Saudovo „Přísně tajné“


Následky prudkého pádu cen ropy došly i do Saudské Arábie, považované za nekonečně bohatou zemi. Novináři londýnského listu „Guardian“ se dověděli o tajném oběžníku krále Salmána ministru financí království o úsporných opatřeních, které musí království neprodleně přijmout v podmínkách ropné krize. V důsledku pádu světových cen ropy deficit největšího arabského království v tomto roce nepochybně překročí 20%. Úsporná opatření se týkají všech ministerstev a úřadů.  V královském dopise s razítkem „Tajné“, datovaném 14.12.1436 podle islámského kalendáře (28.září 2015) se ministerstvu financí předpisuje nezahajovat financování nových projektů, zastavit nákup nových automobilů, nábytku a zařízení, zmrazit všechny návrhy na služební povýšení. Kromě toho vláda musí zastavit vyplácení kompenzací za nemovitosti a zastavit jednání o pronájmu nových prostor.

Ministerstvům ropného průmyslu, obchodu a financí se předpisuje zvýšit rychlost provedení kontraktů o prodeji ropy a přítok peněz na účty ministerstev.

Nevylučuje se, že kromě zmíněných opatření bude Rijád muset, podle informace agentury Bloomberg, prodávat státní obligace – poprvé od roku 2007.

 Ekonomové spočítali, že pro obnovení bezdeficitního rozpočtu Saudské Arábie by bylo nezbytné, aby cena ropy byla dvojnásobná – 110 USD za barel. Zajímavý je i další dokument, který se britským novinám dostal do ruky. Na konci dopisu saudského ministerstva financí „Směrnice k uzávěrce účtů a přípravě bilance za finanční rok 1436-37“ se zdůrazňuje, že ministerstva musí provést všecky platby za výsledky roku do 15.listopadu bez ohledu na to, že finanční rok království končí 30.prosince. Z toho vyvozují, že saudští státní úředníci mohou zůstat posledního půldruhého měsíce bez peněz.  Podle oficiálních údajů jejich počet překračuje 1,3 mil.lidí, což je 12% úhrnné pracovní síly království.

O podobných úsporných opatřeních informovaly i další ropné státy: Emiráty, Kuvajt a Katar.

V posledních letech, kdy ceny ropy byly velmi vysoké, suverénní fondy ropných zemí nahromadily obrovské prostředky a vložily je do ekonomiky USA a EU – podle údajů Sovereign Wealth Fund Institute (SWFI) to představuje 7,3 bilionů USD. Nakupovaly akcie největších společností, drahé nemovitosti, hotely, podniky, umělecká díla a dokonce fotbalové kluby. Teď je, nejspíš, těmto extravagancím konec. V tomto roce prognózuje SWFI růst aktiv suverénních fondů maximálně o 4% na 7,4 bilionů USD. V předchozích letech činily přírůstky v průměru 12%. Největší suverénní fond planety, na jehož účtech je 820 mld.USD, poprvé za svoji existenci, začne v příštím roce vynakládat prostředky na snížení rozpočtového deficitu… (…na druhou stranu je pravda, že bychom docela rádi měli jejich starosti…- pozn.překl.)

Zdroj: expert.ru

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Saudovo „Přísně tajné“

  • kchodl napsal:

   Novináři „spadli z višně“ nebo dokonce z Měsíce, jak jsem už psal. SSSR a pak Ruská federace měly tyhle zbraně už před 50-ti lety – první letounové střely.

   Dokonce dvě vývojové řady – jedny odvozené od námořních protilodních raket – to je ten dnešní Caliber/Jachont/Onyx/Ruby/… – druhé od pozemních křídlatých střel, anologonů amerického Tomahawku. Vývoj probíhal v obou zemích souběžně, v něčem byli napřed sovětčíci, v něčem Amíci – je to dáno rozdílností jejich doktrín. Ale v žádném případě nejsou ruské střely nějakou „kopií Tomahawku“.

   Námořní střely totoho druhu jsou na každé ruské lodi, dokonce „loďce“ – mají kategorii malých rychlých člunů se dvěma raketami a lehkou „protivýsadkovou/protipirátskou“ výzbrojí, schopné potopit raketami třeba letadlovou loď. Střílet to může každá korvera, fregata, křižník – jenom toho má na palubě více. A dokonce i ponorky, i ponořené.

   Pozemní křídlaté střely jsou hlavně letecké, nosí to ty ruské dálkové bombardéry nebo i stíhací bombardéry. Dosah těch strategických křídlatých raket – které jsou ve výzbroji přes 40 let – je zhruba od 80. let přes 4000 km, dnes se uvádí 5000 km. Což znamená, že ruský strategický bombardér může trefit USA ani nemusí opustit ruský vzdušný prostor. To samé Evropu, to mohou klidně pálit ze Sibiře.

   Mají to použité i jako pobřežní ochranu, odpalované z pozemního stanoviště. Je i verze vestavěná do běžného dopravního kontejneru.

   To je stejné po celou dobu, nic se nezměnilo. Leda snad to, že to Rusové nikdy po cizích zemích nestříleli, nebylo proč. Ale nebylo to proto, že by neměli čím.

   V minulosti neměli na těchto raketách konvenční nálože, protože nebylo proč – nefungovali jako USA, měli to jen pro „velkou válku“, tedy pro obranu, a tedy na velké většině jejich křídlatých raket byly jaderné hlavice. Například ten malý Caliber může nést až 2 Mt (hmotnost do 450 kg), ale běžné nálože jsou menší, protože jsou to taktické nebo operačně-taktické zbraně, takže to má volitelný-nastavitelný účinek od asi 10 kt do 500 kt. Konvenční nálože tam začali Rusáci dávat až po roce 1990, v rámci odzbrojení a snížení napětí. Ale i dnes mají přes 2000 taktických jaderných hlavic a bomb, USA asi 500. Což je proti stavu v roce 1990, kdy jich sověti měli 50 000, podstatné snížení.

   Takové americké letadlové lodě – mají přes 10 svazů těch velkých – jsou dnes v boji mezi souměřitelnými protivníky – tj. s Ruskou federací a Čínou – jen anarchonismem, jako byly kdysi bitevní lodě proti letadlovým lodím. Kdyby vypukla velká válka, jdou ke dnu v první hodině všechny. Protože na každou mají Rusové několik desítek raket. Hlavně na dálkových bombardérech, lodích a ponorkách třídy Oskar II – jako byl Kursk. To jsou oni „zabijáci letadlových lodí“.

   Pro Amíky to má smysl jen v jejich imperialismu, pro „projekci síly“, jak tomu oni říkají. Dobře se z toho bombardují rozvojové země.

   Novináři prostě nevědí o čem mluví.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Nedá mně to zopakovat:
    To je stejné po celou dobu, nic se nezměnilo. Leda snad to, že to Rusové nikdy po cizích zemích nestříleli, nebylo proč. Ale nebylo to proto, že by neměli čím.
    Jasné, stručné a výstižné. Díky!

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Co dodat 🙂 …

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Však V2 blahé paměti…..

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Letounová střela byla V1. První předchůdce.
     A coby první inteligentní protilodní křídlatá střela byla japonská Ohka – „Třešňový květ“, která byla ovšem pilotovaná 🙂

     To je snad jediná věc, která ty západní žurnalisty ještě nenapadla – že v těch ruských střelách Caliber odpálených na Sýrii ležel nějaký pilotující Rusák, přikovaný tam samotným Putinem. Jinak už probrali všechno – jako havárie v Íránu, nemožnost že 100%-ně fungovalo všech 26 raket, když i Amíkům ten Tomahawk občas bouchne někde jinde, …

     To se mi líbí

   • okolojdoucí napsal:

    Kchodle, hrozně moc držím palce Američanům, těm obyčejným, jako jsme my. Potřebují to, a my vlastně taky! Část z nich se snaží, po americku, samozřejmě, s tou svojí „realitou“ a „elitou“ něco udělat. Přidávám odkaz na RBT, které teď „ochutnávám“. Je to místy k smíchu, místy k pláči, ale jako opozice třeba k takové „faith-based presidency“, nebo „with-us-or-against-us thinking“ (ano, i takové chytrosti jsou v Americe „vědecky“ podchyceny), je to dobré. A vůbec, nemůžu se zbavit pocitu, že současní vládci Západu a US obzvláště, by si rozumněli s takovým Chruščovem nebo Trockým mnohem mnohem více, než s de Tocquevillem či třeba Jeffersonem. Omlouvám se za OT, i když, souvislost s Vaší korekcí novinářské reality tu vlastně je.
    http://realitybasedthinking.org/what-is-reality-based-thinking-rbt/

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Souhlas, také jim držím palce, aby s tou svou zemí něco konečně udělali. Odsírají to i oni, ta situace tam je horší rok od roku. Většina lidí je ale naprosto mimo, totálně v zajetí médií, o světové problémy se začnou zajímat, až když je něco začne pálit osobně. Jako všude, ale oni jsou od světa izolovaní snad nejvíce. To i v Severní Koreji mají určitě reálnější ponětí o světě než Amíci.

     Jsou posedlí vymýšlením postupů a vzorů. Jednoho dne vymyslí i speciální americký postup jak házet lopatou uhlí, nějak to speciálně pojmenují – a nechají si to patentovat.
     Tohle je příšerná zvrhlost třeba v programování, stádo aktivních idiotů to zaneslo nesmírným množstvím uhozených pseudo-termínů. Každá blbost se nějak jmenuje a má svoji taxonomii. Čekám, kdy si nechají pantentovat kolo nebo oheň.

     RBT, no to nemá chybu, díky za odkaz.
     🙂

     To se mi líbí

  • strejda napsal:

   🙂 Bavore, už není na výplatní pásce a zadarmo si ruce pálit nebude. Ale………. Bacha na ty lidi. BACHA!!!

   To se mi líbí

  • peter. napsal:

   Dnes v našich V správach zaznelo,že imigratský problém sa bude riešiť vytvorením dvoch záchytných stredísk v Taliansku a Grécku,kde sa na mieste tí utečenci roztriedia,pričom ekonomickí pôjdu šupom domov a tých „oprávnene“ žiadajúcich o azyl si na mieste budú vyberať štáty EU podľa potrieb svojho trhu a nárokov na vzdelanosť.Okrem toho,že je to vzhľadom na množstvo migrantov už prítomných v Európe nereálne,vadí mi aj ten spôsob akým sa to má uskutočňovať.Pripomína mi to trh s otrokmi,len dúfam,že im nebudú pozerať aj na zuby.Druhý problém vidím v tom,že ak si EU vyberie spomedzi nich hlavne vzdelaných ľudí s predpokladmi na rýchlu a úspešnú integráciu,tak vlastne krajinu pôvodu vybraných migrantov sa nepodarí po skončení konfliktu bez schopných a vzdelaných ľudí, už nikdy postaviť na nohy.Tým krajinám to nesmierne ublíži a vyvolá to len ďalšie utečenecké vlny do Európy.
   V štádiu v akom sa ten utečenecký problém nachádz,je už len ťažko riešiteľný,najmä ak nie je ochota začať ho riešiť rázne,okamžite a bez ohľadu na kvikot ľudskoprávnych,neomarxistami ovplyvnených pablbov nazývaných „slniečkári“.

   To se mi líbí

 1. jaa napsal:

  K těm Saudům – již před krizí – na Spektru blahé paměti/už kabelovku nemám dlouho/ byl pořad o jejich „výstavbě“ s tím, že je to všechno na úvěr u bank. a že to splácejí ropou. Jakpak ale s tím zatočila nízká -nařízená – cena ropy… hmm

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Finanční rezervy mají obrovské, není to současnosti ale o budoucnosti. Ale i tom, že za 1. nastavená úroveň žití je naprosto neekonomická, za 2. přání jsou neohraničená a bez konce, jako lesy markýze Gero, za 3. dole v podzemí se ozývají bubny. Zatím slabě ale……. . Zní!!

   To se mi líbí

 2. oh napsal:

  Nedávno se US vláda dotazovala, i společnosti Toyota, jak je možné, že IS má k dispozici tolik jejich terénních vozidel. Politický analytik Institutu pro mír a rozvoj Rona Paula Tony Kartaluchchi jim pomocí informací z americké rádiové stanice – Public Radio International – a britského listu The Independent poskytl odpověď, kterou zřejmě nechtěli slyšet.
  Rusové to samozřejmě zveřejnili.
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/kdo-dodal-dzipy-toyota-do-syrie-byly-to-usa-a-velka-britanie/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.