Paranoia


Znáte to úsloví. To, že jsi paranoidní, neznamená, že po tobě nejdou.  Paranoia postihla například strakonické zastupitelstvo, když při nástupu na radnici viděli v každém výše postaveném člověku svého nepřítele. Tedy logicky se muselo najít cokoli, aby oni nepřátelé byli zničeni. Zajímavý konspirační příklad je Strakonická teplárna. Najít v celém několikaletém účetnictví doklad o návštěvě erotického klubu je opravdu umění hodné Jamese Bonda. Jednodušší bylo nařknout představitele Strakonické televize z rozkrádání. A když se nic takového nepotvrdilo, tvářit se, že „my nic, to policie sama“. Podivná situace vznikla ohledně pronájmu plakátovacích ploch a obecně kolem oznamování městem pořádaných akcí. Agentura, která toto zajišťovala, byla shledána drahou a vznikl pokus o výpověď. Nějak to nedopadlo dobře, protože o konání akcí a hlavně o jejich programu se zájemce dovídá pouze od známých. A ti, kdož tuší, že by se něco snad mohlo konat, mají možnost na internetu. A nebo je důvodem šetření nákladů? Vždyť i Strakonická televize prý vysílá za polovičku. Pokud je kvalita na stejné úrovni jako informovanost veřejnosti o akcích, bylo by lepší, kdyby nevysílala vůbec.

Občas se stává, že na mé poznámky kdosi zareaguje s tím , že se to týká přímo jej. Opět projev paranoii. Pan Bavor z výše své imaginární existence nemá čas všímat si detailů. Ale ti, kdož se cítí dotčeni, jen pro stromy nevidí les.

Ano, strakonické zastupitelstvo podrobuji kritice jmenovité, protože za danou událost většinově odpovídá určitý člen zastupitelstva nebo jejich kamarádíček. Kdo však „našel“ v teplárně onen doklad, to je věc nejistá. Někdo někomu patrně musel dát tip, že by se mohlo…

Ale já nejsem paranoidní a jen čekám, co se vlastně časem prokáže či neprokáže. Jako u té televize.

Jó paranoia. Chtělo by to asi léčbu.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Paranoia

 1. vittta napsal:

  Všude stejný….
  Také dělám pro město a ti se „potýkají“ s podobnými blbostmi….
  Různě se to ke mě „donese“…

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Fšude stejný – žádnou léčbu – volby. Rozšířila jsem si přísloví – že nové koště dobře mete – o “ asi pod sebe“. Jinak to není možný – u nás se dodělalo akorát to, co už nešlo zastavit. A jináč – zavináč. Minulej starosta napravoval chy\by dvou předminulých – docela to šlapalo , akorát to přepískl, když po anketě mezi ovčany na radniční orloj – když byl vybrán jiný než navrhoval on a předminulý. Tehdy prohlášením že „Anketa je jen orientační a radnice se tím nemzsí řídit.“ v ten moment „zapracovali“ místní lidovci a zvítězil jejich kandidát – do té doby místostarosta. A včil je ticho po pěšině, akcí pro lidi ubylo, orloj dodnes není – z „objektivních příčin“…
  Stejně je to zvláštní ty – povolební „čistky“ a dosazování spřátelených koní. Trochu v zájmu věci – myslící člověk, by tohle nedělal. Napřed by si zjistil – jak kdo dělá – ty dobré tahouny podržel a až pak. Tyhle hurá akce akorát spoustu lidí naštvou a má to spočítaný. U nás se dá říct opravdu naplno “ jó lidovci“ uff

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Nějak se zapomíná na včerejšek. Už je to 58 roků, kdy se na oběžnou dráhu země dostal první Sputnik.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Když on měl špatnou krevní skupinu, a byl z nesprávného konce světa.. hmm….

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Nevím jak vy ostatní, ale já jsem to oslavil náležitě, jako téměř každoročně. Pouštěním draka „Sputnik-1“ a odpálením rakety R7 (přelakovaná čínská ohňostrojová raketa, což je úpadek, kdysi jsem měl i model polomaketu, ale dnes se náplně do starých modelářských raketových motorků už neprodávají kvůli zneužití, zjevně kvůli „terorismu“, no a byl v tom elektrický palník, který se dá použít také víte na co, takže v dnešní svobodné době se to na rozdíl do komunistické totality neprodává – něco sice mají ale má to omezený tah a můj starý model byl moc těžký).

   Oproti minulým letům jsme připravili i rodinný experiment, vysílač (do draka), který dělá píp-píp na volné frekvenci 433MHz a signalizuje tím klesání/stoupání, příjmali jsme to přes SDR USB rádio na smartphone. Bohužel experiment brzy skončil, protože Koroljov (tj. hlavní konstruktér to jest já) zapomněl nabít baterku do Sputniku a mimoto Sputnik záhy uvázl na stromě. Jediný strom v širém okolí, ale povedlo se to. Včera bylo teplo a krásně, proti jiným rokům. Následovala raketová oslava s ostatními Koroljovy a jejich týmy, ale jen dětským sektem, protože Koroljovova asistentka (hrála ji moje přítelkyně) odmítla zpáteční cestou řídit. Kromě toho, před dětmi se nechlastá, jak jsem byl explicitně poučen. Mimoto, nebylo co slavit, vzhledem ke stromové havárii a výpadku našeho experimentu si hlavní cenu odnesly jiné týmy.

   Takže jo, 4.10.1957, 58. oslava začátku kosmického věku, tak nějak proběhla. Ale jen krátce, na jubilejní výročí chystáme víkendovku.

   To se mi líbí

   • peter. napsal:

    kchodl:
    Pripomenul ste mi dávnu minulosť.Ako chlapčiská,niekedy v polovici 60-tych rokov,sme tiež prepadli mánii výroby a púšťania rakiet.Stavali sme dômyselné štartovacie rampy a každá trubička z hliníku alebo aj zo spevneného papiera nám bola dobrá.Používali sme zaujímavé palivo.V špecializovanom obchode pre poľnohospodárov sme si kúpili krabicu „Travexu“.Neviem na čo tento prípravok slúžil,asi nejaký pesticíd alebo čo,každopádne nám poslúžil výborne.Do roztoku „Travexu“sa namočili noviny a tie sa potom nechali dobre vyschnúť.Takto vysušené a zrolované do ruličky sa napchali to upravenej „rakety“.Raketa sa odpálila z rampy a vyhral ten,koho raketa vydržala vo vzduchu dlhšie.“Meranie“ času zabezpečovali dievčatá ústnym odpočítavaním.Ďakujem,že ste mi to pripomenuli svojím príspevkom.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Travex byl „totální herbicid“ – funguje jako silné oxidační činidlo, chemicky to byla směs chlorečnanu sodného – nebo spíš možná draselného, už nevím, a chloridu sodného (soli), tedy KClO3 + NaCl, používalo se to také jako okysličovadlo ve „vesnických výbušninách“. Stačilo to smíchat třeba s cukrem. Jako malí kluci jsme s tím vyváděli hrozné věci – tedy z dnešního pohledu, tenkrát to bylo normální. To samé se dává také jako okysličovadlo do zábavné pyrotechniky, do bengálských ohňů a tak. Ze zřejmých důvodů („terorismus“) se Travex už neprodává. To je ta svoboda.

     Raketovému modelářství jsem se věnoval kdysi dávno jako kluk v 70. letech, postavil jsem několik raket. I ten Travex jsem používal, tuhle jsem při vyklízení domu našel mlýnek – původně na mák, kterým jsem to mlel (k velké radosti mé maminky). Něco mi zbylo, včetně modelářských raketových motorků a náplní, takže jsem to pak vyhrabal pro vlastní děti. Ale letadla a vrtulníky jsou jako modely mnohem zábavnější – tedy s výjimkou případu, kdy raketa „vybouchne“.

     Dnešní mládež už o tyhle věci moc zájem nemá, všichni sedí u počítačů a když, koupí jim přezaměstnaní rodiče nějaký ten RTF (ready to fly) čínský model, který je sestavený za pár minut – a často rozbitý ještě mnohem rychleji. Nebo přímo hotový model. To už není ta pravá sranda, jen konzum.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Travex zmizel mnohem rychleji než jako protiteroristické opatření. Mám pocit, že už před plyšákem nebyl k sehnání, protože poškozoval životní prostředí.

      To se mi líbí

      • peter. napsal:

       Veľmi chýba “ Zväzarm“ a tzv.Pionierske domy ktoré zabezpečovali výchovu detí v rôznych krúžkoch,folklór,šport,technické krúžky…to všetko tam bolo.
       K tomu modelárstvu,v Košiciach fungoval letecko-modelársky krúžok práve v pionierskom dome.Chodil som tam asi rok a s vetroňom A1,som sa dokonca umiestnil na súťaži v Bratislave na 4.mieste!!!Ten model bol celý z preglejky,lebo balzu fasovali len tí skúsenejší,potiahnutý bol papierom značky „Kablo“alebo tak nejako(kvalitnejší poťahový papier bol -Mikelanta)a bolo v tom aj veľa športu,lebo súťažiaci si musel čo najvyšie vytiahnuť lietadlo pripnuté na lanku nad hlavu a to sa muselo udržať vo vzduchu 3 minúty.Potom dohorel dútnák,prepálil gumičku čo následne vykoplo výškovku a lietadlo pomali spadlo.Niekedy aj 2 km od vás.Takže ste sa aj dobre prebehli.Do dnes mám v nose vôňu paliva do motorčekov,ktoré mali akrobati,lietadlo bolo ovládané dvoma lankami a súťažiaci musel pred hodnotiacou porotou zvládnuť zložitú akrobatickú zostavu.Alebo kombaty,to bol tiež zážitok.Boli to pekné časy.Škoda,že dnešné deti to už nepoznajú.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Máte pravdu, pane Bavore. Už koncem 70. let to nebylo.
       Ale samotná ta chemikálie, chlorečnan draselný nebo dokonce dusičnan draselný, sodný či dokonce amonný, se dala koupit, jistým způsobem. Dělal jsem v té době spoustu věcí, třeba jsem si míchal vlastní vývojky na fotografování a chemie byla můj velký koníček, takže … už jsem to všechno zapomněl, nedávno jsem vyhazoval skripta a další literaturu, koukal jsem do toho a nerozuměl jsem. Jakási podivná věda a ty divné obrázky a rovnice … čas běží a hlava má jen konečný obsah, staré znalosti jsou nahrazeny novými.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Peter., ano Svazarm chybí snad nejvíce. Také ty „pionýrské domy“. Po plyšáku nedovolili obnovit Sokol – formálně sice ano, ale majetek zpátky nedostal. Podobně český a slovenský skaut – Junák. Bylo to příliš národní a branné, pro nové okupanty.

       Ostatně, ani armáda už není armáda, jaká byla.

       Náhrada Svazarmu pro jistotu nebyla žádná, majetek se rozkradl. S výjimkou střeleckých klubů, aeroklubů a tak dále – ale každý se musel postarat sám, byl to velký boj o základní existenci.

       Dnes to vůbec není. Když chcete třeba založit modelářský kroužek pro děti, požadují tolik věcí, že je to téměř nemožné. A i kdyby se Vám to povedlo, můžete čekat třeba obvinění z pedofilie, pokud Vám někdo bude závidět úspěch.

       Masový sport je to samé. Pokud to není výkonnostní, nemá nikdo zájem.

       Oproti tomu všemu, co se pěkně rozvinulo jsou lidové školy umění – těm se povedlo přežít, protože to okupant povolil a neničil.

       Při zpětné analýze je to všechno celkem průhledné.

       To se mi líbí

 4. tata napsal:

  omluva BAVORE DALŠÍ OT………A JEŠTĚ Z NEJMENOVANÉHO
  ale to jsem se opravdu pobavil…….snidaně v OSN……..PERFEKTNÍ……..FAKT TO STOJÍ ZA TO I KDO TAM NECHODÍ…….PERFEKTNÍ

  To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Je to OT, ale trochu také o paranoii. Staré ajťácké pravidlo: „Ať jsi jak chceš paranoidní, stejně to není dost!“ proniká i do běžného denního života.
  http://zpravy.idnes.cz/islamsky-stat-verbuje-na-ukrajine-studenty-fe5-/zahranicni.aspx?c=A151005_094940_zahranicni_mlb
  Cítíte se také tak kulturně obohaceni?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.