Sputnici


Hudební hádanka 8 (https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2015/11/28/hadanka-jiz-poosme/#comments) přivedla čtenáře a posluchače k dávno zaniklé pražské skupině Sputnici.

https://www.youtube.com/watch?v=TjJV3ZOk1WE

Sputnici jsou považováni za praotce českého rock’n’rollu i za autory termínu bigbeat. Jejich řadami prošel třeba Petr Janda a krátce i Jiří Stivín. Byli průkopníky literárně hudebních pořadů spojujících povídky a hudbu. Tedy formátu, který později proslavil Šimka a Grossmanna.

Historie Sputniků (http://www.sputnici.cz/Historie/) začíná na Jedenáctileté střední škole v dříve Korunní, pak Wilhelma Piecka a teď již zase Korunní ulici. Mezi jejich zakladatele patřil Ivan Jonáš, jeden ze zakladatelů KANu.

Původně hráli pod hlavičkou ZK ROH Tesla Strašnice (tam se učil zpěvák a autor Tomislav Vašíček) a pak pod zřizovatelem ROH Přírodovědecké fakulty KU. Jejich historie je zajímavá i tím, že Sputnici byli spojeni s vynikajícími textaři (Eduard Krečmar a Pavel Vrba) a zpívali výhradně česky.

Mezi literárním a hudebním křídlem Sputniků došlo postupem času k rozkolu, který vedl k odchodu Petra Jandy a několika dalších. Tomislav Vašíček pak založil vlastní vokální soubor, ale se Sputniky dál spolupracoval.

https://www.youtube.com/watch?v=b5L0sVgIsEw 

Sputnici v podstatě zanikli v době, kdy podstatná část členů dokončila v roce 1964 studia a chtěla pracovat ve svém oboru.

V roce 2009 byl uspořádán koncert k padesátému výročí založení Sputniků. Napsal jsem o něm  glosu (http://www.blisty.cz/art/48998.html), k níž mě opravňovalo pamětnictví té doby a v neposlední řadě i to, že tři bývalí členové skupiny Ivan Jonáš, Karel Hlavatý a Jiří Koníček byli v letech 1959-64 mými spolužáky a kamarády na Přírodovědecké fakultě.

Na zmíněném koncertu byla pokřtěna kniha  „Sputnici náš kamarádský rock’n’roll“.  Je to významné svědectví o životě mladých lidí na konci padesátých a počátku šedesátých let.

Na historii rock’n’rollu je zajímavé to, že byl nepříznivě přijímán i v samotných Spojených státech.

V některých státech USA byly koncerty zakazovány. Popuzoval sám název (černošský slangový termín pro sex), byl v tom odpor vůči „nevázanosti mladých“ i obavy o narušení náboženské výchovy. Mimochodem, v USA byl rock’n’roll některými pablby považován za produkt komunistické ideologie a za snahu narušit mravnost americké společnosti.

Odpor československých orgánů k rock’n’rollu nebyl nijak odlišný od toho, co zažíval Elvis Presley se svým kroužením pánví v USA.

V Československu byly zákazy, censura textů, ale současně byla i sranda a především neobyčejné kamarádství, které přetrvalo umělecké rozchody a mnohou emigraci po roce 1968.

Zapomíná se na to, že Beatles nebyli vítáni v USA a že je Ed Sullivan přivedl do svého televisního pořadu v decentních černých oblecích s kravatami.  Dlouhé vlasy popuzovaly i tam.

V Česku se neustále mluví o tom, jak byli „za komunismu“ postihováni vlasatci. K periodě hippies a beatniků se v USA nikdo nehlásí. Je pro jistotu zapomenuta, protože šlo o nebezpečné období, kdy se část mládeže vymkla kontrole.

Averze režimu vůči anglickým textům vedla ve svých důsledcích k pozoruhodné básnické práci Eduarda Krečmara, dvorního textaře Sputniků.

https://www.youtube.com/watch?v=YsX7k8Aq5OM

Sputnici měli správný věk na to, aby byli u toho, tedy u začátku šedesátých let, kdy docházelo k velkému kulturnímu uvolnění ve světě. To se se odrazilo i na vývoji české kultury. Byla to historicky ojedinělá situace, která se od té doby již neopakovala. Nepřišla nová filmová vlna, nepřišla další generace spisovatelů.

https://www.youtube.com/watch?v=iFCjH09LfgM

Psát o letech 1948-89 je obtížné, protože současný mrav upřednostňuje začernění minulosti. Nazíráno zpětně, snaha ovlivňovat společnost prosazováním určité ideologie nebyla příliš úspěšná, protože nešlo v první řadě o peníze.

Kniha o historii Sputniků se s náhledem na historii vyrovnává tím nejlepším způsobem: píše pravdu. Nejen proto stojí za přečtení.

kanadajj

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Sputnici

 1. Bavor V. napsal:

  Jako hudební dodatek. Dnes má své 245.výročí narozenin autor tohoto dílka

  To se mi líbí

 2. Strejda Olin napsal:

  Já si ty Sputniky nepamatuji, ale někde jsem četl (a nemůžu to najít) o tom, jak byl americkou, a nejen americkou, společností přijímán rock and roll a máničky. Némlich to samé, co u nás. V něčem snad i hůře.
  Zrovna včera mi psal G.H. z Toronta, že když emigroval v 68´do Kanady a viděl ty poměry, myslel si, že ho omylem dovezli do SSSR.
  Jsme propagandou ovlivnění mnohem víc, než si myslíme.

  To se mi líbí

 3. peter. napsal:

  Ani ja som „Sputniky“nepoznal.Že u nich začínal Petr Janda ,je pre mňa novinka.A keďže k téme nemám čo napísať,dovolím si uviesť jednu smutno-smiešnu udalosť,ktorá sa dnes prihodila „jeho nenažranosti,Veľkému hajtmanovi a prezidentovi Ukrajiny Pjotrovi Porošenkovi – Waltzmanovi.
  Začnem tým,že dnes oslavuje pápež František svoje 79-te narodeniny.A ten kokot Porošenko mu poslal blahoprajný telegram tohoto znenia :
  „V mene ukrajinského národa a v mene svojom,vám srdečne gratulujem k vášmu jubileu,80-tim narodeninám“.
  http://www.kp.ru/daily/26472.4/3341931/
  Keby mi nebolo ľúto tých obyčajných Ukrajincov,tak by mi z toho debila bolo do smiechu.

  To se mi líbí

 4. Rudolf Knopp napsal:

  Na Sputikach jsem vyrostl a začal vnímat rck and roll. A tak jsem s potěšením hrdeho dědečka zaznamenal jak si Můj 4 lety vnouče zpiva…
  vloni v létě v červenci byl velký žár. ….

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.