Tak pravil Zarathuštra


Perský mudrc, latinsky zvaný zvaný Zoroaster a persky vlastně Zardušt, byl autorem zajímavého náboženství. Jeho symbolem se později stala postava jménem Mithra.

Mithra je svým způsobem Ježíšovým předchůdcem. Doslovným překladem jeho jména je vlastně Spasitel či Vykupitel lidstva. Býval také označován jako bůh vítězství světla nad tmou, duch pravdy a spravedlnosti. Staré římské oltářní reliéfy zpodobňovaly Mithru, jak zabíjí obětního býka a vykupuje tak lidstvu věčný život a spásu. Jeho gesto, s nímž vráží meč do býčího těla, je stejné jako gesto svatého Jiří který zabíjí draka. A je docela možné, že zde je základ tradice španělských zápasů s býky. Vždyť Španělsko je dávnou římskou provincií Hispánie.

Mithra byl synem synem nejvyššího boha zoroastrismu Ahury Mazdy, zvaného také Moudrý pán nebo Stvořitel. Podobně jako Bůh otec a Bůh syn, tak jak je zná křesťanství. Zoroastrismus také znal nebe a peklo, poslední soud i postavy andělů stejně jako později křesťanství. Duchovní otec perský mudrc Zarathuštra se narodil někdy kolem roku 600 před naším letopočtem. Zarathuštra je pravděpodobně autorem knih gáth. Těch je celkem pět a jsou řazeny do Jasny. Podobnost s knihami Bible dost nápadná. Přibližně ve stejné době žil v severní Indii Siddhárta Gautáma – Buddha a v Číně zakladatel taoismu Lao-c`. Zajímavé nakupení zakladatelů významných náboženství do jednoho časového úseku.

V době panování krále Dareia I. (521 – 486 před naším letopočtem) se zoroastrimus stal v Persii státním náboženstvím. Římané jej přeměnili přidáním právě Mithry na mithraismus a  rozšířili je po celé své říši. Mithrovy oltáře se našly až v severní Anglii blízko Hadriánova valu narozdíl od Persie, kde se nenašly pozůstatky žádné. Mithraisté stejně jako křesťané očekávali, že Mithra jako Mesiáš sestoupí z nebes, aby v posledním strašném zápase porazil vládce temnot Angromainya a uvrhl jej i s jeho vojsky do pekel. Poté budou vzkříšeni mrtví a předvoláni k poslednímu soudu. Po rozsouzení všech nastane Mithrova tisíciletá éra míru. Stejné je pak  Janovo zjevení čili Apokalypsa. Mithraismus byl už v 6. století před naším letopočtem rozšířen v celé Mezopotámii, od 2. století před naším letopočtem pak i v Sýrii a v Malé Asii.

Sám Mithra se podle některých legend narodil v jeskyni jako Ježíš, porodila ho panna jako Ježíše, první se o tom dozvěděli pastýři stejně jako v Lukášově evangeliu a přišli se mu poklonit mágové a darovali mu zlato, kadidlo a myrhu jako v Matoušově evangeliu. Zkrátka těch podobností je až příliš, než aby byly jenom náhodné. Co vlastně způsobilo, že se prosadilo křesťanství místo mithraismu? Vždyť i Ježíšovy narozeniny se slavily ve stejný den za zimního slunovratu, tak jako narozeniny Mithrovy.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Tak pravil Zarathuštra

 1. NavajaMM napsal:

  Kresťanstvo je oveľa mladšie ako Mithraizmus. Ono sa naň nalepilo a mnoho detailov z predchádzajúceho kultu prevzalo. Niečo zámerne a niečo šlo v ľudových zvykoch zotrvačnosťou. Podobne ako naša Veľká noc. Pri nej sú kresťanské obrady premiešané s dávnejšími predkresťanskými rituálmi. Kresťanstvo sa to všetko snažilo prekryť.
  A na otázku prečo? Je to záležitosť moci. Ktovie, ako by to dopadlo s kresťanstvom, keby sa zaň plnou váhou nepostavil Theodosius I. (ortodoxné kresťanstvo presadil ako jediné štátne náboženstvo – vďaka tomuto sa ešte za jeho vlády rozpadla Rímska ríša na východ a západ).

  To se mi líbí

  • peter. napsal:

   NavajaMM
   odkaz ku téme:
   http://www.protiprudu.org/skutocny-povod-krestanstva/
   A článok,ktorý podľa mňa súvisí s našou predchádzajúcou diskusiou :
   http://www.auria.sk/blog/nebyt-ovcou-alebo-von-z-matrixu

   Liked by 1 osoba

   • NavajaMM napsal:

    Ďakujem, Peter, veľmi dobré články.
    Potešil ma najmä ten druhý, z ktorého vidieť, že asi aj v Nemecku je veľa ľudí, ktorí rozmýšľajú podobne ako my.
    *
    Ešte sa na chvíľku vrátim k tomu rozpadu Rímskej ríše. Hranica medzi sférami záujmu východu a západu prechádzala cez naše územie. Skoro stredom, priam cez Tatry. Dôsledky cítime dodnes (stále je tam približná hranica medzi rímskokatolíctvom a grékokatolíctvom) a myslím, že tam je pôvod lavírovania Rastislava medzi Rímom a Byzanciou, aj mnohých ďalších udalostí.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Já bych to nenazval lavírování. Spíše vycítil výhodu toho, že může jedny vydírat druhými. Proto se proti západním kněžím postavili východní a naše země (Velká Morava) vlastně původně spadaly do vlivu Byzance. Ačkoli Cyril a Metoděj museli mít požehnání i od papeže v Římě.

     Liked by 1 osoba

     • NavajaMM napsal:

      Áno, tradičný nápad „mostu“ medzi východom a západom. Mám z toho dojem, že Cyril musel v Ríme dokazovať, že bohoslužby fungujú podľa rímskej liturgie, nie gréckej, potom to požehnanie dostal.

      To se mi líbí

 2. SPENTA MAINJU napsal:

  Je nutno dodat, že Zardušt je hodně novopersky z nedávné doby, ale jméno a pojem pochází nejspíš z prostřední perštiny páhlaví a ty knihy jsou v avestě . Tak je nakonec i ta příbuzná z češtinou. A rozdíl mezi novoperštinou a starou perštinou je asi takovým , jako ve jméně země. Takže Írán je Irjanan a ve starých perských jazycích Arjanan , čile země Árj(ů) , Ar(i)j(ců) Irj – Arj., asi jako Árjov .
  Zardušt je nejspíš starší Zartuchšt . Jinak to ostatní jsou nejspíš velké zkomoleniny, podle toho, jak který válečník, který tudy kráčel v tom chtěl slyšet „své“.
  Tak když se tudy ubíraly odíly Alexandra Makedonského ,tak udělali na cestě do Indie na území kde byla Bab Ila z Tiglatu Tigris , takže Římani asi Zřitelé Hvězd, tak byli to Mágové a Hvězdopravci a nakonec PÁN – Mazda je poarabsku Madžůs = Mág (tak Magis je Velký , nebo v sanskrtu MAHÁrádža – VELKÝ kníže- je to příbuzný nám jazyk. Třeba MAGistr je taky jakýsi Mazda (MAZ – MAG) (akorát že v duchu dnešních „vysokých škol“, spíše vysokých baráků dnes již skoro o ničem) . Nakonec to slova MAZDA zakotvilo i na MAGistrátech, ale s Ahurou Mazdou se tito novodobí magistrární mudrci=úřední škůdci rovnat nemohou, mohli by leda tak umývat schody v Isfahánu.
  Nejspíš se mu ale říkalo Ohromazd nebo řečtí žoldáci Oromazdés a v nejnovější perštině Ormuz (Hormuz) například průliv Hormuz , průliv Ahura Mazda.
  Asi by bylo správnější to učení nazývat MAZDAismus.
  Ale určitě tam nenajdete milujte svého nepřítele jako blížního svého, Zarathuštra místo toho vyzývá k boji proti nepřátelům a zlu .
  A nejvíce z té Avesty říkají Pársové, prý zničil smrdutým démonem (Anghra Mainjou) posedlý proklatec řečený Iskander Makedonský, co zabil posledního Achaimenovce Darajaváhuše 3. a pálil chrámy a knihy Avesty. Tak proto tak málo informací.
  A také jej prý pokoušela ďáblice bujných vnad 6, to číslování mi ale nesedí, to je „evropský“ vynález .
  Jinak to zkomolenější ZARATH uštra, tak uštra je velbloud , pak by to vypadalo, jakoby v tom chtěli slyšet „majitel zářivých, bílých velbloudů“. U Římanů pak ti kdo Zří Hvězdy,případně Zářící Hvězdy, tak to je typické pro Mágy .
  A jinak ti druzí jim říkají uctívači perských bohů ohně .

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  s tymy religiami,to jak s vodou co pijeme,pradavno jak sa tu pise pili vatsinou cistu,casom a vyvojom sa doslo k fanta,cofola,coca cola s pepsi do kopy,pivo k tomu s ohnivou vodu zapite,cista viera je ta cista voda a vsetko to ostatne to upravne a ochutene z tej vody tak jak tie religie dnes,na pizdny chlp vystihnute porekadlom,vodu,kaze a vino pije,tak na pizdny chlp aj s religiou,ja napisal presne toto iste,ale v skratke,co nejaky znaly na do mnou,ja pisem naivnym stylom ,tak jak si drista ten vas slavny naivny maliar z moravy,ktoreho myslim znaly tohto naivneho umenia (ja neznaly) poznaju viac,jak pepici tam doma.

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Debaty o náboženství vždycky smrdí možností prolévání krve, byť zde jen elektronické. Nemám je rád, protože zpravidla neprobíhají na gruntu znalostí, ale fanatického přesvědčení.
  Pro obyčejného českého čtenáře doporučuji ve věci Ahura Mazdy k přečtení dvě knihy Toma Hollanda.
  1. Perský oheň (První světová velmoc v boji o Západ) – česky nakladatelství Dokořán 2007
  2. Ve stínu meče (Zápas o celosvětovou říši a konec starého světa) – česky opět Dokořán 2015

  Zejména po přečtení té druhé publikace (v podstatě o souboji křesťanství, judaismu a náboženství zoroastrismu o nově vznikající islám někdy v 6./7. století) si znovu a opět kladu otázku, co my ve střední Evropě máme vlastně společného s těmi poněkud obskurními vírami z Blízkého a Středního východu? Včetně křesťanství, samozřejmě.

  Nu nic, nechci zbytečně dráždit a jdu pracovat. Ať si každý věří v co chce, jenom ať s tím neobtěžuje ostatní – což ovšem tak bývá.

  To se mi líbí

 5. peter. napsal:

  Som skôr agnostik ako veriaci ale rešpektujem vieru každého človeka.Pri posudzovaní všetkých „veľkých“ náboženstiev ktoré zanechali v ľudstve svoju stopu za posledných povedzme 6 tisíc rokov,tie do dnes trvajúce nevynímajúc,sa stále zamýšľam nad nechuťou dávnych aj dnešných vedcov,objasňovať a vysvetlovať pôvod rôznych artefaktov a nálezov,ktoré sú alebo by mohli byť v rozpore s učením a prijatými dogmami jednotlivých náboženstiev,či už budeme hovoriť o budhizme,judaizme,kresťanstve alebo islame.Je smutné pre súčasnú vedu,že bádanie v tejto oblasti ponecháva na laikov ako boli kaviarnik Däniken alebo Čech Souček.Len námatkou najznámejšie záhady:
  egyptské pyramídy vybudované za pomoci bronzových nástrojov
  Stonehenge – v r. 2013 veci na základe archeologických vykopávok zistili,že objekt je oveľa starší ako pôvodné datovanie a že siaha do obdobie 8,5 až 10 tisíc rokov pnl.Teda do doby kamennej.Kto a ako to urobil?
  Alebo mapa Piri Reisa a obrázce v Nasca…je toho veľa.
  Moja otázka znie :Ak sa vedcom raz podarí objasniť tieto záhady,ako to postihne religionistiku,vnímanie minulosti a vôbec kultúrny vývoj sveta?Veď ešte relatívne nedávno boli ľudia upalovaní,ak vyjadrili názor,že Zem sa otáča.

  To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Peter, obvykle veľmi podceňujeme múdrosť, zručnosť a schopnosti našich predkov. A to najmä uznávaní vedci. Podám dôkaz, ktorý som videl na vlastné oči.
  Informácia o unikátnom náleze hrobky veľmoža z 3-4 stor. n.l. asi pre Vás nie je novinkou.
  http://www.archeologiask.sk/rim-a-stahovanie-narodov/clanok/article/kto-bol-velmoz-pochovany-pod-tatrami-1.html
  Dávam do pozornosti detail z tohoto článku o náleze:
  http://poprad.korzar.sme.sk/c/6677741/mobiliar-z-hrobky-germanskeho-kniezata-uvidia-prvi-v-poprade.html
  Citujem: „Perličkou výstavy bude dosková spoločenská hra so štvorcovými políčkami. „Z jednej strany drevenej dosky sa hrala hra podobná dnešnej dáme, z druhej strany mlyn,“ vysvetlil archeológ Karol Pieta, ktorý výskum v Poprade viedol.“
  Bol som sa na tú výstavu pozrieť. Tá spoločenská hra mala rozmery 19 x 19. Úplne identická , aká sa už 4000 rokov používa v Číne na hru GO. (V) Spoznal som to hneď, lebo v mladosti ma táto hra veľmi zaujala (inak podstatne zložitejšia a náročnejšia na stratégiu ako šachy).
  Pán archeológ-vedec však prehlásil, že ide o jednoduchú hru „podobnú dnešnej dáme“ a to bude aj vo vedeckých prácach – (no comment).
  Oficiálna história tvrdí, že hra go sa v Európe hrala po prvý raz až koncom 17.-teho storočia. Je to raz tam, na papieri a to už nepustí…
  Takže radšej podceňujeme rozumové schopnosti našich predkov (nezvládli by go?) alebo tiež podceňujeme kvalitu kontaktov civilizácií na veľké vzdialenosti (dostal sa k nám z Číny hodváb, tak prečo by sa nedostalo umenie hrať go?).

  To se mi líbí

  • peter. napsal:

   NavajaMM
   No veď áno!Ale napriek všetkému niektoré fakty sú dodnes nevysvetlené.Napríklad tá mapa :
   http://tajomstva.org/veda/zahada-stredoveke-mapy-piriho-reise/
   Alebo opracovať bronzovým nástrojom žulový kváder s takou presnosťou, ako je to na pyramídach.Na Cheopsovu sa použilo 2,3 milióna kusov takýchto kvádrov.Najlepší dnešní odborníci na opracovanie granitu s vysokým obsahom kremeňa sa vyjadrili,že ak by chceli dnes vyrobiť kópiu sarkofágu pochádzajúceho z pyramídy,tak by potrebovali na to 3 m dlhú pílu s diamantovým ozubením a vrtáky s diamantovými hlavicami pod tlakom 2 tony.Ja viem,že na tejto téme parazituje spústa kvázi objaviteľov,falšovateľov, žeje to celé doslova obalené fámami.Ja o tom píšem preto,že dnešná veda(vedci)sa tejto problematike nevenujú(a keď tak len okrajovo) a každú teóriu a priori odmietnu a to ešte s opovržlivým komentárom.Ďalej som chcel zdôrazniť,že ak by sa vo výskume tejto problematiky výrazne pokročilo,tak by to mohlo spôsobiť,že naša celá Európska civilizácia postavená na gréckych a kresťanských základoch by mohla stratiť oporu a s veľkým rachotom by sa mohla zosypať aj so všetkými náboženskými konfesnými smermi.
   Napokon,neviem ako vy,ale ja celkom zreteľne vidím,že vo svete sa čoraz usilovnejšie presadzujú snahy o likvidáciu súčasných náboženských smerov a zároveň snahy o vytvorenie nejakého pre celé ľudstvo platného, univerzálneho náboženstva, typu New age napríklad.
   Veď viete.Jedna rasa,jedno náboženstvo,jedna vláda(vyvolených)-

   Liked by 1 osoba

   • NavajaMM napsal:

    Áno, Peter, je to veľmi zaujímavé a fascinujúce. Pohltí ma to skôr ako dnešná politika. Spústu vecí nedokážeme vysvetliť a pritom sme skôr náchylní uveriť, že Piri Reisovi pomáhali mimozemšťania, ako tomu, že získal zemepisné znalosti veľmi vyspelej minulej kultúry. Veď doteraz nevieme napríklad aj to, ako fungoval grécky oheň, hoci ho mnoho historických osôb videlo a opísalo. Žijeme v ilúzii, že máme k dispozícii všetky doterajšie vedomosti ľudstva, ale nemáme predstavu, koľko vedomostí sa zabudlo, stratilo alebo aj zámerne zničilo. Verím tomu, že keby sme dokázali rekonštruovať to, čo sa stratilo, mohlo by to našou civilizáciou otriasť, ako píšete, no nemuselo by to byť zlé. Uprednostňoval by som poznanie pravdy.
    Čo sa týka toho nového univerzálneho náboženstva – to ma už určite obíde. To viete, starý kôň sa už nové kúsky nenaučí.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     On je problém i v tom, že se často najdou idioti jako dnes IS, kteří ve „svatém zápalu“ zničí vše, co jim přijde pod pazoury a tím vlastně znemožní další pátrání a studia minulosti.

     Liked by 1 osoba

     • peter. napsal:

      A nemusia to byť len fanatici typu Taliban,ISIL,Mao alebo Pol Pot ktorí ničili kultúrne pamiatky.Pokojne ku nim možno zaradiť aj boričov sôch,obrazov a kultúrnych pamiatok v rôznych obdobiach našich dejín a ukropitekov ktorí ničia nie len sochy,ale aj starobylé chrámy na Ukrajine v súčasnosti.
      Keď sa tak zamyslím nad tvrdeniami o kultúrnej vyspelosti Európy,tak moje presvedčenie o kultúrnosti európanov dostáva vážne trhliny

      To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Áno, niet nad tupých a iniciatívnych snaživcov akéhokoľvek (jediného správneho) svetonázoru.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.