Na břehu Otavy


Na břehu řeky Otavy stojí vesnička. Možná pamatuje už keltské rýžovníky, kdož ví. Alespoň zachované sejpy cosi naznačují. Není jediná, na břehu Otavy takových vesniček stojí dost.

Ta vesnička má náves a na návsi kapličku. Stejně jako ostatní podobné vesničky. U kapličky stojí kamenný pomník se jmény mužů, kteří už se do nového státu nikdy nevrátili..

Na některých domcích jsou desky z černého mramoru. A na nich jména těch, kteří se už nikdy nevrátili do osvobozeného Československa.

Kdokoli kolem těch jmen prochází, měl by si uvědomit, že oni položili své životy za to, abychom my mohli dále rozvíjet ty své vesničky Jsme jim tím povinováni.

Na mnoha z těch kamenných pomníků je skromný nápis. My dali jsme životy, vy dejte lásku a svornost. Celkem prosté přání těch, kteří se nevrátili. Ale je splnitelné? Je, teď jen záleží na okolnostech, které nás k té svornosti přimějí.

Na břehu Otavy stojí mnoho malých vesniček ve kterých stojí mnoho kamenných pomníků. Jak ty vesničky tak ty pomníky jsou součástí naší historie, jsou součástí nás. Jsou součástí toho, čemu vzletně říkáme kulturní dědictví. Přál bych si, aby se každý z nás dokázal podívat na ta jména vytesaná do kamenných pomníků bez toho, aby se musel stydět, že by svou vesničku s těmi pomníčky zaprodával jiné kultuře.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

117 reakcí na Na břehu Otavy

 1. kchodl napsal:

  Celá naše země je pomník našich předků. Nemáme právo vpouštět vetřelce. A pokud přesto proniknou, máme povinnost je vyhnat všemi prostředky. Protože každý vetřelec jako první ničí pomníky.

  Před:

  Po:

  Ale vetřelci byli vyhnáni, případně pohřbeni.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   máte pravdu Kchodle, ale já nedokážu vydýchat ani tohle:

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    zajímalo by mě, jak by takový Halík vysvětlil všechny ty svoje neuvěřitelnosti v kontextu tohoto zvířecího chování?

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     proboha, čím nás toto může jen obohatit? Ti ani v montovně netrefí na WC, natož aby vůbec něco pochopili!
     viz: http://pravyprostor.cz/arabove-jsou-lini-a-proto-nic-nemaji-rika-islamsky-duchovni/

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Budou dávat příklad naším lidem.
      Ovšem…špatný.
      Oni nestačí cigoši a naši vlastní flákači, zrádci nám chtějí narvat ještě povaleče cizí….
      Pak se divíme, že naši mladí jsou někdy divní a jsou lidé, kteří to svádí na sebe, že sami jsme takoví, ať se nedivíme.
      Jenže oni to chování zdaleka nevidí jen u nás, možná ho u nás vidí jen poměrně málo.
      Vidí ho u jiných.
      Já říkám, že systém je takový, a proto že jsou takoví mladí.
      Tím systémem myslím zrovna tohle.
      Když mladý člověk vidí, že se dá žít bez práce, proč by vlastně dělal?

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Přesné, do kamene tesat : “ systém je takový, a proto jsou takoví mladí „.
       Pak ale platí, a ne že ne : “ sami jsme takoví “ .
       Kdo jiný si ten systém tady vyzvonil, když ne my? (opakuji posté : vím, že ne všichni, ale velmi velmi podstatná většina, vím, že to bylo dlouholeté úsilí „západu“, přesto to platí).

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Tedy nevím jak vy, ale já neznám jediného člověka, který by tady vyzvonil tenhle systém, a ani jsem o takovém ještě neslyšel.

       To se mi líbí

    • peter. napsal:

     Srdečný pozdrav všetkým ženám a dievčatám,ktoré majú tak dobré srdiečka,že by pre imigrantov urobili všetko:

     To se mi líbí

  • Cech napsal:

   http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-svet-po-teroristickych-utocich-7-12/r~23fa09749a6a11e59772002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=A&utm_term=position-0
   No a co se stane – > nic se nestane :
   Prostě syrská armáda může bojovat jen tam, kde ji to naši spojenci dovolí.
   Proto také je těm Rusům ten Triumph tak maximálně na ozdobu.
   Tož za chvilku začnou pravděpodobně bombardovat i ta letadla v Chmajmim.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Pouze upřesnění zase to není tak zlé protože

   Vojenské letectvo mezinárodní koalice zaútočilo na muniční sklad syrské armády v provincii Dajr az-Zaur na východě země, v důsledku náletu zahynuli čtyři vojáci syrské armády, dalších 16 bylo zraněno.
   Tož nic tak hrozného se nestalo.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Každá další akce Amíků je hřebíčkem do rakve jejich působení v oblasti, to je jasné od chvíle, kdy Rusové začali nad Sýrií poletovat.

    Tento „incident“ povede k plnému uplatnění svrchovaného syrského vzdušného prostoru a sestřelování všech nehlášených narušitelů. Sýrie už podala stížnost k RB OSN, další kroky budou následovat.

    Stejně tak Irák dal v neděli Turkům 48 hodin na vyklizení iráckého území, z nejvyšších míst – shodně se vyjádřil premiér, prezident i šéf parlamentu. Západní média lžou o pár stovkách tureckých instruktorů u iráckých Kurdů – ti tam opravdu jsou – ale jedná se o celý tankový pluk, který v sobotu překročil irácké hranice. Také to půjde přes RB OSN.

    Pokud tyto věci „mezinárodní koalice“ USA v OSN zablokuje, bude to mezinárodní skandál.

    Mezitím Rusové pilně budují PVO v Sýrii, přivážejí další a další komponenty. Dálkové S-400, syrské armádě S-300 posledních verzí. K tomu střednědosahové Tor-M1/M2 a krátkodosahové Pancir S1, takže PVO bude propojené a vrstvené. Doplněné dalšími stíhačkami – už teď jsou v Sýrii první čtyři nejmodernější Su-35S. Celkově Rusové ohlásili doplnění o 120 dalších letadel.

    Mají připravené i dálkové Mig-31, které mohou nosit dálkové protiletecké rakety s dosahem přes 400 km.

    Jediné, co Amíkům zbude, je „přilézt ke křížku“ a začít spolupracovat s tím bagdádských centrem boje proti IS, což je pro ně fakticky totální prohra veškerých jejich plánů.

    Ohledně jejich plánů – je vidět, jak moc jsou to ad-hoc zoufalé pokusy a snaha reagovat na situaci, protože jim krachuje jeden pokus za druhým:
    1. Použít IS k útoku na Damašek a následně Damašek obsadit ze SZ Sýrie tam uschovanými „umírněnými demokratickými řezači hlav“. Selhalo.
    2. U turecko-syrské hranice využít turkické páté kolony, vyhlásit hraniční „bezletovou zónu“ a přes ně zásobovat vyproštění „umírněnců“ z latakijských hor, doplnit přes hranici stavy džihádistů a podél hranice dojít za Eufrat, následně postupovat na Rakka a tu obsadit – tam vyhlásit exilovou „demokratickou“ syrskou vládu a postupně tam vybudovat invazní vojsko pro nový útok na Damašek. Selhalo.
    3. Použít Kurdů, slíbit jim stát – to je dávno profláklý západní trik – a použít je místo džihádistů k obsazení syrského území za Eufratem (levobřežní části), dobytí Rakka. To mělo být koordinováno s Turky jejich postupem na Mosul a obdobnými sliby iráckým Kurdům. A celkově to měla umožnit silná letecká kampaň z Perského zálivu, z letadlových lodí a pozemních základen v emirátech, Kataru, SA.

    Poslední pokus právě selhává: protože Kurdové nikdy nepůjdou mimo své území, na území osídlené sunnity. Protože Irák není tak „ochočený“, jak si mysleli a oficiálně se bude bránit přes RB OSN, v případě vyhrocení situace požádá Rusko o zásah proti narušiteli – tedy „americkým“ džihádistům a Turkům. Protože Rusové rozvinují nad Sýrii svoje PVO, dodávají PVO Syřanům, takže bezletová zóna nad Sýrii nepochybně bude, jen nebude americká, ani trošku. Protože syrská armáda je připravena k velké ofenzívě a začíná se „rozjíždět“, džihádisté už jsou dostatečně oslabeni a bez zásob a jakmile se zapojí nové ruské bitevní vrtulníky Ka-52 a Mi-28N, dálkové raketomety a dalších 120 ruských letadel, celý džihádistický odpor se může zhroutit ze dne na den.

    Amíci na to zkrátka jdou stejně slabomyslně jako vždycky, když se nepovede jedno, zkusí hned něco jiného větší silou. Tentokrát do toho zatáhli Turky. A ti to odnesou stejně jako předtím Ukroši.

    Zábavné jsou protichůdné zmatené signály, přicházející z Fašingtonu. Opičák dnes vykládal, jak vzniká „mírová koalice“ pro ukončení války v Sýrii, ve skutečnosti chystají na zabijačku Turky a chtějí je podporovat letectvem – nejlépe někoho jiného. Další část té americké nacistické bandy tlačí do ofenzívy a problémů zbylé Ukroše, aby dostali další nakládačku.

    A média raději téměř drží hubu, protože taková monumentální prohra už kamuflovat nelze.

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Kurňa cechu, hlava mi nebere, proč asi ničí syrskou armádu a nikomov IS… Když údajně válčí proti IS ?

    To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No a v důsledku útoku na muniční sklad syrské armády v provincii Dajr az-Zaur na východě země byla přijata opatření.

   Britské stíhací bombardéry Tornado budou létat v Sýrii za doprovodu víceúčelových stíhaček Typhoon, aby bylo možné „vyhnout se srážkám s ruským letectvem“.
   „Rusko také začalo vybavovat letadla Su-24 raketami vzduch-vzduch a to je pro Tornádo ve vzdušném souboji nevýhoda“ (zde se naskýtá otázka od kdy IS operuje nějakým letectvem).
   „Každé letadlo, které vzlétá ze základny vojenského letectva Velké Británie Akrotiri na Kypru, se dostane do pole působnosti ruských raket, a možnosti Typhoonu jsou takové, že může ochránit sebe i jiné“, komentoval situaci letecký expert Jon Lake.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    PR žvásty pro média, nic jiného.

    Rusové nejsou poseroutkové, aby se při nějaké – navíc ještě falešné – hrozbě stáhli do kouta. Západu by trvalo déle než měsíc, než by shromáždil dost letadel a zásob aby mohl něco opravdu udělat. Vyžaduje to obrovskou logistiku a na rozdíl od Ruska, mají to velmi daleko, nedá se to utajit.

    Jakákoliv válečná aktivita – Typhoon s Tornádem – nad svrchovaným vzdušným prostorem Sýrie je agresivním aktem války, porušujícím mezinárodní právo. Jakmile Sýrie bude zásobená PVO, může kdykoliv svoji vzdušnou suverenitu uplatnit sestřelením čehokoliv, co bude nad Sýrií poletovat a nějaké Tyhoony neudělají nic, jen rozmnoží počet sestřelených letadel.

    Přičemž budou v právu, mohou narušitele sestřelovat jak budou chtít a nikdo nemůže proti tomu namítnout ani slovo.

    Útok na legálně v Sýrii nasazené ruské letectvo je napadením RF, to se nedá „okecat“. Vyhlášení „západní“ bezletové zóny nad Sýrií není možné bez masového útoku na ruské síly – nešlo by o „nehodu či omyl“ jako při sestřelu jednoho ruského bombardéru. Ani koordinovaná akce tureckého, britského, francouzského, amerického, … letectev, které jsou teď v oblasti, by na to nestačila – protože by Rusové okamžitě vzlétli a začalo by se to řezat naplno – mají tam dálkové rakety, nejen PVO, a mohou působit stovky kilometrů daleko za hranicemi Sýrie – a v případě napadení státu by na to měli plné právo. Amíci by museli potopit i ruské lodě v oblasti. Rusové se zastrašit nedají a nejsou Irák ani žádná kozomrdná zemička. Ani Srbsko.

    Je docela pravděpodobné, že ruské síly jsou – minimálně na lodích a ponorkách kolem – vyzbrojeny jaderně, pro všechny případy, takže by se to okamžitě změnilo v lokální jadernou válku taktickými jadernými zbraněmi. A i kdyby nesáhli po jaderných zbraních, dost paseky by nadělaly tisíce křídlatých střel ze všech možných směrů a zdrojů.

    Rusové mají zásadní výhodu – geografickou. V případě napadení nemusí brát ohled na svrchovanost vzdušného prostoru například Gruzie, a tím pádem to z Ruska nad Sýrii není ani hodina letu – dnes to musí krkolomně oblétávat, takže to trvá 4-5 hodin nejkratší cestou. V případě války v oblasti by Západ nemohl zasáhnout jejich zásobování, zatímco Rusové by velmi snadno zničili zásobovací cesty protivníkovi.

    Tedy Amíkům a všem jejim loutkám zbývá jen křičet a pak se stáhnout a nějak v médiích kamuflovat zásadní prohru.

    To se mi líbí

    • peter. napsal:

     Z toho,čo som o tom útoku prečítal,som pochopil len to,že sa k tomuto útoku nikto nechce priznať.USA ho odmietajú.
     Každopádne je to ďalšia eskalácia napätia a stačí okamih,omyl alebo akt vyplývajúci zo zlého úmyslu a sme vo vojne.Na Slovensku nemáme vhodný prímer pre túto situáciu,tak použijem český : „všem nám hoří koudel u prdele“.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Odpoledne se nechal Irák oficiálně slyšet, že:
      „Vzhledem k novým vlnám ruských křídlatých raket, budou letiště v iráckém Irbílu a Sulejmani uzavřena po dobu 48 hodin, s účinností od dnešní 10 hodiny večer.“

      Na Kaspickém moři je celá ta „říční flotila“, ruské bombardéry mají asi „rojení“ nebo co.
      Něco se zjevně chystá.

      Politická otázka je, zda teď Irák „nevyměkne“, Iráčané nyní určitě dostávají sliby a peníze plnými hrstmi.

      To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Promiňte, pane domácí, že na chviličku odbočím. Ale těm se do toho nechce…..
  Komu a do čeho?
  Českým médiím do vítězství té Francouzky a její strany v prvním kole galských regionálních voleb. Že to moc nepíší deníky, to bych i trochu chápal – výsledky voleb kontra čas uzávěrky. Ale weby to mohou stíhat celkem bez problémů. A ta zpráva, která je opravdu důležitá, se krčí někde na pátém, sedmém místě. Ono by se totiž k tomu muselo napsat asi tak to, co mi tu neuměle drmolíme už takovou dobu – současné elity nereprezentují své voliče, neprosazují jejich zájmy, nýbrž zájmy vlastní.
  Možná je/bude taková i ta Francouzka, co já vím. Ale Frantíci volí alespoň naději, že se něco změní. Každopádně je jí třeba přiznat, že je dlouhodobě konzistentní a nabízí/prosazuje stále totéž. Větry politické konjunktury její korouhvičkou nijak moc neotáčejí. A mnozí Francouzi si možná (co já můžu vědět?) říkají – vždyť ta baba má už tolik let v tolika věcech pravdu.
  A už končím, zpět k pomníčkům, kam také přispěji svojí skromnou hřivnou.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Ještě že ta ekonomická válka USA proti socialistům je jenom údajná. Už jsem se lekl, že Američani ji opravdu chtějí vést …

   To se mi líbí

 3. pepanov napsal:

  Já si myslím, že ony ty pomníky moc připomínají minulost. Stačí se jenom podívat na šou v Praze, kolem pomníku maršála Koněva. Přece komunistická minulost se musí kompletně vymazat, nikdy nebyla.Z roku 48 jsme přeskočili kouzelným proutkem do roku 89. Lidé by o předešlých letech mohli přemýšlet a mohli by chtít takové jistoty, které měli dřív a to přeci nemůžeme dopustit. Mohli by totiž začít přemýšlet a neposlouchat jedinečná rozhodnutí našich politických hvězd.

  To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  Tři fáze džihádu (pro připomenutí):
  1. fáze – skrytá islamizace, když jsou muslimové moc slabí k boji. Navenek podporují toleranci, praktikují taqiya (povolené lhaní) a připravují se skrytě na džihád. Stavějí se do role obětí a pokoušejí se pro islám získat speciální výsady a privilegia.
  2. fáze – defenzivní islamizace, když jsou muslimové dost silní k boji, ale ne dost silní, aby si ostatní mohli podrobit, terorizují své nepřátele, zabíjejí kritiky a hledají si ospravedlnění k napadání ostatních skupin obyvatelstva.
  3. fáze – ofenzivní islamizace, když jsou muslimové v převaze, podrobují si násilím všechny nemuslimy, snaží se rozšířit svou politickou moc a čistí důležitá islámská území od nemuslimů.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   PRAVÁ TVÁŘ MUSLIMŮ

   Muslimové předstírají, že jsou milí lidé. Lidé na Západě jsou velmi naivní, když říkají: muslimové jsou tak milí a mírumilovní.
   Muslim je dočasně zdvořilý a umírněný, ale když islám zavelí, stane se z něj pravý muslim. Známe je, protože vedle nich žijeme již čtrnáct století! Žijeme vedle nich a známe je velmi dobře. Ale lidé na Západě s nimi nežijí, takže vidí jen jejich mírnou tvář, ale nadejde den, kdy zjistí, že to byla lež, ale to již bude pozdě!
   Je mi líto, že to musím říct, ale muslimové zabíjejí lidi. Je mnoho zemí, kde někdo jde do kostela zabít lidi. Řeknou o něm: no, ale to byl blázen… Copak blázen jde od kostela ke kostelu a vraždí lidi?
   Lidé na Západě si myslí, že islám je náboženství, takže je roven křesťanství. Ale já jim chci říct, že islám není jen náboženstvím – islám je státem a zároveň náboženstvím, je ideologií! Islám chce ovládnout celý svět. Dnešní muslimové následují „mekkánský“ islám, protože zatím jsou slabí, ale až budou ve většině, změní svoji strategii.

   Zdroj: Video na You Tube, rozhovor egyptského Koptského kněze Zakaria Batrose v Michael Coren Show 27. 11. 2009.
   Pozn: Koptská (Kopt = Egypťan) pravoslavná církev je největší křesťanskou církví v Egyptě (asi 9 milionů). M.j. slaví Vánoce i Velikonoce.

   To se mi líbí

 5. Strejda Olin napsal:

  MUSLIMSKÁ IMIGRACE
  Islamic Supremacy Begins With Immigration

  Rád bych vám něco řekl o imigraci, ale ne o imigraci obecně, ale konkrétně o muslimské imigraci. Při diskuzích musíme muslimskou imigraci oddělovat od ostatních druhů imigrací, protože muslimská imigrace má vždy skrytý politický obsah.
  To se projevuje i v samotném kalendáři, který islám používá. Muslimský kalendář nezačíná zjevením koránu, ani narozením Mohameda. Namísto toho muslimský kalendář začíná v okamžiku, kdy Mohamed se svými příznivci odešel z Mekky do Medíny.

  (Pozn.: 16. 7. 622 odešel Mohamed se svými druhy z Mekky, kde měl kvůli jeho kázání o jedinném bohu mnoho nepřátel, do Medíny. Již dříve tam Mohamed vysílal své příznivce – muhádžiry. Medínské přesvědčil o své nové víře a ti se zavázali ho přijmout jako proroka již v roce 621. Do Medíny přišel Mohamed 24. 9. 622 a položil zde základy politické a společenské organizace islámské společnosti. 16. červenec 622 je počátkem muslimského letopočtu (hidžra). Zavedl ho v roce 637 chalífa Umar. Rok mám 354 dnů. 1. leden (muharram) roku jedna = 16. červenec 622)

  Proč si vybrali právě tohle datum? Protože tehdy se začalo islámu dařit. Označuje to začátek politického islámu. Mohamed totiž v Mekkce hlásal islámské náboženství 13 let a přesvědčil pouze 150 Arabů, aby se stali muslimy. Nicméně když Mekku opustil a přišel do Medíny, když přesídlil, stal se politikem a džihádistou. Když o 10 let později zemřel, každý Arab byl už muslimem.
  Tzn. že migrace z islámu udělala politickou záležitost a s politikou a džihádem se islámu začalo dařit. Měli byste vědět, že 91 veršů koránu všem muslimům nařizuje, aby napodobovali všechno, co Mohamed řekl a udělal. Tzn. že muslimové mají dělat to, co Mohamed a proto s jejich příchodem do nové hostitelské země začíná politický proces slovy: „Jsme muslimové a naše náboženství obnáší to, že potřebujeme speciální místnosti k modlení, speciální jídlo halal, požadujeme odlišné oblečení apod.“ Islám se začíná od hostitelské země oddalovat slovy: „Musíme být jiní, protože jsme muslimové“.
  Je třeba, abyste si uvědomili, že žádný muslim není jednotlivec, ale ve skutečnosti je částí ummy, většího celku – muslimské komunity. A uvnitř této komunity jsou vůdci, kteří se stávají aktivisty. To není tak, že by každý muslim něco podnikal. Tohle dělají vůdci. Měli byste vědět, že každý člen ummy je nucen poslouchat vůdce. Tohle z islámu dělá velmi silný politický blok.
  Když islám začne s imigrací, začne také s politickým procesem islamizace hostitelské země. Proto se muslimská imigrace zásadně liší od jakékoli jiné imigrace.

  (Dr. Bill Warner, Center for the Study of Political Islam, president. You Tube 21. 6. 2015)

  To se mi líbí

 6. peter. napsal:

  Všetko začalo natretím sovietskeho tanku v Prahe ružovou farbou poslancami vtedajšieho Federálneho zhromaždenia.Pokračovalo to ničením pamätných dosiek,sôch a búst všetkých a všetkého čo bolo spojené s komunistickým odbojom,s Červenou armádou a so Sovietskym Zväzom.Niečo podobné sa dnes deje na Ukrajine.Obyvatelia rodnej obce a rodáci postavili Vasiľovi Biľakovi v Krajnej Bystrej pri Svidníku z vlastných prostriedkov pamätník .Pripomínam,že v tomto regióne niet váženejších osobností ako generál Ludvík Svoboda a práve Vasil Biľak.Názory na Biľaka môžu byť rôzne ale myslím si,že nikto nemá právo násilím a vandalizmom znásilňovať mienku jeho rodákov,ktorí si ho ctia a majú pre to svoje dôvody.A už vôbec na to nemajú právo nejakí rádoby „umelci“ a aktivisti z Košíc.
  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/347360-ukradli-bustu-vasila-bilaka/
  V období po roku 1989 došlo k nevídanému hanobeniu pomníkov a cintorínov padlých sovietskych vojakov.“Zberači“kovov sa postarali o to,že pomníčky a pamätníky boli zbavené nie len bronzových hviezd ale aj písmen.A neobišlo to ani pamätníky na obete Nemcov a gardistov v SNP.V Nemeckej pri B.Bystrici je obec Nemecká,miesto najstrašnejších zverstiev,kde Nemci a gardisti upaľovali ľudí vo vápenke.Stojí tam aj tento pamätník

  Tak tú sochu ženy sa tiež pokúšali ukradnúť a keďže to nezvládli lebo bola priťažká,tak jej aspoň odpílili ruku.Ideológovia(pohrobkovia gardistov a iná svoloč)zase hanobili objekty na pamätných miestach bojov sprejovaním hanlivých nápisov a hákových krížov.Je to hnus,ak si uvedomím,že počas tohoto vyčíňania debilov,dal štát do vzorného poriadku všetky nemecké vojnové cintoríny.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   V mojí víkendové vesnici se stále každoročně v květnu koná pietní vzpomínka na padlé v obou světových válkách u místního pomníku na návsi. Nebýt místních „nedemokratických“ komunistů, nikdo z „demokratických“ stran by po obětech ani nevzdechl.
   Vesnice je významně spojena s Čsl. obcí sokolskou a minulý režim nikdy neodstranil pamětní desku. Sokolové naříkali, že jsou perzekuováni a dnes, když můžou svobodně svoji činnost rozvíjet a místní významnou historickou událost oslavovat (mj. obec v souvislosti se Sokolem 2x navštívil i TGM), na nic se nezmůžou. Očekával bych oslavné manifestace, slavnostní projevy, parádní marše, návštěvy hodnostářů i delegací ČOS z celé republiky, doprovodné sportovní a kulturní akce a ono nic. Ticho po pěšině a uprášená, zapomenutá pamětní deska.

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano přesně, co k tomu víc dodat?

   To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  Malá ukázka jak to taky může vypadat když se díky neschopnýmprotilidovým vládám, předchozí tzvpravoods-topácké vládě a stávající socansko-pravooligarcho-křesťanské, dostane k moci národovecko-křesťansko-pravicová vláda.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/388457-blitzkrieg-nove-polske-vlady-bori-demokracii.html
  Taky nás to čeká.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No sama jsem zvědavá jak daleko to půjde. Klerofašisti nic jiného, snad se Poláci vzpamatují. I když na druhou stranu věřit mainstreamu? Počkáme a uvidíme, ale mě to nijak nepřekvapuje.

   To se mi líbí

 8. Petrpavel napsal:

  Kdo neviděl Moravce, jako já :
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/41687834
  „Podle Filipa se však neustále řeší jen její následky a neřeší se příčiny“.
  „…dát Turecku tři miliardy eur … Kdybychom ty peníze dali na posílení schengenské hranice pro Itálii a pro Řecko, tak tomu rozumím. Tohle rozhodnutí však považuji za velmi špatné, prostředky poskytneme neunijnímu státu, který svojí vlastní politikou způsobil migrační krizi“

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No to teda je, z 10 na 5 a to ještě ANO Jourová, chce našemu profíkovi zabavit ten nový škorpion.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Všimněte si zdůvodnění:
   Nemá to vůůůůbec nic společného s Junckersovými a Obamovými výzvami k omezení dostupnosti zbraní, jde jen a jen o ty Vrbětice a Uherský Brod. To je drzost na hranici představitelnosti.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Na druhou stranu jde do parlamentu novela o „castle doctrine“, tedy právu postupovat v rámci nutné obrany domova do krajnosti v případě násilného narušení domovní svobody. Nemám čas to sledovat, jak to dopadá, ale o za pár dní jedu na vánoční střelecký víkend, tam se o tom jistě bude mluvit, takže budu informovat.

    V Maďarsku už to zavedli – ale tam je zbrojní zákon takový, že normální člověk nesmí mít ani špuntovku, dokonce i vzduchovky jsou omezeny na 7J 🙂

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ohledně zákonů, klidně mohou udělat zákon, že voda teče do kopce. Jestli chtějí postavit všechny normální lidi bez nejmenšího problému mimo zákon, nejen že se jim to nepovede, ale výsledky budou právě opačné.

    Co jsem viděl kolem sebe, Ježíšek letos přinese velkému množství lidí domácí CNC centrum nebo alespoň počítačem řízené frézy, soustruhy, 3D tiskárny, vláknové lasery a podobnou veteš.

    Od socanů a euro-bolševiků (což jsou spíše fašouni, i kdyby si říkali třeba neo-marxisté nebo jak) se nedá čekat nic než drzé lhaní, překrucování skutečnosti a podrazy.
    Ozubená pleš a další jsou toho všeho dokladem, divit se tomu může jen kdo právě spadl z Měsíce. Lepší je nemít žádné iluze.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Není na místě se předčasně rozčilovat, všichni tušíme řešení v případě akutní potřeby.
     Ale vás chci pobavit následující zprávou, která proletěla českými médii:
     http://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/139175-moskva-provokuje-turecko-rozzurily-zabery-ruskeho-vojaka-s-raketometem/forum/
     Jestlipak se někdo z autorů a šiřitelů zprávy někdy seznámil s tím, jak vypadá raketomet?
     Nejspíš mají všichni modrou knížku 🙂 .

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      I když podle mne to byl následovník SA-24 Grinch tak PL raketomet opravdu existuje.

      Německé označení : 2 cm Luftfaust
      Ráže : 22 mm
      Délka hlavně: 1308 mm (jde o svazek tenkostěnných vypouštěcích trubic)
      Váha: 6,6 kg + 2,5 kg 9 raket v nabíjecím rámečku
      Úsťová rychlost : 280 – 310 m/s
      Dostřel : 2000 m (účinný 500m)
      Rychlost palby: –
      Váha střely : 0,11 kg
      Konstruktér : Hugo Schneider

      Tož pouze ten mediální poskok neví, že naprosto podle mezinárodních pravidel, se jednalo o přímou ochranu blízkého vzdušného prostoru.
      Že to Rusové dosud nedělali, to je jiná věc, ale pokud vám znepřátelená krajina sestřeluje vaše letadla, tak zřejmě usoudili že ochrana vzdušného prostoru je nutná.

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Myslím, že česká vojenská terminologie zná pod označením „raketomet“ něco úplně jiného. Požádejme o názor kchodla.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Ano, slovo raketomet je vyhrazeno pro větší kousky, převážené na vozidlech. Jediná ruční zbraň, které se říká raketomet, je jeden americký bazmek ze 60. let – jméno mi vypadlo a nemám chuť to hledat – ve kterém byly čtyři malé neřízené raketky s průměrem asi 4-5 cm, původně letecké. Je to taková hranatá krabice, s hranou asi 20 čísel, dlouhá přibližně metr a něco. V jednom ze svých proslavených filmů to používal Arnold Černonegr (AfrickoAfroAmeričanoRakušan, politicko-korektně), bývá to vidět v dokumentech z Vietnamu.

       Ručním raketovým zbraním se v české terminologii říká (protitankový) granátomet. Což je také poněkud matoucí, protože to splývá s označením „pravého“ granátometu, ačkoliv většina oněch „granátometů“ jsou ve skutečnosti ruční raketomety. Vystřelují tedy rakety s reaktivním pohonem. Například RPG7, RPG18, RPG29, … jsou technicky vzato raketomety, ačkoliv se tomu říká granátomety. Někdy je to i pravdivé označení, například slavná česká RPG-75 je skutečně granátomet, protože vystřeluje nikoliv raketu s pohonem, ale opravdický plnotučný granát bez pohonu. Stejně tak je granátomet švédský Carl Gustav (ačkoliv do něj existuje i raketový náboj s vlastním pohonem). Tohle názvosloví vyplývá z toho, že se k cíli dopravuje granát, tedy střela s výbušným nebo zápalným obsahem, například kumulativní střela proti tankům. Nebo výbušně-trhavá, střepinová proti pěchotě.

       Také se v češtině používá pro tyto ruční pomůcky starší název – o dost případnější – „pancéřovka“. To může být také zmatené, protože jsou i pancéřovky proti nepancéřovaným cílům, tedy proti pěchotě, vystřelující protipěchotní dárečky. Aby toho nebylo dost, je ještě druh ručních věciček, vypadajících na pohled stejně jako pancéřovky, tedy protitankové granátomety, ale říká se tomu plamenomet. Tedy reaktivní nebo raketový plamenomet. Jako je třeba ruský Čmelák – RPO Šmel. To vystřeluje raketku, plněnou palivo-vzdušnou směsí, tedy termo-barický granát. Pro zmatení všech se samozřejmě vyrábějí i termo-barické rakety do RPG7 a dalších. Také existuje – výjimečně dobrá – česká RPG-75-TB, s termo-barickou hlavicí.

       Zábavnou poznámkou je, že skutečným raketometům – třeba Grad nebo československému vz. 70 – se neříká jen raketomet, ale také salvový minomet. Nebo gardový minomet, v ruském provedení. Německým zbraním tohoto druhu se říká tradičně „zadýmovací minomet“, neboli Nebelwerfer, což vzniklo při utajování během zakázaného zbrojení během Výmarské republiky.

       Takže jak vidíte, je to úplně jednoduché, když se to vysvětlí. Už tomu rozumíte.
       🙂

       Ručnímu protiletadlovému kompletu, alias MANPADu se neříká granátomet v žádném případě. Novináři mohli použít skoro všechny názvy, kterých se užívá, ale zázračne trefili ten jediný, který se pro označení této zbraně nepoužívá.

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       To mi připadá tak trochu z cesty. Působí to na mě dojmem „vo nějakejch outvarech, že outvar není outvar a to, co není outvar, že je outvar a ten outvar že zas není outvar“. Ale přemůže mě to brzo a začnu brzo chrápat, jako když řeže pilou.
       Jak dále píše klasik, když se najednou člověk začne plést do nějakýho filosofování, to vždycky smrdí delirium tremens.
       Díky za výklad, kchodle, nejsem z toho úplně moudrý, ale zdá se, že tu platí obvyklý výraz z pravidel českého pravopisu – „obojí je možné“.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Hudec:
       Jj. Jde o armádu, takže v tom logiku nehledejte, doufám to alespoň pobavilo.

       Terminologie není jednoznačná. U některých zbraní je přejato do češtiny cizí označení, z ruštiny například. Nebo zpotvořenina z anglického názvu. V pravidlech českého pravopisu je často „obojí je možné“ – v armádě je všechno možné.

       Univerzálně se všemu říká bazmek, někdy s přívlastkem hentý-oný. Více bazmeků pohromadě, složitější bazmek nebo systém bazmeků – dá se to rozebrat a složit – se jmenuje čudo. To je z východoslovenštiny, pravděpodobně a znamená to něco mezi „divné“ a „zázrak“, případně „zkurvený zázrak“. S tímto, tedy bazmekem a čudem, si většina armády co týče odborné terminologie zcela vystačí. Doplňující podstatné jméno je „sklo“ – což označuje panáka, dalekohled, zaměřovací přístroj, něco co se může rozbít když se do toho kopne, … vše dohromady se montuje pomocí univerzálního dějového slovesa „jebat“. To má význam podle kontextu, každý to chápe.
       🙂

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       🙂

       To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Tak jistě, náhlý zájem o strojní výrobu, nástroje a materiály, nemá žádnou, ale vůbec žádnou souvislost s nějakými nepodloženými pověstmi o snaze zakázat legální zbraně, s nějakými plky z Evropské komise – kdopak by tomu věřil, prosím Vás, takovým hloupým pomluvám ?

      Jen se všichni vrhli na modelářství. Jeden pocítil touhu vyrobit si vlastní letecký motorek a na to samozřejmě potřebuje kompletní vybavení hi-tech nástrojárny, přímo domů do domácí dílničky. Další začal stavět malou námořní jachtu a dá rozum, že všechny možné kovové díly nebude kupovat – to by vyšlo moc draho – a tak si je sám vyřízne laserem z titanu a obrobí domácím CNC bazmekem. Jiný výtečník zase staví amatérský vrtulník a musí mít stroje na výrobu rotorové hlavy a tisíců dalších dílů, to mu nikdo jiný neudělá, tak musí mít kromě výše zmíněných pomůcek i domácí slévárničku na ty menší věci …

      Co mají ti „velcí kluci“ dělat, když 3D „tiskací stroj“ s laserovým přetavem, který by uměl úplně všechno, pořád stojí těch asi 10 mega a výše – to by se manželce či přítelkyni blbě vysvětlovalo. Musí to pořídit levněji, takže je toho potřeba více. Ale takový profesionálně vyrobený korejský CNC mikrostroj s pěti osami stojí jen asi 400 tisíc korun, což je v cenovém dosahu každého vášnivého domácího kutila. Jde to i na splátky. Chudý kutil se spokojí s CNC stavebnicí „pro mládež“ za pár tisíc, na kterou připevní vysokoobrátkovou frézku – sofistikované stroje nahradí dovedností a časem, protože „všechno jde, když se chce“.

      „Rusák s granátometem“ na ruské lodi pod vojenskou námořní vlajkou v mírových tureckých vodách, to je samozřejmě zpráva, vyvažující takové maličkosti, navíc pečlivě ignorované, jako třeba turecký vojenský vpád do sousedního Iráku. Turci jeli pomáhat Kurdům při školení a protože jim ujel autobus nebo co, jedou na stovce tanků a několika stovkách obrněných transportérů a náklaďáků, prostě nic divného.

      Granátomet nebo MANPAD, to vyjde pro žurnalistu nastejno. V novinách lze číst o střelbě pistolí s ráži 45 palců, …

      To se mi líbí

      • oh napsal:

       Střelbu z pistole takové ráže bych opravdu chtěl vidět. 😀
       (Už proto, že samohybná houfnice DANA má doslova trpasličí ráži 6 palců.)
       Zejména bych si přál, aby musel střílet dotyčný pisálek. 😀

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Do dneška jsem si myslel, že miluju velký a výkonný bouchačky. Po týhle informaci už si to nemyslím. Z toho bych nevystřelil ani za tučnou odměnu.

       To se mi líbí

     • peter. napsal:

      http://politikus.ru/events/64904-rossiyanin-s-pzrk-na-voennom-korable-narushil-konvenciyu-o-statuse-prolivov.html
      Podľa tohoto článku,mieri čierna postava v hidžábe na obytné štvrte Istanbulu.To tvrdí turecký minister dopravy a komunikácie Binari Yldirim.Má ísť o protilietadlový raketový komplex „IGLA“.Rusi tvrdia,že ide zjavne o falzum,ktoré má pomôcť obviniť Rusko z porušenia dohovoru z Montreux.To by oprávňovalo Turecko k tomu,aby pre ruské vojnové lode uzavrelo Bospor.Článok to hodnotí ako smiešny pokus a vyhrážku.

      To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Naprosto jasně vypreparované.
   Protože nám ve Vrběticích (protože jako policie jsme selhali) – > tento prostor střežila sice firma ale byl vojenský a plně pod kontrolou policie.
   Takže když policie není schopna zabezpečit ani ten elementární pořádek ve skladu pod přímou jejich kontrolou, tak prostě z toho vyplývá, že je nutné odzbrojit obyvatelstvo.
   Jediná logika která z daného vyplývá, je v tom, že když jak je vidět tak policie není schopna zabezpečit ochranu obyvatel, tak je musíme odzbrojit protože jinak si ji zabezpečí sami.
   Zde je naprosto viditelné jak naprostý šlendrján se zacházení se zbraněmi a municí pod dozorem policie je transformován jako chyba obyvatel Česka.
   Prostě provádět delaboraci munice přímo ve skladu munice, je stejné jako posvítít si zápalkou v sudu od bezínu, jesti tam ještě něco nezbylo.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Snad neztrácíte smysl pro svůj neotřelý humor? Protože až vy začnete psát neironicky ale vážně, budu vědět, že jde opravdu do tuhého.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Já se tedy musím ke své veliké hanbě přiznat, že zrovna v ten kritický den jsem ve Vrběticích taky nehlídal, jestli policie za moje peníze dobře odvádí svoji práci. Proto mi nezbývá, než za ten výbuch převzít veškerou trestněprávní i morální zodpovědnost.

    To se mi líbí

 9. peter. napsal:

  Alexandra Dugina ja osobne „nemusím“.Pre mňa jeho články nie sú práve najdôveryhodnejšími a na môj vkus často nadobúdajú črty konšpiračnej teórie.Tento článok som si však prečítal s chuťou lebo sa týka súčasnej situácie vo svete,zaujme aj úvod a vnímavý čitateľ si z neho dokáže vybrať myšlienky s ktorými sa dá súhlasiť.(oddeliľ zrno od pliev).
  http://medzicas.sk/na-okraj-duginovych-uvah/

  To se mi líbí

 10. Strejda Olin napsal:

  Připravovaná směrnice EU o zbraních, která bude závazná pro legislativu všech členských zemí, údajně:
  – zakazuje poloautomatické zbraně, které se podobají automatickým
  – zakazuje držení zakázaných zbraní, přestože jsou již bezpečně znehodnocené
  – nařizuje muzeím znehodnotit všechny automatické a poloautomatické zbraně, které se automatickým podobají
  – zakazuje držení automatických zbraní a poloautomatických zbraní se vzhledem automatických v soukromých sbírkách
  – zakazuje civilní držení, výrobu a prodej automatických zbraní
  – přesunuje makety zbraní do kategorie C (podléhající ohlášení u policie)

  Nepodařilo se mi najít úplné znění směrnice. Podle jejích kritiků se jedná o návrh výrazně omezit, nebo dokonce snad zakázat, držení střelných, bodných, sečných a jiných zbraní občanům. Mohlo by se to prý týkat i vzduchovek, loveckých a podobných dýk a nožů, zbraní historických a znehodnocených atd. Samozřejmě by se to dotklo i sportovních střelců, myslivců, sekuriťáků, sběratelů a pochopitelně i obchodníků, potažmo výrobců. Neřešitelný problém by nastal na hradech a zámcích, kde jsou vystavovány sbírky tisíců historických zbraní.
  Zatím „nikdo nic neví“ a bylo by předčasné stahovat kalhoty daleko před brodem, ale tendence k drastickému omezení práv občanů ve vztahu k držení zbraní je jasná!

  To se týká i snaze omezovat svobodu slova. Nahlas vyslovované myšlenky o cenzuře Facebooku a ostatních sociálních sítí, blogů a webů a spolu s tím i přijímání zákonů trestně postihujících „hlasatele nesprávných názorů“ již slyšíme. Svoboda slova buďto je, nebo není. Nic mezi tím neexistuje. Omezování svobody slova, jakkoli zdůvodněné, se může vždy obrátit proti komukoliv.

  To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Je vidět, že komise je opravdu sbírkou exemplářů vhodných do uzavřeného chovu, nejlépe v nějakém asylovém zařízení na pustém ostrově. A to do toho počítám i Jourovou, kterou jsem jako poslankyni i ministryni celkem bral. A Junckera držet jen o chlebu a vodě. Žádný alkohol.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Jen by to chtělo, čistě pro jistotu, kolem toho ostrova alespoň minimální bezpečnostní opatření. Třebas věnec jaderných min a početné automaticky řízené baterie protiletadlových zbraní. 😉

     To se mi líbí

   • Cech napsal:

    No ano to odpovídá tomu potřebnému odzbrojení.Reagovat na ANO Teličku nebo ANO Jourovou je naprostý nesmysl.
    Cíl naprosto cílené manipulace se konečně vynořil z mlhy a je pro většinu konečně jasný.
    Okamžitě odzbrojit populaci od možnosti použít automatické zbraně.
    Zákaz použití automatických zbraní v automatickém režimu – > zde se jedná pouze o kadenci dané zbraně, je pro přežití naší společnosti v daném rozvrstvení nezbytný.
    Neb dle vyjádření bezpečnostního výboru EK :
    Zásah soukromých policejních složek je úspěšný pouze v tom případě, pokud většina proti nim nepoužije automatické zbraně.
    Z daného jasně vyplývá, že je naprosto nutné omezit použití automatických střelných zbraní u obyvatelstva.
    Jestli ještě chvíli budou provokovat, tak asi uveřejním jak z 25 laser diod a 8 IFK, je možné co 25 vteřin nadosmrti oslepit libovolného policistu na 150 m i při použití spec. helmy 12 ms..

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Přesně, nemusí se jen střílet. Oslepovací laserové pomůcky nejsou žádný problém a součástky jsou široce dostupné. Máte doma DVD vypalovačku ? Hm, to budou asi muset také zakázat.

     A vlastně nejen ji, protože je možné použít normální barevné laserové diody na sycení cívky skleněného vlákna, podle délky a toho čím to vlákno je dopované, se nastavuje výsledná vlnová délka.

     Asi budou muset zakázat výuku fyziky, chemie, matematicky, … a pilníky – co kdyby si někdo vyrobil nůž. A raději i oheň, co kdyby si někdo naostřil kus klacku opalováním nad ohněm ?

     To se mi líbí

     • danaver napsal:

      S tou výukou se už dost pokročilo, a jednou to příjde . 3×3 pak nebudeí 9, ale rovnost pohlaví :-))

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Zní to jako vtip, ale v USA to tak na základní škole už je. Nemají oddělené hodiny, nemají přestávky. Takže učitelka často učí tak, že když děti nebaví matematika, přejde se bez varování na angličtinu a na přírodu, třeba 5x za hodinu. Takže na „3 násobeno 3 je ?“ není odpověď 9, ale dvě podstatná jména a dvě slovesa. Kdyby tedy nebyla násobilka přísně zakázaná jako memorování. Navíc ještě rasistické a urážlivé, protože hloupějším a nevychovaným dětem – což jsou často černí – počty a učení se zpaměti nejde.
       🙂

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Copak je s Vámi, danaver? Narazím na Vás tak jednou ročně. Snad jste na nás tady doma nezanevřela?

       To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Já bych to tak černě neviděla. Zapomínáte na jednu základní lidskou vlastnost. Cokoliv je vyšší mocí zakkazováno …. nebývale se potichu rozmnoží. Stačí vzpomenout na prohibici….. 🙂

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Jen ještě přípodotek
       pokud tenhleten ?zákon? projde, myslím že to bude konev ejúmie. Protože i tomu nejpřipálenějšímu sluníčkáři a eurihujerovi musí dojít, že enhleten výplod je – záměrné likvidování evropské populace a civilizace. A snad evropani tak hloupí jako ta komise nejsou…. aspoň doufám….
       Zbraně kterými stříleli určitě nebyly registrovány, byly zdde načerno – díky liberalizaci. Kdyby byly registrovány a legálně už by se provalilo….uff

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Vy zase přehlížíte základní vlastnost politika: čím větší pitomost, tím víc ji bude protlačovat.
       http://www.lupa.cz/clanky/francie-zakazat-tor-zadni-vratka-k-sifrovani-omezeni-verejnych-wifi/

       Z připravovaného výkladového slovníku novořeči uniklo několik pojmů:
       Demokrat: Člověk respektující názor jiných osob, ovšem jen do chvíle, než se sám dostane k moci.
       Politik: Osoba, která z nějakého důvodu soudí, že by byla velká škoda pro společnost, kdyby se neujala funkce.
       Politická strana (vládní): Skupina osob, které tají před veřejností to, co dělají.
       Politická strana (v opozici): Skupina osob, které na příkladu vládních stran rozkrývají své vlastní metody jednání, ve snaze dosáhnout stavu, kdy je budou opět tajit před veřejností.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Žabožrouti v zakazovací akci jednou již byli – dlouhá léta tam bylo šifrování komunikace trestné a šifrovací algoritmy a přístroje byly sledovány na úrovni sledování zbraní.

       Výsledek byl, že americká, německá, ruská konkurence odposlouhávala půlku Francie, když žabožroutský průmyslník hodil do faxu důvěrnou nabídku na nějaký velký obchod, současně to vylezlo z faxu někde ve Fašingtonu, Berlínu, Moskvě, … a kšeft byl v čudu.

       Po nějaké době jim to došlo. Ale zjevně jedno poučení nestačilo, lekce byla zapomenuta, takže si to budou muset ještě jednou zopakovat.
       🙂

       Ohledně těch magorských zákonů, je velmi milá knížka Coryho Doctorowa „Malý bratr“. Je to pěkně napsaná distopie o světě ovládaném „Velkým bratrem“, všude odposlouchávaném, sledovaném, … Kde VB porazí jeho mladší bráška, tedy spiknutí dětí, které použijí své elektronické hračky na vytvoření tajné, neodposlouchávatelné světové počítačové sítě a tím znovu získají informační svobodu, což je první krok ke svobodě skutečné.

       To se mi líbí

     • danaver napsal:

      pro vonrammstein : díky, to jste mě překvapil, mile, přiznám se že to tady chodím pročítat často, ale psaní mi dělá potíže, néééž mě něco napadne, tak jste už všichni před Mexikem :-)))

      To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Jako že mi seberou meč, dýku a sekyry, co používám k historickému šermu? No-zkusit to můžou 😀

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Proč by vám je brali? Vy jste neznáte pohádky? Hroty si hezky sám rozklepáte na kovadlině do kulata a ostří ztupíte pilníkem. A královská komis vám to přijde zkontrolovat. 😉

    To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    U nás zákon o zbraních nože a dýky neřeší, ani neřešil. Ale třeba ve VB je pod trestem až vězení zakázáno nosit na veřejně přístupném místě nože a dýky. V Německu se také nesmí nosit některé vyjmenované dýky a nože, např. vystřelovací, nebo je stanovaná max. délka čepele 85 mm.

    To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Jaká kde platí pravidla nošení nožů (snad se mi zkopírování odkazu zdaří):
     http://www.rmk.cz/ptak/noze.doc

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Velice děkuji za odkaz! Pečlivě jsem uložil. Musím konstatovat, že česká legislativa je v tomhle ohledu velice liberální (doufám, že se toho nějakej agilní pitomec nechytí). Ještě, že jsem si už svoje odcestoval, za těchto okolností už bych se asi do „vyspělý“ Evropy nepodíval. Nehodlám nikam cestovat zcela neozbrojen.
      Sbírám nože a břitvy už nějakých pětadvacet let. V podstatě se dá říct, že ať na sebe vezmu jakoukoliv (tedy z pračky čerstvě nevyndanou) oděvní součástku, nějakej nůž se v ní pravděpodovně nachází. Běžně u sebe mívám dva až tři, aniž bych to nějak plánoval. Tedy-vlastně to platilo donedávna. Poslední dobou nože buď ztrácím, nebo se jim rozbíjejí mechanismy. Takže teď mívám spíš jeden, ale pořádnej. Když Vám z opasku nebo kapsy vypadne patnáct deka oceli, všimnete si toho.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Husté, co ? Demokracie, pche.

       Blázniví jsou Britové, ti člověku neprodají bez papíru od firmy v obchodě ani větší šroubovák, protože si ho islámské gangy – hlavně Pakistánci a Afghánci – brousí a používají jako bodnou zbraň.

       Takže jako to vypadá, svoje oblíbené Spyderco už nesmím mít ve spoustě zemí v kapse, ačkoliv ho nosím vždycky. Jednoručně otevíraný nůž s delší čepelí.

       Jak je vidět, normální to je jen u nás a ve Finsku. A v Rusku.

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Asi tak. A já jak na potvoru preferuju právě nože s jednoručním otvíráním (nikoliv vyskakovací, tam je mechanismus dost náchylnej k chybám) a pevný otevřený nože s pořádnou čepelí. Poslední dobou jsem si oblíbil dobře nabroušené kukri s čepelí 25cm.

       To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     V Rusku zas lovecký nože mají výrobní čísla a jejich nákup se eviduje. Aspoň před lety to tak bylo. Zbraně pro historický šerm u nás žádné evidenci nepodléhají, běháme tady s mečema a sekyrama po ulicích naprosto běžně, jezdíme s tím MHD a nikde žádnej problém. O to absurdnější mi ta myšlenka přijde. Je to tupé, nechceme se navzájem zmrzačit nebo pozabíjet. Ale ano, v případě potřeby se to dá nabrousit. Ocel je to kvalitní.

     To se mi líbí

 11. Strejda Olin napsal:

  Napsal soudce Andrew P. Napolitano, publikováno 10. Ledna 2013 na FoxNews

  Právo lidí vlastnit a nosti zbraně je součástí přirozeného lidského práva na sebeobranu a puncem osobní suverenity. Od zásahů ze strany státu je speficicky izolováno Ústavou a historicky bylo vždy základem odporu proti tyranii. Přesto jsou progresivní členové obou politických stran připravení použít donucovací sílu státu k zásahu do praktikování tohoto práva slušnými lidmi kvůli jeho hrubému zneužití několika šílenci.

  Když Thomas Jefferson v Deklaraci nezávislosti napsal, že jsme byli naším stvořitelem obdarováni jistými nezcizitelnými právy, sezdal rodící se národ s pradávným principem přirozeného práva, které od nepaměti hýbalo židovsko-křesťanskou tradici na západě. Tyto principy fungovaly jako brzda všech vlád, které je uznávaly, tím, že artikulovaly koncept přirozeného práva veřejnosti.

  Jelikož jsme byli stvořeni k obrazu a libosti Boha-Otce, jsme perfektně svobodní, právě tak, jako je On. Přirozené právo nás tedy učí, že naše svoboda je před-politická a vychází z naší lidské podstaty, nikoliv ze státu, a jelikož je naše přirozenost božího původu, vláda, i většinově zvolená, nám nemůže tato práva morálně odebrat. Přirozené právo zahrnuje oblasti individuálního lidského chování – jako myšlení, projev, vyznání, cestování, sebeobrana, soukromí, vlastnictví a využívání majetku, intimní život – je imunní ke státním zásahům a k jeho praktikování nepotřebujeme od státu povolení.

  Esencí lidské přirozenosti je svoboda. Stát – ať zvolený v míru, nebo vnucený silou – je z podstaty opakem svobody. Skrze historii světa se lidé snažili získat více svobody ve chvílích, kdy ji ti u moci s nechutí museli vydat. Od zavraždění Julia Césara k vynucenému podepsání Magna Carty králem Janem, od anglické občanské války k triumfu spojenců na konci druhé světové války, od pádu komunismu k arabskému jaru. Vlády dovolily šlechtě a běžným lidem užívat si více osobní svobody v důsledky toho, že o ni žádali a bojovali. Toto zastupuje sílu umožňující svobodu.

  Americká zkušenost byla opačná. Zde je každá lidská bytost suverénní, tak, jako byli kolonisté po Revoluci. Delegace určité osobní suverenity vládě – osobní suverenity nad sebou samým – každým Američanem dovolilo vládě získat omezenou moc, aby chránila svobody, které jsme si ponechali. Jinými slovy, Američané se vzdali některých omezených osobních svobod nové vládě, aby měla autoritu a zdroje chránit práva, která jsme si ponechali. V Americe jsou suverénní jednotlivci, nikoliv vláda. Toto zastupuje svobodu umožňující sílu.

  Nevzdali jsme se ale žádných přirozených práv, ta jsme si převážně zachovali. Je volbou každého jednotlivce, zda se jich chce vzdát. Ani náš soused, ani naše vláda, nemůže učinit tato rozhodnutí za nás, protože nikdo z nás nemá morální ani právní autoritu zasahovat do přirozených práv někoho jiného. Když je všechna moc vlády odvozena od souhlasu ovládaných a nikdo z nás nemá právo zasahovat do přirozených práv druhých, jak by mohla toto právo mít vláda? Nemá jej. Kdyby to bylo jinak, naše práva by nebyla přirozená, byla by v moci vládních rozmarů.

  Aby zaručili, že žádná vláda nebude porušovat číkoliv přirozená práva, vložili Zakladatelé Jeffersonovu tezi, která je základem Deklarace, do Ústavy, a s ohledem na sebeobranu, do Druhého dodatku. Pouhé dva roky zpět toto Nejvyšší soud uznal, když rozhodl, že právo uchovávat a nosit zbraně ve vlastním domově je před-politické individuální právo, kterého se může Američan vzdát pouze individuálně a vláda jej, bez našeho individuálního souhlasu, nemůže odebrat.

  Pro téměř univerzální historické uznání držení tohoto práva vždy existovaly praktické důvody. Diktátoři a monstra dvacátého století – od Stalina k Hitlerovi, Castra k Pol Potovi, od Maa k Asadovi – odzbrojili své občany a jen protože se někteří odzbrojení bránili, měli eventuálně možnost s diktátorem bojovat o svobodu. Někdy prohráli, někdy vyhráli.

  Nejdůležitějším důvodem, proč kolonisté vyhráli Americkou revoluci bylo, že vlastnili zbraně stejné síly a přesnosti, jako byly ty patřící britským vládním jednotkám. Kdyby byli kolonisté omezeni na kuše, které by měli zaregistrované u královské vlády v Londýně, zatímco by Britové v boji proti nám používali střelný prach, George Washington a Jeffferson by byli zajati a oběšeni.

  Královy vojáky jsme porazili také proto, že nevěděli, kdo z nás byl ozbrojený, jelikož nebylo nutné mít od vlády povolení k využívání práva na sebeobranu. (Představte si ten řev, kdyby bylo nutné vlastnit zvláštní povolení jako předpoklad práva na volný projev.) Dnes platná omezení na výkonnost a přesnost zbraní, které můžeme zákonně vlastnit, nejenže porušuje naše přirozené právo k sebeobraně a naši osobní suverenitu; způsobují, že nás tyran může snadněji odzbrojit a zdolat.

  Historická idea práva vlastnit a držet zbraně, daného Druhým dodatkem, není ta, že chrání právo střílet jeleny. Chrání právo střílet tyrany a chrání právo střílet na ně efektivně, stejnými nástroji, které by použili oni proti nám. Kdyby Židé ve varšavském ghettu měli palebnou sílu a munici jakou měli Nacisté, část Polska mohla zůstat svobodná a více lidí by přežilo Holokaust.

  Většina lidí ve vládě odmítá přirozená práva a osobní suverenitu. Většina těchto lidí věří, že využívání práv každého z nás se řídí vůlí vládnoucích. Většina lidí ve vládě věří, že mohou napsat jakýkoliv zákon a regulovat jakékoliv chování, bez ohledu na přirozené právo, na suverenitu jedinců, bez ohledu na tyrany historie, jsouce omezení pouze tím, co jim projde.

  Dali jste vládě moc omezovat svobodu nás všech kvůli mánii a teroru hrstky.

  Andrew P. Napolitano, bývalý soudce Nejvyššího soudu New Jersey, je senior soudní analytik ve Fox News Channel. Soudce Napolitano napsal sedm knih o Ústavě Spojených států. Nejnovější z nich je “Theodore and Woodrow: How Two American Presidents Destroyed Constitutional Freedom” (Theodore a Woodrow: Jak dva američtí prezidenti zničili ústavní svobodu).

  To se mi líbí

 12. Hudec napsal:

  Když už jsem tu ten „expert“ přes média, tak jsem vybral pěknou odpověď analytika Schneidera z rozhovoru na PL. Přijde mi to vtipné:
  Jak se změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě a jak situaci ovlivnily nedávné události jako konflikt s Tureckem nebo bombardování cílů v Sýrii mířící na radikály z Islámského státu?

  „Rusko je na tom asi překvapivě lépe, než se zdá. Dovolím si to paradoxně odvodit od nepochybně velké podpory, které se dostává protiruským propagandistům v naší zemi. Jejich aktivity rostou jak houby po dolarovém dešti. Dobrý příměr, že? I s tím „houby“, co mají v rukách, jak se při jejich chatrné argumentaci ukazuje.
  Postavení Ruska potvrzuje i ten zoufale silový boj, který ti nešťastníci vedou, aby si vysloužili svůj žold. Neštítí se vypracovávat seznamy „proruských“ webů a aktivistů – to je skutečně totalitní praktika z padesátých let. S demokracií to nemá co dělat! Jsem zoufalý z toho, že se neozvou chartisti, protože to je přesně moment, který by neměl ve společnosti zůstat bez razantní odezvy. Ukazuje se tím jen, že disent není žádná značka, že to bylo jen provizorní společenské zaparkování různých lidí v určité době, a že někteří tam byli s pochopením situace, a jiní byli pouze nešťastní, že nejsou „nahoře“. Nyní si to tedy vynahrazují, aniž by co z minulosti pochopili. Třeba to, že je třeba se zastat druhých, právě těch s protivnými názory, protože – jak se dlouho říkalo v disentu, který chtěl dosáhnout společenského dialogu – pouze v tom dialogu se může společnost zdravě vyvíjet.
  Je však až komické, jak si mnozí ten dialog představují – že se snad všichni na sebe budou usmívat a mít šťastné výrazy v tvářích a hovořit to samé. Ne, nikoliv a hovno, jak pravil mistr Vaculík. Dialog, ten žádoucí společenský dialog, se totiž velmi pravidelně vede s protivnými lidmi s protivnými názory s protivnými ksichty s protivnou gestikulací a mimikou, prostě eklhaft, žádné souznění duší. Jediné, co nás může s touto situací alespoň malinko smířit, je to, že stejně blbý pocit z dialogu s námi mají ti protivní lidé.“

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   +1

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Schneider mě zklamal svým žvástáním o „mysli a duši muslímů“. To je zcela sluníčkářská idealistická pozice, nijak ospraveditelná praxí. Jak chce tu olivovou ratolest podat ? Někomu, kdo naplno říká, že život nemuslima má nulovou cenu ? Někomu, požadujícímu halal jídlo, zahalování, šariu, a všechny ty další kozomrdné sračky ?

   „Nezbývá mi než znovu připomenout onoho již citovaného izraelského experta Amichaje Magena, že klíčovým je boj o mysli a duše muslimů.“

   Kdo je Amichaj Magen ? Stanford, CEVRO, … oblíbenec všech amerických nácků a pravdoláskařů. V Izraeli si při vyslovení jeho jména ťukají na hlavu nebo si uplivnou.
   Ten vypatlanec totiž otáčí celou hru a činí za muslimské zločiny vinné nás. Tím, že jim odporujeme, jsme vinni – a pak se nemůžeme divit, když nás podříznou. To je jeho „logika“.

   Magena citují už rok nebo dva všichni havloidi, celá sluníčkářská propaganda.

   V rámci učení tohoto izraelského idiota pak Schneider obviňuje Zemana, že dráždí teroristy tím, že o islámu říká pravdu, k všemu ještě velmi zobaleně. Je to přípravná palba pravdolásky, ve skutečnosti, protože až bouchne také něco u nás, nebudou za to moci „ubozí islamisté“, ale prezident Zeman. Bude to hlavní argument proti jeho znovuzvolení, pokud k tomu do té doby dojde. Nevěřím, že by to Schneiderovi nedošlo, na to je moc chytrý a přemýšlivý. Prostě se k tomu propůjčil, on, který má díky svým článkům za posledních pár let relativně vysoký kredit.

   Poznámky o „Zemanově pražské irácké stopě k 9/11“ nebo o podílu Beneše na moskevských procesech proti generalitě – to jsou dávno vyvrácené zkazky, ve skutečnosti bylo všechno jinak.

   Obviňuje Zemana a současně Beneše – jak příznačné !
   Opravdu se Schneider nedal k landsmanšaftu ?

   Oboje není pravda, to první byla žurnalistická konstrukce, to druhé akce nacistických tajných služeb, která byla úplně marginální, v procesech proti Tuchačevskému a spol šlo o úplně něco jiného než o nějaké komploty s Německem, to byla jen fasáda, takže i kdyby Beneš poslal třeba fotku Tuchačevského s Hitlerem na svatební cestě, nemělo by to vliv. Ruští historici tyto zkazky dávno vyvrátili. Ale součástí protibenešovského boje to stále zůstává, jak je vidět, pěkně se to dá napasovat na Zemana.

   V dnešním článku je to zkrátka „jiný Schneider“. Co se mu stalo ?

   To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Putin si prožil svoje.

     Takže ví, že „mysli a duše“ například Němců se daly léčit jen Stalingradem, „mysli a duše“ islamistů z ISILu se dají dobře léčit jen uvolněním oněch duší z oněch těl, například za pomocí bombardování a dělostřelectva.

     Ohledně ruského prezidentského letadla pro „Doomsday“, to je známé již dlouho, že Rusové mají celý řetězec opatření, nakonec jako všechny země, ČR nevyjímaje – ačkoliv Zeman nemá svůj „černý kufřík“ a létající velitelské středisko. Ani podzemní město někde u Soči a další někde v Altaji.

     Jistě toho budou Rusové mít více. Přibližně od roku 2010 začali obnovovat protiatomové kryty a dávat dohromady jejich zásoby, od minulého roku pak začali obnovovat osobní protichemické a protiradiační balíčky jednotlivce pro celou populaci. Tedy to, co pamatujeme z ČSSR a co se celé rozkradlo téměř beze stopy.

     To se mi líbí

 13. Petrpavel napsal:

  Vážení přátelé,

  tentokrát Vám nezasílám svůj článek, ale odkaz na shlédnutí naprosto zásadního sdělení nezpochybnitelného polského politika Jaroslava Kaczynského, předsedy strany Právo a spravedlnost a bratra tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczynského.

  Jedná se o jeho vystoupení k evropské migrační krizi v polském Sejmu, které se setkalo s mimořádným ohlasem.

  Srovnejte prosím s mediální hysterií proti panu prezidentovi Miloši Zemanovi s jeho mnohem umírněnějším vystoupením k této problematice 17. listopadu na Albertově, ke které se přidali četní politici v čele s premiér Bohumilem Sobotkou.

  Prosím, abyste tuto moji informaci a video šířili dál.

  S přátelským pozdravem

  Jan Veleba
  senátor a předseda SPO

  To se mi líbí

 14. Petrpavel napsal:

  Nedávám to sem snad ani ne kvůli článku, ale dostala mě níže citovaná poznámka, mám rád nikoli prvoplánové myšlenky :

  Velekněz Ratata • 7. Prosinec 2015
  S kým že to my vlastně vedeme válku ?
  Pardon, a kdo je to „my“ ?

  http://outsidermedia.cz/pojmenuj-nepritele/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.