Ekonomika – versus (zahraniční) politika


Tentokrát jsem Vám připravil podstatný výtah z tv besedy ruského spisovatele a publicisty Nikolaje Starikova… (opět se v zájmu věcnosti omezím na jeho odpovědi)

Pokud jde o Sýrii, je třeba chápat, že tam bráníme Rusko, protože za destabilizací blízkovýchodního regionu a formování tam jakýchsi nadnárodních a nadstátních struktur se skrývá přímá hrozba Rusku. O tom píši už někde od roku 2011, od začátku tzv.“arabského jara“, jehož důsledky nyní vidíme. Ty se nelíbí dokonce ani ruským liberálům, kteří tenkrát jásali, jak je to dobře, že padnou tyrani a rozhostí se svoboda a demokracie, poněkud přitichli, protože si uvědomují, že celá tato záležitost skončí řezáním hlav a naprostým rozvrácením celých států, zkrátka hrůzou.

Podporovali jsme zbraněmi syrská vládní vojska, která už tři roky bojují proti Západem podporovanému Islámskému státu (IS) – tedy, Syřané se sami snaží ubránit se expanzi IS. Kaddáfí nebojoval, on se snažil dohodnout se Západem – a podle toho dopadl. A přiznejme si, že my jsme museli letecky zasáhnout, protože bylo jasné, že nebude-li této pomoci, tak Američané, financující IS a další teroristy, dosáhnou svého cíle –  jimi podporovaný IS časem zlomí odpor syrské armády, zničí syrskou státnost a zavládne tam chaos na ještě větším území. Na tomto území bude ustaven IS, jehož hlavním úkolem bude válka proti Rusku. A to připustit nelze. Sýrie je něco jako kotva, která nedovolí Američanům rozvrátit celý region. Pokud Sýrie vydrží – a já jsem přesvědčen, že ano – otevře se i cesta k obnově Iráku… Proto letectvo, proto poradci, proto prozatím výborné výsledky operace. Do této doby nikdo IS nebombardoval. Všechny řeči Američanů o tom, jak bojují proti IS , to byly jen řeči. A teď, po třech týdnech je celá světová veřejnost vzhůru. Zaujala mě na internetu zpráva, že „…pod ruskými bombami hynou nevinné americké peníze…“ a tak tomu skutečně je. Když se Západ vzpamatoval z  šoku, začal nás obviňovat, že bombardujeme nepravé, že jsou teroristé různí a někteří jsou spojenci… ale kdo z nich je skutečným spojencem proti IS, to dodnes upřesnit nedokázali. Navíc, na rozdíl od Američanů a jejich spojenců, my zasahujeme v Sýrii v souladu s mezinárodním právem – na žádost zákonné syrské vlády. Jak pravil Jevgenij Satanovský „…Děda Mráz je, ale Svobodná syrská armáda není…“. Takže naše politika v tomto konfliktu je správná.

Tady se ale dostáváme k velmi důležitému momentu – politika a ekonomika jsou dvě sestry, které se doprovázejí, jedna bez druhé není. My demonstrujeme stále nezávislejší zahraniční politiku. Všimněte si, že je to požadavek našeho lidu – dnes byly zveřejněny výsledky posledního sociologického výzkumu. Rating prezidenta je kolem 90% – nejvíc v historii, a výš to snad už nejde, bereme-li v úvahu, že liberálů je v Rusku cca 5-7%. Teď se podívejme na vnitřní politiku – ekonomiku: – tam je ale situace naprosto jiná! Obrazně řečeno, se Rusko nachází v situaci člověka, který jednou nohou stojí na břehu a druhou v loďce. Loďka ruského státu se vydala vpřed k naprosté suverenitě (viz Sýrii, Ukrajinu) – výborně. Druhou nohou je dosud u nás existující liberální ekonomika – nohy se začínají rozjíždět. My se nemůžeme současně nacházet v prozápadním ekonomickém modelu, kde se všechny peníze musejí vkládat do amerických obligací, a plout k suverenitě, kde jsme hlavním konkurentem amerického monopolu na světovládu a jejich přání dělat si ve světě, co chtějí. Takže musíme buď přirazit ke břehu a naše politika se bude řídit zájmy USA, nebo naše ekonomika musí přesednout do loďky a plout dál… – jinak se roztrhneme. Dá se žít s jednou ledvinou? – dá, ale život nepřekypuje jasnými barvami a zpravidla bývá i kratší. Takže dnešní politika vlády už nestojí na otázce líbí-nelíbí. My nemůžeme vést tu zahraniční politiku, kterou podporuje prakticky celé Rusko, protože ekonomický blok vlády působí přesně proti tomu, co lid chce. To je hlavní problém dneška.

Zamyslete se nad absurditou toho, co nám tvrdí: – volné peníze musíme vkládat do amerických, britských švédských, německých obligací, které sice nesou minimální zisk (1-1,5%), ale jsou bezpečné… Otázka pro kteréhokoli z nich: – vy položíte svoje vlastní rezervy na 1-1,5%, nebo je donutíte pracovat efektivněji?.. Druhá otázka: – proč vůbec za takových podmínek všechny svoje peníze někomu půjčujete? Chcete-li jistotu, zvolte zlato. Anebo investujte do ruské ekonomiky, kde se díky šílené úvěrové politice centrální banky peněz zoufale nedostává (nesmyslně vysoké úrokové sazby – 25%) a máte šanci na slušný zisk.

Západ tím, že drží úrokovou sazbu nízko, poskytuje u sebe možnost k iniciativě. Ale u nás se liberální politické síly snaží záměrně držet sazby vysoko, – takže je nutné změnit ekonomické paradigma. Bez ekonomické suverenity nelze soutěžit se západním světem…

Podívejte se do naší historie. Období, kdy politika byla v nesouladu s ekonomikou, končila katastrofou. Vezměme 90. léta po zhroucení SSSR, se ty „nohy“ nerozjížděly, protože obě byly liberální, kamarádili jsme s USA, odevzdávali jsme jim všechny peníze, oni nám občas pošlou polívku – žádné protiklady – ovšemže, ani žádný rozvoj. Pokud odmítneme suverénní zahraniční politiku, vrátíme se do 90. Let a přijde další Kozyrev –„Mister yes!“*), zase nám budou vykládat, že kdosi ztratil legitimitu, atd, atd. Nebo SSSR Brežněvovy éry – zahraniční politika suverénní, ekonomika přestávala dobře fungovat a nikdo se jí nijak zvlášť nezabýval – v důsledku toho se „nožky“ začaly opět rozjíždět. Nachytali nás na závodech ve zbrojení, kdy nám ekonomické problémy zabránily věnovat se zahraniční politice podle svých představ. To je zákonité.

Dnes to běží dobře, ale je třeba vidět, že to zatím trvá jen pár neděl a zatím nás to tolik nestojí. My jsme v Sýrii v opozici vůči Západu – a klidně dejme stranou všecky řeči o umírněné opozici. Západ (Američané, Britové, Izraelci) na území Turecka cvičí teroristy, vysazuje je v Sýrii a z letadel jim na syrské území shazuje zbraně a munici – tomu se přece říká intervence! S hlediska mezinárodního práva je to válka. A teď se tam objevíme my a říkáme: – bratři králíci, tady nemáte co lítat… Vzpomeňte si na historku s tureckými stíhačkami, které podél hranic zaměřil náš letoun. To bylo jasné znamení pro ně i pro „spojence“, aby zůstali doma, protože toto je výsostné území jiného státu, na jehož žádost vzdušný prostor hlídáme. Oni totiž tím, že létali nad územím obsazeným teroristy bránili syrskému letectvu v jejich bombardování. Překvapení Západu nad tím, že většina jimi vycvičených bojovníků „umírněné“ opozice po vysazení hned i s výzbrojí přešla na stranu IS, je směšné, stejně jako jejich představa, že tím, že teroristy přikrmují, je mají na vodítku. O Hitlerovi si to také mysleli, když ho přivedli k moci…  – to za prvé.

Za druhé – Izrael je ve vztahu k USA druhořadý – to oni určují jeho politiku. Kdosi sice řekl, že je tomu naopak, ale to je diskuse jaksi mimo rámec našeho dnešního rozhovoru. Izrael měl v regionu dva hlavní konkurenty – Sýrii (která si dělá nárok na Golanské výšiny jím obsazené) a Egypt z podobného důvodu. Byl jím Irák za Saddáma Husajna. A podívejme se: – začalo „arabské jaro“ jehož výsledkem je minus Irák, minus Sýrie a málem i minus Egypt. Získal na tom Izrael? Jistě! Cizíma rukama a za cizí peníze. Hlavní pro něj je, zabránit vytvoření něčeho většího v tomto regionu – proto cesta Netanjahu s vojenskými náčelníky do Moskvy: – Máte něco proti našim letům nad Syrií – jistěže ne. Proč taky? Oni jsou mazaní a předpokládají, že se tím tam vytvoří jakési spáleniště na kterém se bude popelit několik malých státečků, které se navíc mezi sebou nemusí – a vedle toho silný Izrael. Turecko tam má také své zájmy: – počátkem 20. století žádné Iráky, Sýrie, Libanony a všelijaké další Saudské Arábie neexistovaly. Byla jen Osmanská říše, kterou po 1.SV naši britští a francouzští „partneři“ rozparcelovali pod svůj protektorát. Sýrie a Libanon například – to není ani jako Rusko a Ukrajina, ale spíš jako Moskva a Moskevská oblast – jeden rozdělený národ, ve kterém jsou pouze jisté konfesní rozdíly.

Bez chápání historie, bez chápání dneška, bez pochopení toho, co se protivníci Ruska chystají provést, je velmi těžké hodnotit situaci.

Teď k problému s uprchlíky. Jde o problém uměle vyvolaný. Především rozvrácení států regionu válkou. Za druhé – ti uprchlíci proudí dávno – válka běží 3 roky a v táborech na tureckém území jih jsou cca 3 miliony. A najednou se jich 150-200tisíc objeví v Evropě. Co se změnilo – Evropa? Teď tam může, kdo chce a jak chce, přicestovat? Jistěže ne! Takže Turecko jim otevřelo hranice, ale oni se tam nepotulují jako v Evropě – jsou soustředěni v táborech. Evropa se nám snaží namluvit, že přepluli na ostrovy Lesbos a Kos – na čem – na matracích? A 150 tisíc přes noc? Takže zmizela turecká pobřežní stráž – někdo dal Turkům pokyn. Ale přeprava tak velkého množství si vyžaduje obrovskou logistickou operaci. A Evropa zapomněla na svoje zákony, vůbec je nekontroluje a láká stále další k příjezdu. Co to je? Copak se u nich imigranti objevili poprvé? Ne, imigrace tam byla vždycky. Ale dnešní jednání EU je zcela absurdní a vyvolává konflikty. Vrátil jsem se z konference v Německu – tam roste nervozita a všeobecná nelibost nad chováním spolkové vlády. Například do vesnice o 100 obyvatelích se chystají přivézt tisíc migrantů. Kam je ubytují? Zabírají tělocvičny, kulturní zařízení, vysídlují Němce ze sociálních zařízení a bytů a usídlují tam migranty. Vyslechl jsem tam množství historek o tom, jak migranti drze přicházejí do obchodů a kradou zboží – a policie s nimi nic nedělá, maximálně zadrží a pustí. Západní měštáky jímá hrůza především z toho, že zmizel stát! Ti migranti si to zatím neuvědomili, ale brzy se rozšíří znásilnění, loupeže – protože je nikdo netrestá.

Ten jejich přesun do Evropy má Evropu rozvrátit. Anglosasové rozvrátili arabský region, následuje Evropa, a jejich dalším cílem je Rusko a Čína. A krom toho jde I o budoucí úder. Na nespokojenosti lidí a chaosu získávají pravicové strany a ultrapravá seskupení.

Na oné konferenci zaznělo několik velmi zajímavých vystoupení. Jeden z vystupujících například prohlásil, že Německo je ekonomický gigant, ale politický trpaslík. A tím se obloukem vracím k Rusku. My jsme dnes už diplomatický gigant, ale se včerejším a dnešním liberalistickým vedením stále budeme ekonomický trpaslík.

Ještě k Sýrii: – proč americká letadlová loď T.Roosevelt odplula z Perského zálivu. Ona je jako Karlsson**) – odplul, aby se za nějakou dobu znovu zjevil. Nedokáži říci, proč konkrétně odplul, ale zřejmá je tato souvislost: – my jsme v rámci své pomoci Assadovi v Sýrii předvedli především Američanům, naše vojenské možnosti. Předvedli jsme, že máme neméně přesné a výkonné letectvo  a vlastní naváděcí systém s velmi přesnými zbraněmi jako oni. Navíc jsme je 7. října z lodí v Kaspickém moři křídlatými raketami na vzdálenost 1500km zasáhli určené cíle IS a tím jsme zbavili USA monopolu na vysoce přesné zbraně. Historickým analogem je otestování vlastní jaderné zbraně SSSR v roce 1949. Jaký to má smysl? Jaderná zbraň je strašná a nikdo se jí nechystá použít – jedině snad v případě krajní nouze. Vysoce přesné zbraně se Američané chystali použít a my jsme proti nim neměli co postavit. Takže jsme potají tyto zbraně vyvinuli a vyrábíme, oni si mysleli, že nás mají pod naprostou kontrolou a najednou zjistili, že tomu tak není. Z vojenského hlediska zvláštní smysl použití této zbraně proti teroristům nemělo, protože efektivnější je v takovém případě letectvo. Byla to demonstrace naší síly. Jednopolární svět přestal existovat. Takže na nás budou tlačit ekonomicky, hlavně přes liberální partu v ruské vládě. Podívejte se: – podnik vyrábějící tyto rakety potřebuje k rozvoji úvěrování a ruská banka mu řekne – jistě, ale na 25% úrok. Takže musí zasáhnout dokonce prezident, aby banka takovýmto podnikům otevřela normální úvěrovou linku.  Nad tím zůstává rozum stát. Znovu zdůrazňuji, že bez suverénní ekonomiky se nic nepodaří. Podobně firmě „Uralvagonzavod“ z Nižného Tagilu, která předvedla na přehlídce 9.května v Moskvě tanky „Armata“, poté úvěrující „ALFA“ banka zesplatnila jeho úvěry… I tady máme historickou paralelu: – první ruský „automat Fjodorova“ byl vyvinut během 1.SV, úspěšně vyzkoušen na frontě, ale ukázalo se, že ani jeden ze strojírenských závodů v tehdejším Rusku není ochoten ho vyrábět. Ruská armáda dovážela pušky z Japonska, Anglie. V SSSR něco takového nebylo možné…

*) – Andrej Vladimirovič Kozyrev (1951) – ministr zahraničí SSSR a Ruska (1990-1996). Přezdívku „Pan ano“ získal díky své velmi povolné pozici vůči Západu. Od roku 2001 je členem předsednictva Ruského židovského kongresu.

**) – Postavička z v Rusku a dřívějším SSSR populárního animovaného filmu Karlsson On the Roof.

Zdroj: poznavatelnoe.tv

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

72 reakcí na Ekonomika – versus (zahraniční) politika

 1. Hudec napsal:

  Opět díky Hrochovi za překlad. I když jsem také Putinův agent, takových překladů schopen nejsem a to ruské obrázkové písmo už mi tak dobře číst nejde.
  Hezký den přeji.

  To se mi líbí

 2. lujjza napsal:
 3. Cech napsal:

  Také se připojuji k díkům za výběr a překlad.
  Naprosto lze souhlasit s tím, že Rusko nyní dostane opravdu pořádnou ekonomickou facku, po které, ta jeho lodička přirazí ke břehu od kterého možná asi nikdy nevypluje.
  No ale naskýtá se otázečka, budou USA+EU(ovladáná přes TTIP) natolik jednotné a silné aby se Rusko opravdu posadilo ekonomicky na zadek jako díky “ MSG zabezpečených reforem shora“ ?
  Protože také stačí nadále blokovat zákon o podřízení centrální banky národním zájmům a rozložit Ruskou ekonomiku na prvočinitele zevnitř, bude možné ve velmi krátké době kdykoli.
  Tož uvidíme zdali je i dnes ta 5_tá kolona v Rusku natolik silná, jako byla za MSG a následně potom za BNJ.

  To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  JE TO JASNÉ, VÁLKA BUDE!

  To se mi líbí

 5. peter. napsal:

  Už dlhú dobu sa hovorí o nadvláde FED-u nad CBRF.Rovnako dlho sa hovorí aj o nutnosti oslobodenia sa Ruska od dolára.Pjakin tvrdí,že sa tak môže stať až vtedy,keď bude mať Putin významnú podporu občanov RF.Dnes ju má,no nezdá sa že by v tejto veci došlo k posunu.Rusko naďalej financuje USA.Okrem toho,je Putin stále obklopený ľuďmi ako Čubajs a iní,ktorí za Jeľcina vykradli Rusko a celé jeho bohatstvo odovzdali podobne ako Ukrajina,do rúk zväčša židovských oligarchov.Svet (aj my)vnímame Rusko cez jeho zahraničnú politiku a táto nám je sympatická.Áno,výrok,že politika = ekonomika a naopak je platný.Problém je,že sa nám nedostáva dosť informácií o tom,ako je to s ekonomikou RF.Kto ju ovláda?Prečo je vláda RF plná liberálov a vyložene odporcov Putina?Do akej miery je Putin pod vplyvom Rothschildovcov a „vyvolených“oligarchov?A najdôležitejšia otázka:Prečo Putin neiniciuje zmenu ústavy RF ktorú si napísali Američania aby vyhovovala predovšetkým záujmom USA a nie záujmom RF,tak aby oslobodil ruskú CB spod vplyvu FED-u?
  Nerozumiem tomu!Skoro to vyzerá tak,že Putin koná pod niečim vplyvom.Že iba vykonáva vôľu niekoho iného a že robí len to,čo mu je dovolené.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Zajímavé úvahy.
   Další důvod proč bychom se měli uzavřít do ulity politicky svobodného a nezávislého státu, neupínat se ani na západ, ani na východ, dbát na soběstačnost, stáhnout armádu k obraně vlastních hranic, bez ohledu na počáteční politickou a ekonomickou nevýhodnost takového počinu.
   Napřed bysme se ale museli vyrovnat s bezbřehým korupčním prostředím, klientelismem a rozevíráním příjmových nůžek. Pokles materiální (nemyslím tu životní, ta je o něčem jiném!) úrovně mnozí nelibě nesou, proto nutno předem vyrovanat nutné ekonomické ztráty a to tak, že zabráníme únikům. Nedat lidem důvod k nechuti k takovým změnám, získat je pro ně, vysvětlovat.
   Maně přemýšlím, která politická reprezentace by tohoto byla schopna 🙂 ?

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Ta dnešní zcela jistě. Právě požádala o okupaci země vojsky NATO. V rámci mírové politiky. Rusko nám vadí. Tak si někdy říkám že nebude dobře dokud se tento stát, spolu s celou Evropou, nesesype pod náporem imigrantů. Konec konců vycvičené a ke všemu odhodlané bojovníky budeme potřebovat. Ti se Rusům postaví a my jim budeme kopat zákopy.

    To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Všimli jste si v poslední době taky zajímavého posunu tady?
  Naprosto zmizel či se stáhl do defenzívy „tam“ zbožňovaný STŘED a osazenstvo vyhocená politická situace nevyhnutelně a nesmiřitelně rozdělila na PRAVICI a LEVICI.
  Skutečné, v pravém prazákladním slova smyslu, nikoli na tzv. pravé á la ODS, ODA, TOP, ANO ani na tzv. levé ČSSD, KDU. Jejich příznivci tady buďto zmizeli úplně nebo tolerují pod myšlenkou (podle mě chybnou) menšího zla ANO či ČSSD.
  Jednim hledají „vůdce“ napravo, jiní nalevo. Kde se najde dřív a lepší, a především : s dostatkem finančních prostředků a dostatkem výmluvnosti a přesvědčivosti? Jistě je, že se hledá … a to mi nevěstí nic dobrého.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já to vidím přesně naopak. Stále více se shodujeme ve spoustě názorů bez ohledu na partajní preference. To, že se občas neshodneme na všem, není na závadu, ale je pouze potvrzením toho, že chceme přemýšlet.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Já přece tvrdím totéž : v kritice stávajících poměrů se shodujeme bez ohledu na postavení v onom známém politickém kruhu, jsme na k sobě se blížících koncích, a líšíme se v pohledech na řešení.
    Levé, nebo pravé?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A jaké je to levé a jaké je to pravé? Nějak to nechápu.

     To se mi líbí

     • peter. napsal:

      Ani ja to nechápem.V čom je rozdiel?Veď u nás a vo väčšine Európy vládne alebo vládla ľavica.Celá Európa má obavy z multikulturalizmu a z imigrantov.Ale to presadzuje predsa hlavne ľavica!Napr.Švédsko zamorila imigrantami sociálna demokracia ktorá je tam pri moci už bohvie ako dlho.
      Je potrebné pochopiť,že rozdelenie politického spektra v Európe na pravicu,stred a ľavicu slúži len ako stafáž k vytvoreniu zdania o demokracii a politickej plurality.Či bude pri vláde ľavica alebo pravica,vždy sa môžu pohybovať len v mantineloch ktoré im postavili tzv.finančné elity (alebo ako to nazvať),ktoré ovládajú svet .Nikto u nás nemôže vládnuť bez toho,aby nemusel chodiť pravidelne skladať účty na veľvyslanectvo USA.
      A tak ,keď ten chalan na videu p.Bavora hovorí,že multikulturalizmus a prílev imigrantov je nebezpečný,že ohrozuje národnú identitu európskych štátov a ich po predkoch zdedené kultúrne dedičstvo,tak ja mu dávam za pravdu,podľa diskusie to takto cíti viac diskutérov na tomto webe a preto nechápem prečo niekto hľadá v tom videu to,čo tam nie je.Ja som rád,že aspoň niekto chce povstať proti tomu čo nás všetkých ohrozuje.A je mi srdečne jedno či je červený,modrý alebo zelený.Ani dobrovoľného hasiča ktorý mi hasí dom,sa nepýtame na jeho politickú príslušnosť a už vôbec nie na pohnútky ktoré ho k tomu aby hasil môj dom vedú.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Peter
       To s tím hasičem je výborné přirovnání. Takové pravdivé.

       To se mi líbí

      • tresen napsal:

       Vtip je v tom, že málokoho napadne kouknout, jestli ten hasič nemá místo vody nachystaný benzín.

       To se mi líbí

      • peter. napsal:

       Milá Čerešňa:
       Vaša logika je omračujúca.Viete,ja som počas môjho života mal to šťastie,že mi bolo umožnené diskutovať so spústou očarujúco múdrych,vzdelených a zdravo uvažujúcich žien.Ale…ako to len napísať…vy ste skrátka iná.

       To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Hm ani hnědého? Není to z bláta do louže? Vonrammstein psal tady o tom, že ted, parafrázuji, nechci hledat, ale že vůdci nyní rostou?

       To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Hele,čerešňa, a který vlastně hasič by podle vás mohl mít- byť teoreticky místo vody benzín?
      Já vím, to vy myslíte toho mlaďase, jenže on může mít „benzín“ kde-kdo, knížepánysty nevyjímaje.
      Peter to napsal dobře, mladík sice budil dojem, že se hlásí k nějaké nacionální pravici, ale co je mi do toho, když měl pravdu?

      To se mi líbí

      • tresen napsal:

       Přece hasič – blbec, nebo hasič – blázen.
       Někdo mu nakukal, že oheň zlikviduje nejlíp takhle.
       Anebo to není hasič, ale požárník. Guy Montag. Četl jste 451 stupňů Fahrenheita?

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       No tohle…
       Tak na to lze reagovat jen slovy, která tady už padla:
       „Vaša logika je omračujúca.“
       To lépe vyjádřit nelze, tak jsem si to z dovolením vypujčil.

       To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Všiml jsem si toho pane Bavore už dávno že nechápete rozdíl mezi pravicí a levicí. Myslím, že jenom samotný tata už podal za posledních pár dnů takové vysvětlení, že kdo chce, pochopil, kdo nechce, nepochopí nikdy…
      Peter, multikultuiralismus prosazuje levice? Nevšiml jsem si za celou dobu, že by komunisti byli pro přijetí migranrů. Vy snad ano? Říkáte levice v domnění že jde o sociální demokracii, to je pak těžké…

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       http://bavor.blogspot.cz/2015/11/vojaci-v-zaloze.html Tam máte odpověď na svou levici.

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Myslí to dobře, budiž, ale takových iniciativ už tady byly desítky, možná stovky, a skončí na tom že nemají žádný politický program, jen odmítání (sice správné ale …) a nenajdou poporu voličů. Když komunisti s 15 % nemají šanci nic prosadit, tak tito s 0,02 % tuplem ne …
       Snadno se těm v článku říká že komunisti zradili program, těžší je nahlédnout do jednání ve sněmovně a sledovat je co říkají a jak hlasují… Pak by mluvili jinak.

       To se mi líbí

      • peter. napsal:

       Petrpavel:
       Zopakujem vám to ešte raz.To najhoršie čo by mohlo postihnúť KSČM je,že by vyhrala vo voľbách tak výrazne,že by mala v parlamente nadpolovičnú väčšinu svojich poslancov a vládla by 4 roky sama.Podľa môjho názoru by sa po skončení vlády už nikdy nedostala do parlamentu.
       Preto by ma zaujímalo,čo by ste od tejto komunistickej vlády očakával konkrétne vy.

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       peter, reagoval jsem přece na toto vaše : „Veď u nás a vo väčšine Európy vládne alebo vládla ľavica.Celá Európa má obavy z multikulturalizmu a z imigrantov.Ale to presadzuje predsa hlavne ľavica!“. Ptám se znova : levice, tedy komunisti?
       Vy se ptáte se co si slibuji od vlády ve které budou zastoupeni komunisti? Už jsem to napsal vícekrát, ale pro vás : postupným navrhováním a prosazováním zákonů odstraňovat ty největší chyby, tvrdosti a nespravedlnosti tohoto režimu, zavést konečně majetková přiznání včetně posílení finančních úřadů aby přestalo rozkrádání, pokusit se o vrácení EU do stavu před takovými dvaceti léty, odstranit mafiánské (ne socialistické jak někteří pomýlení včetně Klause soudí) přidělování EU a jiných dotací a ponechat peníze v zemi pro nakládání s nimi vládou ve prospěch občanů, ne mafiánů, zajistit postupně zase soběstačnost v základních potřebách státu a jeho občanů, v obraně, posílit policii tak aby pracovala proti kriminalitě (nastolit strach, ano strach, z dopadení a odsouzení), ne ji sepisovala a kryla, spolupracovat s těmi státy kde to pro nás bude prospěšné a ne zničující jako teď, vlastním příkladem vést lidi zpátky k poctivosti (myslíte že si dovolí krást jako ostatní stávající vládní a nevládní strany?, to by je zničilo) .. víte, že mě to nebaví dál sepisovat. Stejně, jak píše jinde tata, nemá to cenu …

       To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Nic si z toho nedělejte Petřepavle protože být v opozici :
     http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byt-v-opozici-je-na-hovno-pravil-Karel-Schwarzenberg-A-dodal-jak-se-posledni-dobou-zmenil-Kalousek-406508
     No ale to sprosté slovo neřekl Zeman to řekl všem viditelně nadřazený von.
     Protože Zeman není v opozici proto u něho to není na ho**o ?
     http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-pred-lidmi-odmitl-reagovat-na-drsny-dotaz-Snemovna-by-me-zalovala-pro-velezradu-Misto-toho-se-ale-oprel-do-Merkelove-406465
     To nejdůležitější ze všeho proto pro jakéhokoli vona je být ve vládě a nic a nikdy jinak.
     Tož tak zní „staletá pravda“ šlechty, ať je momentálně levicová nebo pravicová, vždy to musí být vznešená šlechta,se svými nezadatelnými právy.

     To se mi líbí

  • tata napsal:

   ja sem tomu moc neporozuměl

   To se mi líbí

 7. Strejda Olin napsal:

  1) o ruské ekonomice vím prd, snad jen to, že disponuje potřebnými surovinami, že je schopna vyvinout a vyrobit špičkové věci
  2) o ruském zemědělství nevím téměř nic
  3) nic mi není známo o privatizaci a zda byly nějaké restituce
  4) nevím jaká část ekonomiky a původně ruského majetku je v cizích rukou
  5) jaké je složení parlamentu, kdo tvoří opozici a jak je silná si musím vygůglovat
  6) je ještě živý velvyslanec Remek?
  Utěšuje mě, že podle občasných zpráv mezi RF, USA, EU zvoní červené telefony nepřetržitě, zmocněnci zainteresovaných států křižují svět, schází se a jednají. Spoléhám na to, že Putin není v politice nováček a ví co dělá, dokáže analyticky myslet, že to není kariéristickej blbec, že se snad obklopil spolehlivými lidmi a má krytá záda.

  To se mi líbí

  • peter. napsal:

   Ja viem len jedno.Keď Obama tvrdí,že Rusko nepovažuje za superveľmoc ale iba za regionálnu veľmoc,tak vie o čom hovorí a tieto jeho vyhlásenia musia mať v niečom oporu.Obama predsa nemôže byť hlupák,ktorý z huby vypúšťa vopred nepremyslené výroky.Podla mňa ho k takýmto výrokom oprávňuje práve to,že USA majú cez FED v rukách ekonomiku Ruska.Obama si je tejto výhody USA vedomý a je mu jasné,že RF stojí na pevnej zemi len jednou nohou.
   Ekonomika je politika a politika je ekonomika.

   To se mi líbí

   • Jethro napsal:

    No, Obamovi už to někdo z jeho spolu-proti-bojovníků omlátil o hlavu. Že to tvrzení o regionální velmoci byla kravina.
    Nevím. Říkají to amíci. Jsem nakloněn jim věřit.

    To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Je to čisté politikum, na jedné a druhé straně. Jde jen o to kdo je chytřejší. Pro Rusa bylo dobré stát ve stínu a budovat armádu. A pro Amíka bylo dobré masírovat svaly. Ale, čo bolo, to bolo. Rus již své ukázal a nezastaví se. Má to jednoduché. A Amík si to stále neumí srovnat v hlavě. Má to složité, probudil se do jiného světa. Zářným příkladem je ta kaspická flotila. Hromada železa na malém rybníku daleko od moře. Vyhozené prachy a místo pro nějakého vyřazeného zasloužilého admirála. A oni najednou válčí o 1200 km dále. Nekonečná drzost, vždyť se o ně nikdo nezajímal. Proč také!

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jo, to bylo moc legrační. Jako kdybychom umístili pár nějakých kapesních raketových křižníků na Mácháč a ostřelovali z toho Scapa Flow, kotviště britské Home Fleet.

     Ale Kaspik význam má, je to plynový a ropný rybník. Mimoto, pro Rusko a Írán je to vrcholně strategická věc, protože tam žije ten největší kaviárový jeseter. Bez kaviáru by Rusáci existovat nemohli.
     🙂

     To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No já vím trochu o zemědělství a potravinovém průmyslu a co vím, ta k Rusové se opravdu snaží, takže podle mého odhadu, budou téměř soběstační tak za 5 let? Tak asi, a co nebudou mít tak dovezou, my asi nebudeme mít zemědělství naopak téměř žádné, už ted dovážíme spoustu komodit které jsem kdysi bez problémů produkovali.

   To se mi líbí

 8. Renard napsal:

  Pokud jde o migraci, nabízím odkaz na zajímavou informaci o jejím používání jako nátlakového prostředku v mezinárodní politice: http://echo24.cz/a/wnDGF/migrace-jako-zbran-hromadneho-niceni-konspirace

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Stručně jsem shrnul pro vaši orientaci:

  FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ RUSKÉ FEDERACE má dvě komory:
  STÁTNÍ DUMA – dolní komora, 450 poslanců, jsou voleni na 5 let, volební práh je 7%
  Složení po posledních volbách 2011:

  49,29%, 238 poslanců Jednotné Rusko, středopravicová strana, 2 mil. členů, hlásí se k centrismu, konzervatismu a nacionalismu, př. Medveděv

  19, 20%, 92 poslanců Komunistická strana Ruské federace, 184 000 členů, hlásí se k M-L, dosavadní volební výsledky od 11,63 až 24,29% hlasů, př. Zjuganov

  13,25%, 64 poslanců Spravedlivé Rusko, sociálně demokratická strana, př. Mironov

  11,68%, 56 poslanců Liberálně demokratická strana Ruska, populistická krajně pravicová strana, hlásí se k nacionalismu a imperialismu, 19 000 členů, požadují kontrolu státu nad půdou, státní vlastnictví strateg. odvětví ekonomiky, zákaz netradičních nábož. sekt aj., př. Žirinvskij

  RADA FEDERACE – horní komora, 170 zástupců, každý z 85 subjektů RF musí mít 2 zástupce
  Subjekty RF jsou: 22 republik, 46 oblastí, 9 krajů, 1 autonomní oblast, 4 autonom. okruhy, 3 federální města (Moskva, St. Peterburg, Sevastopol)

  PREZIDENT je volen na 6 let, max. 2x po sobě

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   On to zas Putin na jedno období půjčí Medveděvovi. Už to mají vyzkoušený a klape jim to.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Parlamentní volby do Státní dumy v r. 2011
   1) zapsáno 109 milionů voličů
   2) účast 60,2%
   3) odevzdáno hlasů 64, 623 milionu hlasů

   Poměr členů politických stran k počtu občanů Ruska, oprávněných volit:
   Jednotné Rusko 1,83%
   Komunisté 0,16%
   Liberálové 0,017%
   Spravdlivé Rusko – nezjistil jsem počet členů

   To se mi líbí

 10. Alena napsal:

  úrok 25 % je pro budoucí technologický pokrok zničující. Kdo si vybuduje fabriku za úvěr s tak velkým úrokem ? To je šílené. Putin se snaží o rozvoj zemědělství, a bez státních dotací zřejmě není šance.
  Nedávno proběhl ekonomický kongres v Rusku, kde se ty úroky velmi kritizovaly, stejně jako politika jejich centrální banky .

  To se mi líbí

 11. kchodl napsal:

  Díky za překlad.
  Ekonomii nerozumím, vím, že věda to až tak úplně není, tak se varuji lidí, kteří ekonomii rozumnějí – až příliš často jsem viděl výsledky jejich odborné erudice. Většinou bych lépe dopadl, kdybych spolupracoval raději s astrologem.

  Ruská situace na mě dělá dojem, že vědí, co dělají. Řekl bych, že se pohybují na hranici možného – mohou si vybrat mezi dnešní situací vykrádání ruské ekonomiky přes hrátky s kurzy, vysoké úroky a blokování rozvoje ruského hospodářství – a mezi svobodnou situací, kdy všechny již identifikované negativní vlivy a známé škůdce zlikvidují, jistěže zcela demokraticky. Odpojí CB od FEDu atd.

  Problém je pouze v tom, že v takovém případě jistě dojde k zablokování přístupu Ruska na západní (americkými nácky nazývané „světové“) trhy, odpojení od SWIFTu, odpojení od karetních bankovních systémů, … a jiná alotria. Samozřejmě to bude zcela odporovat zákonům, WTO pravidlům atd., ale to je dnes Západu zcela šumafuk – právo je pro Západ to, co dělá on, i když je to zrovna vraždění iráckých dětí farmaceutickými embargy. Nebo něco podobně zrůdného.

  Takže Rusové zcela pragmaticky tlačí situaci tak daleko, jak to ještě projde, ale aby Západ všechno neutnul. Drží se prostě vyrovnávání výhod – pro Západ je Rusko zlaté prase, které by odpojením zařízl – prase by samozřejmě přežilo, ale už by z něj nic neměli. Naopak Rusové potřebují nakupovat komponenty, materiály, stroje, … prostě hi-tech výrobky západního průmyslu. Především do rozvoje svých strategických výrob, které potichoučku budují. A také kvůli zbrojení – zvykli si příliš na západní součástky, například v elektrotechnice. Co by se jim opravdu nelíbilo, by bylo embargo typu COCOMu v 50.-80. letech.

  Sice se západní komponenty a stroje postupně snaží nahrazovat, ale je zde problém s úsporami v rozsahu – určité věci vyrábí jen pár firem na celém světě, protože při dané složitosti výroby se na tom více výrobců neuživí – ne za ty ceny. Takže je výhodné to nějak vydržet, dokud to jde, protože vlastní výroba by byla třeba 100x dražší, už z principu – v menším objemu.

  Čas v tomhle hraje pro ně – čím déle vydrží, tím více výrob poběží i jinde než v USA a EU, například v Číně, JV Asii, odkud mohou nakupovat zcela volně i po zavedení embarga.

  Stejně tak se postupně budují náhrady dalších a dalších věcí, jejichž useknutí by Rusku věru neposloužilo. Například SWIFT je dnes nahrazen čínsko-ruským systémem. Ale bude minimálně 5 let trvat, než pronikne do celého světa. Je to dáno prostou otázkou zahrnutí systému do bankovních počítačů, to nějakou dobu trvá. Podobně jako je tomu například s ruským navigačním systémem GLONASS – před pěti lety to žádný levný západní čip neuměl, dnes je to běžné – nakonec stačí se podívat na moderní mobilní telefon – umí navigaci podle amerického GPS i ruského GLONASSu. To je jen příklad, aby bylo jasné, o co jde – že složité věci pár let trvají, než „probublají“.

  Jistě je nutné vzít do úvahy i běžící ruské přezbrojení. Plán je do roku 2020 až 2025. V této chvíli se staví tisíce nových továren, nakupují se do nich stroje a technologie v celém světě, hlavně ty nejvyspělejší ze Západu, často určitě skrytě přes prostředníky a třetí země. Čím déle Rusko vydrží Západní okrádání, tím jim to vyjde všechno levněji.

  Pokud bych si měl tipnout, kdy Rusové zaříznou kompadorskou ruskou centrální banku, kolaboranty v ekonomice a zločinecké cizí banky, bude to někdy až dokončí přezbrojení. Nebo prostě až to pro ně přestane být v součtu výhodné.

  Dá se spolehnout pouze na to, že „jednoho krásného dne“ to zaříznutí zlodějů provedou. Následovat bude řev Západu, vypnutí SWIFTu a karetních systémů, embarga, … ale to jim už bude docela jedno.

  Zatím se dá parafrázovat Lenin s jeho větou o imperialistech prodávajících provazy na své vlastní oběšení. Není to samozřejmě přesné, protože Rusko nechce útočit, chce jen neprohrát a nebýt zničeno, nechce šaškovat podle bláznivých amerických plánů na americké zeměkouli.

  Američtí náckové se ohromě radují, jak jim ten prodej provazů bezvadně vynáší a jak je zlaté prasátko den ode dne méně zlaté – a přitom jim uniká, že čuník (v tomto případě zvláštní druh „prase medvědovité“) neustále roste, drápy se mu prodlužují a tesáky ostří.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Strategicky velmi dobře podáno. Jistě ruské elity takto – a ještě sofistikovaněji – postupují. Mají mnohem více informací. Je to osvědčená metoda. Čelit se jí ve velkém rozsahu dá jen válkou. Ale její výsledek je vždy nejistý a na straně Ruska je komparativní výhoda velkého území a značného rozptýlení obyvatel. A Rusko má i neformálního spojence Čínu. V této fázi se jejich strategické plány závažně nekříží a rádi si budou krýt záda. Zásadní otázkou je, zda se podaří nastartovat vnitřní ekonomický rozvoj. Stalin to dokázal za deset let, byť za cenu velkých obětí. Ale kdyby to nezvládl, tak by obětí bylo mnohokrát více. Ani Rusko, ani my a ani západní Evropa by nebyly. My a Rusko navěky. V dnešní době jsou, naštěstí, i jiné cesty k roztočení kol. Rusko má velmi vzdělanou městskou společnost a mnohé špičkové technologie. Dále viz khodl.
   Shrneme-li to, Rusku jde o život, Západu o prachy. Boj o život limit nemá, boj o prachy ano. A tak je dobré si kchodlův poslední odstavec pamatovat.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jediné, jak USA vymysleli, že budou Rusku „čelit“ – přesněji, jakým způsobem ho mírově zničí – je přes ekonomický a propagandistický tlak a vykrádání, kterým chtěli podnítit „sesazení Putina“.

    Což v jejich newspeaku znamená rozvrácení ruského politického systému a institucí, demokracie, kultury, civilizace. Převzetí totální kontroly a rozkradení – jako to předvedli všude – mimo poválečného Německa, Japonska a Jižní Koreje, jinak všude všechny země vykradli a zničili.

    Opravdu nechápu, jak si to představovali, snad že bohatí Rusové zchudnou, nebudou si moci koupit parmazán a iPhone a tak udělají převrat ? Proč, proboha ? Aby se nechali odzbrojit, následně absolutně „rozkulačit“ a ve finále namíchat negry a kozomrdy, případně pomalu vyhladit pomocí dodávek laciného chlastu a drog ? Jako to kdysi Západ provedl Číně pomocí opia.

    Rusáci nejsou tak blbí.

    Jediný výsledek amerického tlaku je růst podpory nynější administrativy, personifikované Putinem, z vlažných 60% na téměř 99%. Oficiálně asi 90%, podle podle posledního průzkumu. A semknutí všech ruských politických sil.

    Ohledně nastartování vnitřního ekonomického rozvoje, jednak jsou – jak uvádíte – dnes úplně jiné poměry, věda a „soft“ obory mají neskonale větší potenciál, druhak na tom nezáleží – ne existenčně. Už neplatí Stalinovo „Buď to do deseti let dokážeme, nebo jsme všichni mrtví“.

    Dnešní Ruská federace není existenčně závislá na ekonomickém rozvoji, protože má jaderné zbraně. Nelze již Rusáka zničit vojensky pomocí lepší konvenční výzbroje. Ani jaderně, ne bez vlastního sebezničení.

    Jaderná výbroj má několik zajímavých vlastností – k jejímu získání se musí na několik desítek let koncentrovat celá moc a bohatství země – na vybudování jaderného průmyslu a „doručovací“ triády. To stojí nestvůrné peníze a úsilí. Ale pak je to zase naopak levné, tedy ve srovnání s konvenčními silami. Jak už v tom vlaku jednou sedíte, jede se skoro zadarmo.

    Na rozvoj a modernizaci už takové prostředky nejsou potřeba, je to o několik řádů levnější než účinné odstrašující konvenční síly. Na to Rusáci měli peníze i když prakticky krachovali, během jelcinády. Amíkům se nikdy nepovedlo získat k těmto věcem přístup, nikdy ruský jaderný strategický systém významně nenarušili, přes všechno úsilí a utracené biliony dolarů.

    Celkově mi to připadá, že tlakem na RF dosáhli pravého opaku svého snažení. Ohromně tím Rusákům pomohli, protože ti nepotřebovali nic jiného, než morálně vzpružit a začít zase „vlastenčit“ a obětovat svoje pohodlí a možná i životy „na oltář vlasti“.

    Dnešní Rus sice toužil po komfortu z amerických filmů, také chtěl mít mercedes a tak dále, ale proti zásadnímu narativu svých dědečků – Velké vlastenecké válce – mu jeho život připadá prázdný, protože se nic osudového neděje. Stačí se podívat na ruské televizní kanály, kolik se jen vyrojilo válečných seriálů – lidé to chtějí a sledují. Čím více na ně USA tlačí, tím více. Amíci jim svými akcemi velmi pomáhají. Rusáci nebudou pracovat do úmoru, aby si koupili lepší auta, ale pro nějakou velkou ideu – a obrana vlasti je sakra velká idea – se přetrhnou.

    Takže je docela možné, že i ten jejich ekonomický program se nakonec povede, i když jistě to bez excesů nepůjde. Rusko je Rusko, tam je všechno jinak.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Ano Rusko je Rusko, především Rus/ka je Rus/ka :). My si to nedovedeme asi představit, bohužel.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Ehm, stačí vyzkoušet nějakou Rusku, tím člověk získá aspoň předběžnou představu.
      🙂

      To se mi líbí

      • Cech napsal:

       Vyzkoušet z jazyka Českého, nebo jazyka Anglického či jazyka Německého, Francousky či Španělsky možná též.
       Nebo třeba zkouška z vytváření abstraktních entit a vyhledávání zákonitých vztahů mezi nimi.
       Prostě jak tedy chcete provádět onen test vyšší inteligence a následně odsouhlasit, že Ruska inteligenčně náleží či nenáleží k té pravé západní kultuře a taktéž tradicím jež odpovídají tomu Vámi požadovanému západnímu intelektu.
       Tož možná jste myslel oněch 30 otázek za 25 minut, či nějaký jiný sofistikovaný test na kterém Ruska jasně že pohoří.
       Proto považuji vaše vyjádření o testování Ruských občanů ženského pohlaví, za naprosto neúplné a nedostačující.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       To jste pochopil příliš intelektuálně.
       Měl jsem na mysli mnohem přízemnější testování. „Ve stáji, kuchyni a loži“, řečeno starosvětsky. Zjistit jak se chová v různých situacích, jak na to nahlížejí její příbuzní a tak dále.

       Málo platné, Rusové mají za sebou jinou kulturu, ačkoliv je evropská, je jiná. Jsou z tak velké země, že si to člověk nedokáže představit – pohled na mapu Vám neřekne nic. Uvažují v jiných dimenzích.

       Ohledně rozvoje jejich ekonomiky – a že to bude mít spousty excesů, pro nás úplně nečekaných – to není pomluva nebo arogance a přezírání, jen prostě konstatování faktu, že ve velkých poměrech jsou věci jiné.

       To máte stejné, jako když vaříte pro rodinu, do 10-ti lidí a pak pro 200 lidí. Musíte uplatnit úplně jiné postupy, jinak to skončí nestravitelným blafem.

       To se mi líbí

 12. tata napsal:

  PETŘEPAVLE……..vY JSTE V PODSTATĚ větší snilek než já a to už je co řici………..já možná sem větší levičak ,protože by se mě asi nemohlo stát že bych někdy volil pravici……abych to upřesnil co zatím vždy každá pravice hlasa a prosazuje včetně BABIŠE……..PŘESTO ŽE já babiše pasuju na to nejlepši co pravice představuje………až jednou a nebude to možna ani dlouho trvat a čssd nebude myt potencial postavit se jako alternativa že nebude u moci TOP,ODS………BUDU MÝT těžkou volbu……..nebot asi KSČM V HORIZONTU 20 let nebude myt potencial………tak koho volit ano KSČM JENŽE S VĚDOMÍM že to je zahozený hlas……akorát nebudu zklamán jako vy……..vtom souhlasím s petrem………..bude to pohřeb poslední naděje že zde něco levicového je….sem přesvedčen že se jim tam nahrnou zrovna stejný pseudolevičaci a bude to definitivní konec KSČM……….PRO NÍ VLADNUTÍ BUDE POLIBEK SMRTI………..KÉŽ BYCH SE MYLIL.
  STRATIL JSEM NADEJI ŽE vtom kratkém období co ještě budu na tomto světě stane levice s popela……………přiznejme si levice je v prdeli………slušnej vyraz byto nevystihl

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano to máte pravdu v tom kdyby náhodou byla KSČM ve vládě tak s e tam nahrnou zase jen hajzlové, jako dříve.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jak vy (peter, tata, kočka …) tohle všechno víte dopředu a nejlíp … budou se snažit vnutit s etam, samozřejmě, ale velká a vytrvalá členská základna něco znamená. Jiné je to u dnešních nových stran a hnutí zakládaných na objednávku.
    Jo, správně, je to marný, je to marný … n:-(

    To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   Babiše pasujete na to nejlepší co pravice představuje???

   Co k tomu stačí,dojít k takovému závěru???

   Zvyšování důchodů?
   Zvyšování platů státních zaměstnanců?
   Snížení DPH na knihy a dětskou výživu?
   Zrušení poplatků u lékařů?
   atd.?

   anebo k tomu stačí pouze to,že se „pravičák“ Babiš pouze snaží zalíbit levicově smýšlejícím lidem?

   Jak je vidět daří se mu to velice dobře,tato,vemte rozum do hrsti,to je tak tvrdý a inteligentní byznysmen,že by dokázal rozplakat i žebráka s jednou nohou a pomotat mu hlavu natolik,že by se s ním i rozdělil o ty mince z klobouku.

   To se mi líbí

 13. Alena napsal:

  pokud, pane Kchodle, popisuji zničující úroky na ruské hospodářství, neznamená to, že si neuvědomuji snahu o postupné vyvázání Ruska z vazalství. Kéž by se totéž podařilo aspoň v malé míře Česku! Jinak přirovnání ekonomie k astrologii je zajímavé. Kdo dokáže přemoci záludnosti bankovního systému s jejich finančními instrumenty? Jedině ten, kdo jim rozumí. Jinak by každá revolta byla obyčejnou revolucí, kde by se vyměnili státní elity a světová vrchnost by kořistnila dál

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   To moc nechápu, Aleno.
   Podle mě to spíše naznačuje, že záludnostem bankovnictví nerozumí nikdo, a je lepší či stejné spoléhat na náhodu, tedy v tomto případě na astrologa.

   To se mi líbí

   • Alena napsal:

    rozumí tomu ti, kdo celý bankovní systém řídí. Rozumí tomu i guvernér ČNB, který je ovšem v jejich područí. Pokud tomu nerozumí opozice, není schopna nic změnit, byť by získala většinu

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   S tím astrologem jsem si dělal legraci. Z ekonomů. To je totiž jediná věda, kdy dva maníci tvrdí úplně opačné věci, ale oba za to dostanou Nobelovu cenu.
   🙂

   Česku se to jistě také povede, ale bude to chvíli trvat. Když čtu popis ruských ekonomů, jak je Západ vykrádá, vždy si vzpomenu na 90. léta, kdy moje firma měla půjčku od banky na 18%, zatímco vedle v Německu měli 4%. Bylo to – a dosud je – úplně stejné.

   To se mi líbí

 14. blbíš napsal:

  Omlouvám se, ale právě jsem dokoukal:
  Dron – stačí stisknout spoušť – (ČT2-4.11.2015-22:26-23:47hod.) – vybírám si, proto jsem byl v očekávání, ale tentokrát mě ČT velice překvapila odvysíláním tohoto dokumentu! Najděte si to v archivu-doporučuji.
  Co jsem ale viděl a slyšel, to mnou doslova otřáslo!!! Přístup amíků k pojetí a výchově (rozuměj k dronům) – to je doslova neskrývaný nacismus v mnohem nebezpečnější, sofistikovanější formě. Je to splnění příkazu Himmlera, když na inspekční cestě na Východě byl potřísněn krví nečlověka a udělalo se mu nevolno a on přikázal svým podřízeným vymyslet „méně naturalistické“ zabíjení. Dron to bezvýhradně splňuje a … válečné soudy mlčí!

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jde to i bez dronu, přímo, třeba z bitevního vrtulníku.

   Americký „hrdina“ rozstřílel 30mm kanonem Afghánce i s jeho malým synem, když kopali u silnice díru pro ceduli s názvem vesnice a „Welcome“. Protože si myslel, že zakopávají IED.

   Jiný americký „hrdina“, rovněž z AH-64 Apache, nadělal masové kousky z učitele a třídy dětí, když byli na vycházce. Důvodem bylo, že dostal rozkaz zabít všechny vysoké chlapy, protože to jsou jistě Arabští teroristé, vyšší než tamní běžná populace. No a dospělý Afhnánec byl o kus větší než děti kolem něj.

   A do třetice všeho, další „hrdina“ pozabíjel zase z bitevního vrtulníku afghánského fotografa a jeho pomocníky, kteří pro rekonstrukční tým fotili nějaké stavby, protože zaměnil v zaměřovači profesionální foťák s velkým objektivem na stativu s nějakou zbraní.

   Ono na termovizním kanálu dálkové kamery toho kanonového zaměřovače to moc vidět není, na 2-3 km. Blíž „cílům“ nelétají, aby se oběti nemohly bránit.

   Nikomu z těch střelců se nic nestalo, pokud se tedy ví. Alespoň mi to tvrdil známý, který mi tyhle epizody z pracovního výletu do Afghanistánu vyprávěl.

   S drony to bude určitě ještě horší. Jen těch svateb a pohřbů, kolik trefili.
   Náckové, přesně. Jiné slovo mě nenapadá.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … dobře udělaný dokument = prostě NUTNO vidět tu nenásilnou (PODPRAHOVOU) výchovu k nacismu. Na podobném principu se nyní kurví naše školství. V reklamách je to už dávno vyzkoušené a ověřené.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Je to v téměř každém dokumentu, v téměř každém filmu nebo populární knize.
     Jako za Goebbelse. Už jen na tom vidíte, do jakého režimu se USA transformovaly – do čirého nacismu. Jen místo rasismu mají multi-kulti.

     To se mi líbí

 15. vittta napsal:

  To je humus…
  Koukám na ČT2 na toto:
  Queer: Český mýtus
  Dokument. Opakování 9.11./ČT2.
  Serou si do huby, lžou jak když tiskne, a především-mají PRAVDU.
  Lidé se mýlí, prezident se mýlí, ale tihle mají PRAVDU!

  To se mi líbí

 16. peter. napsal:

  Pozrel som si toto video a zrazu som si uvedomil,že tie moje diskusné príspevky o ľavici,pravici a o podobných témach sú zúfalo zbytočné.Nikdy som nepodliehal pesimizmu,ale podobne pravdivých prognóz je veľa už aj na moje gusto

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Peter, vždyť je to jen obyčejný fracek, který revoltuje proti svým rodičům. O všem už jsme tady diskutovali. Že, Minorito?

   To se mi líbí

   • peter. napsal:

    A kto iný sa k tomu má vyjadrovať ak nie mladí ľudia!?To oni budú musieť v tom svete žiť.Ja osobne som tomu rád,že sa zaujímajú o to,aký svet sme im zanechali.To vaše video má nadväznosť na toto.Mladí (aj keď „frackovia“) odhadli správne realitu v ktorej budú musieť žiť svoj život a musím uznať,že ak k tomu všetkému pridáme aj tie zvrátenosti ako multikulti,snahy o rozklad tradičnej rodiny a strata národnej identity,tak tým mladým „frackom“vôbec nezávidím.Oni sa len s úžasom pozerajú na to,aký svet im pripravili ich predkovia a pochybujem,že by svoje protesty spájali s nejakou ľavicou alebo pravicou.Niekto tu uviedol,že vo svete je zúfalý nedostatok rodených vodcov.Súhlasím a chcel by som uveriť,že takéto osobnosti sa vygenerujú práve z takých „frackov“akých sme videli ne tých videách včera a dnes.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Samozřejmě, ale my dva jsme v tomto názoru zde v menšině. A patrně neumíme ostatním vysvětlit pravou podstatu toho, co mohou a hlavně mají na těch videích hledat. Ne obal, ale obsah.

     To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Rád jsem se podíval, ale nějak nenacházím slova pro koment. Pesimistické, realistické, přehnané? …
   A s tou zbytečností našich témat , našich příspěvků, souhlasím. Svět je příliš svázán, jsme možná nesvobodnější, díky technickému pokroku dosažitelnější, postižitelnější a kontrolovanější, díky precizně propracované technologii moci, díky ekonomické závislosti a nesoběstačnosti, než dávný nevolník, jen si to nechceme připustit.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Vyjádřil bych to jednou větou: dnešní společnost je propletena mnoha vlákny, je složitá.
    Nevolníkův svět byl jednoduchý, ale i boty si musel vyrobit sám, jinak chodil bos.

    Je to dané dosud nevídanou dělbou práce a mírou specializace. Díky tomu je všechno levnější a může si to dovolit mnohem více lidí než v minulosti. Vše je dostupnější – informace například zcela bezprecedentně. Z lůna Afriky můžete přes internet číst knihu, která právě vyšla na druhém konci světa nebo (virtuálně) navštívit všechna muzea.

    Problém je v tom, že výrobní faktory musí být následovány změnami v sociální oblasti, což se nedaří dělat bez obětí. Politici ani sociologové podstatě těch jevů nerozumí a buď nedělají nic nebo dokonce svými zásahy velmi škodí.

    Vývoj a výroba je tak sofistikovaná, že výrobek jednoho druhu dělají často jen dvě továrny na celé planetě, ovšem to jsou megatovárny. Tím mají nevídané „úspory z rozsahu“ hromadné výroby. Jejich cenám nikdo nemůže konkurovat, cenu vývoje dokáží rozpustit do miliard vyrobených kusů.

    Není to o tom, že by takovou věc nikdo jiný nedokázal vyvinout a vyrábět – to je snadné. Ale měl by jen část trhu, takže by vyráběl řádově menší objem a tím pádem by to bylo řádově dražší.

    Proto je směšné, když dementi pomlouvají třeba Rusko nebo Ameriku, že „nic nevyrábí mimo zbraní“. Vyrábí, ale „obyčejný člověk“ o tom ví kulové. Například Rusko dělá přes 50% všech jaderných materiálů, reaktorů, a všech těch návazných věcí kolem jáderných technologií, pro celý svět. Je jich jen 150 milionů, ale jejich energetiku používá 3.5 miliardy lidí – zdá se to někomu málo ?

    Obvyklá dementní otázka je, „co máš doma ruského ?“. Odpověď je běžně taková, že nic.

    Proč by Rusáci dělali třeba mikroprocesory, když je chrlí továrny Intelu pro celý svět ? Mohli by to dělat levou zadní, je to jen otázka peněz, ale bylo by to mnohokrát dražší. Ve skutečnosti svoje procesory vyrábějí, z bezpečnostních důvodů, na civilní trh to ale nejde, jen pro speciální využití, v malém objemu – tím pádem je to až nestvůrně drahé. A takových věcí je plno.

    Z druhé strany je stupidní se pošklebovat Amíkům, že jejich jaderné elektrárny jedou na ruský obohacený uran. Nebo že jejich rakety létají s ruskými raketovými motory. To je stejný příklad.

    Tahle věc – globalizační – se časem změní k lepšímu – k lokalizované výrobě – díky technologiím. Až budeme umět, pomocí nanotechnologií, cokoliv vyrobit jedním univerzálním strojem, nebude nutné to vyrábět na druhém konci světa, bude stačit poslat přes internet definiční soubor a stejně levně vyrobíte jeden kus jako miliardu. V některých věcech už to tak funguje.

    Svět je prostě složitý, takže člověk je méně „svobodný“, ale je otázka, co si pod tím představujete. Já se osobně cítím nejsvobodněji za celý svůj život, protože se rapidně zlevnil přístup k informacím.

    Jediná skutečná svoboda je stejně jen ta intelektuální, všechno ostatní jsou okovy.

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Nic nového pod sluncem. Jen podané v moderním zpracování. Podobné a ve své podstatě stejné problémy řešila každá společnost. Vývoj je daný lidskou podstatou. Tím jak jsme utvářeni a jak reagujeme na vnější podněty.
   My reagujeme na svět podle toho co jsme za léta života poznali a co nám naši předchůdci dokázali předat. S našimi vnuky to bude stejné. Vlastně jediná ale velice závažná skutečnost je, že se běh světa nemění lineárně jako před staletími ale zrychluje se stále více. Co dříve trvalo staletí dnes proběhne za dekádu. Stačí si vývojovou křivku uvědomit a představit. A na to co dál nám již došla představivost. Ztratili jsme kontakt s vývojem, dostáváme se mimo. Asi jako evropští politici s řešením masivní imigrace. Neví si s tím rady, jen sedí na vrcholu moci, třesou se o sebe strachy a čekají.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.