Foukal vítr


Vzpomínám si na listopad roku 1985, kdy jsem vedl stavbu v Kaplici. Šlo o rekonstrukci bytového domu, která spočívala v tom, že se vlastně celý vnitřek vyboural a do obvodu se vestavěla nová stavba. Ten den, na který si vzpomínám byla stavba ve fázi přípravy prvních stropů. Tehdy samozřejmě traverzy (I nosiče) a do nich hurdisky. Byl kolem poledne a zaměstnanci odešli na oběd. Najednou udeřil prudký náraz větru a když se chlapi vrátili, mohli slavit nové narozeniny. Vichr totiž shodil volný štít přímo na nově sestavený strop a tam, kde původně byly hurdisky zasazené v „íčkách“ bylo najednou vše očištěné. I nějaké kolečko ponechané pod stropem vzalo za své.

Rok co rok si právě v listopadu vzpomínám na tuto událost a uvědomuji si, že vlastně tento měsíc je největrnějším měsícem celého roku. A rok co rok se tomu všichni hrozně diví. Začínám si připadat jak přiblblý Američan, kterému když neřeknete že venku mrzne, je schopen jí do práce bos a v šortkách.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Foukal vítr

 1. SPENTA MAINJU napsal:

  Spadnout zeď ve větru, teda novou, která ale není zavětrovaná, to jsem viděl taky v tuto roční dobu, postavili ji ve stylu potěmkinova vesnice, prostě z velitelství brigády chtěli vidět že se něco udělalo, tak prostě velitel útvaru poručil vojákům, ať staví jen tu čelní, ty boční a vzadu až někdy jindy.
  Jiný trotl, zase nechal vykopat výkop v jíle hluboký 6 m a 20 m dlouhý a sice byl „nějak“ zapažený= po dvou metrech fošna svisle a dva trámky příčně (nahoře a uprotřed), ale na 6 m svislého mokrého jílu by nestačili larsenky, tak nechal v tom výkopu urovnávat dno vojáky a vyvážet zeminu kolečkem, aby se mohlo položit potrubí . Na štěstí přivezli zakrátko oběd a vojáci se šli najíst.
  Když přišli k výkopu, výkop nikde, všchna hlína se seunula a všechno co bylo na dně zůstalo.
  Takže toho dne tam mohlo zůstat kvůli blbým lampionům asi 10 dvacetiletých vojáků.
  Nakonec ten výkop musili udělat bagrem do širokého profilu s mírným sklonem stěn, čili původní hloubka 6 m a šířka 1.5m svislé stěny, nová hloubka 7m a šířka na hoře 15 m dole 1.5m . I tak tam nikdo nechtěl.Lampasáci to samozřejmě pak všechno zalhali.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Dalšímu trotlovi, přízviskem Petrpavel, se před týdnem taky nevyplatil zmokřelý jíl. Vykopal jámu pro jímku a nevěděl, že v listopadu vytrvale bude dva dny pršet. A dodací lhůtu (nezávazně přislíbenou, hmmm) výrobce jímky bohužel nesplnil. A tak je teď, po vyházení spadlého, díra dvakrát objemnější 🙂 .
   Potěší ale tato zpráva :
   „Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti jako je tato. Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů,“ sdělil Zeman deníku.
   http://www.novinky.cz/domaci/387461-sobotka-svym-postojem-k-migraci-ohrozuje-bezpecnost-cr-mini-zeman.html

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Premiér nepochopil a opět přes media pres. Zemanovi vzkázal, že s ním bude mít trpělivost. Asi to hrocení situace má přikázáno od Dienstbiera. Už je mi z Bohúša na blití.

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … takže takový maličký kráter, přeji Vám, aby vám někdy tu jímku přivezli, ale takový „přírodní“ rybník není také k zahození! 🙂

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se stát mohlo, ale tady šlo o zeď starou, z původního zachovaného obvodového zdiva, protože jinak se samozřejmě zdí po celých patrech.

   To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  to Bavore neberu – neříkejte mi, že projektant-statik podrobně neřešil podchycování štítové zdí v každé fázi bourání vnitřních nosných konstrukcí! Ten vítr pro statika není ničím neobvyklým (pokud ovšem nešlo v dané lokalitě o mimořádný jev, jehož intenzitu nepodchytilo ani dlouhodobé měření ČHMÚ zakotvené v „zatěžovací normě“. Ale i tak = Kaplice…??? Spíž bych to tipoval na odfláknuté podchycování během toho bourání. Ale samozřejmě gratuluji k tomu obědu – co bych to byl za kolegu, žejo 🙂 !!! Za svůj život jsem se mnohokrát odkopával v bezesných nocích, kdy mě budila otázka = neopomněl jsi něco, všechno jsi zkontroloval, proběhla koordinace tak, jak měla … prostě znalý ví, o čem je řeč!!! Sobotkům, Bendům, mladým personalistům a jim podobným bych přál alespoň rok takového spaní, aby si užili toho, čemu se říká skutečná, okamžitě vymahatelná zodpovědnost s tím, že s „obědy“ opravdu počítat nemohou, spíš s kriminálem a doživotní depkou, že svým přispěním někomu ublížili!!!

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   já mám raději tento listopad (již jsem to sem dával, ale neuškodí to znovu):

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Já mám teď blbé spaní kvůli daňové kontrole… 🙂

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vy uvažujete v roce 2015, ale tohle se odehrávalo v roce 1985 či tak nějak a ten štít byl navíc „krytý“ další zástavbou, takže očekávat podobný poryv šlo opravdu těžko.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Ani náhodou neuvažuji v kontextu roku 2015, protože v roce 1985 byl v projektování ještě celkem ustálený řád a makalo se v projektových týmech s plným profesním obsazením (ne jako někde dnes = „týmoví ložnicový“ internetem propojení projektanti, kteří bez PC a kopírování firemních detailů z netu nedají pomalu ani ránu 🙂 ). Ale jednoznačně mohu prohlásit, že kdyby v mém okolí nějaký zoufalec navrhl a nechal stát nezajištěnou štítovou zeď za současného bourání (přítomný čas = otřesy z bouracích kladiv pod tou zdí pracujících dělníků a to by nemusel vůbec foukat vítr) na ni navazujících nosných vnitřních konstrukcí, ten by dostal od svých kolegů takovou facku přes ruce, že by týden tužku (=1985 tehdy PC nebyly) nemohl vzít do ruky a vymlouval by se na okolní zástavbu, dostal by druhou, a to myslím zcela vážně. Za více jak 40 let projektování a toulání se po stavbách jsem nezažil cihelný barák, jehož stávající zdivo (a to už vůbec nemluvím o zdivu štítů, které je navíc v mnoha případech z 50-ti % pouze výplňové, tedy nenosné, až na pár výztužných sloupků) by se nadalo rozebírat pouhou rukou vzhledem k tehdy používaným maltám (mnohdy ošizeným), jejichž pevnost bývá laboratorně vyhodnocena jako jedno velké NIC.

    Vím, že jste psal o něčem jiném, ale já se musel fakt ozvat, protože mezi lidmi je už tak spousta těch, co postavili garáž a mají o našem řemeslu jasno a jsou schopni vyjít do mrazu v kraťasech.
    Prosím, nezlobte se na mě proto, ale fakt jsem se nemohl udržet!

    To se mi líbí

 3. Strejda Olin napsal:

  Kdo nic nedělá, nic nezkazí.
  Kdo nic nezkazí, je dobrý.
  Kdo je dobrý, bývá povýšen.
  Kdo je povýšen, nic nedělá.
  Kdo nic nedělá…
  🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.