Povídání o rozpočtu podruhé


Rok 2016 bude pro rozpočtáře výročím. Uplyne totiž 50 let od roku, kdy tehdejší Ústav pro racionalizace ve stavebnictví, obecně známý jako ÚRS, vydal první sborníky cen stavebních prací a materiálů a zavedl závazná rozpočtová pravidla. Od toho roku došlo k zatřídění jednotlivých prací do skupin, které jsou dodnes platné. Stejně tak bylo provedeno zatřídění materiálů ve stavebnictví používaných. Kromě toho se provedla klasifikace stavebních objektů, kterou sice po plyšáku Statistický úřad „zrušil“, ale její tradice a také vnitřní potřeba rozpočtování překonala i toto rušení a JKSO (Jednotná klasifikace stavebních objektů) se opět stává oficiální součástí rozpočtu. Určují se podle ní totiž další rozpočtové přirážky a příplatky.

Rozpočtová pravidla se od roku 1966 až do plyšáku nezměnila, první zásadní změna přišla až za Kalouskovy vlády, kdy MMR zrušilo všechny přehledné komunistické vyhlášky a zavedlo rozpočtový chaos. Naštěstí většina solidních firem i rozpočtářů pravidla stále dodržuje a snaží se chaotická rozhodnutí MMR vyrovnávat jejich dobrovolným dodržováním.

Do plyšáku existovala samozřejmě pouze jediná cenová databáze. V roce 1991 se připojily další firmy, které se zabývají tvorbou cenových databází. Na podobné struktuře jako URS se pohybuje i RTS, vlastní cestou se vydává Callida.  Jenže pro potřeby jednotného rozpočtování je potřebná určitá kompatibilita. Takže výsledkem jsou sice tři rozdílné databáze, ale shodné popisy prací a téměř shodné kódování. Tím je zajištěno, že rozpočty, zpracované v rozdílných systémech, jsou nakonec všem rozpočtářům srozumitelné.

O kvalitě původního systému URS svědčí i to, že jej neohrozila ani Callida, založená na původně švédském (a nyní i evropském) systému kategorizace prací. Ta navíc ve svých výstupech musí uvádět jak kódování evropské tak naše, aby rozpočet – výkaz výměr byl zpracovatelný pro každého rozpočtáře, ať pracuje v jakékoli databázi. Naopak RTS svým zjednodušením systému URS dosáhla toho, že téměř všechny dotační tituly musí být zpracovány právě touto databází. To zjednodušení totiž představuje i výrazné zlevnění rozpočtového programu, které rovněž hraje u zpracovatelů žádostí podstatnou roli.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Povídání o rozpočtu podruhé

 1. Hudec napsal:

  Promiňte, pane Bavore, o rozpočtech nevím vůbec nic, ale nedá mi to, abych si tady nepřihřál svoji polívčičku. Neboli OT.
  Před nějakou dobou jsem tu prezentoval, že nedůvěra vůči ČT se projevuje mj. v tom, že web s blogy ČT 24 je prakticky mrtví, nikdo tam žádné příspěvky nedává. Prostě obrázek poklesu prestiže toho média. Teď jsem se tam zatoulal a musím konstatovat, že od 1.10.2015 tam mají celkem 5 (slovy: „pět“) příspěvků od čtyř autorů.
  Píšu s notnou dávkou škodolibosti.

  To se mi líbí

 2. brtnikvbrlohu napsal:

  Rozpočtář je uzkoprofilová profese 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   On ten článek je především tom, že český člověk dokázal i v té „hnusné“ době vytvořit takovou dokonalost, že ji ani současní prznitelé nedokázali zničit. A že toho na rozpočtařině už pokurvili dost. Jenže dokonalost systému je zatím mocnější.

   To se mi líbí

 3. peter. napsal:

  ČR na tom finančne nebude tak zle,keď si môže dovoliť takéto výdavky.Ako vždy,nablízku musí byť v takýchto prípadoch satan.Nie je to on ze tým stĺpikom?Sám belzebub Halík!
  http://u.smedata.sk/blogidnes/article/5/47/471655/471655_article_photo_z7jxydm_900x.jpeg?r=05c

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Například 80 penzistů by z toho žilo minimálně měsíc.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Tento výlet Bělobrádka a spol. do VB a Severního Irska se uskutečnil 5. – 6. listopadu 2014 (tedy před rokem). Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček dne 12. března 2015 interpeloval v této věci premiéra, protože od něj chtěl vysvětlení:
   a) co bylo vlastně cílem cesty, když nápň cesty neodpovídala usnesení vlády?
   b) proč byla ta cesta tak drahá a navíc zřejmě alespoň o 450 000 Kč dražší, než se uvádí?
   Poslanec Ondráček připomenul, že cesta předsedy Filipa do Moskvy stála 40 000 Kč a byly tam uzavřeny smlouvy pro naše firmy za 2 miliardy korun.

   Zde je odkaz na zápis oné interpelace v PS dne 12. 3. 2015. Stojí za to si přečíst celé, je tam mnohem víc detailů o onom výletu.
   http://psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/026schuz/s026072.htm

   To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  Realita „sametové imigrace“ (několik vět z článku):

  Kolik uprchlíků se celkem po Německu pohybuje úřady nevědí.
  Z ubytovny za 300 000 euro imigranti odcházejí ihned po příjezdu, kam mizí nikdo neví.
  Mnozí se odmítají registrovat a tak se neví, o koho se jedná.

  Absurdita na entou: Protože se nepodařilo prokázat totožnost uprchlíka údajně z Nepálu, žije v Německu na sociálních dávkách již 15 let! (tak debilní jsou některé zákony)

  http://vary.idnes.cz/uprchlici-mizi-u-bavorskych-hranic-nedaleko-chebu-fvi-/vary-zpravy.aspx?c=A151102_2202545_vary-zpravy_ba#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

  To se mi líbí

 5. pepanov napsal:

  Ohledně rozpočtů a jiném prznění dřívějšího způsobu práce. Vyprávěla mne kdysi známá účetní, že po devadesátem roce prodělávaly školení a přednášeli jim amíci. Na závěr školení dostali úkol, aby dokázaly co se naučily.Úkol vypracovali jak byly zvyklé roky práce postaru. Školitelé na to nevěřícně koukali a ptali se jak k tomu došly, že je to lepší než to co používají oni.Z čehož plyne, že my nejsme tací blbci jaké se z nás snaží udělat.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Odborně jsme v mnohém byli na výši, policko-režimně taky, nechali jsme si vnutit změnu.
   Proto jsem blbci, a ne že ne …

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.