Humbuk ve stylu NATO


Podrobnosti o sestřelení „balistické“ rakety evropskou protiraketovou obranou (PRO)…

Může Evropa klidně spát?

Koncem minulého týdne proběhl první test efektivnosti evropského systému PRO.  Přes ujišťování stratégů NATO, bránil mírumilovné Evropany nikoli před Indickými, pákistánskými a severokorejskými raketami s jadernou náloží – ty rakety tak daleko nelétají. A ty rakety k tomu účelu ani nebyly konstruovány k jiným cílům – pro regionální konflikty v okruhu nepřesahujícím pár tisíc km.. Pokud jde o vážnější čínské raketové zbraně, tak se Washington snaží zbytečně Číňany neprovokovat, protože by si mohl způsobit vážné ekonomické problémy.

Při vojenských manévrech na Evropu „útočilo“, přirozeně, Rusko. Start „jeho“  rakety proběhl na Hebridských ostrovech – u západního pobřeží Skotska.

Tuto událost vykreslila světová masmédia reprodukcí tiskové zprávy válečného námořnictva USA asi takto:

Ze zkušební střelnice na Hebridských ostrovech byly současně vypuštěny jedna balistická raketa krátkého doletu Terrier Orion a dvě rakety s plochou dráhou letu (bez uvedení typu). Rakety s plochou dráhou letu imitovaly útok na skupinu lodí v Severním Atlantiku.

Start balistické rakety byl na lodích zaměřen integrovaným informačníma řídícím systémem Aegis. Z paluby minolovky Ross byla vypuštěna antiraketa Standard SM-3 Block IA, která balistickou raketu zasáhla za hranicí atmosféry. Minolovka Sullivans raketami Standard SM-2 odrazil útok křídlatých raket.

Vysoce přesná zbraň proti dvouplošníku

V reálu lze situaci interpetovat asi tak, že: stíhač F-22 Raptor zvítězil ve vzdušném souboji nad aeroplánem bratří Wrightů. Protože Terrier Orion – není balistickou raketou krátkého doletu.  Takový dolet nemá, protože jde o raketu geofyzikální, určenou k provádění experimentů ve vrchních vrstvách atmosféry a za jejími hranicemi. Používala se například k rozptýlení trimetalaluminia ve výšce 100 km ke studiu optických jevů.

Terrier Orion je dvoustupňová raketa schopná se, v závislosti na zátěži, dostat do výšky 80-100 km. Užitečná zátěž může dosahovat 100 kg.

Raketu, zkonstruovanou a využívanou NASA, používají i vojáci k experimentům, jakými jsou například vynášení zmenšených modelů nadzvukových letadel.

Pokud jde o použití této rakety jako imitace bojové balistické rakety, pak takové manévry jsou pod jakoukoli kritiku. Například moderní ruská mezikontinentální balistická raketa (MBR) typu „Jars“ se vyznačuje nesrovnatelně vyššími možnostmi úniku nejen před antiraketou, ale i před vlastním zaměřením (což Terrier Orion principiálně neumí).

Za prvé –       MBR má několik samostatně naprogramovaných bojových hlavic.

Za druhé –     bojová hlavice MBR  při příletu k zóně dosahu PRO protivníka (a to je v případě USA řádově 300 km) začíná nepředvídatelně měnit svoji letovou dráhu.

Za třetí –        MBR je vybavena výkonnými prostředky radioeletronického boje a rušení infračervených paprsků.

Za čtvrté –     MBR „Jars“ má rekordně nízkou délku aktivní části trajektorie, ve které pracuje motor, zatímco motory rakety Terrier Orion se zapínají postupně a svítí skoro minutu.

Za páté –        moderní MBR používají nízkou dráhu, zkušební raketa díky délce svého stoupání poskytla radarům dost času na zaměření.

Silný americký standart

Není pochyb o tom, že systém Aegis, umožňující výměnu taktických informací mezi několika loděmi a antiraketa Standard SM-3, jsou naprosto moderní a efektivní zbraně. Ale takovýto „test“ jejich bojeschopnosti – to je na jedné straně diskreditace výsledků amerických konstruktérů, a na druhé straně i důvod k vyvolání pochybností v duších myslících Evropanů. Silně to připomíná laciný jarmareční trik.

Strategie USA a SSSR ve věci rozvoje válečného námořnictva ve druhé polovině minulého století se podstatně lišily. Američané m.j. přenesli těžiště umístění jaderných zbraní, ale i protiraketové obrany ze souše na moře. Vývoj systému Aegis sahá do dalekého roku 1968. Dnes je jím vybaveno námořnictvo nejen USA, ale i Kanady, Německa, Holandska, Španělska, Dánska Japonska, Koreje a Austrálie.

S vývojem techniky tento systém rozšiřoval i svoje „kompetence“. Dnes je určen k ničení nejen pilotovaných a nepilotovaných letadel, ale i operativně-taktických křídlatých raket, jakož i MBR krátkého a středního doletu (Ačkoli v řadě kompetentních zdrojů se uvádí, že zasažení středních raket je málo pravděpodobné).

Do roku 2005 byly lodě vybavovány jen raketami SM-2, určenými pro boj s letadly a vrtulníky. A Aegis byla systémem PVO. V roce 2007 se objevily výkonnější třístupňové rakety na pevné palivo SM-3 Block IA, které jsou určeny pro balistické cíle.

Strategie jejich využití je pro bránící se docela riskantní, a proto jsou vybaveny kinetickou bojovou hlaivcí – pro přímý zásah. Při tom jejich přesnost zajišťuje matricová infračervená samonaváděcí hlavice s vysokou rozlišovací schopností. Ta se ovšem při setkání se systémem opticko-elektronického odrušení může stát bezmocnou.

V současné době je na lodích NATO umístěno 160 raket SM-3 Block IA. Jejich základní vlastnosti:

Délka  –          6,55 m

Průměr –       0,34 m

Startovní hmotnost –          1500 kg

Rychlost rakety –     2700 m/sec.

Maximální dosah –   500 km

Výška zóny zásahu –           250 km

Bojová hlavice –        kinetická s infračerveným samostatným naváděním

A co má Rusko?

Ruský systém PRO A-135, chránící před útokem balistickými raketami Moskvu a centrální evropskou část země, byla vyvíjena od roku 1971 a do výzbroje byla zavedena v roce 1991. Její testy byly zcela reálné. Pomocí antirakety 51T6 „Azov“ (podle NATO: SH-11/ABM-4 GORGON) byly zničeny skutečné letící balistické rakety středního doletu RSD-10 „Pionýr“, vypuštěné z polygonu Kapustin Jar, jakož i R-29, vypuštěné z ponorky Severní flotily.

Použití rakety 51T6 bylo také poměrně riskantní – ale ne s hlediska přesnosti zásahu. Zásah byl totiž zaručen jadernou hlavicí o síle 10 kt. K výbuchu muselo dojít mimo atmosféru, kvůli ochraně obyvatelstva země. Bylo to ale mnohem přijatelnější, než propuštění nepřátelské rakety k cíli.

Tady je ale nuance – a ne malá. Tyto rakety jsou totiž jako zastaralé vyřazovány z výzbroje a v aktivní službě jich zbývá jen pár. Jedním z mínusů bylo jejich umístění v šachtách.

Nicméně, nově testovaný systém A-235, vyvinutý koncernem „Almaz-Antej“, prokázal  svou účinnost při vyhledání a zasažení cíle. Do výzbroje bude zařazen počínaje příštím rokem. Údaje o raketě jsou utajené. Známo je jen to, že odpalovací zařízení jsou mobilní, dolet raket je 1000 km a jejich hlavice budou současně kinetické i jaderné.

Nelze opomenout systém S-400, který je rovněž schopen zasahovat balistické rakety. V soupravě jeho raket jsou jak dálkové, tak i výškové a manévrující. No a nakonec, příštím roce by zmíněný koncern  měl dokončit testy systému S-500, což bude systém PRO s elementy PVO.

Základní charakteristiky raket 51T6 systému A-135  a 40N6E systému S-400:

Délka :                                              19,8m / 8,7m

Průměr :                                           2,57m / 0,57m

Startovní hmotnost :                      33000kg / 2500kg

Rychlost zasahovaných cílů :         4800 m/sec  / není známo

Dolet :                                               850km  / 400km

Výška zásahu :                                 670km  /185km

Hmotnost bojové hlavice:               150kg  /  není známo

Zdroj:                   http://svpressa.ru/war21/article/134731/

           

A ještě douška….

Od října zahájila v Rusku činnost Společnost pro ověření stop USA a SSSR na měsíci. Tato společnost už zahájila sbírku prostředků a má v plánu z oběžné dráhy kolem Měsíce fotograficky ověřit, zda USA fyzicky a SSSR svými automaty na Měsíci skutečně přistáli…J

Podle předběžných propočtů by projekt měl stát cca 10mil.USD – což není v kosmických měřítkách mnoho.

 Zdroj: http://tass.ru/kosmos/2373717

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

65 reakcí na Humbuk ve stylu NATO

 1. Cech napsal:

  Je to opravdu velmi složité, vzhledem k tomu, že existuje jeden systém, který mlčí a do ničeho nekecá.
  Raketa naváděná tímto systémem je naváděna pomocí inerciálu do bodu střetu, no a potom se dívá na cíl pomocí vlastního korigovaného naváděcího systému.
  Model cíle je šifrovaně zkorigován s RL obrazem.
  Prostě naprosto tichá smrt.
  Tož při rychlosti útočníka dejme tomu 5M, má pilot tohoto stroje cca. 0,856 s na vystřelení.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  No a tak nějak jinak, prostě Rusko na lopatkách.
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6852-americka-pozemni-vojska-v-syrii-by-byla-ilegalni-a-slo-by-o-velkou-chybu-varuje-rusko-obamu-pred-nepredvidatelnymi-dusledky
  Jenže Rusko nemá co mluvit do politiky USA.
  Je naprosto nutné aby si Putin zvykl, že nemá co mluvit do mezinárodní politiky USA.
  Ten človíček prostě nepochopil, že nemá žádnou šanci, před neporazitelnou Americkou armádou jak to jasně pochopil již před mnoha lety Gorbačov.

  To se mi líbí

 3. pepanov napsal:

  Teď jsem teprve pochopil, že výprasky které dostala USarmy v Afganistánu, Vietnamu a na jiných místech světa byly jenom o tom, aby se odvedla pozornost a zamaskovala se jejich bojeschopnost.

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Docela střízlivý a pravdivý článek, díky za překlad.

  Až na onu magorskou poznámku o „ověřování stop na Měsíci“, to dávno ověřeno je, i přímo fotograficky, družicí Měsíce Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), kde jsou vidět všechna US i SSSR přistání a stopy amerických astronautů a měsíčních vozítek Rover. I stopy Lunochodu jsou už někde vidět.

  http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/news/apollo-sites.html

  O Amerických měsíčních expedicích není nejmenších pochyb, když nepočítáme pacienty dr. Chocholouška a klienty Aštara Šerana. Od poslechů vysílání z Měsíce, sledování lodí radary, laserové koutové odražeče na Měsíci, umístěné astronauty, tisíce hodin videí a fotografií (které nešly tehdejší technologií zfalšovat), … až po aktuální snímky přistávacích zón z LRO.

  Nicméně, proč ne, pokud výsledkem projektu budou lepší fotografie. Dnešní miniaturizace přeje levným a laciným satelitům, třeba na bázi modulů 10x10x10cm (mikrosatelity CubeSat), tím jdou dnes dělat věci, kterou nezvládla před 30-ti lety dvacetitunová družice.

  Faktem je, že obrana proti balistickým raketám je vzhledem k rychlostem na hranicích vědy a techniky. Je to tudíž nepřiměřeně drahé a nespolehlivé, navíc se to dá snadno – a mnohem levněji – překonat protiopatřeními.

  V PVO/PRO mají technologický náskok Rusové, uvádí se 10 až 20 let před USA. Svědčí o tom například to, že Amíci nedávno přejali do výroby izraelskou PRO anti-raketu Arrow 3, kterou postavili ruští vědci, emigranti ze sovětského raketového výzkumu, odešlí z Ruska v 90. letech. Podobně Číňané chtěli původně kopírovat americký Patriot, který dostali od Izraelců jakmile jim ho poskytli v roce 1990 na obranu proti iráckým Scudům Amíci. Ale jelikož to hned poté nechali okouknout Rusáky, dostali jako odměnu ruský S-300 ze začátku 80. let, který byl vyspělejší než o 10 let mladší Patriot, začali kopírovat ruské PVO/PRO systémy.

  V kosmickém průzkumném segmentu a komunikacích jsou vyspělejší zase USA, jejich nové družice včasného varování jsou schopny zachytit i menší rakety středního doletu, což dosud nebylo možné. Rusové to kompenzují zkrácením doby motorového letu svých strategických balistických raket, který mají na hranici detekovatelnosti poslední verze Topolů a především nové Jars a Ruběž.

  Po poslední modernizaci se dá říci, že většina ruských strategických raket je americkou PRO nezachytitelná. Úspěšnost se předpokládá na hranici pár procent, tj. valná většina hlavic by proletěla až k cíli. Je to dané 1. zkrácením motorového letu a tím snížením deketovatelnosti startu 2. snížením IR vyzařování použitím čedičových kompozitů na těla raket 3. manévrováním rakety i oddělených hlavic po celou dobu letu, kvazi-balistickými křivkami a létáním v nízkých „nebalistických“ výškách 4. zvýšením počtu klamných hlavic a dokonalejším napodobením pravých hlavic 5. elektronickým rušením 6. IR rušením 7. taktikou nasazení, počítající s použitím EMP oslepení obranných radarů a vyhledávacích čidel, …

  Jinými slovy, použití PRO k odvrácení ruského odvetného jaderného úderu je pouze vlhký sen amerických neokonů, nebude to možné ještě asi následujících 40 let – dokud nebudou levné a účinné paprskové zbraně jako ze Star Wars. Což možná časem budou, protože pokrok třeba ve vláknových laserech je v posledních letech značný. Ovšem stejně tak se budou vyvíjet raketová technika, rušení a další protiopatření balistických raket.

  Pokud opravdu USA spustí PRO zbrojení, jediní, koho uzbrojí, budou oni sami. Protože Rusko i Čína to budou moci anulovat neskonale levněji.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Hm. A Kozoroh 1 jste viděl?

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    To jsem přesně čekal. Jasně že viděl. Ale je to jen film, i když musím říci, že docela pěkný, i když velmi nesmyslný. Není to sci-fi, ale jenom -fi.

    Koukněte se na ten odkaz LRO, je to pěkné.

    Musím jinak říci, že mě docela překvapilo, jak moc je dnes zpochybňování dosažení Měsíce lidmi rozšířené. Myslím, že to dobře vypovídá o celkovém růstu iracionality.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Kouknu, miluju filmový triky. Kdysi jsem na Discovery viděl asi hodinovej dokument o tom přistání. Pěkně půl napůl, argumenty pro, argumenty proti. Relativně vyvážený, akorát výsledek byl samozřejmě pro.
     Možná jsem iraiconální, ale já tomu nevěřím.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Viděl jsem. Nic, co bych nedokázal vyrobit na tom obstarožním noťasu, ze kterýho momentálně píšu.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       🙂

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       No tak jo. Vynesla je tam stará dobrá 486ka o velikosti 2 plus KK a taky je dovezla zpátky.
       Na špagetový monstrum věříte taky?

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Měli tam velmi jednoduchý procesor na 1 MHz s 1kB paměti , který dělal všechno. Z dnešního pohledu samozřejmě šílené, ale stačilo to.
       http://www.novinky.cz/internet-a-pc/49695-k-pristani-na-mesici-stacil-1mhz-procesor-a-1kb-ram.html

       Raketoplán Shuttle měl palubní počítač z 3 MHz procesoru (5 procesorů redundantně kvůli spolehlivosti), tedy něco jako ZX Spectrum (gumák) z počátku 80. let. Ruský Buran už byl o něco novější, takže měl 4 MHz (a jen 3x zálohovaný). Ale není to nic divného, například dnešní super-hyper americká stealth stíhačka F-22 má v sobě počítač s procesorem, který každý hodil do popelnice už před 20-ti lety. To je také důvod, proč nemohou Amíci obnovit výrobu bez vysokých nákladů, museli by totiž celou avioniku rekonstruovat na nové elektronice, protože staré čipy již došly a nikdo je nevyrábí. Letecké a kosmické věci mají prostě jiné požadavky na spolehlivost, než běžná elektronika. Vývoj trvá dlouho a musí se to všechno ověřovat, …

       Na Špagetové monstrum (ramen) věřím, tedy snažím se to předstírat, jakmile mě začne někdo příliš usilovně nahánět s Biblí, Ježíšem a tak podobně.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Tak to potřebujete už jen stroj času, abyste ten „obstarožní noťas“ nějak propašoval do roku 1969.
       http://www.osel.cz/7386-pocitace-pro-misi-apollo-11.html

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Já taky mnohem víc na monstrum, než na člověka na Měsíci 😀
       oh: A na co? Tehdy se takový triky vyráběly filmovou technikou, dneska bych použil Photoshop.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       OMG!
       A to jsem prosím zarputilý ateista..

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Takže filmové triky klasickou technikou ze 60. let?
       To je asi tak Kubrickova 2001: Vesmírná odysea, původní Planeta opic, Fantastická cesta nebo s velkým přimhouřením obou očí Star Wars – Nová naděje (bacha, původní verze z roku 1977, ne remastering r. 1997). Dobrej fór.
       Virgil Ivan Grissom, Edward Higgins White II. a Roger Bruce Chaffee – to bylo co? Okamžik, kdy NASA zjistila, že to v reálu nepůjde, nebo jenom maskirovka?

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Vždyť je to taky nekvalitní film, zcela v duchu doby. Ta jména neznám a jsem línej si je teď googlit. Podívejte: Můj mobil je nesrovnatelně chytřejší než to zařízení, co je tam údajně dopravilo. Ale i když na něj přidělám trysky, stáhnu online mapu hvězný oblohy a zapnu mu navigaci, tak se mi do toho Měsíce prostě netrefí. Ale videa točí lepší.

       To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Tak já na Vás ted budu hodná vonrammsteine, podle přání Bavora. Ne ted vážně, je to vtipné. Já tomu vůbec nerozumím, podotýkám, ale asi byste se opravdu netrefil :D.
       Ale Planetu opic 1. díl jsem viděla, už je to dávno, a bylo to docela zajímavý, a to se mně sci-fi moc nelíbí ;).

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       🙂 Já sci-fi taky moc nemusím, ale občas si něco pustím, protože opravdu miluju filmový triky. S rozvojem digitálních technologií s tím ti šikulové z fabrik na pohádky pro dospělý umí úžasný věci. Ovšem ty starý klasiky-třeba tu Planetu opic nebo Stroj času-na ty nedám dopustit. Úplně nejradši mám ale ty nejstarší a pokud možno němý: Nosferatu, Frankenstein s Borisem Karloffem, Freaks, Kabinet doktora Caligariho… Jenom světlo, stín a tma, spousta šminek-a co to nadělalo parády 🙂

       To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      A ako si vysvetľujete Apolo 13? Ako fejk by to v tej dobe bolo úplne zbytočné a bolo to také, akému sa hovorí „to nevymyslíš“.

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Američani tam přece za každou cenu potřebovali být před Rusy. A nejíp opakovaně, protože i pětkrát opakovaná lež se může stát pravdou. A když už to nešlo naživo, trikovou techniku měli o hodně lepší. Nedodává to celému seriálu fejků víc věrohodnosti, než když jde všechno naprosto hladce?
       Já navíc netvrdím, že to vážně nezkoušeli. Tvrdím, že s tehdejší technikou to nebylo možné. Kdyby to zkusili dneska, byl bych o dost důvěřivější.

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Viem si predstaviť inscenovaný priebeh všetkých letov Apolla okrem 13-ky. O 13-ke snáď môžete povedať len toľko, že to chceli skúsiť „naživo“ a takto to dopadlo… Ale viete, minulé generácie nehodno podceňovať. Vedeli mnoho vecí lepšie ako my, aj keď nemali smartfóny a tablety.

        To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Nejsem schopen tomu věřit, lituji. Pro mě je to stejně věrohodné, jako by mi někdo vyprávěl, jak si doma z gumy od praku, stavebnice Merkur a dvou lístků do divadla postavil funkční jaderný reaktor.

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Myslíte? Zanedlouho mi bude 48, první počítačovou hru jsem si zahrál někdy v šestnácti. Chodila tam taková koule a žrala všechny pixely, co se jí postavily do cesty. Jo-a taky taková raketka, co se s ní dalo hýbat doleva i doprava a shora padaly nějaký věci a tou raketkou bylo třeba je sestřelit, jinak Game over. Fakt si nemyslím, že bych vyrostl ve virtuální realitě.

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Hm, tak pardon. No asi si už nepamätáte tie priame prenosy z Mesiaca. V tom čase som hltal všetko, čo sa o kozmonautike napísalo. Ja zas neverím, že by bolo možné usporiadať taký obrovský celosvetový fejkový happening.
        A mal som na VŠ na internáte spolubývajúceho (študoval fyziku), ktorý si ako amatérsky astronóm sám takmer na kolene vybrúsil špičkové 90 cm zrkadlo do ďalekohľadu. Ručne. Robil na tom asi 2000 hodín. Odvtedy si viem predstaviť, že iní ľudia dokážu veci, o ktorých ja nedokážem ani snívať.

        To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Na zrcadlo věřím, s tím nemám problém 🙂

       Liked by 1 osoba

    • oh napsal:

     Nějaké lety do vesmíru jsou prostě nemožné a všechno je to podfuk. 😉
     http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Teorie_placat%C3%A9_Zem%C4%9B

     To se mi líbí

    • jaa napsal:

     No, je známo, že amíci co jednou získají, jen pod velkým tlakem opouští. A asi čím dál víc lidí zaráží skutečnost – že další lety a pokračování osídlení měsíce ,se nekonalo. Bylo vše stopnuto, zatím co rusové vystavěli funkční oběžnici země, a vesele se tam střídali, navíc na jejím základě a pod jejich vedením – sice za přispění americkejch a dalších financí – se zprovoznila další A to vše právě navzdory – dle presstitutů a propagandy – zaostalosti Ruska. Oni lidi nejsou tak hloupí jak si amíci myslej – dříve nebo později jim to dojde. A muselo amíky pěkně nadzvednout to rusy vyhlášené “ hledání stop na měsíci – jak po přistání tak po ruských robotech.“ 🙂

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Na Měsíc Amíci přestali létat, protože nebylo už proč – na stálé osídlení chyběla nosná kapacita ještě větších raket. Amíci pak uvázli v průseru jménem raketoplán, což mělo hlavně vojenské využití. A to byl malér, protože se tím NASA přímo spojila s vojensko-průmyslovým komplexem, začala obrovská korupce a špatná organizace. Z toho se dosud nevymanili, teď to dopracovali tak daleko, že nemají žádné pasažérské rakety a nákladní rakety staví na ruských motorech, protože je to vyjde levněji.

      Aby se z toho nějak dostali, předali vývoj a výrobu civilních raket z gesce NASA do soukromých rukou, což se víceméně povedlo a nyní mají rakety Falcon9, Antares, a pár dalších. Oficiální pasažérskou velkou raketu budou vyvíjet až dokončí novou kosmickou loď, vycházející z Apollo projektu, Orion.

      Rusové vůbec zaostalí nebyli, jen měli bordel po smrti Koroljeva, snížené fondy a smůlu s testy měsíční rakety N-1, další start by se už povedl. Jenže jejich měsíční projekt byl celkem zbytečně zastaven, což se dnes všeobecně považuje za chybu, protože neměl daleko k úspěchu. Pak budovali stanice Saljuty a Mir, k tomu postavili největší raketu na světě Eněrgija a i koncepčně lepší raketoplány Buran. Ale stejně jako ty americké to bylo určtěno především na vojenské účely, což s odzbrojovacími dohodami padlo. Rusáci to hned zastavili, protože provoz vylepšených klasických raket byl mnohem levnější.

      Co se týče nového vývoje, Rusové udělali novou stavebnicovou řadu raket Angara a novou kosmickou loď budou teprve projektovat, zatímco Amíci to dělají naopak, kosmickou loď už mají po zkušebním letu, ale raketu pro ni budou dělat až potom.

      Kdoví jak to dopadne, možná se projekty obou zemí spojí, bylo by to výhodné pro všechny. Což se téměř jistě nestane, ačkoliv nové smlouvy o náhradě ISS se již dojednávají.

      To se mi líbí

     • oh napsal:

      Je značný rozdíl mezi „doletět na Měsíc, nasbírat něco šutrů a šupem zpátky,“ a „doletět na Měsíc a provozovat tam trvalou základnu.“ Už to první stálo spoustu peněz; podle mě to byla asi horní hranice možností tehdejší technologie. Trvalá základna nebo dokonce osídlení by vyžadovalo mnohem víc peněz i dostupné přepravní kapacity – všechno by se muselo dovážet; přinejmenším zpočátku i voda a vzduch, a jakákoli na Zemi banální porucha by „tam“ znamenala bezprostřední ohrožení života všech přítomných lidí už jen díky obvyklé dodací lhůtě náhradních dílů. A spoléhat se na to, že se v případě potřeby vždy podaří slepit z dostupného odpadu redukci, umožňující utěsnit kulatou trubku do hranaté díry, to by byla vesmírná varianta ruské rulety.
      O pozdější lety programu Apollo už ztrácela veřejnost zájem – náznaky toho byly zřetelné už při letu Apolla 13 – až do té slavné nehody a to se nutně muselo projevit i na financování programu, přitom vlastně všechno potřebné pro život „tam“ by se muselo vyvíjet víceméně od nuly. A protože bylo zřejmé, že ani SSSR na nic takového nebude mít prostředky, ztratilo dobývání Měsíce prioritu. Pozemské problémy (bombardéry, lodě a tanky) byly důležitější..

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Ale to nehraje s plány na osídlení tuším Marsu a nevratnosti těch co tam mají letět. Je to podstatně dál. Zatím co měsíc je snáz dosažitelný i pro návrat. Když se „vrátili“ kosmonauti, proč by nemohl fungovat pendl měsíc-země… Stejně jako v prvním případě, holt by chodili ve skafandrech a byli v klimatizovaných prostorách – ale rozhodně by byli zemi blíž a jestli by to fungovalo – pak teprve by se mohlo ubažovat po dalších planetách soustavy. Tedy pokud ta expedice na Mars není jen tunel na peníze….

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Realizovat pendl Země – Měsíc a zpět by byl docela tvrdý ořech i dnes, natož tehdy. Celou nosnou raketu spotřebujete při cestě tam a kabinu posádky při návratu na Zem. Na další cestu už musíte postavit novou. I ty části, které bylo v programu raketoplánu možno používat opakovaně, musely před návratem do služby projít tak důkladnou prohlídkou a opravou, že by možná bylo i levnější je prostě vyrobit nové. Od žádoucího stavu – tedy přistaneme, doplníme palivo a po rychlé kontrole letíme znova – je to hodně daleko. Asi jako letadlo pana Blériota od Boeingu 737.
       Při vyšetřování katastrofy raketoplánu Columbia padla i otázka, zda nebylo možno astronauty zachránit, kdyby je NASA poslala zkontrolovat levé křídlo a zjistili to poškození ještě před pokusem o návrat. (Hollywood takové věci zvládá levou zadní.) Odpověď byla, že by prý nestihli odstartovat Atlantis – už připravovaný k dalšímu letu – dřív, než by Columbii došel vzduch a beztak nikdo nepředpokládal a tudíž ani netrénoval kosmický přechod z jedné lodi na druhou. Využít ISS jako dočasné útočiště také nešlo. K přechodu na oběžnou dráhu ISS Columbia neměla dost paliva a i kdyby se to nějakým zázrakem povedlo, pořád by museli řešit ten problém „utěsnění kulaté roury do hranaté díry“, protože raketoplány neměly ve standardní výbavě potřebný spojovací uzel.
       Víceméně netuším, jak vážně ten projekt s osídlením Marsu míní jeho autoři. Ale Mars je i přes větší vzdálenost lepší cílové místo než Měsíc, protože se zdá, že by bylo možno doufat v alespoň částečné využití místních zdrojů.
       http://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/tece-po-povrchu-marsu-voda.html
       Navíc má Mars atmosféru, která je sice řídká, ale i tak znamená jistou ochranu před menšími meteority a zmírňuje rozdíly mezi minimální a maximální teplotou. Na Marsu je relativně „příjemný“ rozsah povrchové teploty od -87°C do +20°C, zatímco měsíční hodnoty jsou -240°C až +120°C.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Přesně jak píšete, Mars je příhodnější místo než Měsíc, šlo by tam možná žít i v nadzemních stavbách, kdežto na Měsíci ne – i pro výpravy Apollo byla místa přistání a čas zvolen tak, aby tam zrovna byl snesitelný rozsah teplot a radiace.

       Všechno naráží na dostatečnou nosnou kapacitu a mizernou účinnost chemických paliv, raketových motorů. Jediná cesta, kterou dnešní technologie umí, je použít jaderných reaktorů, motorů a paliv, jenže to díky vypatlanosti světové veřejnosti proti veškerým jaderným věcem v zásadě znemožňuje jakýkoliv další kosmický pokrok. Loď pro Mars by šlo sestavit na oběžné dráze, vyzkoušet coby „pendl“ na Měsíc, a až by technologie byla dost vyzkoušená a zažitá, dalo by se pokračovat na Mars. S ne-chemickými motory (třeba iontovými) by se cesta na Mars dala zkrátit z nepřijatelných roků na měsíce i týdny.

       Zcela realistických projektů, pro osídlení Měsíce i Marsu, je několik, průběžně se na nich pracuje, ale realizaci brání – kromě již zmíněné „zelené“ averze k čemukoliv jadernému – především nefunkčnost dnešního „demokratického“ světa, který neumí dělat projekty delší než je volební období. Stejné je to s vědou, „politici“ na to prostě nedají peníze – i když by to zdaleka nestálo tolik, jako války. A hlavně, co akcionáři ? Ze zbrojovek mají své jisté.

       Místo neoconského vraždění po celé Zemi za posledních 20 let mohla být stálá základna na Měsíci a na oběžné dráze dok na stavbu „Marsovské“ lodě. Tyto projekty a technologie by jistě nastartovaly podobný rozvoj, jako celá kosmonautika včetně měsíčních výprav, a mnohonásobně by se zaplatily, ale asi ne do správných kapes. Udělat zbytečné F-35 za 100+ mega je asi pro „vládce světa“ výhodnější. Nebo prostřílet 4 biliony (4e12) v Afghoši a Iráku. Celkově se dá říci, že za konec rozvoje kosmického výzkumu může USA výjimečnost a nepostradatelnost a jejich úporná snaha sežrat celý svět. Protože další kosmická velmoc, Rusko, místo rozvoje kosmických technologií musí adekvátně vyrábět vojenské rakety, letadla a bomby – a kosmický výzkum dostane jen co zbude. Čína jakbysmet.

       To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Klobouk dolů Kchódle, opravdu . Nejen o vojenské technice píšete zasvěceně a velice čtivě … Prima čtení, bez diskuze … Palce hore …

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  No tak ČT 24 už zase rozňahňávají vyzbamenané… kruciš už by se s ní mělo něco udělat… to snad není možný….těžko se tomu pitomci odolábá…

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Ovšem zatím to vypadá, že si ČT pozvala „špatné“ hosty. Nikdo z nich nechce redaktorovi vyhovět a stěžovat si na Zemanův výběr. A že se redaktorskej snažil opravdu fest. 🙂

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Marně jsem hledala co je to za exota , ale najít jsem jej nedokázala a obdivovala ty 4 opravdu statečné … Ten panáček sice ze začátku falíroval, ale pak se docela pochlapil..a mluvil skoro rozumně.

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Ano, měl by být potrestán ten, kdo diskutující vybíral.

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Je 22 55 a už to zase televizní trouba s nějakým novinářským dementem, tedy M.Koreckým z MFDmes, na ČT24 probírají. Skoro se mi chce napsat Zemanovi děkovný dopis za to, že těm šmokům tak pěkně hnul žlučí. Včera se ovšem „jemnocit“ redaktorů ČT projevil ještě pregnantěji. K výročí založení ČSR uvedli dojemný film o skvělosti Rakousko-Uherska. A bývalá, tehdy už patrně dementní excísařovna Zita Habsbursko Parmská si v něm stěžovala jak ti hnusní rozbíječi, ničitelé a téměř vrazi Masaryk a Beneš tu pohádkovou, bájnou a dokonalou zemi R-U zničili a rozvrátili.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Tak to je přímo krutohustý. To jsem ani netušil, televizi doma naštěstí nemáme.

      To je vážně vrchol zcela nevídaný. Myslel jsem, že vrcholu kolaborace dosáhli, když na výročí osvobození 9.5. (nebo moderněji 8.5.) dávali protičeskou sudeťáckou blasfémii „Zabíjení po česku“. Od toho Vondráčka.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jak se to jmenovalo a v kolik hodin to dávali a kde ?

      To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  Když jsme u toho „měsíčního podvodu“, našel jsem v hlubinách internetu konečný důkaz, že celé Apollo bylo natočené ve studiu. Hodnověrný zdroj totiž publikoval pravý plánek vesmírné lodě „Šáre“ admirála Aštara Šerana, které je zaparkovaná za Měsícem, aby nebyla vidět ze Země „ještírky“. Skuteční astronauté z Apolla 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 by ji totiž museli vidět – a nikdo se o ničem nezmínil ani slovem.

  To se mi líbí

 7. Strejda Olin napsal:

  Pročítal jsem diskusi na téma kolonizace Měsíce nebo Marsu. Nějak si neumím představit praktický smysl těchto plánů a pokusů. Že by tam jako naše civilizace přežila zánik Země? Jak by se tam dále vyvíjela a vůbec přežívala v podstatě inkubátorech? Jaký by to mělo smysl? Nebo že bychom odtud dováželi suroviny? Jedna rachejtle za druhou, sem tam? Možná by tam mohla být nějaká výzkumná vědecká stanice. Co by pro život na Zemi důležitého zkoumali? Vše mi to v podmínkách všeobecného nepřátelství a egoistických zájmů připadá nesmyslné, fanfaronské a jak kdosi nahoře napsal – obrovský tunel na veřejné peníze.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jaký smysl má jet do Pardubic ? Nebo na Seychely. Není lepší zajít do Aguaparku a pustit si Seychely v TV ? Víte jak je lítání nepříjemné, letiště, kontroly, samý stres a navíc je to drahé. To je to samé. S toulhle „neprůstřelnou“ logikou by člověk nemohl ani vylézt z baráku.

   Tunel na veřejné peníze je i výzkum rakoviny. Máte snad rakovinu, aby Vás to zajímalo ? Většina lidí ji nemá a nikdy nedostane, tak bych navrhoval si demokraticky odhlasovat zákaz jakýchkoliv tunelů z veřejných peněz na výzkum rakoviny.

   No a když už jsme u toho, kdo potřebuje fyziku. A matematiku. Základní výzkum.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   V začiatkoch kozmonautiky sa uvažovalo (a prejavilo sa to aj v sci-fi), že keď nám už bude Zem malá, že bude ľudstvo postupne kolonizovať iné planéty slnečnej sústavy. Dnes nás ten optimizmus, zdá sa, už trochu prešiel.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.