Započal zběsilý růst finančních trhů a finančních spekulací, což podstatně snižovalo stabilitu světové ekonomiky a mezinárodních financí. To už byl finanční chaos, ale zatím ještě řízený. Jedním z nástrojů řízení mezinárodních financí byl MMF, vytvořený v prosinci roku 1945. A dnes, po 70 letech probíhá před našima očima jeho destrukce, hrozící přerůstáním nestability světových financí ve světový finanční chaos. Role MMF v udržování relativního finančního řádu ve světě nespočívala jen v poskytování úvěrů a půjček těm, či jiným zemím, ale rovněž v tom, že fungoval jako nejvyšší instance, formulující pravidla hry na světových finančních trzích.

Poté, co USA jako hlavní akcionář MMF (kolem 17% hlasů Fondu), vtáhly MMF do svých her kolem Ukrajiny, musí tato mezinárodní finanční organizace ohýbat svoje vlastní pravidla, která vytvářela a pilovala po celá desetiletí. Fond svými posledními rozhodnutími vytváří precedens hry bez pravidel, jejíž následky pro mezinárodní finance nelze prakticky vypočítat. Zatím poslední rozhodnutí tohoto druhu z 8.prosince, se týká konečného data uhrazení ukrajinského dluhu vůči Rusku ve výši 3 mld.USD – 20.prosince.

Washington pokračuje v navádění ukrajinského vedení dluh Rusku nevracet. Vzhledem k tomu, že odmítnutí Kyjeva zaplatit, by automaticky vedlo k plnému suverénnímu krachu Ukrajiny, by MMF,  podle pravidel platných málem od samotného jeho založení, neměl oprávnění k dalšímu úvěrování Ukrajiny. V zájmu pokračování převodu prostředků půjčky MMF Ukrajině (dohoda o půjčce ve výši 17,5 mld.USD byla podepsána v dubnu t.r.), daly USA MMF pokyn ke změně pravidel tak, aby dokonce i v případě bankrotu v souvislosti s nevyrovnaným závazkem Kyjeva vůči Moskvě, mohl MMF Ukrajinu úvěrovat. Tato idea Washingtonu mi připomíná příkaz k oblékání kalhot přes hlavu. Podřízený Fond tento, zdánlivě nesplnitelný příkaz, splnil. Ředitel Fondu za Ruskou Federaci A.Možin oznámil, že správní rada Fondu 8.prosince schválila reformu, umožňující úvěrovat dlužníky i v případě úpadku v důsledku suverénního dluhu.

Všichni velmi dobře chápou, že takové revoluční rozhodnutí Fond přijal v zájmu podpory kyjevského režimu v agónii a poškození Ruska. Rozhodnutí bylo přijato ve značném spěchu (aby se stihlo do 20.prosince).

Natolik radikálních rozhodnutí bylo v historii MMF jen pár. Tak v roce 1989 dostal Fond právo půjčovat země mající nesplacené závazky vůči zahraničním komerčním bankám. A v roce 1998 dostal MMF povolení k úvěrování zemí s nesplacenými dluhy ze suverénních obligací, jejichž věřiteli jsou nestátní investoři. Nicméně, splacení dluhů vůči suverénním věřitelům bylo vždy pro klienty MMF svatou povinností. Suverénní věřitelé jsou zachránci poslední instance, kteří přichází na pomoc státům v případech, kdy se od nich odvrací věřitelé a investoři soukromí. Podle pravidel MMF závazky států vůči suverénnímu věřiteli (jinému státu) jsou stejně „posvátné“, jako závazky vůči MMF samému. To je, mohu-li se tak vyjádřit úhelný kámen mezinárodních financí.

A teď jsme svědky toho, jak se tento kámen spěšně vytrhuje z pod budovy mezinárodních financí na rutinním zasedání ředitelské rady Fondu.

O závislosti Fondu a nestoudnosti jeho hlavního akcionáře (USA) svědčí, že rozhodnutí z 8.prosince bylo potvrzeno okamžitě, zatímco reforma Fondu (přehodnocení kvót členských zemí a zdvojnásobení kapitálu) onen Washington blokuje už 5 let.

Desátého prosince byla zveřejněna 34 stránková zpráva s detaily reformy z 8.prosince. Podle této zprávy se změny vztahují m.j. na závazky vůči suverénním věřitelům, které nebyly upraveny v rámci Pařížského klubu*). Nicméně k zachování přístupu k úvěrům MMF musí zadlužený stát splnit řadu podmínek, mezi nimi – projevit „dobrou vůli“ k restrukturalizaci dluhu. To je ve vztahu ke Kyjevu zajímavý bod, protože z jeho strany nebyl žádný projev dobré vůle dosud zaznamenán. Mezi ně nelze počítat vyjádření předsedy ukrajinské vlády Jaceňuka, která nebyla „projevy dobré vůle“, ale ultimáty vůči Moskvě. Zvlášť půvabná jsou jeho prohlášení o tom, že nikdy žádný oficiální návrh ohledně ukrajinského dluhu vůči Rusku od Moskvy neobdržel…

Je to cosi nového v mezinárodních vztazích vůbec a v mezinárodních finančních vztazích zvlášť. V podstatě od vzniku MMF existovalo (a dosud existuje) pravidlo, podle kterého:

 1. Iniciativa změny původních podmínek úvěru leží na dlužníkovi a nikoli na věřiteli
 2. Iniciativa (žádost) se zpracovává v písemné podobě a posílá se věřiteli oficiální cestou. Pokud pan Jaceňuk tato pravidla nezná, měli mu je úředníci MMF vysvětlit. Nicméně, nic podobného se nestalo.

Vraťme se ale k rozhodnutí z 8.prosince. Ať Kyjev chce, nebo ne, musí v zájmu pokračování úvěrování z programu MMF přinejmenším demonstrovat pokusy o dohodu s Moskvou. Co má obsahovat ona „dobrá vůle“? Přinejmenším tři kroky:

 1. Příprava oficiální žádosti o zahájení jednání o přehodnocení podmínek úvěru a její doručení věřiteli.
 2. Obdržení oficiální odpovědi od věřitele.
 3. V případě věřitelova souhlasu, provedení jednání o změně podmínek.

Připomínám, že jednání Kyjeva se soukromými věřiteli o restrukturalizaci dluhů začala prakticky ihned po podepsání poslední dohody o půjčce MMF, tedy v březnu t.r. a pokračovaly do konce srpna. Ale završena byla až v říjnu. Znamená to, že se restrukturalizace dluhů táhla půl roku.

Dále připomínám, že datum splacení dluhu vůči Rusku (20.prosince) připadá na neděli. Přesně tolik času zbývá Kyjevu na „projev dobré vůle“. Je li jím předvčerejší veřejné prohlášení Jaceňuka, že:“ … Rusku, jako agresorovi, nic nesplatí ….“, si nejsem jist. Na třetí a nejdůležitější krok mu už čas nezbývá. Bude zajímavé, co řekne MMF v pondělí 21.prosince. Kde dokáže najít důkazy o „dobré vůli“ Kyjeva? Nebo bude čekat na nápovědu svého hlavního akcionáře? Hlavní akcionář se, nicméně, zvláštním ostrovtipem nevyznačuje, jestliže si kompenzuje vlastní slaboduchost nestydatostí.

Jedenadvacátý prosinec se může stát nejostudnějším v historii MMF a poté může následovat smrt této mezinárodní finanční organizace. MMF je, bohužel, ještě před svým skonem schopen vyhodit do povětří světový finanční systém, s využitím ukrajinského dluhu vůči Rusku jako roznětky. Jistěže hru řídí Washington, a Fond je pouhou hračkou v jeho rukou. K čemu je to Washingtonu dobré? Upřímně řečeno, nepotřebuje to dokonce ani tak oficiální Washington, jako vládcům peněz (hlavním akcionářům MMF), jimž slouží i všechny velké figury Bílého domu, i americký minfin a další vládní úřady USA. Vládci peněz jsou nuceni zachraňovat slábnoucí pozice dolaru pomocí osvědčeného prostředku – vyvolání chaosu za hranicemi Ameriky. Hodí se jakýkoli chaos: politický, válečný, hospodářský, finanční.

Po rozhodnutí z 8.prosince, přijatého kvůli bankrotujícímu kyjevskému režimu, a výlučně na škodu Ruska, se někteří finanční experti opatrně vyjádřili v tom smyslu, že další setrvávání Ruska v MMF ztrácí jakýkoli smysl. Jejich pozici mohu jen podpořit, i když odchod Ruska z MMF je sice nezbytnou, ale nikoli dostatečnou podmínkou upevnění ruské státnosti. Ruskou teprve musí vytvořit spolehlivou ochranu před světovým finančním chaosem, který se po 21.prosinci rychle začne stávat neřízeným…

Zdroj:

http://www.fondsk.ru/news/2015/12/13/21-dekabrja-mirovoj-finansovyj-porjadok-mozhet-okonchatelno-ruhnut-37368.html

*) Pařížský klub – vznikl v roce 1956, kdy Argentina souhlasila, že se setká s největšími věřiteli v Paříži. Zástupci jednotlivých věřitelských států se tu setkávají desetkrát až jedenáctkrát do roka, aby společně jednali o stavu zadlužení různých zemí a vedli s nimi také odpovídající rozhovory. Výsledky těchto rozhovorů jsou shrnuty do protokolu, který má však pouze doporučující charakter, na jehož základě jsou pak uzavřeny smlouvy s jednotlivými zeměmi. Většinou současně také Mezinárodní měnový fond uspořádá program hospodářské obnovy. Významnou roli v ní mají také další organizace, především Světová banka a skupina G8.

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

64 reakcí na Nastane po 21.prosinci konec světového finančního systému…?

 1. jaa napsal:

  jaktak koukám, sype se to ze všech stran. Co si myslí, že tím dosáhnou????

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Vše jde podle dlouho zpracovaného scénáře. Celý svět se dostává do historického pásma entropie a nepředvídatelnosti. Partikulární okamžité zájmy převažují nad stabilitou a určitou jistotou vývoje.
  Zatím se nic nestane. Ukrajina ušetří miliardy, Rusko má v současnosti rezerv dost a nepadne kvůli tomu. Ostatní státy ale začnou být opatrnější, tedy jen některé. Na příklad Evropa si nemá co rozhodovat sama. Zvýší se míra nejistoty a zhorší se vzájemná atmosféra. Bude se jen čekat, kdy se podobný scénář bude opakovat.
  Ukrajině ty celkové tři miliardy moc nepomohou. Její problémy jsou mnohem hlubší. A tak jen, tak zvaný civilizovaný svět, ukáže že pokud se nedrží huba a krok, je právo, demokracie a svoboda jen prázdný pojem pro hlupáky. Ale to již kdekdo ví.
  Vše zapadá do probíhajícího scénáře začátku konce dosavadního světového hegemona a přechodu na multipolární svět. Budeme si na to muset zvyknout, pokud k tomu budeme mít příležitost.
  Entropie je obecně špatný stav pro jakékoli procesy. Náprava stojí mnohdy více než byl dosažený zisk. Někdy to připomíná, že jsou karty již rozdány, startovní pozice zaujaty a čeká se na výstřel. Ze startovací pistole, samozřejmě. Jak také jinak? 🙂

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Jako vždy v kapitalismu, jde hlavně o to, aby nápravu zaplatil někdo jiný, než kdo shrábne zisk. A pak občas dojde i na takovéhle startovací pistole.

   To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Finanční letadlo padá a ukazuje se, že ho řídí orangutani, posádka je jen tlupa opic.

  V tom celém není žádný sofistikovaný záměr, už mnoho let ne – pouze zvířecí nenažranost a tupost, bez starosti o zítřek. Průser se vždy zaplácl něčím, co vyvolalo ještě větší průser – ale až zítra, ne dnes. Což není nic zvláštního, je to typické korporátní chování prohnilé organizace a systému, kdy nikdo nerozhoduje a vše běží samospádem. Důležitější je PR a média, než co se opravdu dělá či nedělá – tedy pro tyto „opice“. Neschopní agresivní psychopaté ve vedení, odshora až dolů – celá společnost je tím prolezlá, nejenom finačnictví. Korporátní systém je prostě zachvácen smrtelnou chorobou, onou „rakovinou moci“, jak ji popisoval Vaculík.

  Celé je to založeno na „vzájemném krytí porušovaní obecně přijatých zásad“, jak tomu hezky říká Valenčík. Legalizovaná systémová korupce, institucionální a společenská. Odshora dolů, podobně jako v reálném socialismu, s heslem „kdo nekrade, okrádá svou rodinu“, jenže zatímco tehdy to nebyla pravda, jen přehnaný hořký vtip, toto pravda je.

  Stejně jako staviteli nespadne most nebo dům schválně, ale v důsledu všech možných věcí, hlavně nezodpovědnosti a neschopnosti. A v důsledku zlodějny, samozřejmě. Žádný „velký záměr“ v tom není. Prostě se to stane, je to přirozený důsledek všeho toho bordelu.

  Jistě, záměr je uškodit Rusku a komukoliv, kdo neleze Amíkovi do zadku. Jenže tyto pokusy v posledních letech více poškozují Západ než Rusko nebo kohokoliv jiného. Důsledky, které to vše bude mít dlouhodobě, navrhovatele oněch kroků nezajímají – přehlížejí je schválně ve své aroganci a tuposti. Například že svými akcemi zahnali Rusko a Čínu do strategického spojenectví. Nebo že snížením cen ropy ničí vlastní ropný průmysl, ale Rusku to skoro neuškodilo, ani tolik, jako například Norsku, Británii nebo Saudské Arábii či samotným Amíkům.

  Otázka je, co se stane, až letadlo opravdu spadne. Optimisté tvrdí, že vůbec nic, protože burza, finanční trhy, trhy s papírovými komoditami a všechny možné deriváty derivátů jsou virtuální bublina, která nemá se skutečností nic společného. Asi jako kdyby se ve středověku zjistilo, že andělé neexistují. No a ?

  Pesimisté tvrdí, že to špatně dopadne. Apokalyptici, že bude konec světa. Ale to oni tvrdí vždycky, to není nic nového.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Optimisti nemajú pravdu. Zdanlivo sa jedná len o suverénnych veriteľov, ale ide o celý systém financovania verejného sektora. Súkromníci sú podstatne opatrnejší ako suveréni a majú aj väčší objem prostriedkov. Tento ťah MMF je presne protismerný celému snaženiu Nemecka a trojky voči Grécku. A paradoxne, viac ako Rusko, zasiahne Európu. Keďže ide o „veľkú a riskantnú inováciu“, trúfam si tvrdiť, že dôsledky sú nepredvídateľné. Uvidíme po Vianociach.

   To se mi líbí

 4. Laco G. Mlynář napsal:

  Kdysi na začátku 90. let jsem si četl v pamětech Margret T.. Železná Markéta na zasedání vlády s oblibou řešila kromě toho jak zatočit krk odborům jedno velké téma. Množství peněz v oběhu, neboli agregát M2. Běda jak se objem peněz v oběhu trochu zvedl. Kdyby se dnes probudila a viděla jak rotačky makají na plný plyn, asi by zkolabovala a padla zase do hrobu.
  No a ty hory peněz se proměnily v obrovské dluhy. Tzv. G7 vyniká jedním důležitým kritériem, je nejzadluženější partou zemí na světě. A ty dluhy je třeba nějak zlikvidovat.

  To se mi líbí

 5. Tribun napsal:

  To se skutečně bavíme o 3 mld.? To jsou přeci drobné. Aby tahle bomba víc než pšoukla, muselo by jít tak o 3 biliony.

  To se mi líbí

  • hans napsal:

   Nebavíme se o 3 mld, ale o pravidlech. Resp. o tom, co udělá s mezinárodními financemi americký postoj „pravidla se dodržují jen pokud vyhovují našim zájmům + jen my máme právo rozhodnout, kdy se pravidla nemusí dodržovat“.

   To se mi líbí

   • Tribun napsal:

    Ale to přece není žádná změna oproti současnému stavu.

    To se mi líbí

    • Kamil napsal:

     Ano, i ne. Dnes jsme (obyvatelé planety Země) bohužel v situaci, kdy i „malá“ změna v řídícím parametru může vyvolat dramatické – katastrofické změny ve stavové proměnné (ve výsledku). Viz modelování procesů v lékařství, mechanice, atd. užitím Thomovy teorie katastrof. Pro jednoduchost si stačí představit katastrofu typu fold (záhyb), kdy i při velmi malé změně pozice na novou, blízkou pozici vzhledem k výchozím souřadnicím bodů na horní ploše záhybu může dojít ke katastrofě – pádu na dolní plochu záhybu. Či-li, ve výsledku jsme úplně jinde než před drobnou změnou hodnoty řídícího parametru. Katastrofa.

     To se mi líbí

    • hans napsal:

     Tribun: Co do faktického stavu ne. Ale dosud se některé věci neříkaly nahlas. Otázkou je, jaká je síla slova.

     To se mi líbí

    • oh napsal:

     Změna to je. Je na vás, jaký význam jí přikládáte, ale až dosud takové chování vždy byla (účelová) vyjímka z pravidel. Od teď je to standard, máme konečně papír, že takhle to má správně být.

     To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Ani si toho nikdo nevšimne…..

    To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, ako píše Hans. Finančný systém a bankovníctvo stojí a padá na dôvere. Ku strate dôvery môže dôjsť aj zdanlivým detailom. Veď jeden veľký otras sme zažili v 2008. Vtedy takmer skolabovalo niekoľko veľkých bánk len preto, že zo dňa na deň zmrzol medzibankový trh s overnightmi.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Ono hlavně nejde jen o nějaké tři miliardy, ale hlavně o doslova bleskové (na poměry MMF) prosazení významné „reformy“ pravidel MMF podle přání nejrovnějšího z členů, kdy byla suspendována zásada nepůjčovat zemím neschopným splácet dluhy vůči jiným zemím nebo mezinárodním organizacím. Stejná zásada, která byla ještě nedávno se vší přísností uplatňována na Řecko. V podstatě tímhle MMF prohlásil „Vynucujeme pouze dluhy v amerických dolarech vůči spojencům USA.“
   IMO jde o nápad genialitou srovnatelný s pokusy o odstřižení Ruska od kartových platebních systémů Mastercard a VISA nebo rovnou od „nezávislého“ SWIFTu.

   To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad, dobrý výber.

  To se mi líbí

 7. danaver napsal:

  Vy se tady pánové pořád hrabete v nějakých cifrách, ale svět je dnes obrázkový, tož se běžte podívat na správné stránky, ať víte čeho a koho se máte bát…
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/12/17/nevtip-bohuzel-na-tento-den-2/#more-943209
  http://www.economist.com/printedition/covers/2015-12-10/ap-e-eu-la-me-na-uk

  To se mi líbí

 8. brtnikvbrlohu napsal:

  Co se děje u stana? Nejde se k němu dostat.

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Pokud budeme hledat místo demokracie v tomto systému, zjistíme, že je druhotné. Tedy nerozhodující, jen zdánlivě významné, řekl bych doslova nicotné. Žádná „vláda lidu“ prostřednictvím volených zástupců nedrží ve svých rukou politickou moc (jak je nám vtloukáno do hlav), ale sdružení výrobců a finančníků, kartely, trusty a korporace primárně rozhodují a mají skutečnou, reálnou moc, kterou skrze politiku, resp. politiky a politické strany ve svůj prospěch realizují.
  Ne lid, ale oligarchie má v rukou moc. Oligarchie se nikdy na základě nějakých voleb a hlasování své moci a zdrojů této moci nikdy nevzdá.
  Kdo toto nechápe, bude jen Don Quijotem v boji za odstranění distribuční nerovnosti v rozdělování statků, v nastolení sociální spravedlnosti, rovnosti práva a lidských svobod (pokud vůbec za takové hodnoty bojuje).
  Pochopte už konečně vážení Don Quijotové, že zatím (to „zatím“ je důležité) jedinou silou, která zná recept na vytvoření skutečné vlády lidu, opravdové demokracie a vytvoření podmínek pro uplatňování základních práv a svobod každého a všech, jsou marxistické strany. Všechny ostatní strany a hnutí jsou jen buďto přímými podporovately statusu quo, nebo spolky směšných idealistů a snílků, bojujících s drakem zvadlými ratolestmi míru, lásky a pravdy.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   To je pravda, strejdo Oline. Pri dominancii súkromného vlastníctva (všetkého) nie je žiadna demokracia možná. Oligarchovia to vedia, preto im stačí udržiavať nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva a oni sami môžu mať plné ústa demokracie, neublíži im to.
   My, osamelí donkichoti, máme ešte možnosť prestať hrať tú hru na politiku a žiť si svoj život, ako sa o to pokúsil Henry Thoreau.

   To se mi líbí

 10. vittta napsal:

  Přátelé, Andrew Stroehlein z HWR je pobouřen touto reklamou na české pivo.
  A já se mu nedivím, té černošce rozhodně není 12 a navíc je bxjsjklslá, a ne černá, co myslíte?
  http://blisty.cz/art/80323.html

  To se mi líbí

 11. Strejda Olin napsal:

  „Tisíce“ lidí si dnes po celé republice i v zahraničí připomněli výročí úmrtí V.H., sdělují nám masmédia. Zpravodajové se snažili nám ale ty „tisíce“ lidí raději neukazovat. Z toho, co jsem viděl, jich byly desítky, spíš hloučky jednotlivců. A kdyby o tom výročí již týden nepřetržitě neinformovaly, byla by ta účast ještě žalostnější.
  Nejde mi ani o Havla, ani o výročí, s tím ať se vypořádá každý po svém. Jde mi o média, o to, jak „pravdivě a nezaujatě“ informují.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Tak ma napadá, že kedysi pred rokmi to šlo v noci do rotačiek, tak uzávierka mohla byť neskoro v noci a články sa stíhali napísať zo všetkého, čo sa cez deň udialo. Dnes musí byť správa na portáli do hodiny po udalosti a píšu to niekde na lavičke do tabletu. Tie články majú asi pripravené (a šéfredaktorom schválené) vopred a v teréne len doplnia nejaký ten detail.

   To se mi líbí

 12. Rosťa napsal:

  Na Neffově psovi se psalo o dnešním pochodu sirotků z jednoho letiště. V diskusi vznikla drobná tlačenice a kdože tam nechyběl?
  H. Kropová 18.12.2015 21:09

  nejsem vaše teta a zkracovat si kalhoty nebudu .nejsem opilecký prokouřený a prolhaný hulvát jako HAVEL

  S. Vaněček Šauerová 18.12.2015 22:17

  No, je zjevné, že toho o VH moc neví. Byl ledaským, hulvátem ale rozhodně ne. Byl to člověk plachý a za všech okolností slušný. Z paní mluví nejen neznalost, ale také zloba. Člověku jí musí být líto.

  Chudák Vaněček, kde nechal rozum?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.